PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE-KAMERFRACTIES WENSEN 00K OVERLEG MET INDONESIË P.v.d.A. thans bereid zitting te nemen in zakenkabinet Zelfstandig Souburg doorkruist dubbelstad en industriële ontwikkeling rond Sloe Verkennend overleg in Sowjet-hoofdstad Nieuw-Guinea Vand aag 205e jaargang no. 2 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 jan. 19S2 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties txnax. 8 regels) 25 cent per regel met een mlnimdm van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, M?rkt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 3375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee. red. tel 2425. adn. tel 2094. V.V.D. EN S.G.P. VANDAAG AAN HET WOORD Een beeld van het Nieuw-Guinea-de- bat, dal dinsdagmiddag in de Tweede Kamer is begonnen. Minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay voert het woordminister mr. J. M. .4. H. Luns luistert met diepe rimpels in het voorhoofd. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de minister-president, prof. De Quay, dinsdag in de Twee de Kamer de regeringsverklaring" over Nleuw-Guinea had afge legd (zie pagina 3) hebben de verschillende fracties met uit zondering van de V.V.D. en de S.G.P., die vandaag aan het woord komen hun standpunt over wat verder met Nieuw- Guinea zal moeten gebeuren, uiteengezet. Samengevat komt dit in volgorde van de sprekers de heren De Groot van de C.P.N., Burger van de P.v.d.A., Blaïsse van de K.V.P., Biesheuvel van de A.R.P., Lankhorst van de P.S.P. en v. d. Wetering van de C.H.U. op het volgende neer. De communisten: het was fout, dat Nieuw-Guinea niet tegelijk met de souvereïniteitsoverdracht aan Indonesië is vrijgemaakt. Deze uitzondering bij de ronde-tafelconferentie moet royaal en ondubbelzinnig worden opgeheven. De onderhandelaars moeten worden aangewezen en er moet worden begonnen met de ver mindering van de troepen op Nieuw-Guinea. De socialisten: er is een internationale fase nodig, waarin Indo nesië zich acceptabel moet maken voor de Papoea's. Nederland moet nadrukkelijk een voldoend lange internationale overgangs fase verlangen. Als Indonesië die afwijst, mag de zaak daarop niet struikelen. Er moet ook worden onderhandeld als Indonesië vasthoudt aan de stelling, dat Nieuw-Guinea reeds aan Indone sië behoort, zij liet dat het thans „herbezet" is. Als Indonesië serieuze bedoelingen heeft, moet dus ook worden onderhandeld op de basis van het Indonesische verlangen, dat een zeker zelf beschikkingsrecht intact Iaat. Als de onderhandelingen niet tot een resultaat leiden, zal Neder land in ieder geval een termijn moeten stellen, waarbinnen het Nieuw-Guinea zal verlaten. De P.v.d.A, gelooft niet dat van het innerlijk verdeelde kabinet-De Quay het beleid kan worden verwacht, dat is vereist voor een redelijke oplossing van het conflict. De P.v.d.A. ver klaart zich bereid verantwoordelijk heid te aanvaarden in een kabinet dat zich tot doel stelt het probleem Nieuw-Guinea op korte termijn tot een vreedzame oplossing te brengen. Een vreedzame oplossing is mogelijk en dus noodzakelijk. K.V.P.