Zeeuwse muziekbond handhaaft zijn concours op Pinksteren Zeeuwse Almanak ENGELSE KERSTMAN WAS IN VLISSINGEN van ^.foin 00STKERK TE MIDDELBURG WEER IN GEBRUIK GENOMEN FELLE BRAND VERWOESTTE SCHUUR IN WATERLANDKERKJE MIDDELBURGS BURGEMEESTER OP BEZOEK BIJ 100-JARIGE PR0VIN0IALE1 ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 DECEMBER 1001 MARSWEDSTRIJD IS ZORGENKIND TE LICHT. Gewogen en byna negen miljoen ki logram te licht bevonden. Bij ver gissing stond afgelopen week in on ze krant, dat op de weegbrug aan de Monstenveg te Borssele 1.067.030 kg aan bieten was gewogen, terwijl dit in werkelijkheid ruim 10 miljoen kg moet zijn. GOED NIEUWS I. Goed nieuws voor de bezoekers van de Grote Kerk in Goes. Het ziet er namelijk naar uit, dat de verwarming van deze kerk binnen afzienbare tijd aanzienlijk zal worden verbeterd. Be sloten is de versleten verwarmings installatie geheel te vernieuwen en over te gaan op een ollestookverwar- ming in de kelder. Hierdoor zal men UNIFORMEN Vlissingen is de stad der uniformen. Zonder meer. Uniformen van marine- en douanemensen, politie, landmacht en koopvaardijzeevaartschool en marechaussee, Belgische' en Neder landse loodsen, kor lom het wemelt ervan. De goede burger duizelt het soms. Zelfs de notabelen raken een enkele keer in de war. Zoals onlangs op een receptie, waar ook een zoon van een der notabelen verscheen, gekleed in het uniform van adjudant van één der hoogste gezagsdragers in den lande. Vroeg één der andere notabelen aan de moeder nan de adjudant: „En, mevrouw, bij wcllce maatschappij vaartuw zoon tegenwoordig f" Want voor velen zijn Vlissingen en varen nog altijd synoniem.... een redelijke temperatuur in het kerkgebouw kunnen krijgen. Naar alle waarschijnlijkheid zal ue nieu we verwarming omstreeks februari 1962 gereed zijn. GOED NIEUWS II. Goed nieuws ook voor de bejaar den in Biggerkerke. In deze ge meente is namelijk een comité onder voorzitterschap van ds. G. A. Odé hard aan het werk om te komen tot een bejaardensocië teit. Het eerste naar buiten tre den van het comité zal bestaan uit het organiseren van een kerst viering voor de bejaarden. Deze kerstviering wordt gehouden woensdag 21 december. Geldmid delen voor aankoop van spelen en dergelüke zijn het comité reeds aangeboden door de Hervormde Vrouwenvereniging, zodat direct met een werkkapitaal van in to taal 600 begonnen kan worden. JUBILEUM. Afgelopen week heelt dokter A. I. Vos uit Wolphaartsdjjk ver van huis zijn zilveren jubileum als huisarts in deze gemeente herdacht. Wegens ziekte van dokter Vos moest dit jubileum namelijk gevierd worden in liet sanatorium „De lilokkcnberg" té Breda. Dokter Vos was gelukkig zover her steld, dat de drukte van dit feest geen bezwaar voor hem was, zodat een tiental inwoners van Wolphaarts- dijk naar „De Klokkenberg" was ge trokken om de dokter hun geluk wensen aan te bieden en namens de Wolphaartsdjjkse bevolking een kof- fcrsehrijfmachine en een cadeau in een enveloppe voor de aanschaf van een boekenkast te overhandigen. Me vrouw A. Vos-Wolfsom werd bedacht met orchideeën. van het programma te bepalen en dus niet op de dag van het concours zelf. Federatie Het voorstel van „O.K.K." te West- kapelle om de bond een onderafde ling van de Koninklijke Nederlandse Federatie te laten worden, bracht nogal enige deining. Diverse spre kers wezen op de voor- en nadelen hieraan verbonden. Voorzitter Maas merkte hierbij nog op, dat in het ver leden reeds contact met het bestuur van deze federatie was opgenomen, doch dat dit teleurstellend was ver lopen. Op verzoeken om nadere in lichtingen werd nimmer iets verno men. Hij was van oordeel, dat een bond met 36 aangesloten verenigin gen, die in het verleden steeds tot genoegen alles regelde, toch nog wel representatief genoeg is en niet ge doemd tot ontbinding. Na veel heen en weer gepraat, werd besloten voor dit verstrekkende be sluit een aparte vergadering te be leggen. Naast het bondsbestuur en de besturen van de aangesloten ver enigingen zal daarbij ook een af vaardiging van het federatiebestuur worden gevraagd. De begroting 1962 werd vastgesteld met een totaal aan inkomsten "én uit gaven van respectievelijk 2575.