Stuwadoorsbedrijf voor haven van Goes staat op stapel olijfje van RAAD ZOUTELANDE UNANIEM TEGEN HERINDELINGSPLAN tot NIEUWE RAAD MOET BESLISSEN OVER 3e WETHOUDERSZETEL RAAD STEMT TOECAFÉS IN ZOUTELANDE OP ZONDAG OPEN s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1981 VOORSTEL AAN DE RAAD Gemeente en belanghebbenden nemen elk evenveel aandelen van f 100 De moeilijkheden over liet lossen en Iaden in de haven van Goes naderen thans een oplossing. B. en w. van Goes hebben de raad een voorstel doen toekomen over de oprichting van een N.V. Stuwadoorsbedrijf Goes. Het college stelt de raad voor te besluiten tot de oprichting van de N.V. met 150 aandelen A, elk groot 100, waarop te storten maximaal 50%. Te vens stellen b. en w. voor over te gaan tot vaststelling van een verorde ning op het lossen en Iaden van schepen in de gemeente Goes. In hun toelichting op het voorstel schrijven b. en w., dat het huidige stelsel aller minst bevredigt. In het bijzonder tengevolge van de teleurstellende resul taten van de tot op heden direct van gemeentewege gevoerde exploitatie, aldus het college. Teneinde in het huidige stelsel verbe tering te brengen enkele maanden geleden hebben b. en w. de volledige havenploeg ontslag aangezegd per 1 januari a.s. is in de loop van 1981 een vergadering gehouden van be langhebbenden bij de haven. Op 10 maart 1961 is eon z.g. kleine haven commissie benoemd, die tot taak liad de plannen voor te bereiden. Dè com missie heeft verschillende mogelijk heden onder het oog'gezien. Aan het accountantsbureau Burgmans te Rot terdam. dat de boekhouding verzorgt van de N.V. Haven Vlissingen, is ad vies gevraagd. Dit kar/oor is van mening, aldus b. en w. dat voor een exploitatie op commerciële basis, dé N.V .-vorm de meest aangewezen ex ploitatievorm is. Het kantoor is tot de conclusie gekomen, dat een voor delige marge latende exploitatie mo gelijk is. Aandelen In een tweetal besprekingen niet pen achttal belanghebbenden heb ben deze zich bereid verklaard deel te willen nemen in de ven nootschap. Zij nemen 150 aande len B van 100 voor hun reke ning. De gemeente Goes neemt een zelfde aantal aandelen A. Bij de oprichting moet op alle aande len 50% zijn gestort, zodat de N.V. bij de aanvang de beschik king heeft over een bedrijfskapi taal van 15.000. B. en w. achten dit toereikend. Hoewel de formali teiten voor 1 januari a.s. nog niet zullen zijn vervuld, ligt het in de bedoeling, dat de nieuwe organisa tie haar taak toch op deze datum aanvangt. Namens de houders van aandelen B zijn de heren J. Th. Pilaar en S. v. d. YVeele ge machtigd hiertoe de nodige voor zieningen te treffen. Ten aanzien van de personeclskeuze merken, b. en. \v. op, dat. alle Jjqut. ders van aandelen Bvan merting zijn, dat het directoraat van de N.V.' opgedragen dient te worden aan de binnenhavenmeester. B. en w. komen evenwel de functies van dïrécteür van het Stuwadoorsbedrijf en binnen havenmeester als onverenigbaar voor. Het college heeft evenwel goed ge vonden, dat gedurende drie maanden de binnenhavenmeester hlijft belast met de dagelijkse leiding. Voors hands zal de directie worden ge voerd door de heren Pilaar en v. d. Aanvaring bij de spoorbrug Vlake Ter hoogte ran de spoorbrug te Vla ke in het kanaal door Zuid-Beveland kwamen do motorschepen „Terneu- zen 5" en „Canada" met elkaar in aanvaring. De „Canada" liep daarbij flinke schade op. Het schip kon de reis niet voortzetten. De 15-jarige matroos R. M. uit Terncuzen van de „Terneuzen 5" liep bij dc botsing een hersenschudding op. Hij werd per auto naar het ziekenhuis te Ter- neuzen overgebracht. (Advertentie) KaarslichtKerstliclit