ft Op de schaats SIuis-Brugge-Sluis n f - 1 :/vu1 olijfje SCOOTERRIJDEN ZONDER EEN RIJBEWIJSf 15 BOETE HERV. KERK BIERVLIET WORDT OPNIEUW GERESTAUREERD ZIERIKZEESE IJSBAAN IS ER KLAAR VOOR s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1901 Wm 'Wru -I I - I-I r M 'f 0 t *PÜ I - - Dwars over de rijweg lagen woensdag voor hotel „De Koren beurs" te Sluis twee lange lopers uitgerold naar het kanaal, hei geen niet bedoeld was ter ere van een hoge gast, maar louter ten gerieve van de schaatsliefhebbers. Want woensdag organiseerde de plaatselijke ijsvereniging voor de vijfde maal de traditionele toeris- tentocht Sluis-Brugge-Sluis, waar voor de inschrijving en de eind controle in hotel „De Korenbeurs" was gevestigd. Hier had de voor- r.itter van de ijselub Sluis, de heer A. Groosman, tijdelijk zijn intrek genomen om aan alle schaatslief hebbers een deelnemerskaart uit te reiken. Ruim vijftig waren dit er op deze eerste dag. Vanuit heel Zeeland waren zij naar Sluis gekomen om aan deze 30 kilometer lange schaatstocht deel te nemen. In groepjes of Individueel. Het vol tallig bestuur van de Ijsvereniging was ervoor in touw om voor deze toeristentocht, die dagelijks wordt gehouden zolang het ijs dit toelaat, alles op rolletjes te laten lopen. Dinsdagavond was de toestand van het ijs al zo goed. dat beslo ten werd de traditionele Sluis- Brugge-Sluis-tocht weer te orga niseren. Veel tijd voor de voorbe reiding was er dan ook niet. maar toch konden woensdagochtend de schaatsliefhebbers van start. Ruim vijftig de eerste dag, maar voor vandaag en morgen worden er minstens 500 a 600 schaatslief hebbers verwacht om het traject Sluis-Brugge-Sluis af te leggen, 's Ochtends rond half elf heerste er al een gezellige drukte in „De M Korenbeurs", toen de eerste deel nemers zich kwamen melden en de gehele verdere dag was er een komen en gaan van in trainings broeken en truien gestoken schaatsliefhebbers, die zich kwa men melden of reeds afmelden, na de dertig kilometer met succes te hebben afgelegd. Voor het merendeel schaatsers, die de tocht in voorgaande jaren al eens gemaakt hadden en er een nienw lintje bijhaalden. Deze eerste dag was er echter maar één, de heer K. Evertsen uit Oost burg, die voor de vijfde maal Sluis-Brugge-Sluis reed en naast zijn vijfde lintje ook een zilveren schaatsspeld ln ontvangst kon ne men. Maar vandaag en in de komende dagen worden nog meer van deze oude getrouwen verwacht om dit zilveren schaatsspeld je in de wacht te slepen. De jongste deelnemer was Johan de Jager, tien jaar oud, die hele maal vanuit Lewedorp naar Sluis was gekomen om de schaatsen onder te binden. De snelste, hoe wel hier niet op gelet wordt, was ongetwijfeld Staf Dobbelaere uit Schoondijke, een oud-hardloper, die woensdag getoond heeft ook op de schaatsen goed weg te kun nen komen. In nog geen twee uur legde deze oud-hardloper de afstand Sluis- Brugge-Sluis af. Met vele ande ren, maar deze deden het minder vlug. VAN TOT POSTBODE-AF Postbode Jac. de Blonde van Noord- welle houdt er mee op. Zaterdag heeft hij zyn 65ste verjaardag ge vierd en dus is de pensioengerech tigde leeftyd aangebroken. Een voor vele Noordwellenaars zeer bekende én soms graag geziene verschijning houdt dus op langer P.T.T.