Zaalhandbaltoemooi middelbare scholen „Nederlanders zijn nog vol vertrouwen" HAAL TIJDIG UW FILMPJE EN FL1TSLAMPJES bij uw fotohandclaar. Uit de wondere wereld van de techniek Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 196.1 stemvork kristal- plaatjes naald met „saffier" anker kwarts- plaatje lageringen Deze impulsen worden elektronisch versterkt en in de luidspreker in geluid omgezet. kwarts- plaatje stroombron kwarts plaatje MEER TEAMS IN GOES Voor de eerste maal twee speelvelden Het jaarlijkse zaalhandbaltoemooi voor de middelbare scholen, georga niseerd door de handbalvereniging Hellas te Goes, is weer een succes geworden. Er werd weer fanatiek en soms fel gestreden om de hoogste eer en verschillende teams Heten soms zeer fraai zaalhandbal zien. Werd in voorgaande jaren slechts op één veld gespeeld, nu kon dit voor het eerst op twee speelvelden, zodat ook het dubbele aantal teams kon worden toegelaten tot deelname aan dit toernooi. In een zeer vlot tempo werd het toer nooi afgewerkt, waarbij de heren van Astra de beker moesten afstaan aan de rijkskweekschool te Middelburg. Bij de dames prolongeerde de r.-k. h.b.s. te Goes de beker, in de finale tegen de r.h.b.s. (Vlissingen), uitslag 31. In de 2e afdeling behaalde u.t.s. (Vlissingen) in een klinkende 73- overwinning op de chr. kweekschool' te Middelburg de le prijs. U itslagen De voornaamste uitslagen waren: fi nale le afdeling heren: Vlam (Goes) rijkskweekschool (M'burg) 67; 2e afdeling heren: u.t.s. (Vlissingen) (Goes)r.h.b.s. (Vlïss.) 31. De verdere uitslag luidt: r.k.s., Mid delburgAstra, Goes 122; a.b.s. II. Goeschr. kweekschool, Middel burg 07; Vlam, Goesr.-k. h.b.s.. Goes 71: a.b.s. Ill, Goesu.t.s., Vlissingen 1,6; r.h.b.s., Vlissingen openb. ulo, Goes 72; r.-k. ulo, Goes Brumel Russisch sportman van het jaar 1961 Het behoeft waarlijk geen verbazing te wekken, dat de wereldrecordhou der in het hoogspringen, de Rus Valar.v Brumel, tot „beste sportman Aan 1961 van de Sowjet-Unie" is uit verkoren door de Russische sport journalisten. Hij verzamelde alle stemmen. De thans 19-jarige Brumel. die door het door „United Press Internatio nal" uitgevoerde opinie-onderzoek eveneens tot Europees sportman van het jaar werd aangewezen heeft in 1961 geen enkele nederlaag bij at letiekwedstrijden geleden. Het. hoog tepunt in dit seizoen bereikte Brumel met een sprong van 2,25 meter, te Sofia gemaakt. Bij stemming werd de gewichtheffer Yoeri Vlaso als tweede gekozen. Als derde eindigde de wereldkampioene vijfkamp en olympisch reeordhoud- st'er op de 80 meter horden Irina Press. De viervoudige wereldkam pioen in de moderne vijfkamp Igor Novikof eindigde in deze stemming als vierde, terwijl de wereldkam pioene in het kogelstoten en discus werpen. Tamara Press de zuster van Irinia, als vijfde werd geklas seerd. De doel verdediger van het nationale Russische voetbalelftal, Lev Yashin, kwam als zesde uit de bus. gevolgd door de wereldkampioen schaken Mikhail Botwinnik. De wereldrecordhoudster in het versprin gen Tatyana Sjchelkova bezette de achtste plaats vóór de wereldkam pioene in het hardrijden op de schaats Valentina Stenina. De tiende plaats ten slotte werd gedeeld door de wielrenner Yoeri Melihkof en de Europese kampioen in het hardrijden op de schaats, Viktor Kosichkin. chr. ulo. Goes 23; Ruyterschool, Vlissingena.b.s. I, Goes 45; open bare ulo. Middelburgl.t.s., St.- Maartensdijk 23: r.k.s., Middelburg l.h.b.s., Vlissingen 102: a.b.s. II Goesr.-k. ulo. Goes 41: Vlam, GoesRuyterschool 41; a.b.s. III, Goesopenb. ulo, Middelburg 15; r.-k. h.b.s.. Goeschr. ulo, Goes (da mes) 40; openb. ulo, Goesr.-k. ulo, Goes (dames) 20; Astra, Goes openb. ulo. Goes 51; chr. kweek school, Middelburgchr. ulo. Goes 110; r.-k. h.b.s., Goesa.b.s. I, Goes 34; u.t.s., Vlissingenl.t.s., St.