Ernstige woonklacht in raad Arnemuiden Bejaarden Ter Hooge kregen televisie HAAL TIJDIG UW FILMPJE EN FLITSLAMPJES bij uw fotohandelaar. WALCHEREN Agenda VAN TIENDUIZEND P.Z.C.-DUBBELTJES VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SLUITENDE BEGROTING Woningtekort staat sanering in de weg Hoewel de sluitende begroting 1963 18.357,50 onvoorzien) in de gemeenteraad van Arne muiden donderdagavond reden gaf tot algemene tevredenheid, kwam toch een ernstige en ze ker zo algemene klacht uit de algemene beschouwingen en het antwoord van de burgemeester naar voren: de plaatselijke wo ningnood. De heer K. J. Steketee (a.r.) wees op de vele gevallen van sa menwoning in huizen, die nau welijks op normale gezinnen berekend zijn. Ook toonde hij zich bezorgd over de voor Ar nemuiden zijns inziens te ge ringe woningtoewijzing van het afgelopen jaar. Burgemeester A. Hack deelde deze bezorgd heid volkomen. „Wij hebben reeds een brief naar het col lege van G.S. gezonden om op de schrille woningnood te wij zen", verklaarde hij. Ter illustratie noemde de raadsvoor zitter enkele harde cyfers het aan tal reële woningaanvragen is 51, een cijfer dat volgens hem ernstiger is dan hijvoorheeld in Middelburg. Niet minder dan 27 gezinnen wonen sa men in woningen die daar beslist niet voor deugen en dan zijn er, naar de lieer Hack verklaarde, nog vele ge zinnen die samenwonen, maar nog geen aanvraag hebben ingediend om dat men er toch niet op rekent dat er verbetering zal komen. Voorts staat een uitgebreide en hoognodige sanering op het programma, maar vervangende woonruimte kan niet worden aangeboden. De raadsvoor zitter benadrukte dan ook sterk dat een ruime woningtoewijzing 1962 voor Arnemuiden een dringende nood zaak is. Burgemeester Hack kon echter ook prettiger geluiden laten horen: de rijksgoedkeuring voor de bouw van het gymnastieklokaal is verleend, voor de bouw van een nieuwe lagere school is een schetsplan binnengeko men en het bestuur van het vereni gingsgebouw „Arne" heeft plannen voor een gloednieuw pand, waardoor het eveneens in de raad aangestipte probleem jeugdzorg optimistischer kan worden bekeken. R.-k. vrouwenverenigingen vierden stemmig kerstfeest Met het ideaal voor ogen meer „bin ding" te brengen in het parochiële en geestelijk leven namen de beide r.-k. damesverenigingen, de K.A.V. en het Vrouwengilde te Vlissingen het lofwaardig initiatief om geza menlijk het kerstfeest te vieren. Daar toe waren de dames woensdagavond in het Ariënsgebouw te Vlissingen bijeen. Nadat de geestelijk adviseur van beide verenigingen, pastoor Hos sen, was gearriveerd, werd de kerst viering met gebed geopend door de voorzitster van de K.A.V., mevrouw Ruyg-Joosten. Een honderdtal dames van beide verenigingen was aanwe zig, waardoor de grote en de bijzaal tot in de uiterste hoekeu waren bezet. De zalen cn tafels waren stemmig versierd. Een bandrecorder liet een aantal kerstliederen horen. Na het welkomstwoord door mevrouw Ruyg werd 'een tweetal kerstliederen ge zongen. Mevrouw Vierhout van het Vrouwengilde sprak ook een harte lijk woord van welkom. Het Vredes feest dat eerst 's morgens in de kerk was begonnen, werd nu des avonds voortgezet in een meer feestelijke stemming. Vervolgens las mevrouw Hontelé het aloude kerstverhaal voor. Na een kort woord van mevrouw Vierhout sprak pastoor Kossen. Ver wijzende naar de viering van de Gul den Mis. waarin Maria als moeder wordt geëerd en in haar alle moeders, verklaarde spreker, dit een van de mooiste liturgische feesten rondom Kerstmis te vinden. Aan