PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN KONGO - OP PAPIER - WEER VREDE GETEKEND Indonesië „oefent" in omgeving N.-Guinea Brits verkeerstoestel bij Ankara neergestort Bakkers in Schouwens Westhoek denken aan een „broodfabriek" Tsjombe moet belofte waar maken In de kou Vand aag... 204e jaargang - no. 302 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.j fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. S59300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 Cb.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395. Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. RODE KRUIS MAAKT DROEVIGE BALANS OP De centrale regering Is echter be reid vertrouwen in president Tsjom be van Katanga te stellen, tot het bewijs zou zijn geleverd, dat dit ver trouwen was misplaatst. Wat dat be treft, hoopt men iets wijzer te wor den op 27 december. Dan moeten namelijk de Katangese leden van het Kongolese parlement in Leopoldstad arriveren. Ver lieslij st Het Rode Kruis heeft deze verlies cijfers bekendgemaakt wat betreft de strijd die in Elisabethstad heeft gewoed voor een bestand tot stand kwam; Katangese militairen: 16 doden, gewonden. 125 Dit is het gouvernementsgebouw van Bermuda, residentie van de gouver neur, waarin de besprekingen tussen president Kennedy en de. Britse pre mier Harold Macmillan vandaag wor den gevoerd. Katangese burgers: wonden. De Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad, Edmund Gullion, heeft donderdag bekendgemaakt, dat president Moise Tsjombe van Katanga en de premier van de centrale Kongolese regering, Cyrille Adoela, bij hun besprekingen in de V.N.-basis in Kongo, Kitona, een akkoord, dat een herstel van de vrede in Kongo omstreeks kerstfeest inhoudt, hebben bereikt. De overeenkomst, volgens betrouwbare bronnen in Leopoldstad beëindiging van de afscheiding van Katanga en herstel van de Kongolese eenheid inhoudende, werd donderdag bekend 11a voltooiing der besprekingen, die woensdagochtend in Kitona waren begonnen. President Tsjombe is per vliegtuig vertrok ken naar Ndola, in Noord-Rhodesië, vanwaar hij vermoedelijk naar Elisabethstad zal terugkeren. Ook de delegatie van de centrale regering beeft inmiddels Kitona verlaten. De twee po litieke leiders, Adoula en Tsjombe kwamen na zeventien uur van onderhandelen tot een vergelijk. In Leopoldstad werd ge zegd, dat na vijftien tuir van praten het er naar uitzag, dat de ontmoeting vruchteloos was gebleven. Heen-en-weer geloop Tsjombe was met grote stappen uit de conferentiezaal gelopen en had opdracht gegeven zijn koffers te la den in het Amerikaanse vliegtuig dat hem naar Elisabethstad zou brengen. De Amerikaanse ambassa deur, Edmund A. Gullion, had hem echter tegengehouden en had hem onomwonden verteld hoe „definitief" Katanga was verslagen. Ralph Bunche, de assistent algemeen secretaris van de V.N. had daarop vervolgens de beide leiders er toe overgehaald het gesprek té her vatten, zo werd in Leopoldstad vei le laard. •- Na twee uur kwamen de delegaties weer tevoorschijn om mee te delen, dat men het was eens geworden mét elkaar. Tsjombe zou er in hebben toegestemd douane en politie te plaatsen onder gezag van president Kasavoeboe in Leopoldstad. Ook had hij er in toe gestemd een parlementaire delega tie af te vaardigen naar Leopold stad. iets dat hij tot nog toe heeft geweigerd. Geen grote illusie Er waren gisteravond in krin gen van de centrale regering maar weinigen, die de illusie had den dat de afscheiding van Ka- tanga nu wezenlijk verleden tijd nas geworden en in diplomatie ke kringen werd verklaard, dat vrij algemeen werd geloofd, dat de In Kitona gesloten overeen komst alleen maar op papier bestond. Europeanen: 14 doden, 53 gewonden. Van welingelichte zijde is echter ver- I nonien, dat deze cijfers aan de te lage. kant zijn, daar zij betrekking heb ben op gegevens der ziekenhuizen en i vele Afrikaanse militaire en civiele verliezen niet zijn gemeld. V.S.