PAGIM atrix Vijf jaar propagandawerk voor „hygiënische leefgewoonten" FT* '7 houd dit boek schoon GOED GEKLEED GAAN wiü«n yds kok wil ïp houdt zijn kfHiksn fris sri win Wa PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 STICHTING BEVORDERING H YGIENISCHE GEWOONTEN: Benadering van jeugd en teenagers noodzakelijk, maar moeizaam proces ..Houdt dit boelc schoon!", een van de originele bladwijzertjes die de Stichting Bevordering Hygiënische Gewoonten verspreidt. Daarnaast wordt propaganda ge maakt via tentoonstellingen, ka dercursussen voor diverse groepe ringen, lezingen en radio-cause rieën werkzaamheden waarbij stichting en bureau een rugge- steuntje krijgen van een „Raad van Advies" waarin deskundigen op het terrein van gezondheids zorg, sport, onderwijs en organisa ties voor jeugdwerk en toerisme zitting hebben. Vooral: de jeugd Nogmaals: concrete resultaten vallen moeilijk aan te wijzen over deze vijf jaar propaganda. „Al is het natuurlijk wél een concreet resultaat, dat onze Stichting steeds meer contacten krijgt", zegt de directrice. „En ook zijn de mensen tijdens de laatste tien. vijftien jaar ongemerkt steeds meer (Van onze redactrice) ..Onze stichting heeft eigenlijk een onbegrensd werkterrein. Vooral de grote groep teenagers krijgt te weinig voorlichting over het begrip hygiënische leefgewoonten: het-is een groep, die vrijwel niet bereikt wordt en die weer een werkgebied apart vormt". Deze opmerking valt op zeker ogenblik tijdens een ge sprek met mejuffrouw mr. M. Prillevitz, directrice van het bureau van de Stichting Bevordering Hygiënische Gewoonten. Een stichting die in september 1956 het levenslicht zag en dus nu ruim vijf jaar arbeid achter zich heeft. Arbeid, die tot doel heeft om de Nederlandse bevolking begrip voor het aankweken en onderhouden van hygiënische leefgewoonten bij te brengen tot welzijn van die hele Nederlandse bevolking! „Concrete resultaten van die vijf jaar propaganda Die zijn eigenlijk moei lijk aan te wijzen", zegt mejuffrouw Prillevitz: jonge levendige vrouw, die twee jaar geleden tot directrice werd benoemd van het bureau der Stich ting, dat aan de Scheveniugseweg 62 in Den Haag is gevestigd. De voor raad propagandamateriaal die zij in dat bureau ban tonen, spreekt overi gens duidelijke taal over het werk van de Stichting! Suggestieve blad wijzers met de vermaning om netjes met boeken om te springen, jeugd- platen die even suggestief zijn en de jeugd op het hart drukken „geen smeerpoets te zijn", een uitstekend verzorgde brochure voor de huisvrouw over hygiëne in de huishouding: het zijn slechts enkele exemplaren uit het voorlichtingsarsenaal van de Stichting. rijp geworden voor dit soort voorlich ting waarschijnlijk mede ten gevol ge van de moderne woningbouw waar in de sanitaire voorzieningen steeds beter zijn geworden. Al wordt de bad- cel nog lang niet altijd beschouwd als een onderdeel van de woning, dat re gelmatig door alle gezinsleen dient te worden gebruikt!" Vooral de jeugd vormt een belang rijk werkterrein voor de Stichting. Die jeugd moet in de eerste plaats via de scholen bereikt worden en dat is en blijft nog steeds een tamelijk moeizaam proces, dat ex tra werk met zich meebrengt. Veel hangt hier natuurlijk af van de medewerking uit onderwijskrin gen, veel ook van de hygiënische outillage der scholen. In heel veel oude schoolgebouwen immers treft men niet eens een wasgelegenheid aan.... Om de jeugd te benaderen, streeft de Stichting naar samenwerking met de i verschillende jeugdorganisaties. Samenwerking is er voorts ook met de Nederlandse Kampeerraaü. want I de kampeerders vormen 's zomers ook een niet te verwaarlozen sector van het werkterrein der Stichting. En een speciale plaats wordt ingenomen door de teenagers: de groep die een zo aanzienlijk deel van de oevolking uit maakt en waaraan op alle mogelijke terreinen zoveel aandacht besteedt