DE DUIVEL DIE FAALDE Vier punten WOENSDAG 27 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T WILLIAM L. SHIRER befaamd Ameri kaans journalist lieeft een omvangrijk boek geschreven over de geschiedenis van het nhtionaal-socïalisme en dit werk een zeer zakelijke titel gegeven: „The rise and fall of the Third Reich", opkomst en ondergang van het Derde Rijk. Met deze naam wil Shi- rer zich blijkbaar niet in de eerste plaats journalist to nen, maar veelmeer histori cus: de titel van zijn boek doet denken aan een klassiek geworden werk van een be roemd negentiende eeuwse geschiedkundige uit Amerika, namelijk Motley's „The Rise of the Dutch Republic". In dien Shïrer echter liet accent had willen leggen op de jour nalistieke kanten van zijn boek, dan liad hij het zonder de minste twijfel een pak- kender naam meegegeven. Tijdens het lezen van dit om vangrijke geschrift kwam er ons denkend vanuit een journalistieke achtergrond t- voortdurend één in gedach ten, een variatie namelijk op Koestiers „De God, die faal de": dit boek zou men aan kunnen duiden als de histo rie van „De duivel, die faal de". De duivel, die faalde. Shirer heeft deze diabolische geschiedenis op een weergaloze manier te boek gesteld. Men had het niet voor mogelijk gehouden, dat zestien jaren na de ineenstorting van het Derde Ryk reeds een boek zou kunnen verschijnen, waarin een schrijver zulk een alomvattende greep op zyn object zou tonen als hier het geval is. Het werk steunt op twee pijlers, namelijk eigen waarneming (Shïrer is voor de oorlog jarenlang Amerikaans cor respondent in Duitsland geweest) alsmede uitvoerige bronnenstudie. Hitiers rijk heeft immers een over weldigende hoeveelheid documen- tatie-materiaal opgeleverd. Oor zaak: de Duitse „Griindlichkeit" waarmee alles wat er in de ver warde breinen der topfiguren rondspeelde, in documenten werd vastgelegd. Er is een schat van materiaal: uitspraken van nazi- bonzen, gevangenen, de agenda's van hooggeplaatsten inclusief Hit- Ier, verslagen van geheime con ferenties, legerorders, dagboeken, privé-brïeven, kortom duizenden papieren en bescheiden, waarin de historie van de falende duivel minutieus werd vastgelegd. Shïrer, die vanaf 1925 de ontwikkeling van het Duitse fascisme nauwkeu rig en van nabij gadesloeg, heeft zes jaar lang deze overweldigende hoeveelheid documenten bestu deerd en geselecteerd. Daarna schreef hy zijn boek. Een omvangrijk, maar boeiend geschrift. Daar is bijvoorbeeld de levensgeschiedenis van Hitier, waarin de maniakale Fiih- rer verschijnt (ondanks een schijn van genialiteit) als een avontu rier. die niet in staat bleek een politiek op lange termijn te ont werpen. die er evenmin in slaagde te consolideren wat hij bereikte: een duivel die faalde. Daar is de historie van machtsoverneming in 1933, voorts het nauwgezette beeld van het verzet, dat in Duits land wel bestond maar op beslis sende momenten niet durfde of niet kon doortasten. Er is ook het beschamende verhaal van de „weg naar Münchcn", dat op dit moment een zekere actualiteit heeft door de in Engeland opnieuw begonnen discussie over de vraag of Cham berlain toch eigenlijk niet de juis te weg koos met zijn toegeven aan de Duitse dictator. Die vraag wordt in dit boek on dubbelzinnig beantwoord. Ter verontschuldiging van Chamber lain zou men kunnen aanvoeren, dat hij aanvankelijk nog geloofde in de beloften van Hitler, maar dit excuus kan niet verbloemen dat zijn politiek in het jaar 1938 tot immorele consequenties leidde. Alen denke slechts aan zijn onver schilligheid jegens Tsjechoslowa- kije. Jan Masaryk, de Tsjechische