„Probleem Nieuw-Guinea wordt op deze basis niet opgelost" DEBAT OVER NIEUW-GUINEA LIEP OP VRIJWEL NIETS UIT GESCHEM VOOR DE PRINS DONDERDAG 4 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SOEBANDRIO OVER REDE PROF. DE QUAY: Kwestie Nieuw-Guinea Dr. J. H. van Royen sprak een half uur met Dean Rusk De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen heeft woensdag een onderhoud van een half uur gehad met de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk en met hoge Ame rikaanse ambtenaren. Na afloop ver klaarde hij, dat er „enige vordering" is gemaakt bij de voorbereiding van besprekingen tussen Nederland en In donesië over westelijk Nieuw-Gui nea. Van doorgaans wei-ingelichte Amerikaanse zijde vernam A.F.P. dat de mogelijkheid bestaat, dat Neder lands-Indonesische besprekingen in een betrekkelijk nabije toekomst zou den kunnen aanvangen, onder discre te auspiciën van de Verenigde Naties. Van goed-ingelichte Amerikaanse zij de vernam A.F.P. verder, dat het wel waarschijnlijk is, dat te gelegenertïjd de V.N. êen rol zullen gaan spelen in de regeling van de kwestie-Nieuw- Guinea. Men meent echter te weten, dat secretaris-generaal Thant aarzelt het prestige van de V.N. te zeer in de waagschaal te stellen door in deze zaak openlijk en rechtstreeks de goe de diensten der V.N. aan te bieden. Tierende Europeanen in Algiers: 24 doden Aansluitend op een serie bloedige aanslagen over geheel Algerije, die in totaal aan 24 personen liet leven hebben gekost, zijn gehelmde eenhe den van leger en politie woensdag in de Algerijnse havenstad Oran met steun van hefschroefvliegtuigen uit gerukt voor het uitvoeren van traan gascharges tegen groepen tierende Europeanen. In Algiers hadden tussen 7 uur en 18 uur vijf aanslagen plaats, waarbij twee moslims werden gedood en vier islamieten en een Europeaan gewond raakten. Verbazing in Hollandia over houding van Frits Kirihio De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft woensdag in een verklaring tot de pers gezegd, dat het probleem „West Irian" niet kan worden opgelost op basis van de verklaring die premier De Quay eergisteren in de Tweede Kamer heeft afgelegd. Dr. Soebandrio merkte in zijn verklaring op, dat hij zich voor alsnog moest baseren op persberichten over het parlementaire debat in Den Haag. Hij zei: „onderhandelingen zonder vooraf gaande voorwaarden, zoals door de Nederlandse premier be schreven, zouden zonder inhoud zijn omdat er nog steeds de nadruk op wordt gelegd dat zelfbeschikking voor West Irian de fundamentele politiek van Nederland is." De Indonesische minister zei dat Indonesië zeker moest zijn van Nederlands oprechte wil het ge schil te regelen en dat onderhan delingen niet „louter en alleen een facade zijn waarachter een poli tiek van haat tegen Indonesië wordt voortgezet." Dr. Soebandrio zei voorts dat In donesië voornemens was westelijk Nieuw-Guinea de meest volledige autonomie te verlenen binnen de bepalingen van de Indonesische grondwet. Hij besloot met te zeggen: „Onze po litiek is duidelijk. Wij zullen bereiken dat West Irian onder Indonesisch be stuur komt door middel van uitvoe ring der bevelen die president Soe- karno op 19 december heeft uitge vaardigd." Verbazing Partijgenoten in Hollandia- van de Papoeastudent Frits Kirihio, die plot seling in Djakarta is opgedoken en daar pro-Indonesische uitlatingen heeft gedaan, hebben hun verbazing over Kirihio's kennelijke ommezwaai uitgesproken. E. J. Bonay, voorzitter van de Par- na-partij, noemde het „onverklaar baar", dat Kirihio zou hebben gje- (Slot van pag. 1) Nieuw-Guinea. als het vrij is gewor den, zich ook met Nederland kan associëren betreurde de minister president dat men er hier en daar meer achter had gezocht, dan erach ter schuilde. De band met Nederland zou kunnen zijn een verdrag, zoals in vrijheid levende landen met elkaar sluiten. Zulke gedachten waren na melijk wel uit Nieuw-Guinea verno men. Minister Luns was van oordeel, dat het voortdurend provocerende optre den van Indonesië ongfcinstig werkt op de mogelijkheid van onderhande len. Wie, terwijl