Basis voor garantiebeleid dient wellicht te worden gewijzigd VOORZITTER VRAAGT MEER STEUN CENTRAAL BUREAU Waar zijn onze schepen? VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Landbouwschap Meningen over toekomst van landbouw zeer gevarieerd In de gistermorgen gehouden bestuursvergadering van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer A. W. Biewenga, gesproken over het garantiebeleid, zoals dit nu voor 1961-1962 is vastgesteld en over de besprekingen van de E.E.G.-minister- raad inzake het gemeenschappelijke landbouwbeleid. De heer Biewenga constateerde met voldoening dat dit jaar met de mi nister van landbouw en visserij na uitvoerig overleg uiteindelijk overeenstemming kon worden verkregen over de vaststelling van de prijzen voor de gegarandeerde produkten. De overeenstemming lussen de mi nister en het Landbouwschap bete- kenfc niet. dat het Landbouwschap in alles zijn zin heeft gekregen. An derzijds heeft de minister ook hogere prijzen vastgesteld met name voor melk en suikerbieten dan hij in het aanvankelijke overleg heeft voorgesteld. Het Landbouwschap zal echter de vraag onder ogen moeten zien. of de huidige basis voor liet garantiebeleid voor de toekomst niet zal moeten worden gewijzigd. Alom wordt ge sproken over een heroriëntering van de produktierichting en van de pro- duktiemethoden in de landbouw, van een omschakeling hierin. Dit zal zeer grote investeringen vergen. Het de beperking van de gegaran deerde hoeveelheid, neerkomt op een reëele prijs van ten hoogste 26 cent. In de akkerbouw is er een achterblijven in inkomenspo sitie. zowel voor ondernemers als werknemers. De minister heeft gezegd, dat hij het akkerbouwklimaat wil verbeteren, maar er worden hier geen maatrege len genomen om de vlasverbouw te steunen en om de koolzaadprijs te garanderen, zoals dat in het buiten land wel gebeurt. Ook zou volgens de heer Oosterhuis alle bruikbare Nederlandse tarwe in het brood moeten worden verwerkt. Dat de bereidheid om investeringen te doen in onze landbouw vrij gering evenwel noodzakelijk dat de land- is komt volgens hem, doordat velen bouw voor de hier bedoelde investe ringen over voldoende eigen midde len beschikt. Er zijn dus grote re serveringen nodig. De vraag is ge wettigd, of de huidige basis voor het garantiebeleid hiervoor voldoende ruimte biedt. In zijn beschouwing naar aanlei ding van de E.E.G.-besprekingen, die in deze dagen in Brussel wor den gehouden, sprak de heer Bie wenga over de Franse en Duitse tegenstand tegen het doen opgaan van bevoegdheden, die op het ogenblik uitsluitend nationaal ge hanteerd worden, in gemeen schappelijke regelingen, waarvan de uitvoering aan de Europese commissie wordt overgelaten. Een gemeenschappelijk landbouwbe leid is eerst mogelijk als het auto noom grensbeleid door gemeenschap pelijke regelingen wordt vervangen en wanneer deze regelingen ook op communautaire wijze worden uitge voerd. Goede start Het Landbouwschap, zo' zei de heer Biewenga verder, is van mening, dat deze dagen een goede start met het gemeenschappelijk landbouwbeleid moet worden gemaakt, wil het zin hebben om 1 januari aanstaande naai de tweede etappe over te gaan. De positie van Nederland met zijn be langrijke agrarische export kan pas dan ten volle in de E.E.G. tot zijn recht komen, wanneer een gemeen schappelijk landbouwbeleid tot stand komt. De opmerkingen, die de heer Biewen ga in zijn rede maakte over het ga rantiebeleid, werden aanleiding tot een discussie tijdens de rondvraag. Verontrustend De heer Oosterhuis (K.N.L.C.), bleek 's voorzitters voldoening over de met de minister bereikte overeenstemming inzake de ga rantieprijzen niet te delen. Hij noemde 'de toestand in de land bouw verontrustend. Hij