PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDONESIË ONTKENT BERICHTEN OVER goedeItart I PAPOEA- PLEBISCIET! t0pgesprek Philippijnen bieden bemiddeling aan Deens prinsessenbal metgeheime' gasten Marktkooplieden: verplaatsing markt kan einde betekenen... Vandaag.. Matiging van persoonlijke verlangens Harde waarheden 205e jaargang - no. 4 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagler. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per lew. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 januari 1962 ADVERTENTIEPRIJS 2? cent per m.m. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel*)1 25 cent per regel met een minimum van 1—5 ..Blieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes Gr. Markt 2. tel. 6140" Cb.g.g. red. 7853, adv. 5213». Oostburg, tel. 2395; Te:neuzen, tel 2116; Zienkzee red tel 2425. adro tel 2094. FELLE REDE VAN PRESIDENT SOEKARNO Titow bij Soekarno Deze radiografisch overgebrachte fo to uit Djakarta toont president Soe karno met de Russische astronaut Glierman Titow tijdens een recente ontvangst in het presidentiële paleis. (A.N.P.-telefoto) Aan tie diplomatieke vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en West-Duitslaiuï in Washington, is meegedeeld dat de nieuwe ronde in het Rus- sisch-Amerikaanse sonderend gesprek over Berlijn, vlot en za kelijk is begonnen. Charles E. Bohlen, de speciale ver tegenwoordiger van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken voor Sowjet-aangelegenheden, deelde de diplomaten mede dat de Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Gromyko en de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou. Thompson dins dag een „bezadigd" gesprek hebben gehad over Berlijn. Uit diplomatieke bron is vernomen, dat Bohlen liet doorschemeren, dat de Russen voor 't ogenblik de zaak niet op de spits wilden drijven. Thompson zal volgen de week nieuwe instructies uit Was hington ontvangen, hetgeen hem in staat zal stellen, op korte termijn nog een bespreking met Gromyko aan te vragen. Rhodesië weigert V.N.-grenscontrole De premier van Rhodesië. Sir Roy Welensky, heeft het verzoek van de V.N. waarnemers naar de grens tus sen Noord-Rhodesië en Katanga te mogen sturen van de hand gewezen. Van zijn kant opperde hij, dat de se cretaris-generaal van de V.N. naar Salisbury zou komen om zich per soonlijk van de situatie op de hoog te te stellen. Voorts verklaarde We lensky zich bereid, het internationale Bode Kruis toe te staan het spoor- cn luchtvervoer naar Katanga te in specteren op wapens en munitie. De verklaring van Welensky \ver.d gelijktijdig uitgegeven door het bu reau van de hoge commissaris voor Rhodesië in Londen en door de rege ring van Rhodesië in Salisbury. De officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag berichten ontkend, als zou Indonesië bereid zijn alleen het daadwerkelijke bestuur over Nederlands Nieuw-Guinea te aanvaarden en de Papoea's na vijf of tien jaar te laten beslissen over hun toekomstige status. De onjuiste berichten werd woensdagavond door enige persbureau's verspreid en wekten verbazing in Den Haag. De woordvoerder verwees in verband met zijn ontkenning naar een woensdag door president Soekarno uitgevaardigd decreet, waarbij aan Neder lands Nieuw-Guinea de status van autonome provincie van In donesië wordt gegeven. Te Djakarta neemt men aan, dat dit decreet door enige verslaggevers verkeerd is uitgelegd en tot het bovengenoemde onjuiste bericht heeft geleid. „Het is ons land" ZWARE GORDIJNEN.. In een rede te Makassar gehouden, heeft president Soekarno donderdag opnieuw verklaard, dat Indonesië uiet met Nederland zal onderhande len, tenzy de Nederlanders vooraf verklaren bereid te zijn West