GLYCA Operatie „Walrus" Ajax en P.S.V. krijgen zware wedstrijden in eredivisie PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IS DE COUP DE TALON EEN MODECREATIE OF DAMZET VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 PROVINCIALE Z E E W S E COURANT 15 GEMAKKELIJKE DAG VOOR FEIJ EN OORD Volendam tegen D.O.S. favoriet De Amsterdamse voetbalenthousias ten krijgen dit weekeind een paar bij zonder interessante wedstrijden voor geschoteld. Sparta komt namelijk op bezoek bij Ajax en Blauw Wit treedt in het veld tegen P.S.V. Sparta is in Amsterdam voor de Ajaxieden altijd een bijzonder lastige, tegenstander ge weest. En bovendien maakten de Am sterdammers de laatste weken ook geen overweldigende indruk. Sparta daarentegen herstelde zich goed van de langdurige inzinking en legt een fris spelletje op de mat. Een gelyk- spel lijkt ons de meeste kans te heb ben in dit duel. P.S.V. en Blauw Wit zullen bijzonder hard vechten om de punten. De Am sterdammers bedreigen de Eindhove- naren namelijk op de ranglijst. De Advertentie voorhoede is het zwakke punt van P.S.V., maar daar staat tegenover, dat er de laatste wedstrijden ook iets mis schijnt te zijn met de defensie van Blauw Wit. Een kleine overwinning van de Eindhovenaren lijkt dan ook het meest waarschijnlijk. Fortuna zal a.s. zondag ongetwijfeld op de ingesla gen weg voortgaan en V.V.V. met een nederlaag naar huis sturen. N.A.C. stelt de laatste weken wat teleur en zal alles doen om zijn positie wat te verbeteren. Daar zal A.D.O. dan waarschijnlijk het slachtoffer van worden ondanks het goede spel, dat de Hagenaars zondag tegen Feijen- oord lieten zien. N.A.C. op zijn best is namelijk bijzonder gevaarlijk. D.O.S. speelt momenteel zeer zwak en zal voor een hard vechtende ploeg als Volendam waarschijnlijk een niet al te grote hindernis vor men. Volendam heeft een zeer sterk elftal met een voorhoede, die weet wat doelpunten maken is, wat van de voorhoede van de Utrechters, ondanks Tonny v. d. Linden nu niet bepaald kan worden gezegd. M.V.V. bekleedt nog steeds een mooie positie op de ranglijst en het zal voor Spel. Enschede wel een vergeefse reis worden naar Maastricht. De Ensche- deërs hebben namelijk ondanks het goede spel van Rahn nog steeds de kunst van het doelpunten maken niet onder de knie kunnen krijgen. In Gro ningen komen twee ploegen in het veld. die elkaar niet veel ontlopen. Het zal dan ook een zeer interessant duel worden tussen G.V.A.V. en D.W.S./A, waarbij een gelijk spel het meest voor de hand liggend is. Feijenoord krijgt De Volewyckers op bezoek en over de uitslag kan ons in ziens niet veel twljlfel bestaan, terwijl Willem II ook wel in staat moet wor den geacht Rapid de zoveelste neder laag te bezorgen. Zaalhandbalderby's in Middelburg en Goes Voor de districtsklas dames komen in de zaalhandbalcompetitie in Mid delburg Marathon en Walcheren te gen elkaar uit en het zal zeker al te voorbarig zijn, hier een kanshebber aan te wijzen. Marathon verloor wel zijn eerste wedstryd tegen Hellas, maar herstelde zich voortreffelijk te gen Were Di. Walcheren daarente gen moest met enige jonge speelsters de nieuwe zaalhandbalcompetitie in gaan en dit bracht