Televisie doet aan gezinsband geen afbreuk Sport en wedstrijden VANDAAG MORGEN PAULCAMMERMAN WORDT NEDERLANDER MARTINEZ ALLES DRAAIT OM CONNY" EN ANDERE „TOP-TIENERS" Boekenheld de Saint ook op witte doek ZATERDAG 16 DECEMBER' 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 PROF. DIEPENHORST Cammermans regisseert spel van Anderson Maart volgend jaar zal deN.C.R.V, het televisiespel „Triumf of the egg", dat de bijna ironische Neder landse vertaling „Struif" mee kreeg, op het scherm bregen onder regie van Paul Cammermans. Het spel is geschreven door Sher wood Anderson, die indertijd de redevoeringen van president Franklin Delano Roosevelt schreef. Aan dit stuk, dat al op ampex is vastgelegd, werken Sylvain Poons, Ton Lensink en Jeane Verstraete mee. Er komt ook een jongetje in het stuk voor, dat door Ton Roduin zal worden uitgebeeld. Brochure over commerciële tv. „Men lieei't mij waarschijn lijk als feestredenaar uitge kozen omdat ik geen ver stand van televisie heb", al dus ongeveer sprak prof. nir. dr. I. A. Diepenhorst in een rede tijdens de uitreiking van de Prins Bernhard televisie prijs aan Milo Anstadt vorig jaar. Het zou onaardig zijn prof. Diepenhorst aan deze uitspraak te herinneren, nu hij een omvangrijke brochu re heeft geschreven „Com merciële televisie in perspec tief", die is uitgegeven bij Kemink en Zoon te Utrecht. Overigens mag worden geconsta teerd, dat prof. Diepenhorst in dat jaar, dat tussen die uitspraak en hot schrijven van dat boekwerkje ligt, blijkbaar een diepe studie van het verschijnsel televisie heeft gemaakt. Alleen al uit de om vangrijke hoeveelheid voetnoten kan men aflezen, dat de schrijver enkele tientallen boeken moet hebben doorgeworsteld alvorens zich aan zijn brochure van 47 bladzijden te wagen. Meer passief Prof. Diepenhorst wyst daarin o.a. op de grote rol die radio en tele visie spelen bij toenemende vrije tijd als gevolg van de arbeidstijd verkorting. „Men kan niet zeggen dat radio of televisie, het gezins leven hebben geschaad. Door hen werd aan de gezinsband geen af breuk gedaan", constateert prof. Diepenhorst, overigens erkennend dat de gezinseenheid meer passief dan actief werd geschapen. Een nationaal omroepbestel wijst hij af. „Het is duidelijk dat zulk een organisatorische eenheidscon structie (als bij de B.B.C. in En geland) voor radio en televisie in een land met een sterke geeste lijke verdeeldheid, moeilijkheid zal baren. Het schijnt een natuurlijke zaak dat in Nederland radio en televisie lévens- en wereldbe schouwelijk zijn gesplitst", aldus prof. Diepenhorst. Om zijn betoog te staven verwijst hij naar een in 1934 door prof. dr. P. S. Gerbran- dy geschreven boek „Het vraag stuk van de radio-omroep" dat, aldus prof. Diepenhorst, „een krachtige verdediging" van de principiële organisatorische ver scheidenheid in de radio" inhoudt. Pijnlijk voor prof. Diepenhorst is echter, dat prof. P. S. Gerbrandy na de oorlog een voorstander van een nationale omroep was juist op grond van zijn ervaringen bij B.B.C.door prof. Diepenhorst als een cenheidsconstructie afgewe zen! p Verschil tussen commerciële tele visie en reclametelevisie ziet prof. Diepenhorst niet. „Ofschoon leer- s stellig (dit woord komt vele ma len in de brochure voor) het ver schil tussen commerciële televisie en reclame in de televisie duide lijk is, en ofschoon velen denken dat dit onderscheid een beslissend karakter draagt, waag ik te be twijfelen of men praktisch steeds aan de hier getrokken theoreti sche grenslijnen zoveel heeft". Prof. Diepenhorst is van mening dat de verschillen tussen beide vervagen, omdat men bij de com merciële televisie toch ook kan denken aan het bevorderen van