PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDISCHE LEGER VALT G0A BINNEN Elizabethstad door V.N.-macht omsingeld Oostkerk te Middelburg werd in gebruik genomen weer Gouverneur-generaal zou zijn gevlucht Indonesisch leger in paraatheid gebracht ULTIMATUM VAN SOEKARNO VERWACHT Boter weer duurder Hervormde Kerk doet beroep op regering „Prinses Margriet" komt „Naess Pioneer" te hulp ECHTPAAR VINDT DE DOOD OP STRAAT Vandaag... 204c jaargang - no. 298 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p kw.; fr. p. p. 1 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m Minlra. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. J3rteveD bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 PZ.C. Middelburg. Walstr 58-60. tel 2365 (b.g.g. red 3608/3640 adv 8647/3643; Middelburg. Markt 61. tel 3841 (b.g.g red 2078/3109 adv 2375); Goes Gr Markt 2, tel 6140 (b.g.g red 7853. adv 5213» Oostburg. :ei 2395. Vei i tel 2110. Zlerlkzee red tel 2425 ad ra tel 2094 VERZOEK VAN ENGELAND EN V.S. GENEGEERD BOMAANSLAGEN IN ZUID-AFRIKA In Zuid-Afrika zijn gedurende het weekeinde verscheidene bomaanslagen gepleegd, waarbij één Afrikaan is gedood, terwijl een andere verwondingen heeft opgelopen. In de vroege ochtenduren van zon dag deden zich ontploffingen voor bij twee gebouwen in Johannesburg, waardoor deze zwaar beschadigd werden. Het ene gebouw is het kan toor van Bantoezaken, het andere wordt gebruikt voor de uitgifte van da door de Afrikanen zozeer geha te „passen". Zaterdag was Port Eli zabeth. aan de oostkust, het mikpunt van saboteurs. Een postkantoor werd beschadigd, alsmede enkele gemeen telijke gebouwen, terwijl er ook een poging werd gedaan een elektrische centrale op te blazen. Thans worden alle openbare gebou wen door gewapende politie bewaakt. Men neemt aan, dat de gewelddaden zijn gepleegd door een Afrikaanse terreurgroep, die tegen de apartheid is gericht en zich „Unkonto We Sizwe" (de speer van de natie) noemt. De bomaanslagen zijn voor afgegaan door de verspreiding van pamfletten, ondertekend door deze organisatie. In de pamfletten wordt gezegd, dat „geweld niet langer be antwoord zal worden met geweld loosheid". Eenheden van het Indische leger en de luchtmacht zijn gisteren een aanval op drie fronten begonnen tegen de Portugese encla ve Goa. De Indische opmars in het gebied werd ingeleid door een machtig artillerievuur, aldus meldt het Indische persbureau „Press Trust of India". In pamfletten die door Indische vliegtuigen boven Goa werden uitgeworpen, wordt gezegd: „De defensiestrijdkrachten, die nu bij U zijn, zijn er voor uw bescherming. Het is hun taak de eer en veiligheid te verdedigen van het vaderland waar U veel te lang van gescheiden bent geweest en dat U grotendeels door uw eigen inspanning weer het uwe hebt gemaakt. Zij zullen alles doen om uw veiligheid te verzekeren en uw waardigheid en eer ten koste van alles bewaren. Het Indische leger is Goa binnenge trokken om de laatste sporen van het kolonialisme op Indisch grondgebied uit te wissen, aldus het Indische persbureau. Uit de berichten blijkt niet de kracht van de aanval maar het is bekend dat naar schatting 30.000 Indische militairen langs de 300 km lange grens waren samengetrokken. De aanval begon omstreeks middernacht (zondag op maandag) plaatselijke tijd bij het licht van de halve maan. Waarschuwing In de door de Indische luchtmacht uitgeworpen pamfletten werd nog ge zegd: „Op dit kritiek ogenblik echter moeten de bewoners van Goa waak zaam blijven. De Portugezen zullen alles doen om Goa als een puinhoop en de bevolking van Goa in ellende Wachten op „laatste bevel" De Indonesische strijdkrachten hebben zaterdag opdracht ge kregen hun waakzaamheid te verhogen, en gereed