wordt. „Die teenagers", zegt mejuf frouw Prillevitz, „vormen voor ons een groep die vrijwel niet te bereiken valt. Ze Krijgen weinig of geen voor lichting over het onderwerp' hygiëne en we kunnen gerust zeggen, dat ze voor ons een werkterrein apart vor men...." Een terrein, aan de ontgin ning waarvan de Stichting in de na bije toekomst dan ook bijzondere zorg zal blijven besteden! Douche of bankstel? Nog een categorie die hygiënische voorlichting behoeft, is die van de sportbeoefenaars, en er is dan ook een brochure over „sport en hygiëne" in voorbereiding, evenals een exem plaar over „kamperen en hygiëne". De kinder-vakantieverblijven verdie nen ook de nodige aandacht, men werkt voorts zoveel mogelijk samen met de kruisverenigingen in Neder land, en met vrouwenverenigingen zoals bijvoorbeeld de Plattelandsvrou wenbond, die dit jaar met een kader cursus over hygiëne en wat er alle maal mee samenhangt is begonnen. En dan is er vanzelfsprekend de grote groep van huisvrouwen: de Nederlandse huisvrouw, met haar aureool van huiselijke helderheid... Oók een groep die, ondanks dat aureool, nog wel wat voorlichting kan gebruiken! Die voorlichting bereikt de Nederlandse huisvrouw via lezingen die door vrouwen verenigingen kunnen worden aan gevraagd of bijvoorbeeld via de oudercomités van sommige scho len, terwijl ook aan bejaarden af en toe voorlichting wordt ver strekt. De lezingen zijn op de prak tijk afgestemd, want zo kan men op het bureau van de Stich ting vernemen cr bestaan regio nale verschillen in de interesse, die men in diverse streken van het land voor- hygiënische voorlichting heeft. „Ons werkt draait eigenlijk om een verzameling allemaal kleine zaken' zegt mejuffrouw Prillevitz. „Het gaat om de kleine hygiënische gewoonten van elke dag, en om het aankweken van het begfip dat hygiëne niet alleen zichtbare helderheid en schoonheid betekent, maar ook gezondheidszorg omvat. Denk maar eens aan de voed selvergiftigingen tijdens warme zo merdagen, die door hygiëne kunnen worden voorkomen!" Zij vat tenslotte de houding van de Nederlandse huisvrouw tegenover de propaganda van hygiënische leefge woonten in een paar woorden samen: „De Nederalndse huisvrouw moet bij wijze van spreken op zeker ogenblik kiezen tussen de douche en het bank stel en dat is niet altijd even gemak kelijk voor haar! Maar we hebben goede hoop, dat de douche in steeds meer gevallen het pleit zal winnen...." Over kerstboomverlichting en „hobby-machines" In het decembernummer van de Consumentengids maandblad van de Nederlandse Consumenten bond komt een tweetal uitge breide artikelen voor over onder werpen, waarvoor ongetwijfeld le vendige belangstelling zal bestaan. Artikel nummer een handelt over elektrische kerstboomverliclitingen waarvan de Consumentenbond een aantal gangbare merken heeft ge test op vorm en uitvoering, snoe ren, gloeilampjes, stekkers en „kortsluitingscontact". Van het tweede artikel zullen de doe-het-zelvers watertandenhet gaat over merken, mogelijkheden, kwaliteit en prestaties van een aantal „hobby-sets" ofwel doe-liet- zelf machines. Aspirant-kerst- boomversierders en fanatieke knutselaars kunnen dit december nummer a raison van drie kwart jes bestellen by de Nederlandse Consumentenbond, Huygensstraat 27 te Den Haag: hetzn door inslui ting van postzegels, bij de aanvra- - ge, hetzij door overschrijving van liet bedrag op gironummer 27874. Advertentie begint met nylons PROEVEN en KEUREN, bay alleen maar a gebeuren 4, nitraten &'SfcuT, ja ssc-u, ook Uw lichaam moet ge liassen Vooral in de keuken is hygiëne belangrijk.' Deze propaganda- plaatjes van de stichting spreken duidelijke taal over dit onderwerp In december-feestmaand: „Gevaarlijk speelgoed" kan kinderogen kosten! Wie „gevaarlijk speelgoed" zegt, denkt meestal in de eerste plaats aan instrumenten als katapult, pijl en boog, blaaspijp, speelgoedspeer