-VLOOTBEZOEK Ieder jaar biedt de stad Groningen tegen Kerstmis een kerstboom aan aan Hr. Ms. torpedobootjager „Gro ningen" van de Ned. Kon. Marine. Dit jaar is dit gebeurd in Den Hél der, waar Bert Magendans (links) en Eduard Zijlema rechtsleerlingen van een uloschool in Delfzijl, welke de „Groningen" heeft geadopteerd, namens Groningen de boom aanbo den. Zij hielpen de kerstboom hier aan boord van de „Groningen'' hij sen. „Mottenballen" in Rotterdam (Van onze speciale verslaggever) Acht Amerikaanse oorlogsschepen, samen de derde onderzeebootbestrij- dingsgroep van de V.S.-Atlantïsche vloot vormend, zijn donderdagmiddag in de haven van Rotterdam voor an ker gegaan. Het zijn het vliegkampschip Essex acht onderzeeboot jagers en een tan- kervoorraadschip. Twee van de ja gers behoren tot de Amerikaanse re- servevloot, het zijn dus zogenaamde „mottenballenschepen", die om de pa raatheid van de vloot op te voeren onlangs aan het normale potentieel werden toegevoegd. Deze schepen zijn bemand met reserve-personeel, dat door president Kennedy voor een jaar onder de wapenen is geroepen. Enkele van de destroyers (jagers) zijn uitgerust met nucleaire diepte bommen. Minister-president van Neder-Saksen overleden doden, 184 ge- De sociaal-democratiselie minister- president van de Westduitse deel- Verenigde Naties: 13 doden, 130 ge- .staat Neder-Saksen, dr. Hinrich Wil- wonden, waarbij 23 Etliiopisehe ini- helm Kopf, is donderdagochtend op litairen die voedselvergiftiging had- 68-jarige leeftijd te Goettingen over- den. leden. MISSCHIEN AMERIKAANSE BEMIDDELING De ministers van de zes landen, die te Brussel onderhandelen over de versnelling van de eco nomische samenwerking en over een gemeenschappelijke landbouwpolitiek zijn nog niet tot overeenstemming gekomen. Dat zal nu a.s. week moe ten gebeuren en als elke minister en dus elk land bereid is een offer te brengen zal cr wel een compromis uit de bus komen. Daar rekenen we dan voorlopig maar op. Intussen heb ben de ministers wel één enkel be sluit genomen, dat met enige kriti sche verwondering moet worden be groet. Ze hebben de salarissen van de Euromarktcommissie en van de vijf Euratombestuurders met 18 pet. verhoogd. In lan den als Neder land waar men over drie procent salarisverhoging nachten lang moet slapen en dagenlanj moet confere- D° Djakarta: geen goede reactie uit Den Haag In Washington zijn steeds meer teke nen op te merken, die wijzen op de mogelijkheid dat de Amerikaanse re gering op de een of andere wijze liaar bemiddeling zal verlenen in de re geling van het Nederlands-Indone sische geschil over West Nieuw-Gui- uea. Lincoln White, woordvoerder voor het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft verklaard dat de Amerikaanse regering „moeite doet om de beide partijen samen te bren gen voor een vreedzame regeling". Nederland noch Indonesië heeft de V.S. formeel verzocht in de. kwestie te bemiddelen, maar in Washington is vernomen dat president Soekarno in zijn brief aan president Kennedy schreef dat „uw pogingen" om een gewapende actie om Nederlands Nieuw-Guinea te voorkomen zouden worden geppreeïeerd. Een'woordvoerder van de Indonesi- KENNEDY OP BERMUDA Het Witte Huis in Washington heeft gemeld dat president Kennedy op Bermuda is aangekomen. Kennedy werd op het vliegveld be groet door de gouverneur van Ber muda, sir Julian Gascoigne, en pre sident Macmillan. Hij arriveerde twee uur later dan was vastgesteld. sche