PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN E.E.G.-AKK00RD IN BRUSSEL Kamerfracties pleiten dinsdag voor gesprek Zweedse tanker brandde op Westèrschelde Landbouwbeleid nog steeds struikelblok Balans 1961 204e jaargang - no. 307 Dagblad, uitgave vau de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlra p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van t 1.25 ..Brieven bureau van dit blad' 26 cent meer. Giro no 35930U P Z C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 53-60, tel. 2355 (b.g.g. red 3503/3546, adv. 3647/3643: Middelburg. Markt 51, tel.'3841 tb.g.g. red. 2078/3169, adv. 23751; Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 <b.g.g. red. 7853. adv 5213J Oor tour?. tel 2395. Terneuzen, lel 2116; Zierikzee. i I 2425 adm tel 2094 Ministers zetten besprekingen voort De ministers van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben gisteren in Brussel weer vele uren beraad slaagd over het voornaamste struikelblok, dat een besluit tot overgang naar de tweede etappe van het verdrag van Rome in de weg staat: n.l. het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Hoewel er iu de wandelgangen van het congrespaleis in de Bel gische hoofdstad, waar de E.E.G.-ministerraad zijn zittingen houdt, ernstig aan wordt getwijfeld of nog vóór vanavond een dergelijk besluit zal kunnen worden genomen, zetten de minis ters hun pogingen voort. Desnoods zouden zij de gehele zaterdag met hun beraadslagingen doorgaan. Mogelijk zal men ook de eerste dagen van januari in „permanente zitting" bijeen zijn. Debat verloopt zeer traag Tot nu loe hebben de ministers slechts twee punten van het gemeen schappelijke landbouwbeleid behan deld, dat van de gemeenschappelijke financiële verantwoordelijkheid en dat van de ontsnappingsclausule in de voorbereidende periode van dat beleid. Voor de financiële kwestie werd als uitgangspunt van de besprekingen een nieuw voorstel van de Europese commissie aanvaard, dat een com promis nastreeft tussen de Duitse en Franse standpunten. Van -het begin van het debat van de vorige week af Pl.C.-zaterdag- en oudejaarsnummer f heeft de Duitse delegatie gesteld, dat de financiële lasten van het gemeen schappelijke landbouwbeleid over de zes landen zouden moeten worden verdeeld volgens de sleutel, die liet E.E.G.-verdrag aangeeft voor de bij dragen in de begroting van de E.E.G. De Franse minister van land bouw houdt echter vast aan de oor spronkelijke opzet, dat deze lasten dienen te worden gedragen op basis van de heffingen, die in het gemeen schappelijke landbouwbeleid de plaats zullen innemen van de bestaande be lemmeringen aan de grenzen van de gemeenschap bij de handel in land- bouwprodukten. Duitse bezwaren Het Duitse bezwaar is gebaseerd op de overweging, dat dit laatste systeem het overgrote deel van de lasten zou afwentelen op de Duit se bondsrepubliek - als grootste graanimporteur en dat Frankrijk vrijwel het enige profiterende land zou zijn. Het zwaartepunt bij de ontsnappings clausule in het gemeenschappelijk landbouwbeleid blijft de-mate van be slissende bevoegdheid, die de Euro pese commissie zal krijgen, indien een der lid-staten zou overgaan tot het tijdelijk sluiten van de grens bij overvoering van de nationale markt. Terwijl van Duitse zijde nog steeds wordt gesteld, dat een beslissing van de Europese commissie voor kortere of langere tijd ongedaan moet wor den gemaakt indien eon lid-staat daartegen in beroep gaat bij de mi nisterraad van de E.E.G.is de meer derheid van de ministers ook de Nederlandse van mening, dat een dergelijke opschorting tot ongewenste toestanden kan leiden, in het bijzon der voor aan bederf onderhevige produkten. Geen vorderingen Veel vorderingen hebben de minis ters dus niet gemaakt. Bovendien zyn er, zoals van Nederlandse zycle is opgemerkt, nog vele andere belang rijke vraagstukken in het landbouw beleid, die nog aan de orde moeten komen, zoals bijvoorbeeld het beleid ten aanzien van de zuivel en de prijstoenadering van landbouwpro ducten. Koninklijke familie in Oostenrijk Het koninklijk gezin, zoals het voor een A.N.P.