meende, dat aan de veehouderij geen recht wordt gedaan met de melkgaran- tieprijs van 28,1 cent, die, gezien niet geloven, dat in de toekomst een constructief landbouwbeleid zal wor den gevoerd. Het beleid zoals het er nu ligt is een minimum beleid. Niet anders Andere woordvoerders uit het be stuur bleken er anders over te denken dan do heer Oosterhuis. De heer Mertens, die voorzitter is van de K.N.B.T.B., vond dat het Landbouwschap moeilijk anders had kunnen doen dan het nu ge daan heeft. Wel was de heer Mer tens het met de heer Oosterhuis eens, dat opnieuw zal moeten wor den bekeken of men met het ga rantiebeleid op deze wijze door moet gaan. Verder zei liij, aansluitend op de op merkingen die de directeur-generaal van de landbouw onlangs daarover gemaakt heeft, dat men er zich, op langere termijn gezien, op zal moe ten voorbereiden dat Nederland van zijn tarwe in de E.E.G. niet alle heil zal moeten verwachten. Aan de con currentie van de buitenlandse tarwe zullen we een zware dobber hebben. De heer Haverkamp (C.B.T.B.) kon in sommige opzichten wel met de heer Oosterhuis meevoelen, maar meende toch dat het overleg dat nu tussen Landbouwschap en regering is gevoerd, heeft gevoerd tot resul taten waarover in deze vergadering moeilijk harde woorden konden wor den gesproken. Niet afgeweken De voorzitter, de heer Biewenga, zei dat op grond van de in het verleden aanvaarde uitgangspun ten moeilijk een ander beleid mo gelijk was geweest. Het Land bouwschap heeft er uitgehaald wat er in zat en is niet ver afge weken van de voorstellen zijner hoofdafdelingen. Het Landbouw schap, zo merkte de heer Biewen ga verder op, heeft herhaaldelijk aangedrongen op verbreding van de basis van het garantiebeleid door het garanderen van koolzaad en vlas. Het Landbouwschap stemt verder in met het besluit van het produktschap van granen, zaden en peulvruchten, inzake de 35 procent verplichte bij menging van inlandse tarwe en met het besluit van het produktschap zuivel, geen produktieheffing te leg gen op voor het binnenland bestem de kaas. Over die beide aangelegen heden heeft het Landbouwschap zich tot de minister gewend. De heer Biewenga betwijfelde of dat wat de heer Oosterhuis gezegd had over een onder de boeren bestaande moedeloze stemming wel het juiste geluid was. Hij vond het verkeerd een „zekere kankerzucht" die in de lapdbouw bestaat, te stimuleren. Hij verwees naar de waarderende woor den, die de heer Geuze, voorzitter van de bij het K.N.L.C. aangesloten Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, onlangs gesproken heeft over het Landbouwschap en over het discus sierapport „Landbouwpolitiek op langere termijn" van het Landbouw schap. „We zullen het beleid moeten opbouwen met de mensen uit de af delingen", aldus de voorzitter. De heer Stokman (Chr. Landarbei ders) vond dat liet Landbouwbeleid dit jaar beter is geweest dan vo rige jaren. De heer Tiggelaar (A.N.A.B.) meen de, dat in sommige gebieden de land bouw nog te vee! op de oude basis, volgens bet oude bedrijfsplan werkt, en daardoor in moeilijkheden komt. NIET ALLES KRITIEKLOOS AANVAARDEN Samenbundeling krachten noodzakelijk In Amsterdam is gisteren de alge mene vergadering gehouden Aan het „Centraal Bureau", de nationale coöperatieve aan- en verkoopvereni ging van de landbouw. De waarne mend voorzitter, de heer A. Loman uit Almen, vroeg in zijn openings rede van de bij het centraal bureau aangesloten landbouw coöperatie een zo groot mogelijke samenwerking in het dagelijkse commerciële hande len. De in het afgelopen jaar door de leden-coöperaties gezamenlijk be haalde geldomzetten, zeshonderdmil joen gulden, zijn aanzienlijk hoger dan de geldomzet van het centraal bureau. Wel kan een groot