Verf en verve Primeur Zij kwamen van ver Onder invloed rijden is geen „luttel feit" AOSRAM STEMMEN UIT DE KERKEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1W61 ZWIK TOT Z^?E~ Vlissingse vaders en liet onder wijzend personeel van het kroost van die vaders hebben de afgelopen maanden fiks de handen uit de mouwen van over alls cn oudste kleren gestoken om de lokalen van de Oranje- school in Vlissingen van een verf je to voorzien. „Verf geeft kleur aan uw leven", hebben ze, ge dachtig aan de leus van de verf- fabrikanten, gezegd. Ze zijn de verveloosheid met veel verve te lijf gegaan. „Moeten onze kinderen in zulke verveloze lokalen les krijgen", zei den de ouders, toen ze op een avond de school eens bekeken. De oudercommissie kwam bij elkaar en besliste, dat er iets aan ge daan zou worden. Nou, er is wat aan gedaan. Met potten vol. Met gele, groene, en grijze verf; met plamuur, grond- lak, aflak, waterverf en latex, met radiatorlak. Iuffrouw Van der lA-.est uit de derde klas lag op haar knie- en en hoofdonderwijzer Dek ker deed nok mee. Een scheeps werk! uigkundlge stond op een ladder zich uit te rekken om de ry°t e' i>e a lammers. Mè, das „iu vroeg", zeiden de Baarlan- ders, toen schaapherder tzak van Hemert hun met lichte trots vertelde, dat er een tweeling in zijn schaapskudde was geboren. En de Baarlanders togen weer aan het werk. Daar is voor een Baarlander niet veel bijzonders meer aan. Zij zien de kudde van 152 dieren elke dag weer over het weiland dwalen. Leni van Hemert, het dochtertje van schaapherder Van Hemert vond het wel iets bijzonders. „Bij mijn vader in de schaaps kooi zijn de 10e december de eerste lammetjes geboren. Het begon goed want het was al een tweeling. Mijn vader is van beroep schaapherder en heeft veel schapen dus het belooft mooi te worden" schreef ze ons op een briefkaart. Zoontje Kees van 9 jaar vindt die jonge dieren, die toch wel vroeg op de wereld zijn geko men, grappig om mee te spelen. Per jaar worden er zo'n 90 lam meren geboren in de kudde van Izak van Hemert. Vorig jaar wa ren de eerste lammetjes er al in november. Maar de primeur van dit jaar was dan op tien decem ber pn de laatste helft van ja- *-i nuari 1962 gaan ze naar Brits Columbia terug. Giste ren zijn ze getrouwd in Nieuw- en Sint-Joosland. Er waren nogal wat mensen op het gemeentehuis en in hotel „Luctor et Emergo", waar het paar receptie hield. Kraamverzorgster Elisabeth Mar tina Elenbaas en tuinder Abra ham Paulus Koole zagen elkaar voor het eerst in Amerika. Koole werd geboren in Nïeuwerkerk aan de IJsel en Elisabeth Elenbaas is een rasechte Zeeuwse. Er is een heel stel Zeeuwen aan te pas gekomen, voordat ze elk aar voor het eerst ontmoetten. Martiena, de zus van Elisabeth, is getrouwd met Jan de Nooijer van Arnemuiden en zij wonen even over de grens van Amerika en Brits Columbia, waar Jan op een papierfabriek werkt in de „Sta tes". Elisabeth ging vorig jaar naar haar zuster toe. „Om de groeten van de ouders uit Sint- Joosland over te brengen". lisabeth is een jaar van p mei I960 tot mei van dit jaar in Brits Columbia gebleven. Toen réisde ze naar Zeeland terug; later volgde haar aanstaande man, want dat was hij ondertussen geworden. Oud en nieuw brengt het paar (zij 26, hij 30) nog in Nieuw- en Sint-Joos land door, maar dan is de tijd om. Dan moeten ze terug naar Brits Columbia, waar Koole ove rigens al een jaar of acht woont. Terug naar New Westminster naar de Mac Donaldstreet naar de tuinderij met de aard beien, de tulpen en gladiolen. Linksboven schaapherderszoon Kees van Hemert met de helft van de schapentweeling. Rechts daaronder zijn vader izalc van Hemert. Midden links het echt paar Koole-Elenbaas in het stad huis van Nieuw- en St.