te zijn om de bevelen op te volgen die pre sident Soekarno hen dinsdag zal geven. De opdracht stond in een dagorder die is uitgegeven door generaal- majoor Soengkono, in de loop van een wapenschouw waaraan werd deelgenomen door leden van de drie legeronderdelen en de militaire poli tie. Generaal-majoor Soengkono, een aan het hoofdkwartier van het Indonesisch leger verbonden staf officier, zei: „de natie vertrouwt in de eerste plaats op haar strijd krachten voor de uitvoering van het laatste bevel inzake de be vrijding van West Irian". In het centrum van Amsterdam heeft een groep van ongeveer 30 jonge mensen zaterdagmiddag een anti- atoomhom demonstratie gehouden, waarbij zij naar Engels voorbeeld op de straat gingen zitten. Foto: Dit meisje werd op de Heiligeweg ge arresteerd en door agenten naar een politiebusje geleid. Hij deed op zijn gehoor een beroep kalm en rustig te blijven, en gereed te zq'n voor actie binnen de kortst mogelijke tijd. Volgens sommige waarnemers zou Soekarno als hy dinsdag zün beve len inzake het verwerven van West- Nieuw-Guinea bekendmaakt, een ul timatum aan Nederland kunnen stel len om op een bepaalde datum dit gebied te verlaten. EICHMANN IN BEROEP De verdediging van Adolf Eich- mann heeft te Jeruzalem beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank die Eichmann afgelopen vrijdag ter dood heeft veroordeeld. De veroordeelde, in het voorgeschre ven rode uniform van de ter dood ver oordeelden, bevindt zich momenteel in een dodencel in de gevangenis te Ramle, halverwege Jeruzalem en Tel Aviv. President Itzvak Ben-Zvi van Israël, die uiteindelijk over het beroep zal beslissen, zou naar verluidt twee ver zoeken om clementie hebben ontvan gen, één uit Duitsland en het andere van een onbekende Amerikaanse jood. achter te laten. Het kan hun niet schelen wat er nu met Goa gebeurt want zij moeten en zullen vertrek ken. Zij hebben niets te verliezen bij vernietiging in dit land. Hun Portu gal ligt op een veilige afstand. Zij zullen trachten onze bruggen, spoor wegen, tempels en kerken, onze scho len en openbare gebouwen en onze mooie en door God geschonken ha ven te vernietigen". Vluchtelingen De „Press Trust of India" ver klaart uit betrouwbare kringen vernomen te hebben dat enige ho ge Portugese functionarissen Goa hadden verlaten tezamen met de gouverneur-generaal, generaal Manuel Antonio Vassalo e Silva Zij zouden Pakistan hebben be reikt en aan boord zijn gegaan van een vliegtuig naar Lissabon. De aanval kwam onverwachts, na dat Indische zegslieden hadden ver klaard dat premier Nehroe het be vel had opgeschort op verzoek van Engeland en de Verenigde Staten. De Russische president Brezynje, lind gisteren by zyu bezoek aan' India verklaard, dat de regering in New Delhi by een crisis altijd crp RiisIaud zou kunnen rekenen. Oostenrijk eist voor zich de eer op het eerste land ter wereld te zijn dat overschakelt op telefoons met knoppen in plaats van de gebruikelijke kiesschijf, De vervanging van alle telefoons ln Oos tenrijk zal ongeveer twintig Jaar duren. Het nieuwe Btelse! werkt sneller en is goedkoper in onderhoud. De 800 ton metende Nederlandse tankboot ATlegrityis bij Gerrans Bay, Cornwall, Engeland, op de rot sen gelopen. Tengevolge van een ru- we 'zee slaagde de bèmannning van de sleepboot „Englishman" uit Val- mouth er niet in een lijn over te brengen. De Nederlandse sleepboot „Nestor" zou echter een ilieuwe po ging ondernemen. Foto: De „Allegri- i ty" onwrikbaar op de rotsen. De pry's van de verse boter wordt, vandaag wederom verhoogd en wel met 20 cent per kg. Het Breed Moderamen van de Ge nerale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft besloten een krachtig beroep te doen op de rege ring en de