„STEUN KUNSTENAARS DOOR HUN WERK TE KOPEN" 4-voudige werking... Mita geneeskracht! Chefarine 4 VEROLME BEPERKT KOMEND JAAR INVESTERINGEN Esso) PETROLEUM Waar zijn onze schepen? W.o 27 december i96i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 LEZERS SCHRIJVEN Zeeuws „kunstleven" moet op hoger plan De aanleiding- tot deze beschouwing is de actie van het Zeeuws Museum- fonds, gesticht door de heer Hey- mans, geweest. Mijns inziens was het doel van deze actie namelijk te hoog, een mening die ik al eerder heb ken baar gemaakt door ingezonden stuk ken in de P.Z.C. Uit reacties op deze stukken bleek, dat o.a. ook de re dactie van de P.Z.C. dit standpunt deelde, terwijl een andere inzender meende, dat het Zeeuws Museum fonds dan maar goede reprodukties moet aanschaffen. Hij verliest het gestelde doel hier voor een deel uit het oog, namelijk dat de te verwer ven stukken een Zeeuws of aan Zee land verwant onderwerp zouden be treffen. Naar myn mening blijft een reproduktie, hoever de moderne tech niek ook gevorderd moge zijn, altijd een surrogaat van het origineel en daarom onaanvaardbaar. Ondertussen is de actie van het Mu seumfonds echter doorgegaan en het tot op heden ingezamelde bedrag bevestigt inderdaad, dat het doel te hoog ia gesteld. De vraag is nu of er nog andere wegen zijn om de edu catieve doeleinden van het Zeeuws museum te dienen, wegen die lei den tot een groeiend Zeeuws kunst besef. Mijns inziens bestaan die en ik ben van mening dat de enig juiste weg is de kunstenaars in Zeeland te steunen door aankoop van hun werk en hen daardoor te stimuleren tot grotere prestaties. In Zeeland is in vergelijking tot de overige provincies altijd een armetierig „kunstleven" geweest, waarbij ik uiteraard alleen over de schilderkunst spreek. Veel bekende binnen- en buitenlandse kunstenaars kwamen naar Zeeland om hier kortere of langere t.ijd te werken, maar zij vonden geen begrip of erkenning. Liever gezegd, zij wer den niet eens opgemerkt. Later toen hun bekendheid een feit was besefte men pas wie hier hadden gewerkt en nu wil het Zeeuws Museumfonds deze tekortkoming inhalen door te proberen werken van hen aan te ko pen. De prijzen van deze werken liggen nu echter buiten het bereik van dit fonds. Temeer als men een redelijk aantal van deze werken wil kopen. Bovendien zijn vele van deze werken in musea in collecties onder gebracht en indien het incidenteel mocht gelukken een van deze wer ken aan te kopen zou dit slechts af breuk doen aan de betreffende col lecties. Taak De taak van de overheid, de kun stenaars en het bedrijfsleven is in Zeeland zelf een gunstige at mosfeer te scheppen voor een echt Zeeuws kunstleven. De Zeeuwse kunstenaars zijn verdeeld, vooral- ook door de geografische ligging met een overheersende concentra tie in Middelburg. Met de uitvoe ring van het Deltaplan zal dit echter veranderen en het is de taak van de overheid deze ver andering, die zich ook op kunst gebied zal voltrekken, nu reeds voor te bereiden. Afstanden worden kleiner en „kunst leven" zal zich in de toekomst niet alleen in Middelburg afspelen. Willen wij maken dat andere kunst centra in Zeeland zich niet gaan rich ten op Holland of België dan moet de overheid reeds nu werken aan het scheppen van een geschikt klimaat voor de kunstschilders uit de gehele provincie. Middelburg zal een centrale plaats in dit Zeeuwse kunstleven blijven be kleden. maar dan behoren daar ook geschikte ruimten beschikbaar te zijn voor alle Zeeuwse kunstenaars om hun werk regelmatig te kunnen to nen. Deze ruimten behoren ook in Zie- rikzee, Terneuzen, Hulst, Goes, Kort- gene enz. aanwezig te zijn. Te dikwijls hoort men hier nog dat de Zeeuwse