-Joosland. Onder rechts een aantal enthou siaste ververs in de Vlissingse Oranjeschool. (Alle foto's P.Z.C bovenste rand van het school bord te lakken en een tandtech- niker nam een kast voor zijn re kening. Een melkboer hurkte bij de drempel en een kantoorbe diende kroop over de vloer. Het is allemaal voortreffelijk ge gaan en gedaan daar in de Vlis singse Bloemenlaan. Vanaf juli hebben een man en vrouw of tien eraan gewerkt. Ook in de herfst vakantie. Eén van de enthousias telingen had wel eens nachtdienst tot twee uur, maar stond de vol gende morgen op een snipper dag al om negen uur in de school te verven. De echtgenoten van de zwoegers zorgden voor koffie en af en toe was er ook een gebakje bij. Men is nu brjna op het eind: het laatste lokaal is zo goed als klaar. Volgend jaar begint men aan de gang. Alle lokalen geuren vers naar nieuwe verf. De onderwijze ressen leunen op nieuw ge lakte lessenaars en de leerlingen durven geen tekeningen meer met een punaise in de muren te prik ken. Wanneer het laatste lokaal klaar is, komen de ververs bij elkaar voor een avondje met een fees telijk (verf) tintje. Vraagt U waar de leerlingen zijn gebleven tijdens dc „operatie-verf? Ze hebben geen vrij gehad nee. Ze verhuisden naar het hancl- werklokaal op de zolder. Klas voor klas. Jammer eigenlijk.... POLITIERECHTER MIDDELBURG VOOR DE Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda heb ben donderdagmiddag weer ver schillende verdachten terecht gestaan voor rijden onder in vloed van sterke drank. De Vlissingse heer J. K. maakte voor de eerste maal in zijn le ven kennis met de rechter, na dat hij op 5 oktober onder Sou burg zijn bromfiets onder in vloed zou hebben bestuurd. Zo wel de officier, mr. A. W. Ro singh, als mr. Sieperda wilden rekening houden met K.'s blan co strafregister, maar niettemin vond verdachte de opgelegde 50 gulden boete veel te hoog voor zo'n „luttel feit", zoals hij zijn misdrijf noemde. Dat was voor de officier reden om zich verontwaardigd tot de Vlissin- ger te richten. „Het is niet verstan dig van U in dit verband te spre ken van een „luttel feit", merkte mr. Rosingh op, „wij zien deze feiten bij zonder ernstig. U was op die dag een gevaar voor uw medemensen, houdt U daar Wel rekening mee?" Eis onvoorwaardelijk De Vlissingse fabrieksarbeider L. de G. heeft enkele momenten een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 week boven het hoofd gehangen. Dat was namelijk de eis van de of ficier voor het feit, dat de G. op 15 oktober zyn auto bestuurde on der invloed van sterke drank. Daar bij was verdachte tegen een licht mast gereden. Zij het aarzelend wil de de politierechter het echter deze maal nog laten bij een voorwaarde lijke straf van 2 weken met een proeftijd van 3 jaar. 4 maanden ont zegging van de rijbevoegdheid (eis 6 maanden), alsmede een boete van 80 gulden. De los-arbeider J. S. uit Middelburg had 4 meter breedte van de Dam in Middelburg nodig om zich onder invloed op zijn fiets te kunnen verplaatsen. Ook zijn vrijheid hing gedurende een week aan een zijden draad, want na eerdere veroordelin gen (geldboete en voorwaardelijke straf), eiste mr. Rosingh thans 3 weken gevangenisstraf, waarvan 1 onvoorwaardelijk en 2 voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd. Mr. Sieper da wilde het nog éénmaal met een voorwaardelijke straf proberen: 2 weken en 3 jaar proeftijd, plus een boete van f 80. De grondwerker J. M. uit Middel burg werd conform veroordeeld tot 75 gulden boete en 2 maanden ont zegging, en A. de B. uit Hontenisse tot een geldboete van f 50, beiden eveneens voor onder invloed rijden. Diefstal De stoker M. J. uit Stad aan 't Ha ringvliet had op 16 juli uit een geldkistje op de veerboot „Minister Lely" een bedrag van 100 gulden gestolen. Hij sliep op deze boot, om dat hij gedurende een weekeinde op bet veer Zijpe inviel. De officier, mr. J. L. Andreae, betoogde dat verdach te niet voor de eerste maal kennis maakte met de rechter. Mr. Andreae eiste een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 maanden met 3 jaar proeftjjd, welke straf J. conform werd opgelegd. Tenslotte werd de mijnwerker P. de W. uit Heerlen veroordeeld tot een boete van 20 gulden, omdat hij na een aanrijding in Breskens doorgere den zou zijn zonder zich bekend te maken. De mijnwerker had de reis uit Heerlen naar Middelburg onder nomen om te vertellen, dat hij zich niet schuldig voelde omdat een fiet ser tegen zijn auto aanreed, toen de ze bijna stilstond. Bovendien was hij van mening ruimschoots de gele genheid te hebben gegeven om zich bekend te maken. Toch werd de mijnwerker gestraft, omdat hij vol gens de politierechter de kwestie met de politie had moeten regelen. (Advertentie) Glastuiners uit Kapelle verenigd in studiegroep Tijdens een bijeenkomst in de kantine van het veilinggebouw te Kapelle- Biezelinge hebben donderdagmiddag do glastuinders uit het rayon van de veilingvereniging „Kapelle-Bie- zelinge en omgeving" een studie groep opgericht. Het ligt in de be doeling, dat de studiegroep zich zal bezighouden met de teeltteclmisehe gegevens en afzetvragen, verband houdende met de glastuinbouw, wel ke in pel Ie en omgeving is begon nen en die van steeds grotere bete kenis wordt. De leiding van deze bijeenkomst, waarvoor een goede belangstelling bestond, berustte bij de heer J. Rui sen, assistent bij de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Onder de aanwe zigen bleek grote animo te bestaan om te komen tot een studiegroep, die nauw wil samenwerken met de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, de vei ling te Kapelle en met de Zeeuwse Groentetelersvereniging. Tijdens de ze vergadering werd een bestuur gekozen, waarin zitting zullen heb ben de heren J. Mol te Hansweert, J. Hermes en A. J. Berman te Ka pelle en J. Beenakker en J. Hengst dijk te Biezelinge. Als adviseurs zul len nog worden toegevoegd een ver tegenwoordiger van de veilingvereni ging en rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst. Besloten werd op geregelde tijden bijeenkomsten te beleggen om algemene problemen, waarmee de beginnende glastuinders te maken hebben, aan de orde te stellen. Subsidie R.K. geestelijke volksgezondheid verhogen Bij besluit van 12 januari 1959 werd de provinciale subsidie aan de r.