haar geen over winning. De basis van de ploeg is uitstekend en indien de ploeg is inge speeld zal zy zeker weer een belang rijke rol gaan spelen. Reden om ko mende zaterdagavond in de Middel burgse veiling een spannende wed strijd tè Verwachten. Stelden de Walcherse heren afgelopen zaterdag enigszins teleur in de afd. Ie klas nu zullen zij Marathon ont moeten en dit zal waarschijnlijk een te zware opgave zijn voor Walcheren. Olympus zal tegen Neptunes wel tot winst komen. In Goes komen de heren van Tonido en Hellas tegen elkaar in het veld en ook al heeft Hellas reeds twee over winningen op zijn naam staan en PROGRAMMA ERE-DIVISIE Blauw Wit-P.S.V. (2); Fortuna-V.V. V. (1); N.A.C.-A.D.O. (1); Feijen oord-Volewijckers (1,; Willem II-Ra- pid (1); Ajax-Sparta (3); Volendam- D.O.S. (1); M.V.V.-Enschede (1); G. V.A.V.-D.W.S./A (3). REST SPORTTOTO Leeuwarden-D.H.C. (3); D.F.C.-Sit- tardia (2); Eindhoven-Vitesse (1); Wageningen-Be Quick (3): Elinkwijk- Heerenveen (1); S.H.S.-Z.F.C. (2). EERSTE DIVISIE A B.V.V.-VeendamHaarlem-S.V.V.; K. F.C.-Alkmaar; Go Ahead-Stormvö- gels; Helmond-A.G.O.V.V.; 't Gooi- Fortuna; Leeuwarden-D.H.C.; D.F.C.- Sittardia; Eindhoven-Vitesse. EERSTE DIVISIE B Wageningen-Be Quick; Enschedese Boys-E.B.O.H.; Elinkwijk-Heeren- veen; Heracles-Hilversum; Limbur- gia-N.O.A.D.; V.S.V.-Excelsior; S.H. S.-Z.F.C.: Hermes DV.S.-H.V.C.; R.B. C.-Wilhelmina. TWEEDE DIVISIE Graafschap-Oldenzaal; Velox-Longa; Tubantia-P.E.C.; Roda Sport-U.V.S.; Zwolse Boys-Baronie; Zwartemeer- E.D.O.; N.E.C.-R.C.H. Tonido één nederlaag, dit geeft zeker nog geen aanleiding een overwinning voor Hellas te voorspellen. In de pe riode dat Tonido zeer sterk zaalhand bal ten beste gaf was 't vaak Hellas die het de voet dwars zette. Waarom zouden nu de rollen niet omgekeerd kunnen zijn Verwacht wordt daarom een spannende wedstrijd met mis schien iets gunstiger kansen voor Hellas. In de dames afd. ie klas ko men Hontenisse en De Meeuwen te-' gen elkaar uit en hier zal de uitslag niet ver van gelijk spel komen te liggen. Het zaalhandbal programma luidt als volgt: Programma Middelburg 23 december: Meisjes adsp. 12-13 jaar: Walcheren IITonido; Jongensadsp.: 14-15 jr.: MarathonTonido; Meisjesadsp. 14- 15 jaar: MarathonTonido; Jongens adsp.: 12-13 jaar: E.M.M.S.I.O.S.; Jongensadsp. 14-15 jaar: Olympus S.I.O.S.; Heren junioren 2e klas: OlympusS.I.O.S.; Dames junioren: E.M.M.Zeeland Sport; Dames ju nioren: Walcheren HMarathon: Heren afd. Ie klas: MarathonWal-, cheren; Dames afd. 2e klas: Olympus nNeptunus: Heren afd. Ie klas: Olympus 1Neptunus; Dames distr. Ie klas: MarathonWalcheren. Programma Goes - 23 december: Meisjesadsp. 14-15 jaar: Volharding- O.D.I; Jongensadsp. 14-15 jaar: O.D'.I E.M.M.; Jongensadsp. 12-13 jaar:; VolhardingFortuna A; Jongens adsp. 12-13 jaar: TonidoFortuna B; Jongensadsp. 12-13 jaarrHellas— Fortuna C; Jongensadsp. 14-15 jaar: HellasFortuna. Heren afd. 3e klas: O.D.I.