— en 2822,50. Het begrotingstekort bedraagt dus 247.50. In de rondvraag werd aandacht ge vraagd voor het instellen van een soort ruilbeurs van muziekwerken, wat de verenigingen in financieel op zicht zeer ten goede zou komen. Ook het medaillcbeieid werd aan de orde gesteld. In tegenstelling tot de beide voorgaande concoursen zag men gaarne dat op de zaalconcoursen door de bond een tweetal keuzenummers zou worden vastgesteld, waaruit de vereniging één kan kiezen. Na nog een dringend beroep te heb ben gedaan mede te werken aan de bloei en verdere opbouw van het mu ziekleven in Zeeland, sloot de voor zitter deze geanimeerde vergadering. Vanaf zaterdag telt Middelburg onder haar inwoners een honderdjarige: de heer J. Meulenberg. In zyn woning aan de Veersesiiige! zjjn in de loop van de dag lieel wat vrienden en bekende» hem geluk komen wensen, 's Morgens kwam de burgemeester van Middelburg, mr. J. Dry- her, de jarige feliciteren. Tegelijkertijd was ook de echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, mevr. S. C. de Casembroot-baro- uesse Van-der Feltz aanwezig om haar gelukwensen aan te bieden. Op de- foto: de heer.Meulenberg haalteen forse kist sigaren tevoorschijn om mr. Drjjber een rokertje aan te bieden. Zonneschijn Weinig of geen bewolking. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. Overdag lichte vorst. ZON EN MAAN 19 december Zon op 8.45 onder 16.29 Maan op 15.18 onder 5.27 Aparte vergadering over aansluiting bij Federatie De bond van harmonie- en fanfaregezelschappen in Zeeland heeft zater dagmiddag tijdens een vergadering in „de Prins van Oranje'* te Goes be sloten geen wijziging te brengen in de organisatie van liet jaarlijkse. Pink sterconcours. De verenigingen Mozart" uit Yerseke en „Crescendo" uit Oostkapelle hadden voorgesteld om van het Pinksterconcours af te stappen en dit voortaan te doen houden op een zaterdag. Afgevaardigden van „Mozart" en „Crescendo" gaven op de vergadering nog een nadere uiteenzetting van de motieven, die tot dit voorstel hadden geleid. Men wees er daarbij op, dat op tweede Pinksterdag diverse activiteiten op verschillend gebied plaatsvinden. Leden van de muziekverenigingen kun nen daaraan echter nimmer deelnemen door de binding aan het con cours, dat in feite dc gehele Pinksteren in beslag neemt. Verder wees men er op. dat de vrije zaterdag die nu vrijwel al gemeen is doorgevoerd de op lossing geeft om de leden van mu ziekverenigingen ook eens in de gelegenheid te stellen de Pinkste ren geheel naar eigen verkiezing te benutten. Voorstel en toelichting leverden nogal enige discussie op en nadat het voorstel in stemming was ge bracht, bleek dat slechts vijf ver enigingen de ingediende voorstel len steunden. Zeventien verenigin gen verklaarden zich voor hand having van het jaarlijkse concours op Pinksteren, waarmee het voor stel dus verworpen was. Tevens werd besloten de organisatie van het Pinksterconcours voor het vol gend jaar in handen te stellen van uit Kortgene. Andere zaken die op deze vergade ring aan de orde kwamen waren de organisatie van marswedstrijden, het jaarlijkse solisteneoncours en aan sluiting van de Zeeuwse bond bij de Koninklijke Nederlandse Federatie. Van deze zaken werd met name aan de organisatie van marswedstrijden een uitvoerige bespreking gewijd. Reeds tweemaal kon een marswed strijd geen doorgang vinden wegens gebrek aan voldoende deelname van de aangesloten verenigingen. Marswedstrijd