Bas van Middelburg en Medio moet het wat kalmer aan doen Operatie „Walrus Sport en wedstrijden PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 MET PIJN IN HET HART, MAAR: moest liij op het Meelfabriek- terrein de kaartjes scheuren, maar al spoedig moest Bas zor gen, dat de centen binnenkwa men. Bas was in zijn functie als chef-bureaulist een streng man, maar hy was zeer rechtvaardig. Wanneer de leden van Middelburg bij een byzondere wedstrijd moes ten betalen, dan betaalden ze ook als Bas in zijn hokje zat. Maar dan ook allemaal! Accuraat Veertig jaar Medio-bode, 52 jaar chef-bureaulist Voor Bas zoals iedereen in Middelburg hem beter kent dan zijn officiële naam Nicolaas Bastiaanse is het zo zachtjes aan tijd gewor den om er mee te stoppen. Rond 52 jaar heeft hij nu zijn beste krachten gegeven voor de voetbalvereniging Middelburg en 40 jaar is hij in touw geweest voor de gymnastiek- en schermver- eniging „Medioburgum" en A*\WS*VVV\VwV*VWVWS ZEEUWEN IN DE SPORT WWWVWWWWWWStW daarnaast heeft hij nog voor talrijke verenigingen Johan Bodegraven gespeeld. Want als er geld opgehaald moet worden, kan Bas dat als nie mand anders. Hij kent bijna iedereen in Middelburg en ieder kent hem - en hij blijft net zo lang aankloppen tot de contributie binnen is of de lijst voor één of ander doel is ingetekend, al moet hij er tien keer voor terugkomen. Dank zij zijn activiteiten in de sport heeft Bas die bekendheid gekregen. „Ik heb dank zij Mid delburg en Medio mijn zaak van de grond af kunnen .opbouwen", zegt hij er zelf van. Maar toen Bas in het ziekenhuis (waarin hij enkele weken geleden opgenomen werd wegens een acute blinde darmontsteking) 77 jaar werd, adviseerde de dokter hem om er nu maar eens mee te stoppen. Ze ker met de voetbal, dat zou te veel van hem vergen, voor Medio hoefde hij zijn bode-activiteiten nog niet te stoppen, want die De penningmeester van Middel burg" heeft nooit te klagen gehad over Bas. Hij is een bijzonder ac curaat man. En bij belangrijke wedstrijden zoals Middelburg- Vlissingen gebeurde het vaak, dat Bas tot diep in de nacht de entrees moest tellen, maar als de penningmeester dan de volgende dag het geld kwam ophalen, lag alles keurig gespecificeerd ge reed. En er heeft nimmer een cent ontbroken. Ook voor Medioburgum is Bas vele dagen van het jaar in de weer. Hy haalt de contributies en donaties op, brengt uitnodigingen rond en zorgt er voor, dat de intekenlijsten barstend vol staan wanneer de turners een feestelijke gelegenheid te wachten staat. Met hart en ziel heeft Bas al die jaren zyn werk gedaan voor Middel burg en Medio. Het merkwaar dige met Bas is evenwel, dat hy nooit aan sport gedaan heeft: hij heeft nimmer een voetbal aange raakt, nog nooit heeft hij een turnring aangepakt of een ander sportinstrument. „Maar ik zie liet allemaal bijzonder graag. Ik laat er als het moet het eten voor staan", vertelt Bas. Op de bres stellen hem nog in slaat bewe ging tc krijgen. Met pijn in het hart heeft Bas het advies van de dokter opgevolgd: kortgeleden heeft hij officieel zijn ontslag in- fediend bij de voetbalvereniging [iddelburg. Voordat do Middelburgse voetbal- enthousiasten de verrichtingen van hun ploeg konden gadeslaan, moesten zij eerst het hokje pas seren, waarin Bas tientallen jaren heeft gezeteld als chef-bureaulist. Aanvankelijk heeft hij nog dienst gedaan als terreinicnechir en Behalve de werkzaamheden voor de twee Middelburgse sportvereni gingen staat