-fotograaf poseerde in Lech am Arlberg in Oostenrijkwaar het een wintersportvakantie van en kele weken doorbrengt. Verwachting na partijberaad (Van onze Haagse redactie) Voor de laatste maal in 1961 is, voor zover zich geen plotselinge sensatio nele ontwikkelingen meer voordoen, de ministerraad bijeen geweest. Om zeven uur gisteravond sloot minister president De Quay de vergadering, terwijl een kwartier tevoren de K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer een punt had gezet achter het be raad over de kwestie Nieuw-Guinea, dat bijna vijf uren had geduurd. Volgens politieke waarnemers in Den Haag wijst alles erop, dat alle poli tieke partijen dinsdag 2 januari bij het kamerdebat over Nicuw-Guinea zullen aandringen op een spoedige beslissing' van de regering, opdat een gesprek tussen Nederland en Indo nesië tot stand zal komen. Wel ver wacht men in deze kring dat over de wijze waarop het gesprek gevoerd zal wórden de meningen uiteen zullen lopen en men hoopt derhalve dat minister Luns voor het debat een ver klaring betreffende de allerlaatste ontwikkelingen zal geven, waardoor het bepalen van standpunten uiter aard zal worden vergemakkelijkt. K.V.P. verdeeld Gisteren zijn de fracties van de Partij van de Arbeid en van de Katholieke Volkspartij langdurig bijeen geweest om de kwestie (Zie slot pag. 3 kol. 4) ft De Hongaarse onderminister van vér- keer en posterijen. Antal Kalona, is om gezondheidsredenen van zijn functie ont heven en wordt opgevolgd door Jozscf Prieszol, aldus meldt M.T.I. ft Het aantal doden door de koude in de Noordindische staten Binar en Oettar Pra- desj is tot een vierhonderd gestegen. Burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk balan ceert. bier met paraplu op het slappe koord van januari: op nieuw balanceren na de ba- lansopmaak van de jaarwisse ling. Onder dit motto balan ceren nog drie gasten van de Kroniek van Zwin tot Zijpe in dit P.Z.C.-oudejaarsnummer. Voorts in dit 40 pagina's tel lende laatste zaterdagnummer van dit jaar: Radio- en T.V.- rubriek plus Films in Zeeland (pag. 11). het „Boek van de maand" (pag. 13). De Kerken en de Maatschappij plus feuil leton (pag. 15), Letterkundige kroniek en kunst (pag. 33), „Uw pagina mevrouw" (pag. 35) en de kinderkrant op pa gina 37. Verder biedt dit nummer een uitvoerige terugblik op liet achter ons liggende jaar. „1961. een jaar van dam en vissers" mept in foto's enkele Zeeuw se gebeurtenissen terug en >ndcr het motto ...Vlenecr Dick :n het onvermijdelijke woord" wordt Zeeland in 1961 beschre ven. Voorts zijn er pagina's net fotoflitscn uit binnen- en buitenland en uitvoerige be schouwingen van de politieke gebeurtenissen in het ruimte vaartjaar 1961. Onder het motto „Sloe, sleutel naar een nieuw Zeeland' voerde één onzer redacteuren vraagge sprekken met vooraanstaande figuren in de Nederlandse in- dustriewereld en met een Bel gische „captain of industry". Teneinde na te gaan in hoever re het Slocproject ook buiten Zeeland leeft. Tenslotte een pagina „Wachten op de zeven de dag", waarop de gedachten- wisseling over oecumene in Zeeland, tussen vier Zeeuwse kerkelijke voorgangers, door één onzer redacteuren is vast gelegd cn een pagina over de „Lawine van urgente wensen in de Zeeuwse sport". Aanvaring als een „doffe explosie" EEN SPOOKACHTIG licht gloeide vrijdagmorgen rond zeven uur