PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTEN KEURT INDISCHE ACTIE AF Aanvallers belegeren al Goas hoofdstad Ambtenaren wijzen salarisvoorstellen af Beter akkerbouwklimaat voor Nederlandse boerenstand nodig MOSKOU EN DJAKARTA ZIJN GEESTDRIFTIG Gehuwde ambtenares ten onrechte ontslagen LAOS-CONFERENTIE KOMT TOT VERGELIJK SCHIERMONNIKOOG DOOR DE VORST GEÏSOLEERD Absenteïsme Baby in wiegje verbrand 204e jtiargang - no. 299 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. f ?:25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 een' per nsjn. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 2647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2373''Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395: Terneuzen, tel. 2116; ZJeritaee. red. tel. 2425. adm. tel. 20M. Milde ontwerpresolutie in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad der V.N. heeft gisteravond een Portugese klacht dat India agressie tegen de enclaves Goa, Damao en Dioe pleegt, in behandeling genomen. Naar verluidt wordt in een Amerikaanse ontwerp-resolutie het Indische optreden be treurd en gevraagd dat de Indische regering haar strijdkrachten terugtrekt en onderhandelingen begint met Portugal. Het ont werp bevat geen rechtstreekse veroordehng van de Indische actie daar men van mening zou zijn dat het in dat geval door een Sowjet-veto zou worden getroffen. Het Russische regeringsblad Izvestla kondigde de strijd in Goa aan als een „nieuwe klap voor het kolonialisme", waarmee Moskou duidelijk Meur be kende; Westerse regeringen hebben de Indische aanval op Goa unaniem afgekeurd. Engeland heeft de Por tugese regering doen weten, dat het de Indische maatregelen afkeurt. Te= gelijk heeft Londen echter medege deeld dat het voor Engeland onmo- felyk is deel te nemen aan vyan- elijkheden tegen India. Wel heeft de Britse regering, die een vriendschapsverdrag heeft met Por tugal, geëist, dat de vijandelijkheden in Goa worden gestaakt. Canada ver klaarde zeer teleurgesteld te zijn in India, evenals Frankrijk, dat uiting gaf aan zijn „verbazing en leedwe zen" over de gevechten. „Verrast en geschokt" toonde zich premier Ho- lyoake van Njeuw-Zeeland. Bonds kanselier Adenauer sprak van een onberaden stap. „De mensen weten nu niet meer wat ze moeten denken van India's vredespolitiek", zei hij. De Japanse regering hoopt dat het geschil over Goa „vreedzaam zal worden beslecht". Steun Nederland heeft de Indische ac tie „onomwonden" afgekeurd. Vol ledige steun kreeg premier Ne- hroe behalve van Rusland ook van Indonesië's president Soekar- no. „Er kan geen compromis met het kolonialisme zijn", zei Soekar- no. De Indonesische regering liet doorschemeren, dat zij eenzelfde stap tegen Nederland zou onder nemen, tenzij Nederland het ge zag over Nieuw-Guinea zou opge ven. Consolidatie De strijd in Goa is gisteren voorlo pig tot rust gekomen om de Indi sche troepen gelegenheid te geven In Buenos Aires Huis (zeven hoog) stort in Een zeven verdiepingen hoog ge bouw in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is in de nacht van za terdag op zondag ingestort. Hoewel het gebouw nog niet voltooid was, woonden reeds 30 personen in de eerste drie woonlagen. Tot dusver zijn achttien lijken gevon den. Vijfentwintig mensen worden nog vermist. Het ingestorte pand be staat uit twee oude verdiepingen, waarop men vijf nieuwe had ge bouwd. Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft gistermorgen het ontslag van de 35-jarige gehuwde ambtenares uit Den Haag, mevrouw J. T. J. Rooger- werf-v. d. Heuvel, nietig verklaard. Mevrouw H. was toen zij in verwach ting was van haar tweede kind, door de minister van defensie ontslagen uit haar betrekking van maatschap pelijk werkster. Op 27 november jl. behandelde het ambtenarengerecht haar verzoek tot nietig verklaring van dit ontslag. De minister had mevrouw H. ontsla gen op grond van artikel 98 sub. G. uit het ambtenarenreglement, welke bepaling inhoudt dat een ambte naar kan worden ontslagen op grond van onbekwaamheid of ongeschikt heid voor het door hem of haar be klede ambt, anders dan op grond van ziels- of lichaamsgebreken. Wel stel de de minister dat het ontslag aan deze ambtenares niet zonder meer werd verleend omdat zij gehuwd is en kinderen heeft, maar omdat in dit speciale geval haar gezinsomstandig heden bezien tegen de achtergrond van de bijzondere eisen die de functie van maatschappelijk werkster stelt haar voor deze functie ongeschikt zou maken. Bejaarde schaatser verdronken De heer J. Kern uit, Groningen is gis teren tijdens het schaatsen op onder gelopen land nabij liet Noordwillems- kanaal in de gemeente Eelde door het Ijs gezakt en verdronken. De heer Kern was 73 Jaar oud. zich te consolideren. De troepen wa ren tot op dertien kilometer van Goa's hoofdstad Pandjim genaderd. Dioe en Daman, twee kleine enclaves werden bezet, een oorlogsschip van de Portugezen werd tot zinken ge bracht en ook het eiland Andjidif werd door India veroverd. Vernielingen De Portugezen hebben zich thans In gegraven rond de hoofdstad, waar al le geheime documenten worden ver brand en bruggen en haveninstalla ties opgeblazen. Overal in Goa heb ben de terugtrekkende Portugezen belangrijke installaties vernield. De 14-mogendhedenconferentie over Laos heeft gisteren overeenstemming bereikt over op twee na alle punten van een ontwerpneutraliteitsverdrag voor het Zuidoost-Aziatische konink rijk, zo is in Genève bericht. Volgens welingelichte kringen zou den deze twee punten de integra tie van de drie Laotische legers en terugtrekking van de „paraplu" der Z.O.A.V.O. uit Laos gedurende de kersttijd worden besproken. De Russische onderminister van bui-' tenlandse zaken, Georgi Poesjkin, dié tijdens de zitting van gisteren was belast met het voorzitterschap, zei, dat met het bereiken van de over eenkomst over de neutraliteitsver- klaring, het werk der confererenden ,in principe was voltooid". Een beeld van de aankomst van bel Amerikaanse presidente-echtpaar Kennedy in San Juan, de hoofdstad van Porto Rico. Links: president Kennedy en zijn vrouw Jacqueline stappen op het vliegveld- van San Juan uit hun vliegtuigRechts: een enthousiaste menigte verwelkomde de president en zijn vrouw w de hoofdstraat van San Juan. de Calle Fotaleza. Rus dreigt met 100 megaton-bom De Russische ambassadeur te New York Mensjikow heeft zondagavond in 'n vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie verklaard dat de Sow jet-Unie «„atuurlyk" een nieuwe serie, kernproeven zal beginnen, in het leader waarvan „zeer wel moge lijk" een 100-megaton boni tot ont ploffing zal worden gebracht indien de Amerikaanse ondergrondse proe ven niet „onmiddellijk" worden ge staakt. De Russische diplomaat, wiens vraag gesprek op de Amerikaanse beeldbui zen verscheen kort nadat te Wash ington bekend was gemaakt dat weer een „kleine" bom in de spelon- ken onder de Nevadawoestijn tot ont-'i jt>e Central© Commissie voor Ge- Algemene verhoging5 procent Uitkering ineens geweigerd (Van onze Haagse redactie). ploffing was gebracht, was van me ning dat schuilkelders zoals ik dié iri het door de regering-Kennedy voor gestelde 700 miljoen dollar kostende systeem „volkomen nutteloos" zou den zijn tegen de uitwerking van su- perbommen. De aanhoudende vorst bezorgt de scheepvaart op de Waddenzee en het IJselmeer toenemende last. De veer boot „Brakzand" heeft gisteravond een poging gewaagd om vanuit Oost- mahorn het eiland Schiermonnikoog te bereiken. Het is niet gelukt: door het vele grondys moest de „Brak- zand" naar Oostmahorn terugkeren. Het eiland Schiermonnikoog is nu dus geïsoleerd. Vanochtend om half twaalf zal er een nieuwe poging worden