Bas"ook geregeld voor vele andere zaken op de bres. Nimmer doet iemand tever geefs een beroep op hem. Ieder jaar is hij in de weer voor de folkloristische dagen in de Zeeuw se hoofdstad: hij zorgt via in tekenlijsten voor geld, waarvoor de organisatoren van de ringrij- derijfestynen prijzen kunnen kó pen, hij gaat ook met inteken lijsten rond voor het klank- en lichtspel in Middelburg, waarvoor hij vorig jaar ruim 16U0 gulden verzamelde! Nooit heeft hij daar bij één adres van de organisato ren opgekregen. Bas heeft ze in de loop der jal renlaiccexcxlen de loop der jaren allemaal zelf „gekweekt". De verdiensten van Bas voor Mid delburg cn Medioburgum zyn niet onbeloond gebleven. Zowel van de voetballers als van de turners heeft hU een oorkonde gekregen en deze eerbewijzen heeft Nicolaas Bastiaanse ten volle verdiend. In de Oostduitse slad Hallé zijn dezer dagen drie r.-k. geestelijken wegens „eco nomische misdrijven" tot gevangenisstraf fen, variërend van 20 tot acht maanden veroordeeld. Vorige week werd een pas toor uit Bad Wilsnack schuldig bevonden aan hulp aan vluchtelingen naar West- Duitsland. Hij kreeg twee jaar gevange nisstraf. (Advertentie) een eerlijke'jonge' 1 RYNBENDE'S jonge White Label dubbele klare 8.5S per literfles exclusief glas HOOG EN LAAG WATER 29 december Vlissingen Terneuzen Han8wecrt Zierikzee Wemeldingc +nap uur meter 6.22 1.58 6.50 1.76 7.18 1.93 7.31 1.14 8.02 1.37 +nap uur meter 18.58 1.67 19.22 1.85 19.54 2.04 20.13 1.33 20.33 1.56 nap uur meter 0.10 1.52 0.38 1.69 1.11 1.82 0.58 1.22 1.17 1.41 nap uur meter 12.51 1.80 13.18 1.97 13.49 2.10 13.27 1.53 13.42 1.74 O In Bethesda. in de Amerikaause slaat Maryland, begint op 1 januari een levens verzekeringsmaatschappij, waar alleen vrouwen zich kunnen verzekeren, met haar werk. ..Vrouwen worden ouder dan mannen", aldus directrice Phyllis Biondi. De maatschappij zal voornamelijk met vrouwelijk personeel werken. (Advertentie) Belangrijk nieuws voor u, mevrouw! •J nu micro-fijn poeder ïnc&c, x&yizciföp Zieé/c u nor? Uw vertrouwde SB stijfsel is totaal vernieuwd mevrouw. SB is nu... zathc micro-fijn poeder. Om mooier te stijven met minder moeite. Ga her zelf ontdekken. Ook u zuk enthousiast zijn. Het micro-fijn poeder van SB lost volkomen glad en gaaf op. Daardoor 'v dringt het gelijkmatig en diep in het weefsel. SB-fijnstijfsel lost ook zeer snel op. Geen klonten, geen plakken aan de bouc. Iin... door zijn micro- fijne poeder maakt SB uw goed prach tig glanzend. Teleurstellend Tottenham verloor van Arsenal I)e spanning in de eerste divisie van de Engelse competitie is volledig te ruggekeerd. Dc hoop dat Tottenham Hotspur de Londense club. die verle den jaar zowel de cup als het league- kampioenschap veroverde, de gouden draad weer zou opnemen, werd zater dag j.l. echter de bodem ingeslagen. Want ondanks goed spel van Jimmy Greaves, de man die na zijn Italiaan se avontuur een week geleden tegen Blackpool drie gave doelpunten scoor de, werd Tottenham Hotspur met 21 verslagen door stadgenoot Arse nal. Twee wedstrijden, Bolton Wanderers Burnley en Blackburn Rovers Manchester United,, werden afgelast. Ipswich zag haar hoge positie verlo ren gaan door een 30 nederlaag te gen Manchester City. Op tweede kerstdag deed Tottenham het iets beter. Chelsea werd op eigen veld met 20 verslagen, Greaves scoorde het eerste doelpunt. De „re vival" van Arsenal zette zich voort. Na Tottenham werd nu Fullham het slachtoffer (10), waardoor