Instemming Goese gemeenteraad met beleid van college van b. en w. IB LAN die goeie KEN HEYM PLEIDOOI VOOR STEUN AAN REGIONALE EXPANSIE GOEDE FRUITAFZET OP DE ZEEUWSE VEILINGEN <De tfesfe ADVOCAAT komt utt de wcuüló/o d&ze sutastt sdaaif' ANTWOORD VAN B. EN W. t PROVINCIAL*7 ZEE UW 8 E COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 BESCHOUWINGEN TIJDENS BEGROTINGSBEHANDELING Ook veel waardering voor het ambtenarenkorps der gemeente I>e gemeenteraad van Goes heeft in de donderdag gehouden begrotings- xitting over het algemeen zijn instemming betuigd met het beleid van b. en w. Niet alleen het college verdient volgens de meerderheid van de raad lof, maar evenzeer de ambtenaren, die het laatste jaar enorm veel werk hebben verzet, was de tendens, die uit de algemene beschouwingen sprak. Waardering had men ook voor liet feit, dat de begroting voor 1962 sluitend is met een kleine post onvoorzien, hoewel de raad zich niet ont veinsde, dat de begroting in feite zeer krap is en weinig of geen ruimte biedt. De raad greep de behandeling van de gemeentebegroting voor 1962 niet alleen aan om een groot aantal wensen en verlangens op de tafel van b. en w. te deponeren, maar tevens maakten verschillende fractie woordvoerders van de gelegenheid gebruik een politiek (verltiezings) tintje aan hun beschouwingen te geven. Aan het slot van dc vergadering werd de begroting zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Als eerste voerde de heer F. P, J. Polderman namens de C.H. het woord. Hij had waardering voor het college van b. en w. en de ambtena ren. Tevreden was hij met een slui tende begroting, maar spreker wees erop, dat vele posten „scherp" zijn gesteld, terwijl enkele posten in het geheel niet zijn geraamd. De heer Polderman was van oordeel, dat door de krappe begroting de leefbaarheid, van de gemeente in gevaar komt. Zorgen maakte de C.H.-woordvoerder zich over de woningbouw. Nu het ge hele bedrijf van de A.K.F. naar Goes komt. is het een vraag hoe de ge meente aan woningen moet komen voor deze mensen. Daarnaast is er al een schrijnend tekort aan huisvés- tlngsmogelijkheden, meende hij. Als Goes wil functioneren als centrum gemeente en als kerngemeente, zullen wij alles in het werk moeten stéllen om hun die hier wonen en werken een behoorlijke huisvesting te geven, al dus de heer Polderman. Spreker zou graag zien, dat het werk van de Volkskredietbank wordt uit gebreid. Met name dacht hij aan de inschakeling van de middenstand. Ook het godsdienstonderwijs kreeg zijn aandacht. Het liefst had de heer Polderman reeds voor 1962 een be drag op dc begroting gezien. Voorts attendeerde hij op „Het Schutters hof", waaraan volgens de heer Pol derman spoedig iets gedaan moet worden. Hij bepleitte uitbreiding van het politiekorps. Verheugd toonde ■preker zich tenslotte, dat de be stuurscrisis tot het verleden behoort, hoewel op bestuurlijk gebied nog heel wat werk verzet zal moeten worden. Voortvarend De heer Pb. Haverhock (p.v.d.a.) be- Son namens zijn fractie zijn tevreden- eid uit te spreken over de voort varende wijze waarop het college in 3 961 de belangen van de gemeente Goes heeft benartigd. In zijn rede noemde spreker samenwerking met andere gemeenten in streekverband, onontbeerlijk. Een industrieschap tus sen Goes, Kloetinge en Kattendijke, mogelijk ook met 's-Hecr-Arendsker- ke. vond hij een groot belang voor de gemeente. Ook de woningbouw, de krotopruiming, dc aanleg van sport velden, een sporthal en een zwem- In januari de verplichte hengstenkeuringen De koninklijke vereniging „Het Ne- derlandsche Trekpaard" zal in janu ari a.s. de jaarlijkse verplichte heng- slenkeuringen houden. Gedurende 9 dagen verdeeld over 3 weken zal een commissie van deskundigen, ca. 200 hengsten uit alle provincies aan een uiterst selectieve beoordeling onderwerpen. Het aantal voor het eerst ter ver plichte keuring verschijnende 3-jarige hengsten, bedraagt niet minder dan 68. Voor deze 68 jonge hengsten geldt vnl. de selectie op exterieur