GOUDA KAARSEN MODEL PRIJS Modelslagcrij J. llugense uit Dom burg heeft drie mooie ereprijzen be haald voor zijn worstprodukten. Dat Weele. Teneinde te voorkomen, dat in de toekomst andere bedrijven zullen aanvangen met het verrichten van laad- en loswerkzaamheden voor schepen, is het volgens het Goese college noodzakelijk, dat een veror dening op het lossen en laden van schepen in de gemeente Goes wordt vastgesteld. Deze werkzaamheden zullen dan slechts mogen worden verricht door degenen, die een ver gunning van b. en w. hebben. Het ligt in de bedoeling vergunning te verlenen aan de N.V. Stuwadoorsbe drijf Goes en aan het bestaande be drijf van de fa. Jac. de Dreu. Uiter aard is geen vergunning nodig voor het bedrijf, dat met eigen personeel de voor het bedrijf benodigde of van zijn bedrijf afkomstïge.goederen laadt of lost. B. en w. delen tenslotte mede, dat de zes ontslagen havenarbeiders op wachtgeld worden gesteld; uitge zonderd één, die valt onder de toe passing van de sociale verzekerings wetten. VERZOEK AAN OOSTBURG: TERUGBETALING 10 MILLE Tijdens Uc wucusdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering tg Oost burg deelde burgemeester J. L. van Leeuwen de raad mee, dat binnenkort het verzoek kan worden verwacht tot teruggave van een bedrag van tienduizend gulden. Dit bedrag zou enige jaren geleden door iemand ter hand zijn gesteld aan de aannemer van het Oostburgse stadhuis, voor bet plaatsen van glas in beton in de plaats van een stenen muur in dit raadhuis. De „bijdrage" aan de ver fraaiing van het Oostburgse stadhuis zou zijn bedoeld als een beloning aan de gemeente voor het „bemiddelen'' inzake een grondaankoop. Naar burgemeester Van Leeuwen meedeelde, kan binnenkort van be- trokkene een verzoek tot terugbeta ling van het bedrag worden verwacht. Op het desbetreffende raadsvoorstel zullen b. en w. te zijner tijd de nodige toelichting verstrekken, aldus burge meester Van Leeuwen. Naar wij vernemen betreft Jiet hier een bemiddeling, verleend door de oud-burgemeester mr. K. Hoekzema, bij de aankoop van grond voor een groot garagebedrijf. Aangezien de ge meente het bedoelde bedrag niet kon aanvaarden zonder goedkeuring van de raad, werd het „onder de tafel" gegeven aan de aannemer, die voor het bedrag1 het glas-in-beton in het nieuwe stadhuis heeft aangebracht. „GESOL MET WALCHEREN" Naam Zoutelande moet gehandhaafd blijven Evenals <le gemeenteraden van Blg- gekerke en Koudekerke heeft de raad yan Zoutelande weinig woorden ge spendeerd aan het gewijzigde ont- werp-wet inzake de herindeling van het gemeentelijk grondgebied op Walcheren, waarbij Zoutelande met Bi'ggekerke en Koudekerke wordt samengevoegd. In zijn vergadering van donderdag behandelde de raad de, ontwerp-brïel over dit gewijzigde wetsvoorstel, zoals b. en w. deze. hadden opgesteld om naar Gedepu teerde Staten van Zeeland te verstu ren. In dit schryven worden de no dige bemerkingen tegen het gewij zigde wetsvoorstel naar voren ge bracht, maar veel resoluter was de kritiek die de raadsleden bij de be handeling van deze brief naar voren brachten. Bijzonder duidelijk en kort bracht het raadslid dc heer P. Kleinepier (g.b.) zijn mening wel naar voren. Dit raadslid deed dit onderwerp namelijk af met één opmerking: „met Wal cheren wordt gesold". De heer J. Riemens (c.h.) verklaarde zich ver volgens volkomen akkoord met de brief, zoals deze door b. en w. was opgesteld, maar levens sprak dit raadslid zijn verbazing uit over de ommezwaai van de lieer Kleinepier, die altijd voor de herindeling was geweest, zoals hij betoogde. De heer Kleinepier zei hierop, dat de zaken vroeger anders lagen, maar gezien de steeds nieuwe wijziging verklaarde hij zich nu tegen het her indelingsplan. Het a.r.