—Hellas III; Heren afd. 2de kl.; Tonido 3-Fortuna 2; Dames afd. Ie kl.: Honten.De Meeuwen; Dames afd. 2e klas: SportoFortuna; He ren afd. 2e klas: Hellas 2Fortuna; Heren distr. Ie klas: TonidoHellas. Breda dames districtsklas Were. DiE.B.H.V.; LongaWere Di. He ren districtklas: TachosE.B.H.V.; VoltTachos. Advertentie) NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur f) I I tot maandagmorgen 8 uur. lil ZAALHANDBAL Kerst- en school- toernooi in Goes Het is het bestuur van de Goese handbalvereniging „Tonido" gelukt voor het kersttoernooi een keur van handbalteams naar Goes te laten ko men. Mede doordat er in de Goese veiling twee speelvelden zijn uitgezet van internationale afmeting, kon het wedstrijdprogramma worden uitge breid. Van 's morgens 9 uur tot des avonds 8 uur wordt er onafgebroken gespeeld. In de hoogste klas van de heren zijn ondergebracht in poule A: Turn Verein 1895 (Bonn-Endenich), De Vriendschap (Eindhoven), De Schut ters (Rotterdam) en Hellas (Goes), in poule B: S.A.S.J.A. (Antwerpen), Turnlust (Den Haag); E.M.M. (Mid delburg) en Tonido (Goes). De hoofd klas bjj de dames wordt gevormd door in poule A: De Schutters (Den Haag), Hontenisse (Kloosterzande), Marathon (Vlissingen) en Hellas (Goes), in poule B: Vriendschap (Eindhoven), Turnlust (Den Haag), Walcheren (Vlissingen) en S.I.O.S. (Bergen op Zoom). Hoewel in de poules C en D afdelings le klas teams zijn ondergebracht, kan hier ook veel spanning worden ver wacht. In poule C heren spelen S.I.O.S., Vriendschap II, Walcheren en Tonido H en in poule D: Volhar ding, Marathon, Neptunues en S.A.S.J.A. II. Voor de dames geldt alleen poule C, n.l.: De Meeuwen, Neptunes, Volharding en Tonido. Ook de heren junioren spelen in twee poules. In A: De Schutters, O.DJ., Walcheren en Tonido en in poule B Turnlust, Volharding, E.M.M. en Hellas. Er zal een halve competitie worden gespeeld, waarbij in de finale komen "de winnaars van poules A en B. Ook de winnaars van poules C en D van ZEEUWSE DAMRUBRIEK Leerzaam spelfragment van M. F. de Jonge (Red. Leo Anderson) Aan welke sport denkt U bij het ho ren van benamingen als coup de ri cochet en coup de talon; misschien eerder aan een Franse mode-creatie dan aan ...dammen. Want het bete kent hetzelfde als kaatsingszet en hielslag, waarbij de gedachten vvel- licht weer meer gaan in de richting van de worstelsport. Het damspel we melt van dergelijke illustratieve be namingen. Zo zien we in het eindspel. ..David en Goliath" een eenzame witte schijf een verrassende ovenrinning behalen op twee zwarte schijven. In grote fantasieproblemen als „De Mo len" en „De grote Pyramide" beant woorden de figuren volkomen aan de naamgeving. Kent alle bekende openingsslagzet- ten, de meest bekende middenspel combinaties en de standaardeindspe len De geschiedenis en het spelre- glement, het verloop van de wereld kampioenschappen, de geweldige va riëteit in de problemen van het mas sale fantasieprobleem tot het ragfijne miniatuur en nog veel meer dingen de damsport betreffend vindt U in het zojuist verschenen boekje „Zak-En- de heren komen in een finale tegen elkaar uit. Dat het Tonido-toernooi wel gewild is, bleek uit het feit dat A.H.C. (Den Haag) en Olympia Aalsmeer niet konden worden geac cepteerd, daar het programma volge boekt was. De wedstrijden worden gehouden op 2e kerstdag in de nieuwe veilinghal aan de Fruitlaan. c Schooltoernooi Onder de naam „Drie Eilanden School-toernooi" organiseert