en afstamming. Het flat van dc jury is voor hen bepalend, of zij toegelaten worden tot de dekdienst. De oudere hengsten kunnen vanaf de 4-jarige leeftijd in het Keurstamboek worden opgenomen. Zij, die daarna gedurende minstens 3 jaren blijk heb ben gegeven van bijzondere fokwaar de, kunnen voor een periode van 4 Jaren voor dekking worden goedge- :eurd. Een promotie, die slechts door de bosten kan worden gemaakt. Voor Zeeland zijn 3 dagen gereser veerd. waarvoor ruim 50 hengsten (22 drie-jarigen) zijn ingeschreven. Zij doen hun examen te Goes (24 jan.). Axel (25 jan.) en Oostburg (26 jan.). f Advertentie/ NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur Q tot maandagmorgen 8 uur. ril inribhting hadden zijn aandacht. Met kracht drong hij er bij het college op aan ervoor te ijveren, dat Goes zo veel mogelijk woningwetwoningen krijgt. Als wensen somde hij op: een verantwoordelijk wethouder voor de huisvesting, aandacht voor de be jaardenhuisvesting en een verdere ontwikkeling van de Volkskrediet bank. Voorts vroeg hij hoe het staat met «en herziening van de gemeente- classificatie. Voor het nastreven van een zo groot mogelijke ontwikkeling van de gemeente achtte spreker ver eist: instelling van gemeentelijke studiefondsen, voorlichting en schooi en, beroepskeuze en stimulering van de onderwijsvernieuwing. Dit raads lid pleitte voorts voor een grotere openbaarheid bij de voorbereiding van ingrijpende stcdebouwkundige wer ken. Schaduw De heer J. H. Roose (k.v.p.) zei, dat <le lof van zijn fractie voor de begro ting wordt overschaduwd door de „kale" kapitaa(dienst en door de vele memoriepofttcn. Dei verhoogde op brengst van de riool- en straatbelas ting ad 81.000 naast de garantie uitkering van 292.000 toont vol gens de heer Roose duidelijk aan hoe zeer de budgettaire prestaties van dit college achterblijven bij die van het vorige college- Ten aanzien van het zwembad sprak hij de vrees uit, dat het tijdverlies de realisering van dit project in 1962 budgettair onmogelijk zal maken. Hij wees er verder op, dat het vorige col lege in I960 met 137 woningwetwo ningen uit de bus kwam. In 1961 viel dit volume tot één kwart van dit aan tal terug, merkte spreker op. Ge schrokken zei hij te zijn van de hoge grondprijzen in Goes. Met de begro ting van het grondbedrijf zei hij zich niet te kunnen verenigen. De heer Roose drong aan op een spoedig de bat over de erfpachtproblemen en wees verder op de sanering van Goes- Noord, waarmee geen zientbare vor deringen worden gemaakt. Over de onderhandelingen, welke met de P.Z. E.M. gaande zijn over de verzorging van de straatverlichting in Goes, merkte hij op ervan overtuigd te zijn, dat dc P.Z.E.M. een offerte kan ma ken, die aanzienlijk lager zal liggen dan de bedragen, die nu voor net eigen beheer worden gevraagd. „Het staat echter tq bezien of een offerte van de P.Z.E.M. ook beneden de wer kelijke kosten blijft", aldus dit raads lid, dat verklaarde, dat b. en w. heb ben kunnen constateren, dat de post verlichting erg figuurlijk bleek te worden opgevat, doordat men eruit putte om andere uitgaven te ver lichten. Hij noemde o.m. verlichting van het fruitcorso. Consolidatie Eveneens lof voor het college en de ambtenaren had de heer N. E. van Santé (v.v.d.), die gezien de begro ting, 1962 wilde bestempelen als een jaar van consolidatie. Ten aanzien van dc industrialisatie was hij van oordcel, dat Goes meer „aan de weg moet timmeren". In dezen achtte hij samenwerking met het provinciaal bestuur en de andere kerngemeenten gewenst. Voorts betoogde hij, dat ge tracht moet worden een andere poli tiek te volgen ten opzichte van het grond- en woningbouwbeleid. „Met de huidige grondprijzen kunnen we niet concurreren met dc naburige ge meenten" was hij van oordeel. Spreker vroeg zich voorts af of dc dienst van gemeentewerken niet overbezet is. Evenals de heer Haverhoek drong hy aan op een zo groot mogelijke samenwerking met de omliggende gemeenten. Ditzelfde geldt volgens hem voor dc recreatie, die op enige afstand van Goes tot ontwikkeling komt. Voorts wees hij nog op de nood zaak van godsdienstonderwijs op de openbare scholen. De lieer C. W. Vervest (r.