ntdekking Fascistische monumenten ergeren bevolking van Zuid-Tirol Wat een VIJFDE DEEL VAN BEVOLKING VOLGDE B.B.-REGELS OP iOSRAM DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 De officiële invoering van deze tweetaligheid dateert overigens nog maar van korte tijd. Pas na de Tweede Wereldoorlog, en wel bij het in 1946 gesloten Verdrag van Parijs toegevoegd aan het Itali aanse vredesverdrag hebben de Zuidtirolers het recht verworven hun taal weer tot gelding te bren gen. De grote moeilijkheid is echter dat de Italianen van nature geen polyglotten zijn. Spreken de Zuid tirolers in 't algemeen even goed Duits als Italiaans met uitzonde ring dan van de oudste generatie, die in het rijk van dé Habsburgers het levenslicht aanschouwde in ambtelijke kringen komt het nog heel vaak voor dat daar werkzame Italianen geen woord Duits over de lippen kunnen krijgen. T aalrechten Dit verdriet de Zuidtirolers in zulk een mate ,dat de radicalen steeds weer op hun taalrechten gaan staan. In feite is het zo dat de slechts ten dele doorgevoerde tweetaligheid één van de stekeligheden is geworden in dit door extremisten beroerde ge bied van Italië. In zeer gematigde kringen ziet men daarentegen zeer goed in dat de kunstmatige vestiging van tweeta ligheid slechts via een lange lijdens weg kan worden geëffectueerd en dan nog slechts ten dele. Men ergert zich daar weliswaar in dezelfde ma te, als het een oude, uitsluitend Duits sprekende boer ook in 1961 nog niet lukt een enigszins inge wikkeld reisbiljet aan een stations loket te kopen, maar er bestaat toch nog altijd dankbaarheid voor de in Parijs bevochten verworvenheden. ..Hei fascisme heeft ons willen ver moorden". verklaarde dr. Volgger, één van de vice-voorzitters van de Südtiroler Volkspartei. „In de twin tiger en dertiger jaren heeft de Duce alles gedaan om ons volksei gen te vernietigen door middel van een door Rome gedecreteerd assimi latieproces. Dat dit niet gelukt is, hebben we aan onze geworteldheid en onverzettelijkheid te danken. Van huis uit zijn we het tegendeel van Italianen we zijn zelfs van een heel ander ras en we hebben dan ook altijd geweigerd in hen op te gaan. Vergeet bovendien niet dat de Zuidtiroler nooit voor Italië als zijn nieuwe vaderland heeft geko zen. In 1918 is Zuid-Tirol door de geallieerden van Noord-Tirol afge scheurd en als prijs voor het aan deel, dat Italië in de Eerste Wereld oorlog heeft gehad, aan Rome ge geven". Het fascisme het is zeker heeft van 1924 tot het einde van de Twee de Wereldoorlog alle Oostenrijkse sporen in Zuid-Tirol trachten uit te wissen. Onder leiding van de fana tieke anti-Tiroolse senator graaf Et- tore Tolomei en de marionet van Mussolini, professor Credaro, werd een program opgesteld, dat de langzame vernietiging van dë Zuid tirolers als volk "ten doel had, zo mede de instelling van het centra listische, fascistische staatsgezag. Laatste symbool De psychologische achtergrond hier van was dat het land van de Etsch en de Eisack door Italië al in 1915 in Londen geclaimd vanwege de strategische betekenis van de Brenner-grens het laatste sym bool was van de Italiaanse over winning. De pogingen van Rome om zijn hulp aan de geallieerden ook nog met Duitse koloniën in Afrika beloond te zien en zelfs met een deel van Turkije, waren immers op niets uitgelopen De zwarthemden. van Mussolini verschenen al in het begin van tie twintiger jaren op het toneel. „Dolken en petroleum", aldus bralde de Duce, „liggen