WILLEM II Nederlander ontwerpt Duitse naaimachines Mens krijgt belangstelling voor de winterslaap Nooit meer kou lijden en 1400 jaar oud worden DINSDAG 19 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT 18 CHR. BENINK SELFMADE-MAN Pfaff-fabriek in Kaiserslautern bestaat in 1962 honderd jaar Twee jaar ïs de oud-Amsterdam mer Clir. Benink al gepensio neerd, maar rust betekent deze nieuwe status niet voor hem. Daarvoor stelt zijn werkgever, de Pfaff naaimaclunefabrieken in Kaiserslautern in Duitsland, het werk van de 67-jarige Nederlan der te veel op prijs. De naaima- ehinefabriek liet zijn eerste ont werper niet thuis zitten, toen deze twee jaar geleden de pensioenge rechtigde leeftijd, bereikte. Bedrijf en ontwerper waren namelijk te veel op elkaar ingespeeld om deze hechte band zo maar te verbre ken. Van 1927 af is de heer Be nink al in Kaiserslautern werk zaam bij de fabriek, waar hij aan vankelijk in een ondergeschikte functie werd benoemd. Al vlug klom hy echter op tot chef-con structeur en werd hy een van de belangrijkste medewerkers by een bedrijf, dat in 1862 honderd jaar bestaat. Een eeuw, waarin de naaimachinefabriek een grote vlucht nam, een ontwikkeling waarin een oud-Amsterdammer een groot aandeel had. De eerste naaimachinedie het tot serie-'produhtie bracht was een ontwerp van de Ame rikaan Elias Howe, die in 18Jf5 de wereld versteld deed staan met dit laatste snufje uit die tijd, dat overigens maar wei- nig lijkt op de naaimachine, zoals men die thans kent. Slechts weinig Nederlandse huis vrouwen zullen weten, dat hun Duitse naaimachine een ontwerp is van een Hollander. In 1927 dus kwam Benink in Kaiserslautern. Hij was er voornamelijk naar toe gegaan om de werkwijze van de naaimachines te leren, maar de eerste kennismaking beviel zo goed, dat de fabriek de Hollander niet meer liet gaan. Hij kreeg een vaste aanstelling en werd later chef-constructeur, waarbij de heer Benink de leiding kreeg over het ontwerpbureau, waar enkele tien tallen ingenieurs zich dagelijks bezighielden met het uitdenken van nieuwe naaimachines voor huishoudelijk en industrieel ge bruik. Een prestatie voor een man, die zelf geen enkel diploma bezit, maar die wel de techniek tot in zijn vingertoppen beheerst. Een selfmade-man, die precies weet wat hij wil en nóóit bang is geweest zijn mening naar voren te brengen. Ook al zou die voor anderen vernietigend zijn. Men is daar in Kaiserslautern aan ge wend geraakt, zoals ook aan vele andere, zij het wat merkwaardige gewoonten van deze oud-Amster dammer. Soms vergeet hij af spraken, omdat een of ander pro bleem hem bezighoudt. Vaak ook verschijnt hij een paar dagen niet op de fabriek en blijkt later pas, dat hij bij enkele afnemers is ge weest om technische moeilijkhe den op te lossen. Men heeft zich bij dit alles in Kaiserslautern neergelegd, omdat Benink zijn werk goed doet. Omdat hij vaak de oplossing weet voor kleine en grote technische onvolkomenhe den. En omdat hij autoriteit op het gebied van naaimachines is Een prachtig voorbeeld van technisch vernuft is de pro- duktielijh voor de confectie- industrie. een batterij van elektronisch bestuurde naai machines, die onderdelen van kledingstukken aan de lopende band vervaardigt. geworden. Alles weet hij ervan en door de jaren heen is hij volko men vergroeid met de fabriek in Kaiserslautern, die hy met zijn ontwerpen heeft helpen uitbouwen tot een wereldconcern. Basis De basis voor dit concern werd In 1862 gelegd door Georg Michael Pfaff. Door een toeval kwam deze bouwer van blaasinstrumenten in aanraking met naaimachines, die destyds vanuit Amerika werden Ingevoerd. Nadat hij verschillende reparaties aan zo'n machine had uitgevoerd, besloot hjj zelf een betere te bouwen. In 1862 komt zijn eerste machine klaar, die ver kocht wordt aan een plaatselijke schoenmaker. Deze machine vormt het begin van een wereldomvattende pro- dulctle. Het bedry'f heeft thans al leen al in Duitsland zo'n 15.000 mensen op de betaallijst. Hiervan werken er 7200 in de fabriek in Kaiserslautern, waarmee deze naaimachinefabriek een van de belangrijkste industrieën voor de ze stad met 90.000 inwoners is geworden. Niet alleen heeft men er een fabriek met een opper vlakte van 240.000 vierkante meter, maar ook is er een Gesel- lenheim, is