PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S0EKARN0 KONDIGT MOBILISATIE AAN Vliegtuig neergestort op rampslachtoffers Regering wil over Oosterschelde brug met Ged. Staten spreken f Mr. Luns vandaag al naar Nederland terug TSJ0MBE MOET MET AD0ELA PRATEN TOESTAND KENNEDY'S VADER KRITIEK I ELFJARIGE JONGEN TRAD KORDAAT OP Bedreiging 204e jaargang - no. 300 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. Van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VUISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 dec. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 2.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 8647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee. red. tel. 2425. adtn. tel. 2094. VERENIGDE STATEN WILLEN BEMIDDELEN HM. de Koningin heeft dinsdagmid dag in paleis Soestdijk een delegatie van het landelijk jeugdcomité voor de actie }>10 x 10" ontvangen. Tijdens deze ontvangst icerd de koningin het eerste exemplaar van een grammo foonplaat aangeboden. Op de plaat, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actiespeelt de „Waal Town Jazzband" de „10 x 10 mélo die?'. Het moment, waarop de verte- genvjoordigster van Noord-Brabant, mej. Corrie Eishout het plaatje aan de vorstin aanbiedt. President Soekarno heeft dinsdag zijn al geruime tijd tevoren aangekondigd bevel uitgevaardigd voor het Indonesische volk betreffende de „bevrijding" van West-Nieuw-Gninea. Hij zette de bevolking echter niet aan tot onmiddellijke militaire acties. In een toespraak op een massabijeenkomst te Djokjakarta riep bij op tot het verijdelen van de Nederlandse plannen om een Papoea-staat in Nieuw-Guinea in te stellen, tot het hijsen van de Indonesische vlag in dat gebied en tot gereedheid voor „spoe dige" algemene mobilisatie. Onder het gehoor van president Soekarno bevonden zich 30 ministers, 42 gezanten en zijn drie chefs van staven. Gewapende politieagenten en militairen be waarden de orde onder de met vlaggen zwaaiende menigte. In zijn toespraak, die in geheel Indonesië werd uitgezonden, zei Soekarno voorts, dat de Indonesische strijdkrachten bevel heb ben gekregen zich gereed te houden om op elk ogenblik orders te kunnen uitvoeren om westelijk Nieuw-Guinea. te betreden. Soekarno zei: „Hoe luidt mijn bevel? Mijn stellige opdracht is, dat ge de instelling zult verhinderen van een Papoea-staat, dat ge ervoor zorgt, dat de roodwitte vlag zal worden gehesen in het land van West Irian en dat ge U voorbereidt op de ko mende mobilisatie van het gehele In donesische volk om West Irian spoe dig te bevrijden uit de klauwen van het Nederlandse imperialisme. Broe ders, dit is mijn bevel". Toen Soekarno zich naar het podium begaf, was hij gekleed in kaki- uniform vol ridderorden, omgeven door de chefs der staven. Hij ving zijn „laatste bevel" aan met een over zicht van de Indonesische worstelin gen voor de vrijheid en zei: „Wij zijn geboren in do vlam van de revolu tie en zullen blijven vechten tot ons gehele land vrij is. Wij zijn geen na tie van bedelaars, maar een natie van vechters, die zich hebben ge baad in vlammen sedert 1945". Bevel Daarna liet Ii|j zijn bevel voorlezen. De officiële vertaling ervan luidt: „Ik, president van de republiek In donesië en opperbevelhebber van de centrale organisatie, die belast is met de bevrijding van West Irian en liet verijdelen van de oogmerken der Ne derlanders aldaar, heb de gewapende macht gelast, om zich te allen tijde gereed te houden, indien ik op een Ia- ter tijdstip er toe mocht besluiten, uitvoering te geven aan de taak en de plicht om West Irian te bevrijden van de ketens van het Nederlandse kolonialisme. En aangezien de Nederlanders blijven volharden in het voortzetten van hun kolonialisme in ons vaderland, draag ik alle Indonesiërs ook die welke wonen in West-Irian op, mijn be velen uit te voeren." V.S.