Kerstster van New Delhi zal in gehele wereld moeten bloeien „DE EUROPESE MENS" lens gezien Door de DUIZEND KERSTBOMEN LANGS BERLIJNSE MUUR KERKEN WEERKAATSEN HET LICHT DER WERELD B.B.-M0DELW0NING MET BESCHERMING TEGEN STRALEN MAANDAG 18 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 3 Westberlynse burgemeester Willy .andt heeft gisteren duizend kerst enen langs de 40 kilometer lange nuur tussen West- en Oost-Berlyn aangestoken, om de Oost-Berlijners te tonen dat zij niet worden verge ten. 0 Volgens berichten in de Poolse pers is in de Poolse weefindustrie een groot scheepse corruptiezaak aan het licht ge komen. Ondernemingen In Kattowitz en Bieli.tz zouden Ij ij het verwerken van af val van de staatsweverijen wol van goede kwaliteiten hebben achtergehouden en clandestien verkocht, waardoor de staat een schade van naar schatting 100 mil joen zloty (bijna 15 miljoen gulden) zou hebben geleden. De voornaamste schuldi ge xou voortvluchtig zijn. Britse artsen zjjn getroffen door de geringe weerstand van de geëvacueerde bevolking van het eiland Tristan da Cunha op het zuidelijk halfrond tegen veel in Europa voorkomende ziekten, in het bijzonder aandoeningen van de lucht wegen.'In drie weken tijds zijn drie van de nog geen driehonderd eilandbewoners, die thans in een niet gebruikt legerkamp in Engeland zijn ondergebracht, aan long ontsteking overleden en velen lijden aan die ziekte en aan bronchitia. De meee- tea rtJn verkouden. GEEN BLOEMENCORSO GEWENST e rode kerstster bloeide elke morgen uitbundiger voor myn raam In DXew Delhi. Niet in de gekweekte potvorm, waar my met de kerst dagen al blij mee zijn, maar in machtige struiken, die een heel gazon vuurrood omzoomden. Het is een beeld, waarvan men raag hopen, dat het toepasselijk wordt op wat de Wereldraad van Kerken in zijn vergade ring te New Delhi heeft tot stand gebracht. Wat daar in gloeiende kleuren opbloeide, moet over de wereld mee naar huis worden genomen, in alle landen en kerken opgepot, in huiskamers verzorgd en tot vreugde van iedereen voor de ramen worden gezet. Er zijn in New Delhi door de 200 christelijke kerken, die daar samen waren grote dingen gezegd en gedaan. Het gaat er nu om die om te wisselen in pasmunt voor iedereen en dat kleine zilvergeld gangbaar te maken onder de mensen van vandaag. Als men terugziet op dat grote gebeuren, een explosie van kerke lijk denken, spreken en handelen, die maar eens in de zes jaar voor komt, valt er al dadelijk één ding op. Het is niet meer mogelijk het mis verstand overeind te houden, dat een kerk een naar binnen gekeer de besloten club van gelijkgezin den is, die zich slechts druk maakt over eigen positie en belangrijk heid. Daarvan heeft New Delhi de wereld nog eens een overtuigend voorbeeld gegeven. Men was er uiteraard ook bezig met zuiver kerkelijke vragen, met gestalte en inhoud, met wezen en opdracht der kerk, maar het overgrote deel der beraadslagingen handelde over de vragen en noden van de wereld buiten de kerk, over oor log en vrede, over rassen en kern wapens, over de V.N. en volken in snelle sociale ontwikkeling. Op de bres voor vrede Duidelijker dan ooit te voren hebben de kerken stelling ge nomen tegen de kunstmatig opgevoerde koude oorlog, tegen de waanzin van een kernbewapening en het roekeloos rammelen met raketten. De goedwillende vrede- pilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllH 1 Ds. G. P. Klijn geeft vanuit New Delhi nog een impressie illlllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllli lievenden, die zo vlotweg conclu deren: .,De kerk doet niets, de kerk zwijgt in alle talen", moeten dan nu ijlings kennis nemen van de