Nieuw- Guinea aan Indonesië over te. dragen. Soekarn</ zei: „West Irian is onze natie, ons land. Het is als het ware een deel van ons lichaam." Hij verklaarde, dat Nederland een stap had terug gedaan, door na een aanvankelijke weigering over het probleem te praten, thans voor te stellen een gesprek te voeren zonder voorafgaande voorwaarden. Soekarno richtte zich tot Nederland met de 'uitspraak: „alleen indien gij van tevoren verklaart het. gebied over te dragen, zullen wij met U spreken. Zo niet. dan zal, indien God dat wil. West Irian dit jaar onder de republiek komen. De rood-wil-bluu- we vlag zal van West Irian verdwij nen. Dat is de wil der geschiedenis." De 'president zei, dat de haven en het vliegveld van Makassar, plus de vechtlust van de bevolking, van Ma- kassar een logische operatiebasis j maakten voor de „bevrijding" van het omstreden gebied. Boter en kaas „Er is geen macht ter wereld die ons kan tegenhouden. Geen ka- j normen, geen vloot, geen leger, als wij het pad volgen dat door Allah is gezegend en goedgekeurd. Wij i rukken op met de zon en de ge- j schiedenis. Wij vragen de Neder- I landers: „waar marcheren jullie mee?, hoogstens met jullie boter en kaas." l)e president riep de campagne in herinnering die in 1950 onder leiding van Westerling was gevoerd tegen Indonesië, en de „slachting van 40.000 mensen in Makassar en de rest van Zuid-C'elebes." Deze opoffering was niet alleen voor Zuid-Celebes, maar tevens voor de gehele Indonesische naties, zei hij. Paraplu's Toen de regen in stromen begon te vallen, vroeg Soekarno of dat de be togers deerde. Een krachtig „neen" was het antwoord. „Sluit dan uw pa raplu's", verzocht de president en hij ging de menigte tien minuten voor in Zie slot pag. 3 kol. 2) is het 200 jaar geleden, dat keizerin Elizabeth Petrow- na te St. Petersburg overleed. Haar legers bezetten tijdens de zevenjarige oorlog Berlijn en brachten Pruisen op de rand van de ondergang. De zoon van haar zuster, de Duitsge zinde hertog van Holstein Gottorp volgde haar als Peter III op. wordt de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer 86 jaar. is het 300 jaar geleden, dat de Nederlandse geestelijke schrijver, dichter en graficus Samuel de Swaet te Middel burg werd begraven. vwvwwwwvvvwww\w Twee inwoners van de Zweedse plaats Bromma nemen sedert 1930 op nieuwjaarsmorgen een bad. Dit is op zichzelf niet zo bijzonder, ware het niet. dat zij dit in de openlucht doen en dal er meestal eerst een bijt in het ijs gehakt moet worden voor zij zich kunnen verfrissen. Ook op aiulerc winterse dagen nemen zij graag een (fuikje, doch het nieuw- jaarsbad is een vaste traditie gewor den. De dik ingepakte fotograaf maakte met verkleumde handen dit plaatje van het festijn.... Minister De Pous: De minister van economische zaken, tl es, J. IV. de Pons, heeft gisteravond iu een A.V.H.O.-tcIcvisic-ultzcn- diiig Opgeroepen tol extra per soonlijke inspanning en prestatie. Voorts heeft minister De l'ous aan gedrongen op een zekere matiging van de persoonlijke, verlangens met name.inzake inkomen en positiever betering. Minister De Pous sprak aan het ein de van een televisie-uitzending, waarin een aantal „captains of in dustry" heeft gesproken over de eco nomische „weersverwachting" voor 19G2. „Het wordt geen gemakkelijk jaar, maar al te somber behoeven we het niet in te zien", zo was de geza menlijke conclusie van deze groep van leidinggevende figuren uit o.m. industrie, bankwezen en landbouw. „Jaar waard om er eens even achter te kijken" Iu het kasteel A mallen borg te Ko penhagen is donderdag, in een ro mantische sfeer, het prinsessenbal gehouden. De 21-jarige kroonprinses, Margvethe, vervulde de functie van gast vrouwe. Aan het bal