Het regionale beleid, Zeeland en de E.E.G. Vk ADVOCAAT komt uit ae wcutfltyo 4ene s&u4: Dubbel programma voor de amateurvoetballers X 111 46oudLÏ\ Examens VOLLEYBAL BEJAARDEN IN SLUISKIL BESPRAKEN ONTEIGENING RAAD 0UD-V0SSEMEERGEEN BEZWAAR TEGEN HERINDELING <kwix I 3 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 22 DECEMBER 1961 ZONDAG EN TWEEDE KERSTDAG Vlissingen moet kunnen winnen van Tongelre De amateurvoetballers gaan een bij zonder drukke week tegemoet. Twee programma's zijn er namelijk vast gesteld, een voor a.s. zondag en één voor tweede kerstdag. De eerste klasser Vlissingen gaat zondag op bezoek bij Tongelre en de leiders moeten zeker in staat worden geacht beide punten mee naar huis te ne men. Tweede kerstdag is Vlissingen i vrij. Overigens krijgt ook nummer twee op de ranglijst - De Spechten - zondag een vrij zwakke tegenstan der tegen zich in het veld. Schijndel presteerde tot nu toe niet veel. Tweede kerstdagstaat De Spechten een zwaardere wedstrijd te wachten. Dan gaan ze namelijk op bezoek in Boxtel. Niettemin verwachten we toch, dat ook deze wedstrijd in het voordeel van De Spechten zal eindi gen. In de tweede klas B krijgt Middel-1 burg zondag bezoek van Rood Wit. De Rood Witten die met 400 suppor ters naar de Nadorst komen boek ten nog geen enkel verliespunt, maar zullen nu terdege op hun tellen moe ten passen, want juist tegen sterke tegenstanders spelen de Middelbur gers het best. Terneuzen krijgt het ons inziens gemakkelijk tegen Dos- ko, dat nog steeds de onderste plaats bezet. H.V.V.-Sarto wordt een ontr moeting van twee vrij zwakke broe ders, waar misschien een kleine ze-" ge voor Hulst in zit. De strijd Hon- tenisse-Steenbergen maakt ons in ziens de meeste kans op een gelijk spel. Op tweede kerstdag krijgt Rood Wit de kans de voorsprong verder te vergroten. Dan gaan ze namelijk op' bezoek bij H.V.V. Ternéuzen kan voorts winnen van R.A.C., terwijl Internos en Hontenisse elkaar wei nig zullen toegeven. Zeeland Sport kan zich zondag, nog handhaven aan de kop van, de derde klas D. De. Vlissingers kunnen zelf winnen van R.C.S., maar ook nummer twee Meto zal Goes weinig geven. Op tweede kerstdag speelt Zeeland Sport weer tegen R.C.S. en krijgt Meto de kans met R.K.F.C. af te rekenen. Programma ZONDAG 24 DECEMBER: Eerste klas E: TongelreVlissingen; TlO.P. Roosendaal; Schijndel Spechten: AllianceBoxtel; Bra- bantiaM.O.C. Tweede klas B: MiddelburgRood Wit; DoskoTerneuzen; Hontenisse Steenbergen; Uno AnimoVeerse Boys; SartoH.V.V.; Internos-—R. A.C. Derde klas D: R.K.F.C.V.ES.; OdioB.S.C.; AxelZeelandia; Goes Meto: GrenswachtersCorn. Boys; Zeeland SportR.C.S. Vierde klas G: Nieuw Borgvliet Gastel; BrouwershavenN.S.V.: Vos meerCluzona; HalsterenZierik- Advertentie/ zee; KruislandSchutters. Vierde klas H: ClingePatrijzen; SteenKoewacht; Lewedorpse Boys Biervliet; OostburgLuctor; Bres- kensYerseke. Reserve eerste klas: Helmondia 3 Vlissingen 2; N.A.C. 3Internos 2; Brabantia 2—De Valk 2; B.V.V. 2— Taxandria 2; P.S.V. 3—T.S.C. 2. Reserve tweede klas B: Axel 2 Vlissingen 3; Hontenisse 2Roosen daal 2; Veerse Boys 2Goes 2; Mid delburg 3Corn Boys 2. Reserve derde Idas C: Goes 3'M. O.C. 2; R.A.C. 2—Willem II 4; V.O. A.B. 2Alliance 2; Vlissingen 4 Baronie 3; Rood Wit 2N.A.C. 4. Tweede kerstdag Eerste klas E: BrabantiaTongelre; Alliance, Roosendaal; T.S.C. Schijndel; BoxtelDe Spechten. Tweede klas B: Sarto—Dosko; R.A. C..Terneuzen; InternosHontenis se: H.V.V.