Chief Whip Waterschap „Het Vrije van Sluis" verhoogde dijkgeschot met f3 Raad van Veere vóór het herindelingsplan VeefcteMi op ieders lip! /-> Schenking Prinses Wilhelmina aan actie Zeeuws Museumfonds Bronchi ietten ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NIET ENTHOUSIAST, MAAR Burgemeester en raadslid Mol hadden wel bezwaren „DE MINDERHEID van ons colle ge kan zich met de in het ontwerp neergelegde gedachte niet vereni gen", zo stond in de toelichting van h. en w. van Veere op het gewijzig de herindelingsplan. Tijdens de vrij dagmiddag gehouden raadsvergade ring bleek dat burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortegael die minderheid was. Wanneer het nieuwe plan door gang vindt, worden Veere, Vrouwen polder en Serooskerke samengevoegd tot één nieuwe gemeente Veere met ongeveer 4000 inwoners. De burgemeester vond, dat het agra rische element van Serooskerke niet past bij het stedelijk karakter van Veere. De raad van de nieuwe ge meente zal bestaan uit 11 leden, waarvan waarschijnlijk 3 uit Veere, 3 uit Vrouwenpolder en 5 uit Seroos kerke. „Ik vraag me af, of de men sen uit Serooskerke evenveel belang stelling zullen tonen voor het ver- zorgingspeil van zo'n monumentaal stadje"," aldus de burgemeester. „Zul len zij een open oog hebben voor de specifieke belangen van Veere?", zo vroeg hij zich af, „ik vind het een griezelig iets". De burgemeester bleek geen be zwaar te hebben tegen samen voeging met Vrouwenpolder, maar hij was tegen de combinatie Serooskerke-Veere. Het enige raadslid, dat de burgemeester volledig steunde, was de heer J. A. A. Mol (vrije lijst). Hij meen de dat wanneer het plan door gang vindt Veere centrumge meente moet worden. De overige raadsleden stemden over het algemeen in met de mening van wethouder D. Kasse Dz. Zij waren geen warme voorstanders van een samenvoeging met Serooskerke, maar zij meenden dat men naar de toekomst moet kijken. Aan het slot van het debat vatte de burgemeester de mening van de meerderheid der raad samen als: „Vóór het plan, maar niet met enthousiasme". Begroting 62 Een ander belangrijk agendapunt was ook de vaststelling van de be groting voor '62. Deze begroting die onveranderd werd vastgesteld bevat voor de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 338.869,54. De post onvoorzien bedraagt 2376.43. By de kapitaaldienst is een nadelig saldo van 193.252,15. Aan het begin van de vergadering- kon de burgemeester een prettige mededeling doen. Er was namelijk bericht ontvangen van het ministe rie van verkeer en waterstaat, dat er een voorschot van 100 pet. gege ven zal worden voor de rioolwater zuiveringsinstallatie. Bij de vaststelling van het uitbrei dingsplan „Woonpark buiten de Ves te" bracht de heer Mol enkele be zwaren naar voren. Hij vond de te bouwen bungalows te groot en meen de dat dit plan niet was- zoals de raad had bedoeld. Met alleen de stem van de heer Mol tegen ging de raad akkoord met dit plan. Bergplaats Ook was de lieer Mol tegen de wijziging van de algemene politie verordening, waardoor het voort aan in Veere verboden zou zijn op zaterdagen, zondagen en feestda gen grote voertuigen te parkeren, wanneer dat parkeren het ka rakter heeft van het gebruiken van de weg als bergplaats. De heer Mol meende, dat daardoor het bedrijfsleven zal worden ge dupeerd. Wethouder S. Kodde vond dat de gemeente dan moet zorgen voor een terrein waar de hedrijfsauto's geplaatst kunnen worden en hij dacht daarbij aan het voetbalveld. Toen het tot stemming, kwam. staakten de stemmen, zodat dit punt werd aangehouden tot een volgende ver gadering. Antennes Met twee stemmen tegen werd een voorstel aangenomen tot wijziging van de bouwverordening, in verband met het plaatsen van televisie- en frequentie-modulatie-antennes bui tenshuis. In hun toelichting zeiden b. en- w. onder meer: „Ddor het op richten van deze antennes wordt het stadsbeeld ernstig ontsierd. De tech niek is thans nog niet zover gevor derd, dat ten allen tijde een redelijke televisie- en frequentie-modulatie