en pistooltje: allemaal zaken waarmee de jeugd vaak geïnspireerd door strip of film in het vuur van het spel niet altijd even voorzichtig om gaat. Als er met zulk „speelgoed" dan een ongelukje gebeurt, zijn het meest al de ogen van de landeren, die het moeten ontgelden en die soms zelfs onherstelbaar beschadigd worden. In de feestmaand december komt rond de jaarwisseling nog een ander ge vaarlijk soort „speelgoed" op het ta pijt: het vuurwerk. De vereniging ter voorkoming van blindheid heeft gedurende enkele ach tereenvolgende jaren een enquête in gesteld naar ongevallen op* dit terrein rondom oud-en-nieuw voorkomen, en moest ieder jaar opnieuw constateren dat rondom de jaarswisseling de oog- klienieken telkens enkele honderden oogongevallen moesten behandelen allemaal tengevolge van het afsteken van vuurpijlen en soortgelijk vuur werk. En niet zelden, zijn er kinderen bij de slachtoffers! Vuurwerk is geen. kinderspeelgoed en ouders, die gewend zijn om hun kinderen op oudejaarsavond op eigen initiatief met zulke explo sieve spulletjes te laten „spelen", doen er goed aan zich de slagzin van de Vereniging ter voorkoming van blindheid in te prenten: „Ge vaarlijk speelgoed kost kindero gen!" Die slagzin van vier woorden is in zijn kort-en-bondigheid waar schijnlijk suggestiever dan een el lenlange pedagogische verhande ling.... Advies Consumentenbond Naar keuringsdienst met klachten over „kerstwijn"! Het kopen van wijn is een „kwestie van vertrouwen", een kwestie die in deze maand van kerstdiners en oude- jaar-avondetentjes weer dubbel ac tueel is. De huisvrouw die geen wijn- kenster is en haar kerst- en oude- jaarsmenu's met een wantje wil op vrolijken, staat als een kat in een vreemd pakhuis te midden van al die i merken en aantrekkelijke etiketten. Ze gaat bij haar keuze tenslotte, al dan niet aarzelend, af op het jaartal en de plaats van herkomst die op het I etiket vermeld staan maar ze weet nooit zeker of dit vertrouwen gerecht vaardigd is en of de gegevens altijd juist zijn. De Nederlandse Consumentenbond heeft tenminste van diverse leden klachten gekregen, waaruit, af te leiden viel dat met dergelijke aan duidingen niet zo heel nauwkeurig wordt omgesprongen. Om het pro- dukt aantrekkelijker te maken, zün die aanduidingen dikwijls ge flatteerd of zelfs pertinent, onjuist! De Consumentenbond illustreert dit met een geval, waarin een „Beaujolais van 1955" noch Beau- jolais, noch van het jaar 1955 bleek ïe zjjn. Het voorschrift van de Warenwet dat wijnen, voorzien van een „uitdrukke lijke herkomstaanduiding, moeten vol doen aan de eisen welke in de reële handel hier te lande gelden voor de betreffende wijnsoort van de aange duide herkomst", geeft de leek ook maar weinig houvast! Daarom advi seert de Consumentenbond iedereen die positieve klachten over een ge kochte wijnsoort meent te heben, zich te wenden tot de Keuringsdienst in zijn ressort. De keuringsdiensten on dernemen namelijk periodieke „smaakproeven" in samenwerking met wijnproevers-deskundigen. Wie dus twijfelt a?tn de kwaliteiten van haar „kerstwijntje", kan haar be denkingen aan de Keuringsdienst voorleggen: op die manier draagt ze bovendien haar steentje bij tot de be strijding van knoeierij op dit gebied. Ramen lappen met citroen Citroenen kunnen voor zoveel huis houdelijke doeleinden worden ge bruikt' dat er een hele pagina in een huishoud-encyclopedie over vol te schrijven valt: voor het wegbleken van vlekken, het blank maken van de huid, het opknap pen van koperwerk. Ook ramen, spiegels, tegels en houtwerk wor den opvallend schoon, wanneer in het sponswater twee halve citroen schillen worden gedaan. Al wer kend blijven dan niet alleen de handen, maar ook dc zeem blank en zacht een resultaat, dat bij de moderne synthetische schoon maakmiddelen meestal ver te zoe ken valt! „Menige vrouw neemt door haar zor- j gen, voor zichzelf