—Róód Wit. Derdö klas D: R.C.S.Zeeland Sport; GoesAxel; R.K.F.C.Meto. Vierde klas G: BurghBrouwersha ven; KruislandSpel. Gastel; De Schutters—N.S.V. Vierde klas H: Lewedorpse Boys Steen: BreskensKoewacht; Luctor Clinge. Reserve eerste klas: N.O.A.D. 3 N.A.C. 3; Willem II 3—Internos 2; Vlissingen 2Taxandria 2. Reserve tweede klas B: Vlissingen 3 Middelburg 3; Dosko 2Roosen daal 2; Goes 2Axel 2; Hontenisse 2—H.V.V. 2. Reserve derde klas C: V.O.A.B. 2— R.A.C. 2; Vlissingen 4—M.O.C. 2; Rood Wit 2—Willem II 4; N.A.C. 4— Alliance 2: Baronie 3Goes 3. (Advertentie) MARKANT In cellofaan: lekker droog MARKANT Karei I geeft goud voor 'n riks Raad Domburg akkoord met pachtverhoging stranden De raad van Domburg heeft tijdens zijn donderdagavond gehouden verga dering besloten akkoord te gaan met de door domeinen verhoogde pacht gelden van de stranden. Deze verho ging de eerste sinds 1946 is nu gebracht van 260 op 400 per seizoen. Voorts deelde de raadsvoor zitter, burgemeester mr. W. J. E. Crommelin. mede, dat. de gemeente begroting 1962 sluitend is: in de volgende raadsvergadering zal deze begroting worden behandeld. De raad besloot tevens tot aankoop van de Polder Walcheren van een strook grond aan de oude vuilnisbelt. De aankoopsom hiervan bedraagt 160 totaal. Men ging vervolgens akkoord met de verkoop van de woningwei woningen aan de Kanonweïsweg. Aan de gemeente Aaglekerke zal een lozingsvergunning voor het afvoer van rioolwater van net uitbreidings plan AagtekerKc-Nn'rrl worden ver end. Het verzoek om subsidie de restauratic va.. .vod. hervorm de kerk te Domburg werd aangehou den. daar de volledige gegevens en tekeningen nog niet klaar zijn. Tqdens de rondvraag sprak burge meester Crommelin de vurige hoop uit in de loop van tiet volgend jaar over tc kunnen gaan tot aankoop van een brandweerauto, die bijzonder ur gent is. Knelpunt is de arbeidsmarkt De conferentie van de Europese Economische Gemeenschap over regionale politiek, die in Brus sel werd gehouden, heeft be langwekkende resultaten opge leverd. Het Verdrag van Rome hèeft in zijn preambule gesteld dat het welvaartsverschil tus sen de vele streken van Euro pa dient te worden verminderd. De hiermee belaste studiedienst heeft een proeve opgesteld van een indeling van Europa in stre ken, die naar voren springen door verwante kenmerken. Zij onderscheidt de nationaal ingerichte probleemgebieden, die vaak vrij klein zijn en ge hergroepeerd kunnen worden tot grotere bijeenbehórende een heden. Zo zijn de gewesten in Nederland buiten de Randstad tot zulk een eenheid samenge voegd. Er zijn 63 kernstreken en 31 grotere eenheden in Eu ropa onderscheiden. Een derde groep draagt een wisselend ka rakter» al naar gelang de sector die in beschouwing wordt geno men, b.v. mijngebieden, graan- gebieden, textielgebieden, toeris tische gebieden, enz. De Rand stad is met haar 2400 inwoners per km2 de meest geconcen treerde zone; het Rijn-Roerge bied heeft er bijna 1100, de Seine en Seine-et-Oise ruim 1100. De verschillen tussen de basisgebie den, zijn groot. Zij beslaan 3000 to.t 100.000 km2, 1 tot 15 miljoen inwo ners en 43 tot 782 inwoners per km2. Voor Benelux is de studie, over de basisstreken nog niet- tot een ein de gebracht. De meest ontwikkelde streken vormen een as van Neder land tot. en met Noord-Italië, aan beide zijden van de dalen van Rijn en Rhóne. Het beslaat 35 van het grondgebied van de E.E.G., 45% van de bevolking en 60 van de produktiewaarden. Hierop zijn zij assen geformeerd in de richting van Münster en Hannover, Zuid-Duits- land en de Rhone. De periferie is