zijn partner dreigt, aan de onderhandelingstafel gaat zit ten, komt niet om te onderhandelen maar om te capituleren, aldus de be windsman. Nederland is daartoe niet bereid. Het heeft al heel wat dingen over zijn kant laten gaan, die in het internationale verkeer als ongehoord worden gekwalificeerd. Toch wil Ne derland voortgaan met het zoeken naar een redelijke oplossing. Groep Rijkens Hij deelde voorts mee, dat de con tacten van de groep-Rijkens met Indonesiërs wel degelijk schade hebben opgeleverd. Zij hebben misverstanden gewekt ten aan zien van het Nederlandse beleid en in Indonesië de gedachte doen postvatten, dat in dat beleid wel verandering zou komen. In inter nationaal milieu hebben zij vet s' warring gebracht en de positie van de volksvertegenwoordiging werd erdoor aangetast. De rege ring betreurt die activiteiten. Tenslotte verzekerde minister Luns dat Nederland alles heeft gedaan en alles zal blijven doen om geweld door Indonesië te voorkomen. De re gering zal zorgen dat ons land te dien aanzien geen enkele blaam treft. Gaat Indonesië toch tot geweld over, dan komt de verantwoordelijkheid daarvoor geheel voor Indonesië. Het zou een slag zijn, niet in de eerste plaats tegen Nederland en ook niet BANK-DILEMMA. De Centrale Bank der Philippijnen. gevestigd in de hoofdstad Manilla, kon gisteren geen zaken doen, doordat zij een directeur te veel had. Vrijdag was Dominador Aytona als directeur beëdigd door president Carlos Garcia. Een dag la ter werd Garcia opgevolgd door Dios- dado Macapagal. Macapagal ver klaarde onmiddellijk de benoeming van Aytona ongeldig en lhj benoem de óp zijn beurt Andres Castillo. Gisterochtend verschenen Aytona en Castillo beiden op de bank om in functie te treden. De minister van defensie stuurde vervolgens een af deling militaire politie. Dit machts vertoon zou Aytona er toe moeten brengen te vertrekken, doch Aytona liet weten dat men hem dan maar naar buiten moest sleuren. Kennelijk ging de opdracht aan de militaire politie niet zo ver en beide „directeu ren" bleven op hun post. Het resul taat was dat geen belangrijke trans acties konden worden gedaan, want het personeel wist niet bij wie het een handtekening moest halen. in de eerste plaats tegen de Papoea's, maar tegen, de gehele internationale rechtsorde. Liberaal standpunt Voordat de regering aan het woord kwam, hadden nog gesproken me vrouw Stoffels-van Haaften van de V.V.D. en de heren Van Dis van de S.G.P. en Meulink van de A.R.P. Mevrouw Stoffels-van Haaften gaf als haar mening, dat Nederland tot het uiterste moet gaan in zijn bereid heid om met Indonesië te praten over Nieuw-Guinea. Onjuist achtte zij het evenwel om besprekingen te voeren uit het Indonesische standpunt dat Indonesië reeds de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bezit, zoals de socialistische fractieleider mr. Bur ger wil. Zij noemde de suggestie van mr. Burger In strijd met het externe zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's en dus met de door vroegere kabinetten gedane beloften. De staatkundig-gereformeerde heer Van Dis maande de regering aan voet bij stuk te houden en de onde beloften omtrent liet zelfbeschik kingsrecht te handhaven. Als er wer kelijk moeilijkheden zouden komen, had bij weinig vertrouwen in hulp van anderen. In dit verband wees bij op wapen, en vliegtuigleveranties aan Indonesië door de Nederlandse bondgenoten in de N.A.V.O. en op dc opleiding van Indonesische zee-ofl'i- cieren door Engeland, Rijdend personeel N.S. eist loonsverhoging van tachtig gulden per maand )e vakvereniging van rijdend perso neel Van de Nederlandse Spoorwe gen, heeft zich op een woensdag avond te Utrecht gehouden vergade ring uitgesproken over de wijzigin gen van het reglement dïenstvoor- waarden, zoals die naar haar mening» per 1 april dienen te worden aange bracht. Men eist, zowel voor de machinisten als voor het treinpersoneel, een loonsverhoging van f 80 per maand, waarmee men een, volgens de vak vereniging, bestaande achterstand wenst in te halen Daarnaast ver langt men een loonsverhoging, die ongeveer óp 