Internationale reacties op rede van premier prof. De Quay Papoea Kirihijo is toch in Djakarta ZEILAVONTUUR HAD VOOR MACHINIST BLIJ EINDE Storm in Japan eist 235 doden REDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL, ROTTERDAM WOENSDAG 3 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE o O Uit A NT 'l AUSTRALIË: WIJ HEBBEN GEEN VERPLICHTINGEN Amerika: „belangwekkend" en „stap voorwaarts" De bereidheid van Nederland om het beginsel van zelfbeschikking v oor de Papoea's niet te stellen als een voorafgaande conditie die In donesië als voorwaarde voor on derhandelingen moet aanvaarden, is door Amerikaanse functionaris sen omschreven als „belangwek kend" en „een stap voorwaarts". Zij hoopten, dat Indonesië de Ne derlandse stap, waardoor een ob stakel voor vorige pogingen om onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië te doen houden uit de weg is geruimd, zou aan vaarden. Functionarissen te Wash ington zeiden te betwijfelen of de Nederlandse verklaring de crisis ineens uit de wereld zou helpen, maar „er is een bijdrage hiertoe geleverd". De Amerikaanse opvat ting is, dat de Nederlandse rege ring met haar verklaring afstand heeft gedaan van de tot dusver gevoerde politiek. Voorts werd gezegd, dat Amerika had gepoogd beide partijen er toe te brengen, hun posities in overwe ging te nemen en zo soepel moge lijk te zijn. Er werd aan toege voegd, dat Washington in het ge schil neutraal zou blijven. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken heeft dinsdag gezegd, dat de bereidheid van de Nederlandse regering tot onderhandelingen met Indonesië zonder voorafgaande voorwaarden „een tegemoetko ming van de Nederlandse rege ring schijnt te zijn om een vreed zame oplossing van het geschil te bewerkstelligen". De Amerikaanse regering hoopt, dat zowel de Indo nesische als de Nederlandse rege ring de pogingen zal voortzetten om een oplossing te bereiken, al dus de woordvoerder. Australië De Australische kranten van woensdagmorgen plaatselijke tijd maakten niet grote koppen mel ding van de wijziging in de Neder landse politiek betreffende weste lijk Nieuw-Guinea. Premier Menzies en de minister van buitenlandse zaken Barwick konden nog geen commentaar ge ven. Premier Menzies zal waar schijnlijk pas een verklaring afleg gen wanneer hij de tekst van de rede van premier De Quay heeft gezien. Engeland Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd over de dinsdag door premier De Quay uitgespro ken verklaring over Nieuw-Guinea gezegd dat Groot-Brittannië altijd van mening is geweest, dat een vreedzame regeling van het ge- Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond De Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Katholiek Ver bond van Werkgcversvakverenigin- gen hebben zich, naar zij bekendma ken, in een verbond verenigd. De naam van het nieuwe verbond is „Ne derlands Katholiek Werkgeversver bond". Deze samensmelting, die juridisch plaatsvond door wijziging van de sta tuten van liet Katholiek Verbond en opheffing van de A.K.W.V., is samen gegaan met een herziening van de bestuurlijke opbouw van het ver bond. Het nieuwe verbond kent drie bestuursorganen: een algemene le denvergadering. een algemeen be stuur en een dagelijks bestuur. Het Tunesische listerie van infor matie heeft- kortgeleden deze foto vrijgegeven van de geïnterneerde F.L.N.