de cultuur en ómdat het bij reclame in de televisie heel moeilijk zal zijn geen notitie te nemen van de kijkerskring. „De reclame in de televisie vraagt ijzeren banden, wil zij niet tot commerciële tele visie voeren". Hoofdbezwaren Prof. Diepenhorst ziet drie hoofd bezwaren tegen commerciële tele visie. Naar zijn mening zal co-l.v. alleen voor de economisch krach tige ondernemingen betaalbaar zijn. „De kleinere en de zeer klei ne zaken, dié niet op enigerlei wijze aan het grootbedrijf gekop peld zijn, leggen het loodje. De sterken worden nog sterker, de zwakken nog zwakker". Als tweede bezwaar noemt prof. Diepenhorst „dat het de commer ciële televisie voor alles om winst gaat en dat daaraan het kweken van cultuur ondergeschikt wordt gemaakt, terwijl het wekken of versterken van religieuze zin ge heel buiten de horizon blijft". Jan Publiek Prof. Diepenhorst stelt wel voor op, dat het winstmotief zelf niets oneerbaars beeft, maar „bij de commerciële televisie heeft men. anders dan bij de pers, van het begin af een overheersing van het zakelyke. Deze televisie zal hard zyn, niet artistiek hard, maar economisch hard. De com merciële televisie wordt geplaatst voor de eisen van Jan Publiek, dat van grote prijsvragen, revues, een avonturen- óf wild-west-pro- gramma, voorts van boksen en af en toe van een uitzending met godsdienstig karakter gediend is", aldus prof. Diepenhorst. Tenslotte ziet de schrijver het als een hachelijke onderneming om de aanspraken van de omroepver enigingen enerzijds en die van het zakenleven anderzijds af te meten, omdat beide op zó verschillende grondslag berusten. In dit ver band heeft de overheid een taak. Niet alleen vanwege de beperkt heid van de techniek (de zendmo gelijkheden zijn gelimiteerd) en omdat orde en rust moeten wor den gehandhaafd, maar ook en vooral om ongewenste toestanden te voorkomen. Van zakelijk ge zichtspunt uit acht de schrijver pas dan reclame in de televisie toelaatbaar als „het Nederlandse TELEVISIE. Tot de gasten die vanavond in „Zaterdagavondak koorden" optreden, behoren Ed die Calvert, „de man met de gou den trompet" zoals hij wordt ge noemd en Paul Cammermans. De laatste zal enkele fragmenten voordragen uit „Peer Gynt". In de Alfred Hïtchcock-serie zal men Peter Lorre op de beeldbuis zien, die dinsdag ook al op de Nederlandse televisie verscheen als dr. Einstein in de film „Arse nicum en oude kant". De Vlaamse televisie zendt van avond om half negen het T.V.- feuilleton „Het is altijd Dennis" uit. Om negen uur het amuse mentsprogramma „Zet de klok maar stil". Om tien uur het Rus sische amusementsprogramma, dat tijdens het wereldtelevisiefes- tival in Montreux werd getoond. RADIO. De Vara zendt vanavond laat om tien over half elf het be- roepenradenspelletje: „Wie is hef uit. deze keer met Harriet Free zer. Peter Jaspers. Coen Serré en Bob Spaak. Over de andere zen der kan men in „Tierelantijnen" (K.R.O., negen uur) luisteren naar Mieke Telkamp, TELEVISIE. Zondagavond komt een op de A.V.R.O.-radio geïnspi reerd televisieprogramma op het scherm „Rendez vous" met Mies Bouwman als gastvrouw. Hierin zal men o.a. naar het goochelaars PATJL CAMMERMANS draagt vanavond voor uit Peer Gynt in „Zaterdagavondakkoorden". bedrijfsleven zwaar gehinderd wordt in zijn appel op het vader landse publiek, dat voortdurend wordt bewerkt hetzij door van buiten de nationale wateren dob berende schepen, hetzij door bui tenlandse voor Nederlandse toe stellen toegankelijke zuiver com merciële zenders. Prof. Diepenhorst wijst instelling van commerciële televisie met een beroep op de vrijheid van me ningsuiting af. Daarmee wordt een toestand ingeluid waarbij de zakelijke belangen