Leden N.-Guinea-Raad in Zeeland Grootste ketel ooit in Nederland gebouwd BILT VERKEERSLICHTEN GEKOPPELD AAN OVERWEGBEVEILIGING S AWE MA NV :mn k Nu modieuze schoenen voor probleemvoeten. GEBR. SCHONIS, UNIEKE INDUSTRIËLE SAMENWERKING MET P.N.E.M. CHALET KAAS s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 Vrijdag- heeft een dele gatie van de Nieuw- Guinea Raad, die mo menteel een rondreis door Nederland maakt, Zeeland bezocht, 's Och tends werd het gezel schap in de provinciale griffie te Middelburg ontvangen door de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, waarna mr. J. M. Pilaar, griffier der Stalen, een lcorte inlei ding hield over het pro vinciaal recht en de pro vinciale begroting. In aansluiting hierop bracht het gezelschap een be zoek aan de Deltawer ken te Vrouwenpolder, waarna men 's middags de scheepswerven van de X.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen bezichtigde. Deze tweede delegatie van de Nieuw-Guinea Raad, die 'n werkbezoek aan Nederland brengt, bestaat uit tien personen onder wie de voorzitter van de Raad, mr. J. H. F. Sollewijn Gelpke. Op 8 december hebben zich verder nog bij de delega tie gevoegd de uit New York teruggekeerde raadsleden Nicolaas Jou we, N. Tanggabma en H. Womsiwor, die ook liet bezoek aan Zeeland, meemaakten. Rond kwart voor tien 's ochtends arriveerde het gezelschap op de provinciale griffie." waar zij namens het provinci aal bestuur werden ont vangen door jhr. mr. De Casembroot en de gede puteerden A. Schout en mr. dr. A. J. J. M. Mes. In zijn welkomstwoord wees de commissaris op enkele aspecten van Zee land om de leden van de Nieuw-Guinea Raad een indruk te geven van deze provincie. In aansluiting hierop bood jhr. mr. De Casembroot alle delega tieleden het Zeeuwse fotoboek „Ontworsteld Land" aan. Nadat de griffier der staten, mr. J. M. Pilaar, een korte uiteenzetting had gegeven over het provinciaal recht en de provinciale begroting- volgde een leerzame dis cussie, - waarbij de dele gatieleden in de gelegen heid waren een vergelij king te trekken tussen het bestuur in Nederland en in Nieuw-Guinea. Verder bracht het gezel schap nog een bezoek aan de Deltawerken te Vrouwenpolder en be- Vrijdag lieeft een dele gatie van de Nieuw-Gui nea Raad een excursie gemaakt naar Zeeland, Na het bezoek aan de Provinciale Griffie be gaf het gezelschap zich haar de ambtswoning van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F.' C. de Casembroot, waar' de delegatie ontvangen werd door de echtgenote van de commissaris. Op de voorgrond (twee de van links) jhr. mr. De Casembroot met naast hem de voorzitter van de Nieuiv-Guinea Raad mr. -J. H. F. Solle wijn Gelpke. (Foto P.Z.C.J zichtïgde men de werven van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen. Benelux en grensgebieden De Economische en Sociale Raad van Advies der Benelux (de S.E.R. van de Benelux), die namens het bedrijfs leven advies aan de Benelux-organen geeft, vergaderde deze week te Am sterdam over actuele vraagstukken. Daartoe behoorde de streekontwikke- ling in de grensgebieden van België en Nederland. Drs. M. C. Verburg;: directeur van het E.T.I. voor Zeeland, hield een algemene inleiding. Na deze eerste kennisneming werd besloten, dat de raad nader zal terugkomen op dit onderwerp teneinde de regio nale activiteiten te toetsen aan het nationale en Benelux-beleid. Slot van pag. 1 van deze verkeerslichten bijzonder ingewikkeld, maar bij een nadere be schouwing blijkt het systeem, hoewel ingenieus opgebouwd, bepaald een voudig te zijn. Wanneer b.'v. uit de richting Bergen op Zoom. een trein nadert, wordt op een bepaald moment een impuls ge raakt en op hetzelfde ogenblik wor den vier gele knipperlichten, geplaatst aan beide zijden van de rijksweg, on geveer 200 metér van het kruispunt verwijderd, zowel in de richting Goes Centrale verwarming Nedersiraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN TOT GEVONDEN VOORWERPEN. De rijkshavenmeester van Bruinisse, de heer L. Schout, is sinds enkele dagen in het bezit van een roeiboot, die in de vluchthaven is gevonden. De boot is 1.75 meter lang. 1.25 me ter breed en grijs-zwart gelakt. Ver der is de boot uitgerust met twee luehtkastjes. Voor meerdere inlich tingen kan de vergeetachtige schip per terecht bij de heer Schout, die het vaartuig zo lang onder zijn hoede heeft genomen.' BIETEN. In Bruinisse is de verscheping van bieten zo goed als afgelopen. De laatste partij voor de fabriek te Din- teloord is deze week vanuit de Nieuw-Visscrshaven reeds verscheept en vermoedelijk zullen de laatste bie ten voor de fabriek te Puttershoek vandaag de haven uitgaan. (111(11 SFEER.... „Er zit vorst in de lucht.. Of sneeuw", meende de bakker en hij wierp een bezorgde blik op het uitspansel, waarna, hij zich naar de volgende klant repte, met een haast óf hij vorst en sneeuw voor wilde blijven. „Sneeuw in wintersportcentra tijdens de kerst", meldden de dagbladen en zo komt de kerstsfeer er langzaam maar zeker in. In de Zeeuwse steden xcordt ook het nodige aan sfeervor ming gedaan. In Vlissingen balan ceerde gisteren een man in de top van de meters hoge gemeentelijke kerstboom op de Kleine Markt. Hij manipuleerde voorzichtig met een snoer elektrische lampen en op hei Betje Wolffplein kwam er zelfs een brandweer ladder aan te pus. Niet om te blussen, maar om een enorme ster aan te brengen in de top van de ook al in fraai groen gestoken zuil, die gedurende de rest van het jaar alleen maar zuil staat te wezen. Nu is het een .kerstzuil geworden, waar in zélfs de klok schuilgaat. Meer kerst dan klok dus en beslist geen kerstklok. Maar niettemin een sfeer vol gehr.el en daar is het ten slotte allemaal om begonnen. KLEURKAN ARIES. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen komt het bericht, dat de Vereniging Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden uit Axel op 23, 25 en 26 december een kleurkanatiëshow organisert. Deze show wordt gehouden in bet gym nastieklokaal van de l.t.s., waar naast kleurkanarïes ook diverse tro pische vogels zullen worden geëxpo seerd. De keuring is vastgesteld op vrijdag 22 december. 500e BABY. In Vccre heeft dc Middelburgse zus ter Back de 500 vol „gemaakt", bij de familie Geldof van de tuinderij „Beatrix". Hier assisteerde de kraamverzorgster namelijk toen de eersteling werd geboren, waarmee zij tevens voor de 500e maal bij een geboorte behulpzaam was. KLOPJACHT. In de dreven rond Sint-Annaland heeft de hazengemeenscliap een flink verlies geleden. Bij een deze week gehouden klopjacht werden namelijk niet minder dan 120 van deze lang oren verrast. GOLD. Tot besluit een heuglijke aankondi ging. Donderdag 21 december a.s. is bet echtpaar K. J. Danckaerts en C. S. van der Staal uit de Kasteelstraat 59 te Vlissingen precies 50 jaar ge trouwd. CHANSONNETJE De Middelburger Tony van Verre (thans te Amsterdam) zal van avond weer eens voor de radio te horen zijn. Hij zingt dan om on geveer half tien voor de VARA één of meer liedjes in een pro gramma van Alexander Pola. ge titeld „Chansonnetje in huis", dat weer een onderdeel is van het pro gramma „Een avondje thuis". ■■■■■■■■■■a Vandaag op pag. Mm "V als in de richting Bergen op Zoom, in werking gesteld. Het verkeer dat het kruispunt nadert, krijgt dus hier zijn eerste waarschuwing. Drie seconden na het raken van de impuls door de trein begint het knipperlicht ift de Lewestraat geel op te flikkeren en weer "drie seconden latér springt kfft' licht op rood. waarop het blijft stagn gedurende dc gehele periode, dat' Qe: trein passeert. Geen hinder Eveneens drie seconden na het raken van de impuls treden de vier ver keerslichten op het kruispunt in wer king: eefst gedurende drie seconden geel licht, daarna gedurende negen tien