-k. stichting voor geestelijke volksge zondheid te Terneuzen bepaald op ten hoogste f 16.000. Gedeputeerde Staten stellen voor deze subsidie over 1961 te verhogen met f 2500 en over 1962 en de volgende jaren tot wederopzegging met f 5000 per jaar. (Slot van pag. 3) schonken omdat hier blijkt te kun nen, wat in andere delen van de wereld nog niet mogelijk is. Wij hebben er onlangs reeds even op gewezen. Daar hebben anglica nen, die staan op een bisschop pelijk geordende kerk en presby terianen, die van een bisschop over 'net algemeen niet veel wil len weten en congregationalisten, die een in alle opzichten vrije kerk aanhangen en sterk de na druk leggen op de zelfstandig heid van de gemeente en metho disten, die zijn voortgekomen uit een opwekkingsbeweging en daar van nog alle kenmerken dragen, te zamen overeenstemming be reikt en zij hebben gevormd de Verenigde Kerk van Zuid-India. De Lutheranen, ook ahveer met bepaalde eigen opvattingen, zul len zich hierbij ook wel voegen, te oordelen naar het stadium waarin de besprekingen nu staan. Deze vereniging is niet zo niaar vanzelf gekomen. Een moeizaam onderhandelen van 28 jaar is er aan voorafgegaan. „Als U een mens wilt zijn, die gelooft in de noodzaak van bet zoeken en het vinden der kerken van elkaar, dan dient U deze besprekingen nauwkeurig te bestuderen", schrijft ds. Th. B. W. G. Grams- berg, die vanuit het nabije Cey lon een gedeelte van deze 28 ja ren heeft meegemaakt. Op '27 december 1947 is deze vereniging tot stand gekomen. Maar in 1946 vreesde men dat de begeerde eenheid voorlopig van de baan was en toen niemand bet eigenlijk meer verwachtte, is er een ommekeer gekomen. Toen heeft een anglicaanse bisschop een verklaring opgesteld en aan zijn mede-bisschoppen voorgelegd „dat. na de totstandkoming van de kerk van Zuid-India, hij en zijn vier broeders-bisschoppen bereid zouden zijn om het Avond maal te ontvangen uit handen van elke voorganger van de Kerk van Zuid-India. al of niet bis schoppelijk gewijd". Men stond hier voor de noodza kelijkheid van de intercommunie. Juist rondom de Tafel der Heren moest het duidelijk worden dat de kerken „die eenheid zoeken, elkaar in het laatste en diepste volkomen ernstig nemen". Onstuimig verlangen Het vorige jaar, op de jeugd-as- semblée te Lausanne, hebben de jongeren zich met een onstuimig verlangen uitgesproken voor een onbegrensde intercommunie. In New Delhi is nu dit verlangen ook ter sprake gekomen. Dit is enigszins afgeremd door de oude ren. Bedachtzaam hebben zij ge zegd dat men zo maar niet iets kan doen, zonder dat men weet wat men eigenlijk doet. Eerst moeten de kérken hun leer over het Heilig Avondmaal te zamen bestuderen. Maar in ieder geval gevoelt men een bevrijding in hetgeen er in Zuid-India is geschied en men vraagt zich af waarom hetgeen aldaar mogelijk is, ook niet mo gelijk zou zijn in Europa en Ame rika. Een dezer dagen kregen we het bericht onder ogen dat 82 Engelse theologen uit de Angli- kaanse Kerk. een brief hebben gericht tot de aartsbisschoppen van Canterbury en York, waarin een ruimere houding ten aanzien van de intercommunie met de vrije kerken wordt bepleit. Men wil de avondmaalsbedieningen van de presbyteriaanse kerken als wettig erkend zien en, daar mee samenhangend, willen de 32 de ambten van ouderling en dia ken in de verschillende kerken, als gelijkwaardig erkend zien. Nu is daartegen een andere open- brief gekomen van 53 leden van de Anglicaanse Kerk, die stellen dat. de „eucharistie" alleen kan worden bediend door iemand die door een wettige bisschop daar toe is gewijd, maar dit neemt niet weg dat met de brief van de 32 de vraag, die een van de meest dringende is, is neergelegd mid denin de Anglicaanse Kerk en we kunnen er van op aan dat we er nog wel meer van zullen ho ren, als was het alleen maar naar aanleiding van de interkerkelijke kapeldiensten van de studenten te Utrecht. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18