- Maartensdijk 51: r.k.s., Middel burgopenb. ulo, Goes 131; a.b.s. II, Goeschr. ulo, Goes 31: Vlam, Goesa.b.s. I. Goes 73; a.b.s. III, Goesl.t.s., St.-Maartensdijk 23: Astra, Goesr.h.b.s., Vlissingen 53; chr. kweekschool, Middelburgr.-k. ulo, Goes 40; r.-k. h.b.s., Goes Ruyterschool, Vlissingen 55; u.t.s., Vlissingenopenb. ulo, Middelburg 73; openb. ulo, Goesvakschool I Goes (dames) 50: r.k.s., Middel burgVlam I, Goes 30; r.h.b.s. Vlissingenopenb. ulo, Goes 20; chr. ulo, Goesvakschool II, Goes 50; Vlam II, Goesr.-k. ulo, Goes 03; r.-k. h.b.s., Goesopenb. ulo, Middelburg 70; vakschool I, Goes —Astra, Goes 08; Vlam I, Goes chr. ulo, Goes 41: openb. ulo. Goes Vlam H, Goes 51: openb. ulo, Middelburgvakschool n. Goes 72; Astra, Goesr.-k. ulo, Goes 01; r.k.s., Middelburgr.-k. h.b.s.. Goes 14; r.h.b.s., Vlissingenvakschool I, Goes 51: Vlam I, Goesvak school II, Goes 30: r.k.s., Middel burgopenb. ulo, Middelburg 40; r.h.b.s., VlissingenAstra, Goes 30; vakschool I, GoesVlam II, Goes 34; r.k.s., Middelburgchr. ulo, Goes 1'; Vlam I, Goesopenb. ulo. Middelburg 10: r.-k. h.b.s., Goesvakschool II, Goes 160; vak school I. Goesr.-k. ulo, Goes 08; r.h.b.s., VlissingenVlam II, Goes 100; openb. ulo. GoesAstra, Goes 21r.k.s.. Middelburgvakschool II, Goes 10—2; r.h.b.s., Vlissingen r.-k. ulo. Goes 41; openb. ulo. Goes chr. ulo. Goes 25: Astra, Goes Vlam II. Goes 30; Vlam I, Goes r.-k. h.b.s., Goes 14. Verstoort men het elek trisch evenwicht door een plaatjekwarts in een elektrisch veld te brengen, dan trekt het zich samen. In kwarts zijn de atomen, als in alle kris tallen, in een bepaald patroon in de ruimte gerangschikt, gebonden door voornamelijk elektrische krachten. Brengt men het plaatje in tril ling, dan krijgt men een trein stroomstoot jes, d w z. een overeenkomstige elektrische trilling. Omgekeerd knjgt de ene kant een positieve, de andere een negatieve lading, als men het kris tal samendrukt. Hiervan maakt men gebruik in de toonopne- mer, die de trillingen van de naald, afgeleid van de oneffenheden in de grammofoonplaat- groef, omzet in elektrische impulsen. Nico Houter won in Mid den-B eemster De langebaanwedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter, die woensdag in Midden Beemster werden gehouden, zijn geëindigd in een overwinning voor Nico Houter uit Wochnum. Houter won twee van de drie af standen. Ondanks de goede toestand van het ijs waren de tijden van de 79 deelnemers niet bepaald impone rend. De publieke belangstelling was groot. Schoolznalhandbaltoernooi in Goes. Op de foto een spelmoment uit de wedstrijd Astra (Goes) en het team van de rijks h.b.s. (Vlissingen) waar' in Astra scoorde. Het bekende Wembley stadion bij Londen sal verbouwd worden: de ge hele toeschouwersruimte wordt over dekt, zodat dit stadion het enige ter wereld zal zijn, dat aan 100.000 sport vrienden een overdekte plaats biedt. Onder de voor een deel doorzich tige overkapping zijn hangende tribunes geprojecteerd voor vertegen woordigers van de pers en van de te levisie. Het werk, dat rond vijf mil joen gulden zal kosten, zal, naar men hoopt in het vroege voorjaar van 1963 gereed zijn; tijdens de verbou wing gaan de wedstrijden normaal door. De stemming in Hollandia NIEMAND VERWACHT INDONESISCHE ACTIE Onder de Nederlanders, die zich particulier in Hollandia heb ben gevestigd, bestaat geen noemenswaardige onrust over de situatie. Hit heeft de 37- jarige winkelier J. H. van Veltïulizen gistermiddag voor zijn teïugkeer naar Biak op Schiphol met nadruk meege deeld. Hij woont met vrouw en 5 kinderen sinds mei 1959 in Hollandia, waar hij een elektriciteitswinkel bezit. Daags voor Kerstmis kwam hij in verband met een sterfgeval in Ne derland aan. „Onderweg van Biak naar Tokio zag ik zaterdag j.l. in het vliegtuig voor het eerst sinds geruime tijd weer eens een nog vrij verse Ne derlandse krant. Ik moet U zeg gen, dat die krant mij danig heeft laten schrikken. Het leek er op Internationaal