PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOODSTRAF VOOR ADOLF EICHMANN Kennedy bemiddelt in geschil om Katanga Batterij van verkeerslichten te Kloetinge gekoppeld aan overwegbeveiliging Vrijgesproken van moord op jongen Reydon en De Jager opnieuw veroordeeld DE GAULLE VERBIEDT OVERVLIEGEN VAN V.N.-TOESTELLEN Vandaag... Brug 204e jaargang - no. 297 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en Cr. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per nun. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1,23 „Brieven bureau vaD dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P Z O. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr 68-60. tel 2355 <b.g.g red 3508/3546 adv 8647/3643; Middelburg, Markt 51. tel 3841 b.g.g red 2078/3169. adv 2375); Goes Gr Markt 2. tel 6140 (b.g.g red 7853. adv 5213) Oostburg. :el 2395. I 211H ZieriK/pe i i 242o edm tel 2094 Zoon Klaus: „monsterachtige, onmenselijke daad" De nazi-oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann is gistermorgen ver oordeeld tot de dood door ophanging, door het uit drie rechters bestaande tribunaal waarvoor hij bijna vijf maanden heeft terechtgestaan. Algemeen was verwacht dat het vonnis een doodvonnis zou zijn nadat de rechtbank hem eerder deze week schuldig had bevon den aan alle 15 punten van de tenlastelegging. De 56-jarige beklaagde, die veroordeeld is voor het spelen van een beslissende rol in de moord op ruim zes miljoen joden, zal naar verwachting beroep tegen het vonnis aantekenen binnen de tien dagen zoals de rechtbank heeft bepaald. Verdediging gaat in hoger beroep In Jeruzalem is Adolf Eichmann vrij dagochtend veroordeeld tot de dood door de strop. Foto: staande in zijn kogelvrije beklaagden bank luistert Eichmann naar rechter Mosje Lan dau, die zijn vonnis voorleest. Eiclinmnns verdediger, dr. Robert Servatius, heeft voor hij vrijdag naar Duitsland vertrok, gezegd dat hij ze ker namens Eichmann beroep zou aantekenen. Zijn assistent, Dieter Wechtenburg, deelde mede dat in het hoger beroep de jurisdictie van de rechtbank 0111 recht te spreken over Eichmann, zal worden aangevochten, op welk bewijsmateriaal ook. Hij er kende dat de voormalige S.S.-kolonel op eerljjke wijze door zijn Israëlische rechters was 'berecht. Eichmann hoorde het doodvonnis uiterlijk kalm aan, staande in zijn door kogelvrij glas omgeven beklaag denbank. Zes, door rechter Mosje Landau uitgesproken woorden, be zegelden Eichmanns lot. Het waren: „het hof veroordeelt U ter dood." In de overwegingen van het vonnis werd gezegd dat Eichmann veroor deeld werd wegens „misdaden tegen het joodse volk, misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden. Het Executie kans één op tien EICHMANN'S raadsman dr. M Servatius heeft gisteren in m Munchen gezegd dat hij de kans, dat het doodvonnis aan Eichmann wordt voltrokken, een op tien acht. Het ligt er n maar aan, hoe groot de invloed van de tegenstanders van de doodstraf is, zo zei hij. Serva- tius vestigde er de aandacht op dat men Eichamnn in de bondsrepubliek bij ongeveer honderd processen tegen oor- logsmisdadigers graag zou wil- len laten getuigen. Wat het beroep tegen het von- M nis betreft zei dr. Servatius dat hij dit voornamelijk wilde baseren op de kwestie van de bevoegdheid van de bijzonde- re rechtbank in Israël. Daar- naast zyn er nog enige juridi- ff sche punten die volgens hem |f aanvechtbaar zijn. Argentinië heeft destijds ver- dere diplomatieke strijd met Israël gestaakt, maar heeft tot nu toe nog niet officieel zoals