WILLEM II Wereldraad eindigde met „oproep tot beginnen" SUNIL MORGEN SUNIL HALEN GRIEP! GEEN NIEUWE FEITEN IN F.L.N.-VERVALSINGSZAAK NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASM'ÜDEL MEVROUW VAN MOORST CONTRA WEEKBLAD Chefarine 4 DONDERDAG 14 DECEMBER 1961. PROVINCIALE ZEEUWSE C OUR AN T 33 DE ASSEMBLEE IN NEW DELHI (slot) „Opnieuw nemen wij roeping aan onze eenheid zichtbaar te maken" (Door ds. S. G. Klijn). De stilte van de kerkdienst, waarmee dr. Martin NiemöUer de derde vergadering van dè Wereldraad van Kerken besloot, werd opgevolgd door liet terstond losbrekende lawaai van de technische afbraak van zo'n assemblée: gehamer en geklop, gesjouw met schrijf machines, opladen van stoelen, zich weghaastende mensen, laatste groeten: God bless you, Adieu, Auf WiedersehenDe vergadering van de Wereldraad van Kerken te New Delhi is ten einde. Nog zo dicht met de neus op de feiten en midden in deze luidruchtige rommel kan een terugblik op deze 18 dagen kerkelijk wereldoverleg maar zeer voorlopig en onvolledig zijn. Wat zijn de eerste indrukken? Zyn er verrassingen, teleurstellingen, nieuwe, ontwikkelingen? Niet verrassend, maar toch verheugend is de intensiteit van dit oecu menisch festival geweest, dat werd gekenmerkt door de groei in variëteit der deelnemende kerken. De jonge kérken, die hun intrede deden in de familie, hebben zich direct volmondig laten gelden. De toevloed van Orthodoxe Kerken van achter het IJzeren Gordijn, heeft de gang der besprekingen mede gestempeld. Daardoor echter is het ook weer moeilijker geworden iets gemeenschappelijk te zeggen, een moeilijkheid, die evenredig groeit met het aantal kerken, dat de Wereldraad omvat. Tegen die achtergrond is het dan wél verrassend, dat de rapporten zoveel punten van overeenstem ming opleveren en telkens birjk geven van gemeenschappelijk in zicht en gezamenlijk aanvaarde taken. De deelnemende kerken hebben de Wereldraad duidelijke marsorders gegeven, wel met ze kere ruimte tot manoeuvreren, maar dat dan toch op goed afge bakend terrein. Oudste en jongste samen Wellicht een van de interessantste feiten van New Delhi was de eer ste confrontatie, die hier plaats had tussen de oudste en de jong ste kerken ter wereld: de kerken der oosterse orthodoxie, zoals de Russische, en die van Afrika en Azië. In beide kerkengroepen ik heb dat in diverse gesprekken met hun respectievelijke deelne mers kunnen vaststellen had men het gevoel, dat er „iets ge beurde", een ontdekking, een on bekende ervaring. Elk dezer ker ken, kwam. tot de conclusie,, .dat men elkaar tot heden onbekend was gebleven en dat men elkaar nu eerst in het vizier kreeg. Het mystieke aspect van de ortho doxie maakte sterke indruk op de jonge kerken van Azië en Afri ka, terwijl anderzijds die kerken van eeuwenoude tradities met enige verbazing keken naar het jeugdig enthousiasme der jonge volken met hun nieuwe zelfbe wustzijn. Het was een interessant voorbeeld van oecumenische scheikundezo als dr. Visser 't Hooft het uit drukte. Vooral de kerken van 'Rusland en Azië hebben ingezien, dat zij nauwere betrekkingen met elkaar moeten onderhouden. Zij hébben gemeenschappelijk, dat zij beide in een volkomen niet- christélijke wereld hebben te le ven en van het evangelie te ge tuigen Uit de kinderschoenen De oecumenische beweging groeit ook dat heeft New Delhi bewezen al meer naar de volwassenheid. Er is een behoorlijk stuk gezond verstand opgebracht door de assemblée. Wilde voorstellen, die een enkele keer werden ingediend, werden rustig geargumenteerd terzijde gewezen. Toch is zo'n oecume nisch samenzijn voor velen, met name voor de nieuwelingen, ook een leerschool van nog maar la ger onderwijs in oecumenisch denken. Sommigen konden nog niet terstond begrijpen, wat daar in kan en wat niet kan. Vandaar dat hier en daar ook nog wel een nationaal theologisch stok paardje werd bereden. Aan de westerse overmacht is danig geknabbeld, reeds door de