gewaagd om de verbinding te herstellen. Het eiland Ameland is nog bereik baar, maar de veerdienst naar dit eiland ondervindt wel hinder van lage waterstand en grondys, waardoor de bebakening is verzet.' De veerdiensten vanuit Harlingen naar Vlieland en Terschelling onder vinden geen moeilijkheden. Het stoomgemaal Takozijl, dat de Friese boezem bemaalt, is gisteren stil ge zet, de kans op het dichtvriezen van de vaarwaters in het zuiden van Friesland is daardoor toegenomen. De scheepvaart in Friesland is nog niet stopgezet, maar bij voortduring van de vorst is het niet onmogelijk, dat G.S. van Friesland hiertoe van daag zullen besluiten. organiseerd Overleg heeft gis teren geen overeenstemming bereikt over de ambtenarensa- De regering had voorgesteld een al gemene verhoging per 1 januari 1962 voor het gehele overheidspersoneel van 5.16 procent, zijnde de trendhoog-" te van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven (afgerond tot 5.2 pet.) alsmede een extra verhoging met een gedifferentieerd percentage van 8 tot 40 procent, te bereiken in vier jaar, te beginnen op 1 januari 1962. Naar mate de ambtenaar hoger is in rang, zou het percentage ook hoger zijn. De drie in het overleg samen- Va ndaag is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse schrijver van kin dergedichten, schetsen en vertel lingen, Nicolaas A. van Charan- te te Rotterdam werd geboren. Z.L.M.-VOORZITTER, IR. M. A. GEUZE: Land- en tuinbouwbedrijfsleven: bezinnen op concentratie De Nederlandse boerenstand heeft behoefte aan een beter ak kerbouwklimaat, omdat er in het huidige tijdsbestek nu enorme aanpassing, grote in vesteringen nodig zijn. Boven dien zou de drang naar melk veehouderij vanuit de akker bouw hiermee kunnen worden tegengegaan. De algemeen voor zitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, die dit probleem maan dagmiddag te Middelburg aan sneed in zijn openingsrede voor de wintervergadering van deze lundbouwmaatschappïj, noemde in dit verband drie beslissingen, die dit jaar niet werden geno men, maar bijzonder belangrijk geweest zouden zijn voor de ver betering van het akkerbouwkli maat: Geen koolzaadgarantie, maar maar wél de margarineprijs omlaag; Frankrijk en België steunden de vlastelers, Nederland niet; Terwijl andere landen wél ho ge bijmengingspercentages voor het broodgraan vaststel den, ging Nederland niet ver der dan 35 Met het perspectief van een E.E.G. was er naar de mening van ir. Geuze veel voor geweest, wanneer de minis ter geholpen had om tot een verant woorde koolzaadteelt in Nederland te komen. Wanneer de margarineprijs niet verlaagd was, had men de kool- zaadverbouw zonder financiële na delen tot stand kunnen laten komen. Denemarken deed het wél. Terwijl de Belgische en Franse vlastelers van overheidszijde financiële medewerking of premiëring ontvangen, ondervindt de basis die onze akkerbouw zo breed mogelijk behoeft, ook hier geen hulp van overheidszijde. Wanneer er 40% Nederlandse tarwe in het broodgraan bijgemengd zou kunnen worden in plaats van 35%, zou dit voor de Ne derlandse telers reeds heel wat ge scheeld hebben. Ook dat kon weer niet, verzuchtte ir. Geuze. En dit ter wijl in het buitenland de bijmengingen veel hoger zijn. Minister Marijnen heeft ten aanzien van het prij»beleid blijk gegeven van toenadering tot de opvattingen van het bedrijfsleven, maar over het pro- duktiebeleid blijven de afstanden van denken groter, vindt ir. Geuze. Sprekend over de melkprijscalculatïe merkte hy op dat het L.E.I. in boeren- ogen de functie van een onmisbaar kwaad dreigt te gaan vervullen. De prijsveronderstellingen die het L. E.I. voor een voorcalculatie maakt, liggen zover van de werkelijkheid af, dat de betrokkenen kopschuw worden. In het verloop van zijn rede haakte de Z.Lj.M.