de „Gun ners" oprukten naar de zesde plaats. Sheffield Wednesday slaagde er één helft lang in leider Burnley het hoofd tc bieden, maar moest na rust dat zelfde hoofd diep buigen, 04. John Byrom. de 17-jarige binnenspeler van Blackburn Rovers scoorde binnen zes tien minuten driemaal en bezorgde daarmee West Ham United een sen sationele 32 nederlaag. Voor Man- 1980. Het begon er werke lijk op te lijken, alsof hun ontvluchtingspoging dit maal zou slagen. Reeds la gen de laatste huizen van de stad ver achter hen en bevonden zij zich halverwe ge de helling naar het som bere, mysterieuze koepelge bouw daarboven. Ieder ogenblik verwachtten zij eigenlijk door een verhoog de werking van de radiatie teruggeworpen te zullen worden, evenals dat de vori ge maal was geschied. Maar er gebeurde niets.... Mis schien lette men daarboven niet op wat er zich in de stad afspeelde, of misschien was de bezetting van de koepel ook naar beneden gegaan, om de massale offeran de van nabij mee te maken. In ieder geval konden piloot Storm en zijn vrienden onge hinderd het pad volgen. De mentale druk werd niet lichter, doch ook niet zwaarder en zo Chester United was Norbert Lawlon, eveneens een der jongste spelers in de league, de grote man. Met drie treffers had hij een groot aandeel in dc 63 zege op Nottingham Forest Judo-ontmoeting tegen Korea onbeslist, 20-20 In tie namiddag van de tweede kerst dag vond in het Utrechtse Tivoli de landen-ontmoeting judo Nederland Korea plaats. Jan van Ierland kwam op de mat tegen de derde dan Kim U Tai, vierde bij de wereldkampioen schappen in Parijs, en behaalde een onbeslist 55. Hein Essink trof zijn meerdere in de 4e dan Kim Dok Yong, kampioen van Korea. De Eindhove- naar werd gevéld met een eerste arm- worp: 010. Met een geblesseerde knie begon Joop Mackaay de strijd tegen de 4e dan Kim Dong Bai, de kampioen van Ko rea in 19*59 en 1960. Reeds spoedig kreeg de Nederlander last van zijn blessure en kon in feite nauwelijks partij geven. De strijd werd gestaakt en na enig geschipper kwam men Lot onbeslist: 55. Zo stond het 2010 voor Korea toen Anton Gcesink in het strijdperk trad. De Utrechter kwam uit tegen de stu- dentenkampioen Han Hosan, een 23- jarige vierde dan. die de wereldkam pioen weinig moeilijkheden in de weg legde. Geesink zegevierde met een zes de heupworp, waardoor dc einduit slag 20—20 werd. O Een dertigtal Spaanse jongelui beeft in Madrid van de Indiase ambassade de vlag en liet wapen verwijderd en vertrapt uit protest tegen bet Indiase optreden tegen Goa. De demonstranten werden zon der verdere incidenten door de politic verspreid. langzamerhand had men geleerd, die pijnlijke last te dragen en toch te doen wat noodzake lijk was. Achteraan de colonne liepen hijgend Telmor en Buck, die ieder een der Singani's op de armen droegen. Zij hadden het niet over zich kunnen krijgen de twee sympathieke stumpers in de klauwen van die bloeddorstige menigte achter te laten! De bleekhuidige we zens klemden zich sidderend aan hen vast, als wilden zij zeggen: „Wat gaan jullie nou be ginnen? Er is nog nooit iemand aan de Tar- gani's ontsnapt"! 