Memorie behandelt vele Zeeuwse zaken WALCHEREN Agenda SCHOUWERS VOGELWACHT IS WEER PARAAT MARKTBERICHTEN DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Slot van pag. 1 met de randstad Holland. Na open stelling van de weg over de afsluit- dam zou dit belang relatief echter sterk verminderen, vooral wanneer ook né. 1978 nog tol op deze brug zou worden geheven, aldus de minister. In dit stadium meent hij echter niet nader te mogen ingaan op de merites van het al of niet heffen van tol op de brug. Feer Kals-De Val In verband met een vaste oeverver binding over de Oosterschelde lanceert de minister zelf ook een vraag. Wan neer deze vaste oeververbinding tot stand is gekomen, kan het veer Kats- De Val opgeheven worden. „Naar verwachting zal dit veer over zeventien jaar mogelijk zelfs nog eerder sterk aan betekenis inboe ten, zoal niet die geheel verliezen", zo stelt de minister en hij voegt er aan toe: „In verband hiermee, rijst de vraag of de capaciteit van dit veer voor die betrekkelyk korte periode niet met een belangrijk lager bedrag dan 30 miljoen gulden kan worden opgevoerd" Oosterscheldedam In zyn memorie van antwoord deelt minister Korthals mee kennis te heb ben genomen van een publikatle in de P.Z.C., waarin gepleit werd om aan de afsluiting van de Oosterschelde voorrang te geven boven de afdam ming van het Brouwershavense Gat. De volgorde van uitvoering van deze werken heeft ook zijn bijzondere aan dacht gehad. „Indien verschillende facetten van dit vraagstuk al mochten wijzen op de wenselijkheid om aan de afsluiting van de Oosterschelde voorrang te ver lenen. zo zyn er toch doorslaande re denen van andere aard, die de andere volgorde onvermijdelijk maken", aldus de minister, die daarna de bekende ar gumentatie voor afsluiting van eerst net Brouwershavense Gat nog eens opsomt: in verband met de ervaring is het niet verantwoord de uitvoering in een andere volgorde te onderne men dan opklimmend van de kleinste ns"*!.r de grootste. In deze gedachten- gang kan de Oosterschelde niet an ders dan als laatste zeearm worden afgesloten. Tenslotte merkt de minister ovei dit vraagstuk nog op: „Een afslui ting van de Oosterschelde meer binnenwaarts zou geen geringere problemen meebrengen en dus geen verandering in het program kunnen brengen". Delta-schaderegeling „Vanwege de gecompliceerdheid van de materie", zoals minister Korthals het noemt, „is de voorbereiding van de-schaderegeling, die door artikel 8 van de Deltawet wordt geëist, nog lang niet gereed. Het is dan ook nog niet bekend wanneer het desbetref fende wetsontwerp kan worden inge diend". Niettemin is de mogelijkheid geopend om de nodige maatregelen te nemen in gevallen van schade ontstaan door uitvoering van de Deltawerken. Be staande regelingen zijn namelijk zo danig uitgebouwd, dat degenen, die van de Deltawerken schade ondervin den, nu ook onder deze regelingen val len. Zo kan de zogenaamde zelfstan digenregeling thans ook worden toe gepast op opvarenden van de Veerse vissersschepen, die moesten uitwijken naar Colijnsplaat. De vissers kunnen op grond van die regeling renteloze voorschotten krijgen voor de aan schaf van nieuwe krachtiger motoren en kunnen in aanmerking komen voor een uitkering tot levensonderhoud als het bedrijf tijdelijk moet worden ge staakt. De uitbreiding van deze zelf standigenregeling betreft niet alleen de vissers, maar ook de zelfstandigen, die hun bestaan vinden in de handel, de industrie, het ambacht, de horeca bedrijven of het vervoerswezen voor wie de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek economische moei lijkheden met zich brengt of dreigt te brengen. Ook de zogenaamde mïgratieregeling is