NIEUWE GARANTIEPRIJZEN AKKERBOUWPRODUKTEN 1962 K.A.B.-VOORZITTER PLEIT VOOR DE LAAGSTBETAALDE DINSDAG 19 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GERING KOSTPRIJSVERSCHIL MET 1961 Geen rekening gehouden met E.E.G.-voorstellen De regering heeft bij haar beslissin gen over het garantiebeleld voor het jaar 1961/196» geen rekening gehou den met de voorstellen der Europese commissie met betrekking tot de ge leidelijke ontwikkeling van een ge meenschappelijk landbouwbeleid der Europese Economische Gemeenschap, zolang nog geen concrete beslissingen zijn genomen. Deze uitspraak van de regering is vermeld in de nota, die de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, over het markt- en prijs beleid in de landbouw voor 1961/1962 heeft ingediend bij de Tweede Kamer. De garantieregeling-1962 voor de ak kerbouw is gegrond op de kostprijsbe rekening van het Landbouw Econo misch Instituut, die behalve voor de voedergranen op de lichte gronden slechts geringe verschilllen verto nen met de kostprijzen voor de oogst 1961. De nieuwe garantieprijs voor consumptiewaardige tarwe is vastge steld op 31,per 100 kg (garantie prijs 1961: ƒ30,50). Deze prijs geldt voor tarwe met een vochtgehalte van 17 Bij deze prijsvaststelling is reke ning gehouden met het feit, dat het gemiddelde vochtgehalte over een reeks van jaren hoger ligt, n.l. cir ca 18,25 De prijs van 31, bij 17 vocht komt overeen met 30,50 bij het gemiddelde vochtge halte van 18,25 Gerst en haver In plaats van minimum-garantieprij- prijzen voor gerst en haver zullen voortaan basisprijzen voor deze gra nen worden vastgesteld, waarop de egalisatieheffingen bij import van voe dergranen zullen worden afgestemd. Deze prijzen zijn voor 1961/1962: 28,voor gerst, 26,75 voor haver, per 100 kg, doorsneekwallteit. Omdat in feite niet een exact garantieniveau wordt bepaald, geeft de minister de voorkeur aan de term basisprijzen voor de egalisatieheffingen op ge- importeerde gerst en haver. Daar de laatste jaren de voor de inheemse voedergranen verkregen opbrengst- prijzen gemiddeld bij de in uitzicht gestelde garantieprijzen ten achter zijn gebleven, zijn deze basisprijzen voor de egalisatieheffingen met 1 per 100 kg verhoogd. De garantieprijs voor suikerbieten van de oogst 1962, is vastgesteld; op 52 per 1000 kg suikerbieten met een suikergehalte van 16 (prijs 1961: 51,50). Deze prijs zal gelden voor de hoeveelheid, waar van de suiker voor consumptie doeleinden in het binnenland kan worden afgezet. De verhoging van de sulkerbietenprijs met 0,50 houdt verband met het feit, dat voor suikerbieten waarvoor de werkzaamheden merendeels na 1 mei optreden sterker rekening is gehou den met het zg. faseverschil tussen hét produktiviteitspeil in de kostprijs berekeningen voor de periode novem ber 1961-november 1962 en het inge calculeerde loonniveau volgens de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de periode mei 1961-mei 1962. In de nieuwe garantieprijzen is reke ning gehouden met een te verwachten stijging van de produktiviteit, die aan de landbouw ten goede zal komen. De garantieregeling voor de akker bouw zijn vastgesteld in overeenstem ming met het Landbouwschap. Poëzieprijzen 1961 Amsterdam toegekend B. en w. van Amsterdam: hebben op advies van de jury voor de poëzie- prijzen-1961 van de gemeente Am sterdam besloten de volgende poëzie prijzen toe te kennen: Een prijs, groot 1250 aan A. Ro land Holst voor zijn in 1961 versche nen bundel „Omtrentsde Grens". Een prijs, groot 1250 aan J. W. Schulte Nordholt voor zijn in 1961 verschenen bundel „Een lichaam van aarde en licht". Een prijs, groot 250 aan Leo Vroman voor zijn gedicht „Voor Jan Greshoff en voor een meisje zonder hoofd" uit de bundel „De ontvachting". Een prijs, groot 250 aan Genit Kouwenaar voor zijn fedicht „Toen een hand..." uit de undel „De stem op de 3e etage". Kinderen door ijs gezakt en verdronken In de buurtschap 's-Heerenbroek (gemeente IJsselmuiden) zijn zon dagmiddag het vijfjarig dochtertje