deel van het ver schil worden verklaard uit de kosten van verwerking, distributie en trans port bjj de plaatselijke coöperaties en uit het verkeer van de plaatselijke of gewestelijke coöperaties met de eigen leden. Maar ook afgezien daar van is er nog een kloof die is ver oorzaakt doordat dat deel van de omzet der ledencoöperaties dat niet over het centraal bureau is aange kocht of afgezet. De heer Loman, die zei hiermee een teer vraagstuk aan te roeren vroeg zich af of het besef dat juist in deze tijd de positie der coöperatie slechts door de samenbundeling van krach ten wordt bepaald, wel altijd vol doende leeft. Dit betekent geen kri tiekloos aanvaarden van wat de cen trale organisatie in het commerciële verkeer bleek te doen. De verenigin gen hebben zelfs de plicht de eigen gekozen organisatie te wijzen op het geen naar hun mening verbeterd kan worden. Maar omgekeerd mogen de coöperaties hel; centraal bureau niet voorbij gaan om kleine prijs verschillen of om welke reden dan ook. Het mag niet. zo zijn dat de leiding van de coöperaties zich ten opzichte van het centraal bu reau veroorlooft hetgeen men in de eigen leden afkeurt, elke op- ZOEKEN NAAR MICHAEL ROCKEFELLER GESTAAKT Gouverneur Nelson Rockefeller beeft donderdag meegedeeld, dat bet gou vernement van Nederlands Nieuw- Guinea hem ervan op de hoogte heeft gesteld, dat het zoeken naar zijn 23- jarige zoon Michael Ss gestaakt. Michael wordt sinds 19 november aan de zuidkust van Nieuw-Guïnea ver mist. De gouverneur zei tot verslag gevers, dat geen spoor van Michael is gevonden. dracht, die men de organisatie onthoudt, verzwakt de totale po sitie der coöperatie in dezelfde mate als zij het particuliere be drijfsleven versterkt. Dit geldt vooral ook voor de bedrijfs takken waar in het centraal bureau nog in opbouw is. Het is geen ver dienste de coöperatie te steunen daar waar zij door haar positie al een lei dende rol op de markt vervult. Men moet juist achter de coöperatie staan, waar zij nog in de kinderschoenen staat, zoals bij de afdeling land bouwwerktuigen. Boesia verwerpt Ghanese beschuldigingen Dr. Kofi Boesia, de verbannen leider van de Ghanese verenigde oppositie partij, heeft donderdag de beschuldi ging van de Ghanese regering dat hij betrokken was bij een samenzwe ring om president Nkroemah van Ghana te vermoorden en de regering omver te werpen „valse verzinsels" genoemd. Dr. Boesia zei dit bij zijn aan komst uit Sierra Leone in Lon den. Genoemde beschuldiging is ver vat in een Ghanees witboek, dat op 11 december is gepubliceerd. Dit wit boek is gepubliceerd om „de onpretti ge waarheid te verbergen", aldus Boesia. Hij zei te geloven dat de on derdrukkingsmaatregelen van de re gering een gewelddadige reactie van het Ghancsb volk tot gevolg zullen hebben. Amsterdamse koopman verdronken Te ongeveer twee uur woensdagnacht is de 48-jarige Amsterdamse bloemen - koopman E. Westers door onbekende oorzaak onder het westelijk viaduct van liet Centraal Station ie Amster dam in het water geraakt en verdron ken. Twee spoorwegemployés, die zich op de spoorbrug bevonden hoorden hulp geroep en zagen de man in het water liggen. Zij snelden toe en slaagden erin hem op de kant te brengen. Een agent van politie heeft nog kunstma tige ademhaling toegepast, doch te vergeefs. KUSTVAARDER CORNELIS TOCH IN HAVEN De Nederlandse kustvaarder Corne lls, uit Zwartsluis, die op de Oostzee was lek geraakt, is de Zuldzweedse haven Kalmar binnengelopen. Aanvankelijk had de Cornells ge meld zich in zinkende toestand te be vinden. Later werd het S.O.S. inge trokken, daar bleek dat men zich met de eigen pompen kon redden en een haven kon bereiken. «want Akkerlies zijn Instant cachets met 4-voudjg werkend micropoeder. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes Weinig toenadering in E.E.G.-raad Een eerste poging van de ministers van de zes E.E.G.-landcn om een be slissing te forceren over een aantal principiële punten van een gemeen- schappelijk landbouwbeleid heeft woensdagavond weinig resultaten op geleverd. Toen de ministers en hun naaste me dewerkers na het middernachtelijk uur de vergaderzaal in Brussel ver lieten, was weliswaar een beginsel - overeenstemming bereikt over één van de vijf punten, die op de agenda van de besloten ministeriële bespre kingen stonden, doch drie ervan wa ren zelfs niet ter sprake gekomen en op een ervan staan thans de standpunten verder dan ooit uit elk- KERSTBOODSCHAP VAN PAUS JOANNES Paus Joannes de 23ste heeft donder dagavond In zyn kerstboodschap aan de wereld gezegd dat het „weder zijdse wantrouwen leidt tot een ver slechtering van de internationale toe stand". Het tachtigjarig hoofd der R.-K.- Kerlc vervolgde: „Laat ons slechts denken aan de staat van vrees, waar in de mensen leven als gevolg van het overmatige geweld en de gekoes terde vijandschap. Het is duidelijk, dat dit moet leiden tot een steeds verdergaande verkoeling in de be trekkingen tussen de mensen en tot een toeneming van wantrouwen en vrees". De paus verklaarde, dat de oproep tot vrede, die uitgaat van de kribbe te Bethlehem, „dit jaar moet wor den opgevat als een beroep tot goed heid, het betonen van waarachtige broederschap en het vermijden van kuiperijen en van al die verstorende elementen, die wij reeds eerder heb ben genoemd en nu weer, zonder het gebruik van verhullende termen, zul len noemen, namelijk trots, begeerte, hardheid en zelfzucht". Joop Z. vrijgesproken De rechtbank in Amsterdam heeft gisterochtend de 49-jarige Amstel- veense drukker-publicist Joop Z. vrijgesproken van de hem tenlastge- legde medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte, waarvoor de officier van justitie mr. H. E. van Renesse hem bestraft vilde zien met een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek van de ruim honderd dagen die Z. in voorarrest heeft doorge bracht. Het ging om ongeveer 300 nage maakte Franse indentiteitskaarten die in 1958 in de drukkerij van Z. werden gedrukt en die bestemd wa ren voor de-illegaal in- Frankrijk verblijvende Algerijnen. De kroonge tuige in het onlangs in Amsterdam gevoerde valsemuntersproces, de drukker Hubertus Hompe, kreeg van Joop Z. toestemming om de kaarten op zijn persen te drukken. De recht bank overwoog in haar vonnis dat het wettige en overtuigende bewijs niet is geleverd en dat met name niet is komen vast te staan dat het voornemen tot het vervalsen van de indentieteitskaarten bij de hoofdda ders reeds bestond toen Z. zyn me dewerking tot het drukken verleen de. Evenmin is gebleken waar de in de dagvaarding genoemde carte- d'identité ten name van Anne Nico le le Touedïc valselijk is opgege- maakt. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW Vrouw in Peru werd 150 jaar J In Trujillo, een plaats ten noorden van Lima in Peru, is overleden mevrouw Maria Ig- ëe nacia Grau y Horne, van wie §e men aanneemt dat ze 150 jaar v oud was. Mevrouw Grau laat meer dan tweehonderd kinderen, klein- kinderen enz. achter. Een van de slippedraagsters bij de be- grafenis was een 115-jarige vrouw die op dezelfde dag als de overledene haar verjaardag vierde. lil]lllllll!lllllllllli:illlllllllllllll!llllllllllllllllll!!lllllllllllll!lll!!l!lllllllllll"iïi Verschoningsrecht voor maatschappelijk werkster De 31-jarige socialé wreiJistëfm.ej. L. M. Geertsema üit Amsterdam, die in 1959 voor de rechter-commissaris bij de rechtbank te Haarlem weigerde verklaringen onder ede af te leggen in een echtscheidingsprocedure, van een Velsens echtpaar omdat zij zich beriep op het verschoningsrecht is door de rechbank in Haarlem vrijge sproken. Sombere kerstboodschap K.L.M.