uitspraken en rapporten, die de kerken in New Delhi met alge mene stemmen hebben aangeno men. Daarin staat als onaantast baar uitgangspunt dat oorlog een belediging van God is en dar net de taak is van ieder christen om alles in hetvorenen en en en alles te doen, wat in zijn maent staat om oorlog niet alleen te voorkomen, maar geheel uit te roeien". Eu dat is dan geen mooie kreet, die los van de ingewikkelde pro blemen wordt aangeheven. Dat kan men van een man als dr. O. Fredrick Nolde, een diplomaat en politicus van allure en een eigen, onafhankelijk standpunt tussen de huidige machten, niet verwach ten. De rapporten van zijn com missie voor internationale zaken dringen tot in de diepste achter gronden door, zelfs tot in de vra gen van spionage en het verwek ken van omwentelingen. Het ideaal blijft, zeggen de ker ken, algehele ontwapening, hoe wel zij tevens nuchter genoeg zijn om in te zien, dat daaraan tal van moeilijke problemen zijn verbon den. Het beste, waarop wij kun nen hopen onder de huidige om standigheden, zegt het betreffende rapport, is dat er uiteindelijk in de wereld een evenwicht van be wapening ontstaat, dat onder we derzijdse controle staat en dat zich op een veel lager niveau be vindt dan thans het geval is. Niet temin moeten de besprekingen over een algehele ontwapening zo spoedig mogelijk beginnen, zeggen de kerken. En in die tussentijd géén nieuwe kernproeven, een uit spraak, die past bij het land, waar in men gastvrijheid genoot: In dia, dat vrijwillig alziet van kern proeven, hoewel het daartoe bin nenkort in staat zou zijn. Een beslissing, die door de kerken na drukkelijk wordt geprezen. Helpenwaar t kan O op alle mogelijke wijzen wil len de kerken, waar zij daar- toe maar in staat worden ge steld, helpen de spanningen te verminderen. Zij bepleiten bij hun regeringen grotere steun aan de Ver. Naties en krachtiger inspan ning voor de zaak van de vrede en geordende vooruitgang. De V.N. moeten open staan voor alle naties, ook voor de Chinese Volks republiek. En er wordt voorge steld een instituut binnen het ka der van de V.N. te stichtendat de dekolonisatie bevordert en jonge volkeren zal helpen op hun weg naar onafhankelijkheid en zelf regering. Maa niet alleen in de grote we reldproblemen bleken de kerken tot concrete dienst bereid. Ook de directe menselijke noden stonden duidelijk in de aandacht. De mil joenen vluchtelingen, de honge renden en lijdenden, de ontheem den en vergetenen, kortom de naasten in nood zijn meer dan ooit voor de verantwoording van al len, die Christus willen volgen. Dat alles, samen met de hele uit breiding van het werk van de wereldraad, gaat de kerken een verhoogde bijdrage van niet min der dan 47 procent kosten. Alleen al voor het komende jaar zal 1.200.000 dollar aan interkerkelij ke hulpverlening worden uitgege ven. Hieuw, donker bloed Zonder overdrijving kan men zeggen, dat na New Delhi de wereldraad van kerken een nieuw tijdperk tegemoet gaat. Zijn actieradius heeft zich belangrijk verwijd, nu dertig nieuwe kerken zijn toegetreden. Daaronder de grote Russische orthodoxe kerk en niet minder dan 13 Afrikaanse kerken, wier aantal in het geheel nu tot 30 is gestegen. Hun optre den was een verrassing. De Russen deden terstond op po sitieve wijze mee. Zeker ook na mens hen werd een orthodoxe ver klaring afgelegd, waarin werd ge zegd, dat men van die zijde niet meer met afzonderlijke resoluties zal komen, zoals voorheen telkens gebeurde. Wij kunnen de een heid meer gentalte geven door onderlinge dienst dan door het for muleren van tegenstellingen, zegt dat stuk. Met vreugde hebben de kerken er varen, welk fris bloed met na me de