Ontmoeting Kennedy- Macmillan gaat door Gemeentewerken-directeur Oranje nam afscheid van Goes Nederlandse voorbereidingen tweede televisienet Verhoging melkprijs DONDERDAG 21 DECEMBER 1901 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Zeventien Europeanen in Katanga gesneuveld De Katangaanse delegatie in Brussel heeft woensdag een communiqué uit gegeven waarin gezegd wordt dat gezaghebbende kringen in Katanga hebben gemeld dat minstens 17 Europeanen bij de gevechten tussen de V.N.-troepen en de Katangaanse troepen zijn omgekomen of door sol daten van de V.N. zijn vermoord. De delegatie heeft dit in een radio boodschap, die uit Elisabethstad via Brazzaville naar Brussel is gezonden, vernomen. STAATSSECRETARIS IN TWEEDE KAMER Het Wereldgebeuren Bezoekjes Kennedy is het voorbije weekeinde op bezoek geweest bij twee Zuid- amerikaanse buren, Venezuela en Columbia. Temidden van allerlei weréldspanningen, met de nog onop geloste oost-west kwestie als heet hangijzer, is Kennedy op stap gegaan voor een kort „staatsiebezock". Dit laatste woord moet men niet verbin den met ons begrip van dergelijke staatshoofdenvisitcs. Er was weinig ceremonieel, maar ontzaglijk veel po litie. Dertigduizend zwaar bewapende soldaten stonden in Caracas mannetje aan mannetje om elke narigheid te voorkomen. Daar was wel enige reden voor, want het is nog maar amper drie jaar geleden dat Nixon bij een bezoek aan Caracas, de hoofdstad van Venezuela met rotte eieren werd „welkom" geheten. Op het nippertje kon Nixon toen door politie en solda ten worden ontzet en in een auto ge duwd, die zo hard mogelijk wegstoof. Nixon kon daarna zeggen, dat hij van nabij had meegemaakt hoe ontvlam baar het Zuidamerikaanse gemoed is. Noch in Caracas, noch in Bogota ech ter is aan Kennedy iets dergelijks overkomen. Het was alles heel ge noeglijk. Er werd een steen onthuld, gelegenheïdstoespraakjes met de be kende vriendelijke woorden werden afgedraaid en natuurlijk werden er vele handen geschud. Vooral het woord „vriendschap" deed het weer prima. Het leek wel, als men de rede voeringen mag geloven, alsof er geen mens voortreffelijker was dan Kenne dy en geen mooier land dan Venezue la, 24 uur later was dat Columbia. Wat heeft Kennedy bewogen in de ze, van revoltes en opstandjes vervulde landen een kijkje te ne men Hij ging beslist niet uit persoon lijke vriendschap jegens dictator B6- tancourt of Lieras Camargo, al heb ben beiden om het hardst beweerd in de toekomst „met Amerikaanse kaar ten te spelen", zoals Camargo net ly risch probeerde te vertellen. Kennedy zal zo langzamerhand wel hebben in gezien dat de enthousiaste Zuidame rikaanse kaartspelei's er niet tegenop zien zo nu en dan een trucje te gebrui ken om te winnen. Achter de mooie en diepzinnige vriendschapswoorden zal Kenned3' wel iets anders hebben be luisterd. Het gaat om steun, financiële steun, zoals die is beloofd na de con ferentie in Punta. del Este, waar Amerika zijn zuidelijke buurlanden, hulp toezegde. Het is beloofd, zo zul len beide gastheren hebben gedacht, en nu moeten er ook dollars op tafel komen. Kennedy was vergezeld, zoals het officieel luidde, van enkele finan ciële experts. Die hebben met hun Zuidamerikaanse collega's nu gepraat over de grootte van de hulp. Toch is het geen onbaatzuchtig heid van Kennedy dat hij een paar landen 'n beetje op 't paard durft te helpen. Zuid-Amerika is niet bepaald bevolkt door rustige, oer-de- mocratische lieden, die zweren bij een meerderheid van de helft-plus-een. Nog maar nauwelijks is de ene revolte neergeslagen of in een ander land zijn een paar opposanten tot een staats greep overgegaan. Er is altijd wel wat te doen op het zuidelijke halfrond. In Cuba is het fout gegaan en voor de beide Amerika's blijft Castro de ontstoken zenuw, waar met name Kennedy nogal last van heeft. In elke Zuidamerikaan schuilt iets van een kleine Castro. Dc positie van Bétan- court is bepaald onstabiel. Hij heeft het record aantal tegen hem gerichte staatsgrepen