-man te zyn. Dat dit feit aan de bevolking van N'oordwelle niet onopgemerkt voorbij kon gaan spreekt welhaast vanzelf en in de 65ste verjaardag heeft men dan ook aanleiding gevon den een geschenk aan te bieden. Een comité werd, zoals dat hoort, opge richt en de inzameling bracht overal spontane vrijgevigheid. Een mooie televisietafel en een barometer kon den worden aangeboden en alles was voor de lieer De Blonde keurig ge heim gehouden. By de overhandiging van de geschenken was de heer De m. IJSPRET De ijaprct is plotseling volkomen. Op sloten en plassen wordt geschaatst en gekrabbeld dat het een lieve lust is. Doorlopers en rondrijders zijn aan de lopende band uit het vet gehaald en jong, vooral jong, maar ook oud waagt zich op de smalle ijzers. Zo nu en dan loopt zo'n waagstuk wel eens uit op een ster in het ijs, maar goed, dat hoort er bij. 'Evenals de priksleetjes. die de onder nemende jeugd moeizaam over straat naar de ijsbaan slepen, maar eenmaal daar aangekomen, Wordt de 'moeite ook dubbel en dwars beloond. IJspret overal, vaak zelfs tot in de late avonduren. Soms tot bezorgdheid van ouders, die hun kroost lang niet altijd met een gerust hart zien ver trekken. „Wat, nou nor; gaan schaat sen T Veel te gevaarlijk riep on langs zo'n bezorgde vader tot zijn zoon, maar moeder bracht uitkomst door onverwacht heel wijsgerig uit de hoek te komen. „Laat toch gaan", sprak ze en ter perklaring voegde ze er aan toe: „Je kunt 't leven tocli nirt vasthouden". Een bijster opgewekte uitspraak v:as het niet, maar wel erg waar «n de ijspret ging door Blonde er niet weinig van onder de indruk, dat hij in de loop der jaren, in weer en wind bestellend, zo vele vrienden had gemaakt. Het officiële afscheid van de heer De Blonde is vastgesteld op aanstaande vrijdag middag. Zjjn werk zal worden over genomen door de heer Th. Kwaak. TERUG. De kovpsleden van het Leger des Hells in Yerseke zijn weer in hun eigen zaal aan de Dominicusstraat teruggekeerd. Tijdelijk was het Leger ondergebracht in het repe titielokaal van de muziekvereni ging „Mozart" aan de Damstraat. Dit hield verband met de restau ratie van de eigen zaal, die een flinke beurt dringend nodig had. Die restauratie behoort thans zo goed als tot het verleden. NIEUWELING Een nieuweling in de haven van We- meldinge is het politievaartuig „Gier" dat uit Yerseke naar deze plaats werd overgeplaatst. Dit is veroor zaakt door de overplaatsing van de „Sperwer" van Wemeldinge, die aan rijkswaterstaat te IJmuiden werd overgedragen. De „Gier" blijft dienst doen op de Oosterschelde met de bemanning van de „Sperwer" aan boord. NIET ALLEEN Niet alleen uit Vlissingen kwa men de kinderen die volgens ons bericht in dit hoekje (krant van gisteren) in Vlissingen kerstfeest hebben gevierd. Het ging over de 43 Oostduitse vluchtelinge tjes. -Zij: kwamen uit Vlissingen, Goes. Terneuzen en andere plaatsen in Zeeland, behalve uit Schouwen- Duiveland. k. Vandaag op pag. Een gezellige drukte heerste er woensdag op het dichtgevroren kanaal Sluis-Brugge te Sluis, waar het begin- en eindpunt was van de traditionele toeristentocht van Sluis naar Brugge en terug: 30 kilometer op de schaats. Foto P.Z.C.) wis tot Maandelijkse exposities in Provinciale Bibliotheek De provinciale bibliotheek van Zee land heeft een reeks van bescheiden tentoonstellingen georganiseerd met het doel meer bekendheid te geven aan de verschillende aspecten van het boekenbezit. Deze exposities be staan telkens uit een twintigtal boe ken. Zij worden eens per maand ge houden en duren ongeveer twee we ken. De eerste heeft tot onderwerp: bouwen en wonen. Werken over bouwkunst en woninginrichting kan men ter plaatse inzien en reserveren. Gelijktijdig met elke expositie wordt een keuzelijst gemaakt van de boe ken, die in de bibliotheek over het onderwerp van de tentoonstelling aanwezig zijn. Deze keuzelijsten zijn gratis verkrijgbaar en worden op aanvrage toegezonden. Gedurende de volgende maanden zul len boeken tentoongesteld worden over