ontvangst mogelijk is zonder buiten antenne. Ongetwijfeld zal in de toe komst de techniek zozeer worden verfijnd, dat dit wel mogelijk zal zijn. In afwachting hiervan is het wen selijk, dat voor het oprichten van antennes geen blijvende vergunningen worden verleend, maar vergunnin gen tot wederopzeggens". Advertentie r BINNENVERINGBED ftet beste bed ooft gemaakt Jjootlwill L SCHU1MRUBBERBED1 met versterkte middensector F ffiliet Obrieken Zevenbergen J Mevrouw C. Poppe-Van de Velde en de heer J. van Slooten werden met algemene stemmen herkozen als bestuursleden van de Stich ting het Godshuis. Verder werd een verordening vastgesteld tot het toekennen van uitkeringen aan gemeentepersoneel. De bejpro- ting 1962 en de begrotingswyzi- gingen voor 1961 van de Stichting het Godshuis werden goedgekeurd. Afgewezen werd een verzoek om een tegemoetkoming in de lesgelden van de Zeeuwse Muziekschool. Aan het Comité Bejaardensociëteit werd een eenmalige subsidie van 30 ver leend; de subsidie van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk werd verhoogd van 5 cent tot 8 cent per inwoner en het subsidieverzoek van het Humanis tisch Thuisfront werd afgewezen. Bezwaar Aangehouden werd een voorstel tot verhuur -wan enkele percelen tuin grond aan de Oude Kaai. Verder zal aan Gedeputeerde Staten worden be richt, dat de raad bezwaren heeft tegen de voorgestelde herziening van de jaarwedden voor secretarissen en dat er geen bezwaar is tegen de her ziening van de jaarwedden van ont vangers en ambtenaren der burger lijke stand. Voorts werden aangeboden de ge meenterekeningen 1960, de rekening van baten en lasten van het gemeen- ijf 1960 en de reke- hting het Godshuis Voor het openbaar lager onderwijs werd per leerling voor 1962 een be drag van f 70,65 beschikbaar ge steld. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd voor 1962 gesteld op 25.000. Een wijziging van de begroting 1961 werd aangenomen. Vier personen gewond bij aanrijding in Middelburg Op de Nieuwlandseweg te Middelburg is vrijdagavond tegen zes uur een personenauto tegen een vrachtauto opgereden. Hierbij werden vier per sonen gewond. De bestuurder van de personenauto, S. uit Rilland-Bath, liep een kniefractuur op en zijn vrouw enkele gekneusde ribben. Twee dochtertjes van het echtpaar vier en acht jaar oud moesten res pectievelijk met een hoofdwond en een hersenschudding naar het zieken huis worden overgebracht. Het 7- javige zoontje bleef ongedeerd. De personenauto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk ontstond, doordat de be stuurder van de vrachtauto, C. M. uit Nieuw- en St.-Joosland, vanuit een uitrit de Nieuwlandse weg op wilde rijden. Hij moest daarvoor enkele ma noeuvres maken en stond waarschijn lijk dwars over de weg, toen de per sonenauto naderde. Het was reeds donker en bovendien was het wat ne velig weer. Werken aan Theodorushaven Bergen op Zoom aanbesteed Namens het gemeentebestuur van Bergen op Zoom hebben de directeur van gemeentewerken en de architec ten Bos en Witteveen uit Deventer donderdagmorgen in hét openbaar aanbesteed het maken van een ha venkanaal en de omlegging van de zeedijken van de Brabantse bandyk met bijbehorende werken ten behoe ve van de Theodorushaven voor de gemeente Bergen op Zoom. Deze aanbesteding betrof het bestek voor de uitvoering van de tweede fase van de Theodorushaven. Er wa ren 24 inschrijvingen binnengeko men. De raming van het werk be droeg 3.519.000. Laagste inschrij ver was het aannemersbedrijf San ders N.V. te Delft-Rijswhk met 3.964.000. Daarop volgde N.V. Hol land uit Hardinxveld-Giessendam met 4.100.000. De hoogste inschrij ving was van aannemersbedrijf Strij- land uit Utrecht met 4.980.000. De gunning is aangehouden. P.B.N.A.