in 1961 op zijn naam staan. De stoel van Camargo heeft drie poten, de vierde is weggezaagd door de „rode" Merchan-partij. Hulp van Amerika kan (maar het behoeft natuurlijk niet) betekenen dat het rustig blijft in de beide republieken. Bij zijn aankomst op Zuidamerikaanse bodem zei Kennedy, dat hij hoopte dat men de economische vooruitgang zou beschouwen als „het grootste avon tuur van het moderne Amerika". De komende maanden, waarin de restan ten van de Dominicaanse revolutie moeten worden opgeruimd, waarin Columbia naar de stembus gaat, waar in de besluiten van de conferentie van Punta del Este moeten worden uit gevoerd en waarin op hoog niveau over Cuba moet worden gepraat, zul len bewijzen of men van Zuidameri kaanse zijde bereid is zich in een der gelijk avontuur te storten. BÉTANCOURT .grage gastheer.. Koninklijke onderscheiding voor Geesink bleef uit (Van onze parlementaire redacteur) Uitvoerig heeft de staatssecretaris van onderwijs, knhsten en wetenschap pen mr. Scholtcn woensdag geantwoord op de vele opmerkingen die bij de behandeling van de begroting van o. k. en w. voor 1962 waren gemaakt over de radio en televisie. Hy deelde o.m. mede dat een begin is gemaakt qiet de technische voorbereiding van een tweede televisienet en dat een ^-^jxperïmeiitele zender is besteld. De politieke televisie-uitzendingen van lien minuten, die zullen worden ingevoerd, zullen uit de kykgelden wor den gefinancierd. Dat was reeds bekendgemaakt. De staatssecretaris noemde deze financiering nu in overeenstemming met het geldende sys teem, dat alle uilzendingen uit de bijdragen van de kykers worden be taald. Voor de politieke uitzendingen wilde hij geen uitzondering ma ken. Trouwens, men zon op moeilijk terrein belanden als men ervan afweek. Het bezwaar is gemaakt, dat men kijkers Iaat betalen voor uit zendingen, waarmee zij liet niet eens zijn. De staatssecretaris voerde daar tegenover aan, dat dit niet alleen voor de politieke uitzendingen geldt, maar ook voor andere en dat het dus geen motief kan zijn om politieke uitzendingen niet uit de kijkgelden te bekostigen. Het Is niet onmogelijk, dat te eniger tijd tot verhoging van de luistergel den voor de radio zal moeten worden besloten. Daarom was uit de kamer gevraagd, of ter voorkoming van de ze verhoging geen commerciële ra dio kon worden ingevoerd. De staats secretaris antwoordde hierop, dat de verhoging van de luistergelden, zo daartoe mocht worden beslist, in elk geval de kamer zal passeren en dat men bij die gelegenheid over de commerciële radio kan praten. Hij gaf er nu niet zijn mening over. De V.P.R.O. heeft nu om verruiming van de zendtijd gevraagd. De staats secretaris heeft hierover advies van de radioraad ontvangen. Op grond van dit advies heeft hij contact ge zocht met de andere omroepvereni gingen. Zij moeten hun oordeei nog geven. Judolintje Het judo-wereldkampioenschap van Anton Geesink is ook in een ander opzicht in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. Van mr. Vrolijk van de P.v.d.A. en van mevrouw Van Someren-Downer van de V.V.D., die met haar arm in een draagdoek liep omdat zij een verwonding heeft op gelopen bij judo-oefeningen, kreeg de staatssecretaris min of meer het ver wijt te horen, dat hij Anton Geesink alleen maar een felicitatietelegram heeft gestuurd, omdat hij leraar is aan het centraal instituut voor de opleiding van sportleraren. Het was geen spontaan telegram, omdat de staatssecretaris Geesink niet als een volledig amateur be schouwt. Bovendien hadden deze af gevaardigden graag gezien, dat Au- ton Geesink niet alleen een telegram, maar ook een koninklijke onderschei ding had ontvangen. Mevrouw Van Someren-Downer wees er daarbij op, dat de prestatie van Geesink een soort zonsverduistering in Japan heeft teweeg gebracht en dat het ge hele Japanse volle ervan overstuur is, dat de Nederlander de Japan ners in hun nationale sport van de troon heeft gestoten. De staatssecretaris ontkende, dat hij Geesink alleen een