en het zesjarig zoontje van de fami lie H. Riezebos naby de ouderlijke woning door het ijs gezakt en ver dronken. De beide kinderen hadden zich op het ijs van een diepe sloot gewaagd, welk ijs nog van onvoldoende sterkte was. Toen de kinderen werden ge vonden, bleken zij reeds te zijn over leden. Nederlandsche Kabel 6 pet. interimdividend De directie van de N.V. Nederland sche Kahelfabrieken in Delft heeft meegedeeld, dat de omzet van de ven nootschap en van de daarmede ver bonden dochterondernemingen, zowel in Nederland als daarbuiten, zich tot en met het derde kwartaal 1961 gun stig heeft ontwikkeld. De orderportefeuille van het concern is vrijwel gelijk gebleven. In het vier de kwartaal heeft de hierboven ge schetste gang van zaken zich voort gezet. Het laat zich aanzien, dat de resultaten van dit jaar die van het vorig jaar niet veel zullen ontlopen. Medio november is een,aanvang ge maakt met de aangekondigde uitbrei dingen van de walserijen te Alblas- serdam. Commissarissen en directie hebben evenals het vorig jaar besloten tot het uitkeren van een in terimdividend van zes procent, be taalbaar per 2 januari 1962. spreid als èen waaier in de hand van de een, als de vleugel van een kalkoen in de hand van een ander. De benen gekruist onder de tafel en de pet op het hoofd. Vanmorgen naar de kerk geweest, en vanavond bij Miel Verhulst naar de kaartïng. Met het nette pak aan en de pet op. Een enkeling probeert zijn hoed recht op het hoofd te houden, maar nee, toch maar liever de pet. Bij het begin van de avond heb ben ze allemaal 1 gulden en een kwartje ingelegd bij Harry Lampo of Alouis Brijaert, die de organisatoren van de kaarting zijn. Toen hebben ze alle vijftig een lot gekregen en er is getrokken, wie bij wie ging kaarten. Voor de twee de ronde zal weer het lot beslissen. En zo door. Van de inleg is het wild gekocht. Achiel Cauwels, broodjager, heeft 't wild geleverd. Hij heeft de bees ten geschoten op de terreinen, waarover hij voor de Franse eii Belgische en Hollandse eigenaren het toezicht heeft. De hazen zijn van hem afkomstig en de wilde konijnen. Caféhouder Miel Verhulst heeft twee Kaapse kezen uit eigen kweek gegeven voor de terling, de verloting, de duiven zijn weer van een ander, evenals de kalkoenen van 6 kilo. Voor de wildkaarting brengt iedereen wat in. Hetzij geld, hetzij de prijzen. De mannen zitten om de tafeltjes met ernstige gezichten, want kaar ten is een ernstige bezigheid, voor al Avanneer het om kalkoenen gaat. De uitslagen worden met een wit krijtje op kleine leien geschreven; alsof ze weer op de sonoolbanken zitten tellen de mannen de punten by elkaar, dan komt Harry Lampo of Alouis Breüaert langs om de uitslagen te noteren} op een kleine blocnote. Die twee lopen voortdurend heen en weer tussen de kaartende man nen en de mannen aan de bar, zij doen de deur open, als er weer een ander het café in wil en ze dragen pilsjes aan. Ze zjjn belang rijke mannen, dat is zo te zien. Zij hebben ook de spelregels voor de kaarting vastgelegd. Die kan ver schillen, van dorp tot dorp. In Sint Anna ter Muiden wordt misschien Drie kaartspelers in het café van Miel Verhulst in Aardenburg. Wie heeft de troefkaartf Rechts onderaan: aan de tapkast is het goed zitten. Tenslotte linksboven het lijdend voorwerp met Kerstmis: de kal koen. (Foto's P.Z.C.) „NOG TE GROTE VERSCHILLEN ie heeft de éne levende kalkoen mee naar huis genomen? Was het Juul van 73 jaardie nog steeds de dorpsgenoten verbluft doet staan van zijn spelletje bollen; was het Willemde boer op zijn eigen? En waar is de andere kalkoen gebleven? Is die misschien mee met Anton de Clerck? Of heeft zijn vrouw het moeten doen met één van de twee hazen als tweede prijs? Bovendien waren er dan nog de Kaapse kezende wilde konijnen en nog een koppel wilde eenden. Prijzen genoegdat wel. Ze zullen het waarschijnlijk niet allemaal meer geweten hebben, zondagdvond, tegen de sluitingstijd van café „De Zwaanin Aardenburg. Toen de wildkaarting achter de rug