minder begunstigd: er is weinig in dustrie, er zijn weinig grote kernen en de minst ontwikkelde streken hebben 40 tot 60 landbouw met een vaak lage produktiviteit. Er zijn vaak zeer grote arbeidsoVerschotten, zoals in Brctagne.' De zeer grote ver schillen dreigen vaak cumulatief te worden vergroot. Hoewel aan het af vloeien van overschotten op de ar beidsmarkt niet geheel een eind kan worden gemaakt, kunnen reginonale programma's hieraan toch veel u" dragen. De E.E.G. wil hiervoor op de duur ook tot algemene richtlijnen komen en heeft de Europese Investerings bank tot haar beschikking om voor fondsen te zorgen. Door de regionale expansie te dienen wil zij de algeme- ne economische groei mede bevorde ren. Het ontsluiten van regionale hulpbronnen is dus een algemeen welvaartsdoel. Tenslotte is het trou wens niet om de economie, maar om de gemeenschap van mensen te doen. Daartoe moet het kapitaal naar de mensen toe worden gebracht. OPLOSSINGEN De oplossingen liggen voor een groot deel in het aanbrengen van een minimale infrastructuur, waarbij wij steeds weer aan de Oosterschel- debrug moeten denken. De methodes per land lopen sterk uiteen, maar zij gaan er alle van uit dat er een re gionale dynamiek wordt opgewekt, dat de tot ontwikkeling gebrachte streken op de duur op eigen benen moeten staan en dan een netto-bij drage tot de algemene welvaart moeten leveren. De organisatie van het werk is dus zeer belangrijk, zo vertelde de heer Mansholt. vice-pre sident van de E.E.G. In het regionale ontwikkelingswerk moeten alle as pecten op één of andere manier sa menkomen, ruilverkaveling en indus trie b.v. Voorlichting en nazorg mogen aan spraak maken op 3 tot 5 van de investeringen, willen de mensen er goed gebruik van maken. De aan pak van het probleem van de grens gebieden, aldus de lieer Mansholt is zeer acuut, omdat daar de Europe se eenwording mee gediend is. Er schuilen ook gevaren in het werk. De Iandbouwproduktie wordt door de vele saneringen ten top ge voerd. Er is veel regionaal chauvi nisme. Er is ook veel strijd tussen de oude administratieve organen en de nieuwe ontwikkelingsmaatschappijen zoals Frankrijk die kent. Er is wel eens te veel en te weinig nationale coördinatie, die vele regionale ex perts toch maar het liefst experimen teel benaderen. De studieconferentie was ook hiervoor nuttig; zij kon worden beschouwd als een soort klankbord voor de ambtelijke orga nen van de E.E.G. ZEELAND EN DE REGIONALE POLITIEK. Bezien wij Zeeland in dit verband dan is de toekomstige situatie gun stig. In principe tekent zich liier langs de Westerschelde een zijtak op de grote Europese ontwikkêlingsas af. De hulpbronnen het potentieel op gebied van havens, ontwikke lingskernen, land- en tuinbouw en toerisme zijn rijk. De infrastructuur, de verbindingen naar Randstad en blijkens dit congres zelfs de vaste Wcsterscheldcvorbindiiig, wekken goede verwachtingen. Een nadere studie over de basisstre ken zal uitwijzen dat bij een doorlo pende Noord-Zuidverbinding de Wes terschelde het ontmoetingsgebicd wordt van Randstad, West- en Oost- Vlaanderen en Noord-Frankrijk. Dit zien de Vlamingen duidelijk in. De opening naar niet E.G.G.