er een naai-instituut, zijn er scholen, een eigen museum en een eigen dorp. Men kent er zelfs een Pfaffstrasse, waarmee het gemeentebestuur het grote belang van deze industrie voor Kaiserslautern tot uiting heeft willen laten komen. Want met dit bedrijf is Kaisers lautern als industriestad opgeko men. In 1872 werden in de/ fa briek, die toen tien jaar bestond, nog „slechts" duizend naaimachi nes per jaar vervaardigd, een aantal dat heden ten dage de dag- produktie vormt. Karl Pfaff Verschillende geslachten Pfaff hebben de fabriek geleid en uitgebouwd, maar de kleinzoon van de oprichter, die in 1929 de teugels in handen nam, wordt nog altijd als de grote man beschouwt. Hij Kairl Pfaff wórdt alsde cónso-' lidatör van het bédrijf gezien; de man die de fabriek door alle crises heenleidde en die wist terug te winnen wat door de ontwikkeling van de we reldgeschiedenis verloren ging. Het is in deze periode, dat de Ne derlander Chr. Benink naar Kai serslautern kwam en zich op werkte tot chef-constructeur en een belangrijk aandeel had in het uitbouwen van de fabriek. Vele 'ontwerpen voor nieuwe naaima chines voor huishoudelijk en in dustrieel gebruik in de fabriek worden alleen al 1500 verschillen de naaimachines voor de indus trie gemaakt zyn aan zijn brein ontsproten en verschillende belangrijke verbeteringen waren van zijn hand. Primeur Ook in het laatste snufje de zogenaamde produktielijnen voor de industrie zijn verschillende Ideeën van de heer Benink ver werkt. Deze produktielijnenbe staan uit elektronisch bestuurde batterijen van naaimachines, die geheel automatisch onderdelen van kledingstukken vervaardigen. Thans zijn er drie typen ontwik keld, die bediend worden door één man: een die aan de lopende band linkeroverhemdvoorpanden met borstzak en knoopsgaten ver vaardigt; één produktielijn voor dubbele manchetten en één die twee verschillende zakken voor bedrijfskleding maakt. Dat deze produktielijnen een nieu we ontwikkeling in de confectie- industrie inluiden, staat wel vast en hoe stormachtig de vooruit gang in de naaimachine-industrie in de afgelopen honderd jaar is geweest,; blijkt overduidelijk als men de eerste machine, die hier in 1862 werd gebouwd en waar van een model staat in het mu seum in Kaiserslautern. verge lijkt met' de batterij van machi nes, die te zamen een produktie lijn vormen. Olinda - het meesterwerkje van Willem II, zó fijn. dat iedere roker die een Olinda opsteekt reeds vanaf de eerste trekjes geniet. Olinda van Willem II, in de nieuwe bijzonder mooie blikverpakking van 50 stuks (die Uw sigaartjes in top-conditie houdt) 15 ct. per stuk. Een enig kerstgeschenkje voor jonge en oudere rokers. sigaren, klein of groot; in elke prijs klasse beter. Door betere tabakken en zorgvuldige fabricage. Olinda, War© grootte Blik 50 et. f. 7.50 Doosje a .10 st. f. 1.50 Met sinterklaas, de kerstdagen en oud en nieuw, als „steun punten" gaat het nog wel. Het mag dan koud zïju, maar er is voldoende gezelligheid om dat te compenseren. Na nieuw jaar echter begint de lange, lange ruk tot het moment, dat de zon naar menselijk gevoel weer medezeggenschap krijgt in klimatologische aangelegenheden. Naar hun uitlatingen te oordelen moet het voor velen een verrukke lijk idee zijn om die tijd weggedo ken onder de wol in een iange, die pe slaap door te brengen en pas weer wakker te worden als de bo men hun groen waas vertonen. Toch is het niet deze overweging die er toe geleid heeft dat geleer den besloten een diepgaand onder zoek in te stellen naar de winter slaap. In een rapport van het Nationaal Aardrijkskundig Genootschap in Washington wordt uiteengezet, dat als men de levensduur van een vleermuis een hartstochtelijke winterslaper vergelijkt met die van andere zoogdieren van gelijk gewicht, die niet aan winterslaap doen, dan blijkt, dat een vleermuis 20 maal zo lang leeft als de niet- slaper. Öp de mens overgebracht zou dat betekenen, dat men 1400 jaar oud zou kunnen worden. Raket-slaapreis Do kwestie is voor geleerden inte ressant geworden omdat men tot 4e ontdekking kwam, dat als de mens in een winterslaap gebracht zou kunnen worden hy slapend de eeuwen door zou kunnen reizen die hij zou moeten kunnen doorkomen om in een raket een ander ster renstelsel te bereiken. Zijn voedsel- en