de heerschap pij over de vrije meningsuiting zouden hebben. Hij acht bij com merciële televisie een vrij spel van gelijke kansen in de menings- uiitng) onmogelijk. Oppassen Aan het slot van zijn brochure wijdt prof. Diepenhorst nog een hoofdstukje aan „christelijke tele visie". „Enkel een levende orga nisatie, niet uitsluitend een leven de staf brengt levende program ma's voor. Het is nodig dat de christèlyke televisie wortelt in het volk, dat de organisatorische kern voortdurend met de achterban in een betrekking van vertrouwen en meeleven staat, wil de christelyke televisie niet verzakelijken, ver schralen en tenslotte in haar we zen zich weinig van een commer ciële televisie onderscheiden", al dus prof. Diepenhorst. De Vlaamse acteur Paul Cammer mans zal zich tot Nederlander la ten naturaliseren. Dit heeft hij ons dezer dagen verteld. Cammermans, die zowel op de Ne derlandse planken als de Neder landse beeldbuis grote bekendheid in ons land heeft gekregen (van „Rose Tatoo" zijn al 140 voorstel lingen gegeven, heeft een flat aan de Stadhouderskade in Amsterdam op de kop getikt, die nu wordt ver bouwd en ingericht. „Zodra dat al lemaal achter de rug is laat ik me naturaliseren. Ik verdien hier m'n brood, dus waarom zou ik dan geen Nederlander forden", aldus Cam mermans. en zakkenrollersduo Polassy en partner kunnen kijken. Pia Beek zou met een kinderorkest optre den, maar de arbeidsinspectie stak hiervoor een stokje. De Deense Ingela Brander bespeelt de saxo foon. Zondagavond in het Vlaamse pro gramma om half negen weer een amusementsprogramma, namelijk „Zeg lié, spaar je mee". Om tien uur sport. RADIO. Zondagmiddag speelt om vier uur via Hilversum I in het A.V.R.O.-programma het radio orkest van de Zweedse omroep o.l. v. Harry Arnold. Om vijf over acht een muzikaal portret van de Duitse componist van lichte mu ziek Paul Abraham in de serie „Klankomrankte levens". Via de andere zender kan men in het K. R.O. programma om half tien luisteren naar het strijkkwartet van Tsjaikowskï, uit te voeren door het Praags strijkorkest. Extra uitzending over New Delhi Om vijf uur vanmiddag brengt de televisie een extra uitzending uit de Bergkerk in Amersfoort, waar de Nederlandse delegatie naar New Delhi haar indrukken geeft over hetgeen op de conferentie van de Wereldraad van Kerken is besproken. Dr. P. A. Elderen- bosch, hervormd predikant te Amersfoort, voorheen te Kloetin- ge, heeft de leiding van dit ge sprek. RADIOEN T.V.-RUBRIEK orew, 31CM en.... «c/mjven Syrische president Het nieuwe, overwegend conserva tieve, parlement van Syrië heeft de 55-jarige veteraan-politicus Nazim Koedsi gekozen tot president voor een ambtstermijn van vijf jaar. Koedsi kreeg 153 van de 172 stem men. Zijn tegenkandidaat, de vroe gere linkse premier Khalid Al-Azem, trok zich terug „in het belang van de Syrische eenheid". voor rokers met smaak! 22 cl FILMS IN ZEELAND De roem van teenager-topster- retjes als Conny Froboess, Git- te, Helen Shapiro enzovoorts moge misschien kort zijn, hun leven is, op het toppunt van hun roem, heftig genoeg. Zodra zij de gunst van de jongeren heb ben gewonnen, hun platen de winkels uitvliegen en dis- jockey's de mond vol hebben over hun prestaties, komen de filmcontracten. Hun roem is rijp voor het witte doek en nie mand vraagt voor hoe lang. Twee produkten van deze rage wor den dit weekeinde vertoond. In Grand (Goes) is Conny Froboess het mid delpunt van een overigens niet on aardige geschiedenis over een mo- dinette en een modekoning. „Alles draait om Conny" luidt de titel van de in Parijs spelende film en behalve Conny zien we de oud-Nederlander Johannes Heesters, musicus Bill Ram sey, Peter Weck