luchtmacht, luitenant-kolonel Soedharmono, heeft donderdag in Djakarta gezégd dat in de buurt van Nederlands Nieuw-Guinea luchtdoel- oefeningen zijn gehouden die bevre digende resultaten hebben opgele verd. Soedharmono sprak de waarschuwing uit dat een incident waarbij Indone sische en Nederlandse vliegtuigen eikaars pad zouden kruisen tijdens deze manoeuvres „grote gevolgen" zou kunnen hebben. Geen reactie De Indonesische minister van buiten landse zaken Soebandrio heeft don derdag aansluitend op een onderhoud met president Soekarno tc Djakarta meegedeeld dat er uit Den Haag geen enkele reactie is ontvangen die erop zou kunnen duiden dat de Nederland se regering bereid is tot onderhande lingen over de overdracht van wes telijk Nieuw-Guinea. Uit bevoegde bron is vernomen, dat de Britse ambassadeur in Indonesië, Frcy, dc Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, het Britse standpunt heeft meege deeld, dat het geschil om westelijk Nieuw-Guinea niet behoort te worden opgelost door het gebruik van ge weld. is het 100 jaar geleden, dat de Ned. letterkundige en his toricus A. P. van Groningen, eertijds bekend door zijn geu- zengedichten en als declama tor, te Ridderkerk overleed; Van der Putten toch in beroep De Bussumse ex-defensieambtenaar F. H. van der Putten heeft donder dag bij het ambtenarengerecht te Amsterdam, na overleg met zijn raadsman mr. N. J. Geleijnse uit Am sterdam, schriftelijk beroep aangete kend tegen het aan lxem op 27 no vember door de minister van defen sie, ir. S. H. Visser, wegens onge schiktheid verleende ontslag. De heer Van der Putten heeft het ambtenarengerecht gevraagd het ont slagbesluit nietig te verklaren, al thans te vernietigen. De voormalige voorzttter van de Finse rijksdag, dr. Vaino Tanner, heeft meege deeld wegens zijn leeftijd (tachtig jaar) niet meer kandidaat te willen staan voor de verkiezingen in februari a.s. ren, valt zoiets wel op. president van de Euromarkt commissie, prof. Hallstein komt nu boven de ton per jaar. Zo ver komt ook de vice-president, de Nederlandse oud-minister dr. Mans- holt. Wanneer we daarbij in aaniner- king nemen, dat er op die salarissen maar heel weinig belasting drukt, dan is het verschil met de salaris sen van onze Nederlandse ministers 40.000 waarvan een stevig stuk belasting afgaat) wel groot. Betaalt Nederland zijn ministers te sober, of betaalt men in Brussel de „Europese ambtenaren" royaal? Wij zijn vooralsnog geneigd het laatste te geloven, omdat die ambtenaren met dat salaris in Brussel een sta tus kunnen voeren, welke zelfs voor deze weelde-stad opvallend is. Waarmee dan niet gezegd wil zijn, dat de heren hun salaris sen niet goed zouden gebrui ken, want ze staan allen bekend als keurige en spaarzame mensen. Men zie bijvoorbeeld naar prof. Hallstein. Hij is vrijgezel en in zijn jonge ja ren was hij bereid genoegen te ne men met het sobere salaris van een hoogleraar aan de bescheiden uni versiteit van Rostock. Het enige ver wijt, dat men thans ln Brussel aan deze functionaris maakt, is, dat hij overdreven zuinig is. Hij Iaat zich vrijwel nergens zien en hij houdt zelfs het adres van zijn flat geheim. Deze zestigjarige heeft eens gezegd en dat sloeg ook op hemzelf: „als een jurist een kamer binnenkomt moet het. altijd een paar graden kou der worden". Meer dan een ton inkomen per jaar en zich toch nog in de kou gezet voelen, wel, wij benijden prof. Hall stein niet, maar wij blijven van me ning. dat de ministers van klein- Europa hun ambtenaren dik beta len! IN DE LUCHT GEËXPLODEERD Van de 34 inzittenden zijn er 29 omgekomen Een Comet-straalvliegtuïg van de British European Airways (B.E.A.), is gisteravond enkele minuten na de start van de luchthaven Esenboga