de hand van het voorgelezen kerstverhaal bracht de pastoor het dagelijks bidden van de Engel des Heren naar voren, waarin het hele kerstgebeuren wordt beschreven. Met de wens voor allen een zalig Kerstmis werd deze toe spraak besloten. Tijdens de pauze werd koffie geser veerd en een verloting gehouden. Mejuffrouw Havermans hield ver volgens een korte, humoristische toe spraak. die zij evenwel besloot met een ernstig gedicht. Ook mevrouw Hontelé droeg een stemmig gedicht voor. Als bijzonderheid moet worden ver meld. dat bij een speciale verloting van kerstboom en kerststal, pastoor Kossen de kerstgroep won. De pas- tooraanvaardde de groep met een humoristisch speechje en met de be lofte, dat de groep in de kerk een plaatsje zou krijgen. Daarna zong de sopraan mej. Buk- kens een kerstlied, dat een dankbaar applaus oogstte. De dames Ruyg en Vierhout, resp. voorzitster van de K.A.V. en het Vrouwengilde sloten deze zeer geslaagde „band"-kerst- f eest viering. Ir. D. I. Luteijn, lid G.S. van Overijsel, overleden In het ziekenhuis te Heerenveen overleed dezer dagen ïr. D. I. Lu teijn, lid van bet college van Gede puteerde Staten van Overijsel. Ir. Luteyn werd 24 juni 1915 geboren in Cadzand. Hij was reeds lange tijd ernstig ziek. Na zijn studies aan de Landbouw hogeschool te Wageningen was ir. Luteijn aanvankelijk werkzaam als medewerker van een ingenieursbu reau, dat belast was met ontginnings werken in de kop van Overijsel. La ter was hij directeur van de n.v. Ont ginningsmaatschappij „Land van Vol- lenhove". In 1946 werd ir. Luteijn m de Provinciale Staten gekozen als kandidaat van de P. v. d. A.. In 1954 volgde zijn benoeming tot lid van Ge deputeerde Staten van Overijsel. Als lid van Provinciale Staten was ir. Luteijn voorzitter van verschei dene provinciale commissies. Hij was voorts lid van de raad van toezicht voor de „IJselcentrale" en gedele geerd commissaris van de n.v. Ver voersmaatschappij „Noord-West hoek". De overledene is donderdagmorgen in de zitting van Provinciale Staten van Overijsel herdacht. De crematie van het stoffelijk over schot heeft zaterdagmorgen 23 de cember in Dieren plaats om elf uur. (Advertentie) MIDDELBURG Middelburgse ijsclub hield jaarvergadering Een groot aantal Middelburgers heeft woensdag reeds op de schaats gestaan. Het bestuur van de ysclub had namelijk besloten om ondanks de dooi de ijsbaan aan de Breeweg open te stellen. De Middelburgse ijs baan, die hiermee één van de eerste opengestelde banen in Zeeland was, heeft zich uitstekend gehouden. Diezelfde avond hield de ijsclub on der leiding van voorzitter ir. H. Vis ser in de Vergenoeging zijn jaarver gadering. Daarbij werd er onder meer op gewezen, dat de ijsbaan vo rig seizoen zo laat in gebruik geno men kon worden, omdat de vloer tengevolge van de droge zomer gro te scheuren vertoonde. Ook ditmaal vertoonde de baan nog lekkages, maar de heer Visser betoogde, dat de „schade" nogal meevalt. Een eventueel afdoend herstel zou bij zonder kostbaar voor de ijsclub wor den. Ir. Visser noemde al een bedrag van tienduizend gulden. Wat het dus voor de ijsenthousiasten vorig seizoen dus niet zo bijster gun stig, prettiger waren de mededelin gen van secretaris mr. A. Berkhout over de camping, waarin gedurende de zomermaanden de baan „omgeto verd" wordt. In het geheel werden 4398 overnachtingen geboekt, die een bruto opbrengst van ruim 3000 opleverde. Daartegenover staat, dat het iisclubbestuur voor uitbreiding van de accommodatie zowel voor de ijsbaan als voor de camping een be drag van bijna 9000 gulden uittrok. In de plaats van mr. M. A. Terwoert werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer C. A. C. Kruijder. Ir. Visser dankte mr. Terwoert voor de activi teiten. die hij in de „drukke jaren" voor de ijsclub tentoonspreidde. Met name voor de beplanting rond de baan heeft mr. Terwoert veel werk verzet. Een geanimeerde rondvraag besloot deze vergadering. VANDAAG. Middelburg City: De brave soldaat -• Schwejk. 