fel en tientallen kilometers ver over de Wes- terschelde, onmiddellijk na dat twee reusachtige tankers (beide meer dan 24.000 bru to registerton groot) fron taal met elkaar in aanvaring waren gekomen, even ten westen vau de haveningang bij Hansweert. Met zoveel ge- Bemanning voorkwam gruwelijke ramp weid gebeurde die aanvaring, dat beide schepen over een lengte van vele tientallen me ters openscheurden als dunne blikken bussen, terwijl de voorstevens minuten fang ge dompeld waren in een sper vuur van vonken. Eén van de tankers de 24.222 ton me tende Malgomaj uit Stock holm doorstond dit sper vuur niet: brandend als een fakkel dreef bet schip van zijn „tegenstander", de 24.108 ton metende Esso Ber lin uit Hamburg, weg. Meters hoog laaiden de vlammen uit de voorsteven. Een hels vuur, dut de Westerschelde van oe ver tot oever in een angst aanjagende gloed zette Er is weinig fantasie voor no dig om zich de alarmtoestand aan boord van beide schepen onmiddellijk na de aanvaring voor te stellen. Want tanker bemanningen schuwen een brand als duikbootopvaren den dieptebommen. En de Malgomaj mocht dan juist een dag tevoren zijn lading ruwe olie in Antwerpen heb ben afgeleverd, toch dropen de laadtanks nog van resten van deze lading, zodat iedere laadtank een licht ontplofba re gaskamer was geworden. Bijkans letterlijk met de dood voor ogen hebben de opvarenden van deze Zweedse ertstanker dan ook gevoch ten voor het behoud van het schip en hun leven. Met vier stralen bestreden zij het vuur dat woedde in een opslag plaats met verfverdunnings- middelen en touwwerk in de voorpiek. Slechts één doel hadden zij eerst: zorgen, dat het vuur de gemakkelijk ontplofbare laadtanks niet bereikte. Het lukte! Maar men smoorde het vuur pas volkomen, toen nau welijks een uur later de Ant werpse sleepboot Martine Dit was wat er overbleef van het voorschip van de Duitse tanker Esso Berlin uit Hamburg na een aanva ring op de Westerschelde bij Hans- weert. met de Zweedse ertstanker Malgomaj De scheepshuid leek als verpulverd. Van verschansing tot aan de wateriijn restte er na de botsing slechts een ruïne (Foto P.Z.C.j Letzer met waterstralen en schuimblössers zich ook in de strijd had geworpen. Pas te gen half tien gaf het vuur zich definitief gewonnen. Een gruwelijke scheepsramp was voorkomen. Zie slot pag. 2 kol. 4) Oudejaar is één van de merkwaar digste dagen van het jaar. Dag van meditatie over uren. dager- maanden, jaren. Dag ook van balans en goede voornemens. De merkwaar digheid is vooral hierin gelegen dat noch het balans-opmaken, noch de voornemens tot veel resultaten leiden. Want zodra het nieuwe jaar ons weer heeft opgeslokt met al zijn besognes, zijn vergaderingen, zijn commissies, zijn grote cn kleine dingen, verdwij nen de meeste goede intenties en wordt het leven geleefd als voorheen. Maar het is nu eenmaal traditie op oudejaar even om te zien en voorts om enkele lijnen uit te stippelen voor wat gaat komen. Een traditie, die ook wij vandaag willen nakomen. Men zal het ons als dagblad van Zeeland niet euvel dui den dat wij ons bij het kennis nemen van de balans bepalen tot het eigen gewest, de provincie waarin wij wonen en werken, de provincie die onze liefde heeft. En wanneer wij er van uitgaan dat het de taak is van de huidige generatie in deze pro vincie de welvaart en de leefbaar heid te vergroten, dan mag worden geconcludeerd dat het jaar 1961 voor Zeeland niet slecht is geweest. Mis schien dat men later zelfs oor delende van afstand en met weglating van niet terzake doende details zal zeggen dat 1961 het jaar was van de ommekeer. De ommekeer van de toch altijd nog wat afgesloten ge meenschap. naar deel van Nederland, d,at meer dan tevoren zich een be