OP WACHT DE KERSTNACHT Twee uur op, twee uur af (opus 73) voor klarinet en piano van Carl Maria von Weber op zijn klarinet oefende. 2al wel thuis zit ten met Kerstmis. Misschien ook niet. Mogelijk staat hij op wacht in de „Vlissingse C.O.A.K." bij het hek achter de boulevard en hoort hij de zee tegen de kust spelen. Misschien komt hij pas eerste kerstdag om half vijf in de mid dag van wacht af en heeft hij nu 24 uur meegedraaid, „twee uur op, twee uur af", dus twee uur wacht en twee uur rust. Hij heeft ook de kans, dat hij eerste kerst dag op wacht moet en dan om half vijf present moet zijn bij het aflossen van de wacht. Met Kerstmis is de wachtparade in de generaal-majoor Berghuys- kazerne in Middelburg half vijf in de middag. Normaliter is de aflos sing om zeven uur 's avonds, maar met Kerstmis is de verande ring van wacht vervroegd, zodat de mensen nog de tijd hebben om per trein thuis te komen. „AI moeten ze naar Delfzijl. Maar op tijd komen doen ze." Eerste kerst dag heeft men dan in de kazerne doorgebracht, maar tweede kerst dag zit men thuis. De marine heeft de aflossing van de wacht om kwart voor negen 's morgens. De afgaande wacht gaat na een kwartier per trein naar de woonplaats en de nieuwe wacht heeft zijn taak overgeno men. Die taak bij de marine-eenheid in Vlissingen houdt onder meer in de algemene bewaking van het ob ject. Maar ook inspectie of de trossen goed staan, of de schepen door het heen en weer bewegen op het water de palen niet uit de grond hebben getrokken. Dan wórdt er gekeken naar het „aan zien" van de schepen. Waaien de vlaggen en de „geus" goed wijd uit? Bij de valreep staat de on derofficier van de wacht met een leerling op wacht. Zij krijgen op andere dagen het winterverlof, dat een deel van het marinepersoneel nu thuis doorbrengt. NORMAAL Er wordt: toch wel iets gedaan voor de mensen, die met Kerstmis wacht lopen of an dere taken vervullen? „Normaal" zeggen de marinemensen. De dienst is als op zondag en verder is alles normaal. Zoals het elk jaar normaal is met Kerstmis. Een kerstetentje, een versierde kerstboom. Er is geen vrede op aarde, daar om is de burger in dienst. Geen nieuws en zeker niet voor de militair. De militair doet zijn „plicht" ook met Kerstmis. „Het is vervelend voor de knul len, die het treffen, maar het is nu eenmaal nodig", zegt een offi cier van de centrale opleidings school voor administratief kader in Middelburg. En nu is de C.O. A.K. nog een opleidingsschool, dus er zijn geen andere mensen in de kazerne, dan een groep, die wacht loopt. Bij de „parate troe pen" en de andere krijgsmacht onderdelen is dat anders. „De wacht moet normaal zijn dienst doen", dat is het algemene gezegde voor de burger in 'nood- verpakking en voor de beroeps militair. De militairen in Zeeland zijn deze Kerstmis paraat. Op de C.O.A.K. de dépendances daarvan in Mid delburg en Vlissingen. bij de Ko ninklijke Marine in Vlissingen en bij de posten van het Marine Be wakingskorps elders in Zeeland. „Het is voor de mannen hetzelfde of ze met hun verjaardag wacht draaien of met Kerstmis",zegt een marineofficier. „We verzoeten ze de Kerstmis iets, door ze wat toe te stoppen", zegt een ander. „De dienstcontrole in de kerst nacht zal een plezierig karakter dragen", aldus de officier van de C.O.A.K., die in de kerstnacht de ronde langs de wachtposten zal maken. GEEN VERSCHIL Wacht in de kerstnacht, van 24 op 25 december. Van zon dag op maandag. Er is geen verschil met de gewone nacht. Bij de marine staat men zoals nor maal op wacht, bij de landmacht, de C.O.A.K., staat men op wacht. De matroos in Vlissingen loopt met zijn geweer aan de schouder op en neer langs de kade van de Binnenhaven, waar de schepen De marinewacht glimlacht in de koude kerstnacht. gemeerd liggen. Hij laat onderzoe kend zijn blik glijden over de schaars verlichte schepen, langs de omheining die het marineter rein van de burger-buitenwereld afsluit. Hij loopt de kade over. een paar honderd meter en keert dan. Hy loopt terug tot zijn schil derhuisje vooraan bij het wacht schip Hr. Ms. „Van Speijk", een grijs wachthuisje met een rood- wit-blauwe band erop geverfd. In Middelburg staat een soldaat op wacht bij het hek, dat toegang geeft tot de C.O.A.K.