20 uur. a.i. Electro: Alles de lucht in. 19.30 uur. a l. Van Benthem en Jutting: expo-itie R. Kimpe. 1)13 Vlissingen Alhambra: Alles draait om Conny. 20 uur. a.l. Luxor: De Saint in actie, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: De straatjongen van Ma drid. 20 uur. a.l. Bergen up Zoum Luxor: Het zwarte schaap. 20 uur. .4 jaar. Terneuzen Luxor: Nooit op zondag. 20 uur. 10 Jaar. Sas van Gent - Ol.vmpin: Freddy unter fremden Sternon. '»o yur, a.l. Oo.illiurg Ledeitheater: Jerry als pic colo, 20 uur, a.l. Officiële publikatie VLISSINGEN. TER INZAGE LEGGING VASTGESTELDE IIERZIENING UITBREIDINGSPLAN ..PAAUWENBURG". Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat de door de gemeenteraad op 15 december 1961 vastgestelde herziening van hot uit breidingsplan in onderdelen „Paauwen- burg". strekkende tot aanvulling der bii dat plan behorende bebouwingsvoorschrif- ten. gedurende 14 dagen, van 25 december 1961 af. voor een ieder ter gemeentesecre tarie ter inzage is gelegd. Binnen zes weken na afloop van die ter mijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten van Zee land tegen bet plan bezwaren inbrengen. Vlissingen. 22 december 1961. KOUDEKERK!:. TER INZAGE LEGGING VASTGESTELDE HERZIENING „PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN PAAUWENBURG". Het hoofd van het gemeentebestuur van Koudekerke, brengt ter openbare kennis, dat de door de gemeenteraad op 19 de cember 1961 vastgestelde herziening van het ..Partieel uitbreidingsplan in onder delen voor het gebied Paauwenburg". uit gewerkt in een uitvoerige kaart, alsmede een vastgestelde herziening van de bi bedoeld uitbreidingsplan behorende be bouwingsvoorschriften. met toelichtende beschrijving, gedurende veertien dagen, van 25 december 1961 af. voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage is ge legd. Binnen zes weken na afloop van die ter- mijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad heb ben gewend, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwaren tegen <le herziening in brengen. Koudekerke, 22 december 1961. Afdeling Oostkapelle won E.H.B.O.-wedstrijden Een dezer dagen hield het district Zeeland van de Koninklijke Neder landse Vereniging E.H.B.O. in Mid delburg een wedstrijd voor de Wal- cherse afdelingen. Met het behan delen van 2 patiënten, waarvan werd verondersteld dat de één ernstig en de ander minder gewond was, Kon den de deelnemende ploegen 420 pun ten totaal behalen en de leiders 100 punten. De uitslag werd: Oostkapelle, 295 punten, leider 73 punten; Middelburg 292 pnt., leider 74 pnt.; Vlissingen 288 pnt., leider 33 pnt.; Vrouwenpol der 170 pnt., leider 57 pnt. De jury bestond uit mevrouw Pel- Mellink uit Middelburg en de artsen D. N. van Gelderen, Middelburg, P. J. Bom, Oostkapelle en A. W. Boer winkel. St.