40 Ik gehoorzaamde onmiddellijk, maar toen ik de deur opende en voorzich tig naar buiten keek, zag ik dat het hele kamp op stelten stond. Het la waai had een paar van de zieke man nen in de andere hut wakker ge maakt en opgeschrikt en ze begon nen ofwel in hun nachtmerrie ofwel van louter zenuwen te schreeuwen. De protesten van de andere militai ren tegen dit lawaai maakten de op schudding nog groter. Er werd ge schreeuwd en gevloekt, gevolgd door het geluid van slagen en vechten. Daar bovenuit hoorde ik vaag de stemmen van de officieren, die tever geefs trachten de orde te handhaven. Ik keek naar de mitrailleurschutter en zag dat hij zijn zitplaats verlaten had en naar voren naar de rand van het platform kwam, die het dichtst bij de binnenplaats was. Hij rookte nog steeds en ik kon het gloeiende puntje zien dat zo nu en dan zijn ge zicht belichtte. Hij keek naar de deur van de lange hut. Als ik nu wegging kon ik dan H. de hoek om slepen in door JOHN JOLY de schaduw zonder aandacht van de mitrailleurschutter te trekken? Ik aarzelde en op dat moment van aar zeling vloog de deur van het hoofd gebouw open en drie of vier Japanse bewakers stormden naar buiten, hun geweer in de aanslag. Ik maakte de riem van mijn tommy- gun los en met een vlugge ruk trok ik hem van mijn rug af en hield hem in mijn handen. Op dat moment hooi de ik Colin, die begon te schieten. Ik zag twee van de Jappen als blokken op de grond vallen en de andere twee stonden stil. Ik kon niet zien of ze getroffen waren of niet, omdat ik zelf snel en instinctief handelde. Ik greep H. zonder omhaal onder z'n armen en sleepte hem de deur uit en de hoek om. In dc schaduw van de hut zette ik hem overeind tegen één van de bomen. Daarna haalde ik een handgranaat uit mijn broekzak en keek op naar het platform van de mitrailleurschutter. Klaarblijkelijk verbaasd over het salvo automatisch vuur cn zich afvragend waar dat vandaan kon komen, stond hij nog steeds bij de leuning, afwisselend naar de mannen roepend die onder hem op de grond lagen en dan weer koortsachtig de duisternis in de rich ting van do rotsen afzoekend. Daar na zag ik hem naar de mitrailleur teruggaan. Heel bedaard trok ik de veiligheids pen uit de granaat en liet de hef boom schieten: ik wachtte zolang ik durfde en gooide dan de granaat naar boven op het platform. Toen de granaat ontplofte, lag ik plat op de grond dichtbij H. Zonder af te wachten om te zien wat er ge beurd was, greep ik hem opnieuw bij z'n schouders en legde hem later neer met z'n hoofd in de richting van de opening in de draadversperring tus sen dc twee bomen. Zelf glipte ik door het gat en trok hem achter me aan. Er eenmaal doorheen, liet ik hem liggen waar hij lag en bevestig de weer haastig de draden op de ou de plaats, door de pinnen van de klemmen in de rechterboom te druk ken. Daarna trok ik H. overeind in zitten de houding en met enorme inspan ning tilde ik hem op z'n benen. Hy zakte hulpeloos in elkaar en kreun de zachtjes toen ik mijn schouder in z'n maag zette; ik sloeg mijn handen achter zijn knieën en tilde hem op. Op dat moment bemerkte ik niet hoe zwaar hij was, want ik was alleen maar vervuld van de noodzaak, om onmiddeliyk met hem weg te komen. Ik strompelde het struikgewas in naar liet hoofdpad en gelukkig zag ik, dat ik het smalle pad door het struikgewas volgde, dat de Japanse soldaten daar gemaakt moesten heb ben bij hun heimelijke tochten naar het dorp. Even later kwam ik op een breed pad uit en sloeg links af. Ik had me on gerust gemaakt over het bijna voort durende schuren van takken en twij gen tegen het lichaam van H.. maar nii was het pad breed, hard cn ge makkelijk tc volgen. Toen kwam ik op het kruispunt met het hoofdpad en sloeg rechts af. Hijgend snelde ik voort, terwijl mijn last voortdurend kreunde. Het