PROFITEER Felle brand in een pakhuis te Oostburg BILT Zelfstandig Souburg is onaanvaardbaar Zeeuwse Almanak RECHTSTREEKS VAN FABRIEK Fa. J. v. HORSSEN - Alblasserdam LAATSTE PAAL MIDDELBURGSE „ONTMOETINGSKERK" GEHEID VERWACHT... 8 PROVINCIALE E B B U W 8 E COURANT WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 B. EN W. VAN VL1SSINGEN MENEN: Concept-schrijven aan G.S. op 2 januari in de raad B. èn w. van Vlissingen doen de raad, die 2 januari bijeenkomt, het voorstel een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Zee land te richten, waarin de raad dit college verzoekt alles in het werk te stellen het wetsontwerp op de gemeentelijke herindeling Aan Walcheren alsnog gewijzigd te krijgen in die zin, dat het grondgebied van Oost- en West- Souburg met dat van Vlissingen wordt samengevoegd. B. en w. achten het zelfstandig blijven van Oost- en West-Souburg voor Vlissingen onaanvaard baar. In een begeleidend schrijven aan de raad bij de concept-brief aan G.S. zeggen b. en w. van mening te zijn, dat de minister van binnenlandse za ken geen feitelijke belangstelling meer zal hebben om de zienswijze van de raad aan het wetsontwerp te toetsen, aangezien de sollicitatie naar het ambt van burgemeester van Oost en West-Souburg onder verantwoor delijkheid van dezelfde minister reeds is opengesteld. De zienswijze van de raad, aldus b. en w. kan echter niets anders ïnhou- déh dan een veroordeling van de door de minister in het ontwerp van wet met betrekking tot de toekomstige grenzen van Vlissingen aangebrachte wijzigingen. ..Met grote teleurstelling en verba zing nam de raad kennis van de in het wetsontwerp aangebrachte wij ziging welke erop is gericht Oost- en West-Souburg een zelfstandige ge meente te doen blijven", aldus het oritwerp-schrijven aan G.S. Voor een goede ontwikkeling van Walcheren Is een stedelijke agglome ratie van betekenende omvang een noodzaak. Deze agglomeratie zal een doeltreffende achtergrond moeten le veren voor het slagen van het Sloe- plan. B. en w. stellen de raad verder voor aan G.S.'te schrijven, dat in het ka der van de dubbelstad-gedachte Vlis- singen-Middelburg regelmatig over leg tussen beide steden plaatsvindt, van welk overleg het door de raden vastgestelde structuurplan voor beide gemeenten één der resultaten Is. Op basis van dit structuurplan, zullen zo gaat het schrijven verder; de ste- debouwkundige maatregelen moeten worden uitgewerkt. Verscheidene projecten ten dienste van de agglo meratie en dus voor een voorspoedige gang van zaken van het industriali satieplan voor het zuïd-Sloe zullen om reden van planologische èn eco nomische aard moeten worden gerea liseerd in de in het plan tussen Vlis singen en Middelburg gereserveerde „groene strook". Met het al dan niet bestaan van de mogelijkheid daartoe Staat of valt de levensvatbaarheid van dé „dubbelstadgedachte". T eleuvstellend B. en w. stellen de raad voor aan G.S. te schrijven, dat het college liet teleurstellend vind, dat een zo goed mogelijke ontwikkeling van Walcheren ondergeschikt wordt gemaakt aan het als zelfstandige gemeente handhaven van Oost en West-Soubnrg. Verbazingwekkend is, aldus het concept-schrijven, de motivering" van de minister voor zijn „omme zwaai". In de toelichting op het wetsontwerp noemt de minister de voor Vlissin gen aangevoerde overwegingen, die pleiten voor samenvoegen van de bei de gemeenten. „In het vervolg van de toelichting distancieert de samen steller zich echter geheel van deze logische conclusie", zo gaat het schrijven voort. „En zonder