schilderskunst alleen der derangs fig-uren kent. Dit is zeer beslist niet waar; wel zal men dit buiten Zeeland kunnen den ken. Gebrek aan samenwerking door de Zeeuwse kunstschilders en ontbre ken van steun door Zeeuwse over heid en bedrijfsleven maken, dat de Zeeuwse kunstschilders slechts spo radisch naar buiten hun werk kun nen tonen. Indien dit een enkele maal gebeurt, zoals kortgeleden in Antwerpen, dan zijn de meningen in eigen provincie hierover nog verdeeld. Dit moet minstens enige malen per jaar gebeuren, in Holland. België, Engeland enz. Eerst dan zal men de naam van Zeeland en de Zeeuwse kunst leren kennen. Selecte groep Antwoord aan Saskia Dus ook gij, Saskia! Behorend blijk baar tot degenen die geen goed woord voor mej. Van Moorst over hebben, verbaast gij U erover dat zovele an deren het voor die vrouw opnemen. Toch is dat niet zo vreemd. Ook goedhartige en pioederlijke naturen, minder onnadenkend dan gij veronder stelt dat ze zijn, kennen net verschil tussen wat onder handhaving en wat onder aantasting van het recht moet worden verstaan. Eenvoudiger uitge drukt: ze weten best wat mag en wat niet mag. Maar daarnaast laten ze, de omstandigheden in aanmerking ne mend. ook hun hart spreken. Of mag dat niet? Sluit het een het andere soms uit? Wanneer we zo eens om ons heen kij ken naar wat er in de wereld gebeurt, dan ware het te wensen dat de men sen iets minder op hun recht stonden en van meer medegevoel jegens elkan der blijkt gaven. Het gezonde rechts gevoel waarop men zich zo graag be roept, is trouwens een zeer betrekke lijk begrip, getuige alleen al het feit dat het in de rampjaren 1940-1945 een geliefd argument was van Göb- bels, die er een groot deel van zijn be ruchtheid aan te danken heeft. Zijn „gesundes Volkscmpfinden" ligt hog vers in het geheugen, evenals het re cente gebeuren in Staphorst, een ver geldingsmaatregel voortgesproten uit het gekwetste rechtsgevoel van de plaatselijke bevolking. Daarom moe ten we met dat begrip een beetje voor zichtig zijn. Een vrouw heeft eens, nog niet zo heel lang geleden, in onze eigen P.Z. C. het volgende geschreven: „Alle menselijke waardering is betrekkelijk on het is onmogelijk iemand zuiver of althans maar objectief te beoordelen. Immers, iedereen redeneert van zijn eigen gezichtshoek, standpunt cn be langensfeer uit. Daarvoor zijn wij mensen". Wie zou het hiermee niet roerend eens zijn? En dan verder: „Het is alleen, maai' zo jammer dat wfl doorgaans die verscheidenheid van oordeel niet als vanzelfsprekend aanvaarden, maar onze tegenvoeters in het gelijk beslist van hun ongelijk willen overtuigen". De vrouw die zo aardig filosofeerde waart gijzelf, Saskia. Waarom U dan nu zo verbaasd getoond over het feit dat er seksegenoten van U zijn die anders, milder en minder rigoureus over mej. Van Moorst oordelen dan gij? Zij doen dat omdat zij oog heb ben voor de tragische aspecten van het geval en omdat zij clementie wil len betrachten. U kennelijke angst dat daarmee een afkeurenswaardig prece dent geschapen zou worden, delen zij niet. Mede namens een aantal goedhartige en moederlijke naturen, J. M. d» Cooker. Goed zult U zeggen, wat heeft dit alles te maken met de actie van het Zeeuws Museumfonds? Veel, heel veel zelfs. Deze actie heeft tot doel (om op voedkundige reden) de Zeeuwse jeugd (en misschien ook de Zeeuw in 'het algemeen) nader tot de kunst te brengén. De taak van het Zeeuws Museum- fonds beperkt- zich, zoals de naam aangeeft, tot Zeeland. Ivan men kunstbesef kweken zon der eigen omgeving (in dit geval dus Zeeland) te stimuleren in het uitoefenen van de kunst? Uitgesloten, hoogstens zou men een kleine selecte groep kunnen inspireren zicli meer