tc weinig tijd": een i goedbedoeld advies aan de huisvrouw 'om niet. alleen huis en Haard, maar ook zichzelf te verzorgen. Huisvrouwen als beursspeculanten: Ze „gokken" niet, zijn voorzichtig, maar willen snelle resultaten! drijven en met de verschillen de methoden van geldbeleg ging bezig te houden, voor zij ook maar één waardepapier kopen. Uitermate leerrijk is het ook, zich een of twee maanden lang te oefenen in de schijn aan- en verkoop van effecten. Daardoor scherpt men blik en neus voor de ont wikkelingen op de effecten- markt. De meeste vrouwen hebben er erg veel plezier aan. Zij worden daardoor zeker- der". (Van een speciale correspondent). Londen, december Tussen (le 45 en 55 procent van <le „kleine aandeelhouders" in Engeland zijn vrouwen. Aan deze ontwikkeling hebben de Britse kranten zich reeds voor een groot deel aange: past door tegenwoordig vaak eco nomische artikelen en berichten over de ontwikkeling op de effec- tenmarkt zodanig te laten schrij ven, dat zij niet alleen door „uil- gekookte" vakmensen doch ook door leken, dat wil dus ook zeg gen de huisvrouw, gelezen en be grepen kunnen worden. De arti kelen in de bladen houden zich bezig' met de verschillende soor ten waardepapieren, met de bere kening van dividenden, met marktonderzoek en met de ver schillende mogelijkheden en kos ten van kapitaalbologging. Zij hebben reeds tot gevolg gehad, dat beleggingsmaatschappijen en beursmakelaars overstroomd zjjn met brieven om inlichtingen. Schrijfster van één reeks artike len was mevrouw Margot Nay- lor, een charmante, humoristi sche vrouw van rond de vijftig, die beschouwd wordt als een dei- meest deskundige economische redactrices van Engeland. ..Ook de eenvoudige huisvrouw en hel: werkende meisje hebben sinds kort ontdekt, dat het beleggen van geld helemaal niet zo'n ge heimzinnige en onbegrijpelijke zaak is", meent mevrouw Naylor. ..Maar gelukkig is het ze ook duidelijk geworden, dat zij hun ,geld alleen dan met voordeel kun nen beleggen, wanneer zij zich werkelijk vertrouwd weten te ma ken met het gehele beleggings- En welke aandelen kopen vrou wen nu? Wanneer zij niet door een vakman van advies worden gediend, geven zjj duidelijk dc voorkeur aan de papieren van do verbruiksgoe,derenindustrie, waarbij het dus om „waarden" gaat, die liaar hekend en ver trouwd zijn. Vrouwen zijn volgens de mening van mevrouw Naylor meestal ongeduldig en willen snel le resultaten. In het algemeen zijn zy ook geen goksters. De meeste zijn voor zichtig, informeren tevoren gron dig en houden van liet tastbare en bekende. En dat verklaart ook liet grote aandeel van vrouwelijke aandeelhouders bij de fabrikan ten van reinigingsmiddelen, merk artikelen in de levensmiddelensec tor en de grote warenhuizen. ~örw ozcutv Q tOi OZÓUH) Misschien heeft U er niet eens zó van opgekeken de publieke opinie krijgt tegenwoordig wel heviger schokken te verduren maar voor mijn gevoel was het toch een heel vreemde gewaarwording om daar zo maar opeens die verloren gewaan de Anneke Beekman gezond en wel, knap en goedgekleed openlijk in de krant le zien staan, en haar te horen vertellen dat zij in Frankrijk heeft ge studeerd dank zij „Tante Bets", die met haar handen" voor studie en bo terham het geld bijeen heeft verdiend. En wie nu na de eerste vei-bazing de reacties van de grote „men" leest waarvan de rubriek Ingezonden Stuk ken bij alle bladen de betrouwbare ba rometer is die zal daarin dadelijk diezelfde opluchting kunnen consta teren. Het zou mij zelfs niets verwon deren als vele vrouwen het roerend eens waren met één goedmoedig com mentaar, dat ik dezer dagen in een der grote landelijke bladen aantrof. De strekking daarvan kwam onge veer neer op: „Wat doet het er ten slotte toe in welk milieu of welk ge loof dit kind is opgevoed? Zij leeft en is gezond, dankzij een vrouw die in de oorlog daarvoor haar leven heeft gewaagd