-bemiddeling De Verenigde Staten hebben dinsdag opnieuw een oproep gericht tot de partijen in het geschil om Neder lands Nieuw-Guinea „alles in het werlc te stellen om een vriendschap pelijke oplossing te vinden". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaf een verkla ring uit, waarin werd gezegd „wij betreuren het gebruik van geweld als een werktuig om internationale geschillen te regelen", kort nadat de Indonesische ambassadeur in Wash ington, Zain. de hoop had uitgespro ken dat de Verenigde Staten zouden helpen onderhandelingen te verge makkelijken „opdat een fysiek con- flict onnodig zou worden". De perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, zei: „Wij geloven nog steeds dat dit geschil vreedzaam kan worden geregeld en op een wijze die zowel voor Indonesië als voor Ne derland aanvaardbaar is. Stellig is het een gebiedende eis, dat alle par tijen die er direct bij zjjn betrokken, alsmede andere die er groot belang bü hebben, alles in het werk stellen om een vriendschappelijke oplossing te vinden". Onderhandelen President Soekarno heeft president Kennedy schriftelijk laten weten dat hij ingeval Nederland zijn huidige THANS 317 DODEN Arrestatie na circusbrand Een voormalig medewerker van het Amerikaanse circus, dat zondag in Niteroi is afgebrand en waarbij vol gens de laatste gegevens 817 men sen zijn omgekomen en 400 in het ziekenhuis zijn opgenomen, is dins dag door de politie gearresteerd. Het is een zekere Direeu Campos, die onlangs gepoogd heeft een circus van dezelfde eigenaar in brand te teken. Bij een verhoor ontkende hij te hebben gezegd dat hij het Ameri kaanse circus zou vernietigen. De politie heeft tevens 200 medewer kers van het circus ondervraagd. Volgens de dokters verkeren 83 van d« 400 gewonden in levensgevaar, politiek inzake westelijk Nieuw-Gui nea handhaaft, gereed staat om ge weld te gebruiken. De Indonesische president stelde echter dat hij bereid was om met de Nederlandse rege ling in onderhandeling te treden. De Indonesische minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio heeft dinsdag op een speciale avondzitting van het Indonesische parlement ver klaard. dat Indonesië vastbesloten was „West-Irian" in de kortst mo gelijke tijd terug te krijgen. De minister voegde hier evenwel aan toe dat, zelfs hoewel president Soe karno algehele mobilisatie iiad gelast, de deur nog steeds open was voor bilaterale onderhandelingen om het geschil met vreedzame middelen te regelen. De Indonesische luchtmacht heeft dinsdag bekendgemaakt, dat zij van plan is het luchtruim boven de Mo- lukken en rond West Nieuw-Guinea voor alle luchtverkeer gesloten te Verklaren. - Mr. Luns terug De ontwikkelingen in de kwestie Nieuw-Guinea hebben minister Luns doen besluiten woensdagochtend uit Brussel naar Den Haag terug te keren. Minister Luns was zondagavond na de internationale conferenties in Pa rijs te hebben bijgewoond in de Bel gische hoofdstad aangekomen om deel te nemen aan de belangrijke de batten, die deze week in de E.E.G.- ministei'raad worden gehouden. Deze debatten zullen eerst donderdag of vrijdag aflopen. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat de minister in de eindfase van de besprekingen zal worden vertegenwoordigd door de staatssecretaris van buitenlandse za ken, dr. Van Houten. Post voor Engeland valt in haven Bij het inladen van postzakken in de nachtboot van de Harwichlijn, het s.s. Amsterdam, zijn maandagavond in Hoek van Holland een aantal postzak ken in het water gevallen doordat een touw brak. Twee sleepboten en een reddingboot hebben reeds enige zak ken opgevist, doch er zyn nog enkele zoek. De minister-president' van de Kongo lese regering, Adoela, en de rege ringsleider van Katanga, Tsjombe, zijn dinsdag te Ivitona aan de mon ding van de rivier de Ivongo aange komen om daar besprekingen te voeren. Eerst landde het vliegtuig met Tsjombe en de Amerikaanse