verzamelen, fotografie en film, reizen. De tentoonstellingen worden afgewisseld met uitstallingen van boe kenseries en -reeksen uit het bezit der bibliotheek. Knaapje kreeg kokend water over het lichaam Het vierjarig zoontje van de familie Impens te IJzendijke liep op eerste kerstdag bij het spelen een pan ko kend water van de kachel. Hierbij kreeg het knaapje een gedeelte van de inhoud over zich heen. Het liep daarbij ernstige brandwonden op li chaam en benen op. beschermt uw huid tegen winterse kou Zolder van Dorpshuis te Oosterland brandde uit Zondagmorgen brak brand uit in het sedert enkele jaren leegstaande dorps huis op het Marktplein te Oosterland. De onmiddellijk gewaarschuwde plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse en binnen enkele ogen- bliken was de brand, die ontstaan was op de zolder van het gebouw, be dwongen. De omvang van de brand viel, ondanks een felle oostenwind, nogal mee. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Ver moedelijk hebben spelende kinderen zich zaterdag in het gebouw begeven en het is niet uitgesloten, dat ze er met vuur hebben gespeeld. De schade aan de zolder en dak van het gebouw is aanzienlijk. KANTONRECHTER MIDDELBURG Hotelhouder verleende geen voorrang aan politie-auto De dag nadat hij rij-examen had ge daan reed de scheepswerktuigkun- dige A. S. uit Domburg op een scoo ter in Vlissingen. Hij was echter nog niet in het bezit ran een rijbewijs en daarvoor veroordeelde de Sliddel- burgse kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, hem woensdag tot een boete van 15 subs. 3 dagen. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, had een boete van 25 subs. 5 dagen ge- eist. De landbouwer A. G. uit Serooskerke gaf ojp 2 november te Middelburg met zijn personenauto geen voorrang aan een vrachtauto. Dat kostte hem 10 subs. 2 dagen. De hotelhouder J. N. uit Yerseke werd een ervaring rijker, toen hij op 3 december in zijn woonplaats werd bekeurd door de in zittenden van de auto, waaraan hij geen voorrang had verleend. De be treffende wagen was namelijk een auto van de rijkspolitie. De kanton rechter besloot de zaak aan te hou den om de inzittenden van de politie auto te horen. „Ik vraag me af of we dit nog wel een rijwiel kunnen noemen", zo oordeelde mr. Moolenburgh over de fiets, waarmee de Souburgse Houtwerk aangetast Een gedeelte van de ruim driehon derd jaar oude hervormde kerk te Biervliet zal binnenkort opnieuw moeten worden gerestaureerd. Enkele balken onder de toren be ginnen te vermolmen. Juist voor Kerstmis beeft men uit voorzorg onder een van de balken een stut geplaatst. Men vermoedt dat het houtwerk wordt aangetast door een soort champignon, die zijn vernietigende werk weliswaar heel langzaam uitvoert, maar dat bijzonder grondig doet. Vijf jaar geleden werd een tweetal zijbalken van de kerk door een soortgelijke schimmel, aangetast. Ook toen was een gedeeltelijke restauratie noodzakelijk. Het is gebleken dat men vrij machteloos staat tegenover deze zwammen. Wanneer de restauratiewerk zaamheden zullen kunnen begin nen is nog niet bekend. Eerst zal Monumentenzorg, die het kerkge bouw op haar lijst heeft staan, moeten beslissen of de restauratie noodzakelijk is en zo ja, daaraan goedkeuring moeten hechten. Daarna zal de subsidie nog moe ten worden geregeld. Overigens heeft de hervormde predi kant, ds. W. S. Evenhuis. reeds een beroep gedaan op de gemeen- J. Vader, oud-leraar aan de De Ruyterschool, overleden In Vlissingen is vorige week vrijdag op 77-jarige leeftijd overleden de heer J. Vader, oud-leraar aan de De Ruyterschool. De heer Vader is tot 1948 als leraar