verruimd. Nu kunnen reiskosten worden vergoed en in verhuiskosten kan worden tegemoetgekomen aan Veerse vissers, die van de haven van Colynsplaat uit gaan vissen. Tevens is in de zogenaamde visserünota een wijziging aangebracht. Dit maakt het mogelijk ook aan Veerse vissers, die wensen over te gaan naar de Noordzeevissery, kredieten te verle nen. Het treffen van speciale voorzienin gen voor de omscholing van Veerse vissers door het tjjdelijk erkennen van de Vlissingse Visseriischool als zoge naamde Regionale Werkplaats is een onderwerp van bespreking tussen verschillende instanties. Sloe- en Kreekrahdam De minister brengt in herinnering, dat de regering aan het provinciaal be stuur van Noord-Brabant medewer king heeft toegezegd voor de uitvoe ring van een haven- en industriege bied in het zuidwestelijk deel van Noord-Brabant en de' verbinding daarvan met de Westerschelde voor coasters en binnenvaartuigen. Wat nu de verdere projecten van het Kreekrakplan betreft is de mi nister van mening, dat de haven activiteit in de Westerschelde niet van dien aard is, dat op verschil lende plaatsen tegelijk groot scheepse havenplannen moeten worden uitgevoerd. Een zekere ge leidelijkheid lijkt hier meer op zijn plaats, aldus de minister. Als ge volg van de voorgenomen verbe tering van het kanaal Gent-Ter- neuzen en van de uitvoering van het Sloeplan zullen mogelijkheden gaan ontstaan. Nu bovendien in beginsel besloten is tot de aanleg van een haven bij de Kreekrak- dam, terwijl daarnaast ook reeds een nieuwe haven bij Bergen op Zoom in uitvoering is, lijkt het niet juist reeds thans beslissingen over de verdere projecten van het Kreekrakplan te nemen. Niettemin wordt dit vraagstuk bezien in het geheel van een onderzoek be treffende een aantal waterstaatkun dige vraagstukken in het zuidwesten van het land. Het is echter nog niet te zeggen wanneer de resultaten van dit onderzoek bekend zijn. Beheersvorm Zuid-Sloe Het overleg met de betrokken depar tementen over de toekomstige be heersvorm van het haven- en indu striegebied in het Zuid-Sloe is thans zover gevorderd, dat een beginsel standpunt kan worden gevormd over het te voeren beleid en dat met het provinciaal bestuur in overleg kan worden getreden. Dit bestuur is daar van op de hoogte gesteld en op korte termijn zal een eerste bespreking kun nen plaatsvinden. Wat betreft de be staande Vlissingse haven geeft de minister er de voorkeur aan zich daarover eerst uit te spreken als het overleg met het provinciaal bestuur en daarna ook met het betrokken ge meentebestuur is beëindigd. Het Zuid-Sloe wordt door het ryk be heerd en bovendien zyn de terreinen grotendeels rijkseigendom, zodat ge gadigden voor industrievestiging zich tot het ministerie van verkeer en waterstaat en dat van financiën moe ten wenden. Middelburg City: Alles draalt om Con- ny, 20 uur, a.I. Electro: De Saint in actie, 19.30 uur. 14 Jaar. Vlissingen Alhambra. Tarzan vecht voor zijn leven, 20 uur, 14 Jaar. Lu xor: Eddie kent geen pardon,, 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: De tconing der boeka niers. 20 uur. 14 iaar. Bergen op Zoom - Luxor: De blauwe nachtvlinder, 20 uur, 18 Ja8r. MIDDELBURG Onderwij svoorstellen van b. en w. B. en w. van Middelburg stellen voor een bedrag van 2800 beschik baar te stellen om nieuw meubilair voor het tekenlokaal van de open bare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Dwarskaai te kunnen aanschaffen. Verder stel len zij voor ten behoeve van de aanschaf van leermiddelen voor de christelijke school ,,'t Zand" 845,09 beschikbaar te stellen. Kerstfeest hervormde vrouwenvereniging In de feestelijk versierde Bogardzaal hield de Hei-vormde