met de kunst te bemoeien, mogelijk een groep, die zonder bezwaar naar een ten toonstelling in Brussel, Parijs of Amsterdam kan gaan kijken. Hel Zeeuws Museum is, hoe beschei den in vorm en geldmiddelen, echter een bestaand iets. Hoe dit museum tot een levend bezit te maken? Toon de Zeeuwse jeugd schilderijen van eigentijdse Zeeuwse kunstschil ders. Wat ls eenvoudiger, indien zij dat wensen, om in contact te treden met deze Zeeuwse kunstenaars. Geen verre reizen, altijd zullen zij in hun naaste omgeving wel een kunst schilder vinden waarmee zij van ge dachten kunnen wisselen indien zij daaraan behoefte hebben. Dit alles Is de grondslag voor het kweken van kunstbesef, kunst uit eigen provincie. Daarna zullen zij behoefte gaan voe len de vele goede musea elders te gaan bezoeken, over geheel Europa. Maar even trots zullen zij Europese gasten hun eigen Zeeuwse Museum laten zien, met werken van eigen Zeeuwse kunstenaars, die zy dikwijls persoonlijk kennen. Dat moet het doel zyn waarvoor de actie „Zeeuws Museumfonds" zich met overtuiging en liefde kan in spannen. Vlissingen G. J. F. Naerebout kunstschilder Boulevard de Ruyter 78 De zaak-Anneke Beekman In onze P.Z.C. van 11 december pleit de heer J. M. de Cooker te Vlissin gen, in de rubriek „Lezers Schrij ven", voor kwijtschelding van straf voor mevrouw Langendijk van Moorst, omdat zij wel de wetten des lands heeft overtreden, doch als goede daad, onder aanvaarding van vele gevaren, Anneke Beekman heeft verzorgd en uit handen van de joden vervolgers heeft gehouden. Alsof men wegens het volbrengen van een goede daad, bij wijze van beloning nu straffeloos een slechte daad mag doen!! Wat nu bovengenoemde goede daad betreft, moet van de prestatie van mevrouw Langendijk van Moorst, die ook vaak tante Bets wordt genoemd, in mindering worden gebracht, de verrichtingen en hulp van haar fa milieleden. van de geestelijken en die van de kloosters. Verder valt te be treuren. dat mevrouw L. v. M. zeer waarschijnlijk Anneke als kind reeds heeft laten dopen, waardoor me vrouw dus eigenmachtig Anneke uit de joodse gemeenschap heeft gehaald en bij de roomse kerk heeft laten in lijven. Wat wij hierboven als slechte daad van mevrouw Langendijk van Moorst aanduidden, betreft de tijd, nadat de oorlog was geëindigd en dus van jodenvervolging geen sprake meer was. Mevrouw L. v. M. is toen met de plm. 5-jarige Anneke niet voor de dag gekomen, vermoedelijk omdat zij haar pleegdochtertje graag bij zich wilde houden, doch zeer waarschijn lijk ook om Anny een roomse opvoe ding te kunnen geven en voor de roomse kerk te behouden. Blijkbaar verwachtte zij zelf, dat om gods dienstige redenen haar niet de ver dere opvoeding van Anneke zou worden overgelaten. De wetten van de overheid heeft mevrouw B. v. M. overtreden, doch ook de joodse opvoeding, welke de ongelukkige ouders van Anneke voornemens waren aan hun doch tertje te geven, werd hierdoor doel bewust genegeerd. Het komt mij voor. op grond van het bovenstaande, dat de heer De Cooker de zaken on juist heeft gesteld en de hoofdredac teur van ons blad zeer terecht hand having van de opgelegde straf voor mevrouw Langendijk van Moorst heeft bepleit. Het is mogelijk dat mevrouw Lan gendijk van Moorst volgens de room se moraal heeft gehandeld, doch deze is dan in dit geval mj. niet chris telijk, d.w.z. niet bijbels. De gods dienst wordt vrijwillig aanvaard en mag niet worden opgedwongen, ter wijl alle ziel de overheden onder worpen moet zijn. Zie o.a. Joh. 6 67, 1 Cor. 14 40 en Rom. 13 1—5. Hoe dit verder ook zij, voor de rech ter mist de roomse moraal alle rechts geldigheid. Doordat hij alle bijzon derheden en handelingen in verband met de verzorging van Anneke Beek man gedurende de onderduiking zijn na te gaan en te beoordelen, kan worden overwogen of op grond van recht en billijkheid de straf, welke mevrouw Langendijk van Moorst is opgelegd, moet worden veranderd. Doch kwijtschelding van straf? Neen! Rechtspreken is een heilige taak! Middelburg. C. A. P. Minderhoud. Noot van de redactie. Er is destijds een bisschoppelijke verklaring gepu bliceerd, waarin werd vastgesteld, dat op grond van het achterhouden van Anneke de r.