PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONTACT MET S0WJET-UNIE GEZOCHT OVER BERLIJN Oeververdediging Zuid-Sloe: nieuw experiment Kernexplosies in dampkring mogelijk Kabinet verdeeld over Nieuw-Guinea RENTMEESTER WON TWEE HUIZEN OP ÉÉN DAG Vandaag... De gekooide vogel 204e jaargang - no. 303 Dagblad, uitgave van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS Z7 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.ZJC., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 3855 (b.g.g. red. 8508/3-546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 3078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 3, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel 2395, Ter neuzen, tel. 2116: Zierlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 3094. RESULTAAT GESPREK MACMILLAN-KENNEDY President Kennedy en premier Macmillan hebben vrijdag be kendgemaakt dat zij zijn overeengekomen dat voorbereidingen voor kernproeven in de dampkring zullen worden getroffen als een „kwestie van voorzichtigheid met het oog op de grote serie Russische explosies". In een communiqué delen Kennedy en Macmillan voorts mee dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou het eerste contact met de Russen zal opnemen wat betreft de hervatting van de inleidende besprekingen over Ber lijn. Macmillan zei dat de Britse ambassadeur in Moskou zijn Amerikaanse ambtgenoot terzijde zou staan. In het communiqué wordt voorts me degedeeld dat beide staatslieden hun pogingen om tot een internationale ontwapeningsovereenkomst te komen, zullen voortzetten omdat een be hoorlijke voortuitgang naar ontwa pening „de enige weg is om uit de gevaarlijke wedloop'1 te komen. Over dê conferentie tussen Moise Tsjombe en premier Adoela wordt in het communiqué gezegd, dat deze „een 'bemoedigende eerste stap" is en wordt de hoop uitgesproken dat deze zou leiden tot. verdere verzoe ning van de beide partijen in Kongo. Zij achten het van het grootste be lang, dat de huidige besprekingen worden voortgezet en dat de gewa pende actie niet zal worden her nieuwd. Berlijn Over Berlijn wordt gezegd dat de heide staatslieden de situatie heb ben bestudeerd „in het licht van de besluiten, die zijn genomen op de bijeenkomsten van de minis ters tan buitenlandse zaken dei- vier mogendheden en van de NA. V.O.-raad in Parijs". Zij bespraken in het bijzonder de te nemen stappen naar hernieuwing- van de diplomatieke contacten met -de Sowjet-Unie betreffende Berlijn. De besprekingen begonnen tegen het midden van de morgen (plaatselijke tijd). Aanvankelijk had het overleg P.Z.C.-zaterdag- en kerstnummer Bovenstaande engelen met bazuinen werden in dc der tiende eeuw geschilderd dooi de Spaanse kunstenaar Mees ter Llussanés. Een reproduk- tie van deze fresco hebben wij in dit nummer afgedrukt op de voorpagina, van onze kersl- bijlagc. In dit 32 pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stem men uit de Kerken (pag. 3). Letterkundige kroniek en kunst (pag. 9). Radio- en t.v.- rubriek plus films in Zeeland (pag. 11). „Uw pagina me vrouw" (pag. 13). Kerken en maatschappij plus feuilleton (pag. 15). In onze kerstbijlage treft U onder meer aan; een kerst boodschap van prof. dr. H. Kraemer, emeritus hooglcraar Ic Leiden, de internationale zendingspromotor en zendings- publicist. Voorts een reportage over de reis die Limburgse kerstbo men naar Zeeland maken, een uitvoerig artikel over de ver houding Israël-Egypte. een Kroniek van Zwin lol Zijpe over de komende vier vrije da gen. Kerstfeest rond de zon dagsschool van het Sèhouwse Serooskerke. een wandeling langs hol IJzeren Gordijn, een sfeervcrhaal rond de kerst- potten tan liet Leger des Heils: ..Bij de potten slaan", een ..Gesprek met een spijt optant", een reportage over -vae'-tlopen in de