Vrouwenvereni ging te Middelburg, een kerstwy- dingsdienst. De presidente, mevrouw Stufkens sprak een welkomstwoord tot mevrouw Enlcer, echtgenote van de praeses van de centrale kerlteraad en tot mej. Kloosterman, presidente van de Hervormde Vrouwendienst te Middelburg. Een drietal dames voerden hierna een liturgie uit. Drie andere dames lazen kerstgedichten voor. Na de pauze declameerde mej. L. Meyer. Het koor van de vereniging, onder leiding van mej. De Vos, zong enkele liederen. Het programma werd afge wisseld met kerstmuziek. Kerstgezelligheidsrit M.A.C. „De Zeeuwen" De motor- en autoclub „De Zeeu wen" te Middelburg hield op tweede kerstdag haar traditionele kerst-ge- zclligheidsrit. Ondanks de kou was de belangstelling voor dit evement groot. Er verschenen 170 deelnemers aan de start. De rit bestond uit twee trajecten waarvan de gezamenlijke lengte plm. 49 km bedroeg. De bromfietsers moesten slechts één traject rijden. Iedere deelnemer kreeg een prijs en ook de traditionele kerstbout ont brak niet. Start, finish en prijsuitreiking von den plaats in restaurant „De Een dracht" te Middelburg. De beste prestaties van de middag waren die van de heren J. de Visser en H. Geldof, beiden uit Serooskerke, die de rit beiden zonder strafpunten wisten te volbrengen. Kerstavond hervormde gemeente Wykgemeente IV van de hervormde gemeente van Middelburg hield don derdagavond in de aula van de school aan de Olmenlaan te Middelburg een kerstbijeenkomst. De praeses hield een korte overden king en las een toepasselijk schrift gedeelte. Vóór de pauze vond de heer De Bree een aandachtig gehoor voor zijn jeugdkoor, dat een kerstcantate uit voerde. Na de pauze las de heer J. Don een kerstverhaal voor, getiteld „De brandende fakkel". Het geheel werd afgewisseld door muziek en ge meenschappelijke zang. Programma voor januari van ,,'t Trefpunt" Voor het club- en buurthuis ,,'t Tref punt" te Middelburg staat er in ja nuari weer heel wat op het program ma. Ter gelegenheid van de kerst vakantie is er een wedstrijdmiddag (voor kinderen van 5 tot 12 jaar) op woensdag 3 januari; een poppenkast- vertoning (voor kinderen van 3 tot S jaar) op donderdag 4 januari en filmvoorstellingen op 5 januari ('s middags voor de kinderen van 5 tot 12 jaar en 's avonds voor de oudere jeugd en de ouders). In 1962 wordt ,,'t Trefpunt" vyf jaar en de operette club is al hard aan het repeteren. J. Bellaart nam afscheid van de P.Z.E.M. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer J. Bellaart te Middelburg, boekhou der by de P.Z.E.M., afscheid geno men van bedryf en personeel. Op ver zoek van de heer Bellaart was aan dit afscheid geen officieel karakter gegeven. Op de afdeling boekhouding werd vrijdagmiddag de heer Bellaart toegesproken door de adjunct-admi- strateur, de heer J. M. de Koning. Deze bracht hem dank voor de bij zonder prettige wijze van samenwer king en wenste hem nog vele goede jaren toe. Namens het gehele per soneel bood spreker enkele fraaie boekwerken aan; mevrouw Bellaart kreeg een bloemstuk. Namens de per soneelsvereniging bood de voorzitter, de heer J. Huser, een kist sigaren aan. School dam wedstrijden in Middelburg Het eerste team van de christelijke lagere school aan de Olmenlaan te Middelburg heeft zich woensdag als eerste geplaatst in de schooldamwed- stryden, die in het kader van de vrije- tydsbesteding worden gespeeld. Tweede werd de r.-k. lagere school derde de openbare lagere school 't Zand I en vierde de o.l.s. 't Zand II. De uitslagen van de gespeelde par tijen waren als volgt: o.l.s. 't Zand I-o.l.s. 't Zand II 6-4; Olmenlaan-r.-k. lagere school 12-0; r.-k. lagere school-o.l.s. 't Zand n 8-4; o.l.s. 