telegram heeft gestuurd, omdat hij leraar aan het C.LO.S. is. Het was omdat hij het wereldkampioenschap heeft behaald. De bewindsman ging niet in op de opmerkingen over de koninklijke on derscheiding, omdat het verlenen van ridderorden een zaak is uitsluitend van de koningin. Franse regering verbiedt olie-stakingsactie De Franse regering heeft woensdag by decreet hét personeel gevorderd van de olie- en aardgasvelden van Lacq in Zuidwest-Frankrijk, dat dreigde, het werk voor 24 liur neer te leggen om aan looneisen kracht bij te zétten. Ongeveer 3000 werknemers van de Societé National Des Pétroles d'Aqui- tanie" willen een loonsverhoging van elf procent, terwijl de maatschappij niet verder dan 6,5 procent wil gaan. Eventuele stakers stellen zich bloot aan gerechtelijke vervolging. De „doping" in de sport noemde de staatssecretaris een zeer ernstig ver schijnsel. Hij heeft zich tot de Ne derlandse Sport Federatie gericht met de vraag, of zij zelf zal optre den, of dat zij wenst dat van rege ringswege maatregelen worden ge troffen. Bioscopen: regering kan niets doen In Nederland wordt over culturele manifestaties omzetbelasting gehe ven. Dat geldt dus ook voor bijvoor beeld concerten. In de Tweede Ka mer vonden sommige leden dit woensdag bij de behandeling van de begroting van financiën voor 1962 eigenlijk maar een vreemde zaak. Men vestigde er de aandacht van de staatssecretaris van financiën dr. v. d. Berge op. dat vooral de bioscopen, die ook al een hoge vermakelijkheids belasting moeten betalen, op het ogenblik een moeilijke tijd doorma ken. onder andere door dc concur rentie van de televisie. Men drong op enige verlichting van druk aan en de heer Peters van de K.V.P. vroeg aan de staatssecretaris om een nieuw accountantsonderzoek in te stellen naar de rentabiliteit van het bioscoopbedrijf. De staatssecretaris gaf niet veel hoop. Hij deelde mee, dat de biosco pen niet aan een speciaal tarief van de omzetbelasting zijn onderworpen I en dat hij geen behoefte had aan een accountantsonderzoek. Hij meen de dat hij hier geen taak had en de zaken zullen dus wel blijven zoals zij waren. Overigens merkte hij op, dat de wet de mogelijkheid openlaat van vrij stelling van omzetbelasting voor cul- tuerele manifestaties. De voorwaar den voor vrijstelling zijn, dat niet beoogd wordt het maken van winst en dat er geen mogelijkheid van con currentie bestaat. 1 SAMENKOMST IN PALM BEACH Ondanks ziekte Kennedy senior Kennedy's assistenten hebben woens dag te Palm Beach meegedeeld dat de ontmoeting van de Amerikaanse president met premier Macmillan donderdag doorgang zal vinden. Afhankelijk van de toestand van Kennedy senior, die eergisteren een beroerte kreeg, zullen beide rege ringsleiders In Hamilton (Bermuda eilanden) of in Palm Beach samen komen. Volgens welingelichte zegslieden zal Kennedy, indien het leven van zijn (GETROUWDE) BISSCHOP UIT KERK GESTOTEN Kardinaal Wyszynskï van Polen heeft woensdag verklaard dat „de afvallige Maksymilian Rode" bij de creet van 14 december van dit jaar uit de rooms-katholieke geestelijk heid is gestoten. Rode draagt de of ficiële titel Zijne Eminentie de Pri maat en is hoofd van de Poolse rooms-katholieke staatskerk, die zicli van Rome heeft afgescheiden. In de verklaring van kardinaal Wys zynskï wordt gezegd dat Rode, „on danks dé wet op het celibaat waar aan hij was gebonden, in het huwelijk durfde te treden, waardoor hij de bij de kerkelijke canon (wet) voorziene excommunicatie over zich heeft af geroepen". Rode werd in 1935 in Poznan tot rooms-katholiek priester gewijd. Na de oorlog is zijn aanzien bij de Poolse autoriteiten gestegen. Zijn kerkelijke organisatie heeft publiciteitsreehten verkregen en algemeen wordt aange nomen dat deze organisatie een vorm van subsidie ontvangt. I vader geen direct gevaar loopt, naar de Bermuda-eilanden vliegen. Een en ander werd bekendge maakt toen de Amerikaanse pre sident zijn woning verliet voor een bezoek aan zijn vader, de 73- jarïge Joseph