in het volkenrecht ge- bruikeliik is van zijn aan- spraken afgezien. Dr. Serva- tius zei dat hij de Argentijnse regering hierover om ophekle- ring wilde verzoeken. Kmmimimi PEKING-CHINA NIET IN V.N. De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren de Rus sische eis communistisch China tot de volkerenorganisatie toe te laten, verworpen. Het Russische, voorstel Nationalis tisch China zijn zetel te ontnemen behaalde niet de vereiste tweederde meerderheid. Slechts 48 landen stem den voor, 36 tegen en 20 onthielden zich van stemmen. M^VVAAVVWVVW/VWVVVVN Pl.C.-zaterdagnmmer „Meubelmaker Tobias Slabbe- koorn werd hofleverancier". Het relaas van zijn fabriek voor betimmeringen to Goes is te vinden op de veertiendaagse pagina over industrie in agra risch Zeeland. (Op pagina Voorts in dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zatordagnummer: de rubriek „Stemmen, uit de Kerken" (pag. 3): Kroniek van Zwin tot Zijpe pag. 6 Radio- en T.V.-rubriek plus Films in Zeeland (pag. 11) „Kerken en Maatschappij" (pag. 15); Letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); „Uv pagina, mevrouw" (pag. IS én tenslotte op pagina 20 de kinderkrant, do puzzel cn Klanken uit de ether. VVvVW*A/WVWVVWV\\/VWV doel van Eichmanns misdaden was „een geheel volk van het aardopper vlak weg te vagen", aldus rechter Landau. „Eerlijk proces Naar verluidt heeft Eichmann er zijn voldoening over geuit dat de rechters hem niet veroordeeld hebben voor de moord op een Hongaarse joodse jongen, die Eichmann zou hebben gedood na hem betrapt te hebben op het stelen van appels uit zijn tuin. Hij verklaarde tegenover zijn raads lieden dat hij een eerlijk proces had gehad. Een hooggerechtshof van vijf rech ters zal een eventueel appel in be handeling nemen en hoogstwaar schijnlijk het doodvonnis bevestigen. In dat geval zal het de jurisdictie van het hof dat Eichmann berechtte en veroordeelde, ook hebben bevestigd. „Monsterachtig" De oudste zoon van Adolf Eielmiann, de 25-jarige Klaus Eichmann, heeft in Buenos Aires hot vonnis over zijn vader „een monsterachtig onmense lijke daad, door haat ingegeven" ge noemd. Hij had het vonnis over de radio gehoord. De hele morgen heeft h(j bjj zijn, schoonouders in Buenos Aires doorgebracht met het voorbe reiden van een verklaring voor dc pers. President De Gaulle heeft liet gebruik van het Franse lucht ruim door vliegtuigen van de V.N. voor het vervoer van ver sterkingen of wapens naar Kongo verboden, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties bekendgemaakt. Dit besluit is aan secretaris-generaal Thant gisteren meegedeeld. In alle stilte Op verzoek van Tsjombe Fulbert Joeloe wil zitting V eiligheidsraad President Kennedy stelt pogingen in het werk onderhandelingen tussen de politieke leiders in Kongo tot stand te brengen, welke zouden kun nen uitlopen op het staken van het vuren daar. Donderdagavond heeft Kennedy de Amerikaanse ambassadeur in Kongo, Edmund Gullion aangewezen als zijn persoonlijk vertegenwoordiger. Gul lion moet trachten een ontmoeting te bewerkstelligen tussen de Katan- gese president Tsjombe en de pre mier der centrale regering, Adoela. De Amerikaanse president trad handelend op, nadat hij een ver rassend telegram had ontvangen van Tsjombe. Tsjombe heeft Kennedy te kennen gegeven dat hij bereid is om de strijd tegen de V.N. te staken. In Brussel is ver nomen dat Tsjombe een aanbod heeft aanvaard van president Leo pold Senghor van Senegal om te bemiddelen tussen de Katangaan- se regering en de centrale rege ring in Leopoldstad. Senghor zou op korte termijn een ontmoeting willen arrangeren tussen Tsjombe en premier Adoela. President Fulbert Joeloe van Kongo- Brazzaville heeft een onmiddellijke bijeenkomst van de veiligheidsraad gevraagd om te besluiten tot een onmiddellijk staken van het vuren in Katanga en de actie van de V.N. in Kongo opnieuw in behandeling te ne men. In Elisabethstad is gisteren de hele dag gevochten. Volgens de laatste berichten, is een derde van de stad in handen van de V.N.