't Zand I-Olmenlaan 1-11; r.-k. lagere school-o.l.s. 't Zand I 8-4; o.l.s. 't Zand Ü-Olmenlaan 0-12.. De schooldamwedstrijden voor het uitgebreid en middelbaar onderwijs te Middelburg (woensdag de eerste dag) worden voortgezet. De stand is hier na de eerste dag: chr. h.b.s.-ulo Dwarskaai 11-1; rijks kweekschool- D.E.S. Westkapelle 6-6; ulo Olmen laan I-ulo Olmenlaan II 12-0; ulo Ol menlaan I-R.K.S. 8-4; ulo Olmenlaan H-ulo Dwarskaai 4-8; D.E.S. West- kapelle-chr. h.b.s. 5-7. VLISSINGEN Schooldamwedstrijden in Vlissingen In het kader van de vrijetijdsbeste ding wordt door de Vlissingse school jeugd een kerstvakantietoernooi schooldammen gehouden, waarvan reeds 2 ronden zijn gespeeld met de volgende uitslagen: Prins Willemschool A—Prins Willem- school B 82, Oranjeschool A Oranjeschool B 10—0, St. Petrus- school ASt. Petrusschool B 100, St. Jozefschool ASt. Jozefschool B 73, technische school Atechnische school B 46, Vlissingse schoolv. A Vlissingse schoolv. B 82, Vincent v. GoghschoolJan Ligthartschool 10 0, Prins Willemschool BOranjesch. A 19, Oranjeschool BSt. Petrus- school A 37, St. Petrusschool B St. Jozefschool A 28, St. Jozef school Btechnische school A 28, technische school BVliss. schoolv. A 100, Vliss. schoolv. BVincent v. Goghschool 010, St. Petrusschool APrins Willemschool B 10—0, St. Jozefschool AOranjeschool B 64, technische school ASt. Petrussch. B 100, Vliss. schoolv. ASt. Jozef school B 010, Vincent van Gogh schooltechnische school B 19, Jan LigthartschoolVliss. schoolv. B 010, Oranjeschool APr. Willem school A 6—4, St. Paulus ulo-school St. Petrusschool A 100, Prins Willemschool BSt. Jozefschool A 010, Oranjeschool Btechnische school A 010, St. Jozefschool B Vincent van Goghschool 55, tech nische school BJan Ligthartschool 100. St. Pterusschool APrins Wil lemschool A 100, St. Jozefschool ASt. Paulus ulo-school 010. St. Petrusschool BVliss. schoolv. A 0—10. Binnenbrandje boven bar „La Cave" te Vlissingen Een lekkende oliekachel was er woensdagavond omstreeks kwart over acht de oorzaak van, dat brand ontstond in een woonruimte boven de bar „La Cave" aan de Vlissingse Nieuwendyk, die bewoond wordt door de barkeepers A. P. en A. B. De brand, die werd opgemerkt door één van de barkeepers, laaide in enkele ogenblikken fel op. De snel reage rende Vlissingse brandweer maakte er met een nevelspuit echter korte metten mee en voorkwam erger. Er was slechts een geringe materiële schade. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND N.C.V.B. vierde kerstfeest Onder leiding van mevr. Van Haar lem vierde de NCVB afdeling Nieuw en St.-Joosland dezer dagen het kerstfeest. Het zangkoortje bracht liederen ten gehore en enkele dames lazen de kerstliturgie. Dr. Van Haar lem sloot de bijeenkomst met dank gebed. De NCVB-afdeling verzorgde ook een kerstmiddag voor de ouden van dagen. Hiervoor bestond grote belangstelling. SINT-LAURENS Hervormde vrouwenvereniging hield kerstwijdingsdienst De Hervormde Vrouwenvereniging te St.-Laurens vierde dezer dagen het kerstfeest in de consistorie. Mevr. Rooze-Lievense las de liturgie, mevr. Buys-Wondergem las een verhaal voor en de dames Henrdikse en Abra- hamse declameerden gedichten. De byeenkomst werd gesloten door ds. S. W. Kok. Kerstsamenkomst N.C.V.B. Onder leiding van mevrouw D. H. Baas-Kemp hield de afdeling St.