gezant in Londen en zoon van de stichter van de Tsjechoslowaakse republiek, ging in 1938 toen hem het bericht van Hitiers invi tatie aan Engeland en Frank rijk voor München bereikte naar Halifax, de toeiunalige Britse minister van buitenlandse zakeu, en Chamberlain om hen te vragen of zijn land door Duitsland óók was uitgenodigd. Chamberlain en Halifax antwoordden, dat dit niet het geval was en dat ze Hitier hiertoe onmogelijk konden dwin gen. Masaryk staarde zo ver telt Shirer de twee godvrezen de Engelse lieren aan en bedwong zich met uiterste krachtsinspan ning. „Als U mijn volk hebt opge offerd om de wereldvrede te hand haven", zei hij tenslotte, „dan zal ik de eerste zijn die dit toejuicht. Maar als dat niet zo is, heren, dan zij God uw zielen genadig". Het boek van Shirer dat uit gegeven in twee kloeke delen, bijna zevenhonderd bladzijden beslaat - behandelt ook uitvoerig de geschiedenis van de tweede we reldoorlog. Op dit gedeelte willen wij hier nader ingaan. Want bij het lezen van deze historie heeft men de neiging zich in de vraag te verdiepen of de uiteindelijke overwinning van de Geallieerden uitsluitend een zaak is geweest van het grote overwicht aan hun kant of wellicht ook van fouten, gemaakt door Hitier. Sinds enkele jaren is het bekend, dat de Ger maanse Fiihrer zich omstreeks februari 1945 toen de situatie dus hopeloos voor hem was Hitier vraagt zich in zijn ge sprekken met Bormann in fe bruari 1945 af of het wellicht zyn fout is geweest, dat hij Franco cr in 1940 van had weerhouden de.oorlog te begin nen. In dat geval zou immers Gibraltar zonder veel moeite in handen van Duitsland zijn gevallen en daarmee de Engel sen van hun belangrijkste steunpunt in de Middellandse zee beroofd. Voorts stelde Hit- Ier met spijt vast, dat het vol komen fout was geweest de aanval op Rusland pas op 21 juni 1941 te beginnen in plaats van zoals aanvankelijk was voorzien op 15 mei. In dat laatste geval zou hij de Russi sche beer wél voor de winter op de knieën hebben gehad, hetgeen nu niet was gelukt. De schuld lag overigens niet bij hem, Hitier, maar bij Musso lini De Führer van het Grootduïtse rijk heeft het hier allemaal nogal simplistisch voorgesteld. Het boek van Shïrer toont duidelyk, dat het beeld in feite heel wat gecompli ceerder was dan uit de Hitleriaan- se versie blykt. Op grond van Shirers boek wiHen wij hier op vier opvallende gebeurtenissen uit de historie van de tweede wereld oorlog ingaan, die stuk voor stuk een andere richting hebben gege ven aan deze barre krijg en die aan de verderfelijke politiek van Hit- Ier mede het uiteindelijke succes hebbèn ontzegd. Deze vier punten zijn: 1. De ontsnapping van het Engel se leger bij Duinkerken. 2. Het mislukken van een goede Duitse invasie-organisatie voor Engeland. 3. De weigering van Franco mee te doen aan de oorlog. 4. Het uitstel van de veldtocht tegen Rusland. Men ziet: de zaak ligt ingewik kelder dan Hitier ze aan Bormann heeft voorgesteld, terwijl toch deze eveneens met deze vraag heeft be ziggehouden en dat bij toen zijn opvattingen daaromtrent heeft meegedeeld aan zij slaaf Martin Bormann. Deze Bormann heeft de theorieën van zyn heer ijverig ge noteerd, welke notities pas jaren na de oorlog op een vry myste rieuze manier voor de dag zijn ge komen. In dit wat men zou kunnen noemen verlate politie ke testament houdt Hitier zichzelf echter voor de gek. Dat blijkt heel duidelijk, wanneer meh zijn woor den vergelijkt met de analyses van Shirer. Ter voorkoming van misverstanden: deze Bornmnn-no- tit.ies worden door Shirer niet ge noemd. Zij zijn onlangs o.m.' in