-k. moraal het ach terhouden van Anneke Beekman niet als een plicht gezien mocht worden. Welke beslissing mevrouw L. v. M. in deze zaak ook nam, zij Icon dat geheel naar eigen inzicht doen. Broodsanering RADIO- EN T.V.-RUBRIEK KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Examens: ds. J. Firet, directeur van de gereformeerde jeugdraad te Amersfoort slaagde aan de V.U. cum laude voor het doctoraal examen theologie. Voor het proponents exa men theologie slaagden de heren J. P. Dondorp te Heemstede, J. Ridder- Zouden we toch nog even bij U aan J»»'e„en u van Kijswflk mogen kloppen voor plaatsing in de rfi saT1Tr,no,r P.Z.C.-rubriek Lezers Schrijven een dezer dagen, voor het volgende: En dat dan naar aanleiding van onze ingezonden stukken d.d. 23 oktober en 24 november j.l. en... naar aanlei ding van de zwijgzaamheid der bak kers. Wie zwijgt stemt toe, zegt een spreekwoord. Als de openbaarheid .eschuwd wordt, geeft zulks te den- :en. Inmiddels weten wij dat de bakkers het op een sanering aan stu ren in begin 1962. Als deze doorgaat worden aan de consumenten dus verplichtingen opgelegd. Waar velen geen genoegen mee zullen nemen. Onze vraag is dan ook of deze men sen, die vrij willen blijven, dan ook de kortingen tegemoet mogen zien voor AFGEHAALD BROOD, zoals deze thans reeds wordt gegeven in verschillende plaatsen 5 cent, in Apeldoorn 8 cent per brood. Het lijkt wel of de P.Z.C. daar ook wordt ge lezen. Mogen we daarover iets in deze courant vernemen a.u.b. Consumenten die brood en alles halen waar het hun belieft. O Twee mannen, die zicli voordeden als politie-agenten. hebben bij Guelph in de Canadese staat Ontario een vrachtauto aangehouden. Zij gingen er vandoor met sigaretten ter waarde van ruim 200.000 gulden. te Santpoort. GEREF. KERKEN (vrijgeni.) Beroepen te Brampton (Canada): M. Brandes te Daarlerveen. BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te DrachtenJ. Bouritius te Tweode Exloërmond. Vier middelen in 46n labiet werken krachtiger zonder de maag van streek <o maken 1 Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. ^nnMSSMSSSBSM Glazen buisje 20 uiletlen f 0.80 Kantlijs sirlpverpaMinj 40 tabletten f ï.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 VANDAAG Televisie Om vijf over lialf negen vanavond komt het Haags studentencabaret op het scherm met een programma onder de titel „Een gegeven jaar (niet) in de bek kijken?", speciaal geschreven gedachten over uren, dagen en maan den van een nat jaar. Het derde pro gramma van „Onbekend talent" wordt om vijf voor half tien uitgezonden. „Verover de aarde: leven om te ster ven?" is een programma, dat de Bel gische televisie om tien over half tien oren, yen en.... schrijven uitzendt, een wetenschappelijke repor- J- problematiek van de „NOG VELE MOGELIJKHEDEN" Optimistische klanken over vele opdrachten Het Verolme-concern zal na de snelle opbouw en enorme beleggingen in het verleden in het komend jaar de investeringen tot het uiterste be perken, zo schryft de president- hoofddirecteur, de heer C. Verolme, in zyn jaaroverzicht, dat in het laat ste nummer van het personeelsor gaan „Verolme-Nieuws" werd gepu bliceerd. „Daardoor zullen wy de be drijven