-k.), die uitvoerige politieke beschouwingen hield, waarbij hij een seherpe aanval deed op de K.V.P. en de heer Roose, uitte zijn waardering voor het werk van de ambtenaren, die praktisch drie begrotingen in één jaar hebben moeten maken. De sluitende begro ting stemde hem tot voldoening. „Men moet nu eenmaal binnen het raam van de mogelijkheden zijn voor nemens tot plannen maken", aldus spreker. Met belangstelling zei hg in 1962 voorstellen tegemoet te zien over het zwembad, het Schuttershof, het stadhuis en de riolering. Blijvende aandacht vroeg hy voor het verkrijgen van bouwvolume voor een nieuwe r.-k. ulo. Hij vroeg voorts of de mettertijd vrijkomende gebouwen van de rijks h.b.s. mogelijk kunnen worden gebruikt om te worden inge richt als sporthal. Verdienste De rij van fractiewoordvoerders werd gesloten door mr. J. H. v. d. Burgt (a.r.), die het een grote verdienste noemde van b. en w. de normale be- stuursverhoudingen te hebben her steld. In goede samenwerking met de adviseurs kunnen de kansen, die de kerngemeente Goes biedt, worden benut, meende hij. Ten aanzien van de begroting stemde hij in met de woordvoerders van de P.v.d.A., de C.H.U., dc V.V.D. en de heer Vervest (r.-k.). Naar onze mening, aldus de heer v. d. Burgt zyn de kansen voor Goes om zich verder te ontwikkelen in toenemende mate aanwezig, In ver band met de industrialisatie wilde hy Goes meer in <le publiciteit plaatsen. Hy vroeg verder of b. en w. In het kader van het personeelsbeleid aan dacht willen schenken aan die ambte naren, die zicJi de laatste tyd bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt. Aandacht wilde hij ook voor verbete ring van de sociaal-culturele infra structuur. ouwe (met de baard) 9.05 die goeie jonge (met 't baardje) 7.60 Instituut voor middenstandsontwikkeling Drs. M. C. Verburg sprak op jaarvergadering in Vlissingen „De regionaal-economische expansie, in het bijzonder het Deltaplan, en haar betekenis voor de middenstands- bedrijven" was het onderwerp waar over drs. M, C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, donderdag middag sprak op de jaarvergadering van het Instituut voor Middenstands ontwikkeling in hotel Britannia te Vlissingen. De ruim 150 deelnemers aan het twee dagen durende congres, die uit het hele land afkomstig zijn, kregen eerst in het kort een overzicht van de toekomst van de Euromarkt en van de „probleemgebieden", die in de EuromarktJauden zijn te vinden. Zestig procent van de produktie der E.E.G.-landen komt uit een gebied, dat zich uitstrekt van Noordwest- Nederland tot Noord-Italië en dat een derde van de totale ruimte van de Euromarkt omvat. Dit gebied is politiek „verknipt", waardoor de eco nomische mogelijkheden niet tot hun recht komen. Het potentieel van de buitengewesten echter, aldus drs. Verburg, is boog, maar nog niet be nut. Wanneer voor dit potentieel nieuwe vormen zijn gevonden, dan kan Nederland als een provincie in het Euromarktgebied worden opge nomen en is de opkomst van de pro bleemgebieden niet meer dan een uitbreiding van de randstad gewor den. Bewustwording van het regionaal aspect van de algemene nationale politiek is een eerste vereiste, zo ging de directeur van het E.T.I. ver der. Deze regionale politiek mag ech- VOORAL IN DE LAATSTE WEKEN Meer aanbod dan in voorgaande jaren Met uitzondering van de afgelopen week, waarbij vorst en feestdagen voor een tijdelijke rustpauze hebben gezorgd, zyn de laatste weken van het jaar niet slecht geweest voor de fruitafzot. Vooral in december was er op de Zeeuwse veilingen meer aan bod dan in voorgaande jaren, waarbij er vooral flink wat fruit werd aan gevoerd van buiten de koelhuizen. De prijzen konden zich op een goed niveau handhaven, waarby vooral de gekleurde partijen het beste in trek bleken te zyn. liet binnenland kon flinke hoeveelheden gebruiken, ter