werd deel genomen door 125 gasten, onder wie de ^Deense prinsessen Benedikte (17) ei* Anne-Marie (15). Onder de adelijke gasten bevonden zich iVoorts' kroonprins Konstantin van Griekenland, prinses Christina van Zweden, de Deense prinsen In- golf en Flemming van Rosenborg (neven van de Deense troonopvolg ster). en een aantal „geheime" ver tegenwoordigers van Deense en an dere adelijke geslachten. Op het bal waren ook bekende en on bekende kennissen en studiegenoten van de kroonprinses aanwezig. De prinses studeert politieke weten schappen en economie aan de univer siteit van Aarhus. Dt balzaal werd verlicht door kaar sen. Voor de vensters van het ver trek waren zware gordijnen neerge laten. Het bal werd voorafgegaan door een diner. Slechts de beste vrienden van prinses Margrethe en de voornaamste gasten, onder wie prins William van Gloucester, die met de Deense kroon prinses te Cambridge heeft gestu deerd, zaten aan. Voor het kasteel was een kleine me nigte bijeengekomen om de aankomst van de gasten te zien. Een oude vrouw, die de auto's door de poort van het kasteel Amaiienborg zag rij den, verklaarde: „het is me een jaar van mijn leven waard om achter de zwar'e gordijnen een kijkje te kunnen nemén". lAfitlijll Aanvaring op Noordzeekanaal Gisteravond omstreeks half elf zijn op het Noordzeekanaal voorbij de Coenbaven twee zeeschepen, het uit gaande Noorse m.s Corvus en het binnenkomende Nederlandse m.s. Steenkerk van de V.N.S. met elkaar in aanvaring gekomen. De Corvus is teruggekeerd naar de Coenhaven. De Steenkerk heeft afgemeerd aan de Javakade. UNANIEM OORDEEL IN MIDDELBURG BEZOEK ZAL BELANGRIJK ACHTERUIT GAAN DE LAATSTE TIJD wordt iu Middelburg herhaaldelijk ge sproken over de verplaatsing van de weekmarkt op donder dag. Het begon tijdens de ker mis, toen de markt bij wijze van proef in en rond de Abdij was gevestigd: enkelen opper den toen voorzichtig' de gedach te tan een dergelijke tijdelijke vestiging een definitieve plaats te maken. Er werd op vergade ringen over gesproken, zelfs tij dens de jongste begrotingsbe handeling in de gemeenteraad .aarbij overigens bleek, dat een dergelijk plan niet veel instem ming verwierf. Terecht hoorde men betogen: de markt is een oude instelling, die al eeuwen lang op dezelfde plaats is geves tigd; met zulke instellingen springt men niet lichtvaardig om. Wij zijn geneigd om liet daarmee eens te zijn maar meenden dat het van belang was in de thans op gang zijnde discussie ook de stem van de voornaamste belanghebbenden te horen: de marktkooplieden. De verplaatsing van de week markt van het Markt- naar het Abdijplein zou het einde van de donderdagmarkt kunnen bete kenen en het zal dan ook ver standig zijn een dergelijk plan niet uit te voeren. van oordeel, dat bij een eventuele verhuizing van dc markt naar de Ab dij het bezoek zowel van de toeristen als van „het eigen publiek" zeer be langrijk zal teruglopen. De kooplie den baseren daarbij liun mening op de resultaten van de afgelo|ien „proefmarkt"de meesten iiaalden toen maar de helft of zelfs minder van hun normale omzet. De heer A. de Koning uit Vlissingen de voorzitter van de afdeling Znid- Beveland en Walcheren van de hond voor markt-, straat- en rivier- handel, heioogde dat de kooplieden zich toen al tussen de Ahdijmuren niet prettig voelden. Bovendien kan een Abdij-markt het publiek geen ge zelligheid bieden, verklaarde de heer De Koning. I-ly voegde, er aan toe dat een markt, die goed is heel moeilijk elders weer opgebouwd kan worden. Niet verstoppen Minder hernoh De beer De Koning haalde daarbij mmaer oezoen het voorbeeld aan van de markt Roosendaal, die na een verplaatsing belangrijk in waarde verminderde en door vele marktkramers, die er