Nederland werd niet ingelicht over proces Reydon en De Jager Vaart achter plannen Oostburgse zwembad Oplichter promoveert zichzelf tot dokter SCHOUW SE LANDARBEIDERS MAAKTEN NACHTWANDELING SENAAT AKKOORD LAGERE BELASTNG GEHUWDE VROUW PROVINCIALE ZEE UW SÉ COURANT DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 Regeringsnota aan Tweede Kamer Onjuist Als Reydon in Rusland heeft beweerd dat ik de hand heb gehad in zijn aanmonstering op schepen, bestemd voor havens achter het IJzeren Gor dijn, dan is dit een pertinent onjuiste Russen hadden geen interesse in ontlastend materiaal (Van onze Haagse redactie) Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren aan de leden van de Tweede Kamer een uitvoerige nota doen toekomen, waarin de bemoeiingen van de Nederlandse regering in verband met de arrestatie in de Sowjet-Unie van de Nederlanders Rey don en De Jager is samengevat. Nagenoeg van bladzij tot bladzij wordt door het ministerie in de nota aangetoond dat de Neder landse vertegenwoordiging in de U.S.S.R. elke vorm van mede werking van Russische zijde ondanks veelvuldig verzoek heeft moeten ontberen. In veel gevallen werd de Nederlandse vertegenwoordiger pas ingelicht als de pers de officiële mede delingen van Russische zijde reeds had kunnen publiceren. Over het proces en de ondervragin gen daarbij zegt de nota: „het maak te allemaal de indruk van volstrekt overbodig te zijn. Xa de bekentenis der verdachten, dadelijk aan het be gin der terechtzitting, kon het enige doel nog maar zijn een demonstratie van liet proces te maken". Tot op 11 december beschikte de Ne derlandse regering niet over enig officieel terzake dienend stuk. Her haaldelijk heeft de Nederlandse rege ring om stukken gevraagd: om de akte van beschuldiging, het vonnis in eerste aanleg, de uitspraak in ho ger beroep. Eindelijk op 11 december kreeg de tijdelijk zaakgelastigde, de. heer Polak, de Russische tekst van het vonnis van het militaire tribu naal in Kiev. Het eerste proces in Kiev had de heer Polak bijgewoond. Na de uitspraak had hij met de twee Nederlanders kunnen spreken, in aanwezigheid van een aantal Russi sche waarnemers. De behandeling van het hoger beroep had plaats zonder dat de Nederland se vertegenwoordiging hiervan in kennis was gesteld. Op 20 november werd de Nederlandse vertegenwoor diging meegedeeld dat de zaak op 17 november was behandeld, in open bare zitting, en dat het vonnis was bekrachtigd. „Advocaten en familie leden hadden het proces kunnen bij wonen", zo voegde de Russische kolo nel-inspecteur van het militaire col lege van het opperste gerechtshof aan zijn late mededelingen toe. De Nederlandse ambassade had evenwel wekenlang, steeds opnieuw om in formaties gevraagd en steeds hadden de Russen gezwegen of hadden zy volstaan met ontwijkende antwoor-. den. <s Dooddoener De heer Polak wees er voorts op dat de Sowjcts geen rekening hadden gehouden met ontlastend materiaal, dat uit Nederland ver schaft had kunnen worden. De dooddoener die de Nederlandse vertegenwoordiger hierop kreeg was: de Sowjet-rechter mag zijn uitspraak baseren op het hem ten dienste staande materiaal, indien hij dit voldoende acht voor het le veren van bewijs- van schuld. Dé nota van buitenlandse zaken aan de Tweede Kamer zegt hierop: deze opvatting schijnt de gevolgtrekking te wettigen dat in de Sowjet-Russi- sche rechtspleging in hoofdzaak slechts waarde wordt gehecht aan het bewijsmateriaal dat belastend is, of als zodanig kan worden gebruikt. Van der Knaap Voorts werd bekend wie in de „Is- westya" werd aangeduid met de heer Van der Knaap. De heer Theodoor Johan van der Knaap bleek de 34-jarige bestuurs- assistent te zijn van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij (C.V.K.) in Rotterdam en hij woont in Kethel bij Schiedam. Geheel uit eigen beweging nam de heer Van der Knaap contact op met notaris A. S. H. A. Blaisse in Schiedam en hij legde in tegenwoordigheid van ge tuigen onder ede een verklaring af. Volgens de Iswestija zou hij, Van der Knaap. Reydon in contact hebben gebracht met een zekere Van Maurik, die Reydons latere spionagechef wordt genoemd. De heer Van der Knaap verklaarde dat een zekere Van Maurik hem volslagen onbekend is. Met Rey don heeft hij slechts eenmaal con tact gehad. Dat was in 1957 toen de heer Reydon behartiging van zijn belangen bij de C.V.K. ver zocht, aangezien de reder in wiens dienst hij toen was, weigerde het tegoed aan gage uit te betalen. bewering. Bij wettelijk voorschrift is arbeidsbemiddeling door een kantoor als het onze dat geen gewestelijk arbeidsbureau is bovendien ver boden. Uit de nota blijkt dat de heer Polak stad en land heeft afgelopen om een mogelijkheid te vinden hulp te bieden aan de twee Nederlanders Reydon en De Jager, maar waar hij kwam werd de ene keer meer, een volgende maal minder elegant de boot afge houden. Nadat de uitspraak in het eerste proces was gevallen, mocht de heer Polak gedurende een uur met de beide veroordeelden spreken. Dat dit verzoek was toegestaan was dooi de betrokken Russische ambtenaar meegedeeld aan de Russische journa listen. voordat de heer Polak van het besluit in kennis was gesteld. De heer Polak heeft maandag een half uur met Reydon en De Jager ieder mogen spreken. Bij het bezoek waren enkele Russische waarnemers aanwezig, evenals dit het geval was bij het eerste contact, kort na het vonnis van het militair tribunaal Kiev. De heer Polak heeft enkele persoonlijke aangelegenheden met de twee gevangenen besproken en heeft ben post van thuis overhandigd. BEHANDELING BEGROTING 1962 Waardering voor de beide wethouders De fractieleiders van de Oostburgse gemeenteraad hebben woensdagavond in hun algemene beschouwingen op de begroting woorden van lof gericht tot de beide wethouders voor de wij ze, waarop deze tijdens het burge- meesterloze tijdperk de gemeente hebben bestuurd. Ook burgemeester J. L. van Leeuwen deelde in de huldr, die het college werd toegezwaaid. De heren E. Dekker (prot. chr.) en J. Barendregt (gem. bel.) zeiden blij te zijn. dat burgemeesters door de kroon en niét door de gemeenteraad worden bpnoemd. Dé heer Dekker had overigens ooit kritiek. De begroting vond hij nogal mobiel, omdat die elke. dag veran dert. Overigens was hij evenals de overige raadsleden verheugd over de prettige en begrijpelijke toe lichtingen op de begroting. De heer Dekker noemde de ontsluiting van het industrieterrein van groot belang. De aanleg van een zwembad vond hij bijzonder urgent, maar de vaart die- er nu plotseling achter de plannen wordt gezet benauwde hem een beet je. Hij wilde graag alles nog eens rustig overdenken. Het niet verlengen van erfpachten vond de heer Dekker onjuist. Ook was de heer Dekker van mening, dat het gemeentebestuur zich niet te veel moet bèwegen op het terrein van de V.V.V. U itbreidingsplan De heer Barendregt was het in grote lijnen eens met de voorgaande spre ker. De wijze van behandeling van het uitbreidingsplan had hem niet helemaal kunnen bekoren. In tegenstelling met de heer Dekker was hij wel verheugd over de vaart, die achter de zwembadplannen wordt gezet. In dezelfde waarderende woorden hielden de heren W. C. F. Coene (k.v.p.) en H. Broodman (p.v.d.a.) hun beknopte algemene beschouwin gen. Burgemeester Van Leeuwen dankte de sprekers voor de waarderende woorden. Voor wat betreft de toe- Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaanvan de Raad van State vond woensdagmiddag in Den Haag