wijl ook de interesse vanuit Wcst- Duitsland en België onverminderd voortduurde. Bij de aanvoer is de Goudreinet wat aan het afnemen .terwijl de Golden Delicious wat meer naar voren komt. Van dit ras waren mooie partijen aangevoerd. Ook de komende maan den mogen er flinke partijen van dit ras verwacht worden. Ook Jonathan was goed vertegenwoordigd en hier van zal de markt in het nieuwe jaar goed voorzien kunnen worden. In het landelijke afzetbeeld was begin december West-Duitsland de voornaamste afnemer bij de appelen, gevolgd door België en Engeland. Kleine hoeveelheden gingen er naar Zweden en Afrika. Ook bij de afzet van peren stond West-Duitsland vooraan, met daar achter Engeland, België, Finland, Frankrijk, Zweden en Ierland. In Zeeland werd de afgelopen weken ook begonnen met de verkoop van Conference-peren uit de koelhuizen. De vraag hiernaar was goed. Aangenomen mag worden, dat het fruit buitenom de koelhuizen nu een heel eind geruimd is, zodat met het leeghalen van de koelhuizen zo lang zamerhand wel begonnen zal wor den. Of dit in een snel tempo zal gaan, zal afhangen van de vraag en de kwaliteit van houdbaarheid. Tot nog toe heeft de afzet van het harde fruit een bevredigend verloop gehad. Tenzij er geen exportbelem- merende factoren op zullen treden, mogen ook de komende maanden met enig optimisme tegemoet worden ge zien. Geslaagd De heer M. Karelse Mz., vroeger te Borssele, slaagde in Rotterdam voor het staatsexamen praktijk-bedrijfs administratie. f Advertentie) Loco-burgemeester J. S. Visscher zei in de avondzitting, waarin de vragen werden beantwoord, dat hjj niet wilde ingaan op de politieke beschouwin gen. Dankbaar was hij voor de op bouwende kritiek van verschillende raadsleden. Over de gezagscrisis in Goes merkte hy op, dat deze nog steeds zyn stcinprl drukt op de ont wikkeling van dc gemeente. „We hebben 'géêti góede beurt gemaakt in oiih land. We zullen zo spoedig mogelyk deze slechte naam moeten uitwissen", aldus de raadsvoorzitter. De heer Visscher noemde de woning- voorziening een van de grootste pro blemen in de gemeente. Het college is in dezen diligent en het zal trach ten van het kleine kwantum woning wetwoningen voor Zeeland oen zo groot mogelijk aantal te verkrijgen. Zeer teleurstellend noemde hij de bouwstop in de vrije sector. Hij ver klaarde, dat particulieren 250 tot 300. woningen .wificjr bouwen jir Goes, in clusief een winkelcentrum. Maar de bouwstop verhindert dat. De gang van zaken op de Volkskre dietbank stemt niet tot tevredenheid. De hoer Visscher zal dan ook, zo gauw de nieuwe burgemeester is in gewerkt, hieraan de nodige aandacht besteden. Over het godsdienstonder wijs op de openbare scholen merkte hij op, dat het college dit in principe heeft aanvaard, maar dat men voor 1962-de middelen niet heeft. In ja nuari of februari volgt een afgerond voorstel, zegde hy dc raad toe. Voor het ScnuLlershof zijn twee plan nen in de maak: totale restauratie en „een grote schoonmaakbeurt". Spreker verklaarde, dat deze laatste reeds een bedrag van vijftig- tot zes tigduizend gulden zal vergen. HUISVESTING Het college overweegt om een Ii<l van het college de verantwoorde lijkheid Ie geven voor de huisves ting, welke thans onder verant woording valt van de secretaris. Over de herziening van de ge- meenteclossificatie zal het college van ryksbemiddelaars in april of mei een beslissing nemen. Het probleem van de erfpacht heeft de aandacht van b. en w. Als het „rond" is, kan de raad voorstellen verwachten. Wat de personeelsbezetting van ge meentewerken betreft, merkte de heer Visscher op. dat hij niet de in druk had. dat er sprake is van een overbezetting. Deze zaak zal echter bekeken worden als een nieuwe di recteur is benoemd en als hel rap port van de Vereniging van Neder landse Gemeenten is uitgebracht. Met de heer v. d. Burgt was hij het eens, dat verschillende ambtenaren overbezet zijn geweest. Daar komt nu verandering in, omdat al een gro te achterstand is ingelopen. In dit