en daarna haar eigen vrij heid op het spel heeft gezet voor haar ideaal. Laten wc nu alles maar laten zoals het is en laat Tante Bets maar gauw- uit haar schuilhoek tevoorschijn ko men. om haar welverdiende gratie te krijgen". Hat is misschien een kille douche na dit hartverwarmende plei dooi als ik in ale bescheidenheid wens aan te voeren dat ik dit een hoogst gevaarlijk en ondemocratisch standpunt vind. Een regelrechte illu stratie van het veelomstreden: Het doel heiligt de middelen. En het verbaast mij eerlijk gezegd bovenmate, dat het rechtsgevoel in staat blijkt zich langs dergelijke kron kelpaden te bewegen. Wij hebben juist twee opzienbarende gevallen achter de rug, waarin dat zelfde gezonde rechtsgevoel zich door de garig van zaken diep gekwetst voelde, en zelfs geneigd was van pure opgewondenheid door te slaan. De Baarnse moorzaak en het Stap horster volksgericht riepen boide hef tige reacties op van: Wat zullen we nü hebben Bestaat er misschien nog zoiets als récht in Nederland of kan ieder dat maar in eigen hand ne men? Waar gaan wij op die manier héén? Er zijn zaken die men niet néémt, er is een publieke opinie die heel zuiver aanvoelt waar in een ge zonde democratie de particuliere vrij heid ophoudt en de gemeenschappelij ke gebondenheid begint, wil men niet tot de ergste dictatuur vervallen. Maar nu, in 't geval Anneke Beek man, begint ook menige door Baarn en Staphorst vertoornde huismoeder uit een ander vaatje te tappen. Het kind is wettelijk meerderjarig en dankzij die tante Bets behoorlijk in staat op haar eigen benen te staan wat willen wij nog meer Laat dat half jaar gevangenisstraf nu ook maar schieten: zij heeft het ten slotte allemaal zo goed bedoeld... at beweren wij eigenlijk, wan neer wij zo redeneren? Dat de strafbaarheid van een daad niet door de wet wórdt bepaald, en dus door het strikte rechtvaardigheids principe maar door de bedoeling en de afloop. Dat wij, gezien de re sultaten, het maar op een akkoordje moeten gooien met de rechtszekerheid en de bescherming door de overheid van het minderjarige, nog wel ouder loze kind. Dat het onttrekken van zo'n kind aan dc wettelijke voogdij, aan de eigen familie en aan de geloofsgemeenschap van de overleden ouders geen straf baar feit mag worden genoemd zolang de bedoeling daarvan maar loffelijk is en de resultaten van die onttrek king maar gunstig uitvallen. Dat wij hiermee de bescherming van alle minderjarige wezen op losse schroeven zetten, de zin van dc voog dijschap aantasten en de deur open zetten voor de ergste persoonlijke wil lekeur ontgaat blijkbaar heel wat goedhartige en moederlijke naturen. ryij vergeten te bedenken, als zij.zo toegeeflijk de vlucht en het ver stoppertje spelen van „Tante Bets" door de vingers zien. omdat „die zich zo aan het kind had ge hecht en er zoveel voor heeft overge had", dat er honderden vrouwen zijn geweest die niet zo in het volle licht van de publiciteit hebben gestaan en wier namen niet eens bekend zullen worden, die dezelfde risico's hebben gelopen en dezelfde persoonlijke moed hebben betoond. Die zich ook met warme genegenheid aan haar pleegkind hebbeii gehecht en die desalniettemin na dc oorlog met een bloedend hart haar Anneke weer hebben afgestaan aan de familie of 'n Joods pleeggezin, zonder het mis schien ooit terug te zien. Omdat zij respect hadden voor de rechtmatigheid van deze aanspraken, zich terdege bewust van de tijdelijk heid van haar pleegmoederschap, met voorbijzien van haar eigen gevoelens. Om openlijke hulde of dankbetoon hebben zij nooit gevraagd, maar het kan toch geen kwaad ons haar res pect voor wet en familieverband dankbaar tc herinneren juist nu. SASKIA Ik raad vrouwen daarom meestal aan, zich eens drie maanden lang intensief met al gemene financiële problemen, met de structuur der grote be- HANDCREME

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 10