jonge kerken van Afrika hebben toegevoerd. Hun vertegen woordigers namen direct een pit tig aandeel in de discussies. Zij drongen zich niet op, maar hadden het oor der vergadering door de waarde van hun bijdragen. Hun meest prominente woordvoerder, Sir Francis Ibiam, ouderling en gouverneur van Oost-Nigeria, werd, ondanks een scherp-kriti- sche rede, waarin het westen er niet al te best afkwam, tot een van de zes nieuwe presidenten verkozen. Met grote meerderheid van stemmen, ook van het wes ten. Dat kan in de Wereldraad van Kerken. Kerstfeest 1961 Zal de kerstster van New Delhi verder bloeien? de wereld raad heeft alles gedaan om te verhoeden, dat het bij een spec taculair bloemencorso van enkele weken blijft. Hij heeft zijn slot boodschap aan alle kerken ge richt met de uitdrukkelijke wens dit aan alle gewone gemeenteleden door te geven. Het motto van New Delhi: „Jezus Christus, het licht van de wereld" wil aanste kelijk werken. Het wil licht ver spreiden, waar de wereld In de duisternis dreigt te vergaan, waar mensen in het donker leven, ljjden en sterven. In die zin geeft New Delhi aan het kerstfeest van dit jaar een diepe bijbelse zin. TE ZIEN IN FRIESLAND Initiatief van Kollums gemeentebestuur Vorige week heeft de commissaris der koningin in de provincie Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, 'n B.B.-„voorbeeldwoning" in Kollum geopend. Het gemeentebestuur van Ivollumerland heeft namelijk een pas gereedgekomen woningwetwoning voor een week ingericht als voor beeld van de toepassing van de van regeringswege verstrekte voorschrif ten voor zelfbescherming. Bij het inrichten van het huis is men er van uitgegaan dat het kon worden getroffen door radic-acLieve straling van een middelzware atoombom, die volgens de veronderstelling, op een afstand van 30 kilometer is gevallen. De woning heeft geen kelder. Daar om is er een schuilgelegenheid in gericht door de keuken aan de bui tenkant af te schermen met zand zakken. Verder werd er een zandlaag van plm. 20 centimeter dikte op de zolder aangebracht. In de gang, is verder een „sluis" gemaakt. Zodoende werd een af scherming verkregen, die met de factorafstand meegerekend 1/50 van de buiten aanwezige radioactieve straling doorlaat. Dit werd met 17 radio-actieve „vredesbronnen" van elk 12 millicurie, die op het dak waren aangebracht, aangetoond. Op het dak was de straling 250 nülliröntgen en in de keuken 5 milli- röntgen. Men had deze schuilplaats verder toegerust met de zgn. „ijzeren voor raad," lectuur en spelletjes, nodig voor de veronderstelde 48 uur, die men in de schuilplaats zal moeten doorbrengen. De lieer M. van Dijk van het ABC-bureau van het mini sterie van binnenlandse zaken, gaf een uiteenzetting over de bescher mingsfactoren van muren, zandzak ken en dergelijke. De commissaris der koningin meende, dat men zich niet aan een defaitis tische houding moet overgeven, maar dat het zeker zin heeft om maat regelen te nemen om zich in geval van nood afdoende te beschermen. De kosten van de bescherming worden voor deze'woning geschat op 300, Na twee dagen vorst was de ijslaag over het algemeen nog te dun om èr op te kunnen schaatsen. In Amster dam wisten duizenden hoofdstedelin gen echter de weg te vinden naar j de nieuwe kunstijsbaan in het sport park Middenmeet'. Boven: Het „erven" begint al heel jong... (foto Doria Allén). Onder: Ook priesters spélen volleybal (foto Antonio Miglio- ni). Expositie in Amsterdam Uit deze enorme hoeveelheid maakte hij een keuze van enkele honderden foto's die samen een beeld geven van de mens van Europa. Toen de collectie er een maal was, heeft dr. Toth zich gewend tot de Raad van