was. Een tweede, derde prijs is nog heel ver dienstelijk, maar ze waren gekomen om de kalkoen. Want zondagavond was het in Aardenburg wildkaar ting. En dat wil zeggen: weer volgens andere voorwaarden gekaart als in Sluis of Aarden burg. In Aardenburg speelt men voor 110 of 120. Heeft men de boer, dan mag men 'm inhouden. Wie klaar is met kaarten, gaat de resultaten nog eens diep nabespreken aan de bar. Ze nemen een kruk. zetten hem mid denin het café en praten. De heldenfeiten van het kaartspel passeren uitvoerig de revue, min der goede resultaten komen pas aan het eind van het verhaal. Men geeft elkaar een pilske op de goede afloop, op de winst of als troost voor net verlies. Want wie in de eerste ronde is afgevallen, telt niet meer mee. Maar er is nóg een kans op een stukske wild met Kerstmis. Daar voor is de derde kalkoen voor de terling. Wanneer de terling om elf uur Avordt geworpen, zit er een goeie kans op de kalkoen in. Voor een kwartje kan men werpen met drie dobbelstenen, waarmee Willy Claus op zijn colablaadje - rond loopt. Driemaal voor een kwartje en wie 15 of meer gooit wordt ge noteerd. Bij het afkampen kan men er bij zijn of afvallen natuurlijk. Maar het verlies wordt genomen. Er is per slot van rekening ook nog de trektafel. met de lichtjes en de fraai gevormde juffertjes in badpak, die opgewekt knipogen op het strand van Miami. Het belangrijkste bly'ft. tocli de kalitoen. Daaiwoor is iedereen ge komen. En daarvoor zit iedereen in het café A'an Miel Verhulst in Aardenburg. Vijftig man en Miels vrouAV Nora achter de tapkast en Anton de Clercks vrouw met Rob bie eu zijn chocomel. Daarvoor is iedereen gekomen. Voor de kal koen met kerst Troef Hij noemde hetv erheugend, dat over eenstemming is bereikt over de te voeren loonpolitiek, temeer omdat alle bij de onderhandelingen betrok ken partijen daarvoor iets hebben moeten toegeven. De heer Middelhuis vroeg opnieuw de aandacht voor de categorie laagstbetaalden. Hij meent, dat de uniforme \rerhogingspercen- tages onder de oude loonpolitiek tot gevolg hadden, dat alle werknemers teveel over één kam werden geseho ren, omdat geen rekening werd ge houden met het werkelijk verdiende loon. Hierdoor ontstonden in de loon zakjes grote A'erschillen. Huurbeleid De heer Middelhuis meent dat het huurbeleid teveel is gericht op verlaging en afschaffing van de subsidie en onvoldoende rekening houdt met de sociale rechtvaar digheid. Huurverhoging behoeft nóg niet noodzakelijkerwijze te leiden tot overeenkomstige ver- laging A'an de subsidies voor nieuw te bouwen woningen, zo zei hij, en zeker niet als door een on juist bouwbeleid de bouwkosten sterker stijgen dan nodig is. Als dat bouwbeleid zo doorgaat, is de consequentie daarvanr volgens hem, eerder een verhoging dan een verlaging van deze subsidie. Over de algemene kinderbijslagwet zei de heer Middelhuis, dat hij het een principieel gebrek in de opzet van deze wet vindt, dat het recht op uitkering voor de zelfstandigen is ge bonden aan een inkomensgrens van 14.000 gulden. Dit gebrek zal, naar de mening van de K.A.B., zo spoedig mogelijk moeten worden opgeheven. Militairen Uitvoerig ging de heer Middelhuis voorts in op de kostwinnersvergoe- dinsrcgeling voor militairen. Hij noemde het een onjuiste en onwaar dige situatie, dat voor de militairen van de eerste oefening geen integrale maar een aan grenzen gebonden in komstendervingsregeling bestaat. De kostAvinnersregeling Is bepaald nog een zorgenregeling, zo zei hij, waarop men slechts een beroep kan doen met het openleggen van zijn hele hebben en houden. De K.A.B. is Aan oordeel, dat de huidige regeling thans plaats moet maken voor een regeling tot vergoeding van gederf de inkomsten, zoals deze ai bestaat voor militairen op herhalingsoefe ning. Karei Smit, die In de zomer hengstengeleider is, zit met een wat rood aangelopen ge zicht en de pet diep over de ogen gedrukt achter een blond glas pils aan de toog. „Dé/s hun verzet nog hé," zegt hij, terwijl hij op de kaar