-visie De K.V.P.: de fractie van de K.V.P. is voorstandster van het op korte termijn openen van onderhandelingen met Indonesië op basis van het ver vallen van prealabele voorwaarden aan beide kanten. Ook Indonesië zal nu namelijk eens afstand moeten doen van prealabele voorwaarden. In het gesprek met Indonesië zal in de eerste plaats liet belang van de be volking van Nieuw-Guinea in het oog moeten worden gehouden. Het is ge wenst dat aan de onderhandelingen een derde partij deelneemt., bijvoor beeld Amerika of een andere staat, of eventueel de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant. Neutrale leiding en bijstand is ge wenst, De Papoea's moeten worden ingeschakeld en in ieder geval over de onderhandelingen worden geïn formeerd. Het is misschien' beter hen niet onmiddellijk in de delegatie op te nemen. I)e toekomstige uitspraak van de be volking over haar status moet bona fide worden voorbereid en uitgevoerd. Het 7-ou onoprecht zijn als Nederland tot de Papoea's zou zeggen: „gü kunt de aansluiting bjj Indonesië aanvaar den of verwerpen. Het oordeel zal moeten worden gevraagd van een elite op Nieuw-Guinea, niet de Nieuw-Guinea raad, omdat daarin ook niet-Pa]>oea's zitting hebben. Nederland moet economisch en fi nancieel blijven helpen. De diploma tieke verhoudingen met Indonesië moeten worden hersteld. Ernst moet worden gemaakt met de grondwets wijziging voor wat betreft dc rechts toestand van Nieuw-Guinea. Zin voor werkelijkheid De antirevolutionairen: de fractie van de A.R.P. stelt zich welwillend op tegenover de koerswijziging, die de minister-president in de rege ringsverklaring heeft aangekondigd. Zij hoopt dat het kabinet in de ko mende tijd zin voor de werkelijkheid zal tonen en nieuwe situaties nuchter zal bêkijken. Het belang van de Papoea's zal bij het- beleid richtinggevend moe ten blijven. Er moet worden ge streefd naar het herstel van de betrekkinnen met Indonesië. Aan de inwoners van Nieuw-Guinea moet een duidelijk inzicht worden verschaft over de mogelijkheden, die het zelfbeschikkingsrecht biedt. De pacifistische socialisten: Neder land moet het initiatief nemen tot een spoedig gesprek met Indonesië, daarbij uitgaande, van de erkenning dat Nederland indertijd bij de soeve reiniteitsoverdracht Nieuw-Guinea ten onrechte heeft achtergehouden. Nederland zal het bestuur aan Indo nesië moeten overdragen en de troe pen dienen terug te trekken. Verder zal Nederland behoren na te gaan, hoe het verder kan helpen bij de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, door bijvoorbeeld eenzelfde bedrag beschikbaar te stellen als het op het ogenblik aan dit gebiedsdeel ten koste legt. Minister Luns is onge schikt als onderhandelaar en moet aftreden. Verzoening De christelijk-historischen: Neder land moét bereid zijn tot. besprekin- f;en, om te komen tot een ook voor ndonesië aanvaardbare oplossing. Met de door prof. De Quay in de re geringsverklaring uitgestippelde be leidslijnen kan de fractie van de C.H.Ü. zich verenigen. Alles wat op een verzoening met Indonesië zou kunnen wijzen, zal de steun van de C.H.U. hebben. Ook vandaag reportages over N.-G.-debat Ook vandaag zullen radio-om roepverenigingen aandacht be steden aan de debatten in de Tweede Kamer over het Nieuw Guïnea-beleid. VARA eu N.C.R.V. zullen vau- uit het gebouw van de Tweede Kamer korte samenvattingen geven van het verloop van de vergadering van de Tweede Kamer. De N.C.R.V. verzorgt uitzen dingen van 12.53-13.00, 14.10- 14.20, 17,20-17.40 en in de ru briek radiokrant vandaag, die om 19.30 uur begint. De VARA zendt reportages uit van .13.40-13.45, 14.42-14.45, 15.52-15.55. 