P. Kennedy, die in het St. Mary ziekenhuis te West Palm Beach gistermorgen een weinig vooruitgang boekte in zijn strijd tegen de verlammingsver schijnselen die zich bij de beroerte die hem eergisteren trof hadden geopenbaard. Perschef Salinger deelde mede: ,,De ambassadeur heeft een goede nacht gehad. Hij is wat vooruitgegaan." Zegslieden van het ziekenhuis zeiden dat de rechterzijde van seniors li chaam door de verlamming was ge troffen en dat hij niet kon praten. Naar verluidde, hadden de genees heren gistermorgen wat beweging in de verlamde lichaamsdelen kunnen constateren. De nüuisters van economische zaken en van landbouw en visserij hebben onlangs toegestemd in een verhoging van de detailhandelsmarge op con- sumptiemelk met 0,25 per 100 liter over de jaren 1961 en 1962, zulks met het oog op de ongunstige renta- biliteitsontwikkeling in de betrokken sector. Deze toestemming brengt mede, dat met ingang van 31 december 1961 de verbruikersprijzen voor gepasteuri seerde melk eh karnemelk, zowel los als in literflessen, alsmede voor ge steriliseerde melk gedurende een half jaar met één cent per liter mo gen worden verhoogd. Deze prijzen zullen niet mogen wor den verhoogd in die gebieden, waar reeds in de loop van 1961 prijsverho gingen voor deze soorten melk wer den doorgevoerd. Dit laatste bete kent, dat onder meer in de niet-ge- saneerde gebieden van West-Neder land, waar de prijzen per 2 juli 1961 reeds met één cent per liter werden verhoogd, deze thans ongewijzigd moeten blijven. Onderzoek man die vrouw en zoon doodde De rechtbank in Amsterdam acht het noodzakelijk dat een nader on derzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van de 72-jarige rustende kapperspatroon G. A. de G. die veertien dagen geleden wegens moord op zyn 73-jarige vrouw en zijn 41-jarige debiele zoon een gevan genisstraf van 15 jaar met aftrek te gen zich hoorde eisen. Een zenuwarts en twee psychiaters hadden de bejaarde man voor deze daad volledig toerekenbaar ver klaard, doch de raadsman van De G. had de conclusie van het psychiatri sche rapport waarin hij een gebrek aan psychiatrische scholing had ge constateerd fel bestreden. Sinds 17 december schijnen de licht jes van meer dan honderd kerstbo men bij de sombere muur, welke Ber lijn in twee stukken verdeelt. De bo men zijn opgesteld, en versierd door de West-B erlijners, die hiermee blijk willen geven van hun verbondenheid met de Oost-B erlijners. De foto toont een paradoxaal tafereeltje bij de muur in de buurt van de Brander burger Poort. GEEN VRIJWILLIGERS NAAR NIEUW-GUINEA (Van onze Haagse redactie) Voor de aflossing van de vrij willigers van de landmacht, die in Nienw-Guinea dienst doen, zullen geen nieuwe vrijwilligers meer worden uitgezonden, maar dienstplichtigen. De minister van defensie heeft deze maatregel genomen omdat het sys teem, waarbij vrijwilligers voor de dienst in Nieuw-Guinea werden ge worven, te veel moeilijkheden heeft opgeleverd. Bij de oude situatie werd aan dienst plichtigen, direct bij hun aankomst in het recruten-depot, gevraagd of zij voelden voor dienst in Nieuw- Guinea. Indien de lust hiertoe aan wezig was, werden de jonge militai ren gekeurd voor dienst in de tro pen en kregen zij een korte speciale opleiding. Indien er niet genoeg vrij willigers beschikbaar kwamen, werd het potentieel dat nog nodig was, aangewezen. De praktijk heeft uitgewezen dat er nogal wat moeilijkheden rezen door dat minderjarige dienstplichtigen van hun ouders geen toestemming voor de dienst in Nieuw-Guinea kre gen. Bij de nieuwe situatie, waarbij de uit te zenden militairen zonder meer worden aangewezen indien van hun geschiktheid voor tropendienst is ge bleken, blijft de mogelijkheid bestaan dat de ouders hun bezwaren kenbaar maken tegen de uitzending. VEEL GEDAAN VOOR STREEKZIEKENHUIS Ds. Jansenmoeilijke tijd afgesloten Tydens 'een druk bezochte receptie in de kantine van het Landbouwcen trum Zeeland te Goes is woensdagmiddag afscheid genomen van de di recteur