-directeur Iu de eerste boodschap waarmede hij zich ter gelegenheid van het kerst feest en van de jaarwisseling tot alle K.L.M.'ers en hun familie wendt, heeft drs. E. II. van der Beugel, die eerder dit jaar de heer I. A. Aler als president-directeur der K.L.M. heeft opgevolgd, o.m. het volgende gezegd: „Laten wij vooral onze eigen maat schappij betrekken voor de goede wensen voor 1962, want zo ooit in de lange en boeiende geschiedenis van de K.L.M., moeten wij nu hopen dat verdere tegenslagen ons zullen blijven bespaard. Wij behoeven niet nodeloos triest te doen. Maar het zou niet van werke lijkheidszin getuigen als we voorbij zouden gaan aan de problemen waar mede de K.L.M. heeft te worstelen, want met het uitspreken van hoe oprecht ook gemeende wensen alleen, zullen we er beslist niet komen". De filmster Gina Lollobrigida, die op het ogenblik in Rome vertoeftheeft daar een halve Uter van haar bloed., gegeven voor het Italiaanse Rode Krwis. Volgens de bei-ichten bij deze foto was Gina. bijzonder flink en., toonde zij geen vrees voor de scher pe naald. IVOORKUST 1 SPILBERGEN IS t» W»fvi». K ENNE MER LA NO 20 250 t Twee weken voor dienstweigerend B.B.-er Wegens het als noodwachter niet voldoen aan een oproep voor de werkelijke dienst is de 36-jarige Utrechtse glaszetter J. M. door het gerechtshof in Amsterdam veroor deeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken. De politierechter in Utrecht had hem in maart j.l. daarvoor veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis de glaszetter echter in hoger beroep was gekomen. Gunstiger resultaten van Ubbink-Davo, Doesburg De directie van Ubbink-Davo N.V. te Doesburg deelt mede, dat over eenkomstig de iu het emissiepros- pectus van juni uitgesproken ver wachtingen, in vergelijking met 1960 de omzetten van de dochteronderne mingen in het lopende boekjaar zijn ICHEirwllK 21 v. 0*11» n. UE OF LIBERTY p. IO iraltar n. Port Slid M 23 Balboa vaiw. P APEN DR ECHT 20 70 in i 20 v Buenos I 21 te Port Said 'ndanks de plaats gehad hebbende kostenstijgingen zijn de bedrijfsre sultaten over 1961 gunstiger dan die over 1960 en mag worden ver wacht dat, ook over het verhoogde aandelenkapitaal, een onveranderd dividend zal worden voorgesteld. Over 1960 werd tien procent divi dend uitgekeerd, waarvan vijf pro cent in agio-aandelen. Chamotte Unie N.V. zal zelfde resultaat boeken De directie van Chamotte Unie N.V. te Geldermalsen venvacht, dat het eindresultaat van het bedrijf hetzelf de cijfer zal bereiken als het vorige jaar. De fabriek voor vuurvaste materialen was volledig met orders bezet en de produktïe werd alleen beperkt door de situatie op de ar beidsmarkt. Met de vernieuwing cn uitbreiding van de bestaande "installaties van Chamotte Unie N.V. is begonnen. Een en ander is ten dele vertraagd, doordat de bouwvergunning voor de hal, waarin de nieuwe tunneloven moet worden' ondergebracht, nog niet is verleend. Vóór het komende jaar is zowel de fabriek als de afdeling ovenbouw zeer goed van orders voorzien, zodat wij verwachten ook in 1962 vol met werk bezet te zullen zijn", aldus de directie. Van Ommeren neemt deel in Schreiner Aerocontractors Door een belangrijke financiële deel neming van de Rotterdamse maat schappij Phs. van Ommeren N.V. ziet de N.V. Schreiner Aerocontractors haar positie aanzienlijk versterkt, zo deelt de directie mede. Het maat schappelijk kapitaal werd verhoogd tot. vijf miljoen gulden, waarvan één miljoen geplaats en volgestort. de cognac voor liefhebbers en genieters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9