bij Anka ra tijdens een sneeuwstorm neergestort. Functionarissen van het vliegveld hebben verklaard, dat er zich een explosie aan boord van het toestel scheen te hebben voorgedaan voor het neerstortte. Volgens de eerste onofficiële berichten zijn tenminste 29 van de 34 inzittenden van het toe stel om het leven gekomen. Het toe stel was in Ankara opgestegen voor Nicosia op Cyprus en Tel Aviv. Stap in richting van sanering HET WOORD „broodsaus- ring" is de laatste maanden nogal eens op de tong en in de pen geweest. In verschil lende steden en dorpen wil men door een efficiënte op bouw van bezorgingswijken en door concentratie van be drijven, komen tot een een voudiger werkmethode, maai de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen liggen veel lastiger dan bijvoorbeeld in het zuivelbedrijf. Toch begint een of andere vorm van combinatie binnen het bakkersbedrijf ook in Zeeland een op verschillende plaatsen opduikend ver schijnsel te worden. Zo ook in de Schouwse Westhoek. Deze week hebben vier bakkers uit Burgh en Haamstede eeii be spreking gehad met een adviseur van de Nederlandse Bakkerij Stichting te Den Haag over de mogelijkheid om te komen tot de bouw van een centrale bakkerij, waarin men met name de grote vraag naar brood in de maanden van het top-zomerseizoen kan op vangen. De badplaatsen Burgh en Haam stede tellen in totaal zeven bakke rijen. Ieder van hen heeft over het gehele dorp verspreid klanten wo nen en verschillende malen per dag komen deze bakkers elkaar op hun rondes tegen. Dat gebeurt ook in het hoogseizoen van de vakantie, wanneer men een capa citeit moet leveren, die tussen dc zeven en tien keer zo hoog lip als ln de rustige wintermaanden. In de bakkerijen werkt men zich als het ware „over- de kop", er moeten extra werkkrachten wor den aangenomen en „de buiten dienst" van de bakkers verliest een zee van tijd met heen en weer rijden over bijzonder uitgestrekte routes. Samenwerking ligt in een geval als dit dus voor de hand. Dertig km verder In de afgelopen zomer was het zelfs zo. dal viermaal in de week een collega uit het dertig kilo- |ln topseizoen kwam er I brood uit Bruinisse I meter verder gelegen Bruinisse naar de Schouwse Westhoek loog met een lading broden in zijn auto^ De winkels van de bakkers in Burgh en Haamstede werden overspoeld met badgasten en om al deze „tijdelijke" klanten niet- teleur te stellen moesten de broden over afstand worden aangevoerd. Maar van dit soort hand- en span diensten willen de bakkers uit Burgh en Haamstede toch eigen lijk - liever- niet - afhankelijk zijn. Daarom hebben vier van hen de hoofden bjj elkaar gestoken ora te proberen de nodige capaciteiten gezamenlijk op te brengen. Er werden voorbereidende besprekin gen gehouden met de heer N. Sic- kenga, technisch-adviseur van de Nederlandse Bakkerij Stichting, die in gevallen als dit economische voorlichting verschaft en de hel pende hand biedt by de inrichting van een soort „broodfabriek". Ook wordt van de zijde van de stich ting een ontwerp-begroting opge maakt. De financiële problemen zijn in de eerste jaren van dergelijke com binaties het zwaarst. Bovendien moet men het nieuwe bedrijf af stemmen op de zomerleveranties. Doet iedere bakker dit afzonder lijk dan ligt het nog moeilijker om het overschot aan 'capaciteit in de winter niet een normale pro- duktie op te vangen. Met deze voorlopige plannen zijn Burgh en Haamstede de eerste plaatsen op Schouwen-Duiveland waar het in de richting van „sa nering" kan gaan. In de overige gemeenten is men nog niet zover. Er is wel eens over de mogelijk heden gepraat, maar voorshands heeft dat nog geen resultaat opge leverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1