het Goese Hellas, het jaarlijks jcugdtoer- nooi zaalhandbal voor de middelbare scholen weer op woensdag 27 decem ber in de nieuwe veiling te Goes. De jongens spelen in twee afdelingen elk van 2 poules. In afd. 1 spelen: Rijkskweekschool (Middelburg), Christ. Lyceum (Goes) Rijks h.b.s. (Vlissingen), Openbare ulo (Goes) en Goese lyceum, r-k. h.b.s. (Goes), Ruyterschool (Vlissin gen), Ambachtsschool (Goes). In de 2e afd. spelen Ambachtsschool II, Chr. Kweekschool (Middelburg), r.-k. ulo (Goes), chr. ulo (Goes) en Am bachtsschool m, Technische school Vlissingen, openb. ulo (Middelburg), techtnische school (St.-Maartensdijk). De meisjes zijn in twee poules onder gebracht: Poule A: Rijkskweekschool, Goese Lyceum I, r.-k. h.b.s.. openb. ulo, Middelburg, chr. ulo, Goes, Vak school II en in poule B: rijks h.b.s., Vlissingen, openb. ulo, Goes, Vak school I, chr. lyceum. Goese Lyceum H, r.-k. ulo, Goes. Alléén helpt direct DR. E. J. S W A A B'S VERENIGDE FABRIEKEN 1977. Bliksemsnel kwam piloot Storm overeind, be hendig de zwiepende tenta kels der Targani's ontwij kend. Zijn vuisten beland den enige malen krakend op de verbijsterde koppen der' beulsknechten, die ver schrikt kwetterend achter uit deinsden. De opperbeul kronkelde zich kreunend over de stenen, waarop hy reeds zoveel onschuldig bloed had doen vloeien. De menigte had met verbluffing de loop der dingen gadege slagen en het is moeilijk te zeggen wat er allemaal on der hun zwarte schedeldakken gebeurde. Maar er ging een luid langgerekt gehuil en gesjirp op, toen piloot Storm het grote zwaard op raapte en dreigend boven zijn hoofd zwaaide. cyclopedie voor Dammers" van de be kende auteur J. F. Moser, dat elke dammer wel in zijn bezit dient te heb ben. zowel de wedstrijdspeler als de problemist. Van de bekende Middel burgse problemist W. Lente, die inge- veer 500 composities op zijn naam heeft staan, troffen we onderstaand probleem in het boek aan Wit: 12 schijven op 20, 21, 24, 34, 35, 40. 41, 43, 46, 47, 49 en 50. Zwart: 13 schijven op 1, 2. 6, 9, 12, 15, 16, 23, 27, 28. 31, 32 en 39. Oplossing 50 - 44 (39 x 19) 47 - 42 (15 x 24) 35 - 30 (24 x 35) 44 - 39 (35 x 33) 43 - 38 (32 x 43) 49 x 7 (1 x 12 A) 21 x 3 (31 - 36 gedw.) 3 x 21 (36 x 38) 21 x 49 (16 - 21) 49 x 16 (6 - 11) 16 x 7 (2 x 1146 - 41 wint op tempo A(2 xll) 21 x 3 (31 - 36) 3 - 20 (36 x 38) 20 x 47 (16 - 21) 47 - 36 wint tenslotte door behoud van de lijn 4/36 en de opmars van schijf 46 naar 37 of 32. Leerzaam spelfragment van M. F. de Jonge. Aan de wedstrijd DordrechtZeeland ontlenen we volgend fragment uit de party M. F. de Jonge (Middelburg) met wit en J. W. Visser (Hendrik Ido Ambacht). Stand na de 41 zet (2-7) van zwart: Wit: 10 schijven op 25, 27, 30, 32, 35, 37, 38, 40 47 en 48. Zwart: 10 schijven op 3, 7, 9, 12/16, 18 en 26. Vanuit deze stand voerde de Jonge de partij op bekwame wijze naar winst: 42 48 - 42 18 - 23 43 40 - 34 13 - 18 44 38 - 33 23 - 29; 45 34 x 23 18 x 38; 46 42 x 33 12 - 18. Deze zetten van wit sluiten geheel logisch op elkaar aan en brengen de witte schijven op de meest efficiënte wijze in het spel. 47 33 - 28 15 - 20? zwart kan niet de juiste zet vindende tekstzet heeft nu geen zin. 48 47 - 42 9 - 13; 49 42 - 38 7 - 12 of Op 13 - 19 zou volgen 30 - 24!! 