-voorzitter ook in op de reeds veel besproken uitlating van de nieuwe directeur-generaal van de landbouw, ir. Wellen, in een K.N.L.C. vergadering, dat hij niet vee! meer zag in de graanbouw in Nederland voor de toekomst. Op de grotere kleibedryven zal liefst niet gedacht worden aan uit breiding of vermeerdering van de (Zie slot pag. 2 kol4) werkende centrales (N.V.V., Katho lieke en Prot. Chr. Centrales) hebben deze voorstellen als „sociaal onaan vaardbaar" afgewezen, omdat zij van mening zijn, dat eer3t de positie van hét lager en middelbaar overheids personeel moet wordenverbeterd voordat ér iets extra's wordt gedaan voor de topfunctionarissen. Verder' waren de regeringsvoor stellen voor deze drie centrales onaanvaardbaar, omdat de rege ring niet bereid was een uitkering ineens te geven over 1961 en ten slotte, omdat de regering niets wilde doen ter verbetering van de positie der gepensioneerden per 1 januari 1962. Twee andere cen trales, te weten de Centrale van Hoger Rijkspersoneel en het Amb- teriarencentrum hebben zich met de regeringsvoorstellen akkoord verklaard. Verwacht wordt, dat de regering nu eenzijdig een besluit zal nemen tot positieverbetering van het overheids personeel per 1 januari 1962, waarin haar voorstellen zullen zijn verwerkt Bij de algemene verhoging van 5.2 procent zou een vloer gelden gelijk aan de salarisverhoging voor loon- groep 3. De ongeschoolde werklieden en de routinearbeiders, die vallen in de loongxoepen 1 en 2 zouden dus allemaal een verhoging krijgen gelijk aan die van groep 3. Wat het gedifferentieerde percentage betreft was het aanvankelijk de be doeling van de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus, die de vergadering bijwoonde, dat het maximum in vijf jaar zou worden bereikt Een nader voorstel van de regering, gisteren gedaan, hield een termijn van vier jaar in, zodat het maximum op 1 januari 1965 zou zijn bereikt. Hoewel het overleg thans ten einde is, zullen de besprekingen over de salarissen van de politie en de belas tingambtenaren alsmede ten aanzien van de margebezitters bij het onder wijs worden voortgezet. „Gelijke lonen" struikelblok in E.E.G.-gesprek De zes landen van de Euromarkt zijn gisteren gestuit op onenigheid in ver band met de overgang naar de twee de fase van de economische integra tie, zo is van betrouwbare zyde ver nomen over de gisteren gehouden vergadering van de ministers. Na twee uur vergaderen bleek dat Nederland en België hevig verzet boden tegen het voorstel van de an dere landen betreffende gelijke lonen voor mannelijke en vrouwelijke werk nemers. Na de vergadering zei een Franse woordvoerder dat Frankrijk met zijn veto de overgang naar de tweede fase zou blokkeren tenzij op dit punt overeenstemming werd be reikt. De Euromarkt-commissie staat ge heel achter de andere vier landen in hun pogingen België en Nederlan" tot hun standpunt over te halen. ftahtlijH De voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, heeft zaterdag in een vergadering van de be stuursraad dezer partij verklaard, dat het partij-bestuur het absenteïs me in de K.V.P.-kamerfractie ernstig afkeurt. Mr. Van Doorn zelf lid van de Tweede Kamer heeft met deze uitlating duidelijk stelling ge nomen in de discussie, die de laatste weken is ontstaan over een plotseling gebleken afwezigheid van het ver eiste quorum in de Kamer. Onlangs hebben wij daarover op deze plaats het onze gezegd. Wij erkenden de noodzakelijkheid voor sommige ka merleden om in verband met hun werk buiten het kamergebouw te vertoeven, maar stelden dat de fracties voor een straffe organisa tie dienden te zorgen, waardoor bij stemmingen op zijn minst steeds zes enzeventig leden aanwezig zouden, zijn. Het is immers ontoelaatbaar, dat een parlement naar buiten een slecht figuur slaat, hetgeen de afge lopen maanden helaas wel is ge beurd. Mr. Van Doorn (en met hem hét K.V.P.