PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEBAT OVER NIEUW-GUINEA LIEP OP VRIJWEL NIETS UIT „Nederland zoekt wel redelijke oplossing" Portugal erkent Goa niet als verloren „Zeeuws bedrijfsleven toonde verheugende initiatieven in 1961" BEREIDHEID COMPROMIS NIEUW-GUINEA? Dure P.T.T. Vandaag... 205e jaargang - no. 3 Dagblad, uitgave van de liruia Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. deri Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie Jng. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau vaD dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg, Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. 2395: Tcrneuzen. tel. 2116; Zierikzee. red tel 2425. adrn. tel. 2094 V.V.D. EN S.G.P. ACHTER KABINETSBELEID Ook op de tweede day van het debat over Nieuw-Guinea in de Tweede Ka mer was de publieke tribune overvol. Papoea-student E. Somisu, die geen plaatsje meer had kunnen vinden, doodde de tijd door een gesprek met leden van de Haagse bereden politie die tijdelijk dienst doen op het Bin nenhof. Een gewoonlijk betrouwbare bron uit Indonesische rege ringskringen heeft woensdag avond verklaard, dat Indonesië wellicht bereid zou zijn, tijde lijk af te zien van de soevereini teit over westelijk Nieuw-Gui- nea, mits liet bestuur over liet gebied aan Indonesië wordt overgedragen. in een commentaar op berichten, dat Nederland bereid zou zijn tot onder handelen over de toekomst van west Nieuw-Guinea zonder vooraf te stel len voorwaarden, zei deze zegsman dat het mogelijk zou moeten zijn. west Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen zonder een onmiddel lijke overdracht der soevereiniteit. Eventueel zouden er verkiezingen kunnen worden gehouden orh te we ten te komen wat de Papoea's wen sen. voegde hij hieraan toe. Kennedy beveelt uitbreiding leger President Kennedy lieeft woensdag' bevolen het aantal divisies van het Amerikaanse leger die permanent in actieve dienst zijn, van 14 op 16 te brengen. Doel van deze maatregel is twee divisies reservisten, ingedeeld hij de nationale garde, te kunnen de mobiliseren. Die twee divisies waren op 15 okLo- bei' opgeroepen, i.v.m. de Berljjnse crisis. Met het opvoeren van het aan- t al gewone divisies in actieve dienst zal echter wel zo veel tijd zijn ge-1 moeid dat de demobilisatie van de twee divisies reservisten nog een aan tal maanden op zich zal laten wach ten. (Van onze parlementaire redacteur) Het grote debat Sn de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea, dat twee dagen heeft geduurd en dat opvallend veel belangstelling heeft getrokken van de kant van de kamerleden zelf en van de zijde van het publiek, is woensdag geëindigd zonder een be paalde uitspraak tan de Kamer, met de partijen die vertegen woordigers in liet kabinet hebben trouw achter de regering en de P.v.d.A. fel in de oppositie en met de verklaring van een overigens nogal terughoudende minister-president prof. De Quay, dat Nederland alles zal blijven doen voor het vinden van een constructieve oplossing in het belang van de Papoea's. De minister-president voegde eraan toe, dat Nederland in Nieuw- Guinea geen materiële voordelen najaagt en dat het een wezen lijke verantwoordelijkheid voelt voor het volk van Nieuw- Guinea. Nederland heeft altijd gestreefd naar de handhaving van de internationale rechtsorde. Dat is een traditie van liet Nederlandse volk geworden, „waarvoor we desnoods offers moeten brengen." gendhedén, of van internationaal hoog aangeslagen personen probeert Indonesië bereid te krijgen tot een gesprek, waarin noch door Nederland noch door Indonesië voorafgaand be paalde voorwaarden zijn gesteld. Aangezien mededelingen hierover de pogingen van de regering alleen maar zouden schaden, kon daarover niets worden gezegd en bleef dus in de lucht hangen, wat we van de naaste toekomst mogen verwachten. Uitermate ernstig Minister Luns Tan buitenlandse za ken gaf ook van zijn kant, nadat bij had geconstateerd dat de situatie uitermate ernstig is, de verzekering dat de regering niets zal nalaten om een vreedzame oplossing; van liet conflict met Indonesië te bereiken. De regering zal alles in het werk blijven stellen om tol een bilateraal gesprek te komen, maar aldus mi nister Luns zij kan dit niet garan deren. Het. onbevredigende van het, debat, dat slechts verhelderend gewerkt heeft, voorzover nu duidelijk de landpunten van de verschillende partijen en van de regering zijn be kend geworden, was, dat