5 procent neerkomt. De 7-procent-onregelmatigheidstoe- slag, die voor het ghele spoorwegper soneel momenteel in de loonopbouw is verwerkt, wenst men als reëel loon te beschouwen, om daardoor een be tere honorering voor de werkelijke onregelmatige arbeid te verkrijgen. Daarnaast, heeft men nog een aantal wensen als herziening van de klc- dingvoorziening, hogere beloning van nachtdiensten en dergelijke. Deze verlangens van de meer dan 2000 spoorwegmannen tellende vakvereni ging zullen schriftelijk ter kennis van de directie van de Nederlandse Spoorwegen worden gebracht. In de Parijse voorstad Suresnes heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in huis, gelegen naast de woning van de Franse minister van voorlichting. De La Malene. Twee personen werden gewond en moesten In een ziekenhuis worden op- genomen. zegd, dat het Papoea-volk bij een vrije keuze voor Indonesië zou opte- 1 ren. De heer Abdoelah Arfan, een van de Papoea-leden van de Nieuw-Guinea- raad, heeft gisteren vlak voor zijn terugkeer naar Biak op Schiphol commentaar geleverd op de al of niet vage toezeggingen van Indonesische zijde over autonomie, die West-Irïan binnen de republiek zou ten deel val len, wanneer het gebied aan Indone sië zou worden overgedragen. „De bevolking van Nieuw-Guinea mag dan nog niet het ontwikkelings peil en het inzicht hebben bereikt van een Europees land", zo zei hij, „niettemin voelt zij heel goed en dui delijk aan, dat deze beloften over autonomie binnen Indonesië niet an ders dan als Javaans vergif moeten worden beschouwd". Ingelijfd President Soekarno heeft woensdag westelijk Nieuw-Guinea officieel tot Indonesische provincie verklaard. Zondag was het besluit daartoe reeds aangekondigd. In een radio-uitzending werd ge zegd dat dit besluit nodig is om dat het gebied op het punt staat Indonesisch te worden. De naam van de nieuwe provincie is Irian Barat (West Irian). De hoofdstad Hollandia kreeg de naam Ivota Baroe (nieuwe stad). Terwijl de provincie in Nederland se handen is, zal de president een gouverneur en parlementsleden benoemen, wier bevoegdheden hij nader zal omschrijven, zo werd gezegd. Confiscatie De voornaamste bladen in Djakarta hebben de door president Soekarno Raiffeisenbanken passeren 3 miljard In zyn nieuwjaarstoespraak voor liet personeel van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-Bank te Utrecht heeft de directenr, ïr. J. S. Keyser, medegedeeld, dat de gezamenlijke Raiffeisenbanken in ons land zojuist de 3 miljard spaargelden zijn ge passeerd. Dit betekent een verdubbeling van de toevertrouwde spaargelden bij de Utrechtse landbouwkredietorganisa tie binnen een periode van zes jaar. uitgesproken rede over Indonesiës „plicht om West Irian te bevrijden", toegejuicht. „Soeloeh Indonesia", spreekbuis van de nationaUstische partij, drong in een hoofdartikel bovendien aan op confiscatie van al het Nederlandse kapitaal in Indonesië, zelfs dat wat in gemengde bedrijven is gestoken, indien Nederland zijn „koppigte poli tiek ten opzichte van West Irian" zou voortzetten. „Het blad acht dit in overeenstemming met liet politïe- ,ke manifest dat de richtlijnen van het regeringsbeleid aangeeft. Jongensboek voor honderdjarige De oud-leraar Frans aan de rijkskweekschool te Haarlem, de heer A. L. C. Beekman uit jaar geworden. Tijdens een re- vertaald en de schrijfster is madame Mallé3 de Beaulieu. Velen heben de 100- lukwensen aangeboden, burgemeester van Bloemendaal 8 dr. D. H. Peereboom Voller, en S Beaulieu. S i-jarige ge- S len, o.a. de S Ioemendaal S ui. j_». n. jtccjeuuuui Voller, en oud-leerlingen van de rijks- S kweekschool die tussen 1899 S 5j en 1903 les van de jarige heb- s ben genoten. Foto: Cor Bruijn overhandigde C de heer Beekman het eerste S exemplaar van het jongens- S 1 (Van onze Haagse correspondent). i 1 OP 23 DECEMBER was het 25 jaar geleden, dat Prins 1 1 Bcrnhard de eed als Nederlands officier aflegde. 