-examens Voor de PBNA-najaarsexamens slaagden de volgende kandidaten Adspirant bouwkundig opzichter-te kenaar, deel 1: H. Stroo te Vlissin- gen; bouwkundig uitvoerder, deel 1: W. A. Schot te Tholen; adspirant waterbouwkundig opzichter-teke naar, deel 1: J. Traas te Terneuzen, W. P. Rammeloo te Hulst; weg- en waterbouwkundig opzichter, deel 1: J. S. Wiebrens te Bruinisse, J. P. Hage te Krabbendijke, W. C. de Leeuw te Wolphaartsdijk; beton- bouwkundig opzichter (tekenaar) deel 1: dhr. H. J. Vermeire te Hulst; hoger technisch basisexamen werk tuigbouw: C. Ventevogel te Arnemui- den, A. T. Carol te Middelburg, J. de Jong te Goes; uitgebreid tech nisch basisexamen werktuigbouw: D. Passenier te Domburg, D. P. de Leeuw te Middelburg, J. Leijdekker te Vlissingen, W. J. Nieuwenhuize te Yerseke, N. Th. Tanihatu te Vlis singen: lager technisch basisexamen werktuigbouw: J. Hoekman te Ter- neuzen, A. Vinke te Breskens. Hoger technisch basisexamen elek trotechniek: J. J. de Rijcke te O.- en W.-Souburg. P. J. Feij te St.-Laurens, W. Walraven te Middelburg; basis examen bedrijfsteehnicus chemische industrie: O. C. Vervaet te West- dorpe. Openbare verkoping In café „Du Commerce" te Terneu zen heeft notaris G. J. van Campen donderdagmiddag in het openbaar verkocht het woon- en winkelhuis gelegen aan de Nieuwediepstraat 13 te Terneuzen. Koper werd de heer J. Doppegieter uit Terneuzen voor de torn van f 12.500. f Advertentie) Decemberdagen vragen om de beste sigaret Waargoede stemming en gastvrijheid de boventoon voeren... daar ziet men ook Chief Whip in de gekende groene doos. Chief Whip - de Virginia der Virginia's - is nog altijd niet over troffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit. A 50 Stuks in geschenkdoos f. 2.50 K.A.B. Vlissingen verkoopt eigen gebouw Tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering van de K.A.B. af deling Vlissingen, donderdagavond in het K.A.B.-gebouw in de Beursstraat, is besloten dit gebouw te verkopen. De afdeling ziet namelijk geen mo gelijkheid in de toekomst het ge bouw rendabel te exploiteren, terwijl men ook niet in staat zou zijn, zoals werd betoogd, om de nodige repara ties te laten uitvoeren. De voorzitter, de heer J. Michielsen lichtte het verkoopvoorstel nader toe, waarna de vergadering zich met de verkoop akkoord verklaarde. Wel werd bijzondere aandacht gevraagd voor de conciërge van het gebouw, mevrouw Fase, die door dit besluit naar een andere werkkring moet uitzien. Vanachter de bestuurstafel werd hierop meegedeeld, dat me vrouw Fase op alle medewerking kan rekenen. In zijn openingswoord had de voor zitter er reeds zijn teleurstelling over uitgesproken, dat van de zijde van de leden slechts een minimale be langstelling bestond voor deze ver gadering. waarin toch een belangrijk besluit moest worden genomen ten aanzien van het K.A.B.-gebouw Misschien, dat de enquêtecommissie hierin mede verandering kan bren gen. De voorzitter deelde namelijk mee, dat deze commissie, waarin zitting hebben de heren F. Walrave, J. de Koning, Van Luyk. Kaufman en C. Lammers, in het leven is ge roepen om de leden te activeren, on- Examens Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het examen m.o. Spaans mevr. A. H. H. Lashley- van der Drift geboren te Colijns- plaat. Aan de rijksuniversiteit te. Utrecht slaagde voor het kandidaats examen geschiedenis de heer J. Klui ver te 's Gravenpolder. Voor de voorbereidende examens tot het verkrijgen van de bevoegdheid tot het uitoefenen van heilgymnas tiek en massage die te Schevenïn- gen werden afgenomen slaagden: de heer J. Baas te Nw.- en St.- Joosland, de heer A. Ph. Gilbert te Vlissingen, mej. S. de Kam te Oost- kapelle, de heer J. Keukelaar te Wil- helminadorp, mej. M. A. van Kleunen te Goes en - mej. K. Lindenberg te Wolfaartsdijk. der meer met betrekking tot het cursuswerk en om bepaalde acties te organiseren. Verder werd meegedeeld, dat het adviesbureau waaraan de heer Wille- boordse van het C.N.V. als rechts kundig adviseur was verbonden, wordt opgeheven. Voorts kwamen op deze vergadering de voorstellen en de preadviezen voor de bondsvergade ring in behandeling. Naar deze hondsvergadering, die op 20 januari in Scheveningen wordt gehouden, zullen als afgevaardigden gaan de heren J. Michielsen en P. v. d. Ven. UIT PRIVÊBEZIT Schilderij van de Zeeuw