kerstnacht te Middelburg en Vlissingen. de kinderkrant met een kerst verhaal en tenslotte onze jaar lijkse kerstpuzzel. plaats onder vier ogen. Later namen ook de adviseurs van Kennedy en Macmillan deel aan de gesprekken. Gedurende de dag heeft het Ameri kaanse staatshoofd contact opgeno men met het ziekenhuis te Palm Beach, waar zijn vader wordt ver pleegd. Kernexplosie Ieder jaar wordt in het Italiaanse plaatsje Rivisotidoli het kerstverhaal j uitgeheeld, waaraan vele betvoners deelnemen. Dit jaar ligt er sneeuic. hetgeen aan de voorstelling een zeer I bijzonder aspect verleende. Foto: Ma ria en Joseph trekken met het ezel tje door Bethlehem, maar alles is vol... De Amerikaanse commissie van atoomenergie heeft vrijdag in Wash ington bekendgemaakt dat op die dag in Nevada een kleine kernexplo sie is teweeggebracht De kracht van de explosie was gelijk aan die van ongeveer 5000 ton tnt. Het was een ondergrondse proef. Christmas-eiland John Russell, woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, heeft vrijdag te Hamilton, de hoofdstad der Bermuda-eilanden, te genover journalisten verklaard, dat een eventueel gebruik van het Christ mas-eiland, dat officieel deel uit maakt van de kroonkolonie Singa pore, doch ten zuiden -van West- Java is gelegen, voor het uitvoeren van nieuwe kernwapenproeven door het westen „een door de Britse rege ring overwogen mogelijkheid is". Kettingaanvaring Gisteren heeft een 45-tal schepen op de Rijn bij Engers-Bendorf-St.-Se- bastian averij opgelopen tengevolge van plotseling opkomende mist. Ze ker vyftien schepen zouden ernstig beschadigd zijn en een achttal aan de grond gelopen. De waterpolitïc van Koblenz moest met vyf radar- boten in actie komen oni de chaos op te lossen. Het scheepvaartverkeer werd gestremd. VANDAAG VALT BESLISSING Mr. Luns bereid af te treden (Van onze Haagse redactie)'. Hoewel politiek Den Haag zich de laatste 24 uur in grote ge heimzinnigheid hult, is wél dui delijk geworden, dat zich in liet kabinet twee groepen hebben gevormd, die inzake de wijze, waarop het probleem-Nieuw- Guïnea zou kunnen worden op gelost, recht tegenover elkaar staan. De groepen worden reeds aangeduid bij de naam van de twee ministers die, naar het scliijnt, ver uiteenlopende ideeën hebben: de excellenties Zijlstra en Luns. Blijkens de laatste informaties van ongedachte en zeer welgeïnformeer- de zijde zou de groep bewindslieden die zich achter de anti-revolutionaire minister prof. dr. J. Zijlstra heeft ge schaard, vrijdag zijn toegenomen. Welke leden van het kabinet dit zijn, wilde onze zegsman in het huidige stadium nog niet vertellen. Dat de invloed van de groep-Luns afneemt, noemde hij een reëel feit. De minister van buitenlandse zaken die zijn eigen, zeer rechtlijnige vi sie op het Nieuw-Guineaprobleem heeft, zou overigens het kabinet reeds hebben doen blijken, dat bij bereid zal zijn zijn functie neer te leggen indien de meerderheid van het kabinet te kennen geeft dat men niet de weg die de heer Luns heeft uitgestippeld, wenst te volgen. Zaterdagmorgen om negen uur komt het kabinet weer bijeen, dan zullen de ministers De Pous en Marijnen en enkele staatssecretarissen ,uit Brus sel in Den Haag zijn teruggekeerd. In.de loop van zaterdag zal zo verwacht men in Den Haag dan een duidelijk overzicht van de me- jting. van het kabinet kunnen worden, verkregen. Hoe precies de gedachten van de groep Zylstra luiden, is thans ook nog niet precies hekend. Wel weet men in politieke kringen te ver tellen dat de lieer Zylstra voor alles één mogelijkheid tracht te creëren, waarop tot een gesprek met Indonesië kan worden geko men. Omzeilen t an de steeds drei gender wordende kans op een ge wapend conflict zou bij alles in de groep-Zylstra voorop staan. Het standpunt van minister Luns is