daartoe enig "redelijk argument aan le voe ren". Als zodanig, aldus het concept-schrij ven, kan niet worden aangemerkt, het argument dat Oost- en West-Sou burg naar inwonertal de zesde ge meente van Zeeland is. B. en W. stel len verder voor te schrijven, dat de opmerking van de minister, dat aan de ruimtelijke moeilijkheden van Vlissingen wordt tegemoet gekomen door aan deze gemeente ten koste van Koudekerke én Oost- en West- Souburg, Lammerenburg en Paau- wenburg toe te voegen „meer als wrange ironie" dan als argument lijkt, nu daarvoor is opgemerkt, dat de bevolkingsaanwas tengevolge van de industriële expansie grotendeels in het gebied van Souburg moet wor den ondergebracht. De nieuwe grens tussen Oost- en West-Souburg en Vlissingen is vanaf het kanaal door Walcheren in ooste lijke richting zónder enige redelijke motivering ten nadele van Vlissingen thans zelfs zuidelijker ontworpen dan de bestaande. Het in het Vlissingse structuurplan geprojecteerde nieuwe station zou bij aanvaarding van deze gedachtegrens zelfs volledig buiten het tevritoir van Vlissingen komen te liggen. B. en w. stellen voor dat de raad schrijft, dat een zodanige „grens correctie" onaanvaardbaar is. In het concept-schrijven verzoekt de Vlissingse raad het college van .S. met de meeste aandrang alles in het werk te stellen het wetsontwerp als nog gewijzigd te krijgen in die zin, dat het grondgebied van Oost- en West-Souburg mèt dat van Vlissin gen wordt samengevoegd. B. en w. stellen de Vlissingse raad verder voor te schrijven, dat het de raad van Vlissingen een voor recht is „aan het hoofd te staan van een gemeente, die door ont wikkeling en ligging is voorbe stemd hij de industrialisering en mede daardoor de verheffing van Zeeland een belangrijke rol te spelen. De daaruit voortvloeiende taken en lasten worden gaarne aanvaard. Men hoopt en vertrouwt nog steeds dat dé herindeling van het gemeentelijk gebied op Waléiiêrèn zodanig zal ge schieden datvVlissingen deze grootse taak goed toegerust zal kunnen ver richten. Daartoe is uitbreiding van het Vlissingse territoir met dat van Oost- en West-Souburg planologisch, economisch en financieel geboden". Voor Zeeuws nteiiws zié ook de pagina's 5 en VAN m TOT TOCH KERSTFEEST. Drleenveèrtig Oostduitse vluclite- lingetjes hebben zaterdag in Vlis singen kerstfeest gevierd. Dat ge beurde in het A.N.M.B.-gebouw aan de Dr. Stavermanstraat, waar de afdeling Vlissingen van de P.V.d.A. en van het N.V.V. een speciale mid dag voor hen hadden bereid. De 43 jongens en meisjes zijn te gast bij verscheidene Vlissingse pleeg gezinnen. Mevrouw M. van Poelje verwelkom de de kinderen en hun pleegouders, waarna drs. Th. J. Westerhout na mens het landelijk en het Zeeuwse comité van de organisaties, die de vluehtelingetjes haar Nederland hebben gehaald, de pleegouders voor hun spontane meeleven be dankte. Na al die vriendelijke en welgemeende woorden werd een uit gebreid programma van samenzang, voorlezen en van een poppenkast voorstelling afgewerkt. Voor de KERMIS De grote vraag tijdens de afgelopen feestelijke dagen, was, of het ijs het wel zon, houden. Nov, het hield het. Tenminste. In sommige gevallen. Want toén 'die agent, in één der Zeeuwse steden het ijs betrad, ten einde het op zijn betrouwbaarheid te controleren, kwam de goede man writ men noemt van een kou we ker mis thuis. Een heel Icouwe kermis. 'Hij zakte er door. Jawel, door het ijs. De pret was groot. Niet dagelijks immers, zakt een die naar der wet in het openbaar door het ijs. Deze dienaar deed het wel. Hij was wat je noemt, plotseling een opénbnre doorzakker. Hij kwam thuis. Maar van een ijskoude kermis..