-raadslid de heer K. Wouters wilde er geen woord aan vuil maken, zoals hij verklaarde. „De zaken ver anderen toch ieder ogenblik". De heer K. de Wolf (s.g.) wilde ook niet veel zeggen. Alleen benieuwde Li» DAGJE sistermorgen is de zon volgens onze onvolprezen zakagenda om 8.'46 uur opgegaan en om precies 16.30 uur iveer onder. Het is dus een heel kort dagje geweest. Om juist te zijn de kortste dag van het jaar. Gelukkig zijn de samenstellers van zakagenda's over het algemeen heel fijnzïnnge mensen die het niet laten bij het stellen van de feiten alleen. Beslist niet. Ze geven de mens ook iets mee' en voor deze kortste dag van het jaar luidde het troostrijke motto: ..Ook op de langste en donkerste nacht volgt een nieuwe dag". Het is uitgekomen. Nadat dc zon dan tenslotte 'toch nog was opgegaan volgde er inderdaad een nieuwe dag, vol voorpret tot het kerstfeest. Het werd wel een druk dagje. Talrijke mensen hadden zich kennelijk voor genomen om voor zonsondergang (te 16.30 uur) véél te beredderen en dat gaf een heel gedoe met kerstbomen hulst, kersttakken en kerststukjes, kunstig opgemaakt door bekwame bloemenhandelarcn. Fan kort dagje, toegegeven, maar forti nok reel een feestelijk dagje. Van 8.1/6' uur tot 16.30 uur precies gebeurde op de „Exposition interna tionale de Ia charcuterie 1961" in Parijs, de internationale tentoonstel ling voor de slagerij dus. Hugense stond daar vooraan met zijn rook worst, ccrvelaatworst en Berliner le verworst. Behalve uit Nederland wa ren er deelnemers uit Frankrijk, Duitsland, Australië, Oostenrijk, Bel gië, Spanje. Luxemburg, Zwitser land en Zweden. Niet mis dus. TIEN MAAL TIEN 's-Gravenpolder gonst van de drukte voor de actie 10 x 10, de anti-hon geractie voor de jongeren. Het plaat selijk jeugdcoiuité lieeft de laatste dagen verscheidene papieren onder de bewoners verspreid. Als eerste is er een mooie rebus met diverse aardige prijzen, die de middenstand heeft beschikbaar gesteld. De schooljeugd zal op de' vrije zater dagmiddag karweitjes verrichten, die gehonoreerd worden met de bekende „heitjes". De actie wordt zaterdag avond' 6 januari officieer geopend met een feestavond in „Ons Dorps leven". Dan worden er films ver toond en zal „Romantiek en ritme" muziek maken. Een andere actie voor jong en oud start zaterdag morgen Dit ia een prijsvraag, waarbij men bepaalde artikelen in ethlages van de middenstand moet opzoeken. Er wordt hard aan ge wérkt, daar In 's-Gravenpolder. Suc ces gewenst aan het jeugdcomité: Willy Hubregt.se, Nel Hulshof, Jan Kopmëls, Jcanriet 'de Koster, meester Lemstra en Cor v. d. Velde. het dit raadslid of de minister het wetsvoorstel cr ook in Den Haag door zal krijgen, waarop de heer G. Gabriëlse (g.b.) nog de wens uitte, dat de naam van het dorp ook na een herindeling gehandhaafd zal blijven. Brief Alle raadsleden lieten bet verder bij deze opmerkingen en onderschre ven volkomen de brief, zoals deze door b. en w. was opgesteld. In dit schrijven wordt er onder meer de bevreemding over uitgesproken, dat, bij het gewijzigde wetsvoorstel men het gewenst acht om Serooskerke bij Veerse te voegen. Dit omdat Seroos kerke liet achterland van het kust gebied bjj Vrouwenpolder en Veere vormt en dit achterland dan ook mee moet kunnen beslissen in de ontwik keling van dit kustgebied. B. en w. was dit niet helemaal duide lijk, waarom dit alleen op Seroosker ke van toepassing zou zijn en niet voor Aagtekerke en Meliskerke. Ook pleit het college er voor, aat elke gemeente zijn eigen belangen kan behartigen en geen voogdij