-gebieden is van nature aangewezen, meer dan Brctagne, de Langucdoc en Sleeswijk Holstein voorgaven. Er is één maarde capaciteit van de arbeidsmarkt. De natuurlijke ge gevens lopen hierop straks vooruit en Zeeland, nog pas probleemgebied geworden met een grote uitwijking van mensen, kan nu eenmaal niet in luttele jaren vragen grote scliaren van buiten te mogen aantrekken. Wij zien daar zo nog geen oplossing voor maar het is in ieder geval beter dan liet omgekeerde, de worsteling om mee te komen die zo vele streken af mat. Dra. M. C. Verburg. Voor het examen jongezel-handzet- ter slaagden J. P. Kuyt en Joh. Meesen, beiden wonende te Vlissin gen en werkzaam bij de firma F. van de Velde Jr. te Vlissingen en W. Pol derman, wonende te Ritthem en werkzaam bij de firma G. W. den Boer te Middelburg. Voorts J. Verplanke, wonende te Goes en W. Kusee, wonende te Zaamslag. Voor het diploma van bedrijfsadmini stratie (deel I) (S.P.D. 1) slaagde de heer S. L. Meeusen te Hoek. Verplaatsing De commies-titulair bij 's rijksbelas tingen A. H. van den Kieboom, werk zaam op de inspectie der belastingen te Bergen op Zoom, werd bij beschik king van de staatssecretaris van fi nanciën verplaatst naar de inspectie van de belastingen te Goes. Dit met ingang van 1 januari 1962. Lening van 6 miljoen voor waterschap De hoofdingelanden van het water schap „De brede watering van Zuid- Beveland" komen vrijdag 29 decem ber a.s. des middags om half twee in hotel „De Korenbeurs" te Goes in vergadering bijeen. In deze vergade ring zal de begroting voor 1962 wor den behandeld. Voorts staat op de agenda een voorstel tot het aan gaan van kasgeldleningen tot maxi maal f 6.000.000. Deze kasgeldlenin gen zijn nodig voor de tijdelijke fi nanciering van de kosten van uit voering van de Deltawerken en de aanpassingswerken. Uitslagen van de volleybalwedstrij den der Nevobo, afdeling Zuid-Beve land, gespeeld op zaterdag 16 de cember 1961. Dames: D.V.V.—E.G.V.C. 2—2. Heren: BazoE.G.V.C. I 0—3; As- tra II—Astra I 0—3: E.G.V.C. I— D.A.W. 3—0; Astra II—E.G.V.C. II 1—3: Terhole II—D.A.W. 0—3; Ter hole I—D.A.W. 3—0. NIET TROUWEN, MAAR WEL BOUWEN Voor nieuwe huisvesting drietal mogelijkheden Evenals de gedupeerden uit de mid denstandssector heeft thans ook de bejaardengroepering in Sluiskil zich op verzoek van de plaatselijke belan gengemeenschap om de ronde tafel geschaard om te vernemen wat er zoal leeft omtrent de naderende ont eigeningen. Problemen bleken er heel wat te zijn. Er werd .<et alleen met belangstel ling geluisterd, naar wat voorzitter drs. F. M. Berbers, het bemiddelend raadslid J. C. Bleijenberg, de heer W. J. Weterings en mejuffrouw E. Oosthoek (maatschappelijke zorg) te vertellen hadden, de bejaarden namen ook zelf actief aan de gesprekken deel. Zij brachten allereerst geargumen teerd naar voren, dat de onzekerheid over de orde van grootte van het aan hen uit te keren bedrag een be lemmerende factor is om te komen tot het nemen van een beslissing, die ten doel heeft te bepalen, op welke wijze men straks vervangende huis vesting zal kiezen. Hiertoe blijken, aldus de adviseurs, een drietal mogeiykheden: ge bruikmaking van een verzorgings centrum; liet betrekken van eeu bejaardenwoning, die alleen maar gehuurd kan worden; of het zelf standig bouwen of kopen van een pand. Voor het naar een verzorgingscen trum gaan bleken de bejaarden al lerminst geporteerd. Men vertelde Sluiskillenaar te zijn cn dit tot de laatste dag te willen blijven. Ook het huren van een woning kreeg wei nig bijval. Het argument was, dat de rente uit de onteigeningsvergoeding alsmede de bejaardenuitkering niet toereikend zullen zijn voor de huur en voor de handhaving van de huidir ge levensstandaard. Trouwen en bouwen Tevens werd naar voren gebracht, dat men wil terugontvangen, waar men een heel leven voor gewerkt heeft: het onbezwaard