altijd voor de Duitsers klaar". Meer dan eens trokken de fascisten van Milaan per trein naar Bol zano voor provocerende marsen en „bliksemacties". Er vielen doden en gewonden, maar het gezag talmde en greep slechts aarzelend in. Onder het motto „Duits blijven, heet anti-fascistisch zijn", werd de De fascisten stelden er hun eigen pompeuze maaksels voor in de In Waidbruck werd een enorm rui terstandbeeld opgericht, dat aan „de genius van het fascisme" werd ge wijd. In Bolzano, precies tegenover de brug over de Talvera, verrees op de fundementen van 'n beroemd Kaiser jager-monument een hoge, van Mussolini-verering druipende Are de Triomphe. Overspoeld Ten einde de Zuidtirolers als volk op eigen bodem te treffen, besloot de Duce de provincie Bolzano met Italianen te overspoelen. Industriële concerns als Lancia en Montecatini werden verplicht zich in Zuid-Tirol te vestigen en uitsluitend Italiaanse werkkrachten aan te trekken. Een enorme aanwas van de bevolking was het gevolg. Als er een Italiaan verhuist, neemt hij niet alleen z'n vróuw en z'n kinderen mee, maar meestal ook nog een deel van z'n' familie Toen de Tweede Wereldoorlog' uit brak, woonden er in de provincie Bolzano 81.000 Italianen tegen 7.000 vlak voor de Eerste Wereldoorlog. De steden Bolzano, Bressanone en Merano telden net zoveel Italianen als Zuidtirolers als inwoners. Uit de hele, lange laars van Italië wa ren de nieuwelingen naar Alto-Adi- ge gekomen, tot uit de verre hak en voet van Sicilië toe. Het spreekt uiteraard vanzelf dat heel het gezagsapparaat in handen van Italianen was. Zo goed als alle ambtenaren kwamen van beneden de Povlakte, zo óok kwam de post bode uit het kleinste dorpje. „De kroon op al onze ellende kwam bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog", verklaarde dr. Volg ger, die het concentratiekamp Da chau na veel ontberingen overleef de. „Hitier, die toen al in Oosten rijk de lakens uitdeelde, kwam met Mussolini overeen dat de Zuidtiro lers de vrije keus zouden worden gelaten op het punt van hun eigen lotsbestemming. Het was me de vrije keus overigens wel! Het kwam hier op neer dat we konden kiezen tus sen het ene en het andere kwaad,1 Wie GOLD STAR rooktheeft goed gekozen! namelijk het nationaal-socialistische Duitsland of het fascistische Italië. Kozen we voor Berlijn, dan moesten we onze geboortegrond verlaten; kozen we voor Rome, dan gebeurde in feite hetzelfde, want de Duce wilde ons naar onbewoonde oorden in Zuid-Italië verplaatsen en zelfs naar Albanië. 180.000 van de 256.000 Z.T.tirplers opteerden voor het Duitse staatsburgerschap. Niet •omdat'- zij nationaal-socialist waren, of een „Heim-ins-Reich;'-be- weging aanhingen in grensgebie den als die van Sudeten-Duitsland en Polen was dit wel het geval maar omdat de ene Beëlzebub mis schien toch nog wat lankmoediger was dan de andere. Vergeet niet: Zuid-Tirol behoort tot het Noorden, en niet tot het Zuiden of de Bal kan", Veerkracht Toen de oorlog voorbij was, telde Zuid-Tirol duizenden doden. Zeven tigduizend mannen, vrouwen en kinderen waren bovendien naar Duitsland getrokken, min of meer als ballingen van het fascistische regime. Het land van de Etsch en de Eisack was van zijn bloem be roofd. Maar alle slagen en vernede ringen ten spijt was er nog vol doende veerkracht bij de bevolking aanwezig om 't tegen alle fascis tische aanslagen verdedigde volks eigen opnieuw te kunnen presente ren. Het Verdrag van Parijs betekende een verademing voor de politici van Zuid-Tirol. Bij de vredesonderhan delingen in 1946 kwam de Italiaan se premier De Gasperi met zijn Oostenrijkse ambtgenoot Gruber NIET OM LACHEN VRAAGT MINISTER Regering vertrouwt op N.A.V.O.