langrijke plaats verwerft in de eco nomie van het land. Immers, in het afgelopen jaar be gon men met bet Sloehaven-project en werden de kanaalverbre- dingswerken in Zeeuwsch-Vlaanderen aangevat. Op diverse plaatsen wordt thans hard gewerkt aan de verbetering van wat tegenwoordig de „infrastructuur" heet, de onderbouw aan wegen en kanalen. Voorts werd de eerste fase van het Deltaplan, voor zover dit Zeeland betreft, beëindigd. Dit zijn stuk voor stuk posten, die met elkaar toch wel het vermelden waard zijn en waaraan een hoge waarde moet wor den toegekend. Met dankbaarheid mag worden gememoreerd, dat Zeeuwse initiatieven en Haags be leid samen tot dit alles hebben ge leid. Het zou echter gevaarlijk zijn om- dit jaar nu maar in een sfeer van zelfvoldaanheid te eindigen. Want daartoe is geen enkele reden: de ontwikkeling van het oude naar liet nieuwe Zeeland kent ook haar negatieve kanten en het zou onjuist zijn daabvöor de ogen te sluiten. Bo vendien men moet dat in' alle op rechtheid erkennen ontstaat er nog wel eens een kortsluiting in de Zeeuwse samenleving. Ook het af gelopen jaar heeft daarvan voorbeel den te zien gegeven. En het blijkt vaak moeilijk om in de grotere ver houdingen, die onmiskenbaar tot stand komen, óók groter en ruimer te denken. Nieuwe situaties eisen nieuwe opvattingen, waarbij men zich moet losmaken van traditionele con cepties. Maar dit bleek niet altijd mogelijk. Met deze laatste opmerkingen zijn wc overigens al. min of meer in de meditatieve sfeer verzeild geraakt en in die van de goede voornemens. En ten aanzien daarvan willen wij ons de luxe per mitteren een oud stokpaard van stal te halen om daarop naar hartelust nog eenmaal in 1961 te galopperen. Op één stuk namelijk heeft Zeeland zo menen wij zijn kansen vol strekt onvoldoende benut, namelijk ten aanzien van de reputatiebehar- tiging. Elders in dit nummer zijn enkele interviews opgenomen met vooraanstaande industriëlen, aan wie één onzer redacteuren de vraag voor legde wat zij nu eigenlijk van Zee land en zijn ontwikkelingsprojecten wisten. En daarbij bleek dat deze kennis, voor zover die aanwezig was, voornamelijk was verkregen uit een toevallig contact met deze of gene Zeeuw, dan wel door een bezoek aan een congres enkele jaren terug. Dit wijst er opnieuw op: Zeeland is er tot dusver niet in geslaagd zijn zaak te verkopen. Het beeld," dat overig Nederland van dit gewest heeft, is voornamelijk traditioneel bepaald. Zeeland is ook de provincie van de verschrijvingen, maar helaas niet of onvoldoende het gewest, dat allerlei grote projecten op stapel heeft staan, de provincie, waar het ritme is ver sneld. Op dit stuk van zaken heeft men hier gefaald: er wordt nog ge dacht in dimensies van de negentien de eeuw. Wij hopen vurig, dat met name het provinciaal bestuur dit zal begrijpen en dat een van de eerste goede voornemens voor 1962 zal zijn een bekwame aanpak van deze zaak. Het is te hopen tenslotte, dat de toestand van deze wereld en van ons land het mogelijk zal maken de ont wikkeling, die nu in Zeeland zich heel vaag aftekent, scherper con touren te geven en voorts dat in de soms felle discussie tussen Den Haag cn het gewest de Zeeuwen erin zullen slagen begrip voor hun standpunt te verkrijgen. De komende jaren zullen van hen, geroepen om leiding te geven in deze provincie op onder scheiden terreinen, veel energie en daadkracht eisen. Moge het hun in ruime mate worden geschonken! ft De Westberlijnse burgemeester WUly Brandt heeft Berlijn voorgesteld als plaats van samenkomst voor een eventu ele conferentie van ministers van buiten- landse zaken. Hij drong aan op het hou den van een volksstemming in West-Ber- ItJn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1