Johannes Hermanus Koekkoek De heer L. Hèymans heeft van de particulier secretaresse van prinses Wilhelmina bericht ont vangen, dat H.K.H. heeft beslo ten een schilderij uit haar privé- bezït af te staan ten behoeve van de Actie Zeeuws Museum - fouds. Prinses Wilhelmina heeft haar keuze laten vallen op een werk van de Zeeuwse schilder Johannes Hermanus Koekkoek, die op 17 augustus 1778 te Veere werd geboren en op 12 janu ari 1851 te Amsterdam overleed. Het doek stelt voor de opening van de Middelburgse haven op 9 augus tus 1817: Z,M. Koning Willem I aan boord van het jacht met vlag, geus en topvlag. gevolgd door drie jach ten, getrokken door dubbelspan paar- BEGROTING VOOR 1962 VASTGESTELD „Door meevallers goede financiële resultaten" Het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft vrijdagmorgen in hotel „De Eenhoorn" to Oost burg zonder hoofdelijke stem ming de begroting voor 1962 vastgesteld. Ook ging de alge mene vergadering akkoord met de verhoging van het dijkge schot van f 57 tot f 60 per hu. De enige die over deze verho ging het woord wilde, was no taris J. Mijs uit Oostburg, die overigens van mening was dat er geen andere mogelijkheid in zit. Hij was verder van oordeel, dat in de toekomst een wijs be leid van het dagelijks bestuur nodig zal zijn om te komen tot een verantwoorde draagkracht van de polderlasten. „Hebt I" enig idee bij welk bedrag per ha U in de toekomst gaat stop pen, met andere woorden, tot welk plafond denkt U te gaan, om alle op het programma staande werken te kunnen uitvoeren?" aldus de heer Mijs. Zonder zich te willen binden aan een definitieve uitspraak ik heb me slechts bepaald tot hardop den ken" zei dijkgraaf J. B. Becu, dat de lasten zeker niet znllen be hoeven te stijgen tot 100 per ha. Persoonlijk dacht hij, dat met een be drag van rond f 70 per ha alle wer- kM haalbaar «fln. Verder had de dijkgraaf in zijn ope ningswoord reeds gezegd, dat het hier een keuze betrof tussen vermin dering van diensten of een verho ging van het gescliot. Daarbij is uit voerig rekening gehouden met de soms smalle beurs, waaruit dit moet komen, aldus de heer Becu. De dijkgraaf zei in zijn openings woord verder, dat door enkele mee vallers weer zeer goede financiële uitkomsten zijn bereikt. Tijdens de storm van november en december zijn enkele gaten geslagen in de hoofden bij Groede. De schade daar door ontstaan heeft men inmiddels reeds onder de knie. Onderhandelin gen zijn gaande om te komen tot aanleg van duinpaden bij. Cadzand en Retranchement. Het dagelijks be stuur, zo vervolgde de heer Becu. stelt zich voor om de wegenverbe- tcring in het waterschapsgebied met behulp van subsidies van de Cul tuurtechnische Dienst voor tc zetten. Voor wat betreft de uitvoering van de Deltawerken zei de heer Becu, dat de stukken, betrekking hebbend op de zeeweringsverbetering nabij Nummer Eén, nu zyn opgezonden naar Gedeputeerde Staten van Zee land en naar Rijkswaterstaat. Hij sprak de hooi» uit, dat het schat tingsrapport van de commissie-Van Nooten nog dit jaar gereedkomt en dat die schattingen zodanig zullen zijn, dat de gronden op vrijwillige basis kunnen worden verkregen. Schattingen Is het bekend, zo werd in dit verband later uit de vergadering gevraagd, dat de schattingen door die commis sie veel te laag liggen en dat dit bewezen Is door uitspraken van de rechtbank. Dit bleek de heer Becu volkomen bekend te zijn. Zijns inziens kan de commissie-Van Nooten de ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaande- ren niet meer volgen. Hjj «prak de hoop uit, dat genoemd» oommiMlt in toekomstige gevallen zeker reke ning zal houden met de uitspraken van de rechtbank. Maar, zo voegde hij er aan toe, het rijk verleent nog steeds geen goedkeuringen zonder dat deze schattingen hebben plaats gevonden. Verder heeft een nieuw nat na jaar volgens dijkgraaf Becu be wezen, dat spoedig moet worden overgegaan tot plaatsing van nieu we gemalen en sluizen. Na de on derhandelingen hieromtrent is de Nederlandse Heidemaatschappij ingeschakeld