seconden rood licht. Al het ver keer op de rijksweg, ook het verkeer, dat links en rechts af wil slaan, moet tijdens deze periode wachten. Dan krijgt het verkeer dat voor het sluiten van de spoorbomen de overweg is ge passeerd, gelegenheid dc rijksweg op te rijden, zonder hinder te ondervin den van 't daar rijdende verkeer. Hier voor zijn dus negentien seconden uit getrokken, want daarna komen de vier pijlen van de verkeerslichten bij het kruispunt op groen te staan. Op datzelfde moment lichten de vier pij len van de verkeerslichten bij het kruispunt rood op, want anders zou den ook de automobilisten, die de overweg willen „nemen" de neiging krijgen door te rijden. Zij moeten ech ter wachten lot de trein is gepasseerd en alle lichten zijn gedoofd. Het gehele procés duurt precies 52, seconden: namelijk van het moment af. dat de trein de impuls in wer king stelt tot op het ogenblik, dat de trein goed en wel is gepasseerd en alle lichten automatisch uitgaan. Hoe liet systeem in de praktijk zal werken, zal de toekomst uitwijzen, jnaar voorzover men de situatie op de tekeningen kan beoordelen lijkt het. systeem dc beste waarborg le zijn voor een vlotte verwerking van liet verkeer op dit kruispunt. Enkele dagen geleden zijn dc licht bakken geplaatst, maar het zal nog wel tot maart of april duren alvorens zij in werking worden gesteld. Eerst dan is de kruispuntverbetcring een feit geworden. Kloetïnge kan zich er dan op voorstaan een belangwekkende verkeersprimeur binnen zijn grenzen te hebben. Zocht U steeds naar modieuze schoenen met ingebouwde of losse steunzool, mevrouw? Ze zijn er nu. In alle maten, in verschillende kleuren steeds voorradig. Aparte modellen ontworpen in samenwerking met een voetdeskundige. Het moeilrjke-voetenprobleem is nu opgelost. Alleen verkrijgbaar bij: Gedipl. orthop. schoenmaker, Korte Noordstr., Middelburg. Reparaties kunnen worden afgegeven N. P. Schonis, Nachtegaalstraat 6. I.M.O. houdt congres in Het instituut voor middenstandsont wikkeling en de vereniging van I.M.O. leraren zullen op 28 en 29 december in Vlissingen congresseren. 't Program ma voor de eerste dag vermeldt onder meer de officiële ontvangst ten stad- huizc, om 16.30 uur en de jaarverga ring van het instituut voor midden standsontwikkeling, om 14.30 uur in Britannia. In deze vergadering zal de directeur van het economisch-techno- logisch instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, een lezing houden over ,De regionaal-economische expansie, in het bijzonder het Deltaplan en zijn betekenis voor dé middenstand", 's Avonds zullen de congressisten een opvoering door „Het Vlissingsch Schouwspel" bijwonen van het stuk „Toontje heeft een paard getekend". Vrijdagochtend om tien uur zal in Britannia de jaarvergadering van de vereniging van I.M.O.-leraren wor den gehouden. Gedurende de beide congresdagen be staat voor de congressisten de gele genheid een boekenexpositie op het terrein van het middenstandsonder- wijs te bezichtigen. OPDRACHT AAN „DE SCHELDE" De N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen heeft een opdracht ontvangen Van de Provinciale Noord-Bra bantse Electricïteitsmaatschap- pij voor de levering van een Schelde-Combustion Enginee ring stooniketelinstallatie voor levering van stoom aan een 220 MW turbo-generator. Het gaat hier om de grootste ketel welke ooit in Nederland werd besteld. De maximum-continue stoomproduktie is 660 ton per uur. Dit lieel't de voorzitter van de Schelde-directie, de heer J. W. Hupkes, meegedeeld tij dens een bijeenkomst van het personeel, waar een aantal jubi larissen werd gehuldigd. De heer Hupkes behandelde in zijn rede yoorts een aantal algemene za ken. Sprekend over de revaluatie van de gulden noemde de heer Hupkes, die "operatie slecht voor de exportbedrij ven en ook voor „De Schelde". De vijfdaagse werkweek is in een hoog tempo ingevoerd. Nu