50 28 - 23 een keurig ge speeld offer 18 x 29; 51 30 - 24 29 - 34; 52 24 x 15 12 - 18; zwart voelt heel begrijpelijk niet veel voor de kost bare doorbraak 16 - 21, 26 - 31 en 34 - 39. 53 38 - 33 18 - 23; 54 25 - 20 14 x 25 Op wit 33 - 29 zou gevolgd zijn 26 - 31! 55 15 - 10 25 - 30; 56 35 x 24 34 - 40; 57 10 - 4 13 - 19 Hier kwam 23 - 28 in aanmerking. 58 24 x 13 40 - 44; 59 33 - 28 44 - 49; 60 28 x 19 3 - 9; 61 4 - 15 9 x 18; 62 32 - 28 49 x 21; 63 37 - 31 26 x 37; 64 28 - 23 18 x 29; 65 15 x 3 wint. Een knap staaltje eindspel van de Middelburger. Clandestiene voetbaltoto met hoofdprijs van f 20 De Alkmaarse recherche heeft een clandestiene voetbaltoto ontdekt en de formulieren alsmede de kas in be slag genomen. Tegen de organisato ren en enkele deelnemers en tegen een boekhandelaar, die de totofor- mnlieren distribueerde, is proces-ver baal opgemaakt. De boekhandelaar kreeg 10 pro visie. De deelnemers betaalden 10 cent per ingevulde kolom met een maximum van 50 cent. Deze voetbaltoto heeft drie weken gedraaid. De eerste week was er een opbrengst van 27. De prijs bedroeg 20. De tweede week was de op brengst 56 en werden er twee prij zen van 20 gegeven. De derde wee'k waren er 2 prijzen van 22.50 bij een opbrengst van 64. De recherche heeft tot dusver niet alle deelnemers aan deze clandestie ne voetbaltoto kunnen achterhalen. Voetbalinterland Nederland-Ierland Ofschoon er bij de K.N.V.B. van de Ierse voetbalbond hieromtrent nog geen bevestiging is binnengekomen, mag als vaststaand worden aangeno men, dat het Nederlands elftal op woensdag 9 mei een interland-wed strijd zal spelen tegen Noord-Ierland. Over de plaats, waar de wedstryd wordt gespeeld, moet het bondsbe- stuur nog beslissen. Daar Amster dam een week tevoren de finale van het toernooi om de Europa Cup heeft, iS het niet waarschynlyk, dat de wed strijd tegen Noord-Ierland in de hoofdstad wordt gehouden. In de richting van het ronde koepel gebouw in dc heifvels wijzend riep hij zijn vrienden toe: „Vooruit, mannen! Laten wé ons er door heen vechten. Geef die duivels hun vet!" Hij trok Sandra met zich mee en holde naar de rand van het platform. Zijn voorbeeld inspi reerde de Shastar-mannen in niet geringe mate. Bezield van nieuwe hoop sprongen zij wild schreeuwend achter de aardmens aan fAdvertentie Kaarslicht flatteert! GOUDA KAARSEN 37 Er was een pauze en dan wat gefluister. Toen klonk er een stem hees en duidelijk. Ik kon niet verstaan wat er gezegd werd en klop te dus weer zachtjes. „Hier", zei ik, „kom met je mond bij de wand". De stem sprak opnieuw. Hij was niet dichterbij dan eerst, maar deze keer kon ik de woorden verstaan. „Ga weg", hoorde ik. Ik klopte weer, nu dringend. „Ga weg", zei de stem kwaad, maar niet dichterbij. Ik zette mijn mond aan de spleet. „Zachtjes", zei ik. „anders maak je iedereen wakker. 