voor heen een goede boterham verdienden, nu gemeden wordt. „En het zou jam- Dit Is het unanieme antwoord van marktkooplieden, demonstrateurs en standhouders op de vraag of een der gelijke verplaatsing het nijpende par keer- en ruimteprobleem in de bin nenstad kan opheffen. De hoofdste delijke marktkramers zijn namelijk (Zie slot pag. 2 kol. 5) Kroesjtsjew heeft griep Uit Sowjet-bron is vernomen, dat pre mier Kroesjtsjew griep heeft en dat daardoor de reis die hij deze week zou maken naar Beylo-Rusland, is afgelast. Kroesjtsjew is voor het laatst in het openbaar gezien op een receptie op oudejaarsdag in het Kremlin. Zijn stem was hees en hij dronk veel hete thee met citroen, een populaire re medie tegen verkoudheid in Rusland. De premier en zijn vrouw verlieten de receptie, zonder dat de premier zijn gebruikelijke praatje met am bassadeurs en journalisten had ge maakt. Ontwapeningsbesprekingen worden in maart hervat Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft medegedeeld, dat de westelijke landen en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen op 14 maart het ontwapeningsoverleg te hervat ten. Deze besprekingen zullen plaats heb ben in Genève, waar in juni 1960 de tienmogendhedenconferentie over ontwapening werd afgebroken, nadat de afgevaardigden van het Sowjet- blok de conferentiezaal hadden ver laten. omdat het westen naar zij zeiden, geen ernst maakte met de ontwapeningsbesprekingen. Relletjes in Oran eisen doden Na de bloedige dag van eergisteren, waarop alleen al in Oran negentien doden vielen en acht mensen werden gewond (in geheel Algiers kwamen mensen om het leven), hebben zich donderdag iu deze stad nieuwe onge regeldheden voorgedaan, waarbij vol gens een opgave tegen het einde van de middag vyf mensen werden ge dood en drieëntwintig werden ge wond. Hot bloedvergieten begon reeds 's morgens om zeven uur, direct na het einde van het uitgaansverbod, toen een commando-groep van negen Algerijnse opstandelingen, gewapend met automatische geweren, het stadscentrum binnendrong" en een aanval deed op een café. waarbij een militair en een politieman wérden gewond. In de nabijheid gereed ge houden Franse militairen vielen op hun beurt de Algerijnse commando's aan, die zich hierop in een woonhuis terugtrokken. Nadat een der opstan delingen door het vuur van een pant serwagen was gedood, gaven de acht overigen zich over. Bij deze actie kwam een Franse soldaat om het le ven én werden nog een - politieman en-een burgergewond. De eerste nieuwjaarsrede van mr. J. Drijber als burgemeester van Middelburg was een gedegen stuk werk, waarvan enkele passages bredere aandacht verdienen. Wij doe len hier met name op dat deel van zijn toespraak, dat was gewijd aan de dubbelstad Middelburg-Vlissïngen. Over deze samenwerkingsvorm heeft mr. Drijber enige h^rde waarheden geuit, zij het dat zij waren verhuld in een behoedzame formulering. Het betoog van mr. Drijber kwam er op neer, dat tot dusver niet is gebleken dat rijk en provincie een zodanig ge loof bezitten in wat men de „dubbel stadsgedachte" noemt, dat zij bereid zijn de realisering van deze gedachte daadwerkelijk te bevorderen; voorts dat de gemiddelde inwoner van Mid delburg en Vlissingen al evenmin in die gedachte gelooft, en tenslotte dat van de dubbelstad naar buiten tot dusver niet veel meer is gebleken dan het op elkaar afstemmen van de structuurplannen der beide steden en enige sportsamenwerking. Ziedaar inderdaad enige harde waarheden en het is dunkt ons goed dat zij zijn uitgesproken. In de constatering, dat het tot dus ver ontbroken heeft aan een ac tieve belangstelling voor de dub belstad bij rijk en provincie kon men bij mr. Drijber een zacht vei-wrjt voe len. Een