^. Vrouw in Kuitaart verloor door wurging het leven De 60-jarige mevrouw M. de H.-van R. uit Kuïtaart, die vrijdagavond - zoals reeds gemeld tijdens een echtelijk drama om het leven kwam, Is tengevolge van wurging overle den. Dit kwam vast te staan tijdens de sectie door dr. J. J. Zeldenrust uit Den Haag, anatoom-patholoog, verbonden aan het gerechtelijk labo ratorium. Mevrouw De H. werd vrijdagavond door haar man, de 58-jarige land arbeider Staf tie H., aangevallen mét een biètenmés. Reeds vrijdagavond vermoedde men, dat de wónden ver oorzaakt door dit mes, niet van dien aard waren, dat zij de dood tot ge volg konden hebben. Nu is dus ge bleken dat de vrouw door wurging om het levên is gekomen. De land arbeider is nog altijd zodanig ge stoord, dat hij niet volledig verhoord kon worden. Hij is inmiddels overge bracht naar een inrichting voor geesteszieken. Auto reed te Rilland tegen boom Na het passeren van een tegenligger is op tweede kerstdag des middags een personénauto, bestuurd door H. W. J. V. uit Rilland op de Valkenis- seweg te Rilland, op het linkerweg gedeelte terechtgekomen waarbij hij tegen een langs de kant van dc weg staande boom'reed. Een neef van de bestuurder, de 18-jarige L. J. A. L. uit Grave, liep daarbij een lichte hoofdwonde op. De auto werd aan dè linkervoorzijde vrij zwaar bescha digd. Wielrijdster te Bergen op Zoom door auto gegrepen Op de Burgemeester Stuleméijeiiaan te Bergen op Zoom ontstond een aan rijding tussen een bestelauto bestuurd door B. v. O. uit Tholen en dè Wiel rijdster C. B. uit Halsteren. Van reed over deze laan in de richting van de Steenbergsestraat. Toen hg de wielrijdster, die niet uiterst rechts reed, wilde passeren, stak zij plotseling zonder enig teken te geven, de rijbaan over. De wiel rijdster wérd aangereden en op het wegdek geslingerd. Zij moest met een zware hersenschudding naar het Al gemeen Burger Gasthuis worden ver voerd. ORIGINELE AMERIKAANSE en ENGELSE SIGARETTEN van 1,- Nu voor 50 resp. 60 ct. EXPORT-SHAG licht - zwaar - haifzwaar speciale export-kwaliteit! 40 goedkoper dan gewone sh SIGAREN VAN BEKENDE GROTE FABRIEK. Door directe levering guldens voordeliger Morgen op de markt in Middelburg. LET OP DE STAND MET GEEL-RODE VLAG OP 'T ZAND „De kerkvoogdij is in haar opzet geslaagd" De laatste van de vijfentachtig hei palen voor de hervormde kerk op 't Zand te Middelburg werd zaterdag morgen door een puffende heimachi ne In de hard bevroren grond gedre ven. Deze palen vormen de onder grond voor het toekomstige gebouw, UITBREIDING VOORKOMEN Omstanders namen aan bergingswerk deel muzikale begeleiding op de plano zorgde de heer C. J. Janknegt, de heer P. Reinhóüdt vertelde eén Duits kerstverhaal en de heer T. Wijnen verzorgde de poppénkast. VAANTJE UIT BREDENE. Een fraai vaantje heeft de Vlis singse Klavarmuzlckverenlging overgehouden van een bezoek, dat de groep zondag bracht aan het Belgische Bredene. 's Morgens om elf uur bood hét gemeentebestuur van Bredene dit vaantje aan bij een of ficiële ontvangst op het stadhuis. Met een pittig concert deed de muziekclub 's middags Iets térug voor die vrien- delijke geste. Het concert werd gegeven in de feestzaal van de Europaschool, waar velen de muziek beluisterden. Een opgewekt applaus was het loon voor de accordeonisten. Het optréden is zo goed in de smaak gevallen, dat het gemeentebestuur alwéér plannen heeft om een tweede uitnodiging to verzenden. 