bekend: bet zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's moet onaangetast blijven en een gesprek van Neder land met Indonesië is alleen dan mo gelijk wanneer men 111 gezelschap verkeert van een of meer derden. Overigens is er aldus een regerings woordvoerder vrijdag in de minister raad vry weinig over Nieuw-Guinea gesproken. De in Brussel confererende ministers zouden hebben gevraagd de bespre kingen op te schorten tot zij zater dag in Den Haag aanwezig zijn. Po litieke kringen verwachten dan ook dat de laatste werkdag voor de kerst doorslaggevend zou kunnen zijn voor de bepalingen van de beleidslijn inza ke Nieuw-Guinea. Of deze lijn spoedig bekend zal wor den, wordt overigens zeer betwijfeld. Men houdt rekening niet de moge lijkheid, dat men Svacht tot het ka merdebat van 2 januari. Uitgesloten is het volgens waarnemers overigens niet, dat het kabinetberaad zater dag een climax zal bereiken in de vorm van een toch nog plotselinge duidelyke openbare vaststelling van de koers die men zal varen. s Vrijdagmiddag vond de heer J. Stassen, rentmeester te Echt en |l eigenaar van de plaatselijke steenfabriek, in zijn brievenbus de trek- kingslijst van de jongste appèlactie. Tot zijn verbazing bleek op zq'n s lot nummer C 137420 een huis te zijn gevallen. Terwijl hij zich ge- H reed maakte naar Rotterdam te gaan om daar volgens de regels zijn lot te tonen aan een notaris, kwamen zijn zoons tot de ontdek- ji king dat hij ook een tweede huis had gewonnen op zijn lot nummer p I E 137677. De heer Stassen is bestuurslid van de bond van militaire p j s oorlogsslachtoffers, ten behoeve waarvan de appèlactie is gevoerd. M 1 H Hij zei: „De huizen goed tc zullen besteden iyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 0 Een bestuurslid van de communistische partij van Italië heeft meegedeeld, dat het ledental .dit jaai-.met. drie procent is afgenomen. ....hoopt de Nederlandse land schap- boerenleven- en por tretschilder, etser, tekenaar en glazenier Johan Dijkstra, aan wie de culturele beroepsprijs van de provincie Groningen 1957 werd toegekend te Gro ningen zijn 65e verjaardag te gedenken. MORGEN bestaat het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheids kolonies te Amsterdam 60 jaar. EERSTE KERSTDAG. ......is het 25 jaar geleden, dat de Amerikaanse journa list Arthur Brisbane, destijds de best betaalde journalist ter wereld 260.0000 p.j en 1000 per wekelijks radio praatje) overleed. TWEEDE KERSTDAG zal de fel omstreden Ame rikaanse autobiograaf Henry Miller, die in 1959 een bezoek aan ons land bracht, te Big Sur nabij Monterey (Calif.) zijn 70e verjaardag gedenken. vvwvwvwwwwvwwwv v\^vvvvvvvvvvvvvvvvv\\\v Grote vorderingen in uitvoering EXPERIMENTEREN zit de mannen van rijkswaterstaat in het bloed... Vooral bij de Delta werken is niet geaarzeld nieuwe systemen in te voeren: men denke slechts aan de nylonzand zakken. nylon-„vloerbedek- king". doorlaatcaissons en de aangekondigde kabelbaan over de Grevelingen. Niet alleen bij de Deltawerken, maar ook bij andere grote projecten schuwt Rijkswaterstaat de nieuwe me thoden niet. De oeververdedi ging van het Zuid-Sloe vormt daarvan een bewijs. Hier is men afgestapt van het gebrui kelijke systeem met zinkwer ken. De oever van het Zuid-Sloe wordt verdedigd door drie 300 3 meter hoge „ruggen" van grof meter hoge „ruggen" van grof grint. Tussen Walcheren (Schuone Waar din) en Zuid-Bcveland (Van Cilters- polders) liggen om de twee kilonie ter drie flinke grindruggen op de langzaam glooiende oever. Laborato riumproeven hebben uitgewezen, dat dit systeem van oeververdediging in de praktijk moet kunnen voldoen. Daarom hebben de mannen van rijks waterstaat niet geaarzeld dit systeem in het Zuidsioe in de,praktijk te breii- gen. De laatste 150 jaar heeft «Ie rusteloze stroom van de VVesterschelde niet nimmer aflatende kracht aan de oe-1 ver geknabbeld. In die periode is jaar-1 lijks 13 meter van de oever aEgehrok- lteltl, in totaal dus bijna 2 km! Als dit, proces zich in dezelfde mate zou voortzetten, zouden de Walcherse en Bevelandse polders rond het Zuidsioe spoedig gevaar lopen. Bij de uitvoering van liet Sloeproject heeft rijkswaterstaat als een van de eerste taken gezien de stroom aan banden te leggen en het landinwaarts verplaatsen van de stroomgeul tegen te gaan. De langzaam glooiende oever is daarom op drie plaatsen voorzien van een „rug". Deze ruggen liggen dwars op de stroom. Zij ..lichten" als het ware de stroom op van de bodem, waardoor voorkomen wordt, dat de oever ver der worden aangetast. De 300 meter lange ruggen, die aan de landzijde bij laag water gedeeltelijk boven water komen, bestaan uit grof grind, af komstig van de Moezel, die wordt ge kanaliseerd. In totaal was 70.000 ton grind no dig. Deze oeververdedigingswerken voor het Zuidsioe vergden een uit gaaf van rond twee miljoen gul den. Deze werken zijn tlians vrij wel geheel klaar: er rest rijkswa terstaat alleen nog het aanbren gen van giet asfalt op de plaats, waar de „ruggen" boven (laag) water komen. Vrijwel gereed De laatste weken zijn grote vorderin gen gemaakt bij de werken in het Zuidsioe. De verzwaring van de be- staande zeewering langs de Walcher- j se polders is vrijwel gereed, evenals na f 7.000.000. het deel van de afsluitdijk op de schor ren aan de Bevelandse kant. Alleen de bekleding van de dijk moet nog worden aangebracht. Ook de bouwput is nagenoeg gereed. Begin januari, over enkele weken dus, zal hier mei de bouw van de uitwateringssluis wor den begonnen, een werk van een drie kwart miljoen gulden, waarvoor een half jaar is uitgetrokken. In juli moet de sluis gereed zijn. Onmiddellijk daarna wordt de ringdijk „gesloopt" en wordt de dijk gesloten. Omstreeks augustus 1962 kan de dijkdichting een feit zijn. Het werk zal evenwel niet vóór mei 1963 worden opgeleverd, want na de dijkdichting dient nog een weg over de nieuwe "afsluitdijk te worden aan gelegd. En daarmee moet men wach ten tot het voorjaar van 1963. In tijd gerekeud is nog slechts een derde van het werk in het Sloe ver richt, maar financieel zit men al op de helft. Dat betekent, dat al vyf mil joen golden is uitgegeven, want het totale Sloeproject de fase tot mei 1963 vergt een nitgaaf van tien miljoen gulden. Alleen al de dijkver zwaring en de aanleg van de nieuwe afsluitdijk beloopt een bedrag van bij- f-iantlijn De viering van kerstfeest lijkt la onze dagen een hachelijke on derneming: een wezenlijk onder deel van de kerstboodschap wordt gevormd door dc aankondiging „Vre de op aarde" en die vrede nu is wel het laatste waarvan in deze wereld op dit ogenblik sprake is. Op zichzelf is dat geen bijzondere toestand, want sinds de boodschap voor hel eerst klonk is de vrede voortdurend ver weg geweest. Altijd waren er wel ergens op de planeet spanningen, oorlogstoebcreidingen of gevechten. Jan Engelman heeft in 1939 gedicht: „Het goede vee is binnen, de kribbe is gezet, maar wil een lied beginnen, dan schalt de krijgstrompet". Sinds mensenheugenis wordt die trompet gestoken en is er onvrede op het feest van de vrede. Men is aan die paradox haast ge wend geraakt. Maar op dit ogenblik, nu dc we reld door allerlei oorzaken héél klein is geworden, zo klein zelfs dat men vaak allerlei ongunstige berichten uit verre oorden eerder weet dan het nieuws uit de eigen straat, op dit ogenblik schijnt het alsof spanningen en moeilijkheden overheersender zijn dan ooit, alsof de dreiging ditmaal met als inzet het bestaan van de mensheid als geheel groter is dan in .het verleden. Zelfs het woord „Vrede" is een propagandaleuze ge