wordt opgedrongen door een meerderheid uit andere gemeenten, waar de ge aardheid bij de bevolking geheel an ders is. Volgens b. en w. is dit naar ver wachting bij de combinatie Zoute- lande-Biggekerke en Koudekerke het geval. "Verder is men van mening, dat evenals de naam Domburg ook de naam Zoutelande in de toekomst ge handhaafd dient te blijven, waarbij men wijst op de internationale repu tatie van Zoutelande als badplaats. Een samengaan tussen de gemeen ten Zoutelandc-Biggekcrke en Koude kerke wordt ook niet toegejuicht, omdat de geaardheid der bevolking en de politieke oriëntatie tussen de bewoners van de drie dorpen geheel verschillend zou zijn. Een samengaan tussen Biggokerke en Zoutelande acht men nog te verdedigen, maar een samenvoeging tussen Zoutelan de, Biggekerke en Koudekerke noem de men ongewenst. Hieraan voegde waarnemend-burgemeester J. de Pree nog toe. dat zijns inziens het wetsvoorstel geen kans van slagen zou hebben als er voor Vlissingen niet zoveel belangen op het spel ston den. Bij dc afwerking van de verdere agenda besloot de raad een voor stel tot verhuur van grond aan U ontvangt Uw familieleden en andere gasten op een of meer van de komende feestdagen en wellicht blijft men bij U dineren. Zorg dat U Yoor Uw aperitief en tafeldranken voldoende in huis hebt. Wij adviseren U graag en alle bestellingen worden bij U thuisbezorgd. Diverse wijnen (reeds vanaf 1.95) Mes' Advocaat, de beste Botsing oorzaak van verkeersstremming Het wegverkeer van en naar Zeeland heeft donderdagmorgen enige uren lang en vrij veel hinder ondervonden van een botsing, die op de Antwerp sestraatweg te Bergen op Zoom plaatsvond. Twee vrachtauto's waren namelijk in botsing gekomen, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De botsing ontstond doordat een vrachtwagen van de fa. L. uit Vlis singen, komende uit de richting Zee land, slipte en op een vrachtwagen van de fa. H. uit Tilburg botste. De voorzijde van beide wagens werd to taal vernield en de chauffeur van de Vlissingse wagen liep een niet ernstige hoofdwonde op. De beide auto's kwamen dwars over de weg die momenteel wordt hersteld te staan en belemmerden zo het ver keer. Pas na enige uren konden beide wagens van de weg worden verwij derd. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. Twee schepen botsten in Kanaal door Zuid-Beveland In het kanaal door Zuid-Beveland zijn woensdagavond twee schepen frontaal met elkaar in botsing ge komen, waarbij beide vaartuigen ern stige schade opliepen. De 15-jarige opvarende R. M. uit Terneuzen van het schip „Terneuzen 5" viel door de botsing en kreeg een hersenschud ding. Bij de aanvaring waren betrok ken het 1065 ton metende Belgische motorschip „Canada" en het Neder landse motorschip „Terneuzen 5" van 122 ton. De „Canada" voer van Hans- weert naar Wemeldinge en ontmoette ter hoogte van Vlakebrug plotseling de „Terneuzen 5". Ondanks een ma noeuvre met volle kracht achteruit kon een aanvaring niet worden ver méden. Dé schepen konden de reis met flinke schade aan de voorsteven boven de waterlijn voortzetten. B. EN W. VAN GOES MENEN Afdelingsvergadering over begroting 1962 In de afdelingsvergadering van de gemeenteraadsleden van Goes over de gemeentebegroting voor 1962 is het college van b. en w. een groot aantal vragen, opmerkingen en sug gesties voorgelegd. In hun antwoord hierop verklaren b. en w. o.m., dat het terugbrengen van het aantal wet houderszetels van drie tot twee in september 1962 een kwestie is, die de dan zittende raadsleden zal aan gaan. B. en w. zjjn daarom van me ning, dat het op dit ogenblik nog niet juist is, verandering te brengen in de post