-partijbestuur) stelt zich kennelijk op eenzelfde standpunt. Ge lukkig. Toch geloven wy. dat het debat over deze voor onze staats inrichting zo belangrijke kwes tie in een politieke partij niet kan eindigen met een reprimande van de partijvoorzitter aan het adres van de kamerfractie. Er zal gezocht moeten worden naar de oorzaken van het verschijnsel en vooral naar de wij ze, waarop die oorzaken kunnen wor den weggenomen. Ter voorkoming van misverstanden: hét is overigens niet zo, dat het absenteïsme in de kamer overweldigende vormen heeft aangenomen. Bovendien staat als een paal boven water, dat in de meeste gevallen de afwezigheid van een ka merlid een redelijke oorzaak heeft. De Nederlandse volksvertegenwoor diger loopt er heus de kantjes niet af. maar moet meestal geducht aan pakken. De oorzaken liggen op an dere terreinen. Zo speelt mede een rol dat het kamerlid er van zijn vergoeding alleen niet kan komen en vaak andere functies moet bekleden orn tot een redelijk salaris te komen. Het is een zaak, die op dit ogenblik óók in Engeland actueel is. Onlangs schreef de Londense correspondent van „Het Parool" lüerover, dat het oude principe wil dat een parlements lid een welgesteld heer was, terwijl het nieuwe er van ifitgaat dat hij een "man is, die van zijn salaris moet rondkomen en die niet gedwongen hoort te worden om zich met bij baantjes te behelpen. De correspon dent schrijft: Er 2ijn natuurlijk al een liele tijd goede gronden geweest om het nieuwe principe te aanvaarden, maar het is altijd een beetje pijnlijke opgave voor een volksvertegenwoordiger om zich zelf te gaan bedienen uit de staats ruif. De aanstaande campagne voor een hogere vergoeding zal zich recht vaardigen met een beroep op andere parlementen en de voorbeelden aan halen niet alleen van West-Duitsland en Frankrijk, waar de afgevaardigden bijna tweemaal zoveel verdienen, maar ook van Israël en Ghana, waar ze een veel hoger salaris hebben dan in Engeland. De salariskwestie is in Nederland al eveneens een delicate zaak, maar wil men over bekwame volksverte genwoordigers beschikken, dan zal men hier ook deze kwestie aan de orde moeten stellen. Daarnaast zou men zich kunnen afvragen of de jongste uitbreiding wel voldoende is geweest, terwijl voorts de kwestie van de onverenigbare betrekkingen ook nog wel eens aan de orde mag komen. Een kamerlid mag bijvoor beeld wél lid van Gedeputeerde Sta ten zijn, hetgeen op zichzelf genomen begrijpelijk is. Maar het lidmaatschap van een college van Gedeputeerde Staten eist in deze tijd wil men deze functie naar behoren vervullen zoveel, dat het in feite niet te combineren is met een kamerlidmaat schap. Een cumulatie-verbod zou wel licht overweging verdienen. Verder is diseussie mogelijk over de eis van het quorum: moet deze eis onder alle omstandigheden worden gehand haafd? Al deze zaken eisen nadere stu die, zeker in een tijdvak waarin zo veel verandert. Een parle mentair stelsel moet meegroeien en zij die er voor verantwoordelijk zijn. behoren zich daarover voortdurend te bezinnen. In dit verband vragen wij ons af of hier niet in de eerste plaats een taak ligt voor de wetenschappe lijke instituten van de politieke par tijen. Hun studies zouden de basis kunnen vormen voor overleg in de organen van de partgen, uit welk overleg tenslotte een regering lering kan trekken voor het beraad in eigen kring ter voorbereiding van even tuele wetgevende arbeid. Gistermorgen omstreeks elf uur is in Nietap (gemeente Roden) het ruim een jaar oude zoontje uit het gezin H. Boer door brand om het leven ge komen. Het kind, dat een enigszins zwakke gezondheid genoot, werd door zijn moeder met extra zorgen omgeven. Omdat het zo koud was, zette ze een elektrische straalkachel bij de wieg van het kind. De wieg vatte vlam en verbrandde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1