bezit van een eigen woning. Hoe sterk deze, bij de oudere generatie ingewortelde, ge dachte leeft, bleek uit de wens van een 84-jarige, die lakoniek opmerkte, niet meer te willen trouwen, maar wel te willen bouwen. Op de bijeenkoirist werd de gedach te geopperd, eens te overwegen of de mogelijkheid bestaat, dat bij een niet al te groot verschil tussen vergoe dingsbedrag en stichtingsprijs nieuwe bouw of vervangingspand, een rente loos voorschot zou kunnen worden verstrekt, waarvoor men niet enkel van rente is vrijgesteld, maar ook van aflossing zolang het pand niet in verkoop of aan een erfgenaam is overgegaan. Na zich door de heer Bleijenberg nog over de plaats van vestiging in het uitbreidingsplan te hebben laten voor lichten, werd resumerend besloten, dat de belangengemeenschap door een onderzoek naar de verschillende mogelijkheden de bejaardengroepe ring zal proberen te helpen. i Advertentie) De kwestie van de gedeeltelijke her indeling op Tholen was het eerste agendapunt, dat uitvoerig ter sprake kwam, tijdens de donderdagmiddag gehouden raadsvergadering van Oud- Vossemeer. De raadsleden hadden geen bezwaar tegen het plan, voor zover Oud-Vossemeer erbij betrokken is. In plaats van grenscorrecties van zeer beperkte omvang wenste men unaniem, dat de grens met de ge meente Tholen ingrijpend gewijzigd zou worden. Het is nodig, dat de Broek- en Roolandpoldcr bij Oud- Vossemeer worden gevoegd, omdat deze gebieden op deze plaats zijn georiënteerd. Omgekeerd is een ge deelte van de Oud-Vossemeerse pol der op Tholen georiënteerd. B. en w. zullen ïn deze zin aan Gedeputeerde Staten berichten en tevens het algemene gevoelen ver tolken, dat de raad van Oud-Vos semeer zich verzet tegen elk plan tot niet-vrywillige verandering in de Thoolse gemeentelijke indeling. Dc raad besloot verder een plan tot verbetering van de riolering en be strating van de Dorpsweg te laten opmaken, tot liet bouwen van een bergplaats voor de vuilniswagen en tot aankoop van zeshonderd vuil nisemmers van tien gulden per stuk. B. en w. zullen binnenkort voorstel len, de reinigingsrechten van vijf gul den op zes gulden te brengen, waar schijnlijk met ingang van 1 januari 1963. Wegens vertrek naar Oud-Beijerland Herstel en onderhoud aan waterkering aanbesteed In Cadzuud is donderdag aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 31 december van de aarde-, kram-, rijs-, steen-, beton- glooiing- en paalwerken aan de wa terkering van het calamiteuze water schap Tienhonderd en Zwarte. Er werd als volgt ingeschreven 1. aannemersbedrijf E.L.K., Gelcen 45.494; 2. J. F. Warrens, Ossenis- sc, 46.300: 3. G. en A. Sponselee, Kloosterzande, 46.980; 4. J. Lucas- se en zn., Kloosterzande 47.500; 5. fa. P. R. Toussaint en zn.. Cadzand, 47.800; 6. aannemersbedrijf v.h. B. M.. van Noordenne, Hardinxveld- Giesendam 48.480; 7. P. J. v. d. Sande, Breskens 49.100, 8. P. de Regt, Terneuzen 49.900: 9. fa. De Ruisschert, Biervliet 50.450: 10. L. J. Dekker. Vlissingen 51.400. Collecte Een collecte ten bate van het kerst feest voor kinderen van de zondags school heeft in dc Ncd. Hervormde kerk te Stavenisse de som van f 120,81 opgebracht. verleende de raad ontslag aan het hoofd der openbare lagere school, de heer J. van der Tak, zulks met in gang van 1 mei 1962. In de plaats van de heer S. J. Polderman, die zich niet langer als regent van het wees- en armbestuur beschikbaar stelde, koos men de heer A. M. Geluk. In de commissie tot wering van schoolverzuim zal de heer P. Ver hees de heer J. Boonman