van gemeentewerken, de heer J. Oranje, wegens een benoeming hij het bedrijfsleven in Gehlerland.Onder degenen, die afscheid kwa men nemen van de heer en mevrouw Oranje waren loco-burgemeester J. S. Visscher van Goes, wethouder mevrouw C. A. Griep-Duinker, ver schillende raadsleden, personeelsleden van de gemeentesecretarie van Goes en de dienst van gemeentewerken, enkele aannemers en vele uit de kring der Gereformeerde Kerk te Goes. Tijdens deze receptie voerden ver schillende sprekers het woord. Zij werden ingeleid door de gerefor meerd predikant ter plaatse, ds. E. Jansen. Als eerste sprak de voorzitter van de stichting Protestants Christe lijk Streekziekenhuis te Goes, de heer S. A. N. van Oeveren. Hij gewaag de van zijn grote waardering voor het werk van de heer Oranje als se cretaris van de bouwcommissie en van het bestuur van de stichting. „Ik wil graag in het openhaar verklaren, dat zonder de heer Oranje nog niet zou zijn begonnen aan de bouw van het streekzieken huis", aldus de heer Van Oeve ren Hij zei verder, dat de stich ting ten volle gebruik heeft kun nen maken van de capaciteiten van de scheidende directeur van gemeentewerken. Spreker prees zich gelukkig, dat de heer Oran je zich ook na zijn vertrek uit Goes adviezen zal blijven geven aan de stichting met betrekking tot de ziekenhuisbouw. Namens de kerkeraad van de Gere formeerde Kerk te Goes sprak ds. W. Isats woorden van waardering. Hij wees erop, dat de heer Oranje on danks zijn drukke werkkring tijd heeft gevonden de kerkelijke gemeen- Loco-burgemeester -J. S. Visscher van Goes drukt de hand van de schei dende directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje tijdens de woens dagmiddag gehouden receptie in het Landbouwcentrum Zeeland". Foto P.Z.O.) te <ie dienen als ouderling. Hij was hem daar zeer erkentelijk voor. „De heer Oranje heeft de Gereformeerde Kerk te Goes altijd terzijde gestaan met zijn adviezen. Hij heeft dit be langeloos gedaan", aldus ds. Kats. Contact De heer J. M. Schipper, sprekende namens de Auto Maatschappij Zee land, wees op de prettige contacten, die de A.M.Z. steeds heeft gehad met de heer Oranje. „U hebt ons gehol pen, waar U kon", aldus de heer Schipper, die de hoop uitsprak, dat de heer Oranje op de drempel van een nieuw leven zal komen te staan. De adjunct-directeur van gemeente werken, de heer H. Plasschaert, wees erop, dat de scheidende directeur van gemeentewerken thans een geheel an dere toekomst tegemoet gaat. Hij wenste hem in zijn nieuwe werkkring een goede tijd toe. Namens het perso neel van de dienst bood hij de heer Oranje een foto-album aan, waarin de meeste werken staan, welke mede dank zij de heer Oranje in zijn 12% jarige Goese periode tot stand zijn gekomen. Ds. E. Jansen herinnerde er in zyn speech aan, dat de heer Oranje de laatste jaren een moeilijke tyd heeft doorgemaakt in Goes. „Als mens is hij onkreukbaar en hij is een trouw vriend. Wij laten een vriend gaan, die iemand recht in het gezicht de waar heid durft te zeggen", aldus ds. Jan sen. Hij dankte de heer Oranje voor zijn menselijkheid en zijn trouw". U staat pal voor de waarheid en het recht," zo richtte hij zich tot de scheidende directeur van gemeente werken. De heer Oranje sprak tenslotte een dankwoord, waarin hij zei, dat enkele dingen in Goes hem 't. leven in de laatste jaren hebben verbitterd. De grootste bewonde ring zei hij te hebben voor de wü- ze waaróp een groot deel van de dagbladen over de gebeurtenissen in Goes heeft geschreven. Hij verklaarde voorts, dat hij in zijn periode als directeur het personeel van de dienst van gemeentewerken bijna heeft zien verdubbelen. Hij was dankbaar voor de waardering en het begrip, dat hij bij het grootste deel van de personeelsleden van deze dienst heeft ondervonden. Tenslotte wees hij erop, dat het voornemen om Goes te verlaten reeds lang bestond. Het is alleen vertraagd door do om standigheden, aldus de heer. Oranje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5