Europa, omdat hij meende dat publiciteit voor de verzameling de Europese gedachte kon steunen. Op' verzoek van de Raad van Europa hebben vervolgens dr. Sandberg, de directeur van het Amsterdamse Stedelijk Museum en de heer Kloet, conservator van de afdeling fotografie, een bezoek gebracht aan Hannover toen de expositie daar was en vervolgens een rapport opgesteld, waarin een voorstel tot een zekere mate van reorganisatie was vervat. In ge wijzigde vorm is de collectie-Toth nu in Amsterdam te zien. grafen hebben lang gepraat over lens zus en lens zo, over ontwik kelaarrecepten en papiersoorten en daarna pasover de foto zelf. Die periode is voorbij de techniek heeft hun alles in handen gegeven om zich alleen nog maar op hun foto te behoeven te con centreren. Moeilijker Waarschijnlijk heeft dat, hoe paradoxaal het ook klinkt, de fotografie alleen maaar moeilijker gemaakt. Vroeger kon ook de kunstenaar in de techniek blijven steken nu allen met gelijke kansen meedingen, moet de kunstenaar er wel uit te voor schijn komen. En wie het "iet ïn zijn vingers heeft, faalt Kan men dus in het „stedelijke" zijn hart ongetwijfeld ophalen aan een collectie sublieme foto's, men kan er ook in „hoofdstukken" de Europese mens zien als massa, als degeen, die zijn part ner zoekt, in zijn lief en leed, in sport en ontspanning. Dr. Toth heeft hiermee willen zeggen hoe verschillend de mensen ook zijn als individu in al hun activiteiten raken zij elkaar toch en het-zijn deze activiteiten en de dingen die met de mens gebeuren, die hen bindt, in dit geval een Euro pese binding. Hoofdstukken dus, net als in „The family of men" en „Dag Amster dam." Veel variatie is er dan niet, hoe verscheiden de mens ook is. We worden allen geboren, we groeien op, we vinden een partner, we krijgen kinderen en we werken, we zoeken ontspan ning en op een dag sterven wij. Individueel zijn daar net zoveel variaties op als mensen, brengt men dit echter in een schema, dan kan daar niet veel variatie op zijn. Ondanks dit bezwaar een boeien de tentoonstelling, die kwalita tief op zeer hoog peil staat en de leiding van het Stedelijk Museum alle recht geeft steeds vrijmoe diger met het begrip „fotografi sche kunst" om te springen, zoals men het daar zelf stelt. Het Stedelijk Museum te Amsterdam, pionier op het gebied van de fotografie, heeft vrijdagavond de deuren van de nieu we vleugel opengezet voor „de Europese" mens, een collectie foto's die is bijeengebracht door de in München wonende Hongaar dr. Tas Toth. Deze man, die in 1956 uit Hongarije vluchtte met alleen zijn twee camera's heeft kans gezien, een collectie van een kleine honderdduizend foto's bijeen te bren gen, die alle betrekking hebben op de Europese mens zelf noemt hij de collectie „Het menselijk gelaat van Europa". Twee bronnen Dr. Toth en zijn medewerkers kozen de foto's uit twee „bron nen." In de eerste plaats werd een grote Europese wedstrijd uitgeschreven, in de tweede plaats werd een aantal „groten" in de fotografie aangeschreven om werk voor de collectie te leveren. Onder hen vindt men mensen met een wereldfaam als Robert Doisneua, Brassaï, Henri Cartier- Bresson. Yan Dieuzade, Cas Oort- huys, Werner Bischof en vele an deren. Het resultaat, zoals dit in het Stedelijk Museum nu te zien is, is in de eerste plaats een collectie stuk voor stuk goede, betere en allerbeste foto's met andere woorden deze tentoonstelling be wijst, dat de fotografie steeds beter wordt, dat het moment nu. wel definitief daar is, dat de fotograaf zich over zijn materiaal en materieel heen, direct met zijn object kan bezighouden. De foto-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7