-lcazerne; daar zijn vrijwel alle lichten ge doofd. Alleen in de kantine brandt een enkele lamp. De binnenplaats van de kazerne ligt als een verla ten stenen vlak tussen de gebou wen. Er is geen verschil met een nor male wacht, zeggen de militairen. Wat moet er voor verscliil zijn? Er zyn wat mensen met kerstver lof, er zyn wat mensen, die wacht draaien, die gaan een dagje later naar huis. En er zijn, zeggen zij, een aantal mannen, die terugko men, die vervangen dan de men sen, die nog niet thuis waren. Ge woon een cliristelyke feestdag, met „dienst als op zondag". „Dienst als op'zondag", dienst als op Kerstmis. Dienst als op Kerstmis: een kerst boom in de kantines en eén met helder wit linnen gedekte tafel. Dat wil bij de C.O.A.K. bijvoor beeld zeggen een dominee en een aalmoezenier, die in de kerst nacht de wachtposten langsrijden met een kerstgave. Dat betekent bij de marine een Kerstmaaltijd op eerste kerstdag en een oosters ge tint dineetje op de tweede kerst dag. De militair, die één van de avon den voor Kerstmis nog op de slaapzaal in de Vlissingse „bom vrije" kazerne het eerste concerto paar uur nemen militairen, die in Middelburg en directe omgeving wonen, de wacht over. Dan kan het gebeuren, dat een beroepsser geant de wacht aan de poort overneemt van een dienstplichtig soldaat, die aan de C.O.A.K. een opleiding krijgt tot officier of on derofficier der militaire admini stratie. De wachtcommandant wordt voor die paar uur vervan gen en de officier van piket, de onmiddellijke „baas" van de wachtcommandant en diens man schappen, zit mee aan tafel. De officier van dienst, die verant woordelijk is voo; de orde, rust, en veiligheid van de kazerne tij dens de kerstdagen eet rustig zijn huzarensla een ander uit Mid delburg neemt zijn dienst waar. Aan de kerstmaaltijd in de C.O.A.K. neemt ieder deel, die met eerste kerstdag op wacht is. Ook de „aal" en de „doom" zijn van de party. De wachten in de Vlissingse dépendance van de Middelburgse C.O A.K. zo goed als de wachten in het arsenaal van Vlissingen, het Waaggebouw in Middelburg en het barakken kamp „Modderoord". Kerstavond is er voor de C.O.AJi.-mensen een kerstdiner. Officieren en man schappen zitten door elkaar aan de kersttafel in de officiersmess. v Kolonel Potteboom spreekt een kort woord. De mess is versierd met dennetakken en er zal een enkele kaars branden. Misschien wordt er een zacht muziekje op de radio aangezet dan is de sfeer compleet. Vrede op aarde. TWEE UUR Na het diner worden de wacht posten weer afgelost. Twee uur op twee uur af. Twee uur met het geweer in de wies- kou, twee uur in de wachtlokalen, met een boek of een kaartspel, met een beduimeld, oud tijd schrift, een gamel koffie, een lunchpakket en een stuk kerst krans. Naarmate het uur vordert neemt ook de slaap toe. Wie sla perig wordt doet zijn ogen dicht hij zal tijdig gewekt worden, wanneer het zijn beurt weer is om de wacht in te nemen. Zo wordt de kerstnacht doorge bracht in de C.O.A.K.-kazerne in Middelburg. Aalmoezenier Kloeg en dominee Bartlema stappen om een uur of elf in een Volkswagen en rijden de posten af; in Mod deroord en in de Berghuyskazer- ne, achter het hoge nek van het Middelburgse Waaggebouw en de posten bij het arsenaal en de „Bomvrije kazerne" in Vlissingen. De „doom" en de „aal" hebben een kerstpakketje bij zich. Er zit wat eetbaars in en wat leesvoer. „De mannen zullen heus niet van ver veling in slaap vallen", zegt een officier van dienst. Ook deze offi cier maakt in de kerstnacht zijn normale ronde van iedere nacht. Verder komt de officier van piket langs de posten. De dienstcontrole zal een „plezierig karakter dra gen" zeggen de otficieren. Maar toch zal het doel, waarvoor de wacht aanwezig is: waakzaam heid, niet uit het cog worden ver loren. „Nog bijzonderheden te melden?", vraagt de officier; „géén bijzonderheden te melden", luidt het antwoord „Slaatje aspergesoep gar- nalenpasteï gebakken aardap pelen pruimen-compöte wijn appelmoes diverse groenten kip mandarynen hazel noot walnoot ijs koffie". In grillige violette letters is het menu voor het kerstdiner op eerste kerstdag voor de wacht schepen Hr. Ms. „Van Speijk" en „Cornelis Drebbel" op een vel papier gehectografeerd. Ook bij de marine wordt er „normaal" een kerstdineetje georganiseerd. De officier en de onderofficier van de waclit en de manschappen, die geen wacht hebben,zullen geza menlijk in de eetverblyven op de schepen, die in de Vlissingse ha- ven liggen, een kerstdiner hebben, De mensen, die op wacht moeten, hebben „voorgegeten". Daaraan is nu eenmaal niet veel te dpen. KERSTGROET Ook in Vlissingen zullen de vlootdominee en de vlootaal- moezenier de wat afgelegen en van de buitenwereld afgesloten wachtposten met Kerstmis langs rijden. De mannen zullen de kerstnum mers van „Stella Maris" en van „De Roerganger" ontvangen. Do minee brengt de gedrukte kerst groet van de hooftivlootpredikant „beste wensen voor een gezegend kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar". De mannen op wacht zullen nog even terugdenken aan de speciale interkerkelijke kerst viering van de marine in Vlissin gen, die al vrijdagmiddag 15 de cember in de Vlissingse Johannes- kerk werd gehouden. Daar spra ken vlootpredikant ds. Metting van Rijn en vlootaalmoezenier Toering. Daar zaten de marine mensen bijeen met verloofde of vrouw. „Juist omdat we ze dan allemaal nog bij elkaar hebben, daarom wordt die kerstdienst zo vroeg gehouden" zeggen de gees telijke verzorgers van de Vlissin- se marine. Tweede kerstdag is er voor de marinemensen nog een Indische maaltijd. En voor de rest deze Kerstmis 1961? „Normaal", luidt het com mentaar, wanneer men ernaar vraagt. De Nederlandse vlag en de „geus" (een in zestien afwis selend *rood-wit- en blauwe drie hoeken verdeelde vlag, die alleen met bijzondere gelegenheden uit hangt op de voorsteven) wappe ren op de schepen. De monteurs hebben wat meer tijd om te knut selen in de werkplaatsen ze knappen het één of ander karwei op en de mannen, die geen dienst hebben scharen zich om het tele visietoestel in de televisiezaal en wachten af zoals iedere tele visiekijker misschien wel tot er iets beters op liet scherm ver schijnt.... 's Avonds worden anker-, buiten en dekverlichting aangestoken en liggen de schepen er als vaal- grauwe gevaarten achter een lange en hoge omheining. De wacht ziet een enkele auto aan de andere zijde van de afrastering voorbijschieten naar de Vlissin- se veerboot of naar het station. En de volgende morgen om kwart voor negen wordt de wacht weer afgelost. Wacht met Kerstmis. In de C.O.A.K. is er een burger- kok, die de kerstmaaltijd klaarmaakt en er is de „hospik", een hospitaalsoldaat, die dienst heeft. Men eet kerstbrood en kerstkrans. „Alle grappenmakerij, die we thuis ook krygen". zeggen de militairen. In Vlissingen bran den op de wachtschepen vau de Koninklijke IHarine de lichtjes iu de kerstboom geen levensgrote, want de verblijven zijn niet hoog op een schip. Op de tafels ligt wit linnen en er staan kaarsen- standaards, die de timmerman vorig jaar heeft vervaardigd; een bandrecorder speelt kerstliedjes. „Dienst als op zondag". Dienst als op Kerstmis. Een stille, noodza kelijke wacht in de Stille Nacht. Een paar dagen voor Kerstmis zijn de militairen vanuit Zeeland met verlof gegaan. Met vers gestreken vouwen in de tenu's stonden ze op de perrons. Even later zaten ze in de treinen, die hen naar Kerstmis thuis zouden rijden. Met een sigaret tussen de lippen en een krant in hun handen, in de treinen, die van station naar station schoten. Tussen hun oogwimpers door gluurden ze naar de stationsborden. Ze vroegen het elkaar en de stationsnaam ging als een blik sem van mond tot mond, van de één naar de ander. Nog een uur, een half uur, nog een keer overstappen. Eenmaal thuis valt de dienst van hen af. Geen schieten, geen studie, geen vouwen persen voor de inspectie, geen bevelen opvolgen. Gewoon kerstfeest vieren, thuis zijn bij ouders of bij het meisje. Rond de kerstboom zitten, naar de kerk gaan en het er eens van nemen. Gewoon kerstfeest vieren in een burgerpak en doen of het werkelijk vrede op aarde is. Bij de ingang van de Berghuys- kazerne in Middelburg staat een soldaat voor de xcaclitwaar de wachtcommandant per telefoon een bericht doorkrijgt. In de slaapzaal van de C.O.A.K.- kazerne in Middelburg zijn nu geen militairen om de korpsorder nr. 284 te gehoorzamen: „aange zien het de laatste tijd herhaalde lijk is voorgekomen dat in de dou checellen scheermesjes worden achtergelaten...... geen scheer mesjes meer in de douches gebrui ken, voor welk doel dan ook". De dekens liggen keurig ineenge draaid tot wolletjes, op de bedden. De kantines met de affiches voor de films „Meisjes van de Mambo- bar" en de waarschuwing „Kop pels af" zijn wat overbodig ge worden voor de enkeling, die vrij van wacht zich in de kan tine vermaakt. Maar kerstavond tussen zes en zeven uur. In de uren, dat anders door-de-weeks de mannen hun tenue extra in orde maken, de koppels „blancoën" en het koper poetsen, voor de inspectie van de vracht, komen de mensen, die wacht hebben met de comman dant, zijn echtgenote en de onder officieren en officieren, die wacht hebben, bij elkaar voor een kerst maaltijd in de officiersmess. Een Het- aflossen van de wacht op het terrein van de Marine in Vlissin gen. Rechts de afgaande man met het dagtenuen links de nieuwe waclit stevig „verpakt" voor de winternacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15