-Laurens. A. Joosse nam afscheid van gemeentebedrijven In de bovenzaal van de Schouwburg heeft de heer A. Joosse donderdag middag afscheid genomen van het personeel van de Middelburgse ge meentebedrijven. Gedurende 25 jaar was de heer Joosse by de gemeente bedrijven werkzaam en in die tijd klom hij op van graver tot fitter eer ste klas. De heer Joosse die in 1941 in vaste dienst kwam nam afscheid in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tijdens de receptie werd hij door ver schillende functionarissen toegespro ken. Wethouder drs. Th. Westerhout sprak over de energie en de belang stelling voor het bedrijf, die de heer Joosse had getoond. Namens het ge meentebestuur bood hij een enveloppe met inhoud aan. De directeur van gemeentewerken, de heer O. S. Hoogerwerff, meende dat de heer Joosse all-round was, omdat hij niet alleen by het gas- en waterleidingbedrijf, maar ook bij de elektriciteit werkzaam was. Voorts schetste hij de werkzaamheden in de loop der jaren van de scheidende fit ter. De oud-directeur, ir. B. C. Roeters van Lennep, bood de heer Joosse si garen en sigaretten aan. Namens het personeel overhandigde de heer H. Verstraten een polshorloge. De heer J. Jansen sprak in zijn toespraak Ambtenarenbond besprak salarisonderhandelingen Een groot aantal leden van de afde ling Vlissingen van de Algemene Bond voor Ambtenaren heeft woens dagavond enkele uren aandachtig ge luisterd naar het betoog van de bondsbestuurder, de heer A. van Aal- ste, die in „Het Anker" te Vlissingen een uiteenzetting gat van de onder handelingen, die door de drie samen werkende centrales van overheids personeel met de regering zijn ge voerd teneinde een salarisverhoging voor dit personeel te verkrijgen. Op duidelijke wijze schetste de heer Van Agist het verloop van de besprekin gen, die reeds vanaf begin 1960 wor den gevoerd en die nog niet tot een acceptabele overeenkomst met de re gering hebben geleid. Vanaf 1960 dus verzetten deze drie samenwerkende centrales (waarin begrepen de ka tholieke en christelijke bonden van overheidspersoneel) zich tegen het door de regering gevoerde loonbeleid. De huidige CjV.O. betekent nog een achterstand ten opzichte van C.A.O.'s in de particuliere sector en het op trekken hiervan was een van de eisen die men stelde. Bezwaren had het 'overheidspersoneel, zo betoogde de heer Van Aalst, tegen de z.g. trent- duur van 2 jaar op de looptijd van de salarissen en onder meer het niet af stemmen van de algemene loonmaat regel op de trent. Tevens verklaarde de spreker dat er in de loop van de tijd door een ietwat toegeeflijke hou ding „water in de wijn was gedaan" door o.a. de hogere ambtenaren en het ambtenarencentrum. De A.C.O.P. is echter bij de aanvankelijk gestelde eisen gebleven, waardoor tot nu toe ondanks een tegenvoorstel van regeringswege geen overeenkom sten zijn bereikt. De onderhandelin gen zijn nu voor onbepaalde tijd ge schorst, zodat de drie samenwerken de centrales hun houding ten opzich te van de regering nog eens nader kunnen bepalen. Na de pauze be antwoordde de heer Van Aalst een groot aantal vragen. Kerstavond N.V.V.- vrouwen De afdeling Vlissingen van de N.V.V.- vrouwenbond hield deze week in het versierde zaaltje van de A.N.M.B. haar traditionele kerstavond. Onder voorzitterschap van mevrouw Rein- hout-Houmes werd een programma van dans, muziek en ballet opgevoerd en ook werd een kerstverhaal voor gelezen. Voorts werden presentjes uit gereikt. WESTKAPELLE Kerstavond N.C.V.B. Maandag hield de afdeling Westka- pelle van de N.C.V.B. haar kerst avond, die onder leiding stond van mevrouw Van Rooijen-v. Sichem. Na dat de liturgie was gelezen en het kerstverhaal verteld, werd een kerst spel yitgeyperd: Drie nieuws leden gaven 'zich op deze avond op. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen omtrent on derstaande Voorwerpen die aldaar in het •tijdvak van 10 tot en met 19 december 19G1 als gevonden zijn aangegeven. ■Verschillende wanten en handschoenen, •huis- en andere sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, vierkleuren ball point, grijze capuchon, groen met witte sjaal, damespolshorloge, 2 wollen dekens, rood schooletui, houten duimstok, rood kussen, bril met donker montuur, wiel dop van auto, veelkleurige sjaal, bruine portefeuille, parapluhoes, wit kinder schoentje, kettinkje met bedeltjes, doos vitaminen, broche met steen, blauw met groene ceintuur, groene wollen das, grijze boodschappentas, snoeischaar. bril met zwart montuur, rose kindertas, kinder armbandje, muntbiljet. Indien voorwerpen bij particulieren wor den afgehaald gelieve men daarvan kennis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. over de vitaliteit, de vriendelijkheid en de bereidwilligheid van de heer Tenslotte dankte de heer Joosse alle sprekers afzonderlijk en haalde nog wat herinneringen op. Segeersstraat 4 Middelburg FILM VOOR ZEEUWSE JEUGD, MAAR TIENDUIZEND Zeeuwse kinde ren hebben er voor gezorgd, dat de bejaarde inwoners van bet slot Ter Hooge nu elke avond naar de televisie kun nen kijken. Die jongens en meisjes hebben namelijk elk een dubbeltje „geofferd" waarvoor ze gedurende de kerstvakantie de jaarlijkse P.Z.C.-kindervoorstellingen kunnen bijwonen. Van de opbrengst heeft de heer F. B. den Boer, één van de P.Z.C.-directeuren, giste ren het televisietoestel offi cieel overhandigd aan de heer M. L. Abnekinders, de direc teur van de stichting ver pleeg- en rusthuizen Midden- Zeeland (waartoe Ter Hooge behoort) Wordt de Walt Disney-film Doorn roosje voor de Zeeuwse jeugd dus een fantastisch sprookje, voor de bejaarden is het P.Z.C.-geschenk dat bepaald niet geworden: dat was werkelijkheid en de inwoners van Ter Hooge hebben al twee avonden van de programma's ge noten. De heer Den Boer, die ver gezeld was van de heer J. E. Wit te, de organisator van de voor stellingen, vertelde onder meer, dat de „dubbeltjesactie" 1961 in totaal 1030,94 opgebracht heeft. Waar die vier cent vandaan kwamen, wist de P.Z.C.-directeur niet, maar in elk geval telden ze mee voor dit sympathieke Zeeuwse doel, waarvoor de P.Z.C.-directie voor de dertiende maal op pad toog. Duizenden Zeeuwse kinde ren telden al dubbeltjes neer voor Zonneveld, Ipenoord, Kinderzorg, voor het Reumacentrum, voor bandrecorders voor Zeeuwse blin den, voor het kankerinstituut enz. Met Kerstmis Daar de tienduizend dubbeltjes niet voldoende waren om het t.v.- toestel te betalen, rondde de di rectie van ons blad zoals gewoon lijk het bedrag af tot een „rond geheel". De heer Den Boer ver klaarde verheugd te zijn dit toe stel namens de directie en de Zeeuwse jeugd aan de Ter-Hooge- bewoners te kunnen overhandigen. „Wij hopen, dat het U vele aan gename uurtjes zal brengen", al dus de heer Den Boer. die er voorts op wees, dat de geschen ken van de „dubbeltjesactie" meestal omstreeks januari uitge reikt worden, maar dat de P.Z.C. er nu voor wilde zorgen, dat de bejaarden van Ter Hooge met Kerstmis van de t.v.-ontvangst Het resultaat van de ..P.Z.C.-dubbel- tjes-actie": een televisietoestel voor de bejaarden van Ter Hooge bij Mid delburg. (Foto P.Z.C.) zouden kunnen genieten. Daarna droeg de heer Den Boer het appa raat officieel aan de heer Alme- kinders over. Niet aan toekomen Deze zei verheugd te zijn, dat de P.Z.C. de jeugd, die de genoegens van deze welvaartstijd als vanzelf aanvaardt, bepaald heeft bij de be hoeften van een grote groep oude mensen. „Dat zijn zaken, waar we niet aan toekomen", merkte de heer Almekinders op, die met gro te voldoening dit geschenk aan vaardde. Hij gaf de verzekering, dat de inwoners en het personeel veel van het t.v.