toeneming van het aantal kerken uit Azië en Afrika. Hoewel de oecumene nog veelszins door wes terse denkarbeid en ervaring wordt geleid, is er toch een duide lijke opmars in de richting van een oecumenische theologie te be speuren, waarin steeds meerdere gestalten van het christelijk ge loof een aandeel nemen. Wat de drijvende krachten achter de assemblée be treft: Billy Graham, als speciale gast van de Wereldraad aanwezig, lieei't, hoewel reeds vroeg vertrokken, aan de pers als zijn mening te kennen gege ven, dat liet ware enthousiasme des Geestes hier in mindere mate voorhanden was dan op de vori ge vergadering in Evanston. Daartegenover mag gelden, dat zowel in Amsterdam in 1948 als in Evanston in 1954 werd gewor steld om visies en ideeën. Hier echter, zei dr. D. T. Niles, is nu een gemeenschappelijke basis ge vonden en daarop geldt allereerst de vraag: wat gaan wij samen dóen Dat spreekt wellicht minder aan dan brede verhalen over visie en verten des geloofs. maar de we reld is er meer mee gebaat. Dc bereidheid lot de daad en niet alleen tot plechtige woorden, heeft de vergade ring gestalte gegeven in een aan- New Dehli zondag voor televisie H Zondagmiddag van vijf tot zes zal uit de Bergkerk te Amers- f...ort een televisieuitzending plaatshebben van een samen- komst, waarin de uit New M Delhi teruggekeerde Neder ig landse deelnemers van de as- semblée van de Wereldraad van Kerken zullen worden ont- vangen. Enkele hunner, o.a. ds. C. M. de Vries (Luthers), prof. Jf jhr. dr. AJting von Geusau H (r.-k.) en dr. J. Blauw (gere- H formeerd) zullen een kort ver- li slag- geven van enkele belang- rijke punten dig aan de orde zijn gesteld. Gemeenteleden m zulen vragen stellen. Het kerk- koor onder leiding van mej. Zijlstra verleent medewerking. De bijeenkomst staat onder, iei- j§j ding van dr. P. A. Elderen- bosch, voorheen te Kloetinge. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII tal duidelijke verklaringen over de vragen, die de wereld van nu en de kerk in haar midden bezig houden. Daarbij is geen probleem, hoe netelig ook, opder de tafel gewerkt. Zowel Angola als het antisemitisme, zowel politieke ty- rannie als de koude oorlog en zijn noodlottige dreigingen, kwamen breedvoerig aan de orde. Een be roep aan dc kerken zelf zegt: spring er midden in. Verlaat elke geïsoleerde positie. God vraagt de wereld en de mensen te dienen in de actuele nood en spanning, waarin de gehele mensheid ver keert. Gelofte Een onopvallende, maar mogelijk verstrekkende daad was de uit zending van een boodschap, die door de ledenkerken weer aan al haar gemeenten zal worden door gegeven. Zij omvat de volgende gelofte: „Wij erkennen Jezus Christus als de Heiland der mensen en als het licht der wereld. Te zarnen aan vaarden wij Zyn gebod. Opnieuw verplichten wij ons onder de men sen van Hem te getuigen. Wij stellen ons ter beschiklöng om alle mensen In liefde te dienen, in die liefde, die alleen Hij ons schenkt. Opnieuw nemen wij de roeping aan onze eenheid in Hem zichtbaar te maken. Wij bidden om de gave van de Heilige Geest voor onze taak". Geen stichtelijk slotwoord. God zij dank. Eerder een oproep om opnieuw te beginnen. Extra Senoritas van Willem II, het fijne sigaartje dat zo lekker licht in de mond ligt. In de nieuwe fleurige blikverpakking van 50 stuks die Uw sigaartjes in topconditie houdt (14 ct. per stuk). Een altijd ge waardeerd geschenk. Extra Senoritas, op elk moment vandedag even prettigdaarom roken heel wat jonge en oudere mannen nooit iets anders. En nóg meer rokers vinden het zeker een prettige afwisseling! sigaren, klein of groot; in elke prijs klasse beter. Door betere tabakken en zorgvuldige fabricage. JOOP Z. WEER VOOR RECHTER Nader onderzoek bracht niets aan het licht Uit het nadere onderzoek, dat de rechtbank in Amsterdam vorig jaar november in de zaak tegen de van valsheid in geschrifte beschuldigde Amstelveese drukker-publicist Joop Z. gelastte, is niets