op de begroting voor de drie huidige wethouders. Met verschillende leden betreuren b. en w. het, dat dc nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten aan Goes niet meer moge lijkheden biedt. Hierdoor moesten bij de samenstelling van de begroting verschillende posten achterwege blij- t.e houden. Een voorstel tot ver aangehouden worden, omdat de koop van grond moest eveneens stemmen staakten, toen b. en w. voorstelden het lot te laten beslis sen aan wie van de gegadigden de grond verhuurd zal worden. j= Donderdagmiddag heeft de raad vën Zoutelande, zij het met veel M tegenzin, op advies van het college van burgemeester en wethou- H ders artikel één uit de verordening op de tapperijen geschrapt. In dit artikel is onder meer bepaald, dat alle logementen, herbergen, f§ H koffiehuizen, bierhuizen, tapperijen of enige andere voor het publiek H toegankelijke inrichting op zon dag gedurende de periode van 1 |f es oktober tot Pasen, alsmede op eerste kerstdag gesloten moeten zijn. s Volgens b. en w. is dit verbod niet nicer tc handhaven. Het M H college wees daarbij op gelijkluidende artikelen uit de Algemene s Politieverordening van Ooltgensplaat en Sint-Annaland. Deze ar- s H tikclen waren nadat legen caféhouders wegens overtreding hier- van proces-verbaal was opgemaakt door de rechtbank onver- bindend verklaard. De rechtbank achtte ze namelijk in strijd met §f H de zondagswet. B. en w. van Zoutelande wensten nu geen proef- H proces uit te lokken. De verlofhouders zouden dan op kosten wor- H H den gejaagd, terwijl het van te voren al bijna zeker is, dat de M g verlof houders in het gelijk worden gesteld. En bovendien slaat het M H gemeentebestuur dan een eigenaardig figuur, zo stelde b. en w. en l§ ff hiermee was de raad het eens. Zij liet met veel tegenzin werd be- M §j sloten het desbetreffende artikel te schrappen, zodat de cafés in H Zoutelande, waarin zich een biljart, juke-box of televisie bevindt M g voorlaan ook 's winters op zondagen geopend mogen zijn. iÏHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIH ven of lager worden geraamd. Ten aanzien van de opmerkingen over het godsdienstonderwijs op de lagere scholen, verklaren b. en w. van het nut hiervan overtuigd te zijn. Alleen de precaire toestand van de gemeen- te-financiën heeft het college weer houden voor dit jaar een post uit te trekken om dit soort onderwijs tc subsidiëren. In de loop van het jaar zullen b. en w. overleg plegen met de kerkvoogdij der hervormde gemeen te om tot een bevredigende regeling te komen, wordt verzekerd. B. en w. menen voorts niet te moeten ingaan op de suggestie de honden belasting te verhogen. Het college merkt verder op, dat herbestrating van de Zuidvlietstraat urgenter is dan herbestrating van de Schelde- straat. Voor eerstgenoemde straat aan de beurt komt, moeten echter ter plaatse nog voorzieningen worden ge troffen aan dc riolering. De weg naar Kattendiike wordt, zodra de weers omstandigheden daartoe geschikt zijn van een slijtlaag voorzien. Gebrek aan de nodige middelen is er volgens b. en w. de oorzaak van, dat de 's-Heer-Hendrikskinderendijk, Westsingel vanaf deze dijk tot aan de Middelburgsestraat, Kleine Kade, Stoofstraat en Valckeslotlaan nog niet aan de beurt zijn om te worden herbestraat. Carillon Over het carillon merken b. en w. op. dat volgens een deskundige res tauratie "nicl mogelijk is. Om. een goed geheel te krijgen is een nieuw carillon nodig, waarvan dc kosten globaal op 70.000 worden begroot. Deze uitgave kan dc gemeente thans niet dragen. In de afdelingsvergade ring heeft een der leden de opmerking gemaakt, dat hij graag zou zien. dat