1-Iou je mond dicht bij de wand". „Ga weg! Ga weg", zei de stem bijna hysterisch en luider nu. „We hebben geen medicijnen. We heb ben niets. Ga weg en laat ons met rust". Er begon wat gefluister tussen de stem die ik het eerst had gehoord en een andere, zwaarder en kalmer. Ik kon niet verstaan wat er gezegd werd door JOHN JOLY maar Ik ving wat stukken en brok ken van zinnen op: „...Verrekte Aus sies... kloppen tegen de muur..., wor den allemaal neergeschoten...". Het drong tot me door dat de man, die me het eerst had gehoord, niet in de gaten had, dat het geklop van bui ten het kamp kwam, dus schoof ik wat op en probeerde het opnieuw. „Ik ben buiten liet kamp. niet bin nen". fluisterde ik. „Kom dicht bij de muur. Ik moet met iemand spreken". „Ga weg", siste de stem weer en er kwam een bons als van een vuist te gen het hout. „Ga weg, ga weg". Weer hoorde ik hoe zenuwachtig de stem klonk en, bang dat het steeds harder wordende lawaai de aandacht zou trekken, gaf ik het op. Ik schoof een beetje opzij en trachtte me voor te stellen wat er zou gebeuren als ik nu naar binnen brak en de burgerhut inliep en die overspannen stumper te gen me zou schreeuwen en alle be wakers zou wakker maken. Zou ik nog een poging doen om door dc. wand te praten? Op dat moment xag ik dat de maan opkwam. Een sikkel stak al boven de grijze rotsen uit waar we de dag hadden doorgebracht. Geleidelijk-aan werd myn omgeving duidelijker, naar mate het licht sterker werd, Ik keek gefascineerd toe en keerde me toen om. teneinde met enige bezorgdheid naar het kamp te kijken. Het zicht was al angstig goed. Misschien zou het verstandiger geweest zijn, liet werk in volslagen duisternis te doen. Ik keek naar de afrastering en de twee bomen, waar ik tussendoor moest om het kamp in te komen. Enig licht zou ik by dat werk wel nodig hebben om de weg te vinden langs de donkere bospaden wanneer ik erin slaagde mijn geleerde eruit te krijgen. Ik keek op mijn horloge en bemerkte dat ik moest opschieten als ik op tijd aan de splitsing wilde zijn voor een laatste overleg met Colin. Ik kroop weer verder op mijn buik en voelde dc harde bobbels van de handgrana ten tegen mijn benen. Colin was er al en wachtte me op toen ik aankwam. Hij lag plat op zijn buik met z'n benen en lichaam op zyn eigen pad en zijn hoofd en schouders op het mijne. Myn hand raakte zijn gezicht terwijl ik vooruitschoof en- fioewel ik elk ogenblik verwachtte, hem te vinden, sprong ik bijna uit mijn vel van schrik bij de plotselinge aanraking. We lagen stil en fluister den. Hij vertelde me zijn nieuws het eerst. „Ik kwam tot vlak onder de ramen en lag daar een poosje te luis teren hoe ze aan het kletsen waren. Toen stond ik op en keek naar bin nen". „Idioot". „Dat is wel in orde, niemand zag me. Alle soldaten zitten in de achterste kamer die het dichtst by onze rotsen ligt. Ik keek slechts heel even, maar er lagen er verscheidene in kribben langs de muur, terwijl de rest, mis schien acht of negen, om dc tafel kaartspeelden of zoiets, en dronken en een heleboel kabaal maakten. Ik denk dat er alleen nog maar één ka mer is aan het andere eind; maar er is een soort hal tussenin met de lad der, die naar het platform boven loopt. Ik durfde niet in de andere ka mer te kijken, maar er was een ge mompel van stemmen, ik denk twee, waarschijnlijk de officier en de ser geant...". Hij stak z'n hand op toen ik op het punt stond hem in de rede te vallen, „en Mark, or is een