opvolgen Tenslotte werd de .aangevraagde sub sidie van tien cent per inwoner voor de Thoolse V.V.V. verleend met de stemmen van de heer J. Aarnoudse en C. M. Droogers tegen. De tegen stemmers meenden, dat de voordelen van de activiteiten van de V.V.V. niet opwegen tegen het nadeel van de ver storing der landelijke zondagsrust. MARKANT Zacht, geurig, presentabel 20 V00I 12.5 Raad Borssele wii geen grond in Sloe afstaan Met algemene, stemmen heeft de raad van Borssele donderdagmiddag ge ageerd tegen het nieuwe lierinde- lingsplan voor Walcheren. In dit plan wordt het op Zuid-Beveland ge legen gedeelte van liet Zuid-Sloe ge voegd bij liet Walcherse deel. De raad sprak zich na enige discussie met algemene stemmen uit tegen dit plan. De raad ging akkoord met de ver koop van 788 m2 bouwgrond aan de Westsingel a 5,50 per m2 aan J. Antheunisse en J. Hoogesteger, als mede met de verkoop van 255 m2 grond op de hoek Westerschelde- straat-Everingstraat aan C. deSmit tegen 7,40 per m2. Januari 1962 kunnen de werkzaam heden ten behoeve van de uitbrei ding van de algemene begraafplaats in Borssele beginnen, wanneer deze werken als subsidiabel zijn goedge keurd. De uitbreiding wordt geraamd op 5313,64. Eén en ander moet nog besproken worden, in het bijzonder de waterafvoer van de begraafplaats. Uit de raad was een verzoek bin nengekomen bet gedeelte grond Wolfaartsweg-Westerschelde- straat-Everingstraal in te richten als speelveld voor de jeugd. B. en w. waren van oordeel, dat dit gedeelte te klein is en dat een speelplaats by de begraafplaats uit piëteitsoverweging was af te keuren. Het stuk grond zou Wel voor volkstuintjes kunnen 'wor den gebruikt. Wanneer het perceel grond aan de Zuidzijde van de Doktersweide is vrij gekomen van pacht kan dat als speelruimte voor de jeugd worden ingericht. De raad ging ermee ak koord, dat hiertoe de nodige stappen worden ondernomen. De raad stemde in met een kasgeld lening tot een maximum van 90.000 bij de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten. G. van Liere werd benoemd als lid van het burger lijk armbestuur per 1 januari 1962. Voor kennisgeving nam de raad on der meer aan een verzoek om sub sidie van 25 van de Zeeuwse mu ziekschool en een brief van de N.V. Waterleiding, dat deze betreurt, dat de gemeente niet heeft ingestemd met de overdracht van het bedrijf en waarin werd meegedeeld, dat de on derhandelingen als geëindigd worden beschouwd. Het lopende contract voor waterlevering eindigt per 1 januari 1964. Heden ontsliep in haar Heer en Heiland, onze innig geliefde moeder, behuwd-, groot-, over groot- en betovergrootmoeder, mevrouw 9 J. VAN HALST-IIE1JSTEK (weduwe van L. W. van Halst), in de gezegende ouderdom van ruim 98 jaar. Gezang 50 3. Kortgene: Nieuwvliet: A. van Halst N. C. Snoep-van Halst P. Snoep Koos, Jo en San Canada: Hannie Ha velaar-van Halst Wageningen: Henk en Martje van Halst Kortgene: Z. C. Salomé Sientje, Hannie en Miente Goes: C. Vesftocks-van Halst Hans Wissenkerke: J. van Halst A. C. van Halst-de Vos Hannie, Josephien, Bertus, Lies en Adrie. Kortgene: M. van Halst J. C. van Halst-van Schaik Hannie. Piet en Corrie Wissenkerke, 21. december 1961. Condoleanlie-adres: Dorpsweg 54, Wissenkerke De begrafenis zal plaatshebben op dinsdag 26 de cember a.s. op de algemene begraafplaats te Kortgene. Vertrek te 2 uur vanaf het sterfhuis „Vrede- stein" te Wissenkerke. DE SPAARPOT N.V. uitslag spclnuminer 61/50 2-2-2-3-1-1-2-1-2-2-3-2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6