-leiders Ali Ahmed. Ben Bella, Kinder, Boudiaf en Bitut. v.l.n.rDe mannen wandelen hier in hel parlc bij een Frans kasteel, dat volgens bo vengenoemd ministerie het. kasteel Ulhoy is. Zij zijn hier naar toe ge bracht na hun recente hongerstaking. schil tot stand moet worden ge bracht door middel van onderhan delingen. Het schijnt voor het op gang brengen van de onderhandelingen bevorderlijk te zijn, dat geen van beide partijen vooraf voorwaarden stelt, zo verklaarde hij. Indonesië De Indonesische ambassadeur in de V.S. Zairin Zain heeft dinsdag te Washington verklaard dat er, indien de huidige voorbereidende zetten doorgaan, een „grote kans" bestaat dat het Indonesïsch-Ne- derlandse geschil inzake westelijk Nieuw-Guinea middels onderhan delingen kan worden beslecht. Naar zijn mening is de Nederland se regering bezig een „klimaat" te scheppen dat „tot onderhande lingen kan leiden". Uit welingelichte kringen in Can berra is vernomen dat Australië niet op eigen gezag tot actie zal overgaan, indien Indonesië zou proberen zich met geweld meester te maken van Nederlands Nieuw- Guinea. Geen verplichting Genoemde kringen wezen er in dit verband op, dat Australië geen verplichtingen heeft aangegaan om het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea te helpen verdedi gen. De stappen die~Australië heeft ondernomen, zo zeiden ze, waren gericht op het vitale belang van het behoud van de vrede in het gebied en het voorkomen van een conflict dat voor altijd zijn stempel op de betrekkingen in Zuid-Oost-Azië zou kunnen druk ken. MARINE STRAFT HEM NIET Vrouw schonk het leven aan een dochtertje (Van onze speciale verslaggever) Hel spannende avontuur met het Amerikaanse zeiljacht „Cutlass" heeft een blij einde gekregen. Na dat de machinist eerste klas bij de marine Cocki Smit, die door liet avontuur te laut op zijn post terugkeerde, door de marechaus see naar zijn schip was terugge bracht, mocht hij 's avonds reeds naar zijn huis aan de Vosstraat in Den Hélder, waar hem een blijde verrassing wachtte. Mevrouw Smit,: die half januari een baby verwachtte en dagenlang in on zekerheid had verkeerd over liet lot van haar.man, had 's middags om half drie het leven {Inschonken aau een gezonde dochter, die de naam Emma kreeg. Vrijwel onmiddellijk na de vroegtij dige geboorte van Emma kon men mevrouw Smit de verheugende mededeling doen. dat de „Cutlass" Scheveningen was binnengelopen eu dat vader en echtgenoot Cocki in goede gezondheid verkeerde. Extra vreugde was er 's avonds om half tien bij het weerzien, toen vrouw en kind aan de borst van machinist Smit verdwenen en ijlings de twee dochtertjes Winny- bert cn Rieteke uit bed werden gehaald en de heer Smit Icon ver- I tellen, dat de marinelciding liet j gehele avontuur sportief heeft opgevat, begrip had getoond voor i de situatie en hem niet zal straf- fen. j Dit laatste is waarschijnlijk mede te j danken aan een brief van Bil Gil- lcerson, onmiddellijk na aankomst i geschreven voor Smits comman- j dant. „Smit heeft ons in onze moeilijkheden geholpen als een i „fine sailor". Ik geloof dat deze man een representatief voorbeeld j is van zijn dienst en ik heb door hem groot respect gekregen voor de Nederlandse marine", aldus Gilkerson in zijn brief. Zoals bekend had de Cutlass averij opgelopen in een storm voor de Nederlandse kust. Twee meisjes en de zeezieke broer van een der meisjes gingen aan boord van het motorschip „Sarek", Smit en Gil kerson zeilden de „Cutlass" naar Scheveningen, Gilkerson zal, wan neer het scheepje gerepareerd is, naar de Middellandse Zee varen. N.D.S.M. bouwt dok voor grootste schepen Tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst met het personeel heeft de directie van de Nederlandsehe Dok- en Scheepsbouw Maatschappij medege deeld, dat in principe besloten is om in de komende jaren over te gaan tot de bouw van het grootste gegraven dok in Nederland, bestemd voor de bouw en reparatie van schepen met een draagvermogen van niet minder dan 150.000 ton. De breedte van dit dok is aangepast aan de breedte van de grote sluis te IJmuiden namelijk 50 meter. De leng te zal ongeveer 335 meter worden. Verwacht wordt dat het nieuwe dok 1 januari 1965 in gebruik 2al kunnen worden genomen. Daarnaast staat een uitbreiding van de machinefabriek op het investe ringsprogramma van de komende ja ren. benevens de bouw van een nieiiw kantoor. Met deze verbeteringen en