de pro- cluktiviteitsstijging dit jaar afflauwt tot 2 pet. is het geboden, in de nabije toekomst die stijging weer op het peil van 6 a 7 pet tc brengen. Spr. voorzag ook de noodzakelijke inscha keling van meer vrouwen in het Nederlandse bedrijfsleven. Wat de investeringen betreft had de heer Hupkes vertrouwen in dc spaarzaam heid van het Nederlandse volk. GEMEENTEGRENZEN Óver Zeeland merkte de lieer Hupkes met voldoening op, dat dc invloed van de Deltawerken steeds meer merkbaar wordt. Met groot leedwezen echter had hij vernomen, dat de gemeente Sou burg niet bij Vlissingen zou wor den gevoegd. Er was voor de gro te ontwikkelingen in het Zuid-Sloe een grote en krachtige gemeente nodig, die deze zaak bestuurlijk goed" zou weten te hanteren. Wij moeten nu maar hopen op een G.J. Rietmulder in Voorschoten begraven Woensdagmiddag had. op dc begraaf plaats bij de hervormde dorpskerk te Voorschoten de teraardebestelling plaats van de heer G. J. Rïctmuldcr. in leven administrateur, chef van de afdeling bezoldiging van de hoofdaf deling overheidspersoneelszaken van het ministerie van binnenlandse za ken. De heer Rietmulder werd op 13 oktober 1917 in Cadzand geboren. Bij dc ruim 500 belangstellenden, die de rouwdienst in dc gereformeerde kerk te Voorschoten bijwoonden, be vonden zich de minister van binnen landse zaken, mr. E. 1-1Toxopeus en Velé anclere autoriteiten, Omtrent de nieuw bestelde instal latie deelt de directie van de Kon. Mij. „De Schelde" nog nader mee, dat het door de snelle toename van het elektriciteitsverbruik in Neder land, dat in 10 jaar verdubbelt is voor de elektrische centrales rendabel wordt steeds grotere een beden aan te schaffen. De nu be stelde installatie is bestemd voor de vierde tranche van de Amer- centrale te Geertruidenberg. De tot dusver grootste-in Neder land bestelde installatie, de Schel- de-Sulzer-ketel voor de derde tran che van de Amercentrale, heeft een produktie van 525 ton stoom per uur. De nieuwe opdracht bete kent de continuering van een sinds 1921 bestaande industriële samen werking tusen de PNEM en de Schelde, die voor Nederlandse ver houdingen uniek is te noemen. Alle ketels, die de PNEM sinds dat jaar bestelde, in totaal 22, werden door de Schelde geleverd. De thans bestelde ketel, die in de loop van 1964 zal worden opgele verd, krijgt een druk aan de uit laat van de oververhitter van 186 atmosfeer en een stoomtempera- tuur aan de uitlaat van de over verhitter en de herverhitter van 540 gr. C. De gecontroleerde cir culatie van het water in de ver damper wordt verzorgd door spe ciaal daarvoor geconstrueerde pompen. De ketel zal worden in gericht voor het verstoken van poederkool en van zware stookolie onder overdruk. mogelijke samenwerking tussen de drie gemeenten. SCHEEPVAART Over de scheepsbouw kon de heer Hupkes weinig enthousiast zijn. De scheepvaart ging haar vierde malai- scjaar in en bouwopdrachten voor scheepswerven zijn slechts te ver krijgen tegen verliesgevende prijzen. Ook „De Schelde" heeft zulke econo misch minder-goede opdrachten moe ten aanvaarden. Desondanks blijven dc Nederlandse scheepsbouwers van mening, dat regeringssteun vermeden dient te worden. Er zal bij „De Schelde" een sterker accent gelegd worden op reparatie- werk en daarnaast kan met verheu ging geconstateerd worden, dat de perspectieven voor de machinebouw goed zijn. Ook voor de afdeling licht metaal ligt er een goede markt. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 6, 7, 10 en 13. wvvvwwvwvwvwvwwv Op het kruispunt rijksweg-overweg i>i Kloetïnge zijn enkele dagen gele den verkeerslichten geplaatstdie zullen worden gekoppeld aan de au tomatische bewaking van de over weg. Het zal echter nog wel tot maart, of april duren alvorens de lichtbakken in toerking worden ge steld. Deze foto geeft een overzicht van. de toestand ter plaatse. (Foto P.Z.C.J KUNST „Verkeerd begin" Goes, „De Prins van Oranje" Toneelgroep „Studio"; MET ZIJN TONEELSPEL „Ver keerd begin" heeft de schrijver Jan Staal een poging ondernomen om aan te tonen, „dat wij in de liefde verkeerd beginnen, omdat we voor elkaar de rol gaan spelen, waarin we denken de ander het meest te kunnen bekoren", zoals de toneel groep „Studio" het in het program ma aanduidt. Een hele onderneming, het samen vatten en uitwerken van een derge lijk probleem en Staal is er dan ook bepaald niet uitgekomen. Als mi lieu koos hij zich voor zijn stuk een cabaretgroep, waarin het echtpaar Bresser domineert en waarin een jeugdig, beginnend talentje, de spon tane, naar genegenheid hunkerende Minny Scott, verwarring komt stich ten. Directeur Bresser ziet in Minny meer dan een beginnend talent; de onvermijdelijke, levenswijze kleed ster ziet het allemaal aankomen en zo ontwikkelt zich in drie bedrijven een klein drama, dat weinig verras sende aspecten biedt en dat niette min pretendeert verrassend te zijn. Jan Staal weet ongetwijfeld wat to neel is. heeft oog voor dramatische effecten, maar faalt in de kunst om een en ander pregnant uit te werken en dat is dan met name te merken aan de wijdlopige dialogen, die nogal eens erg clichématig van opbouw zijn. Zo laat hij twee „jongeren" meedelen, dat zij nachten lang door praten, waai'op de ster-actrice con stateert, dat er ongetwijfeld gepraat wordt over toneel, litteratuur en beeldhouwkunst en dat dan de slot conclusie luidt: de wereld moet her vormd worden. Dat is echt al eens eerder vertoond en zo is „Verkeerd begin" een men geling van cliché en van hier en daar wel een zekere originaliteit, jnaar alles bij elkaar toch te weinig om te overtuigen. Onder auspiciën van de Arbeiders- kunstkring heeft „Studio" er gister avond in „De Prins van Oranje" te Goes niettemin een vlotte voorstel ling van gegeven, waarin de mede werkenden dank zij uiteraard de mi lieufactor naar hartelust toneel kon den spelen. Dat deden zij dan ook met verve en vooral met een te lo- veiy dictie. Dit „toneel in het toneel" kwam onder de bekwame regie van Ferd. Sterneberg en tegen even simpele als 'doeltreffende décors van Leontien van Beurden goed tot zijn recht. Maar daar moest het ge zien de wat holle inhoud van het stuk wel bij blijven. Verder namen noemen zou weinig zin hebben; van Anita Menist tot en met Jack Horn werd er vakbekwaam geacteerd. v. B. Voor dodelijk ongeval te Rilland f 1500 boete Uitspraken rechtbank Middelburg De rechtbank te Middelburg heeft vrijdag de Duitse graai' A. zur O. uit Tembach veroordeeld tot een geld boete van 1500 gulden alsmede een ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Zoals bekend had de Duitser op 26 juli j.l. een ongeluk veroorzaakt, waarbij de wielrenner Adri Voorting zo ernstig gewond werd, dat hij la ter in het ziekenhuis" overleed. De officier van justitie had tegen deze verdachte een boete van 2000 gulden geëist en eveneens een ontzegging gedurende 2 jaar. De Engelsman P. E. J. H., die in Koudekerke een ongeval veroor- zaakt had. waarbij een 79-jarige da me het leven had verloren, werd ver oordeeld tot een boete van 750 gul den en 2 jaar ontzegging van de rij bevoegdheid in Nederland. De chauffeur D. B. uit het Franse Germon werd wegens diefstal van betonijzer en gereedschappen in Zee land conform de eis veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 8 maanden. 2 liter kostelijke alpenmelk i één doosje van 170 gram fijnproevers Jkiezen dus steeds altijd vers i Imp. J. C, N, Booring Amsterdam VERWACHT LICHTE VORST Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wiml in hoofdzaak tussen oost en zuid. Lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 17 december Zon op 8.43 onder 16.29 Maan op 14.21 onder 2.59 18 december Zon op 8.44 onder 16.29 Maan op 14.48 or Ier 4J.4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2