-oordeel Ongeveer een vijfde deel van de bevolking heeft, naar aanleiding van de B.B.-voorlichting over kernexplosies en fall-out, maat regelen genomen. Tot deze voor lopige conclusie kwam de minister van binnenlandse zaken, na een deskundig opine-onderzoek, dat nog niet is afgerond. Een ruime meerderheid van de be volking heeft in eigen woning na gegaan hoe het best een schuil plaats kan worden ingericht. Men heeft een inzicht gekregen in de bescherming tegen fall-out. De meerderheid van de bevolking zowel mannen als vrouwen, heeft wenken en toelichting gele zen en begrepen. Van paniek is geen sprake geweest. In de memorie van antwoord op overeen dat voor Zuid-Tirol twee taligheid zou worden ingevoerd, dat officiële benoemingen op grond van de bevolkingsverhoudingen zouden geschieden en dat er een statuut met een zekere mate van autono mie zou worden ontworpen. Volgens de Zuidtirolers hebben de onderscheidene Italiaanse regerin gen het de laatste jaren er lelijk bij laten zitten, Rome zou een spelletje hebben gespeeld, namelijk met de mond geven en met de hand ne men. Grote aanstoot neemt men in het land van de Etsch en de Eisack aan de instandhouding van de fas cistische monumenten, die als een beledigende herinnering aan een lange periode van onderdrukking wordt gezien. Het ruiterstandbeeld in Waid bruck was de Zuidtirolers al in 1957 te erg. Het monument dat in de tijd van Mussolini aan „de genius van het fascisme" werd j gewijd en in 1945 nog eens aan „de genius van de Italiaanse ar beid", sloeg in een donkere win ternacht aan stukken en brokken tegen de grond. „Ze hebben de j aluminium Duce opgeblazen", werd er toen in de provincie Bolzano gegniffeld. Een even ergernisgevend monu ment - sinds de nieuwe dynamiet- aanslagen streng door de carabinie ri bewaakt - is de al eerder ge noemde, in Bolzano staande Are de Triomphe. De hoekpijlers ervan worden gevormd door reusachtige lictorenbundels, waaruit de bijlen steken. „Hier zijn de grenzen van het vaderland", staat er met koeien van letters op te lezen. „Plant op deze plek de veldtekens. Van dit punt uit brachten wij de anderen de beschaving door taal, wetten en kunst". Goed: het citaat is uit Ta- zijn begroting 1962 zegt minister Toxopeus het te betreuren, dat sommigen zich geroepen hebben gevoeld zich over deze aangele genheid denigrerend uit te laten en daarmee voedsel gaven aan de faitisme. Hij heeft intussen zo veel vertrouwen in de gezonde geestelijke weerstand van ons volk, dat hij zich over dergelijke onverantwoordelijke activiteiten geen al te grote zorgen maakt. De minister is niet van mening, dat bij degenen, die afwijzend of honend staan tegenover de gebo^ den voorlichting, steeds alleen, maar onkunde in het spel is. Zin voor werkelijkheid doet de rege ring het gefundeerde oordeel van de hoogste N.A.V.O.