uitbreidingen van de bedrijfsoutillage zal de N.D.S.M. in staat zijn zowel de bouw als de reparatie van de grootste schepen van de werelavloot voor haar rekening te nemen. Het ligt vooralsnog niet in de bedoeling om voor deze investeringen een be roep op de kapitaalmarkt te doen. Avontuur van Spakenburgers op ijsschots Zaterdagmiddag hebben drie Spaken burgers, de 49-jarige \V. Hartog, zijn 47-jarige zwager D. Koelewijn en de 29-jarige II. Koelewijn, een angstig avontuur beleefd, toen zij na de ijs afzetting ruim acht uur hebben rondgedreven op een steeds meer af brokkelende ijsschots naar liet IJsel- meer. De heer Hartog was 's middags om één uur met zijn zwager nabij de Oude Pol op het ijs gegaan om spie ring te vangen. Toen zij daarmee bezig waren, voegde zich ook de heer H. Koelewijn bij hen. Tol hun schrik bemerkte het drietal om streeks half vier dat het ijs ten ge volge van de sterke zuidenwind was gaan afzetten. Dit ging zo snel. dat zij geen kans meer zagen het vaste ijs en de wal te bereiken. Op een losse ijsschots dreven zij het IJsel- meer op. In de loop van de middag werden de familieleden ongerust en werd de po litie gewaarschuwd. Om half twaalf had het zoeken langs het ijs succes en kregen lcotterbe- manningen de vermisten in het oog. Daar middel van een meegebrachte boot en touwen konden zij de drie mannen redden en veilig naar de ha ven brengen. De spieringvissers schijnen geen na delige gevolgen van hun avontuur te hebben ondervonden. In Japan hebben tijdens de afgelopen feestdagen ongeveer 235 mensen het leven verloren tengevolge van de stormen die in het land hebben ge woed. Het was zeer koud in Japan. Duizen den mensen die de feestdagen in al gelegen streken hadden doorge bracht, konden wegens dc weersom standigheden niet naar huis terugke ren. Véle delen van Engeland zijn op het ogenblik bedekt met. een dik palc sneeutv, dat daar op nieuwjaarsdag is gevallen. Het verdeer is ernstig ont wricht en vele Engelsen zijn te laat op hun werk en weer thuis gekomen, maar de sneeuw heeft toch ook wel prettige kanten; men hoeft maar de bus te nemen om in sprookjesland terecht te komen, zoals dit plaatje uit Epping Forest in het Graafschap Es sex laat zien. RUST EN VREDE ZIJN NODIG Schelde-Rijnprobleem moet worden opgelost GEEN DEENSE WAPENS MEER NAAR INDONESIË De uitvoer van Deense wapens naar Indonesië ïs „tot nader order stopge zet", aldus heeft een functionaris van het Deense ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. De genoemde functionaris zei voorts, dat de uitvoer zou kunnen worden hervat op/ elk tijdstip, waarop zich een verbetering in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië voor doet. Het verbod is ingesteld op grond van dezelfde beginselen, die geleid hebben tot het stopzetten van de wapenleveranties aan Portugal aan het einde van het vorige jaar. Zeven jongens door hel ijs gezakt; een vermist Zeven jongens in de leeftijd van ne gen tot veertien jaar, die zich gister middag op het ijs in de Erasnius- gracht te Amsterdam waagden om te zien of het hield, zijn erdoor ge zakt. De zes oudsten konden elkaar helpen uit het snel ontstane grote wak te komen, maar de jongste, de 9-jarige Fraiiciscus C. W. Roosingh, wórdt, vermist. Een broeder van de G.G. en G.D. heeft zich nog met een lijn om het middel te water begeven om naar de vermiste te zoeken, doch hij raakte door koude bevangen. Tot in de avond is bij het licht van schijnwer pers door brandweerlieden en de rijkspolitie te water vanaf een bootje zonder succes de plek afgedregd. Vandaag' zal het dreggen worden voortgezet. N.G.