en Waltraut Haas in de voornaamste rollen. Van filmkunst is in dit soort rolprenten natuurlijk geen sprake. Inderdaad draai het al lemaal om Conny en men heeft Parijs gekozen om als schilderachtige ach tergrond te dienen. Conny doet haar best, zingt de liedjes, die we van haar kennen en daar is dan de kous mee af. Nog oppervlakkiger gaat het toe in „Schlager-raketen" oftewel in het Nederlands „Hier radio Luxemburg". Van enig „verhaal" is geen sprake en de meeste me ters van deze film zijn benut om een soort reportage te geven van het optreden van jeugdige promi nenten als Heidi Briihl, Conny Fro boess (al weer), Trude Herr, Pe ter Kraus, Gitta Lind, Jacqueline Boyer en anderen. Omdat al dat dartele gedoe wel eens minder boeiend zou kunnen worden op de duur, heeft men ook enkele gerou- tineerder amusementsfiguren ge- engageerd, als Nat King Cole, Vico Torriani en, oude rot in het vak Cab Calloway. Te zien en te horen in City (Middelburg). Een geheel ander soort „muziekfilm" uit een wat melodramatischer periode is „Der Zarewitsch", Alhambra (Vlis- singen) met Luis Mariano en Sonja Ziemann in de hoofdrollen. Franz Léhar's operettemelodieën werden door regisseur Rabenalt geflustreerd met de uitbundige kleurigheid van de cor en kostuums, die bij iedere ope rette blijken te behoren. Even kleurig is de film, die door Electro (Middel burg) gepresenteerd wordt: „Cartha go in vlammen", een stukje historie door groten als Pierre Brasseur, Da niel Gelin en Anne Heywood tot le ven gebracht. De historie inspireerde ook regisseur Tourjansky, de maker van de rol prent, die in Luxor (Vlissingen) te zien is onder de suggestieve titel „De verleidsted van de Nijl". Twee Egyp tische prinsen maken ruzie om een meisje. De jongedame wekt natuur lijk ons medelijden op, maar dan komt de desillusie, want het blijkt dat zij best op zichzelf kan passen (zie film titel). John Drew Barrymore. Linda Cbristal en Armando Francioli ver tolken genoemde rollen. De Saint, de held uit Leslie Charte- rïs' beroemde speurdersromans is een filmheld geworden, een gevaarlijke zaak en ieder moet maar voor zichzelf uitmaken of het een promotie of een degradatie is. Spannend is de affaire wel. „De saint In actie" kan men zien in Grand (Goes) (zondagmiddag). OP PHILIPPIJNEN 5000 CH0LERA-PAT1ËNTEN Uit Manilla Is bericht dat op de Phi- lippijnen minstens driehonderd men sen zijn overleden aan de cholera, en dat anderen „op straat liggen te ster ven". Senator Domocao Alonto van Lanao en de gouverneur van die provincie Madki Atonto, hebben aan president Carlos Garcia gevraagd voor de be smette gebieden de noodtoestand af te kondigen. Beide bewindslieden hebben voorts gevraagd om meer anti-cholcra vac cin, opdat de ziekte op groter schaal kan worden bestreden. De epidemie brak drie maanden geleden uit. Volgens een dagblad in Manilla trek ken de mensen uit de besmette gebie den die nog niet zelf zijn aangetast, naar andere provincies, waardoor ernstige nevenproblemen ontstaan. In de getroffen streken zijn veldhos pitalen ingericht, maar de capaciteit daarvan is bij lange na niet voldoen de. Er zijn vijfduizend patiënten. Wegenbouwers wisten wel weg met materialen By de aanleg van de nieuwe Lang- straatweg Made-Zevenbergschen- hoek blijken aanzienlijke verduiste ringen te zyn gepleegd. Een aantal chauffeurs van een transportbedrijf in Tilburg heeft ongeveer 70.000 ste nen verduisterd, waarvan er door de rijkspolitie nu ongeveer 30.000 zijn achterhaald. Verder zijn grote hoe veelheden beton verdwenen en ver moedelijk een schip zand en een schip met grind. Hockey In het hockeyprogramma voor aan staande zondag zijn. onder meer de volgende wedstrijden opgenomen: 