krachtig en gezond houden". Hij voegt daar aan toe dat het con cern nog vele mogelijkheden bezit in binnen- en buitenland. Volgens de heer Verolme wacht de schéepsbouwindustrie nog een moei lijk jaar, maar er zijn lichtpunten in de ontwikkeling van de scheepvaart in het algemeen. De scherpe concur rentie zal evenwel blijven voortduren. Het concern heeft een gunstig jaar achter zich. In 1961 werden zeven schepen met gezamenlijk 171.050 ton dw. aan scheepsruimte te water ge laten, alsmede drie zgn. midbodies voor bestaande tankers. Honderd- veertigduizend ton dw. scheepsruim- te werd op Nederlandse werven ge bouwd en ruim dertigduizend ton in Ierland, Brazilië en Noorwegen. De totale oplevering aan de diverse re derijen bedroeg 91.550 ton dw. REUZEN TANKERS De 78.000 ton dw. tanker het grootste schip, dat ooit op een Ne derlandse werf is gebouwd ligt nu (Advertentie) Behaaglijk warm! MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER BRANDSTOFFENHANDEL GELOK Aflevering per tankauto Geregelde bezorging Prima service Lange Geere 51 - Tel. 2093 De Ruyiersiraat 54 - Tel. 4374 MIDDELBURG KLQOSTERDIJK HOOG EN LAAG WATER 28 december Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -f-nap uur meter 5.42 1.70 6.11 1.87 6.40 2.03 6.55 1.21 7.25 1.46 +nap uur meter 18.12 1.82 18.37 19.12 19.28 19.50 nap uur nieter 12.12 1.88 nap uur meter 2.17 1.44 0.02 0.36 0.21 0.42 1.77 1.91 1.26 1.47 12.41 13.14 12.47 13.05 2.05 2.18 1.57 1.79 tage over de kindersterfte. Radio Via de zender Hilversum I om half negen het programma „Zestig jaar le venservaring: herinneringen van na de tweede wereldoorlog van dr. W. Drees". Om kwart voor negen het hoorspel „De koning is dood". Om tien over acht speelt via Hilversum II het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Franz Paul Decker. (Advertentie) aan de afbouwltade en zal volgens contract medio-februari worden afge leverd. Inmiddels is men al begonnen aan de bouw van een nog groter schip: een 86.000 tons dw. tanker, eveneens voor de Esso. De kiel werd op 18 september gelegd. Later zal nog een tanker van dit uitzonderlijke formaat worden geconstrueerd voor Esso-Nederland. Op het programma staan verder o.m. een 54.000 tons dw. tanker voor de Noorse rederij Mos- void Shipping co. en wellicht een bulkcarrier van 50.000 ton dw. waarover de onderhandelingen nu in een vergevorderd stadium zijn. De Nederlandse werven in Alblasser- dam en Heusden waren het gehele jaar goed van opdrachten voorzien, verschillende schepen en zgn. midbo dies werden opgeleverd. Heusden maakt bovendien vele secties voor de andere werven. Op stapel staat daar een bulkcarrier van 15.000 ton dw. voor de Irish Shipping Co. Ltd. Al- blasserdam werkt o.m. aan het m.s. „Amstelland" voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd, aan een 18.000 ons dw. bukcai-rier voor de Noorse rederij Rasmussen en aan een over eenkomstig schip voor de rederij Am sterdam. Onderhandelingen voor ver scheidene opdrachten zijn in een ver gevorderd stadium. Zeeuwse schaakrubriek Middelburgs schaakgrapje in de clubcoinpetitie Snelle zege na fouten in Cunningham-gambiet (red. drs. M. C. Verburg) Voor de clubcompetitie van de s.v. Middelburg speelden de heren J. C. Louws (met wit) en Pieterse het vol gende belegen Cunningham-gambiet. Geen van beiden kent de theorie op dit punt iets wat bij een Konings gambiet altijd vereist isen daar om wint hoe kan het anders dan zeer snel in deze opening degene die de minste fouten maakt, namelijk wit met 4. M. I. e4, eö; 2. f4, ef4; 3. Pf8, Le7; (een oude variant, het zogenaamde Cunningham-gambiet. De bedoeling was te „dreigen" met Lh4f. Op 4. Lc4 volgt dan echter Lh4t. 5. Kfl. hetgeen voordelig voor wit wordt ge acht. De vierde zet van wit die nu volgt h4 is overbodig). 