volksvertegenwoordiging om inzake de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea geen afwachtende houding aan te neiuen. Aangedrongen wordt om zelf tot een initiatief over te gaan, waardoor aldus het breed moderamen ons volk uit de impasse, waarin het zich thans bevindt, zou kunnen gera ken. In een „oproep tot overheid en volk" zegt het Breed Moderamen van me ping te zijn, dat het mogelijk moet zjyU' „een weg te vinden waardoor enerzijds aan de gerechtvaardigde verlangens van volk en regering van Indonesië ten aanzien van Nieuw- Guinea kan worden voldaan, en an derzijds de nodige waarborgen kun nen worden verkregen, dat een eigen ontwikkeling van land en volk van westelijk Nieuw-Guinea zal kunnen plaatsvinden, en beloften, die te dien aanzien van Nederlandse zijde zijn gegeven zoveel mogelijk zullen kun nen worden vervuld". PRINSESSEN TERUG UIT ATHENE Gehuld in warme bontjassen zijn de prinsessen Beatrix en Irene, die in Athene de 60e verjaardag van koning Paul en de verloving van diens oudste dochter, prinses Sophia, met prins Juan Carlos van Spanje hebben bijgewoond, zaterdagavond tegen acht uur met het Comet-lijntoestel van de Olympic Airways op het koude Schip hol teruggekeerd. De terugreis liep via Zürich en Frankfort. De eerste klasse afde ling van het Comet straaltoestel was in Athene voor een 20-tal koninklijke gasten gereserveerd, allen prinsen en prinsessen, die naar Duitsland, Nederland en Scandinavië terugkeerden. In Zürich gingen de eersten van boord, in Frankfort alle anderen met uit zondering van de twee Nederlandse prinsessen, die tot het eind punt Amsterdam meevlogen. ^^^^^^*VW^VWW>*VVWWV\*W*WV\|*W\WWN Katangees leger vlucht Tsjombe wil met Adoela onderhandelen Terwijl eenheden van liet in ternationale politieleger hun stalen greep rond Elizabethstad fcmgzaam maar zeker sloten, reed president Tsjombe gisteren door de nog niet veroverde wij ken van zijn bolwerk en schreeuwde zijn gevluchte zwar te en blanke volgelingen toe om te „vechten" tegen de V.N.-soI- daten. Volgens de laatste berichten hebben de V.N. eenheden de hoofdstad van de afgescheiden Kongolese provincie volledig omsingeld. Tsjombe keerde zaterdagavond terug uit Kipoesjï aan de Rhodesisch-Ka- tangese grens waarheen liy tijdens de grootscheepse aanval van het poli tieleger was gevlucht. In een telegram aan de liberale Belgische senator Norbert Hou- gardy verklaarde Tsjombe giste ren na de V.N.-overwinning be reid te zijn premier Adoela te ontmoeten in tegenwoordigheid van de hoge V.N.-functionaris Ralphr Bunche en de Amerikaan se ambassadeur te Leopoldstad. Als voorwaarde stelde hij echter, dat secretaris-generaal Thant van de V.N. opdracht zou geven tot NA GRONDIGE RESTAURATIE „De dom van Middelburg" In Middelburg is weer een gebouw met een lang en rijk verleden in de oorspronkelij ke luister hersteld. Zaterdag middag werd onder grote be langstelling de gerestaureer de Oostkerk weër in gebruik genomen. In 1956 werd het contract gesloten voor deze restauratie, welke 450.000 heeft gekost. Daarin is een bedrag van 70.000 voor de restauratie van het klokke- torentje opgenomen. Hoe het resultaat van deze restaura tie is, hebben de vele genodig den bij de ingebruikneming kunnen aanschouwen. Onder de machtige, prachtige her stelde koepel hebben zij voorts geluisterd naar de vertegenwoordigers van ker kelijke en overheidsinstan ties, die vol lof spraken over de schoonheid van de' Oost kerk. De voorzitter van liet College van Kerkvoogden, de heer R. Batten, meende zelfs: „We zouden met enige trots kunnen spreken over de dom van Middelburg". De heer Batten schetste in het kort de ge schiedenis van het monumentale kerkgebouw. Op 27 februari 1614 besloot men deze kerk te