01' DE VALREEP. Nog nét óp dé valreep van hét oude jaar, namelijk op 29 decem ber, Is het echtpaar P. Blaas Nijsse in Middelburg 50 jaar ge trouwd. „Wij als buurtbewoners zouden het leuk vinden als ze ook vermeld werden in uw ru briek" schreven twee buurvrou wen van het echtpaar, dat op de Aehtérsingel 23 woont. Hier slaan ze dan! FEESTCOMITè. In St.-Philipsland zijn op een bgeen- komst een paar contactmensen geko zen. Contactmensen, die dc oprich ting van eén comité, een buurtver eniging of Oranjevereniging moeten bevorderen. Het initiatief ging uit van het bestuur van dé stichting „Ons Dorpshuis", waarin de verschil lende Fliplandsè verenigingen samen- werken. En dat allemaal om de ver jaardagen van leden van het konink lijk huis voor jeugd en ouderen in Sint-Pliillpsland niét onopgemerkt te i laten voorbijgaan. Zondagmiddag is een van de aan het Ledelplein tè Oost burg staande pakhuizen van de aardappel- en foüragehan- del fa. Óosterbaan door brand verwoest. Door krach tig optreden van de brand weer kon nog voorkomen worden, dat liet vuur over sloeg naar eén nabijgelegen pakhuis waarin een grote boeveelheid stro en droge pulp lag opgeslagen. Boven dien had uitbreiding van de brand ook de nabijgelegen woningen met asphaltdaken in gevaar kunnen brengen, De heer A. J. Oósterbaan, die vlak naast het pakhuizencömplex woont, ontdekte de brand zondag middag omstreeks twee uUr bij thuiskomst. Hij waarschuwde di rect enkele omwonenden, die met schuimblusapparaten het vuur te lijf gingen. Intussen werd ook de brandweer van Oostburg gealar meerd, die onder leiding van de plaatsvervangend commandant H. J. Bronnebei'g, spoedig ter plaatse was. Met zes stralen op de waterleiding, opgejaagd door de motorspuït, werd het snel om zich héén grijpende vuur bestreden. Met Succes werd de brand tot het ene pakhuis gelocaliseerd. Hulp Een groot aantal belangstellenden stak de handen uit de mouwen en hielp ijverig om diverse materia len uit het pakhuis te redden. Een vrachtauto, tractoren, transpor teurs een Van dè rubber trans portbanden had al viam gevat autobanden en een stro-pers kon den ih veiligheid gebracht worden. Bij deze vrijwillige hulpverlening werd de heer P. G. W. van M. uit Oostburg nog met een tractor over zijn voet gereden, zodat de man zich onder doktersbehande ling moest stellen. De uitslaande vlammen vernielden ouder luid gekraak de uit golfpla ten bestaande dakbedekking van het pakhuis. Het vuur door dè oostenwind sterk aangewakkerd, kreeg toen gretig voedsel in een hoeveelheid ibs stro, dat als af dekking diende van enkele tien duizenden kg aardappelen, die in het pakhuis lagen opgeslagen. Door de grote watermassa die in het gebouw werd gespoten en door de vry strenge vorst, moet de voorraad aardappelen als ver lóren worden beschouwd. Na ruim een uur spuiten was men het vuur meestér. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De eigenaar is tegen brand verze kerd. Het schadebedrag is nog moeilijk te bepalen. Oostburgs waarnemend burgemees ter, wethouder A. P. Modde, als mede het hoofd van de Bescher ming Bevolking, de heer W. I. Catsman uit Aardenburg, waren bij de brand aanwezig. Tot onge veer vijf uur bleef de brandweer nablussen, waarna des avonds om half twaalf weer enkele brand weerlieden werden opgeroepen ómdat het stro opnieuw begon te smeulen. Het tijdens de blussing op de straten neerkomende blus water bevroor bijna gelijktijdig, zodat de dienst van gemeentewer ken door zandstrooien de gladheid op de weg moest bestrijden. dat dc naam „Óntmoétingskérk" krijgt. Het