niemand weet, wat er nu verder in concreto al gebeuren. Aangenomen moet orden, dat de regering met behulp van een of van enkele andere mo- REDE VAN PREMIER SALAZAR: Goanen blijven burgers van Portugese rijk Van onze parlementaire redacteur) De Portugese premier Salazar heeft woensdag te Lissabon in het parlement verklaard dat zijn land tot de eersten zal be horen, die zullen bedanken voor het lidmaatschap van de we reldorganisatie, zo liet niet bet eerste uittredende land zal zijn. In zijn parlementaire toespraak niet als onderwerp de Indische acties tegen de Portugese encla ves uitte Salazar felle kritiek aan het adres van Engeland, doch sprak zijn waardering uit over de Amerikaanse houding. De Portugese premier stelde clat En geland niet alleen de Portugese luchtmacht had geweigerd gebruik te maken van bepaalde strategisch ge legen vliegvelden, maar bovendien een week nodig had gehad om tot deze beslissing te komen. Salazar meende dat Portugal „ware liet niet dat. deze vertraging ont stond" andere bevoorradingsroutcs had kunnen vinden voor het trans port van manschappen en materieel naar India, „die volgens ons noodza kelijk waren voor verdere verdedi ging van het gebied". Salazar sprak met tevredenheid over wat de Amerikaanse regering in Washington en New Delhi had ge daan om een Indische actie tegen de' enclaves te voorkomen. V olksvertegenwoordigers De premier verklaarde dat er geen verdrag tol erkenning van de- Indiase soevereiniteit over Goa kan zijn, zo als er ook geen overgave van troepen ol' overdracht, van schepen is ge weest. Portugal zou erop moeten blij ven wachten, dat „de internationale gemeenschap de belediging voor de Portugese soevereiniteit goedmaakt en de wettige rechten van Portugal herstelt". Voordien zou de toestand niet normaal kunnen worden. ..De Portugese staal in. India" zal vertegenwoordigd blijven door zijn drie afgevaardigden in de Portugese volksvertegenwoordiging en liet staatsburgerschap zal „de jure en de facto" voor de Goanen blijven be staan „onafhankelijk van 'het aan hen verlenen van een dubbele natio naliteit door een unilaterale beschik king van India", aldus Salazars rede. „EX-KONING" KALONDJI IN ARREST GENOMEN Het Kongolese persbureau meldt van officiële bron te hebben vernomen, dat de „koning" van Zuid-Kasai, Al- bert Kalondji, in Leopoldstad in voor lopige hechtenis is gesteld. Hij zou in hetzelfde kamp worden vastgehouden, als waarin destijds president Tsjombe van Katanga na zijn arrestatie in Coquilhatstad werd ondergebracht. Kalondji werd vorige weelt van zijn politieke bevoegdheden beroofd en la ter door het parket in Leopoldstad. verhoord. Amerikaanse ruimtevaart weer uitgesteld De poging om de eerste Amerikaanse ruimtevaarder in een baan om de aarde te brengen, is ten minste een week uitgesteld en zal derhalve op zijn vroegst, op 23 januari worden gedaan. Dit is woensdag in Tape Ca naveral vernomen. Volgens betrouwbare kringen is het uitstel veroorzaakt door de ontdek king van een defect in de draagra- ket van het type Atlas. Hoewel een datum nog niet officieel was bekend gemaakt, was bekend dat het voorne men bestond een astronaut de ruimte in te schieten. 9 De Syrische oud-premier Fares el Choery is op 85-jarige leeftijd in Damas cus overleden. Sinds 1951 nam hij geen deel meer aan het politieke leven. Van 194Ï tot 1049 vertegenwoordigde hij zijn land bij de Ver. Naties. Hij beeft mee gewerkt aan de opstelling van hel hand vest van de V.N. in 1945. Misverstand De minister-president prof. De Quay constateerde in zijn antwoord aan de afgevaardigden, die aan het debat hadden deelgenomen, dat het groot ste deel van de Kamer zich kan ver enigen met het streven van de rege ring om tot een gesprek met Indone sië te komen zonder prealabele voor waarden. De heer Burger nam voor hem een uitzonderingspositie in, want die liad het vertrouwen in de regering opgezegd, althans ten aan zien van het Nieuw-Guineabeleid. De bewindsman legde de socialistische fractieleider voor, dat zijn kabinet harder heeft gewerkt aan de oplos sing van de problemen en een meer gedifferentieerd beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea heeft gevoerd dan de vroegere kabinetten. Bij de heer Biesheuvel van de A.R.P. probeerde prof. De Quay het misverstand weg te nemen, zoals hij het kwalificeerde, dat de regering na de vergadering van de Verenigde Naties, waarin de resolutie van de Brazzaville-groep werd verworpen, een blijmoedig