Engeland verschenen, ingeleid door Trevor Roper. Vergelijking nu van Hitiers bedrieglyke beeld over de oorzaken van zijn onder gang met de realiteit zoals die door Shirer is vastgelegd, leert nog eens duidelijk dat de Führer aller Germanen in wezen een licht zinnige avonturier was, die op be slissende momenten faalde. Hindenburg bei/roet Hitler: een foto uit 19SS, het jaar waarin de nazi-leider tot. rijkskanselier werd benoemd. Met deze benoemint) be lton de machtsovernameLatei- zouden de nazi's er zich steeds op beroepen dat deze overname langs legale weg tot stand was gekomen. vier punten op zichzelf ook al weer een vereenvoudiging zijn. Maar het. is een vereenvoudiging, die een reëler beeld van de wer kelijkheid geeft. Wij willen hier onder nu de vier hierboven ge noemde punten nader uitwerken, «laarbij wat de feilen betreft voor gelicht door Shirers bock. A. De ontsnapping van Duinkerken. Op de 24c mei 1940 stonden de Duitsers gereed de Engelsen bij Duinkerken met hun pantserwa gens een dodelijke stoot toe te brengen, toen op de avond van .die dag een kort, maar vreemd bevel kwam van het opperbevel om in deze sector niet verder op te ruk ken. Het bevel zo bleek later was afkomstig van Hitler, die daarbij werd gesteund door Von Rundstedt en Goering. De Führer wilde namelijk de tanks reserve ren voor latere operaties in Frank rijk. Daardoor echter kreeg de Engelse bevelhebber een adem pauze, die hij volledig uitbuitte en die leidde tot de evacuatie van Duinkerken. De bevelvoerende Duitse generaals waren woedend: aan handen en voeten gebonden door Hitiers bevel zagen zij de Engelsen voor hun ogen ontsnap pen. Goering daarentegen Was het met zijn Führer volkomen eens: de vernietiging van de Engelsen bij Duinkerken kon nu overgela ten worden aan de Luftwaffe. Maar tengevolge van het slechte weer moesten zijn toestellen aan de grond blijven, terwijl de Britten wegvoeren, de krijtrotsen tege moet. Von Rundstedt gaf na de oorlog toe: hier had men „een van de beslissende keerpunten in de oorlog". B. Het mislukken van de Duitse invasieplannen Shirer stelt op grond van feiten en onderzoekingen vast dat Hitier noch het oppercommando, noch de generale staven van het leger, de marine of de luchtmacht zich ooit ernstig hadden afgevraagd hoe een oorlog tegen Groot Britannië kon worden gevoerd en gewonnen. In de zomer van 1940 wist name lijk niemand in Hitiers rijk pre cies hoe het eclatante succes van mei en juni moest worden uitge buit. Er bestonden geen plannen en de wil om te profiteren van de grootste militaire overwinningen, die Duitsland ooit gekend had, was bijna niet aanwezig. Dit noemt Shïrer een van de grote paradoxen van het Derde Rijk: toen Hitier op het toppunt van zijn militaire macht stond, toen liet grootste deel van het Europese continent aan zyn voeten lag, wis ten noch hij, noch zijn generaals hoe de eindoverwinning te belia- len. Ondertussen verzamelde Groot Brittannië echter zijn nog zwakke krachten en slaagde het er in de luchtslag boven zijn grondgebied op het nippertje te winnen. De plannen voor een in vasie, waaraan Duitsland onder de naam „Operatie Zeeleeuw" was begonnen, werden keer op keer uitgesteld, totdat niemand er meer over sprakOpnieuw een be slissend keerpunt C. Franco's weigering aan de oorlog mee te doen. Op 23 oktober 1940 had Hitier een langdurig onderhoud met Franco, teneinde hem te bewegen aan de oorlog deel te nemen. De caudillo had namelijk in juni ten tijde van de val van Frankrijk Hit- Ier meegedeeld dat Spanje aan de oorlog zou deelnemen indien het daarvoor in ruil het grootste deel zou