Wat doet men met vier vrije dagen? er: slaapt met in kersttijd Cadzandse huisvrouw:Hoeveel nachtjes nog Zierikzees industrieel: ,In de 20% ploeg' ,Schelde'- employee: ,Alles op scherp' De kalender heeft dit jaar voor een welkome ver rassing gezorgd. De eerste kerstdag zet in op een moment, waarop de ene categorie deelnemers aan onze samenleving bij het andere deel nogal eens de diagnose stelt: maandagochtendziekte. Aan de zondag gaat voor duizenden en nog eens dui zenden dit jaar voor het eerst een vrije zaterdag voor af. Vier maal 24 uur dus, waarin het produktieproces de adem inhoudt. Waarin alleen de hoogst noodzake lijke vrachtwagens op de wegen verschijnen. Waarin de huisvrouw de door-de-weèkse karweitjes laat lig gen. Kerst 1961 is als een extra lange kaars. Die er vier et malen voor uittrekt om op te branden en tenslotte sputterend in een kille woensdag uit te doven. Een kerstkaars met 96 branduren. Wat gebeurt in die tijd? Hoe komt de bedrijvige mens deze dagen door? Onze chroniqueurs hebben een sterrit gemaakt van Zijpe tot Zwin en onderweg aan een bakker, een fa brieksdirecteur, een scheepsbouwer en een huisvrouw de vraag gesteld: WMZWIH TOT BAKKER J. Versprille uit de Goese Lange Vorststraat is vannacht met naar bed ge weest. De lampen by zijn oven zijn niet gedoofd. Met de feestgerech ten voor zijn clientèle voor zich heeft hy de vrijdagavond zien val len en de zaterdagmorgen zien krieken. Doodeenvoudig omdat het niet anders kon. Zyn enige verkla ring: „Anders kom je niet klaar". Bakkers brengen de kerstdagen slapend door, concludeert een leek in zo'n geval maar vlug. Het ligt voor de hand, maar het is een erg lichtvaardige profetie. In ieder ge val ten opzichte van de vrije da gen van bakker Versprille. Hij wil om te beginnen even heel duidelijk laten uitkomen, dat in zijn gilde de vrije zaterdag nog niet is ingevoerd en het dus voors hands nog maar om drie vrije da gen gaat. Dat vooropgesteld ont vouwt de 37-jarige Goese bakker ons een programma, dat eruit ziet alsof hij de afgelopen nacht een normaal tukje heeft gedaan. „Als de kleine niet meer ziek is, gaan we zondag naar mijn schoonou ders in Den Haag". Slaap of geen slaap: een normaal familiebezoek voor het gezin Ver sprille, zoals die er de komende dagen zoveel zullen worden afge legd. „Het zijn de enige dagen dat we weg kunnen gaan Twee jaar geleden moesten de klanten van bakker Versprille te gen kerst ook voor drie dagen proviand inslaan. Op wat Verspril le toen verkocht heeft kon hij dit maal zijn voorraad afstemmen. Bovendien heeft de heer Versprille alleen winkelverkoop. Dat heeft voor- en nadelen. Voor hem dus op zaterdag geen rondes tot tegen het middernachtelijk uur. "s Mid dags ben je klaar. Maardén moét je ook klaar zijn. Als het publiek gaat lopen, moeten de kerstkransen, de krentebroden en de Weihnachtstollen de oven uit zyn. Anders koop je: nee!" Wat Versprille met zijn vrije da gen doet heeft misschien velen een illusie ontnomen. Deze bakker slaapt niet op de kerstdagen. Hij slaapt niet eens uit. Voor hem is het of de afgelopen nacht niet eens heeft bestaan WE nemen het er eens van. Zondagmorgen stappen we in de trein en dan blijven we tot begin januari in Haarlem". Mevrouw E. MozerPauw uit Cadzand denkt harop als ze zegt: „We hebben er lang genoeg naar zitten uitkijken. Op de duur ga je de dagen tellen. De kinderen vra gen: hoeveel nachtjes nog? En zelf doe je dat eigenlijk ook!" In de druk beklante winkel aan de Mariastraat heeft ze sinds be gin van dit jaar dag in dag uit achter de toonbank gestaan. Haar echtgenoot drijft er de enige schoenmakerij in de omgeving. In het toeristenseizoen is het geen peuleschil. Menige lange strand wandeling eindigt bij de schoen makerij. Daarnaast heeft het echtpaar Mo zer een agentschap van een zaad- handel, van een transportbedrijf, het verkoopt prentbriefkaarten. ,,'t Is hier af en toe gewoon een bazaar En daarin moet deze bedrijvige jonge huisvrouw het hoofd koel houden, terwijl in de kamer een jongetje van vijf en een peuter van één jaar voortdu rend de aandacht op zich geves tigd willen hebben. Wanneer mevrouw Mozer op was dag net haar handen in de schui mende tobbe heeft gestoken, gaat de bel van do winkel. Heeft ze de stofzuiger aangezet, dan stapt er een klant binnen. Staat de baby helemaal bloot om in zijn badje gedompeld te worden, dan steekt juist een Cadzandse buurtbewoner zijn hoofd om de" deur met de vraag, of zijn schoenen al verzoold zijn. En zo gaat dat maar door. Een vakantie is er bij ingescho ten. En nu is