verwijt, dat weliswaar be grijpelijk is, maar waarmee men toch voorzichtig moet zijn. Want een klacht aan het adres van rijk en pro vincie werkt in een geval als dit heel snel als een boomerang, die dan met een harde klap neer komt op de hoofden van Middelburgse en Vlis- singse gemeentebestuurders. Im mers: de situatie vanaf het mo ment, waarop de dubbelstadsge dachte werd ge lanceerd tot nu toe heeft vrijwel niets opgeleverd, dat een hechte basis zou kunnen vor men voor een redelijke belangstel ling bij hogere organen. De dubbel stad is te veel „kreet" gebleven en te weinig realiteit. Bovendien is men van Zeeuwse zijde er niet in geslaagd de Haagse instanties met name dui delijk té maken, dat realisering van de dubbelstadsgedacbte een essen tieel onderdeel behoort te zijn van dc ontwikkelingen rond het Zuid-Sloe. Dat behoort men niet alleen de we derpartij te verwijten. Dat de gemiddelde Middelburgers en Vlissingers op dit moment slechts schoorvoetend een dub belstadsgedachte aanvaarden een overigens juiste conclusie van mr. Drijber lijkt ons niet zo heel be zwaarlijk. De kern van een samen werking tussen twee gemeenten ligt in de eerste plaats op het bestuurlij ke vlak en als het daar allemaal goed reilt en zeilt, dan zet zich dat wel door op andere niveaus. Ook hier geldt: er zal dus eerst een basis moeten zijn, waarop een redelijke belangstelling voor de dubbelstad stoelt, zeker in steden die eeuwen lang in velerlei opzicht eikaars anta gonist waren. Tot dusver echter heeft noch het gemeentebestuur van Middelburg noch dat van Vlissingen een serieuze poging ondernomen om de dubbelstad voor de wederzijdse in woners een reële gestalte te geven: het is gebleven bij het te pas en te onpas naar voren halen van de „dub belstadsgedachte" zonder meer. Zo als bezoekers van Zeeland altijd in toespraken tot Zeeuwen het onver mijdelijk hebben over „Iuctor et emergo", terwijl ondertussen het ge zégde zo sleets raakt, dat men het bijna niet meer hoort, üe dubbei- stadsvlag is in het jongste verleden met graagte gehesen, maar men ver zuimde tevens voor een redelijke la ding te zorgen. Burgemeester Drijber heeft wij brengen hem daarvoor gaarne hulde dit alles in de korte tijd waarin hij zijn ambt bekleedt, duide lijk gezien en dit heeft hem tot de volgende essentiële opmerking ge bracht: „Het is geboden op korte ter mijn met het gemeentebestuur van Vlissingen na te gaan of en hoe de dubbelstad althans op papier een tastbare gestalte is te geven". Inderdaad! Als daarmee niet snel wordt begonnen, dan zal de tijd verklinken zonder ook maar een echo na te laten. Nodig is een direct en systematisch onderzoek op welke terreinen en dat noodzakelijker wijs gebaseerd op de nuchtere prak tijk van het jongste herindelingsplan een samenwerkingsvorm tussen Middelburg en Vlissingen mogelijk is. Deze studie zou wellicht verricht kunnen worden door een commissie uit de gezamenlijke raden en colleges van b. en w., waarna het resultaat van dit overleg in het openbaar in de beide gemeenteraden kan worden be sproken. Het is nog niet te Iaat: er is nog een kans om te tonen hoe een in wezen gezonde gedachte in de praktijk kan worden omgezet. Als dat eenmaal is geformuleerd en wan neer er tevens blijk van wordt gege ven dat men deze formules wil toe passen, dan is de tijd gekomen om van hogere colleges- belangstelling te eisen voor dc dubbels! adsgedachfe evenals van de bevolking. Niet eer der. 0 In de V. S. zijn in het weekeinde van de jaarwisseling in totaal 477 mensen om het leven gekomen. Ten gevolge van ver keersongelukken stierven 335 mensen, ter wijl branden 83 slachtoffers en andere on gelukken 59 levens vergden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1