een zitting van dit college plaats onder voorzitterschap van HM. de Konin gin. De zitting werd mede bijge woond door Z.K.H. de Prins. Op de foto ziet men van rechts naar linies: prof. dr. L. J. M. Beel, HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. lichting op de begroting zei de raads voorzitter deze in de toekomst nog uitvoeriger te zullen verstrekken. „Met uitsluiting van het mobiele in de begroting", zo voegde hij er aan toe. Burgemeester Van Leeuwen her innerde de heer Dekker aan de tal loze malen, dat aangedrongen is op spoed voor wat betreft de zwembad- plannen. „Het is niet zo eenvoudig om het juiste tempo te bepalen", ver zuchtte hij. V.V.V. Uitvoerig ging de. heer Van Leeuwen, in op dc moeilijkheden rondom de plaatselijke V.V.V. Dat die wegens gebrek aan belangstelling was opge heven, juist toen hij nog heel kort :n Oostburg was en volkomen buiter. de moeilijkheden was gehouden, be treurde hij ten zeerste. Burgemeester Van Leeuwen zei. onmiddellijk alles in het werk te hebben gesteld om tot een heroprichting te komen. De begroting, die aanvankelijk sloot met een post onvoorzien van f 214" en iater een tekort aangaf van j' 1596, is na een nieuwe ra ming van inkomsten en uitgaver weer sluitend gemaakt met een onvoorzien-post van 4654. Zowel de gemeentebegroting 1962 als die voor het woningbedrijf, werden artikelsgewijs behandeld en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Aan het begin dér vergadering had burgemeester Van Leeuwen meege deeld, dat de mogelijkheden tot menwerking met de brandweer tc Waterlandkerkje en de reinigings dienst van Groede worden onder zocht. Verder dat het bestuur van het ziekenhuis te Oostburg opdracht heeft gegeven, voor het vervaardigen van een schets ten behoeve van een nieuw ziekenhuis. Mond- en klauwzeer bedreigt varkensstapel De varkensstapel in Nederland wordt ernstig bedreigd door een epi demie van mond- én klauwzeer. In liet gemeentelijk abattoir te Venlo zyn 462 varkens, die door deze ziek te waren aangetast afgeslacht. Voorts zijn thans nog 100 gevallen van mond- en klauWzeer bekend. Dit aantal is veel hoger dan normaal. De oorzaak van de epidemie, zo deel de de directeur van de veeartsenij- kundige dienst tevens hoofdinspec teur van de volksgezondheid mede, ligt in het smokkelen van geïnfec teerde biggen uit Duitsland naar Nc- dérland. De biggen zyn vanuit Rijs- sen via de markt over voornamelijk het oostelijk deel van het. land ver spreid. 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS CHALET KAAS ALTIJD VERS I Imp. J.C.N, Boering - Amsterdam T otstandkoming garantieprijzen Aangaande de nieuwe garantieprij zen voor akkerbouwprodukten deelt het dagelijks bestuur van het land bouwschap mede, dat het anders dan in voorgaande jaren dit jaar na uit voerig overleg mogelyk is gebleken tot overeenstemming te komen over de prijsvaststelling voor akkerbouw produkten. Het Landbouwschap ging bij dit overleg in de eerste plaats uit van de kostprijsberekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut voor de traditionele kost prijsgebie den, aangevuld niet de droogmake rijen in Noord-Holland en de Wierin- germeer. Bij de verdediging van zijn voorstel wees het Landbouwschap er uitdruk kelijk op, dat bij de prijsvaststelling van tarwe en voedergranen rekening moest worden gehouden met het feit. dat de kostprijsberekeningen gelden voor het produkt zoals het door het bedrijf wordt afgeleverd, terwijl de prijsrealisering met name bij tar we betrekking heeft op de stand aardkwaliteiten. Voorts hield het Landbouwschap bij de prijsopbouw rekening met het uitgangspunt, dat de op basis van de L.E.I.