worden in wat men de „koude oor log" noemt, het wordt in deze tijd beschouwd als een ontkracht be grip, een gedevalueerd woord. De duif met dc olijftak in de bek is gevangen en in een nauwe kooi ge zet: de tralies zijn in allerlei kleuren geverfd, rood. wit, zwart... En te gelijkertijd heeft het feest van de vrede een plaats in de stryd dei- ideologieën gekregen. Zo deed zich vorig jaar rond kerstfeest een nogal opvallende gebeurtenis voor in een Frans dprp. die deze strijd op tragi komische wijze illustreerde. Een pas toor in Repes had namelijk zijn kerst stal versierd met een tekening, waar op een Amerikaanse wolkenkrabber, de Eiffeltoren en een rode hamei- met sikkel, maar dat namen zijn pa rochianen niet. Hij verklaarde hun toen waarom hij de communistische emblemen tussen die van Amerika en Frankrijk had geplaatst: ..Ik deed het omdat een derde van de wereld bevolking communist is en er onge twijfeld vele communisten zijn. die liet goede pad weer willen ontdek ken" zei hij. Maar men bleef kwaad en de arme pastoor werd overstelpt met brieven en telefoontjes van ver ontwaardigde parochianen. Toen ver ving hij in arren moede de gewraakte tekening door een wereldkaart. „Ik ben beschuldigd van bedoelingen, die ik nooit heb gehad" vertelde de gees telijke. „Ik heb er nu genoeg van. Ik heb de tekening verwijderd, zodat ik zelf wat vrede kan krijgen..." Weet de wereld nog wel wat vre de is? Onlangs troffen wij in een Friese krant een beschou wing aan van een medewerker over Nijhoff en zijdelings kwam daarin deze vraag aan de orde. In 1943 ver taalde dé dichter een vers van Char les d'Orleans, een gebed om de vrede, waarvan de laatste regel luidt: „Priez pour paix, trés grand trésor de joie". Letterlijk staat er: „Bidt om vrede, zeer grote schat van vreugde", maar Nijhoff maakte er een prachtige Nederlandse zin van. een gebed waarin alle hemelse en aardse macht zich smekend buigt om dat ene goed te mogen ontvangen: vrede. Deze laatste regel luidde in Nijhoffs vertaling: „Bidt om vrede, die hemel sticht op aarde". De auteur van de beschouwing in de Friese krant wijdde aan deze versregel en kele zinnen. Welk een stille en sterke functie vervult dat woord „stichten", geflankeerd als het wordt door de woorden „hemel" en „aarde", zo zegt hij. Er zweeft iets in mee van oude psalmen „Zijn stichting ligt op heilige bergen" vrede maakt men niet! En voorts: de vrede is van een hogere orde dan niet-oorlog. Bidt om vrede, die hemel sticht op aarde, zo vertaalde dus Nij hoff. En hij gebruikte het woord nog in de niet-gedevalueerde zin. maar in betekenis, die ver uitgaat boven het door-de-weekse gebruik Wanneer men zo'n dichtregel leest, dan is er even een schok van her kenning en voelt men iets van de wijde achtergronden, die het woord in zijn diepste betekenis kan oproe pen. De dichter is tot zulk een con frontatie in staat: „Bidt om vrede, die hemel sticht op aarde". Hij zin speelt op een schier-extatische toe stand, waarover de nuchtere mens echter temidden van berichten over Kongo, Berlijn en Nieuw-Guinea de schouders ophaalt. Wanneer nu de kerstboodschap weer wordt ge hoord en opnieuw het „Vrede op aar de" weerklinkt, zal men echter moe ten begrijpen dat de kooi waarin de duif niet de olijftak is opgesloten wijd open moet. Dat is een zware opgave voor de verstandelijk-rede- nerende mensheid, misschien wel te zwaar. Maar dat komt omdat met „yfede" een toestand wordt bedoeld, «lie „Alle verstand te boven gaat". De „twist", de nieuwe dans die in de V.S. grote opgang maakt, heeft zijn eerst, slachtoffer gemaakt De 79-jarige Beman. Tampltn gaf een fraai staaltje van de nieuwe dans in een dansgelegenheid te Los Angeles, tot hij tengevolge van een hartaanval dood neerviel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1