De heer W. Brand uit Domburg, in welke gemeente deze wedstrijden zouden worden gehouden, sprak hier over zijn grote teleurstelling uit. Hij betreurde het, dat naast dit van bondswege georganiseerde marscon cours, ook nog twee verenigingen een dergelijk festijn organiseerden. Dit is voor allen afbrekend. Enkele afge vaardigden merkten hiertegenover op, dat de marswedslrijd nog in een beginstadium is en dat de door de verenigingen gehouden wedstrijden gezien moeten worden als een oefe ning. „Rillandia" zag dan ook gaarne, dat de organisatie van een marswed strijd wordt overgelaten aan de ver enigingen. Na stemming bleek dat al le verenigingen, met uitzondering van „Rillandia", de organisatie van een marswedstrijd in handen wensen te laten van de bond. Daar men geen verbodsbepaling wenste op te leg gen om de verenigingen daarnaast f Advertentie) MEESTERWERKEN VAN Z TOT A ook nog een dergelijke wedstrijd te laten houden, werd wel uitdrukkelijk verzocht vóór de inschryfdatum van het bondsconcours geen andere wed strijd te doen houden. Of het bonds- marsconcours in 1962 doorgang zal vinden hangt af van h'et aantal deel nemers, waarvoor een minimum werd bepaald. In verband met afwezigheid van bondsvoorzitter J. Burger uit We- meldinge, stond deze vergadering on der leiding van de 2e voorzitter, de heer J. C. Maas uit Kortgene. Deze betreurde in zijn openingswoord het ontslag van de heer J. J. Laroes, die geruime tijd het secretariaat op voor treffelijke wijze hoeft geleid. Hij bracht hem hulde voor het vele werk, dat de heer Laroes in het belang van de bond en het muziekleven in Zee land heeft verricht. Op voorstel van de heer P. de Puit uit Kapelle werd besloten de heer Laroes te benoemen tot lid van verdienste. Ook al vanwege de bijzondere om standigheden en het late tijdstip waarop de secretaris ontslag nam, waren van de vorige vergadering geen notulen aanwezig. Getracht zal worden deze alsnog te verkrijgen, teneinde de op deze vergadering ge nomen besluiten toch te kunnen vast leggen. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren J. Burger, le vooi'- zitter en C. F. M. Geluk, 2e penning meester bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het bedan ken van de heer Laroes werd bij en kele kandidaatstelling benoemd de heer A. L. Wallenburg uit Middel burg-. Het solistenconcours wordt ge houden in maart in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het zaalconcours levert steeds een te kort óp. Aangezien in Zeeland voor een dergelijke gebeurtenis slechts enkele zalen beschikbaar zijn, werd besloten dit beurtelings te houden te Middelburg en te Goes. Voor 1962 zal dit dus weer te Middelburg plaatsvinden. Van diverse zijden werd gewezen op het feit, dat de concoursen slechts geringe belangstelling ondervinden. >ok van de zijde van de verenigin gen toont men hoegenaamd geen be langstelling voor de prestaties van andere korpsen of solisten. Een drin gend beroep werd gedaan op de be sturen te trachten hierin verbetering te brengen. Het voorstel van „Arne's Genoegen" om de afdelingen in een willekeurige volgorde op het Pinksterconcours te laten optreden en dus niet steeds de laagste afdelingen het eerst, werd na bekomen inlichtingen over de tech nische moeilijkheden hieraan verbon den, ingetrokken. Wel besloot men de volgorde van de korpsen per af deling reeds vóór het samenstellen werd omstreeks half twee des mid dags ontdekt. De plaatselijk brand weer, die even na do brandweer van Oostburg was verschenen, bond de strijd tegen de vlammen aan niet de afgekeurde motorspuit. De grote landhouwschuur, die tot de nok toe was gevuld m.et gerst, tarwe en stro, werd een prooi der vlam men. Eerst om vijf uur slaagden de gezamenlijke brandweren er in het grootste gevaar te bedwingen. De in de nabijheid gelegen, maar