1 Dit jubileum werd o.a. herdacht door de aanbieding van een zeer M §j origineel geschenk, bestaande uit drie in miniatuur uitgevoerde M „prinsen" in de uniformen van de Koninklijke Marine, de cavalerie M H en het K.N.I.L., die precies pasten op de heildronk, die in deze minutieus uitgevoerde gala-uniformen verborgen zat. M g IN SAMENWERKING met het bedrijfsleven kwam dit geschenk H tot stand, dat door mevrouw Lisette van Meeleren, bekend door H m haar speciale kostuums voor de Haagse Comedie en de N.T.S., en M M de jonge architect Kees Buskens werd vervaardigd. Schoenen, lak- H laarzen, vangsnoeren, steek, kolbak, kepi en pluimen, verder alle g g uniformdétails, de passende sabels en het „portret" van de prins werden nauwkeurig op schaal vervaardigd. g Verpakt in een palissanderhouten kist zaten aldus drie natuur- H getrouwe Prinsen Bemhard ln de uniformen van de wapens, waarin M g hij anno 1936 werd beëdigd. p j| Dit geschenk is dezer dagen op palels Soestdijk aangeboden. H Op de palissanderhouten kist werden de jaartallen en de kapiteins- en generaalssterren aangebracht, die de promoties van de prins ken- p merken. M g Lisette van Meeteren bij het door haar gemaakte geschenk. ff iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiii boek. 5//////////////////////////////////^ Nieuw schip voor K.N.S.M. Tijdens een proefvaart over de Noordzee, van Rotterdam naar IJmuiden, is woensdag voor de eerste maal in liet nieuwe jaar een nieuw schip aan de Nederlandse koopvaar dijvloot toegevoegd: liet was liet m.s. Ganyniedes, dat door de directie van de K.N.S.M. werd overgenomen van de bouwers, de gebrs. Pot te Bolnes. De Ganymedes, die een inhoud heeft van ruim 7000 ton, werd op 9 augus tus gedoopt door mevrouw mr. J. A. Prinsen-de Jong, echtgenote van de commissaris der koningin in Noord- Holland. Het schip" is het negende in de serie „es-schepen" van de K.N.S.M., voor welke serie thans nog vijf schepen in aanbouw zijn. Noorse zigeuners rouwen om dood van hoofdman Joseph 1 in Brussel overleden Kort voor de jaarwisseling is Joseph I „Czardas", de 62-jarïge hoofd man van de Noorse zigeunerstam der „Josephs" in Brussel in zijn woonwagen overleden. Hij werd al enkele weken in een zie kenhuis in Anderlecht bij Brussel verpleegd, doch werd op zijn eigen verzoek naar zijn wagen in een andere Brusselse randgemeente overgebracht, toen hij het einde voelde naderen. Op het sterfbed was hij omringd door familieleden en getrouwen van de Taicon-, Maistre- en Modeste- stammen. Bij de Belgische zigeu ners verwekte zijn overlijden gro te verslagenheid. Kortgeleden had den zij Joseph I aangeduid als een van dc kandidaat-afgevaardigden om stelling te nemen tegen de houding van Vaida Voivod TTT, de zogenaamde „koning" van de Westeuropese zigeuners, die enke le maanden geleden nog een be wierookte vorst was. doch thans een van de meest omstreden figu ren uit de zigeunerwereld is ge worden. Uit alle delen van België kwamen het afgelopen weekeinde zigeunerfa milies naar Brussel om de overle dene de laatste eer te bewijzen. Zijn lijk was opgebaard op een praalbed in de woonwagen. Óp het plein, waar de woonwagen stond, werd een groot open vuur onder houden en by het praalbed werd de traditionele dodenwacht ge houden. Op nieuwjaarsdag vond de uitvaart plaats, die in de grootste eenvoud geschiedde, daar de gemeentelijke begrafenisdiensten gesloten wa ren. Het gebruik van de zigeuners liet echter geen uitstel toe. Dank zij een verzoek van de Noorse ambassade in Brussel mochten de zigeuners, die de reis naar Bras- sel hadden gemaakt, op het plein overnachten om de begrafenis bij te wonen. Volgens de gemeehtelij- ke verordening hadden zij zondag middag al moeten vertrekken. Het Wereldgebeuren Geen papegaai Anatoli Fedorovitsj Dobrinjin, tot voor kort hoofd van de sectie Amerikaanse aangelegenheden in het Sowjet-ministerie van buiten landse zaken, zal binnen enkele da gen in Washington zijn werk als am bassadeur van de Sowjet-Unie in de Verenigde Staten beginnen. Hij volgt in deze functie Mcnsjikow op. die op hoog bevel naar het Kremlin moet terugkeren en daar vermoede lijk zal afzakken naar een of andere onbenullige functie. Het feit dat de Sowjet-Unie er de voorkeur aan geeft op deze, voor