-apparaat zullen genieten. „Woorden schieten r tekort", be toogde de stici. .^directeur tot slot. „De beste dunk voor U is, dat de bewoners hiermee geluk kig zijn". Ook de directrice van Ter Hooge, zuster J. C. v. d. We- ge, bracht de P.Z.C.-afgevaardig- den hartelijk dank voor dit bij zondere geschenk. Zij deed dit na mens alle bewoners en het perso neel. KOUDEKERKE Vaardigheidsproeven g.v. Swift Een aantal dames en meisjes van de gymnastiekvereniging Swift" te Koudekerke heeft dezer dagen met goed gevolg de vaardigheidsproeven afgelegd. Het zijn: 2e graad: de da mes C. Janse, M. Kleinepier, W. Knol en J. Westerbeeke-Cijvat; 3e graad: de dames B. Jobse, A. C. Luteijn, W. v. d. Tak, J. Vos en L. Wielemaker- Geertse. Meisjes A: S. Brugman, C. Christiaanse, J. Flipse, N. Harthoorn, C. v. d. Heijde, C. Klap, M. Koole, A. Sloos, T. Sloos, M. van Splunder en S. Stroo. De wisselbeker ging naar M. van Splunder voor het be halen van het hoogste aantal pun ten. Niemand werd afgewezen. OOSTKAPELLE Kerstuitvoering „Sursum Corda" Het chr. gemengd koor „Sursum Cor da" te Oostkapelle zal ook dit jaar een kerstuitvoering geven en wel op woensdagmiddag 27 december a.s. Het koor zal voor de eerste keer deze uitvoering geven in de Ned. herv. kerk. O.- EN W.-SOUBURG Vrachtauto slipte Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is op de Nieuwe Vlissingseweg te Souburg, in de nabijheid van Abéele, een onbeladen vrachtwagen met op legger geslipt en dwars, gedeeltelijk over de weg en gedeeltelijk over het rijwielpad komen te staan. Het ongeluk gebeurde, toen de De- stuurder, de 19-jarige W. F. uit Hee!- sum, afremde voor een vrachtauto die bij het benzinestation stond. Voorbijgangers en later de politie hebben het verkeer geregeld, tot de auto weggesleept was. Trekker en oplegger liepen enige materiële scha de op. Marktberichten COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Weekaanvoer ca. 1.500.000 stuks. waarvan 585.571 in veiling werden gebracht. Han del zeer traag. Prijzen (per 100 stuks». Eieren van 44 tot 49 gram 8.10—8 52: eie ren van 49 tot 54 gram 8.52—9.17: eieren van 54 tot 59 gram 9.14—9.38: eieren van 59 tot 64 gram 9.41—10.26: eieren van 64 tot 69 gram 10.99—11.81. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 282.930 stuks, handel zeer traag. Prijzen (per 100 stuks). Eireren van 92 tot 58 gram 9,299.30: eieren van 58 tot 65 gram 9.3210.99: eendecieren van 63 tot 68 gram 7.71—8.71: eendeëieTen van 68 tot 71 gram 8.90—9.61. EIERMARKT. Aanvoer 2.200.000 stuks, handel kalm Prijzen (per 100 stuks» Eieren van 51 tot 65 gram 9.00—11.00: alg. prijs 9.90: kilo prijzen 1.68. basis 59 gmm. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Uien: Bonken 22.61—22.60. 55-70. 40-55 23.03—23.16. Drielingen 28.02. Pickles 31.80. Stek 4.09. Aanvoer 65 ton. Aardappelen.-Bintjes 10.50. Bonken 11.99. Aanvoer 5 ton. VISMIJN COLIJKSPLAAT Lxportgamalen 4274 kg. 1.03—1,46. Schar 131 kg. Bot 68 kg. Wijting 165 kg. Tong 13 kg. Kabeljauw S3 kg. Sprot 28 kg. Ongesorteerde vis 135 kg. Veiling Kapelle In verband met de aanstaande feest dagen zal er bij de veiling te Kapeile volgende week veiling gehouden wor den op donderdagmiddag om één uur. Na nieuwjaar zal cr weer normaal geveild worden op woensdagmiddag om één uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15