damtoernooi te Amsterdam De uitslagen van de derde ronde van het internationaal damtoernooi in Amsterdam zijn: Hoofdgroep: Verheij (Ned.)Van Dijk (Ned.) 11, Bakhuizen (Ned.) Aeilkema (Ned.) 11, Baba Sy (Senegal)Gournier (Fr.) 20, Kouate (Senegal)Devauchelle (Fr.) 2—0. Jeugdgroep: DallingaVan Leeuwen 11, JonkhartIvens 02, Lekker- kerkerKlein Rensink 02, Varke- visserde Rooy 11. De stand na drie ronden is: hoofdgroep: 1. Baba Sy 6 pnt. 2, Van Dijk 5 pnt. 3 en 4 Aeilkema en Gour nier 3 pnt. 5, 6 en 7 Bakhuizen, Kou ate en Verheij 2 pnt. 8. Devauchelle 1 pnt Jeugdgroep: 1. Ivens 5 pnt. 2, 3 en 4 Dallinga, Jonkhart en Varkevisser 4 pnt. 5. De Rooij 3 pnt. 6 en 7 Van Leeuwen en Klein Rensink 2 pnt. 8. Lekkerkerker 0 pnt. alsof de Indonesische legers ieder moment Nieüw-Guinea konden binnenvallen en ik overwoog reeds om in Tokio regelrecht naar vrouw en kinderen terug te reizen om hen bij te staan", aldus de heer Van Velthuizen. „Ik vroeg me af: houden ze ons In Hollandia soms met opzet zo on wetend?" Nu na 4 dagen in Nederland te hebben doorgebracht zag hij de stand van zaken weer wat vrolijker in. „Ik heb 13 jaar in Indonesië gewoond en ik heb zelfs Soekarrio wel eens ont moet. Ik spreek vloeiend maleis en ik mag dus zeggen, dat ik de Indonesische mentaliteit wel een beetje begryp. Welnu, met mij geloven weinigen in Hollandia in een gewapende aan val van Soekarno op Nicuw-Gui- nea. We liggen te ver weg voor hem. Het land is te groot en te onbarmhartig. Bovendien menen wij te weten, dat de chef-staf van het Indonesische leger, Nasoetion, voor dit avontuur niets voelt". Van de particuliere Nederlandse win keliers in Hollandia kende de heer Van Velthuizen er dan ook niet één die zegt: „ik wil mijn winkel verkopen, ik smeer hem". Anderzijds beaamde hij dat er veel lagere ambtenaren zijn, die naar Nederland terug willen, omdat hun toekomst als gevolg van de papoeanisering weinig perspectief meer biedt. „Zij die een redelijk bestaan in Hollandia hebben en dat zijn er nog velen, willen echter niet terug". De lieer Van Velthuizen kwam In 1957 uit uit Indonesië in Neder land terug. Na twee jaar vertrok hy in 1959 naar Nieuw-Guinea. Jan Koops, provinciaal kampioen van Groningen De 18-ja.rige pupil van Jan Pesman, Jan Koops uit Borgercompagnie, is woensdag ln Warffum provinciaal kampioen op de lange baan van Gro ningen geworden. Koops won alle drie de afstanden. Het ijs was uit stekend, maar de tijden van de 16 deelnemers werden ongunstig beïn vloed door de straffe en kille wind. (Advertentie) Verkenningstocht naar Tristan da Cunha Twee van de ruim 200 bewoners van het eilandje Tristan da Cunha, die eerder dit jaar naar Engeland kwa men na een vulkaanuitbarsting op het eilandje, keren begin januari terug om te onderzoeken of de bevolking weer zou kunnen terugkeren. Gedurende drie maanden zal het twee tal de toestand bestuderen. Stijgende verkoop Brocades De directie van de koninklijke far maceutische fabrieken voorheen BrocadesStheeman en Pharmacia deelt mede, dat de omzetten van hun belangrijke afdeling groothandel zich ook dit jaar bijzonder tevredenstel lend hebben ontwikkeld. De verkopen van eigen produliten bewegen zich zowel op de Nederland se als op de talrijke exportmarkten in steeds stijgende lijn. De fabrieken zijn ruimschoots van orders voorzien. De directie ziet met vertrouwen de definitieve cijfers over 1961 tege moet. Lager resultaat Kromhout Motoren De directie van de Kromhout Moto ren Fabriek te Amsterdam deelt mede dat de resultaten over 1961 be langrijk beneden de verwachtingen zullen blijven. De toenemende concurrentie vooral op het gebied van snellopende diesel motoren dwong tot prijsverlaging, terwijl de stijgende kosten eigenlijk prijsverhogingen noodzakelijk zou den hebben gemaakt. TELEVISION GALLERY TRANSLUCENT ROOFING TRANSLUCENT ROOFING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 16