-instanties stellen boven dat. van hen, die in hun prijzenswaardig streven de waanzin van een kernoorlog te belichten en een dergelijke kern oorlog onmogelijk te maken, klaarblijkelijk bereid zijn met drogredenen propaganda te voe ren tegen de zelfbescherming, die talloos velen voor verwondingen, ziekte of dood kan behoeden. citus. Maar het gold voor de meest noordelijke grenzen van het oude, Romeinse rijk, misschien op dat moment wel voor de tegenwoordige Betuwe.... Nog in 1958 Wel het toppunt van tactloosheid vindt men op de gevel van het fi nanciële administratiegebouw in Bolzano. Dit plompe, aan een Griekse tempel herinnerend gevaar te werd indertijd getooid met een reliëf ter lengte van vijftig meter, doch deze versiering kon pas in 1958 worden afgemaakt. Laat nu uitgerekend het middelste en laatst geplaatste metoop een kale, rond- hoofdige heer te paard voorstellen, die de Romeinse groet brengt! Om persoonsverwisseling uit te sluiten, heeft men de spreuk „Credere - Obbedire - Combattere" er onder gebeiteld. En voor wie nog niet wist dat deze woorden („Geloven - Ge hoorzamen - Strijden") uit de ko ker van Mussolini komen, heeft men ook nog in steen vereeuwigd: „Het jaar XX van het fascistische tijd perk". „Draai je nou maar eens om", zei mijn gids, toen ik liet reliëf met enige verbazing had bestudeerd. „Zie je daar het gerechtsgebouw staan? Ook daar staan wat aardige zinnen op „Voor het Italiaanse imperium", las hij. „Voor mannendeugd, gerechtig heid en gezag". En dan nog, als klap op de weer even fascistische vuurpijl: „Met snavels en klau wen!" Advertentie VELE SPOREN UIT DE BOZE DUCE-TIJD Italiaanse rechtspraak onder leuze: „met snavels en klauwen" BOZEN", ZEI IK in een gesprek met de Italiaanse directeur van een groot hotel. „Bolzano", verbeterde hij me bijna automatisch, de indruk wekkend dit tientallen keren per dag te doen. Het is de Italiaanse kant de (Zuid-) Tiroolse kant is precies het zelfde. Geen Zuidtiroler, die zichzelf respecteert, zal Brixen Bressa none noemen, of de Eisack de Isarco. Hij zal ook alle moeite doen Duits spreken, ook al zou zijn Italiaans beter zijn. De taal classificeert in Zuid-Tirool. De bezoeker wordt het dan ook zeer gemakkelijk gemaakt, al zal het hem wel eens moeite kosten de plaatsnamen en wat dies meer zij, zowel de Duitse als de Italiaanse versie te produceren. Hij haalt het er echter al spoedig uit, want de van origine Duitse namen zijn meestal letterlijk in het Italiaans ver taald, of met een veelheid van klinkers aangepast. ene „italianisering" na de andere afgekondigd. Italiaans werd de of ficiële taal en op straffe van ver banning naar het gevangenis-eiland Lipari, of de hete vlakten van Cala- brië mocht er geen woord Duits meer worden onderwezen. De voor malige Oostenrijkse banken wer den geliquideerd, Zuidtirolers mochten niet meer in het buiten land studeren, familienamen kregen Italiaanse klanken. De naam Zuid- Tirol werd in Alto Adige veranderd, terwijl de in Bolzano verschijnefïde krant „Der Tiroler" verplicht werd de kop „Dolomiten" te gaan voeren. Alle Duitse namen van plaatsen, ri vieren, bergen en dalen werden als het ware met de bezem van de kaart geveegd en door Italiaanse tegenhangers vervangen. Zeer diep kwetsen de Italianen de Zuidtirolers door de verwij dering van de als nationale ge denktekens geachte monumen ten. Het standbeeld van de gro te, ook in de wereldliteratuur be kende Tiroolse minstreel Walther von der Vogelweide werd van het marktplein van Bolzano naar een achteraf-parkje verplaatst. Het monument van aartshertog Heinrich von Bozen verhuisde naar een museum en de oorlogs gedenktekens van Bolzano, Bru- neck en Brixen werden afgebro ken. Niet langer zoeken! Gold Star! 'n goede Amerikaan King Size lekker! Negentig cent! Italiaanse politie op wacht bij één ■der historische"monumenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5