op de plaats rust heeft gemaakt. Het memorandum Sprekende over het memorandum, dat de Nederlandse delegatie had verspreid onder de andere delegaties ter vergadering van de Verenigde Naties waarin was gezegd, dat (Zie slot pag. 3 kol. 1 Gerucht over staking Algerijnse strijd Woensdag is in Parijs van gezagheb bende zijde vernomen dat wordt ge meend dat een staken der vijande lijkheden in Algerije iu zicht komt. Hieraan werd toegevoegd dat het re sultaat der in het geheim door ver tegenwoordigers van de Franse rege ring en afgevaardigden der „voor lopige regering" gevoerde besprekin gen spoedig bekend zou worden. „Wij zullen op korte termijn weten of de leiders van de opstand een ein de aan de revolte willen maken", al dus een uit regeringskringen afkom stige uitlating. Frankrijk handhaaft veto Tijdens een zitting van het Franse kabinet onder voorzitterschap van president De Gaulle is woensdag het besluit genomen dat Frankrijk zijn veto op het ingjaan van de tweede fase in het ontwikkelingsplan van de Europese Gemeenschap zal handha- ven tot overeenstemming zal zijn be- j reikt inzake een gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Franse minister treedt af Iu kringen van de Franse premier, Debrê, is gezegd, dat Debró een ver zoek heeft ingewilligd van de minis ter van financiën Baumgartner om af te treden. De Franse premier had Baumgartner evenwel gevraagd aan te blijven totdat een opvolger is ge vonden. Baumgartner, voormalig gouverneur van de Franse bank, zou deels om particuliere redenen en deels omdat zijn voorkeur voor een conservatieve finanpiële politiek tegenkanting zou ondervinden bij sommige leden van het Franse kabinet, willen aftreden. Vierling geboren in Engeland Een 33-jarige Britse huisvrouw heeft woensdag in een ziekenhuis te Southend het leven geschonken aan een vierling. De directie van het ziekenhuis ver klaarde, dat de moeder, Phoebe Meacham, en de vierling twee jongetjes en twee meisjes het goed maakten. De huisvrouw heeft reeds een zeven jarig zoontje. De directeur-generaal van de P.T. T., prof. ir. G. H. Bast, heeft een tamelijk sombere nieuw jaarsrede gehouden. Hij had moei lijkheden met de personeelswerving, vooral wat betreft het personeel in hogere rangen. De toevloeiing bleef op zorgelijke wijze achter bij de be hoefte aan bekwame deskundigen en specialisten. Temidden van de zorgen om het dienstbetoon, zo zei professor Bast, doet het gunsti.' e financiële resul taat wat onwerkelijk aan. Waar schijnlijk zal het financiële resultaat over 1961 niet veel verschillen van dat over 1960. Uiteraard memoreerde prof. Bast de cijfers van 1960 niet en daarom is het wel nuttig hier even enkele cijfers van 1960 te noe men. De totale" nettowinst van de P.T.T. bedroeg in 1960; 95,6 miljoen gulden, hetgeen betekent, dat de ren tabiliteit van het erin gestoken kapi taal ongeveer 8% was. De P.T.T. heeft van die net towinst ad 95,6 miljoen, ruim 69 miljoen toege voegd aan de re serves en 26 mil joen gulden betaald aan het rijk. Zo juist werd het woord netto winst gebruikt, want er kan ook over bruto-winst worden gesproken, wanneer het gaat om de betalingen aan het rijk. Het is namelijk zó, da t die netto-winst overbleef, toen et- al aan het rijk was betaald een be drag van 41,9 miljoen gulden rente over het in het P.T.T.-bedrijf ge- investeerde kapitaal en voorts 23.6 miljoen gulden als 3heffing over de baten van het P.T.T. be drijf. In totaal trok het rijk dus uit het melkkoetje P.T.T. een dikke negen tig miljoen gulden in 1960. Dat was over 1959 iets minder, en als prof. Bast thans zegt, dat de resultaten over 1961 zo ongeveer gelijk zullen zijn aan 1960. dan mag men wel op een iets hogere winst over 1961 rekenen, want bij zulke voorspellin gen houden directeuren altijd een slag om de arm. Tegenover het verminderde dienst betoon vindt prof. Bast die hoge winst wat onwerkelijk. Wij zou den hier liever inplaats van „on werkelijk" het woord „wrang" ge bruiken. Het gaat er op lijken alsof het tekortschieten in. het verlenen van het vereiste dienstbetoon be loond wordt met extra-winst en dat is wrang. Het mag ook eigenlijk niet voortduren. Misschien wil het hoofdbestuur van de P.T.T. daarover eens nadenken en als men toch denkt, dan zou er wel licht ook wat meer geld uitgetrok ken kunnen worden voor de aanwer ving van jong personeel, dat bestemd is voor de hogere rangen. Waarom gaat de P.T.T. niet in veel ruimere mate dan thans het geval is over