4. h4, d6; (beter is Pf6. Op e5 volgt Pg4 en Pg'3. Op 5. Pc3, Ph5 en Pg3. Hier blijkt dus 4. h4 zwak te zyn ge weest). 5. d4, Lg4; 6. Lf4, Lf3; (zwart offert zijn goede loper voor een twijfelachtige pion en bevordert de snelle ontwikkeling van de witte stukken. Beter was Pf6). 7. Df3, Lli4f; 8. g3, Le7; 9. PcS, Pc6; 10. 0—0—0, Lg5; (goede raad is kostbaar. Zwart kan bezwaarlijk met Dd7 en 00—0 op poneren omdat Lh3 dit onmogelijk maakt. Zwart zal dus kort moeten rokeren in de open loopgraaf van Thl of in het midden moeten blij ven staan). II. eö, Lf4t; 12. Df4. Pge7; 13. Ld3, li6; 14. Tdfl, (de tweede loopgraaf) 140—0; 15. ThG, Pg6; (zwart kan natuurlijk niet de toren slaan, wegens 16. Dh6, Pg6; 17. Lg6, 18. Dg6f en 19. Thl mat). 16. Tlhl, ded; 17. Th8f, Ph8; 18. Lli 7 mat. Slotstelling: Wit: K cl, Df4, Thl, Pc3. Lh7, pion nen a2, b2, c2, d4, g3. Zwart: Kg8, Dd8. Ta8. TfS, Pc6, Ph8, pionnen a7, b7, c7, e5, f7, g7. 9 Bij het lichtschip ..Elbe 1" is een loods- sloep met drie man omgeslagen. De hooi is later leeg aangetroffen. Atoomreactor van Savannah werkt De reactor van de U.S.S. Savannah, 's werelds eerste door kernenergie voortbewogen passagiers- en vracht schip, is donderdagavond in Camden New Yersey, in werking gesteld. In een gezamenlijke verklaring maakten de Atomic Energy Commis sion (A.E.C.) en de Maritime Ad ministration bekend, dat de onaf hankelijke atoomkettingreactie om 6.46 uur donderdagavond plaatselijke tijd, dat is kwart voor één vrydag morgen by ons, begon op de werven van de New York Shipbuilding Corp. De reactor zal de stoom opwekken voor de voortstuwing van het grote schip. In de ketels is nog geen nitte ontwikkeld, aldus de verklaring. In Camden zal het beproeven van de kernmotor nu geleidelijk worden opgevoerd tot een maximum van ze ven megawatt, of tien procent kracht. Daarna wordt de Savannah overgebracht naar Yorktown, Virgi nia, voor zwaardere proeven. Meer buitenlandse gasten in Nederlandse hotels In de eerste negen maanden van du jaar is het aantal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse gas ten in Nederlandse hotels aanmerke lijk toegenomen in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar. Hierbij viel een belangrijke daling van het aantal overnachtingen van bezoekers uit de Verenigde Staten te constateren, terwyl daarentegen veel meer Duitsers dan verleden jaar In Nederlandse hotels logeerden. UET HL5 HIJ DE BUiTEflDEUR OPEnmnHKT WOWT ER GEBELD En TWEE OPEEIDOnDEn LIEDEn I/ER5PEKREH HEtÏÏ DE Li/EG Op 23 december werden wij verblijd met de geboorte van ons dochtertje en zusje ANNEMARIE. Zij ontving bij het H. Doop sel de namen van JOHANNA MARIA JACOBA. C. A. Luyten. A. LuytenCell. Dory. Vlissingen, Hogeweg 35. Tijdelijk: ziekenhuis „Bethesda". Geboren: HAAYE JACOB Ir. S. Tigchelaar A. H. Tigchelaar- Stenger Vlissingen, 21 dec. 1961, Singel 20 cH. J. Vader, arts. HEDEN GEEN PRAKTIJK KRUIDENKRACHT! ^Natuurvolken en dieren ;J geven ons een wijze les de bron van genezing en j gezondheid ligt bij de V natuur zelfl Klachten over hoefdpun, g moeheid, puistjes, vale J; ieint. verstopping, aam- beien enz. zijn slechts het 1 gevolg van een onnatuur- J liilce leefwijze. (Verkeerd 'voedsel, ziltend leven Q a *5 HERBESAN Kruidenthee S bevat 14 verschillende Kruiden met elkeen eigen g heilzame werking en her- X ff stelt de natuurlijke func- h k ties van het lichaam. Bij y apotheker of drogist Ui L 1.80 per groot pak. WARME TRUIEN, die leuk en sportief staan. Uw favoriet model is in onze collectie. Kom passen. OOVERS-SPORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9