de U.S.S.R. wel licht belangrijkste buitenlandse post een andere figuur, te benoemen, be hoeft geen reden te zijn om aan een bepaalde politieke koerswijziging te denken. Ambassadeurs zwerven over de wereld. Ook de Sowjet-Russische. Een diDlomatiekc mutatie is voor elk land, en zeker voor een groot land, een wekelijks gebeuren. Toch is de ambassadeurswisseling in Washington, zeker gezien te gen de achtergrond van de voel sprieten-politiek voor een eventuele topconferentie, van meer belang. Dobrinjin behoort tot die groep van jongere diplomaten, die men de nieuwe garde van de Sowjet-Unie zou kunnen noemen. Hij is met zijn 42 jaren zelfs jonger dan president Kennedy en hij zal de jongste van de ambassadeurs en gezanten in Washington zijn. Op de diplomatieke post van de hoogste importantie heeft het Kremlin dus een man gezet, die niet in de oude revolutionaire school is gevormd en die van zijn vijfde jaar af is opgegroeid in de Sowjet-maatschappij. Hij heeft een scholing doorlopen, gelijk aan die van de tsaristische diplomaten. Hij heeft geen last van de „revolutio naire rompslomp", welke de meeste na 1919 de uit de lagere ambte naren gerekruteerde Russische di plomaten met zich moesten slepen, als zij zich in trui en fluwelen werk jassen ter audiëntie begaven. Do brinjin zal protocolair niet uit de toon vallen. Dat deed overigens zijn voorgan ger. Mansjikow, ook niet en als zodanig betekent deze mutatie dus geen nieuw tijdperk. De ambas sadeurswisseling staat echter wel in nauw verband met de nieuwe sfeer op het laatste communistische par tijcongres. Tijdens dat congres te Moskou werd onthullend zichtbaar dat de jongere generatie het voor het zeggen krijgt. Droge dogmatische verhandelingen over de wereldop mars van de communistische leer en de dorre opsomming van allerlei in dustriële prestaties, waaraan de meeste communistische congressen laboureerden, moesten met name in het middengedeelte van het re cente communistische congres plaats maken voor dikwijls bijtende kritiek. De jeugdige communisten slikken zo maar niet alles, wat de partijleiding voorschotelt. Het laatste congres was niet het belangrijkst door het luilekkerland manifest, maar door het duidelijk overwicht van het jonge intellect op de oude partijlei ders. De diplomatenwisseling in de Amerikaanse hoofdstad is van dit congres een direct gevolg. Dobrinjin kent Amerika uit eigen aanschou wing. Van 1952 tot 1954 was hij er ambassaderaad en van 1955 tot 1957 was hij afgevaardigde van de Sow jet-Unie bij de Verenigde Naties. Hij is in staat zich te mengen in con versaties in de Engelse en Franse taal en houdt zich streng aan de in ternationale, protocollaire gebruiken. In Moskou verwacht men dat Do brinjin zich niet zal toeleggen op het verdedigen van de Russische standpunten door als een papegaai steeds weer de „partijlijnen" te cite ren. Hij zal, naar men hoopt, wel met kernachtige argumenten komen. Washington meent dat één en ander zich zal weerspiegelen in de eeheime rapporten, die hij aan het Kremlin zal sturen. In elk geval is er in de komende weken druk werk voor Do brinjin. Wat er precies gebeurt, blijft nog wazig, maar zoveel staat toch wel vast dat dit jaar Rusland en Amerika, eventueel met Frank rijk en Engeland, om de conferentie tafel zullen zitten. Aan de voorbe reidingen van dit gesprek zal Do brinjin een groot aandeel hebben. Misschien zal hij met zijn jaargeno ten een doorslaggevende invloed daarop hebben, want de Kremlin- heersers zullen wel hebben begrenen dat de tijd komt, waarop de jongere praktici hun taak zullen overnemen. Dobrinjin kan een meer realistische politiek bewerkstelligen en daar door wellicht voor een ontspanning tussen de twee grootste wereldmach ten zorgen. MENSJIKOW ..uit de verouderde school:. Na de nieuwe lichting die woensdag Is opgekomen, bedraagt de sterkte van de Westduitse strijdkrachten 375.000 man, n.ï. 242.500 man Sn het leger, 82.500 van de luchtmacht. 28-000 bij de marine en 22.000 voor de territoriale verdediging en mili taire staf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5