krijgen van het uitgebreide Frans-Afrikaanse rijk. Maar toen de Führer rijn collega verzocht nu inderdaad mee te gaan doen, bleek Franco van gedachten veranderd: tenslotte was Engeland nog niet op de knieën Negen uur onder handelden de twee dictatoren in dc stad Hendaye aan de Frans- Spaanse grens, waarbij Hitier er niet in slaagde zijn doel te berei ken. Latei zei hij grimmig tot Mussolini: „Ik zou me nog liever drie of vier tanden laten uitruk ken dan dit nog eens mee te ma ken". -Alles bijeengenomen een opmer kelijke nederlaag voor Hitier, de eerste gedurende vele jaren en dat nogal liefst tegenover een „vriend"! Toen hij die dag daarop met de oude maarschalk Pétain te Montoire besprekingen voerde was het resultaat iets heter, maar ook hier bereikte hij zijn doel niet. Hij had namelijk gewild, dat óók Pétain aan de Duitse kant ging meedoen, hetgeen de maarschalk beslist weigerde. En alweer mag men zeggen: een veelbetekenende beslissing. Hendaye en Montoire deden de kans om Engeland onder de duim le krygen verder uaar aehierwjjken. D. Het uitstel van de Russische veldtocht. Rusland, de grote ideologische te genstander van de nazi's, zou op 15 mei 1941 worden aangevallen volgens een plan, dat de codenaam „Barbarossa" had gekregen. Maar door een complex van zaken waarin Mussolini een belangrijke rol speelde werd de begindatum door Hitier verschoven. De uitein delijke oorzaak? Het wantrouwen tussen de vrienden-dictatoren. Mussolini kon in feite Hitier niet uitstaan. „Hij stelt mij altijd voor een fait accompli (zei hij tegen Ciano). Maar ik zal hem met zijn eigen munt betalen. Hij zal uit de kranten te weten komen, dat ik Griekenland heb bezet. Op die ma nier zal het evenwicht hersteld zyn". Hitier kwam op de hoogte van Mussolini's plannen, toen hij terugkeerde uit Frankrijk van zijn mislukte besprekingen met Franco en Pétain. Woedend was hij en on middellijk stelde hy de Duce een bijeenkomst voor. Het ondoordach te Italiaanse optreden tegen Grie kenland op het slechtst denkbare ogenblik van het jaar dreigde na melijk de hele situatie op de Bal kan in de war te sturen. Hitier snelde naar Florence om te pro beren Mussolini van zijn Griekse avontuur te weerhouden. Maar hy kwam te laat: de Duce begroette zjjn gast met opgeheven kin en stralende ogen: „Führer, wij rukken op. De Italiaanse troe pen zijn bjj het aanbreken van de dag triomfantelijk de Albanees- Griekse grens overgetrokken." Hitier vertrok ziedend: dit was binnen een tijdsbestek van een paar dagen zijn derde nederlaag. Op lange winteravonden van de jaren, die zouden komen, vorm den Hendaye (Franco), Montoire (Pétain) en Florence (Mussolini) een steeds terugkerend thema van bittere verwijten tegen ondank bare en onbetrouwbare vrienden, as-partners en Franse „bedrie gers". Men zou kunnen zeggen: zoals de waard is... Hitler had overigens in zoverre gelijk, dat Mussolini's veldtocht inderdaad een mislukking dreigde te worden. Men moest hem de helpende hand bieden, hetgeen on der meer leidde tot een anti-Duitse staatsgreep in Joegoslavië. Die staatsgreep veroorzaakte een van de wildste woede-uitbarstingen bij Hitler, die hij ooit heeft gehad. Hij riep razend zijn bevelhebbers bijeen en deelde mede dat nu voor alles eerst Joegoslavië vernietigd moest worden. In deze bijeenkomst kondigde hij, volgens een onder streepte passage in het geheime rapport van de zitting, de voor hem fataalste beslissing van de oorlog af: „Het begin van de ope- ratie-Barbarossa zal ongeveer vier weken moeten worden uitgesteld". Met andere woorden: de veld tocht naar Rusland, waarvoor reeds vele