- Laurens van de N.C.V.B. dezer dagen een kerstsamenkomst. De dames M. P. Boon en J. Meyers-Flipse decla meerden, mevrouw M. Bommeljé- Witte las een kerstverhaal voor en een zangkoortje begeleid door me vrouw M. Kwekkeboom-Verhage zong enkele kerstliederen. De eerstvolgende vergadering is be paald op 25 januari aanstaande. De heer R. Schening uit Tilburg zal dan spreken over het onderwerp „Bybel-Wereld-Boek". Scheepvaartberichten Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 23-12: Globe van Londen. Tjamme van Londen, Twin van zee. Eagle van Londen, Fiducia van Londen, Sleepboot Oceaan van zee, Canada van Amsterdam. Soest- djjk van Rotterdam, Merwede van Ham burg, Albert V van zee, Adine van Rot terdam: op 24-12: Isis van Curasao voor Gent, Delfzijl van Harwich voor Terneu- zen, Anholt van Dunkirk, Steenbergen van Belfast, Titan van Rotterdam, Prins Willem II van Hamburg. Jacaranda van Lisbon, Rlouw van Hamburg: op 25-12: Annenkerk van Gibraltar, Schiedijk van New-Orleans Eemsmond van zee. Velox van M'Bro, Metropole van zee, Ardita van Grangemouth, Citadel van Grange mouth, Jura van Rouen, op 26-12: Denzo van Londen, Stella Po'aris van Grange mouth, Prins Alexander van Rotterdam, Baarn van Rotterdam: op 27-12: Hestla van Rotterdam. Vlissingen vertrokken op 23-12: Lea naar Middelburg, Montana naar Pers. Golf; op 24-12: Pleades naar Pers. Golf, Kosmaj naar Gibraltar, Nicolaos Michalos III naar Dakar, Streatham Hill naar Havana, Dartmoor naar River Plate: op 25-12: Kinn naar Black Sea, Pegasus 1 naar Denmark, Lydia naar zee: op 26-12: Roe lof Holwerda naar Wisbeck. Bro naar Kopenhagen. Overijsel naar Dunkirk, Pial naar Gurun; op 27-12. Concordia naar Monfolcona. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: K. F. Gaakeer-v. d. Brink, d.; C. Th. Poortvliet-Buijs. z.; L. Wisse-Dek- ker, z.; H. Riemens-Soesman. z.: C. Jobse- Groen, d.: C. Schotanus-v. d. Dungen, z.; M. M. de Koeijer-Krijger, z.; G. I. Lou- werse-Smits, d. Ondertrouwd: M. A. Kosten 19 j. en L. Verhage 22 j. Getrouwd: H. C. Wolfs 24 J. en K. J. J. Castenmiller 24 j.; C. M. Harlot 49 j. en A. M. Heesbeen 40 j.; J. M. Menheere 57 j. en M. Labruijere 40 R. Plansoen 22 j. en E. S. Huijbregtse 22 J.; H. J. Teijn 45 j. en A. J. Lahr 44 J.: B. de Nooijer 24 j. en E. H C. Houmes 23 j.; K. Seijbel 25 j. en A. M. P. C. van der Staal 24 j.: H. J. Rijkse 26 j. en P. Alma 16 j.; K. Bassie 32 J. en J. de Witte 18 J. Overleden: J. A. Dumon Tak 66 j. e.v. W. Metselaar; L. Provoost 78 j. e.v. W. Louwerse; A. Hammacher 77 j. wed. v. J. L. van der Harst; J. Meijer 82 j. wed. v. E. de Baare; J. de Man 88 j. wed. v. C. Fransooijs. Officiële publikatie VLISSINGEN. Spreekuur wethouder. Het spreekuur van de wethouder belast met de werkzaamheden betreffende de Woonruimtewet 1947, gaat op heden. 28 december, niet door ZODRA de schaatsenrijders hun ijzers onderbinden is de vogel wacht „S.chouwen-Duiveland" pa raat. Want wanneer sloten en plassen, vaarten en watergangen stollen, dan is bet voor de vogels armoe troef. De voedselvoorraad voor de ver kleumde eenden, irjeerkoeten, gan zen, zeemeeuwen en mussen boet met het dalen van de tempera tuur danig in. In de bebouwde kernen verliezen de hongerige tweevoeters hun schuwheid: zy eten uit de hand van huismoeders, die nu dagelijks voor hun laatste restjes brood en aardappelen een vaste bestem ming hebben. In grote zwermen komen de vogels op het voedsel af. De vogels op het vlakke land zoeken het in deze vriezende da gen meer in verbroedering. In de kale polders van Schouwen zijn byna alle sloten en vaarten dicht gevroren. Ook de inlagen achter de zeedijk aan de zuidkant van Schouwen belangrijke vogel broedplaatsen nebben weinig open water meer. Daarom rebben de vogels hun toevlucht gezocht in de kreken bij Ouwerkerk en het water binnen en buiten de Schelp- hoekdijk. Op de kleine golven van de Gemene Geul onder Seroosker ke verblijven zij in dichte drom men by elkaar. Waar nog stro mend of onbevroren water te vinden is: daar is voedsel. Af en toe trekken vogelvrienden er op uit om de vogelschare wat toe te werpen. Zodra in deze laat ste vogelkolonie de vorst toeslaat, zullen wakken worden gekapt in het ijs. En mocht er bovendien nog sneeuw komen dan trekt de vogel wacht er op lilt. Naar het strand en de domeinen, naar de broed plaatsen en de kreken De vogels mogen er niet van honger omko men. EIERNOTERING BERGEN OP ZOOM. Eiernoteringen van de coöp. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom. Ingaan de donderdag 28 december 1961. Prijs klas 0 19 ct.. I 18 ct., II 16 ct., Hl 15 ct., rv 14 ct. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 27 december. Totale aanvoer 1532 stuks. Vette koeien en ossen 500. Gebruiksvee 387. Vette kalveren 80. Graskalveren 64. Nuchtere kalveren 357. Paarden 21. Scha pen of lammeren 115. Bokken of geiten 8. Prijzen in cents per kg. Ie kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 300—330 260—295 250—260 Vette kalveren 290-320 260—270 240—260 Nuchtere kalveren 190 170 160 Slachtpaarden 250 210 190 Prijzen in guldens per stuk. Ie kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 450 350 250 Schapen 120 100 90 Lammeren 110 90 80 Kalf- en melkkoeien 1240 1130 970 Vare koeien 820 700 600 Vaarzen 950 750 650 Pinken 600 500 450 Vette koeien: aanvoer kort, handel goed. prijzen wat stijver, prima's boven note ring. Vette kalveren: aanvoer matig, han del kalm. prijzen niet geheel prijshoudend. Graskalveren: aanvoer minder, handel stil, prijzen onveranderd. Nuchtere kal veren: aanvoer redelijk, handel stroef, prijzen gedrukt. Schapen en lammeren: Uitslagen tentoonstelling konijnen en pluimvee Oostburg De uitslagen van de in Oostburg ge houden provinciale tentoonstelling van konijnen en pluimvee zijn: Vlaamse reuzen: I. de Hullu, Nieuw- vliet le z.z.g.; P. C. Oppe, Zaamslag, le z.z.g.; A. Morel, Breskens, 2e z.z. g.; P. "C. Oppe, Zaamslag, 3e z.z.g.; P. Rieteco, Oostburg, 2e z.z.g.; F. Desein, LJzendijke, 5e z.z.g.; A. Mo rel, Breskens, le z.z.g.; idem, 4e z.z. g.; C. J. de Jonge, Zaamslag, 3e zjz. g.; P. Rieteco, Oostburg, z.z.g.; A. J. Heetesonne, Oostburg. 5e z.z.g.; idem z.z.g.; J. H. van Strien, Wolfaarts- dijk, le z.z.g.; A. Morel, Breskens, 4e z.z.g.; idem, 2e z.z.g.; A Janse, Hein kenszand, zz.g.; B. Moerman, Wol- faartsdijk, 6e z.z.g,; C. Koopman, 's-Gravenpolder, z.z.g.; W. Dieleman, St.-Kruis, z.z.g.; idem, z.z.g.; idem, Franse Hangoor: C. D. ae Vos, Ter- neuzen, le z.z.g. Groot Chinchilla: C. de Jonge, Zaam slag, le z.z.g. Havana: P. J. den Hollander. Middel burg, le z.z.g.; D. Florissen, Terneu- zen, le z.z.g.; P. J. den Hollander, Middelburg, le z.z.g.; A. A. Clement, Arnemuiden, 2e z.z.g.; J. Dommisse, Middelburg, le z.z.g.; P. J. den Hol lander, Middelburg, 3e z.z.g. Gele van Bourgondië: J. Matthys, Sluis, le z.z.g.; idem. le z.z.g. Rode Nieuw-Zeelander: J. Matthys, Sluis, le z.z.g.; idem, le z.z.g. Rqnlander: P. K. de Jonge, Terneu- zen, le z.z.g. Wener blauw: W. Dieleman, St.- Kruis, 2e z.z.g., idem, le z.z.g. Wener yzergrauw: L. Verschiere, Heinkenszand, le z.z.g.; idem, le z.z. g. Wener wit: Th. Tas, Sluis, 2e z.z.g.; L. Verschiere, Heinkenszand, 3e z.z. g.; A. A. Clement, Arnemuiden, le z.z.g. (kampioen). Belgische Haas: C. Mol et, Hoofd plaat, le z.z.g.; idem le z.z.g.; idem le zjs.g. Thuringer: J. J. Verstraten, Axel, 3e z)z.g.; M. v. d. Weel, Middelburg, 2e z.z.g.; idem, le z.z.g.; idem, le z.z.g. Zilvervos zwart: J. J. Verstraten, Axel, le z.z.g. Rex Zwart: M. J. Hogesteger, Mid delburg, le z.z.g. Fan Zwart: P. J. van Hal, Oostburg, le z.z.g.; idem, 3e z.z.g.; idem, 2e z.z.g.; idem, le z.z.g.; idem 2e z.z.g.; idem, le z.z.g. Hollander Zwart: A. Krane, Zuidzan- de, le