scheepswerktuig- kunde aan de De Ruyterschool ver bonden geweest. Hij was voordien officier bij de marinestoomvaart dienst. De begrafenis heeft woensdag middag om half drie op verzoek van de overledene in alle stilte plaats gevonden'. teleden door met een extra offer de toekomstige restauratie-werk zaamheden te steunen. De kosten bedragen naar een voorzichtige schatting enkele duizenden gul dens. De Middelburgse architect M. van Beveren zal de plannen uitvoeren. Zoals bekend waren in 1948-1949 uitgebreide werkzaamheden nodig om de oude kerk, die door oor- zwaar werd be- 'herstellen. logshandelingen scnadigd, te hers Kunstkring „Het Zuiden" onder nieuwe leiding Onder voorzitterschap van mr. B. Kolff vergaderde in het nieuwe ate lier aan de Hellebardierstraat te Vlissingén de kunstkring „Het Zui den." Wegens vertrek van enige le den naar elders vond een bestuurs verkiezing plaats, waarbij enige oud-bestuursleden, de heren F. Desein, M. van Breen, W. Keiler en A. W. de Vries zich opnieuw beschik baar stelden. De bekende plaatselijke kunstschilder, de heer Frans Naere- bout, heeft zich op verzoek van het bestuur bereid verklaard, met ingang van het nieuwe jaar als leider van de kring op te treden. Daar deze club hier de enige, sinds 1921 be staande, vereniging is die zich be ijvert, vooral bij de jonge generatie het tekenen en schilderen in geza menlijk verband als hobby aan te moedigen, hoopt het bestuur op groeiende belangstelling bij de jon geren. Secretaris is de heer A. W. de Vries. Been gebroken bij val op het ijs Bij het schaatsen op het ijs van de Veerse Vest te Middelburg kwam mevr. J. C. L.-F. uit Middelburg woensdagmiddag te vallen. Zij brak daarbij haar linkeronderbeen. Per ambulance werd zij overgebracht naar het Gasthuis. a De Zeeuwse hardrijders kunnen komen. De Zierikzeese IJsvereniging is er klaar voor. Woensdag is het bestuur in samenwerking met de mannen van het kadaster druk in de weer geweest om de splinter nieuwe baan achter het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis tip-top in orde te maken. 's Morgens werd het gladde oppervlak geveegd en 's middags kregen de Zierikzeese schaatsliefhebbers via de luidsprekers te horen, "dat zij op het midden van de baan moesten blijven: aan de kant was men met menie-kwasten bezig om de baan uit te zetten voor de strijd om de provinciale titels op de 500, 1500 en 5000 meter. De vereni ging heeft de baan al enkele jaren in gebruik, maar nog nooit is daar tot op heden een officieel tintje aan te pas gekomen. Daarom zal burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester vanmorgen om half elf officieel aan de schaatsliefhebbers het sein geven, dat Zierikzee hen ln de toekomst graag de vaak gewenste ijspret zal verschaffen. Drie kwartier later zal de burgemeester het startschot voor de wedstrijden geven. (Foto P.Z.C.) Examens Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor liet examen dierenarts de heer H.H.F.M. van de Vijver uit Biervliet. Bij het te Amsterdam gehouden lypo- grafie-exr men slaagde als gèzel- handzetter de heer W. Kusee te Zaamslag. Mej. J. van Boven uit Middelburg en mej. C. Boone uit Meliskerke slaagden te Eindhoven voor het exa men eostumière-coupeuse. Zij ontvin gen hun opleiding aan de modevak school C. de Kam-Malgo te Middel burg. scholier M. E. op 1 december in Vlissingen reed. Voor- en achter licht waren defect en een bel ont brak. Voor deze feiten werd E. veroordeeld tot drie boetes van ƒ4 subs. 1 dag. Tien gulden boete subs. 2 dagen kreeg de pluimveehouder C. J. uit Middelburg omdat hij met zijn fiets niet was gestopt voor het rode stop licht