zuurstofbehoefte zou een honderdste bedragen van hetgeen hij wakend nodig zou heb ben. De moeilijkheid waar de geleer den op stuitten was echter, dat winterslapende dieren niet slapen, maar in sterk vertraagde animatie leven. Geleerden zijn-er wel in ge slaagd om patiënten te brengen in een staat van vertraagde levens processen, door hen af te koelen en door het gebruik van speciale me dicijnen. Maar deze „winterslaap" is bij lange na niet diep genoeg om werkelijk voor de aanduiding win terslaap in aanmerking te komen. Werkelijke winterslaap is een ver traging van vrijwel alle levenspro cessen. De lichaamstemperatuur daalt aanzienlijk, de hartslag ver traagt sterk en de ademhaling wordt zeer traag en onregelmatig. De mogelijkheid dat ooit een mens langs kunstmatige weg in een ech te winterslaap zal kunnen worden gebracht is zeer, zeer gering. Rad ioactiviteit Een grond-eekhoorn in winterslaap laat een hartslag horen van drie zwakke pulseringen per minuut, terwijl het eeklioorafiart. normaal 860 slagen per minunt maakt. Een marmot ademt in winterslaap slechts eenmaal in de vijf minuten. De temperatuur van een vleer muis daalt tydens de winterslaap tot het vriespunt. De levensvlam brandt tijdens de winterslaap zo zwak, dat bijvoor beeld een egel 22 minuten onder water gehouden kan worden zon der dat hy stikt. Dieren in winterslaap kunnen tij dens die periode een grote hoeveel heid radio-actieve straling incasse ren, zonder dat dit hen schade doet, maar als zij wakker worden, vertonen zij na verloop van tijd toch vrijwel alle verschijnselen van de blootstelling aan straling. De dieren in winterslaap rollen zich op als een bal. Zij zijn zo koud dat zij dood lijken. Een Europese relmuis die in winterslaap ver keerde werd in een met wol be kleed kistje geplaatst en per post verstuurd over een afstand van 250 kilometer. Het dier sliep rus tig door. Vetlaag Sommige winterslapers worden van tijd tot tijd wakker om voed sel tot zich te nemen, dat zij op geslagen hebben in hun hol. An dere leven in die periode op 1 speciaal aangekweekte vetlaag. In tegenstelling tot de opvatting van velen (vooral moppenteke naars) doen de beren met aan winterslaap. Zij slapen in de win ter veel en diep, maar de lichaams temperatuur neemt niet af en de levensprocessen worden niet ver traagd. Koudbloedige dieren worden in de kou vanzelf slaapdronken, omdat do buitentemperat"u hun lichaamstemperatuur bepaalt. Warmbloedige dieren echter moe ten in feite eerst koudbloedig wor den. Maar kou alleen brengt geen winterslaap. Evenmin brengt de lentewarmte niet automatisch het leven terug in de winterslapers. Men heeft het vermoeden, dat win terslaap nauw yerband houdt met Blikjes onvervalste mist uit Londen te koop Een kleine Amerikaanse firma heeft gezegd goede zaken te doen met de verkoop van blikjes met echte Lon- dense mist. De firma wordt gedreven door twee Amerikaanse meisjes van de luchtmachtbasis te Ruislip bij Londen. Zij zijn op dit idee gekomen nadat zij een blik „frisse lucht" uit Wisconsin van een vriend hadden ontvangen. Tot nu toe hebben zij 8000 blikjes mist tegen 2% shilling per stuk ver kocht, voornamelijk aan naar huis terugkerende Amerikanen. Zij zeg gen erbij dat het blikje in strikte duisternis geopend moet worden. „Het is echte wilde mist, bij Hyde Park opgevangen", beweren zij. School voor edelsmeden lijft in Schoonhoven Het algemeen bestuur van de vak school voor goud- en zilversmeden, juweliers en horlogemakers, heeft met algemene stemmen besloten deze vakschool in Schoonhoven niet naar elders te verplaatsen. Bij een onderzoek waren de mogelijk heden voor vestiging elders bezien. Het bestuur besloot ook de eerder ge maakte plannen voor de bouw van een nieuwe school nu spoedig te ver werkelijken. de endoctrineklier en het zenuw stelsel. Maar welk verband er be staat is in het geheel niet bekend. Het staat vast dat winterslapers niet slapen maar in feite een soort vakantie hebben genomen van het leven, juist als dat leven vol is van kou, honger en gevaar, want in de winter zyn roofdieren roof zucht! ger dan ooit en Is voedsel schaars. En voor de mens zou daar nog bjj komen: ...is de verwarming dunr en gaat bovendien de kacnel op de meest ongelegen momenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5