tende mannen wijst. Het is inder daad een fraai verzetje kom, hebben ze gezegd, we gaan weer eens naar Miel Verhulst, want er is wildkaarting. Zo tegen de kerst een gezellig avondje met wat pils en een kaartspelletje onder mekaar om een kalkoen, die de betoonde belangstelling nog niet helemaal naar waarde weet te waarderen. De kalkoen zat in een kartonnen doos, waarin iemand achteloos wat luchtgaatjes had geprikt. De doos was eigenlijk bestemd voor blokjes Californische citroensap „for fla vour and health" en misschien was de kalkoen het' er déarom wel niet geheel mee eens. De kalkoen in de doos had nog wat gezelschap van een andere kalkoen, een paar ha zen, Kaapse kezen, wilde konijnen en wilde eenden. Met zijn allen vormden ze de aanlokkelijke kerst bout voor de winnaars van de Avild- kaarting. Willy Claus had het wild speciaal A'an achteren gehaald met een goedkeurend Knikje van café houder Miel Verhulst om ze den A'olke te tonen. De kalkoenen, Avit maar rood aangelopen, de hazen, die goeïg uit hun ogen keken, maar voor het overige een gebro ken nek vertoonden, de konijnen en de eenden. Claus nee geen familie van schrijver Hugo moest hiervoor zijn terlingbak met de drie dobbel stenen eA'en in de steek laten. En ook zijn glaaske pils. Met een for se hand pakte hij de hazen hij hun achterpoten en zAvaaide er mee heen en Aveer, tot de hazen „nee" begonnen te schudden. De kalkoen fladderde met zijn ene vleugel, terwijl de andere vlerk dicht tegen zijn lijf werd aange drukte gehouden. In kleine kooitjes zaten de Kaapse kezen. „Zo noe men we ze hier," zegt Willy Claus. Hoe ze echt heten Och, dat doet er weinig meer toe, zo tegen Kerst mis. De kaartende mannen keken even op van hun spel om de prijzen te bewonderen. Toen gingen zt weer met hernieuwde moed verder in de eerste ronde. Proberen om niet af te vallen, maar ook in de tweede ronde mee te draaien. Wildkaarting kaarten om wild. Niets meer, maar ook niets minder. Bij zo'n man- nenaangelegenheid blijven de vrou wen rustig thuis zitten. Ze horen er dan vanzelfsprekend niet bij. Alleen vrouw Nora van Miel Verhulst mag er bij zijn. Zij laaft de hardzwoegende kaarters met een pilske en een „ouwe" of ge woon met een glaasje limonade of een flesje chocomel voor de jongste van het gezelschap. Robbfè van vier zit het hele gedoe met kleine slaapoogjes aan te kijken vanach ter het flesje met een rietje, waar doorheen hij de chocolademelk aanzuigt. Moeder De Clerck zit vlak bij hem en houdt hem goed in het oog. Vader Anton neemt nog eens een ferme teug van de pils j en gaat weer door met het kaart- spel. Het is bijna afgelopen. „Ik i ben nog niet afgevallen." Met zijn drieën vormen ze de I „eeuwige familie," vader Anton i en moeder De Clerck en kleine i Robbie met zijn chocomel. „De j wielerbaan in Oostburg heeft An- ton rechtgehoudeu voor vyf jaar", „Vergoedingsregeling dienstplichtigen rammelt" De beheersing van het prïjsniA-eau en van de conjunctuur is de Katholieke Arbeidersbeweging veel waard. Dit is gisteren verklaard door de voor zitter van de K.A.B„ de heer J. A. Middelhuis, bij de opening van de najaarsbondsraadsvergadering A'an deze vakcentrale in Utrecht. zegt Antons maat. Anton lacht een beetje, want vjjf jaar, da's veel. Maar zjjn maat houdt völ en waren ze niet aan het kaarten, dan kwam er een hele discussie over de kwa liteiten van Anton als Avielrenner. „Je hebt nog een kans, als-ie de kalkoen wint, da-je wor' uutgeno- digd," vervolgt een ander. De ge ruite pet staat grijs op zijn peper en zoutkleurig haar. „En Anton het nog gerejen met Sjef van de Vijver en Kees Pellenaars en Ver hagen. Da was in 1934." De wild- kaarters bij Miel Verhulst in zijn cafeeke op de weg naar Eedfe zijn trots op hun wielrenner. Ze zitten steeds gevieren aan een tafeltje. Een grote asbak, waarin de as van de zondagse sigaar wordt afgetipt op het tafeltje, wat pils en verder de kaarten. Uitge- Advertentie/ MET GRATIS CHOCOLADE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3