-trocpen. In hoger beroep dertien jaar (Van onze Haagse redactie) In alle stilte zijn dc Nederland se zeelieden Reydon en De Ja ger in hoger beroep opnieuw tot dertien jaar veroordeeld. Dit feit heeft de Nederlandse rege ring niet alleen zeer verbaasd, doch ook uitermate ontstemd. Het is de regering via berichten uit Moskou ter ore gekomen en wordt beschouwd als het hoogtepunt in de houding van Moskou tegenover Ne derland in deze zaak. Er is van Ne derlandse zijde geregeld op aange drongen, dat men contact zou krij gen met de beide verdachten. Vrijwel steeds zijn deze verzoeken genegeerd. Nederlandse persvertegenwoordigers hebben niet de gelegenheid gekregen het proces bij te wonen. Ondanks herhaald verzoek van de ambassade §j ...is het 40 jaar geleden, dat j§ H de Franse pianist, orgelist, di- H rigent en componist Ch. Camil- H Ie Saint-Saëns te Algiers over- ée leed. Saint-Saëns kreeg vooral s bekendheid door zijn opera |e Samson en Delila". n 1 MORGEN 1 ...is het 100 jaar geleden, dat H de Zweedse romanschrijver en dichter van naturalistische n H richting Axel V. Lundegard te H Vastra Salterup werd geboren. H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii te Moskou heeft men niet de beschik king gekregen over de tekst van het vonnis en de overwegingen van de rechtbank te Kiew. De minister van buitenlandse za ken heeft besloten over de gehele zaak zeer uitvoerig te rapporte ren aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dit rapport is gereed en zal reeds dinsdag aan staande de Tweede Kamer berei ken. Hangende dit rapport kun nen thans over deze zaak geen verdere mededelingen worden ge daan. Wel is te verwachten dat het sensa tioneel zal zijn en dat er uit zal blij ken op welke wijze de Russen steeds weer gereageerd hebben op Neder landse stappen en Nederland voor voldongen feiten hebben gesteld. Ook zal uit dit rapport blijken hoe de Nederlandse regering kennis heeft genomen van de veroordeling in be roep van RejMon en De Jager. „Actie-Goa" elk ogenblik verwacht Indische troepen liggen in de buurt van de Portugese enclave Goa gereed om op het eerste teken de „operatie Goa" te beginnen. Volgens nationalistische leiders uit Goa, zullen de Portugese soldaten in Goa de taktiek van de verschroeide aarde toepassen in geval van een In dische invasie. Volgens deze zegsman hebben de Portugezen alle openbare gebouwen, monumenten en bruggen ondermijnd. Zij zouden worden opge blazen zodra Portugal een terugtrek kende beweging zou moeten maken, bericht dat de Indiërs Daman ds zouden zijn binnengevallen, heeft geen bevestiging gevonden. PRIMEUR VOOR ZEELAND Ingenieus, maar eenvoudig systeem BINNEN ENKELE MAAN- DEN krijgt de gemeente Kloe tinge een Zeeuwse verkeerspri- meur: op liet kruispunt rijks weg-overweg (Lewestraut-Buys Ballots traat) zal in maart of april een batterij van verkeers lichten in werking worden ge steld. Het bijzondere hiervan is, dat de lichtbakken met hun groene, gele en rode verkeers lichten worden gekoppeld aan de automatische bewaking van de overweg. Bij nadering