ambas sadeur in Kongo, Gullion, en onge veer anderhalf uur later het toestel van Adoela en zijn medewerkers. Volgens de Kongolese premier zou de operatie van de V.N. in Katanga ge durende zijn besprekingen met de Katangaanse leider voortgaan. Eer der was gemeld dat de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Thant, een tijdelijk bestand had. afgekondigd voor de duur der onderhandelingen. Adoela verklaarde te hopen, dat de besprekingen binnen 24 uur zullen zijn afgelopen. President Kennedy is dinsdagavond uit Washington naar Palm Beacli gevlogen, waar zijn vader (73) na een beroerte in een ziekenhuis ligt. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat een eventuele wyziging in het plan van de president om naar Ber muda te reizen voor een ontmoeting met premier Maemillan van Engeland zal worden bekendgemaakt als er meer over de toestand van de zieke bekend is. Het ziekenhuis te West Palm Beach heeft om 12 uur vannacht een bulle tin uitgegeven waarin wordt gezegd, dat zijn toestand „bevredigend" was na de „lichte beroerte" die hij had gehad. Korte ogenblikken eerder had een functionaris van het ziekenhuis echter verklaard, dat zijn toestand achteruitging en „kritiek" was. Hij is in het ziekenhuis bediend. Kenne dy sr. zou zelfs zijn vrouw niet meer herkennen. WACHTEND OP KERSTPAKKETJES Dertig doden; 120 gewonden lu de buitenwijken van de .Spaanse stad Sevilla hebben dinsdag 30 men sen liet leven verloren en zijn ten minste 120 anderen gewond geraakt, toen een klein vliegtuig een hoog spanningsdraad raakte en neerstort te op een menigte slachtoffers van de recente overstromingsramp, die wachtte op de komst van een kon vooi vrachtwagens met kerstge schenken. Het vliegtuig stortte neer in een gebied aan de grens van Sevilla ge naamd „Huerta de Flamenco". Langs de hoofdverkeersweg waren naar schatting 2000 mensen samenge stroomd om te zien hoe de met vlag gen getooide vrachtwagens de stad zouden binnenrijden. Het vliegtuigje één van de drie die boven de stoet geschenwagens rondcirkelden, kwam laag in boven de menïgté, raakte een hoogspanningsdraad en explodeerde. De rondvliegende delen zaaiden dood en verderf onder de vrolijk zwaaiende mensen. Het verongelukte toestel was ge charterd en had een piloot en twee aan jj00rjj_ £,e piloot en 0 Bisschop Otto Dibelius heeft de nieuwe Keizer Willielmkerk in West-Berlijn inge wijd. Dit achthoekige gebouw met een aparte toren is gebouwd volgens een plan van prof. Eiermann uit Karlsruhe. Het staat naast de ruïne van de oorspronke lijke Keizer Willielmkerk, die in de oor log werd verwoest. De bouw heeft vijf miljoen gulden gekost. een der passagiers vonden de dood, terwijl de derde inzittende ernstige verwondingen opliep. Drie weken tevoren waren rivieren in- de omgeving van Sevilla buiten hun oevers getreden, te gevolge waarvan 8000 mensen dakloos wer den en acht slachtoffers van de over stromingsramp het leven verloren. HllllllllilllllllllllllllllllllllllllIlllllllllM Ij In de garage van het expeditie- en fouragebedrijf van de heer A. A. Knijnenburg aan de Haagweg in Den Haag ont- stond maandagavond brand in het stro, waarmede een vracht wagen van zes ton was gela den. Er stonden in de garage nog twee vrachtauto's, waar van er een eveneens met stro was geladen, en vier personen auto's. Het elfjarig zoontje van de eigenaar, die met zijn zusje in de garage aan het spelen was, ontdekte de brand en besloot H zelf handelend in te grijpen, daar zijn vader niet thuis was s en het personeel reeds naar M huis was, Hij stuurde zijn zus- jg je wég óm de brandweer te waarschuwen, stapte in de m zware vrachtwagen met zijn brandende lading en reed de auto het erf van het bedrijf |f H op, waar de vlak daarna arri- verende brandweer de brand nog zo snel kon blussen, dat n de wagen behouden bleef, Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihim COMMISSARIS DER KONINGIN DEELT MEE IN STATEN HET PROVINCIAAL BE STUUR van Zeeland heeft van het ministerie van finan ciën de verzekering ontvan gen, dat vóór 15 januari aan staande een bespreking zal worden gehouden tussen een aantal ministers enerzijds en het college van Gedeputeerde Staten anderzijds over de bouw van een brug over de Oosterschelde. VOORTS HEEFT het minis terie van verkeer en water staat Gedeputeerde Staten verzocht een vergadering te beleggen met vertegenwoor digers van de departementen van binnenlandse zaken, eco nomische zaken, financiën en verkeer en waterstaat over de beheersvorm van het Sloe. Het bovenstaande heeft dinsdag morgen de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, meegedeeld bij de ope ning van de winterzitting van de Zeeuwse Staten. Hij hoopte, dat met beide punten nu eindelijk feens verder gegaan zal kunnen worden. He fractievoorzitter van de P.v.d.A» de heer L. P. van Oorschot, wees er naar aan leiding van deze mededelingen op, dat tot dusver de bespre kingen zowel over de beheers vorm van het Sloe als over de brug maar heel moeizaam zijn verlopen. En nog staat niet vast,- wanneer hettot defini tieve beslissingen komt. De lieer Van Oorschot sprak als zijn mening uit, dat het de hoogste tijd is om het tempo eindelijk eens te versnellen: hij was er niet gerust op dat de moeizame gang van zaken nu ook achter de rug is. De commissaris der koningin ver zekerde hem, dat het huidige col lege van Gedeputeerde Staten er naar zal streven het overleg over beide punten nog tijdens deze zit tingsperiode te voltooien. Andere zaken Tijdens deze korte openbare ver gadering, die werd gehouden vóór de aanvang' van hetafdelingson- derzoek \an diverse voorstellen werd de heer G. P. Leendertse toegelaten en beëdigd als lid van de Staten. Hij volgt als zodanig de heer A. H. S. Stemerding op, die bedankte wegens vertrek uit Zeeland. De commissaris, die een hartelijk begroetingswoord sprak tot de heer Leendertse deze was al eerder lid van de Staten richtte woorden van erkente lijkheid, aan- het«dr&» fraa <d* faeey Stemerding. Hij noemde hem een bekwaam en toegewijd lid van de Staten en sprak tenslotte de hoop uit, dat de heer Stemerding van een welverdiende rust zou mogen genieten. In de plaats van de heer Stemer ding werd tot buitengewoon lid van G.S. benoemd de heer C. F. van der Peijl. Deze kreeg 23 stemmen, terwijl 13 uitgebracht werden op de heer Schlingemann, 3 op de heer Hesselink, 1 op de heer Kodde en 1 op de heer Ka- land. Op voorstel van de heer Van Oor schot werd besloten zonder afde- lingsonderzoek het voorstel van Ged. Staten te behandelen tot overdracht aan het rijk van tie provinciale aanlegsteiger te Zij- pe en tot intrekking van de ver ordening steigerreehten. De heer Van Oorschot sprak de hoop uit dat nu de Staten tót deze versnel de procedure waren overgegaan ook het rijk snelheid zal betrach ten met de uitvoering van zijn plannen, namelijk verbreding van de tramweghaven: in- zuidelijke richting. De gewelddaad van Nehroe jegens de Portugese enclave Goa heeft grote beroering gewekt in de Westerse wereld en daarbij is ook vrij algemeen de vrees uitgespro ken, dat president Soekarno van In donesië nu moed zou vatten voor het plegen van gewelddaden tegen Ne derlands Nieuw-Guinea. Dat er con tact over de Goa-kwestie heeft be staan tussen de regeringen van In donesië en India ligt voor de hand. maar het gaat toch wat Nieuw-Gui nea betreft om een nogal sterk ver schillende zaak. Logisch zou het wel licht geweest zijn, wanneer de Indo nesische militairen gelijktijdig met de aanval van India op Goa een aanval hadden ingezet op Portugees Timor in de Indonesische archipel. Dat heb ben de Indonesiërs niet gedaan, want deze Timor-kwes- tie leeft niet in de Indonesische bin nenlandse politiek. Men heeft daar tot nog toe de Por tugezen met rust gelaten. De Nieuw- Guineazaak