daar plotseling die lange adem van kerst. De Mozers hebben er niet lang over gepie kerd. Een uitstekende gelegenheid om er eens tussenuit te trekken en er meteen een half weekje aan vast te knopen tot na Nieuwjaar. Haarlem is en blijft voor deze Noordhollanders toch altijd een trekpleister. „Je kunt er zo gezel lig winkelen in de kersttijd". Dus worden er in de Cadzandse schoenmakerij vandaag koffers gepakt. De winkel gaat op slot. Mevrouw Mozer wil ook wel eens op adem komen. Alleen: „op reis gaan be tekent niets. Maar je hebt altijd zoveel mee te nemen. Voor die kleine alleen al een koffer vol". ADJUNCT-DIRECTEUR Joh. Comou van de „Koninklijke Zeelandia" N.V. te Zierikzee trekt zijn vrije tijd liefst maar „in cognito" door. Wars van alle be slommeringen, die de fabriek voor bakkerij-grondstoffen hem dage lijks bezorgt. Van de ettelijke dienstreizen, die hij moet maken. Van alle grote en kleine proble men, die hem over zijn bureau toewaaien. En hy heeft met de kerst een meevallertje. Hij zit in «Ie 20 %-ploeg 'Voor de buitenstaander klinkt dit laatste als een fabrieksgeheim. Als de benaming voor een procédé van een van de vele „Zeelandia"- produkten, die hun weg vinden naar de bakkersbedrijven in bin nen- en buitenland. In werkelijk heid lijkt het allemaal veel ge heimzinniger dan het is. De men sen van „Zeelandia" is geen zwijg plicht opgelegd, als het gaat om de 20 %- en de 80 %-ploegen. Het betekent eenvoudig, dat men er werkt met een twee-wekelijkse vrije zaterdag. Dat komt ongeveer neer op een normale bezetting, exclusief uitvallers bijvoorbeeld door ziekte. De volgende zaterdag werkt de fabriek slechts op een vijfde van zijn toerental. Vandaag is het een 80 %-zaterdag. Maar dè heer Coumou zit in de goeie ploeg. Hij heeft dus vier vrije kerst- Na de drukte van de afgelopen maanden een mooie gelegenheid om alleen maar in de familie-kring te zijn. En de eenvoudige aanwe zigheid van haar man betekent voor mevrouw Coumou al heel wat. Vaak zit zij alleen thuis. Dan is de familiekring maar heel klein. Een programma voor deze dagen heeft de heer Coumou niet. Het doorkomen ervan is voor hem echt geen opgave. Hij doet wat het mo ment hen ingeeft. Kerstvieringen zoals in het bui tenland, waar men veel meer het sentiment laat meespreken dan in ons nuchtere Nederland, hoeft men voor de heer Coumou echt niet naar Zierikzee over te plan ten. Vier dagen kerst brengen voor hem geen „vrije tijdsproble men mee". Hij zit in de goeie ploeg. En dan is het „incognito" voldoende! PAS maar op. Ze gooien je nog overboord Men had ons gewaarschuwd, toen we in de buurt van het in aanbouw zijnde vrachtschip „Mol" op het terrein van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen iemand wilden aanklampen met de vraag: „Wat doe je met je vier vrije da gen Een joviale groet in de trant van „nou, een prettige kerst, hoor!" hoort er eigenlijk niet thuis. Alles staat er op het ogen blik op „scherp" om de nieuwe aanwinst voor de Compagnie Ma ritime Belgique op 6 januari aan staande te kunnen afleveren. En dan komen zelfs de kerstdagen in het gedrang. Niet zo plezierig dus voor de mannen, die het aangaat. En daarom wat riskant om hen zo'n vraag voor te leggen. Beproevingschef Piet Kopmels be keek het overigens heel nuchter. Hij is dergelijke ongezellige kar weitjes wel een beetje gewend. Dus draaide hij heel lakoniek zijn programma voor de kerstdagen af. „Er wordt nu dag en nacht, ge werkt en het zal ook geen rustige kerst worden." Van onder zijn wit te helm moest deze proefvaart- machinist wel toegeven, dat het een beetje van de omstandigheden afhangt, hoe vaak hij tijdens de kerstdagen zijn dagelijkse gang naar „De Schelde" zal maken. „De zaak moet natuurlijk warm gehou den worden. Dat vergt controle. Onder andere op de temperatuur van de machine-installatie." Er lopen arbeiders af en aan. Tus- sen de wirwar van buizen en ka- bels, slangen en teerpotten wer- velt een kakafonie van scheeps- rumoer, dat zelfs met kerstmis niet helemaal zal verstommen. Maar Piet Kopmels maakte er. geen drama van. Hij is wel wat gewend. Vorig jaar kerst was hij nog on- derweg naar Japan. ,.'t Is altijd ^*1 een beetje schipperen. We krijgen natuurlijk onze vrije tijd op andere dagen terug. En dan is het wel fflfflM eens leuk om vakantie te houden B terwijl een ander weer hard bezig ^H| is." Piet Kopmels heeft ons dus niei |H§ overboord gegooid. Voor hem nu Hp| geen vier vrije dagen. Straks wel! |Bf Waarom dan zulke rigoureuze HK' maatregelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21