van een trein worden de lichten au tomatisch in werking gesteld. Er hoeft geen politieagent aan te pas t; komen om liet verkeer te regelen. Voor Zeeland is dit systeem nieuw. In deze provincie komt het uog nergens voor, dat de verkeerslich ten op cu langs een ^rote ver keersader op de beveiliging van de spoorweg werken. Zelfs in Neder land is dit systeem zeldzaam, want alleen bij Utrecht wordt een zelfde wijze van verkcersbeveïliging toe gepast. De plaatsing van deze battery van verkeerslichten Is 'n gevolg van 'n be- 'angrijke verbetering van het kruis- 'punt rijkswegKloetingse overweg, welke momenteel wordt uitgevoerd door rijkswaterstaat. Over een lengte van een paar honderd meter zal de rijksweg ter hoogte van dc overweg bestaan uit drie rijbanen, terwijl aan beide zijden van de weg nog groter in- cn uitrijstroken worden gemaakt. Het gehele weggedeelte van hotel „Ockenburg" tot voorbij de Kloetingse overweg, dat thans uit klinkers be staat, zal van een asfaltlaag worden voorzien. Voorts wordt de spoorwegovergang zelf in eerste instantie een tiental meters naar 't oosten verlegd, terwijl als beveiliging automatisch werkende halve spoorbomen worden geplaatst. Na voltooiing zal dit voor vele auto mobilisten moeilijke en in sommige opzichten ook gevaarlijke kruispunt aanzienlijk zijn verbeterd. Lichten Het meest tot dc verbeelding spreekt wel de battery van ver keerslichten, die het kruispunt langs alle kanten zal beveiligen als er een trein nadert. Niet minder dan 5 lichtbakken worden opge steld, namelyk vier op de rijksweg zelf: links en rechts van de weg, zowel ten oosten als ten westen van het kruispunt, en één in de Lcwe- straat, die alleen geldt voor het verkeer, dat do rijksweg en de overweg wil oversteken. De vier lichtbakken op de rijksweg zyn te vens voorzien van een pyl, die in de richting van de overweg wijst. Staat deze pijl op rood, dan is bet uiteraard voor alle verkeer verboden de overweg op tc rijden. Op het eerste gezicht lykt dc werking (Zie slot pag, 2 kol. 2) Er is een bepaald spreekwoord in de Nederlandse taal. dat de laatste jaren in Middelburg af en toe heel moeilijk kan worden toe gepast, althans in letterlijke zin, na melijk „over de brug komen." In de wintermaanden is het nog wel mo- felijk om binnen een redelijke tijd e 'Stationsbrug te passeren, maar in de zomer zijn er dagen waarop men uren moet wachten. Zo langza merhand begint die brug een afschu welijke zaak voor Middelburg te worden: deze verbinding over het kanaal door Walcheren is de enige toegangsweg tot de stad vanuit de richting Goes, maar dan een toe gangsweg die in vrijwel elk opzicht onvoldoende is. De brug is te smal, de opritten aan beide kanten zijn on gelukkig, terwijl het ding bovendien een eigenschap van vele bruggen! opengedraaid kan worden en. daardoor extra stagnatie geeft. In de algelopen zomer hebben zich daar si tuaties voorgedaan, die erger waren dan de wachttijden bij de provinciale boten, er zijn files geweest die tot in Koudekerke hun invloed deden gel den, voorts ging op een druk ogen blik menigmaal de brug open om dat er zo nodig een jachtje door moest, terwijl de door al deze om standigheden ontstane drukte op haar beurt weer een verkeerslichten stelsel in het leven riep, dat menig een (vaak ten onrechte overigens) deed en doet knarsetanden. Er is voor deze hele zaak géén goed woord te vinden en men moet gezien de ontwikkeling van het toerisme met veel angst en met nog meer be ven het volgende seizoen tegemoet zien. Het is voor de gemeente Middel burg een