bouwen. In 1667 werd ze in gebruik geno men. De bouwkosten waren onge veer 350.000. Het bijzondere was, dat deze kosten hoofdzake lijk werden gedekt door de belas tingen op wijn en bier. Het orgel werd pas in 1783 in gebruik genomen. De Franse tijd is de zwarte blad zijde in de biografie van de Oost kerk. Er heerste toen een ware jacht op familiewapens, die alle op een „deskundige" wijze wer den geschonden. De heer Batten dankte Monumen tenzorg voor de verleende mede werking. Over de rijkssubsidie merkte hij op: „Ik denk weieens dat wij niet beseffen, wat het Rijk voor Middelburg heeft ge daan". Hij wees er verder op, dat het plan tot restauratie van het orgel thans een vaste vorm heeft aangenomen. In het gerestaureer de kerkgebouw ontbreekt echter nog een gedeelte van de benodig de stoelen. Hiervoor is echter door middel van een actie al een bedrag van ƒ7250 bij elkaar gebracht. Namens de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voerde mr. A. L. Goed hart het woord. „Er wordt bij deze gelegenheden nog al eens op gemerkt", aldus mr. Goedhart, „dat het godsdienstige belang van het bouwwerk ondergeschikt is aan het culturele belang". Vol gens hem is kerkbouw echter reeds een vorm van liturgie. „Het provinciaal bestuur heeft grote bewondering gehad voor de toewijding en het doorzet tingsvermogen, die bij de (Zie slot pag. 2 kol. 3) een onmiddellijk staakt het vuren. Gisteren deed hij ook een nieuw beroep op president Kennedy. De adviescommissie van de V.N. voor Kongo had zaterdag met algemene stemmen de maatregelen goedge keurd, door secretaris-generaal Thant in Katanga genomen. De commissie adviseerde geen bestand ln KX'tanga af te kondigen. Niette min verklaarde Thant dat hij „be reid is redelijke voorstellen voor een bestand in Katanga in overweging te nemen, mits de doelstellingen van de V.N. niet in gevaar worden ge bracht". ULTIMATUM De V.N. hebben inmiddels gister avond de mijnbouw maatschappij Union Minière in Eiisabethstad een ultimatum gesteld om een einde te maken aan „zwaar mortier- en an der vuur" op V.N.-troepen, afkom stig uit baar installaties aldaar. In dien dit niet gebenrt zal een lucht aanval worden uitgevoerd tegen het administratiegebouw, het kamp en een ander gebouw van de maat schappij. Het Nederlandse passagiersschip „Prinses Margriet" van de Oranjelyn op de Atlantische Oceaan is gisteren de Britse tankboot „Naess Pioneer" van 20.000 ton, te hulp gekomen waarvan de gezagvoerder ernstig ziek is. Deze zou een tnaagperforalie hebben. Zijn schip bevond zich met een motordefect bij de Sciliy-eilan- den, by de Engelse zuidwestkust. Aanvankelijk zou een arts-met een Brits hefschroefvliegtuig naar het tankschip vliegen, doch dit plan werd opgeheven toen bleek dat het 7000 ton metende Nederlandse schip, aan boord waarvan zich een arts met bloedplasma bevindt, zich in de om geving van de „Naess Pioneer" be vond. De Nederlandse medicus dr. J. P. Hofsté is aan boord van de tanker ..Prinses Margriet" is thans op nieuw op weg naar Le Havre, waar men vandaag met een vertraging van ongeveer 20-25 uur hoopt te arrive ren. De heer en mevrouw G. Terlouw- Kapteijn uit Rotterdam, die gister morgen op bezoek zouden gaan bij hnn zoon, zijn op tragische wyze om het leven gekomen. Toen zij in de IJselmondselaan, waar zij woonden, op een bus stonden te wachten, werd de vrouw door de koude bevangen en overleed zij. Toen de vrouw in elkaar zakte, schrok haar echtgenoot zo. dat hij een hart verlamming kreeg. De heer en mevr. Terlouw waren beide 68 jaar oud. ...is het 175 jaar geleden, dat 1e beroemde Duitse componist. C C oianovirtuoos en dirigent Carl S C Maria F. A. von Weber te S Eutin werd geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1