tot betalen van de studiekosten voor de a.s. deskundigen en specialisten op dezelfde wijze als enkele andere overheidsdiensten en particuliere be drijven al jarenlang doen? Het is moeilijk aanvaardbaar, dat in een be drijf waar dikke winsten worden ge maakt geen mogelijkheden zouden bestaan om althans de hogere rangen volledig bezet te houden! is het 350 jaar geleden, dat de Nederlandse humanisti sche dichter Hemic Laurens- zoon Spieghel te Alkmaar overleed. Spieghel was een groot ijveraar voor een zui ver gebruik van de Nederland se taal. NIEUWJAARSREDE VOORZITTER K. v. K. Speciale aandacht voor verbindingen over Ooster- en Westerschelde TIJDENS DE ALGEMENE vergadering van de Kanier van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden heelt voor zitter C. A. Kammeraad er in zijn nieuwjaarsrede op gewezen, hoe het naast alle dit afgelopen jaar in verheugende urate ge toonde initiatieven van bedrijfsleven en overheid, van het groot ste belang is, dat zo spoedig mogelijk en op zo breed mogelijk terrein de leefbaarheid van Zeeland wordt verbeterd en belang rijk opgevoerd. De voortgaande verbetering van de infra-strue- tiiur zal volgens de Kamervoorzitter een zeer belangrijke plaats moeten innemen op de ranglijst van de investeringen wanneer men de huidige economische ontwikkeling wil ombuigen naar meer blijvende welvaart, ook op industrieel gebied. Daartoe behoren naar de mening van de lieer Kammeraad naast betere verkeersverbindingen en recreatiemogelijkheden zeker in de eerste plaats de woningbouw, vooral nu het nieuwe industrie gebied in het Zuidsloe wordt ontsloten. Het Is niet alleen van belang, dat er industrieën gevestigd worden in de zogenaamde kerngemeenten, maar ook in de andere daarvoor geëigende en geografisch soms zelfs voel gun- ren, ligt het voor de hand dat de vol gende stap moet zyn een vaste ver binding over de Oostersehelde zo be toogde de heer Kammeraad. Dit klemt des te meer, omdat over enkele jaren de Grevelingendam en de Haringvlietbrug gereed zijn. „Sehouwen-Duiveland is Zeeuws gebied", zei de kamervoorzitter. „Het. behoort bij Zeeland, heeft een Zeeuws karakter en moet de mogelijkheid hebben zich blijvend aan de overige delen van Zeeland tc hechten". Hij noemde het daar om van het grootste belang niet alleen uit ideële maar zeker ook uit economische overwegingen dat dit noordelijkste Zeeuwse eiland de gelegenheid moet krijgen zich in het Zeeuwse verband ver der te kunnen ontwikkelen. W ester schelde Speciale aandacht /al er volgens de lieer Kammeraad ook moetei Over het bedrijfsleven in het alge meen was de kamervoorzitter zeker niet ontevreden; de economie heeft zich over bijna de gehele linie gun stig ontwikkeld. Een van de belang rijkste gebeurtenissen noemde hij de arbeidstijdverkorting. De heer Kam meraad zei hierover, dat de bedrijven vrijwel niet de tijd gelaten is maat regelen te treffen om de inkrimping van het aantal produktieve uren be hoorlijk op te vangen, in het bijzon der niet bij de ambachtsbedrijven en de bouwnijverheid. Ook in de dien stenverlenende sector, bij het rijk. de- provincie en de gemeenten zijn daar door moeilijkheden ontstaan. Onder deze omstandigheden is het prestatievermogen van het bedrijfs leven teruggelopen, merkte de ka mervoorzitter op; volgens een prog nose van het Centraal Planbureau wordt voor 1962 slechts een produkri- viteitsstijging van 2 pet. verwacht. I Hij meende dat beperking op sociaal stiger gelegen gebieden. Nu het Drle- eilandenplan is gerealiseerd en het verkeer over de dammen met spron gen omhoog is gegaan in vergelijkt»; met het vervoer over de vroegere ve- j dingen. de Westerschelde. „Het dokteren aan de verbeteringen met lapmiddelen zal daarbij naast de directe nadelen ook indirect aanzienlijk schadelijker blij ken le zijn dan eeti oplossing', die met ruime visie genomen is", betoogde de heer Kammeraad. Een volledige inte gratie van Zeeland zal volgens de kamervoorzitter nimmer geheel bun nen worden verwezenlijkt zonder snelle en onder alle. weersomstandig heden betrouwbare verkeersvèrbin- .Weliswaar", zo vervolgde de heer Kammeraad, ,.is tussen de regering en de stichting van de arbeid over eenstemming bereikt, doch ik vrees dat zich in dit jaar toch wel span ningen zullen voordoen. Hierbij denk ik ook aan de noodzakelijke investe ringen die vooral ook ambachts- on dctailhandelsbedrijven zicli zullen (Zie slot pag. 2 kol. 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1