leeft wel, zij fiet ook sterk kunstmatig en dan nog uit sluitend als politiek bindmiddel tus sen de Indonesische groeperingen, die elkaar in andere opzichten he vig dwars zitten. Daarbij wordt vooral de Nederlander-haat aange kweekt. Wanneer thans Soekarno dreigt met geweld jegens Nieuw- Guinea doet hij dat dus op grond van de binnenlandse politieke constellatie in zijn land. Hij kan zich echter nauwelijks veroorloven de re laties met de Westerse wereld door gewelddaden te verslechteren, want dat zou de meest ernstige economi sche gevolgen hebben voor Indone sië. Hoe zwaar wegen bij Soekarno nu die nadelen? Het antwoord moet helaas luiden, dat ze niet bijster zwaar wegen, want dat hij rustig zijn onderdanen armoe zal laten lijden als het gaat om de vervulling van zijn politieke wensdromen. Het schijnt evenwel, dat ze voor het ogenblik toch nog zwaar genoeg we gen om hem te doen afzien van een ongenblikkelijke aanval op Nieuw- Guinea. Blijkbaar is hij beducht voor de houding van de Westerse landen en in het bijzonder voor die van de Verenigde Staten. Leest men zijn „duistere" bevel aan de Indonesische strijdkrachten en aan het Indonesische volk, dan kan men er voorlopig niet veel meer uit afleiden dan dat hij, hetzij wat gro tere infiltraties op Nieuw-Guinea wil laten plegen, hetzij kleine op standjes van de. Papoeabevolking' wil uitlokken. Zijn afkondiging van de mobilisatie is een holle kreet, want Indonesië bezit alleen maar een beroepsstrijd macht, die altijd gemobiliseerd is. Soekarno kan zich thans heel wel nog weken of maanden lang de tijd gunnen voordat hij werke lijk iets agressiefs laat ondernemen en daarmee aan zijn opgezweepte volgelingen stof tot praten geeft. Bij Oosterse volkeren plegen ook kleine infiltraties en snippergevecht- jes grote indruk te maken. Men maakt elkaar dan wijs, dat er heel wat belangrijks gebeurt. Het is waarschijnlijk dat Soekarno na zijn wilde kreten deze „Oosterse" weg zal bewandelen en dat hij in tussen hoopt op bemiddeling. Uit al les blijkt, dat hij wel wil praten, maar dat hij meent niet het maximum resultaat uit die praterij te kunnen halen als er niet eerst flink gedreigd is en hier en daar wat schermutse lingen zijn geweest. Die kleine ge vechten moeten dan demonstreren, dat de uiterste grens bereikt is. Hoewel de situatie thans bepaald ernstig is, moet men de gevaren toch ook weer niet overdrijven. Er is nog geen reden om in paniek te geraken. Vijftien minuten proteststilte in Frankrijk Naar schatting heeft tachtig pro cent van de werkende bevolking van Frankrijk gevolg gegeven aan de op roep een kwartier te staken uit pro test tegen de rechts-extremistische terreurdaden. De staking was georganiseerd door katholieke en communistische vak bonden en studentenverenigingen. Van half elf tot kwart voor elf uur stonden over geheel Frankrijk trei nen, bussen en auto's stil, terwijl het werk op de kantoren werd neerge legd. Ook de Parijse metro kwam tot stilstand. De arbeiders in de reusachtige auto mobielfabrieken van Renault legden het werk neer. Op de grote spoor wegstations viel een zware stilte. De persen van de grote dagbladen kwa men tot stilstand. Frankrijk protes teerde tegen de bomaanslagen van de OAS. In Parijs hebben dinsdagavond op de Place de la Bastille duizenden de monstranten het politiecordon trach ten te doorbreken om te protesteren tegen de geheime legerorganisatie (O.A.S.). De politie had geen toe stemming tot de betoging gegeven, hoewel de vakbonden van cïè politie tegen het verbod hadden geprotes teerd. Slachtoffer kolendamp De 31-jarige matroos N. van der Bent uit Katwijk aan Zee is, tengevolge van kolendampvergiftiging, overleden. Hij werd gistermorgen bewusteloos aan- geti'ofien in de kajuit van de tanker „B.P. Holland II", die ligplaats heeft gekozen in da Laakhaven in Dsa Haag,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1