-gegevens te bepalen produktiviteitsruimte voor de akkerbouw behouden zou blijven. Tenslotte bepleitte het Landbouw schap een versterking van de garan- tiebasis in de akkerbouwsector, ter verbetering van de rentabiliteit van de akkerbouwbedrijven, in het bij zonder van de graantelende bedrij ven in de noordelijke gebieden. Gezien de rentabiliteit van de akker- bouwbedrijven in het algemcer. stelde het Landbouwschap voor de suiker- bietenprjjs te verhogen tot 52>59 per ton. De minister was uit vrees voor een uitbreiding van de suiker bietenteelt .aanvankelijk niet bereid de prijs voor suikerbieten tc verho gen. Uiteindelijk werd overeenstem ming bereikt óp 52,welke prijs het Landbouwschap met liet oog óp de verhoging van de graanprijzen aanvaardbaar achtte. Het stemt het dagelijks bestuur van het Landbouwschap tot voldoening, dat over de vast te stellen prijzen uiteindelijk overeenstemming kon HANDELTJE IN BANDRECORDERS Twee jaar geëist „Een bijzonder geraffineerd oplichter, die een gevaar voor de maatschappij kan worden genoemd", zo kwalifi ceerde mr, H. Bouma, officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam. de 32-jarige assurantiebezorger F. C. uit de hoofdstad, die een ge vangenisstraf van twee jaar met af trek wegens oplichting tegen zich hoorde eisen. Zes vonnissen wegens oplichtingen en vermogensmisdrijven heeft C. reeds op zijn strafblad. Toen hij dit jaar weer op 't slechte pad terecht kwam. liep hij nog in een proeftijd van een door de rechtbank in Maastricht op gelegde voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Deze is inmiddels reeds in een definitieve omgezet. De verdachte heeft dit jaar contact gezocht met verschillende handelaren in bandrecorders in Amsterdam, Utrecht en Rotterdam en zich daar bij uitgegeven als dokter. „Ik heb een recorder voor medische doelein den nodig", liet hij de winkeliers we- Landbouwbesprekingen in beslissend stadium De ministers van landbouw van de zes E.E.G.-landen zijn woensdag avond om negen uur met enkele van hun naaste medewerkers een strikt geheime vergadering begonnen om te trachten op een aantal fundamen tele punten van het gemeenschappe lijke landbouwbeleid overeenstem ming te bereiken. Het landbouwvraagstuk neemf een centrale plaats in voor de beslissing, die de E.E.G.-minislerraad voor hel einde van het jaar moet nemen over de vraag, of kan worden overgegaan tot de tweede etappe van de uitvoe ring van het verdrag van Rome. Het overleg, dat afgelopen twee dagen in het raam van de Marathonzitting van de ministerraad in Brussel is ge voerd, heeft tot dusverre slechts ge ringe vooruitgang op onderdelen van het door de Europese commissie voor gestelde landbouwbeleid te zien ge geven. worden bereikt. In de komende maanden zal met de belanghebbende produktschappen overleg worden ge pleegd oyer de toepassing van het systeem van egallsatieheffingen ten einde de door de regering in het vooruitzicht gestelde basisprijzen voor gerst en haver ook daadwer kelijk te realiseren bij gemiddeld vochtgehalte. Tevens zal" overleg worden gepieegd over de vaststelling van de basisprijzen ten behoeve van egalisatiehemngen voor uitheemse granen. NA GESLAAGDE FAMILIEAVOND Bussen lieten passagiers halverwege in de steek Tientallen leden van de Nederlandse Christelijke Landarbeiders Bond hebben in (le nacht van dinsdag op woensdag met hun dames een onverwachte wandelmars van bij na tien kilometer moeien maken Dat gebeurde over spiegelgladde wegen van Scliouwen-Duivejand, die voor dc autobussen niet meer berijdbaar waren. Halverwege de thuisreis, omstreeks hét midder nachtelijk uur, zat er met name voor de leden uit Bruinisse, Nieu- werkerk en Zonnemaire, Brou wershaven niet veel anders op dan tc voet de reis voort te zetten naar hun woonplaatsen. Met autobussen waren de landarbei