voorbereidingen wa ren getroffen en die in een legerorder van 18 december 1940 was vastgesteld op 15 mei 1941 werd op die bewuste dag (27 maart 1941) vier weken uitgesteld. Dit zegt Shirer er „Het is nauwelijks een overdrij ving als men zegt dat Hitier door dit besluit op die namiddag in maart in een bui van razende woede de laatste gouden kans ver speelde om de oorlog te winnen en het Derde Rijk, dat hij met zulk een barbaarse genialiteit had op gebouwd, te maken tot het groot- Deze foto dateert uit de begin periode van de N.S.D.AJ?. Hitier was toen niet veel meer dan een politieke avonturier, om wie zich rechtse extremisten hadden ver-> zameld ste Duitse Ryk van de geschiede nis. Veldmaarschalk Von Brau- chitsch, de bevelhebber van het Duitse leger, en generaal Halder, de bekwame chef van de generale staf, zouden zich dit ogenblik met grote bitterheid blyven herinneren en zy zouden de consequenties la ter heel wat beter doorzien toen zy te maken kregen met de enor me sneeuwval en de lage tempe raturen van de Russische winter, drie of vier weken voordat zij ge reed waren om in Rusland de uit eindelijke overwinning te behalen"* Wanneer men deze vier punten overziet, dan moet men con cluderen dat er slechts vaga aanknopingspunten zijn met Hit- Iers theorie over de oorzaken van zijn nederlaag. De werkelijkheid is gecompliceerder dan het beeld, dat de Führer in 1945 aan zyn slaaf Bormann dicteerde. Nog maals, bovenstaande vier punten, geput uit het omvangrijke werk van Shirer tonen Hitier als een boze avonturier, die niet in staat was het resultaat van zijn eigen duivelse concepties te consolide ren. Immers: op een beslissend moment gaf hy het zonderlinge bevel, waardoor het Engelse leger in Duinkerken kon ontsnappen: toen hij moest afrekenen met zijn aartsvijand Engeland bleek hij er onvoldoende op te zijn voorbereid: toen hij de steun nodig had van een medestander was de band met deze Spaanse collega-dictator on voldoende om deze tot hulp te kun nen dwingen: toen hy tenslotte Rusland ging bestrijden nam hy het voor zijn politiek fatale besluit eerste een klein land af te gaan straffen. Shirers boek, dat ons aanleiding gaf tot deze beschouwing, is onlangs bij Becht, Amsterdam, verschenen in een redelijke Neder landse vertaling van J. F. Klip huis: een royale uitgave, waarop maar weinig valt aan te merken. Een bezwaai-, waar wij met enige nadruk de aandacht willen vesti gen. is het ontbreken van illustra ties. Wij kunnen er begrip voor hebben, dat foto's niet zijn opge nomen opdat als dit althans een overweging van de auteur is de lezer alleen te maken krijgt met het nuchtere woord. Maar wat wel nodig zou zijn geweest is, dunkt ons. het opnemen van kaar ten. Vooral in het tweede deel, waar de geschiedenis van de twee de wereldoorlog is behandeld, zou dat in vele gevallen verhelde rend hebben gewerkt. Onze bewondering voor dit werk is echter sterker dan de kritiek. Mogelijk dat vakhistorici (vroeger of later) hier en daar nog oneffen heden aantreffen en op voorstel lingen stuiten, die discutabel zyn. Maar wy geloven, dat men derge lijke aanmerkingen niet al te zwaar moet rekenen. Hoofdzaak is, dat de auteur zelf toeschou wer van en in zeker opzicht deel nemer aan deze fel-bewogen his torie kans heeft gezien deze ge schiedenis in al haar omvangryk- lield In één omvattende greep te herscheppen. Met zijn boek heeft hy een grootse prestatie geleverd, een werk dat het nazi-verleden on barmhartig toont, maar aldns te vens vele achtergronden verklaart van de huldig» wereldsituatie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7