in de Middelburgse Stations straat. J. deed een omstandig ver haal over een auto, die doorreed en waardoor hij misleid zou zyn. Het zoontje van de metaalbewerker A. J. S. uit Vlissingen was nog geen 16 jaar oud en toch had zijn vader hem op een bromfiets laten rijden. Conform de eis werd de metaalbe werker veroordeeld tot een boete van 3 subs. 1 dag. Formeel „Een formele overtreding", noemde de officier het feit, dat de chauffeur L. J. de V. uit Goes bp 1 december in Yerseke had gepleegd. De V. had met een vrachtauto stilgestaan op minder dan tien meter van een hoek. Verdachte zei dat hij dit had gedaan omdat iemand hem beduidde te stop pen. Hij meende, dat hij nog geen minuut had stilgestaan. De chauffeur werd veroordeeld tot een boete van 2 subs. 1 dag. Boekhouder in Goes verduisterde f 10.000 De Goese boekhouder A. J. L. vrij gezel en 33 jaar oud is aangehou den door de gemeentepolitie in ver band met verduistering van een be drag van ongeveer f 10.000 ten na dele van zijn werkgever, de glas- en verfhandelsfirma M. te Goes. L. heeft „goede sier" gemaakt met het geld: met enkele vrienden heeft hij onlangs een snoepreisje naar het zon nige zuiden gemaakt, terwijl hij te vens in korte tijd enkele duurzame gebruiksgoederen heeft aangeschaft. Nadat aangifte van de verduiste ring was gedaan bij de gemeente politie te Goes, is L. zaterdag aangehouden. Hij zal vandaag donderdag voor de officier van justitie te Middelburg worden ge leid. Deze voor de Goese firma niet onbe duidende verduisteringsaffaire is aan het rollen gebracht, toen de heer M. een Middelburgs accountantsbu reau verzocht zijn boekhouding te willen controleren. Hij had toen reeds vage vermoedens, dat er met de boekhouding was geknoeid. Het ac countantsonderzoek, dat slechts en kele dagen geleden is aangevangen, heeft deze vermoedens bevestigd. In middels is al' gebleken, dat L. een bedrag van tegen de tienduizend gul den heeft verduisterd. L. was sedert 1951 in dienst van de firma. Het is niet bekend, wanneer hij begonnen is gelden te verduiste ren. Het accountantsonderzoek wordt nog voortgezet. Vogelpest in Oostburg; varkenspest in Koewacht Op een pluimveebedrijf te Oostbnrg is dezer dagen een geval van pseudo- vogelpest gesignaleerd. Tot woens dag waren reeds 120 stuks pluimvee tengevolge van deze besmettelijke ziekte gestorven. De veeartsenijkun- dige dienst in Zeeland heeft beslo ten om vandaag (donderdag) de ge hele pluimveestapel van het betrok ken bedrijf af te maken. Het betreft hier een totaal van circa 1850 stuks jonge kippen. Door de veeartsenij- kundige dienst is een taxateur aan gewezen om de waarde van de pluim- vecstapel te schatten. Bij een varkenshouderij te Koe wacht is tydens de afgelopen kerstdagen een aantal varkens gestorven aan varkenspest. Om verdere besmetting uit te sluiten is de gehele voorraad varkens van de betrokken houdery (186 stuks) woensdag overgebracht naar een slachthuis te Roosendaal, waar alle dieren zijn afgemaakt. Schoorsteenbrand Bij de familie L. V. in de Breestraat 75 te Middelburg ontstond woensdag morgen een schoorsteenbrand. De brandweer, die met de hogedrukspuit was uitgerukt, is ongeveer vier en een half uur bezig geweest om het brandend roet uit de schoorsteen te verwijderen. Daartoe moesten gaten in de'schoorsteen worden gehakt. De schade is gering Advertentie j WEINIG WIND. In de ochtend strenge tot matige, in de middag matige tot lichte vorst, weinig wind. Hier en daar bewolking of mist, maar overwegend droog weer. ZON EN MAAN 2D december Zon op 8.48 onder 16.36 Maan op onder 12.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2