17.50-18.00, 18.45- 19.00, 21.35-21.40, en van 22.40- 22.55. D Een groep zwerfhonden heeft in de Canadese plaats Auden een zesjarig meis je VIER-MOGENDHEDENCONFERENTIE Thompson sprak met minister Gromyko f^antliln De Amerikaanse ambassadeur in de Sow jet-Unie, Thompson, heeft dinsdag te Moskou met de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, gedu rende twee-en-een-halT uur be sprekingen gevoerd over Ber lijn, in het kader van een serie verkennende gesprekken over de verdeelde stad en de inter nationale situatie. Zowel Thompson als Gromyko wei gerde zich uit te laten over even tueel bereikte resultaten. De Russi sche minister zei echter te „vertrou wen dat er verdere besprekingen" i zouden volgen. De Amerikaanse ambassadeur zei l tot verslaggevers dat hij gedurende 1 de ontmoeting het meest aan het woord was geweest. Hij verklaarde de Berlijnse problemen tot in details met zijn communistische gespreks partner te hebben bepraat, doch voegde eraan toe dat geen geschre ven verklaringen waren uitgewisseld. De opening van de gespreksserle viel samen met het verschijnen in het sjew, waarin deze met nadruk wees op het belang van „vreedzame coëxi stentie" en het westen aanbood on derhandelingen te beginnen. Onwaarschijnlijk Diplomatieke waarnemers in de Rus sische hoofdstad spraken een onbe vestigd gfcbleven bericht, als zouden Thompson en Gromyko hebben ge sproken over een vier-mogendheden- conferentie over 'n oplossing van het Berlijnse vraagstuk, tegen. Zij zeiden het hoogst onwaarschijnlijk te achten dat een voorstel met dermate verrei kende consequenties was gesproken tijdens het eerste van een serie ge sprekken die. zoals de Verenigde Staten voorzichtig hadden aangege ven, tot doel had om vast te stellen of er een wettige basis voor onder handelingen tussen oost en west be stond. -erscheurd, dat van zondagsschool op Russische regerlngsblad Izveslia van as naar huis. j een verklaring van premier Kroest- ...is het 450 jaar geleden, dat x Tiel door de Geldersen werd veroverd. S VWVV*A<V\AAiVVVWVWVWVV 9 Bij aanslagen en schietpartijen zijn ln Algerije op nieuwsjaardag tien mensen oin het leven gekomen en zeventien ge wond. NIEUWJAARSREDE MR. DRIJBER EN MR. KOLFF Het. Roermondse carnavulsgczelschap „D'un Uul" heeft dinsdag, op de vertrekdag van da Willem Ruys", een bezoek aan dit schip in de Rot terdamse haven gebracht. Dit ge beurde uit eerbetoon aan de gezag voerder, kapt. Herman van den Heu vel, die in Roermond woont. J?oto Kapt. Herman van den Heuvel, en Prins Thei II in een feestelijke stem ming. Vlissingen stuurt brief aan G.S. tie voor haar ongunstige wen- ding zal wijzen. De burgemeesters van Middel burg en Vlissingen, mr. J. Drij- ber en mr. B. Kolft hebben in hun gisteren uitgesproken nieuwjaarsrede hun ernstige be zorgdheid uitgesproken over de nieuwste plannen voor gemeen telijke herindeling op Walche ren, waarbij Souburg een zelf- gevaarlijke draaikolk. „De uit- standige gemeente blijft. De i werking wacht op de herinde- In zijn nieuwjaarsrede tij dens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering heeft bur gemeester mr. J. Drijber van Middelburg zich afgevraagd of de dubbelstad Middelburg-Vlis- singen niet terechtgekomen is op papier een tastbare gestalte kan worden gegeven. Dat een meer gedetailleerd project in dit stadium liet standpunt van de minister van binnenlandse zaken nog zon kunnen ombuigen, is, gelet op de mededelingen van de minister, twij felachtig, maar de Staten Generaal zouden wij aanknopingspunten kun nen bieden, die voor dc beoordeling van bepaalde aspecten der herinde ling van zuid-oost-Walcheren zoals in 'het jongste wetsontwerp omsehre- grote betekenis zouden kuunen in een cirkelredenering, in een -»■ burgemeester van Middelburg rag de nieuwe herindeling voor namelijk