verband liet de heer visscher zich in waarderende bewoordingen uit over het ambtenarenkorps. INDUSTRIE Wethouder drs. J. J. Dijkgraaf deed het Industrialisatiebeleid uit de doe ken. Hij verklaarde, dat nu ook in Goes sprake ls van overspanning op de arbeidsmarkt en een in Goes tc vestigen bedrijf geen reductie van de bouwpremie krijgt voor de arbei ders en de kaderleden die meekomen, het moeilijk is industrieën aan te trekken. Toch zijn er volgens hem nog enkele serieuze kandidaten, o.a. een poetslappenfabriek uit Weesp en een Belgisch bedrijf. De besprekin gen rond de oprichting van een in- dustrieschap zijn in volle gang. De wethouder zegde de heer Roose toe. dat te zyncr tijd een overzicht zal worden gegeven aan dc raad over het grondbedryf. Ton aanzien van dc hogere grondprijzen zei hy, dat dit ook mede een kwestie is van vraag en aanbod. Vergelijking van prijzen met andere gemeenten achtte hy In vele opzichten moeilijk. Spreker zei er weinig voor te voe len om nieuwe gemeentelijke belas tingen of heffingen op te leggen. In tweede instantie voerden nog ver schillende raadsleden het woord, waarbij de heer Roose de heren Ha- verhoek en v. (1. Burgt naar aanlei ding van hun kritiek aan zijn adres en aan de K.V.P. naar de plaatselijke afdeling van dc K.V.P. verwees. Het plaatselijk afdelingsbestuur en liet kringbestuur steunen my, aldus de beer Roose. Het beleid van zijn frac tie is een zaak, die alleen zijn fractie aangaat:, betoogde hij. Tenslotte uit te de heer Roose waardering aan het adres van de raadsvoorzitter. „De wijze, waarop U de vergadering leidt, heeft mijn verwachtingen over troffen", aldus spreker. De gemeen tebegroting, alsmede de bodrijfsbo- grotingen voor 1962 werden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. I)c heren Roose en Bookelaar (k.v.p.) stemden tegen de begroting van het gTondbedryf. In memoriam J. Vader Dc hoer P. Vijn, oud-directeur van de De Ruyterschool te Vlissingen, schrijft ons Volgens mij kan er bredere aandacht worden geschonken aan het over lijden van de heer J. Vader (77), oud-leraar en oud-onderdirecteur van de Vlissingse zeevaartschool zie pagina 2 P.Z.C. van gisteren). Het is namelijk zo. dat meer dan duizend zeevarenden veel aan hem hebben tc danken. De heer Vader was een geboren pedngoog en daardoor een uitstekend leraar, die bijzonderlijk heeft bij gedragen tot de bloei van de school. In 1914 werd de heer Vader, toen hoofdwerktuigkundige bij de marine- stoomvaartdienst benoemd tot leraar schecpswerktuigkundige en mechani ca aan de De Ruyterschool in zijn geboortestad. Van 1031 tot 1949, toen hij werd ge pensioneerd, was hij adjunct-direc teur van de school. Gedurende het gedwongen verblijf van de zeevaart school inNijmegen (19-tl-'46) bleef hij in Vlissingen achter eh nam daar de directeuvsfunctie, waar. Dc heer Vader hoeft zich in het algemeen verdienstelijk gemaakt voor liet zeevaartkundig onderwijs. Zo. was hij penningmeester van de Vereniging tot bevordering van het Zeevaartkundig onderwijs. Boven dien was hij vele jaren lid van de eindexamencommissie voor stuur mansleerling en leerllng-scheeps- werktuigkundige, tevens lid van de commissie van de machinisten examens (scheepswerktuigkundige VD. A. B en C). Hij was rijksgedelegeerde van de ter niet betekenen een kunstmatige subsidiepolitiek, maar als een start subsidie voor een regionale expansie. Deze regionale expansie betekent ook voor de middenstand nieuwe moge lijkheden. Drs. Verburg vroeg zich in dit verband af, of een zekere nivel lering van de koopkracht in de reeds ontwikkelde gebieden niet noodzakelijk is. De middenstand dient, aldus het advies van de heer Verburg, wanneer deze is aangewezen op de lokale markt, bekend te zijn met het economisch aspect van zo'n gebied en zich duidelijk te oriënteren. „Er is geen groep, die meer is gebaat by een regionale expansie dan de midden stand". Steun Drs. Verburg hield een pleidooi voor steun van de middenstand aan de spveidlngspolitiek, omdat de midden stand