ders aan het begin \an de avond naar Zierikzce gebracht, waar het district. .Schouwen-Duïveland hen een familieavond in het. Hervormd Verenigingsgebouw aanbood. Tegen half twaalf kwamen de chauf feurs van de autobussen aan de zaaldeur kloppen met de medede ling, dat 'de bezoekers geen mi nuut langer meer moesten wach ten om naar 'huis te gaan. Het was plotseling begonnen te ijze- len en de straten en wegen wer den met. de seconde gladder. Hals over kop stapte men in de bus sen. die in de richting Brouwers haven niet verder, kwamen dan het dorp Noordgouwe en in de richting Bruinisse hun passagiers in de buurt van dc Vissersweg bij Nieuwerkerk in de steek lieten. Uren later bereikten de bezoekers van de familieavond hun huizen na een ste.vige wandeling door een kille winternacht. De bus in de richting Westhoek was om vier uur 's morgens in Zierikzce terug. In het Zierikzeese verenigingsgebouw was de leden tevoren een uitste kend programma voorgeschoteld. Nadat voorzitter A. KJoet van Kerkwerve de bijeenkomst op de gebruikelijke manier had geopend, was eerst het woord aan hoofd bestuurder M. D. den Hollander uit Goes. Hij sprak de tot in alle hoeken bezette zaal toe met een propagandaspeech over het on derwerp „Ons Werk in deze tijd, vanuit ons beginsel". Daarop kwamen de vier „Scherzo's" uit Sint-Annaland met een wervelend stukje zang en muziek over het voetlicht. Het viertal oogstte een dankbaar applaus. Een groot deel van de avond werd in beslag ge nomen door het optreden van de toneelgroep van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel met het stuk „de V.N. 87". Met mede werking van een aantal fabrieken en middenstanders kon nog een verloting worden gehóuden. Maar voor de prijzen daarvan hebben verschillende leden naderhand dus nog hard moeten werken ten. „Kunt U een exemplaar in (lat en dat ziekenhuis laten bezorgen?" De winkeliers kregen geen enkele argwaan en bezorgden de bandre corders grif op het opgegeven adres, meestal bij de portier van een zie kenhuis. Als dat was gebeurd, ging C. naai de portier toe en nam de bandre corder weer mee. „Die recorder is verkeerd bezorgd", verontschul digde hij zich dan. Bij de winke liers noemde C. zich dr. Van den Boomgaard of dr. Zuïdenia. De verdachte ging er regelrecht mee naar een opkoper of een particu lier. die wel belangstelling had voor een voordelig handeltje. Twee gevallen van oplichting waren ten laste gelegd, één gepleegd in Am sterdam, de ander in L'trccht. Kolder in m'n kop „Ik kreeg de kolder weer in mijn kop nadat ik tegenslag bij het vin den van werk had ondervonden", gaf C. te kennen. Geruime tijd werd hij in ziekenhuizen verpleegd. Als hij weer aan de slag kon gaan, zou hij na korte tijd weer zijn ontslagen als zijn verleden bekend was gewor den. De officier van justitie was van me ning dat de in de rapporten als een leugenachtige figuur geschetste ver dachte zowel terbeschikkingstelling als een langdurige gevangenisstraf heeft verdiend. De raadsman was het daarmee niet eens. Hij bepleitte een clemente straf ï.v.m. de geestelijke en lichamelijke toestand van zijn cliënt. De 50-jarige Amsterdamse koopman D. E. die een van de bandrecorders van C. zou hebben gekocht, hoorde wegens de aan hem subsidiair ten laste gelegde schuldheling een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden tegen zich eisen. In beide zaken zal de rechtbank op 3 januari uitspraak doen. Raad Rilland-Bath stelde begroting vast Woensdagavond heeft de gemeente raad van Killaiid-Bath de gemeente begroting voor 1962 vastgesteld, die ruimer van opzet is dan enig andere begroting van voorgaande jaren. Bij de gewone dienst is er een geraamd bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1.070.320,69 