z.z.g.; idem, le z.z.g. KI. Zilver Midden Zwart: K. F. van Tatenhove, Sluis, le z.z.g.; idem, le z.z.g.; idem, 2e z.z.g. KI. zilver licht blauw: K. F. van Ta tenhove, Sluis, le z.z.g. KI. zilver midden bruin: K. F. van Tatenhove, Sluis, le z.z.g. Pool rood oog: J. Nyholt, Koudekerke, 2e z.z.g.; P. v. d. Bussche, Sluis, le z.z.g.; J. Nijholt, Koudekerke, 2e z.z.g.; P. v. d. Bussche, Sluis, le z.z.g.; L. F. Kaijser, Oostburg, le z.z.g.; idem, 2e z.z.g.; N. Willemse, Goes, 3e z.z.g.; J. Nyholt, Koudekerke. le z.z.g. Kleurdwergen (Kon. Grys): A. C. Kunst, Middelburg, le z.z.g. Kleurdwergen (zwart): G. J. Kramer Wolfaartsdijk, 2e z-z.g.; idem, le z.z.g.; idem, le z.z.g. Marter midden blauw: P. v. d. Bus sche, Sluis, le z.z.g.; idem, le z.z.g. Cavia's: le z.z.g.: P. v. d. Weel, Mid delburg (Goud Agouti); le z.z.g.: R. Broeksma, Middelburg (Buff). Pluimvee: le z.z.g. H. Kopmels, Wol faartsdijk (Twentse grijze jonge hen); le z.z.g.: C Vermeule, Lewe- dorp (idem); 2e z.z.g idem (idem); le z.z.g.: A. P. Katsman, Wolf aarts- dyk (Antw. Baardkr. Kw. Jonge haan); le z.z.g.* Jac. de Bliek, Nieuwdorp (Sussex Hermelijn jonge hen); 2e z.z.g.: idem (idem); le z.z. g.: comb. Harinck-Katsman, Goes (PI. Rocks D. Gestr. jonge haan); z.z.g.: idem (idem); le z.z.g.: K. F. van Tatenhove, Sluis (PI Rocks L. gestr. oude haan); le z.z.g. tevens kampioen: K. F. Tatenhove, Sluis, (PI. Rocks L. gestr. jonge haan); le z.z.g.: idem (idem, jonge hen); 2e z.z.g.: idem (idem). Sicrduiven: le z.z.g.: J. Efde. Goes (Norwich Kropper. oude duivin); le z.z.g.: Comb. De Sierdulf, Goes (D. Sch. Postduij wit, oude doffer); 2e z.z.g.: idem (idem); le U (hoogste predikaat): idem (idem, oude dui vin); le z.z.g.: K. F. van Tatenhove, Sluis (Neuren b. Zwaluw) oude dof fer); le z.z.g.: idem (idem, oude dui vin); le z.z.g.: idem (idem.«jonge doffer): le z.z.g.: J. Efde, Goes (Vinkduif R Zw. VI. doffer); le z.z. g.: idem (Neurenb. Leeuwerik, oude duif); le z.z.g.: idem (idem, jonge duivin); le z.z.g.: K. F. van Tatenho ve, Sluis Lahore geel, oude duivin). aanvoer kleiner, handel redelijk, prijzen goed prijshoudend. Kaïf- en melkkoeien: aanvoer matig, handel kalm, prijzen onge wijzigd. Vare koeien: aanvoer klein, han del redelijk, prijzen stabiel. Vaarzen en pinken: aanvoer kort, handel flauw, prij zen vooral niet hoger. AARDAPPELTERMIJNMARKT R'DAM. De week begon met een vaste markt, zodat maandag direct na de opening f 14 betaald werd voor Bintje 35 mm opw. april levering. Op deze prijs echter kwam zoveel aan bod los, dat kopers zich wat terugtrokken waardoor de prijzen terugliepen en nog dezelfde dag tot f 13.50 gedaan werd. De dag daarop daalde de prijs tot 112.70. waarna een kleine verbetering Intrad. Tot donderdag zagen wij verder een kal me markt, met kleine prijsschommelin- gen rond de 113, terwijl vrijdag de prijs weer iets aantrok en tot f 13.40 gedaan werd. Het slot kwam met f 13.20 laten en 13,10 bieden. Er werden totaal 1241 contracten gedaan, tegen 1150 contracten in de voorgaande week. In Bintje 35 kwamen tot stand 1177 con tracten. m.v. 1 contract februari tot f 12,50, 122 contracten maart tot prijzen tussen 13.50 en f 12.60 er 1054 contracten april (1412.70). In Alpha 40 mm werden afgesloten «4 contracten, alle voor april levering tot prijzen tussen f 13.50 en f 13, slot f 13,50 laten, 13,40 bieden. Furore 40 mm kon geen aandacht trek ken. zodat er In dit ras deze week geen enkel contract tot «tand kwam. VEILING BERGEN OP ZOOM. 27 december. Spruiten 43203. Prei 39 55. Boerekool 11—26. Sav. kool 1527. Breekpeen 8—14. Rode kool 9—15. Witte kool 12—14. Uien 8—12. Wasp een 15—27. Kroten 16. Sla 20—21. Jonathan 3839. Goudrenet 5357. St. Remy 4243. VEILING GOES. 27 december. Knolselderij 12. Witlof Al 114, A2 113, BI 94, afw. 66. Spruiten A 2 38—68, afw. 40. Prei 1 34—35. 