heien van de laatste paal werd verricht door de heer W. Don, die zoals de president-kerkvoogd de heer L. Everaars zei „de stu wende kracht van het kerkbouw- fonds was". In zijn toespraak op het bouwterrein memoreerde de heer Everaars de moeilijkheden, waarmee men te kam pen had bij het verkrijgen van de nodige gelden. De heer Döii vónd hét heel belangrijk, dat bij het óverwin- nen van deze moeilijkheden de team geest was gebleken. „De kerkvoog dij", aldus de heer Don, „is in haar opzet geslaagd". Tydens een bijeenkomst in het verenigingsgebouw zei dè heer A. J. Kaland, wethouder van Mid delburg, dat de burgerlijke over heid niet onverschillig mag staan tegenover het wel en wee van de kerk. Hij meènde dat er voor de burgerlijke overheid op dit gebied zeker een taak is weggelegd. Aan het slot van zijn rede sprak de wethouder dè wens uit, dat met de nieuwe kerk eèil oude taak in mo gelijk nieuwe vorm ter hand zal mogen wordèn genomen. Namens het provinciaal college van toezichtsprak de heer J. Moll, die gewag maakte van de „prachtige samenwerking tussen kerkèfaad, kerkvoogdij en commissies". Hij bracht dank aan het Middelburgse ;emcentebestuur. .<Hier in Middel- lurg", aldus de heer Móll, „ziét mert de taak van de kerk nog als éen be langrijke". Verder voerden uog het woord ds, M. Enkcr, voorzitter van de Centrale Kerkeraad, de heer C. \V. B. Keiler, president-kerkvoogd van de her vormde gemeente Middelburg, ds. J. Boonsira, namens de Gereformeerde Kerk te Middelburg, en ds. II. A. van Herwaarden. KUNST Kerstzang van het Middelburgs Mannenkoor Reeds Véle eeuwen worden er kerst liederen gezongen. Dé oud-christe lijke kerk kende ze al en ln de mid deleeuwen dichtte de geestelijkheid dergelijke liederen voor kerkelgk ge bruik. Later ontstond het kerstlied in de volkstaal. Reeds vanuit de vijftiende eeuw bleven liederen be waard. De inhoud heeft zich langzamerhand aan de geest des tijds aangepast. Uit dé middeleeuwen stammen dé zogenaamde „Wiegeliederen", waar van Martin Koekelkorèn er ehigè voor mannenkoor bewerkte. In dié middeleeuwen stonden de Neder landse kerstliederen om hun geva rieerdheid en religieus gehalte wel bovenaan. Later tijden hebben aan deze liede renschat maar weinig uitzonderlijks meer toegevoegd. Buiten Vondels „O, kerstnacht", „Minuit chrétien" en „Stille nacht" is er weinig van bekend gebleven. In onze eeuw treft ons meer de In dividuele artistieke creatie dan het op de gemeenschap afgestemde lied. Het Middelburgs Mannenkoor heeft ook nu weer op tweede kerstdag on der de uitnemende leiding van dé di rigent Jan Kuiler in de Nieuwe Kerk te Middelburg zijn „kerstzang" ge bracht. Daarbij werd een keur van liederen uit alle hierboven kort om schreven perioden naar voren ge bracht, omlijst door „Stille nacht" aan hét begin én aan het einde. Het Middelburgs Mannenkoor wéét dezè liederen op bewonderenswaar dige wijze te brengen; sommige er van, die reeds langer tot het reper toire behoren, .vonden een vertolking, die het volmaakte zeer» dicht be nadert. Begrijpelijk is dan ook de stille aan dacht van het auditorium, dat wel ieder jaar talrijker schijnt tóe te stromen. De gave mannenkoorzang en vooral dé muzikale interpretatie van vele dézer mooie liederen schép pen in deze gewijde omgeving een sfeer van gezamenlijke beleving van het kerstgebeuren, die iedere toe hoorder individueel treft. Ook de liederen die voor het eerst op het programma voorkwamen, zoals twee üit „Qüatres petites prières" van Francis Poulenc en het „Gloria in Excelsis Deo" van