met een post voor „onvoorzien" van bijna ƒ17.000. By de kapitaaldienst bedragen de ge raamde inkomsten f 5.033.979,59 en de uitgaven 5.239.855,28, hetgeen resulteert in een nadelig slot van 105.875,71. Aanleiding tot werkelijk algemene beschouwingen gaf de begroting ove rigens niet; wel tot enige opmerking. Zo sprak de heer R. Rijk (k.v.p.) er zijn verheuging uit over de betere financiële posilie van de gemeente en deed het hem genoegen, dat de ge meente voor 1962 gelden heeft kun nen voteren voor culturele doeleinden. Het raadslid de heer J. Walraven (p.v.d.a.) toonde zich eveneens zeer tevreden, dat de begroting '62 royaler van opzet is dan die der voorgaande jaren. Zo hadden b. en w. de raad reeds in dc begeleidingsbrief meegedeeld, dat door de betere financiële positie van de gemeente de mogelijkheid mis schien aanwezig is een trekker-man- schappenwagen voor de brandweer aan te schaffen, tot gedeeltelijke ver betering van de Valckenisseweg te komen en straatverlichting te laten aanbrengen langs de hoofdweg. Nadat de begroting uitvoerig was be handeld, stelde dc raad hem met al gemene stemmen vast. Na ampele bespreking gebeurde dit ook met de begroting van het wo ningbedrijf met op de rekening van balen en lasten 276.628.12 en 81.104,65 aan kapilaalsinkomsten en uitgaven. Voorts benoemde de raad mejuffrouw M. Moens uit Alphen aan de Rijn tot onderwijzeres aan de o.l. school. LOONBELASTING OOK OMLAAG Tien K.V.P.-senatoren stemden tegen (Van onze parlementaire redacteur). De staatssecretaris zei echter woens dag in zijn antwoord, dat van hem op korte termijn geen medewerking is te verwachten voor een regeling, die ook andere groepen in aanmer- De Eerste. Kamer heeft woensdag '«ng zou brengen voor een speciale met 43 tegen 10 stemmen het wets- belasting-reductie. Hij ontkende, dat nntvrfrn iinnvnnrfl limirlpniio fkpaip het ontwern ten aanzien van de c p- ontwerp aanvaard, houdende fiscale voorzieningen ten gunste van de «er kende gehuwde vrouw. De tegenstem mers waren de heren De Gou, Gieleu, Van Meeuwen, Schuurmans, Van Velthoven, Van Campen, Derksen, .ieshout, Thurlings en Maenen, allen lid van de K.V.I\-fraetie. Elf andere leden van deze fractie stem den met alle overige fracties voor het wetsontwerp. Dinsdagavond had nir. Van Campen verklaard, dat het overgrote deel van zijn fractie principieel bezwaar had tegen het wetsontwerp, omdat het huns inziens, een ongelijke behande ling schept in verhouding tot andere groepen, zoals weduwen, weduw naars en werkende gescheiden vrou wen. De staatssecretaris van finan ciën, dr. Van den Berge, zou alleen dan op dc stem van deze K.V.P.-ers kunnen rekenen, indien hij de toezeg ging zou doen, dat de voorgestelde regeling moest worden beschouwd als een vooruitlopen op een meer al gemene fiscale tegemoetkoming. het ontwerp ten aanzien van de ge huwde werkende vrouw een ander draagkracht-beginsel introduceert, maar wel was dr. Van den Berge van oordeel, dat er aanleiding is om blijvend voor deze categorie een cor rectie toe te passen op het beginsel van de draagkracht. Zonder hoofdelijke stemming ging dc senaat akkoord niet liet wetsont werp tot invoering op I juli 1962 van dc verlaging van "de inkomstenbelas ting en loonbelasting. Ook keurde de kamer goed de wetsontwerpen tot invoering van een hijzonder invoer recht op minerale oliën en houdende voorzieningen met betrekking tot de verhoging van de vennootschapsbe lasting. Wat de twee laatstgenoemde wets ontwerpen betreft, kreeg de C.P.N. aantekening te hebben tegengestemd. De communisten hadden namelijk le gen deze hogere belastingen, bezwaar, omdat de opbrengst hiervan voor de defensie is bestemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12