bij het meetwerk. „Wij willen eind 1962 gaarne be schikken over de totale kosten opzet van het waterbeheersings- plan", aldus de heer Becu. Daar na zal de algemene vergadering om machtiging tot uitvoering en rijkswaterstaat en de Cultuur technische Dienst om subsidie worden gevraagd. Het dagelijks bestuur hoopt op dat tijdstip zover gevorderd te zijn, dat uitgewerkte plannen klaar zijn tot stichting van een gemaal op de onderbouw van de sluis te Cadzand-haven en van een volledig gemaal te Nieuwe- sluis. De algemene vergadering verleende machtiging tot het ge ven van de nodige opdrachten. Sluis Verder is men gereed om tege lijk met de dijkverzwaring le Num mer Zeven en in samenwerking met de waterkering van de calamiteuze Hoofdplaatpolcier. een voor de streek passende sluis te bouwen. Over liet Zwin zei dijkgraaf Becu, dat in principe overeenstemming met rijkswaterstaat is verkregen voor aanpak van de Zwingeul-beteuge- ling. Hij hoopte dat ook dit werk spoedig zal kunnen worden uitge voerd. Later zei de heer Becu. dat een hoofd zal worden aangelegd dwars voor de geul, zodat die niet m«ar den; op de voorgrond rechts wuiven de toeschouwers. Het is een olieverfschilderij op pa neel ter grootte van 29 x 44 cm. Het doek zal de heer Heymans worden toegezonden, die het op zijn beurt ter beschikking van het Zeeuws Mu seum zal stellen. Ongerustheid over oesterputten in Yerseke Hoewel het bericht over de vergro ting van de haven te Yerseke in vis- serskrïngen over het algemeen gun stig is ontvangen, is er toch een ca tegorie oesterkwekers die hierover minder enthousiast zijn. Het zijn na melijk die kwekers die hun oester putten aan de Kijkuit hebben, en dat zijn er heel wat. Met de realisering van de uitbreiding van de bestaande haven zullen vier overvloeiende oesterputten verdwij nen en hierdoor zouden een aantal kwekers hun werkterrein verliezen, terwijl gevreesd wordt dat de andere overblijvende putten ook nadelige ge volgen zullen ondervinden door een gewijzigde stroming. Een aantal eigenaren en huurders van de oester putten aan de Kijkuit zullen vandaag (zaterdag) bijeenkomen om deze si tuatie onder ogen te zien en te be spreken welke stappen zullen wor den genomen om deze aangelegenheid aan de autoriteiten voor te leggen. De Bergen op Zoomse politie vond donderdagavond op de Burgemees ter Blomlaan de 12-jarige P. v. d. B. uit Tholen naast zijn fiets liggen. De jongen werd per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. Bij onder zoek bleek, dat de jongen op zijn fiets hard naar huis had willen rij den. maar op de Burgemeester Blom laan een val had gemaakt. f AUverttnitieJ Hoestdronk in tabletvorm.95ct vlak langs de kust kan schuren. De heer Becu betreurde het, dat nog steeds de wet op de financiële rege ling uitkering gelden voor onderhoud en verbinding van wegen nog niet van kracht is. dat de financiële wet betrekking hebbend op de Deltawer ken nog is uitgebleven en dat ook het probleem betreffende de calamiteuze polders nog niet is geregeld. Voor wat betreft dit laatste bestaat er volgens de dijkgraaf principieel ver schil tussen rijkswaterstaat ener zijds en Gedeputeerde Staten van Zeeland en het bestuur van de Zeeuw se polderbond anderzijds. Tot besluit van zijn openingsrede zei de heer Becu. dat het moderne pol dergeheel in de West-Zeeuws-Vlaam- se streek, zijn werk op de oude voet zal voortzetten en service zal verle nen aan de eigenaren in de landbouw, de bewoners in de streek en aan da recreatie en de industrie. Bij bet opmaken van een aanbeveling van drie personen voor de benoe ming van een gezworene wegens pe riodieke aftreding van de heer A. P. Kostense te Biervliet, kreeg de heer Kostense 39 van de 40 stemmen voor de eerste plaats, de heer II. Ver- plancke. Biervliet 88 van de 40 stem men voor de tweede plaats en G. Ter- mote. Hoofdplaat van 35 van de 40 stemmen voor de derde plaats. De vergadering werd besloten met de traditionele pallngraaaltyd ln ho tel JDa Commerce",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 29