Jan Kuiler, vonden eén gave vertolking. De tenorsolo in „D'oü viens-tu belle bergère?" wérd gezongen door één dêr leden van het koor, dat beschikt over een stem met een bijzonder timbre, welke bij dit liéd past. Ter afwisseling zong ditmaal een jongenskoor met begeleiding van clavecimbel en fluiten enige liederen in een bewerking van Jan Kuiler en ingestudeerd ondér leiding van ka pelaan Rosenberg. Dit jeugdig en semble verdient voor de uitvoering hiervan lof. Een kleine afwijking in een door jongens- en mannenkoor samen gezongen lied deed niét af aan dc grote charme van dezo jeugdige stemmen. Hoezeer de mens van onze tijd ook in beslag genomen wordt, door radio en televisie, die ons woord, muziek en beeld thuisbezorgen, de directe fezamenlijke waarneming veroor- aakt een ontroering, diè dóór gééft énkel apparaat wordt óvergedragéft. Dat 'dit nog steeds wordt beseft Wekt Vóldoéning en bleek eens te meer door aantal en aandacht van het auditorium bij de „kerstzang" van het Middelburgs Mannenkoor, waardóór dirigent en uitvoerenden velen aan zich hébben verplicht. Ad. int. Honderdjarige te Aardenburg overleden Op tweede kerstdag is tè Aarden- burg overledén de honderdjarige heer Beernaert, dè Oudste inwoner A. i WM van deze gemeente. Tot voor enkele dagen verkeerde hij nog in uitsteken de gezondheid. Vorige week was hij met het gezin, waarbij hij inwoonde, van Amsterdam naar Aardénburg verhuisd. Op 20 februari vierde hij in dé hoofdstad onder grote belang stelling zijn hóndërdste verjaardag. Hij Was van Belgische nationaliteit. Zondagmiddag woédde éen felle brand in éen pakhuis aan het Ledel plein te OostburgHét gelukte om standers ondér méér een transpor- leur naar buiten té slepen. Dat het op het nippertje- was, toont deze foto wel overduidelijk. Do transportband had reeds vlarn gevat. (FOTO P.Z.C.) Opperwachtmeester Van Andel overleden Tweede slachtoffer auto-ongeval te Steenbergen In de nacht van maandag op dins dag is in het Algemeen Burgergast- lnils te Bergen op Zoom opper wachtmeester C. R. van Andel, post- eonunandant vftn de rijkspolitie te Sint-Phillpsland, als tweeae slacht offer van het ernstige auto-ongeval Onder Steenbergen, aan de bekomen verwondingen overleden. Opperwachtmeester Van Andel werd geboreh op 7 maart 1914 tè Zeven bergen. Hij kwam in 1945 in dienst bij de rijkspolitie te Halsteren, waar hij steeds dienst heeft gedaan, tót hij in juni Van dit jaar tot opper wachtmeester werd bevorderd. Hij werd toen overgeplaatst naar Sint- Philipsland als postcommandant. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kindeeren achter. Opperwachtmeester Van Andel zal samen met zijn dochtertje, dat vrij dagavond al direct bij dit ongeval het leven verloor, donderdagmiddag te Sint-Phillpsland ter aarde worden zorgwekkend, besteld. De toestaftd van zijn zoontje, dat ook in deze auto zat, en dat bij dit ongeluk zeer ernstig werd gewond, is nog zorgwekkend. Grasbrandje bij ijsbaan „Watervreugd" Een grasbrandje ontstond dinsdag middag omstreeks 10 voor 5 op het terrein bij de ijsbaan „Watervreugd" in Vlissingen. De firma I. D. heeft hier een opslagplaats. De oorzaak van het brandje is onbekend, de brandweer heeft het vuur geblust. AANHOUDENDE VORST Droog weer met slechts hier en daar wolkenvelden of mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtïn- de ochtend matige tot strenge vorst, in de middag lichte tot ma tige vorst. ZÓN ÉN MAAN 28 december Zon op 8.48 onder 16.35 Maart op 28.37 onder 12.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2