trieste zaak, dat zij zelf niets heeft te vertellen over de voornaamste toegangsweg tot de stadskern, want deze brug is rijkseigendom. Men kan hoog- en laagspringen, men kan woedend toe zien als er een jachtje eerbiedig wordt doorgelaten, het helpt alle maal niets: het gaat om een rijks water en rijksbrug. De verontrusting van de Middelburgers zal dus eerst moeten overslaan op de ambtenaren van rijkswaterstaat en via hen op minister Korthals. Het is te hopen, dat dit spoedig gebeurt! De vraag rijst in dit verband of het zo lang zamerhand geen tijd wordt, dat Mid delburgse organisaties als midden standsverenigingen, V.V.V. en ande re instellingen die het belang van de stad en haar inwoners beharti gen, zich tot de minister wenden. Het kan nooit kwaad wanneer op hoogste niveau blijkt dat in een be paalde streek of gemeente de bevol king zich ernstige zorgen maakt over wantoestanden. En dit woord is in dit geval niet overdreven. Hoe echter de situatie te verbe teren Het is begrijpelijk dat voor het bereiken een definitie ve oplossing bestudeerd moet wor den. Want het gaat hier niet alleen om een brug over het kanaal, het gaat in feite om het kanaal zelf. Wat moet er met dit water gebeu ren, nu wellicht in een verdere toe komst een nieuwe vaarweg zal wor den aangelegd tussen de Sloehaven en de Oosterschelde Indien tot de ze aanleg zou worden besloten, wordt de functie van het kanaal door Walcheren een geheel andere dan op dit moment, terwijl tevens de kwestie van de verzilting een rol zal spelen. Het (zoute) water loost immers bij Veere in het te zijner tijd zoetgeworden Veerse Meer en kan daar met de inhoud van het eventu eel aan te leggen (eveneens zilte) Sloekanaal de zoetwaterhuishouding van dit meer in gevaar brengen. Het gaat hier dus om een complex van problemen, waarin men enig inzicht wil hebben voordat besluiten worden genomen inzake een kostbare voor ziening zoals bijvoorbeeld de bouw van een geheel nieuwe brug. Wij erkennen: dat alles is be grijpelijk. Maar men mag dan toch wel verlangen, dat met de studie van deze zaken enige haast wordt be tracht en dat inmiddels en hier raken wij het actuele kernpunt tot voorzieningen wordt besloten die tijdelijk althans enig soelaas geven. Wij menen, dat op korte termijn reeds verbeteringen mogelijk en ook dringend, zéér drin gend noodzakelijk zijn. En daarbij kan aan twee belangrijke dingen worden gedacht: in de eerste plaats aanleg van de rijksweg Nieuwland Vlissingen, waarvoor het rijk de gronden reeds in bezit heeft, in de tweede plaats verbeteringen aan de huidige brug. Door de wegaanleg zal het verkeer voor Vlissingen en voor de boot naar Breskens zich niet meer over de nauwe brug behoeven te wringen. Dat zou een belangrijke ontlasting betekenen Verbetering aan de brug is even eens mogelijk door een verbreding, waardoor bijvoorbeeld de voetpaden aan de buitenzijde kunnen komen, terwijl ook aan de opritten mogelijk een verandering ten goede kan wor den aangebracht. En tenslotte zou men met het opendraaien van de brug wat kalmer aan kunnen doen. In elk geval: deze zaak dringt. En het lijkt ons aanbevelenswaardig, wanneer organisaties van belang hebbenden het gemeentebestuur van Middelburg steunen bij zijn pogin gen om deze urgente zaak op te los sen. Middelburg wil over de brug O De Zweedse politie zal de schroothan- delaren meer faciliteiten geven voor het weghalen van afgedankte auto's, die men in Zweden op grote schaal zonder meer langs de weg pleegt te laten staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1