er ten zeerste mee gediend is, wanneer de economie zich over het gehele land decentraliseert. Het be leid van de middenstandsorganisa ties moet nog meer op de decentrali satie der werkzaamheden worden gericht. De heer Verburg meende, dat het „lokaal patriottisme", dat men nu nog zo dikwijls bij de regionale ex pansie ontmoet, niet kan blijven be staan. „Er moeten offers worden gebracht", zo zei hij. Hij noemde enige belangrijke streek- initiatieven, zoals bij Breskens. waar vier gemeenten één industrieterrein zullen krijgen en de samenwerking in het Land van Hulst. „Zeeland is het voorbeeld van èen gebied, dat een snelle ontwikkeling doormaakt", aldus de heer Verburg. Hij meende ook. dat de economische gegevens voor de provincie naar een bijzonder goede toekomst wijzen. In twee jaar werd in de ontwikke lingskernen meer voor de manne lijke arbeidskrachten bereikt, dan in de voorafgaande tien jaar. Hij meen de, dat er ook voor de middenstand in Ue provincie zeer goede mogelijk heden scholen. Gehoor Drs. Verburg telde onder zijn gehoor onder meer liet'bestuur van de Unie van Middenstanders uit Gent, burge meester mr. B. Kolff en de wethou ders W. Poppe en F. G. Smit van Vlissingen, alsmede de gemeentese cretaris, de heer J. W. Peters. Voorts waren aanwezig de heer Dirken, hoofd van de afdeling opleiding en examens van het directoraat voor de middenstand van het ministerie van economische zaken, de heer A, S. de Jonge, secretaris van de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden, het bestuur van de .VHs- singse afdeling van dé Kon. Ned. Middenstandsbond en vertegenwoor digers van de contactraad voor liet middenstandsonderwijs en van afge vaardigden van zusterverenigingen. In zijn openingswoord zei de heer J. C. Deering, voorziter van het In stituut voor Middenstandsontwikke ling, dat een interimregeling van een subsidie aan het middenstands- onderwijs momenteel in een advies stadium verkeert. Omstreeks half vijf volgde in het Vlissingse stadhuis de officiële ont vangst van het gezelschap door het college van b. en w„ waarbij burge meester Kolff de deelnemers wel kom heette en een kort overzicht gaf van dc historie van Vlissingen en zyn middenstand. De deelnemers konden een uit het gemeentemuseum afkomstige verzameling bijzondere gildepenningen bewonderen. Vandaag vrijdag is in „Britan nia" de jaarvergadering van de ver eniging van leraren van het Insti tuut voor Middenstandsontwikkeling. De deelnemers zullen tevens een be zoek brengen aan de Deltawerken. Jaarverslag P.v.d.A.- vrouwencommissie De gewestelijke vrouwencommissie Zeeland van de Partij van de Arbeid bracht dezer dagen een jaarverslag uit. Het aantal vrouwengroepen in de provinciq bedraagt momenteel tien stuks, daarnaast bestaat nog een aan tal contactgroepen. Verder blijkt uit het jaarverslag, dat het aantal leden steeg van 1048 tot 1080. Medewerking werd in het afgelopen jaar verleend aan diverse maatschappelijke en cha ritatieve acties. Examens Voor het examen ten behoeve van de aantekening „kraamverpleging" slaagden in Vlissingen dc zusters J. Krijger, en J. Mcliefste, Deze zusters ontvingen hun opleiding in het chr. ziekenhuis „Bethesda" in Vlissingen. Voor het examen Frans m.o.-b (schoolable) slaagden te Utrecht mejuffrouw E. H. Koevoets uit Vlis singen en de heer A. Cornells uit Terneuzen. machinistencxamens voor de binnen vaart. De heer Vader kreeg bredere be kendheid als auteur van enkele leerboeken, onder meer „materialen- kennis" en „handboek voor aanko mende metaalbewerkers" (vele mu ien herdrukt). Behalve de zcevaartscholieren heb ben ook leerlingen van diverse avondcursussen in Vlissingen veel aan de overledene te danken. Ook gaf hij enige jaren geleden les aan de Hogere Technische School te Vlissingen. Samenvattend kan worden gezegd dat de heer Vader onmiskenbaar zijn stem nel heeft gedrukt op het dagelijks leven van de zeevaartschool. In het bijzonder wel van het tech nisch onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8