zweet liep langs mijn gezicht en lichaam. Het was warm en benauwd in het dichte bos en het pad liep gestadig de heuvel op. Plotseling bemerkte ik dat er geschoten werd en ik hoorde zo nu en dan geweervuur, en het snelle geratel van Colins tommygun. Ik liep steeds door, zonder ophouden, zonder nadenken, met alleen maal ais doel, zo snel mogelijk op de plaats te komen waar we elkaar zouden ontmoeten, zonder ook maar aan rusten te willen denken. Eenmaal struikelde ik en de zieke geleerde viel van mijn schouder tegen een struik langs het pad. Hij lag daar kreunend terwijl zijn hoofd langzaam heen en weer bewoog. Deze keer kostte het een enorme moeite om hem weer op mijn schouder te krij gen en toen ik hem opbeurde, hoorde ik weer schieten uit de richting van het kamp. Ik liep door, maar elke slap was nu een geweldige inspanning. Mijn keel werd droog en het ademen ging hoe langer hoe pijnlijker. Toen kwam er tenslotte verandering in het aanzien van het bos aan weers zijden van me. Er kwam meer ruim te en het was er lichter. Dankbaar bemerkte ik dat ik op de plaats was aangekomen die Colin de rotonde ge noemd had, en vergissen was inder daad onmogelijk. Een ogenblik stond ik besluiteloos. Het gewicht van de geleerde was nu niet meer te dragen en het was hoog nodig dat ik hem onmiddellijk neer legde. Waar was Colin? Met zijn enorme kracht kon hij de last overnemen en wc konden er vlug in de duisternis vandoor gaan. In de tussentijd zou ik mijn kracht kunnen herwinnen en hem aflossen wanneer hij moe was. Ik hoorde nog een salvo geweervuur en schrok, toen er een kogel door het bos sloeg en over me heen floot. Ik riep zachtjes: „Colin, waar ben je?". Er kwam geen antwoord. Ik moest de geleerde neerzetten. Ik wankelde een beetje en mijn knieën knikten. Ik kon liet begin van de pa den zien die naar rechts liepen, het eerste naar het kamp en het andere dat wij moesten hebben, naar de ri vier. Het laatste liep ik op en liet H. zachtjes op de grond glijden, terwijl ik bijna omviel van opluchting dat ik het gewicht kwijt was. Ik steunde hem tegen een boom, even buiten het pad en aarzelde toen. Ik moest eigen lijk zien dat ik hem verder weg kreeg. Hij liep voortdurend gevaar weer gevangen genomen te worden als ik hem zó dicht bij het kamp liet. Maar ik wist dat ik hem op dat mo ment onmogelijk verder kon dragen. Ik moest Colin vinden. Er klonk nog een salvo geweervuur en weer hoorde ik kogels dicht langs me heen gaan. Ik greep mijn tommy- gun en liep voorzichtig het pad af naar het kamp. Het was smal en draaide langzaam naar links zodat ik, ondanks het hel dere maanlicht dat door dc takken boven me drong, maar heel weinig kon zien. Maar hoe dan ook, het lo pen viel evenals op het hoofdpad, ge makkelijk en ik had geen moeite vlug vooruit te komen. Ik liep dicht langs de zijkant zodat de blaren langs mijn mouw schuurden en riep zacht jes om Colin. Er kwam geen ant woord en ik ging voorzichtig verder. Plotseling scheen ik aan een punt te komen op liet pad waar de geluiden die uit het kamp kwamen, niet lan ger gedempt worden door het dichte struikgewas. Ik hoorde een geroeze moes van stemmen en het geluid van mannen die rondliepen en blijkbaar bezig waren meubilair te verschui ven. Er was ook een eigenaardig' ge luid dat ik eerst niet kon thuisbren gen. Het was alsof ér water van een hoogte naar beneden gegoten werd en op een hard oppervlak kletterde. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18