radio ik denk een zender en ontvanger een soort walky talky. Ik hoorde het gekraak en geschetter en iemand stond op en probeerde hem te laten werken, maar het klonk niet alsof hij veel geluk had". ..In welke kamer?", vroeg Ik. „Bij de officier". „Kunnen er nog andere kamers zijn?" „Mogelyk, maar ik denk het niet". „Kon je die vent met het machine geweer zien?" „Vaag vanuit het de rand van het struikgewas, toen de maan opkwam, maar hy zit in de schaduw van de tank". „Is er iemand by hem?" „Dat denk ik niet". „Fijn. Goed gedaan", zei ik, „maar wees in godsnaam voorzichtig en doe precies wat ik je zeg en niet meer. Je zou de hele boel hebben kunnen bederven, ais ze je hadden gezien". Ik vertelde hem myn nieuws. „Dat klinkt slecht", merkte hij op. „Ja, maar het had erger kunnen zyn. Het wordt laat, we kunnen beter op schieten. Kun je van hier recht naar de afrastering lopen en je achter die boom verschuilen? Daar vandaan moet je me naar binnen kunnen zien gaan en me er weer uit zien komen. Je lean vandaar ook de deur onder schot houden, waar de bewakers uit zullen komen als er zich moeilijkheden voordoen". „Goed". „En zodra je er zeker van bent dat ik eruit ben. loop je om en ontmoet je me bij de rotonde". We gingen weer uit elkaar en kropen plat op onze buik door het heldere maanlicht weg. Toen ik opnieuw tegen de hut van de burgers lag, legde ik mijn oor tegen de reet in het houtwerk en luisterde. Alles wat ik kon horen was hetzelfde onafgebroken gekreun. Een ogenblik overwoog ik. nog eens opnieuw te kloppen om te proberen uit te leggen wie ik was. Toen besloot ik echter dit niet te riskeren. Als er tumult ont stond zouden de bewakers gealar meerd worden en ik zou waarschijn lijk niets meer kunnen doen vóór de volgende avond. Wat Ik moest doen, zei ik tot mezelf, was binnen de om heining komen. Dan zou ik, met een weg vry om te ontsnappen, eens kans hebben om er met myn man vandoor te gaan, zelfs al zou er kabaal ont staan, wanneer ik de hut binnen kwam. Ik kroop voort langs de hut, lag plat op myn buik en schoof centimeter voor centimeter naar de eerste van de twee bomen. Het maanlicht was nu heider en ik kon me niet veroorloven enige plotselinge beweging te maken, die de aandacht zou kunnen trekken van de man achter de mitrailleur of van ramen van het hoofdgebouw. Het was moeilijk en erg vermoeiend en een ogenblik wilde ik dat we Colins plan maar hadden aanvaard en we de Ja panse bewakers allereerst hadden aangevallen. Ik kwam bij de eerste boom aan en schoof myn lichaam erachter, zodat ik door de stam voor het hoofdgebouw verborgen was. Ik tastte met mijn rechterhand naar boven en begon de draadversperring te onderzoeken. Ik mat de afstand tussen elk der draden en onderzocht hoe en waar ze tegen de boom gespijkerd waren en wat er zou gebeuren wanneer ik ze doorknip te. Ik besloot dat- ik vier draden de onderste vier moest doorknip pen. Ik zou ze daar doorknippen, waar ze de stam van de rechterboom raak ten en ze dan naar de linkerboom te rugbuigen en daar vastmaken, zodat alleen een tamelyk nauwkeurig onder zoek kon uitwijzen, dat de draad door geknipt wax. .(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11