-RAAD KEURT AF Verrassing bij regering, Zending en Papoea's Tijdens de dinsdag gehouden openba- re vergadering van de kanier van koophandel en fabrieken in Rotter dam, heeft de voorzitter, de heer W. H. de Monehy een jaarrede gehouden, waaraan wij het volgende ontlenen: Het economische leven van het tot een wereldhaven uitgegroeide Rotter dam ondervindt van elk politiek of economisch gebeuren, waar dit ook plaats heeft, een zekere terugslag. Zo was dit het geval met wat zich in de zomer in ons Duitse achterland af speelde, het bouwen van een muur tussen oost en west. Veel op het toe risme ingestelde Nederlandse bedrij ven ondervonden daardoor het nadeel van een verminderde aandrang der Amerikanen om Europa te bezoeken. Het economische leven van Rotter dam heeft rust en vrede In eigen land en ln het achterland van node. In het achter ons liggende jaar slaag de Rotterdam er in, enkele der vele stedelijke problemen althans tot een begin van oplossing te brengen. De havenbeweging nam toe, bestaande (Van onze Haagse redactie) Frits Kirihijo, papoea-student in Leiden en mede-oprichter van de Partai Nasional (Parna), bevindt zich in Djakarta. Dit is pas nu be leend geworden en het bericht ïs in kringen van overheid, zending, pa- poea-studenten en Nïeuw-Guïnearaad- delegatie ingeslagen als een volko men verrassing. Niemand wist dat Kirihijo naar Indonesië was vertrok ken. Door een lid van de Nieuw-Gui- ncaraad-delegatie werd liet optreden van Kirihijo met „deloyaal" tegen over het volk der papoea's" gekwali ficeerd. De twee papoea-Ieden van de Nieuw- Guinea-aelegatie hebben samen met de in Nederland studerende jonge papoea's in het oecumenisch centrum „Oud Poelgeest" bij Leiden de jaar wisseling gevierd. Daarbij was Frits Kirihijo niet aanwezig en niemand wist waar hij zich bevond. Wel ver moedde men dat hij naar het buiten land was. Onlangs had hij zelf ver teld dat hij van plan was in Genève enkele besprekingen te voeren, aan sluitend op besprekingen die hij eni- Sf "jd geleden, samen met raadslid Boïiai. in Antwerpen mei Indonesiërs had. Volgens een woordvoerder van hel ministerie van binnenlandse zaken liep Kirihijo ook met plannen rond naar Nieuw-Guinea terug te keren. Hij wilde derhalve zijn studie niet- westersc sociologie waarvoor hij reeds zeven jaar in Nederland is opgeven, maar dit is hem steeds af geraden. Naar alle zijden Naar men aanneemt, bezoekt Kirihrjo in Djakarta in ieder geval zijn poli tieke medestander, de papoca Silas Pipara, die evenals hij afkomstig' is van Seroei. Kirihijo verklaarde onlangs nog dat de papoea's zich naar alle zij den moeten kunnen oriënteren, dus ook ten opzichte van Indonesië. Vertegenwoordigers van de Nieuw-Guinea-raad zijn het hier volkomen mee eens, muar zij ach ten het bevreemdend dat een der gelijke oriëntering nu zo geruis loos cn geheimzinnig moet ge schieden. In de kring van de papoea-delegatie acht men het bepaald niet uitgeslo ten dat Frits Kirihijo op kosten van pro-Indonesische groeperingen in Ne derland naar Djakarta is gevlogen. Men betreurt het dat een papoea zich in het huidige politieke stadium voor een naar alle waarschijnlijkheid zeer dubieuze zaak laat spannen, maar men kan zich dit in deze kring voor stellen en men duidt dan op de ruime geldmiddelen waarover Kirihijo altijd beschikte, en die naar hij zelf toegaf, afkomstig waren uit Indonesische bronnen. Gisteravond laat werd bekend dal Kirihijo in het geheim een ontmoe ting met Soekarno heeft gehad. Indonesië verbreekt alle P.T.T.-verkeer mei Nederland De persdienst van de P.T.ï. deelt mede: de Indonesische P.T.T.-admini- stratie, die op 30 december reeds of ficieus het telefoonverkeer met Ne derland verbrak, heeft de Nederland se P.T.T. thans langs officiële weg doen weten, dat met ingang van 2 januari alle post-, telegraaf- en tele foonverkeer met Nederland is ver broken. Papoea-studenten zenden manifest aan ministers Vijfendertig Papoea-studenten en studerenden in Nederland hebben op een bijeenkoms op kasteel Oud-Poel geest een manifest over Nieuw-Gui nea opgesteld. Dit is gezonden aan de minister-pre sident. prof. De Quay, de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, de minister van defensie, ir. Visser, de staatssecretaris voor Nieuw-Guinea mr. Bot, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal, en aan een aantal ambassades in Den Haag. De ondertekenaars uiten in het ma nifest verontrusting over „het feit dat in Nederland stemmen uit verschil lende groepen wijzen op opvattingen dat eventueel met dc zelfbeschikking van de Papoea-bevolking, bedoeld in hel V.N.