als een doorkruising van de dubbelstad-plannen van Vlissii.gen en Middelburg en mr. Kolff achtte de ommezwaai ling", zo betoogde hij, „en de herindeling dreigt op een voor de dubbelstad essentieel onder deel achterwege te blijven, mede omdat de dubbelstadplan nen nog te vaag zijn gebleven van de minister voornamelijk J om samen met andere argumen nadelig voor de industriële out- ten van doorslaggevend gewicht wikkeling van het Zuid-SIoe. De diverse raadsleden toonden zich in de gisteren gehoudeu verga deringen eveneens teleurgesteld over de nieuwe hërindelings- plunnen en in Vlissingen werd zelfs besloten Gedeputeerde Staten van Zeeland een brief te sturen, waarbi de gemeente op een concreet weloverwo gen integratïeplan Vlissingen-.Miil- delburg. bezield door een geest van samenwerking, zou rnjjus inziens een uiterst belangryk argument zijn voor de formering van slechts twee ge meenten achter het Zuid-Sloe". Taakverdeling Mr. Drijber kwam lor liet stellen van deze vraag nadat hij ei" op gewezen had dat begrijpelijk eerst na de herindeling de plannen tot vestiging van gemeenschappelijke voorzienin- j.- j gen ln de in het structuurplan ge- te zijn. Indien mijn vrees vooi projecteerde groene strook zuidelijk een gevaarlijke cirkelredene- van Middelburg kunnen worden uit- - - gewerkt. Hij vroeg zich al ot de gemeenschap pelijke bouw en financiering van een overdekt zwembad, een sporthal en een stadion echter van een dusdanig groot belang zijn, dat deze in hoof" ring door U niet zonder meer ongefundeerd wordt geacht", vervolgde mr. Drijber, „is het mijns inziens geboden op korte termijn met het gemeentebe-jSaak een z'ó ingrijpende herindeling m i-n ivan zuld-oost-Walcheren zouden stuur van Vlissingen na te gaan of en hoe-de dubbelstad althans I (Zie slot pag. 4 kol. 5) kern van de regeringsverkla ring over Nieuw-Guinea, die gisteren in de Tweede Kamer is afgelegd, is gelegen in de verzeke ring, dat het kabinet bereid is met Indonesië te onderhandelen. Daarbij wil het een „open gesprek" en het zal dus niet bij voorbaat de eis stellen van zelfbeschikking. Omgekeerd ver wacht de regering dan van Indonesië, dat dit land eveneens zonder van te voren vastgestelde condities aan de conferentietafel zal gaan zitten. Over deze zaak nu is gisteren in eerste in stantie gedebatteerd in de Tweede Kamer. Het debat viel in twee delen uiteen. namelijk in een toetsing van het regeringsbeleid inzake Nieuw- Guinea in het jongste verleden en in een beschouwing over de vraag wat er nu dient te gebeuren. Wat die toet sing betreft: zelfs de K.V.P.-woord- voerder moest erkennen, dat liet re cente Nieuw-Guineabeleid niet altijd even voortreffelijk was geweest en één bepaald aspect daarvan werd na drukkelijk aan de orde gesteld. Ne derland heeft des tijds bij het plan- Luns in de Ver enigde Naties op drie mogelijkheden gewezen van het zelfbeschikkingsrecht, namelijk aan sluiting bij Indonesië, voorts verkie zing van zelfstandigheid en tenslotte samengaan met het Australische deel van Nieuw-Guinea. Maar later is nog onverwacht een vierde mogelijkheid opgedoken, namelijk aansluiting bij Nederland in koninkrijksverband. Met die aanvulling was de K.V.P.