b. en w. vroegtijdig contact zullen op nemen niet de Z.V.U. inzake een door het Rotterdams Philharmonisch Or kest uit te voeren concert in 1962. B. en w. schrijven geen bezwaar te heb ben tegen het plegen van overleg met de Z.V.U. In dc loop van dit jaar zal het college voorts onder ogen zien of al dan niet verandering moet. wor den gebracht in de toekenning van subsidies voor culturele doeleinden. Het is het college uit oen dezer da gen ingesteld onderzoek gebleken, dat op de afdeling onderwijs voorshands met uitbreiding met een personeels lid kan worden volstaan. Verschillende leden hebben de vraag gesteld of uitbreiding van de garage van de reinigingsdienst wel noodza kelijk is, omdat het op dit terrein staande gebouw van de firma Arn- herg in de loop van 1962 vrij komt. B. en iv. hebben in dezen eeri onder zoek toegezegd, waarvan de raad op de hoogte zal worden gesteld. In de kerk aan de Paul Kruger- straat te Vlissingen voerden leden van de diverse gereformeerde vereni gingen donderdagavond gezamenlijk )iet kerstdeclamatorium „De hemel is open" op, waarbij naast het zeggen van kerststrofen en bijbelgedeelten, grote plaats was ingeruimd voor sa menzang en koorzang van de jeugd, begeleid door orgel en hobo. Er was voor deze avond, die de verschillen de eigen kerstvieringen moest ver vangen, grote belangstelling. Vooral de 'leden van de jeugdverenigingen, die een drietal kerstliederen zongen zie foto) hadden aller bewondering. Kolendampvergiftiging in woning te Goes Echtpaar bewusteloos aangetroffen In "Goes lieeft zich in de nacht van woensdag' op donderdag een geval van kolendampvergiftiging voorge daan, waarvan het echtpaar D. uit de Wijngaardstraat bijna bet slachtof fer is geworden, 's Morgens om kwart over negen werd het echtpaar bewusteloos in bed aangetroffen. De man ën de vrouw werden naar het ziekenhuis St.-Joanna overgebracht. Hun toestand was gisteravond rede lijk wel. De gemeentepolitie te Goes werd woensdagmorgen om ruim 9 uur ge waarschuwd, dat de boomkwekers- en zaadhandelwinkel van de heer H. S. D. in de Wijngaardstraat nog niet geopend was. Via de achterzijde van het pand verschafte de politie zich toegang tot de woning. Toen bleek al spoedig, dat men met kolendamp vergiftiging had te maken. Nadat dokter T. F. v. d. Werff eerste hulp had verleend, werden de 66-jarige lieer D. en zijn eveneens 66-jarige echtgenote naar het ziekenhuis St.- Joanna vervoerd. Een winkelmeisje, de 24-jarige A. G. uit Wemeldinge, die in verband met ziekte van mevrouw D. de nacht in de woning had doorgebracht, ver toonde zeer geringe verschijnselen van kolendampvergiftiging.. Zij kon naar huis worden vervoerd. Het meisje sliep op de eerste verdieping in tegenstelling tot het echtpaar D„ dat in verband met de ziekte van mevrouw D. dc nacht in de kamer had doorgebracht, waar de kolen- kachel stond. Bij onderzoek bleek, dat te weinig trek in de schoorsteen stond, terwijl de kachel vrijwel geheel was afge sloten. Hieraan is het te wijten, dal' de kamer en de woning zich lan/ zamerhand met kolendamp vulden. Echtpaar in Zierikzee bedwelmd door kolendamp In Zierikzee heeft zich donderdag avond een geval van kolendampver giftiging voorgedaan. In de loop van de avond moest het echtpaar J. E. Krakeel uit de Lange Nobelstraat worden overgebracht naar het Zweedse Kode-Kruisziekenhuis. Later bleek, dat hun toestand niet gevaar lijk meer was. BEWOLKT. Bewolkt met. hier en daar mist en plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren, of iets lagere. ZON EN MAAN 23 december Zon op 8.47 onder 18.31 Maan op 18.16 onder 9.3S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2