2e klas A beren. Breda Hl zal op eigen veld alle zeilen bijzetten om het bezoekende Tilburg met lege handen huiswaarts te sturen. De Til- burgers zullen spoedig gewaar wor den, dat dit Breda Hl in staat is nog meerdere overwinningen te behalen. Voor Middelburg zou dit een geduch te tegenvaller zijn, zij zijn tegen het Bredase Zwartwit. II dat op de Sport- laan komt niet kansloos, maar zouden met een gelijkspel al blij mogen zijn. In Tilburg gaat de strijd om de eer ste plaats tussen Weredi en Liberty. De bezoekers hebben een punt meer, maar ook een wedstrijd meer ge speeld. Liberty zal zeker revanche willen nemen voor de nederlaag, die zij op eigen veld moesten incasseren. Mocht Weredi deze lastige klip kun nen omzeilen, dan kunnen zij de kampioensvlag alvast gereed leggen, en zal Liberty de eeuwige tweede blijven. Forward H-Push III lijkt ons voor de thuisclub. 3e klas A dames. Weredi III zal op eigen veld winnen van Rapïde, waar door zij dan van plaats op de rang lijst zullen verwisselen. Push Hl-Warande is de strijd om de eerste plaats, het eigen veldvoordeel kan voor Push doorslaggevend zijn om de eerste plaats te behouden. Breda HI-Tilburg IV zal eveneens voor de thuisclub zijn. waardoor Til burg IV dan wel erg hopeloos de laatste plaats blijft bezetten. 4e klas A heren. De Middelburgers zullen zich moeten optrekken aan het bezoekende Des H, die de mid denmoot vormt van de ranglijst. Mochten zij niet in staat zijn dit re sultaat te behalen, dan is er heel weinig kans nog van de onderste plaats af te komen, temeer daar zij nog een aantal lastige uitwedstrijden voor de boeg hebben. Weredi IH is niet kansloos tegen het bezoekende Liberty n. Forward Hl-Waranda H zal voor de bezoekers zijn, die dan Breda V op de hielen blijven zitten voor de eerste plaats. Breda V zal zeker van Tilburg V kunnen winnen. Onderbond. Tempo in zal van Tem po IV winnen en daardoor de boven ste plaats behouden, zij werden dit seizoen nog niet geslagen en gaan rechtstreeks naar de eerste plaats. Middelburg IH zal aan het Terneu- zense Olympiade de handen vol heb ben, Olympia heeft een verliespunt minder, dus durven wij ons niet aan een voorspelling wagen. Normaal ge sproken zou Rapide II van Pelikaan Hl moeten verliezen, maar ook hier zal het krachtsverschil niet bijster groot zijn. Jeugdeorapetitie. Jongens: Breda A- Breda B; Tempo A-Tempo B: Rapide A-Rapide B en Middelburg A-Mid- delburg B. Meisjes: Tempo P-Middelburg P. Zaterdagvoetbal 4A landelijk: WNNieuw dorp, Tem. BoysSmèrdiek, Mevo Chrislandia, ArnemuidenDintel- oord: 4B: SleeuwijkAalburg, Ril- landiaGood Luck, SSC—Sprang, WemeldingeKrabbendijke, Wijk Zwal. Boys; Zeeuws 1: Wolphaarts- dijkBruse Boys, VeereKapelle, HoekAZVV n; 2A: Serooskerke Kloetinge, Middelburg VIMeeuwen, Zld. Sport VCol. Boys; 2B: Nieuw- dorp IIHoek H. Heinkenszand Driewegen; 2C: Burgh HlBrou-, wershaven Hl. WIKMevo II; 3A: Meeuwen IISerooskerke II. Col. Boys IIBevelanders, Zld. Sport VI VCK IH: 3B: Spui II—AZW m. Beren IIZaamslag II: 3C: Waarde Hendrikskinderen, Kapelle H Kruiningen IH; 3D: Mevo HlNieu- werkerk. In Belgrado is een grensverdrag tussen Zuld-Slavië en Bulgarije getekend, waar bij in verband met verbetering van de loop van de rivier Timok in enkele grenscorrecties wordt voorzien. Tijdens de verkiezing van Miss We reld- in Londen viel het oog van de Engelse filmmaker Anthony Hinds op de 19-jarige Yvonne HuTley, Miss Zuid-Afrika 1961. In de Bray-studio's toorden nu opna men voor de film Het spook van de opera" gedraaid, waarin Yvonne de rol van een diplomatenvrouw ver vult. Op de foto een scène uit de film. MET GRATIS CHOCOLADE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7