-handvest, geen of weinig ernst behoeft te worden gemaakt". Autobus stort in ravijn: 33 doden J In de omgeving van de Braziliaanse I! plaats Belo Morizontt hebben 33 per sonen op maandag het leven verloren en is een nog onbekend aantal ge wond geraakt doordat de autobus waarin zij waren gezeten van de hoofdweg VirginiaBelo Morizonte a Treed en in een ravijn stortte. Volgens de berichten zijn 22 inzit tenden op slag gedood eii 11 anderen later aan hun verwondingen bezwe ken. Bekentenis in Hengelose vergiftigings-af faire De recherche te Hengelo lieeft het onderzoek naar een poging tot moord door vergiftiging op de 38-jarige fa brieksarbeider A. J. B. voltooid. Dinsdag hebben de beide verdachten, i de 37-jarige echtgenote van B. en hun 48-jarige kostganger G. E. J. be kend de moord te "hebben willen ple- Igen. bedrijven breidden zich uit. vele nieu we vestigingen hadden plaats. Onze kamer tracht in goede har monie met onze Antwerpse colle ga's het oude probleem van de Antwcrpen-Rijnverbinding tot een oplossing te brengen. Wij zyn van mening, dat door ons land aan re delijke verlangens van Antwerpse zijde tegemoetgekomen dient te worden en het deed ons goed te zien, dat men ook van Belgische zijde bereid is met het Nederland se standpunt rekening te houden, dat aan Rijnvaartpremies en soortgelijke steunmaatregelen een einde moet komen, aldus de heer De Monchy. Man slaat zijn ex-echtgenote neer met bijl De 30-jarige- Surinaamse kantoorbe diende K. j. B. uit Rotterdam, heeft gistermiddag in Den Haag de 31-ja rige A. T. H. v. d. P. uit Den Haag, de vrouw van wie hij is gescheiden, met een bijl neergeslagen. Haar toe stand is zeer ernstig. Aanleiding tot een en ander was het volgende: de vrouw zou dc kerstda gen bij haar gescheiden man door brengen in Rotterdam, maar om nog onbekende reden is daarvan niets gekomen. De man ïs hierdoor in grote woede ontstoken en gister middag heeft hij een bijl gekocht in Rotterdam. Daarmede gewapend is hij naar Den Haag gegaan met de bedoeling zijn vrouw ernstig te mis handelen. Hij vervoerde de bijl in een aetetas. Hij wachtte zijn vrouw op in de Mer- wedestraat in Den Haag', bij het kin derdagverblijf. waar zijn viereneen half jaar oude dochtertje overdag verbleef. Hij wist. dat zijn vrouw hel kind iedere dag om vijf uur kwam halen. Toen zij met het kind naar buiten kwam ontstond ruzie over dc logeerpartij, die niet was doorge gaan. Plotseling duwde de man het kind opzij en gaf zijn vrouw een klap met de hand. waarop zij viel. Toen zij op straat lag heeft hij haar diverse sla gen met de bijl gegeven, voorname lijk op het hoofd en in de hals. Auto ging van hand tot hand S— l'oen Bruno Ravanetti. een in woner van het Italiaanse stari- 5 je Salsomaggïore, in een ff kerstloterij een kist met fles- 6 sen drank won, verkocht hfl X zyn prijs voor 5000 lire aan de 2 bareigenaar, die de loterij had georganiseerd. Een paar <la- g gen daarna won Bruno Corvi- S* ni dezelfde kist in een kaart spelletje. Ook hij verkocht Ifi hem lenig aan de barbezitter, w alweer voor 5000 lire. X Daarna kocht een inwoonster X Ie kist cn zond die als ge- schenk aan dr. G. Botti. 2 Haar nieuwjaarsverrassing S bleek van vorstelijke allure te zijn. Botti vond na opening van ff de kist een kaartje met de ff complimenten van de drankfit - w ma en de mededclfn? dat de 1^ eigenaar van de kist een auto- I X m<>biel ten geschenke zou 2 krÜê'eQ-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7