niet aan gebouwde woning, liep geen enkele schade op. Het nablussingswerk duurde tot negen uur 's avonds. De goed functionerende motorspuit van Waterlandkerkje was toen zeven uur, zonder haperen in bedrijf geweest. Naast de granen en het stro gingen een zo goed als nieuwe caravan als mede enig landbouvvmateriaal verlo ren. Ongeveer acht stuks vee konden tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van de brand is onbe kend: men denkt aan kortsluiting. De schade kon nog niet worden vastgesteld. De landbouwer is verze kerd tegen brandschade. Meisje viel van de Vlissingse boulevardmuur Zaterdagmiddag is het elfjarige Vlis singse meisje S. van H. ter hoogte van de Gasthuisstraat van de Boule vardmuur gevallen. Het meisje was met enkele vriendinnetjes aan het krijgertje spelen, waarbij zij beurte lings op de muur klommen. Vermoe delijk doordal zij haar evenwicht ver loor is het doehterje van de familie Van H. van de muur gevallen, waar bij zij wonder boven wonder alleen een gescheurde lip opliep. Door dok ter W. J. du Fossé is de lip gehecht. f Advertentie) Kaarslicht flonkerend, feestelijk! GOUDA KAARSEN singen was zaterdagmiddag „Fa ther Christmas" op bezoek. Hij kwam daar de kerstviering op luisteren, welke de leden van de „British Women Club", daar met hun kinderen, vierden. Een vie ring volgens Engelse gebruiken. Aan het begin van de bijeenkomst werden enkele tekenfilmpjes ver toond. Verder werden enkele ver snaperingen rondgedeeld en ook was er een grabbelton. de kerstman met een zak vol ge schonken. In een geestig toe spraakje in het Nederlands vergeleek hij zichzelf met de Ne derlandse sinterklaas. Vervolgens deelde hij aan ieder kind een ca deautje uit. Geschenken, die vaak meer aandacht kregen dan de kerstman, zoals uit deze foto blijkt. (Foto P.Z.C.). 20 X KWALITEIT VOOR F 1.- (Slot van pag. 1 bouw van de Oostkerk aan de dag werden gelegd", aldus de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Dit was volgens liem de reden geweest, dat dé maximale provinciale subsidie werd toegekend. De commis saris citeerde een stukje uit de Middelburgse Courant, waarin werd beschreven hoe het de Oostkerk in de Napo leontische tijd verging. Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg toonde zich onder de indruk van het vermogen op ste debouwkundig gebied van onze voorouders. Ook hij was erkente lijk voor de medewerking van Monumentenzorg, het ministerie van O., K. en W. en de provincie. Van belang vond burgemees ter Drijber het ook. dat de omgeving overeenkomt met het gebouw. Hij vergeleek het geheel met een mozaïek. Ver der vertelde mr. Drijber nog, dat er plannen bestaan om op de Balans een gebouw te plaatsen met een gevel in dé stijl van de voormalige St.- Jorisdoelen. De besprekingen hiertoe met het rijk zijn al vergevorderd. Examens Zuster J. M. A. Burger uitAxel slaagde te Utrecht voor het examen wijkverpleegster. (Advertentie) Ds. F. S. Kloosterman sprak na mens de Provinciale kerkverga dering van de Ned. Hery. Kerk. Verder werd nog het woord ge voerd door ds. T. M. Haitjema, namens de Generale Synode, 'ds. J. de Boer, namens de classis, en de heer J. Mol), namens de bouw en restauratiecommissie. De heer Batten dankte de spre kers en en droeg daarna de kerk over aan de kerkeraad. Dc toespraken werden afgewis seld door samenzang, een orgel solo van de heer Th. C. Ferwerda en zang door het kerkkoor van de hervormde gemeente onder leiding van de heer S. Sanders. Na de ingebruikneming kregen' de genodigden in de Wandelkerk verversingen aangeboden. Afgekeurde spuit 7 uur in bedrijf Een fel uitslaandee brand heeft za terdagmiddag een kapitale boeren schuur van de landbouwer M. Dek ker aan de Bakkerstraat te W:ater- landkerkjc in de as gelegd. De brand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2