2 32— 33. Groene sav. kool 12—18. Rode kool 617. Witte kool 56. Boerekool 16. Uien 9—19. Peen 20. Knolselderij 12. Bintjes afw. 5. VEILING TERNEUZEN. 27 dec. Sla 2 18.70—20. Knolselderij B2 11—15. C2 5—13. Andijvie 3 51—54. Kro ten A2 14—16, B 7. Sav. kool 24—31. Boerekool 22—29. Breekpeen 7—22. Prei A2 57—76, B2 41—47. Knolselderij 26—29. Spruiten 53—85. Uien 2 23. afw. 13—15. Witlof Al 101—112. A2 107, BI 111—118. B2 90. afw. 68—91. Appelen: Jonathan 2D 3943, 3 grof 48— 52, 3 fijn 4044, kroet 40—41. Winston 2 75 56—58. 65 58—62. 55 46. Erezilver voor Bruinisser zondagsschoolleidster De hervormde zondagsschool van Bruinisse had op tweede kerstdag een koninklyk onderscheiden leidster in haar midden. Mede in verband met het feit, dat de school thans negentig jaar bestaat kon burgemeester G. H. v. d. Linde aan mej. D. Krijger de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. uitrei ken. De burgemeester bracht daarby in herinnering de bijzondere plaats van de zondagsschoolleidster in het her vormd kerkelijk leven. Van 1916 af vertelt zij iedere zondag de kinderen uit de bijbel en daarnaast is zy vele jaren correspondente van de „Macht van het Kleine" te Heemstede. Bij de korte plechtigheid op tweede kerstdag waren tegenwoordig de bei de wethouders, de hervormde predi kant, ds. J. v. d. Sar, namens de ker- keraad van de hervormde gemeente ouderling W. M. de Korte en diaken H. Kleppe en het personeel van de zondagsschool. Beëindiging faillissement Door het verbindend worden van de enige ultdelingslyst is het faillisse ment van J. A. C. Wyngaard te Zuiddorpe geëindigd. Voor P.v.d.A. Drs. Th. Westerhout over herindeling Walcheren Het district Walcheren van de P.v.d.A. hield dezer dagen in restau rant „Suisse" te Middelburg een ver- tadering voor raadsleden en kandi- aat-raadsleden op Walcheren, ter bespreking van de herindeling van de gemeenten op Walcheren. Het lid der Tweede Kamer, tevens wethouder van Middelburg, drs. Th. Westerhout. sprak over dit onder werp. Na gewezen te hebben op enige al gemene aspecten stelde de spreker, dat de gemeentelyke herindeling van Walcheren zijns inziens ten doel moet hebben een zodanige administratieve indeling, dat een evenwichtige ont wikkeling van de gemeenten op Wal cheren, zowel op economisch als op sociaal terrein in de toekomst ge waarborgd is. Dit betekent volgens hem de vorming van sterkere kust- gemeenten, die in staat moeten wor den geacht de verwachte recreatieve ontwikkeling ook financieel op te vangen en voorts van grotere agrarische gemeenten. Voorts een in deling. welke voor de verwachte ontwikkeling in het Zuid-Sloegebied door de minister een plan op na tionaal niveau genoemd een ade quate bestuurlijke oplossing biedt. De heer Westerhout wees er nierbij op, dat de ontwikkeling in het Sloegebied zich snel voltrekt. Hierbij dient er rekening mee te worden gehouden, dat het huidige herindelingsplan ge baseerd zal moeten zijn op een ont wikkeling van tientallen jaren. Aan dit criterium gemeten voldoet het gewyzigde ontwerp zijns inziens stellig niet aan de te stellen eisen. De P.v.d.A., aldus de spreker, staat op het standpunt, dat opheffing van (kleine) gemeenten, zonder meer, niet wenselijk moet worden geacht. Er moeten tastbare argumenten voor worden aangevoerd. Hoofddoel hier bij is: de noodzakelijke ontwikkeling voor een lange tijd van het ge meenschapsleven. Hierby mag het >n- wondertal van een gemeente zonder meer, als bijv. van Souburg, niet doorslaggevend zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11