- woördvoerder mr. Blaisse niet erg ge lukkig, al probeerde hij er een ver- j goeilijking voor te vinden: hij sprak van een „theoretische afronding door professor De Quay van alle mogelijk heden". De oppositieleider Burger daarentegen gebruikte in dit verband het woord „misleiding" en had het over „onbetrouwbaarheid", mede op grond waarvan hij minister Luns, maar liever het hele kabinet naar huis wilde sturen. Men moet toege ven: deze regering maakt soms vreemde fouten en komt soms met zaken naar voren, die men beter ach ter had kunnen houden. Deze „theo retische afronding" om dit ver- goeilijkende woord dan maar te ge bruiken kan inderdaad in het kamp van de „jonge landen" de in druk vestigen alsof Nederland toch eigenlijk maar liever Nieuw-Guinea wil behouden. Hetgeen niet het geval O verigens is het toetsingsgedeeUe van dit kamerdebat niet heel j ver gegaan. Dat kon niet. want de regering meende te moeten zwij gen over de stappen die zij de laatste dagen heeft genomen. Zij meende na melijk dat de kans op positieve resul taten zouden worden verspeeld door te grote publiciteit. Het lijkt een plausibele verklaring, maar het is de vraag of zij dat we! is. De ervaring leert immers dat de buitenlandse di plomatieke kanalen en daarvan wordt op dit moment gebruik ge maakt allerminst waterdicht zijn en dat het gevaar niet denkbeeldig is dat allerlei essentieel nieuws over de stappen van de regering in het bui tenland daar wél bekend worden. Het Nederlandse parlement kan zich dan met recht er over opwinden, dat het niet direct is ingelicht. Dat wil zeggen: het is bezig dit recht te ver spelen, want de stemming in de Ka mer was gisteren wel zo, dat men op dit stuk van zaken bereid was de re gering toe te staan in stilte verder te onderhandelen. De nabije toekomst zal wel uitwijzen in hoeverre de Ka mer hierin een juiste houding heeft aangenomen. Dit eerste deel van het debat de toetsing dus van het beleid maakte een vrij machteloze in druk, omdat dit beleid in feite niet getoetst kon worden. Maar ook de bespreking van hetgeen nu te gebeu ren staat gaf de impressie van mach teloosheid. Immers: alles hangt af van wat Indonesië nu zal doen. Zal het bereid zijn aan de conferentietafel plaats te nemen voor een open ge sprek? Of zal het liever de strijd verkiezen Men kan nu in Nederland wel zeggen: wij laten ons niet intimi deren door wapengekletter, maar het blijft een feit dat dit gekletter kan worden omgezet in wapengeweld. Oppositieleider Burger had in dit ver band een opvallende en ongetwijfeld juiste opmerking: „Het ziet er haar uit dat Soekarno in de geschiedenis boekjes van zijn land wil komen als de man, die het laatste restje van wat hij kolonialisme noemt, met een zege vierend leger teniet heeft gedaan". Nederland wenst te langen leste on derhandelingen. maar als Soekarno het in zijn hoofd heeft gezet als een grote overwinnaar uit een Strijd te komen, dan kan de regering-Dc Quay daaraan heel weinig doen. Nogmaals de vraag, die op dit ogenblik van al lesbeheersend belang is. luidt: wat doet Indonesië? Gisteren kon echter deze vraag in de Kamer niet beantwoord worden. Het antwoord zal voor al ook afhangen van de druk die an dere staten en niet name mag hier worden gedacht aan de V.S. op Soekarno zullen uitoefenen. De re geringsverklaring zinspeelde op druk diplomatiek overleg: men mag hopen, dat minister Luns dit spel zo be kwaam speelt, dat Soekarno inder daad tot overleg bereid zal zijn. Ei genlijk is dit de enige conclusie, waartoe het begin van" het kamer debat aanleiding geeft. Nederland staat met zrjn hele Nieuw-Guinea-po- litiek met de rug tegen de muur. En het gaat er nu maar om, dat het de enige deur daarin zonder veel moeite kan openstoten. Met spanning wacht het Nederlandse volk het resul taat van deze poging af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1