gebleken waar de ten name van Anne Nicolle Ie Tonedic staande carte d'identité val selijk is opgemaakt. Dit is deze week medegedeeld tij dens de voortgezette behandeling van de zaak tegen Z., die eind vorig jaar wegens medeplichtigheid aan vals heid in geschrifte een gevangenis straf van zes maanden met aftrek tegen zich hoorde eisen. Advertentie Het ging om ongeveer 300 nage maakte Franse identiteitskaarten, die in de drukkerij van Joop Z. wer den gedrukt en die bestemd waren voor illegaal in Frankrijk verblijven de Algerijnen. Ook in het in juni in Amsterdam gevoerde valsemunters- proces speelden deze identiteitskaar ten een rol. De raadsman van Joop Z., mr. J. G. Petersen, concludeerde tot vrijspraak omdat naar zijn me ning een verdachte niet kan wor den veroordeeld wegens mede plichtigheid aan een misdrijf, waarvoor de hoofddader niet strafbaar is gesteld. Evenmin ge loofde hg dat de rechtbank het door. de officier van justitie mr. H. E. van Renesse in zijn requi sitoir aangehaalde ai-rest van de Hoge Raad uit 1894 van toepas sing kan verklaren. Volgens dit arrest lean medeplichtigheid aan een in het buitenland gepleegd misdrijf, dat daar niet strafbaar is, hier toch worden vervolgd. „We weten niet waar het misdrijf (het vals opmaken van de identi teitskaart) is gepleegd, en een ver oordeling kan dus niet volgen", zo meende mr. Petersen. Hij betwistte bovendien of Z. het voornemen heeft gehad tot het plegen van een mis drijf. Dit voornemen was naar zijn mening afhankelijk van het oordeel van de hoofddader, die het drukwerk moest beoordelen. Bovendien wees hij erop dat de beide verdachten in het valsemunterspro ces (S. en R.) voor hun medeplich tigheid aan valsheid in geschrifte werden vrij gesproken. Hetzelfde dient nn volgens mr. Petersen t.a.v. Joop Z. te geschieden. De rechtbank zal op 2.1 december a.s. uitspraak - doen. Frankrijk houdt vast aan eigen strijdmacht Premier Debré heeft de senaat dins dag meegedeeld, dat hoewel Frank rijk prijs stelt op het westerse bond genootschap „niets een nationale strijdmacht kan vervangen" voor de verdediging van de Franse belangen. Debrés toespraak was van groot De- lang gezien de huidige ministerscon ferentie te Parijs, de jaarlijkse bij eenkomst van de ministerraad van de NAVO en de zitting van de West- europese Unie. Het is volgens de premier niet zo dat Frankrijk een op zichzelf staan de defensie op zal bouwen, „maar het zou een onvergeeflijke zonde zijn tegen het gezonde verstand om te geloven dat de bevestiging van de Atlantische en Europese solidariteit zou leiden tot het verdwijnen van specifieke eisen van onze eigen ver dediging", aldus Debré. Motie van afkeuring tegen Franse regering Franse socialistische en radicale af gevaardigden in de nationale verga dering hebben dinsdag een motie van afkeuring tegen de regering inge diend. De motie zal donderdag wor den behandeld. Zij bestaat slechts uit de woorden: „de nationale vergade ring besluit tot afkeuring van het re geringsbeleid", zodat alle tegenstan ders de motie kunnen steunen. Men verwacht niet dat de regering door de motie in gevaar zal worden gebracht, hoewel in de wandelgangen is opgemerkt dat een aanzienlijk aan tal afgevaardigden om diverse rede nen voor de motie zullen stemmen. Later keurde de vergadering de be groting met 307 tegen 192 stemmen definitief goed. In deze begroting zijn nieuwe belastingen en economi sche maatregelen voorgesteld. De se naat had haar gisteren voor de derde maal verworpen, nu met 131 tegen 93 stemmen. Mevrouw Gé Langendijk-van Moorsfc te Valkenburg-Houthem deelt mee stappen te hebben ondernomen om opheldering te verkrijgen over pu- blikaties over Anneke Beekman in een Antwerps geïllustreerd week blad. Volgens dit weekblad zouden zijn publikaties zijn ontleend aan een door mevrouw Van Moorst bijge houden dagboek. Mevrouw Langendijk-van Moorst verklaart noch rechtstreeks noch in direct contact te hebben gehad met genoemd weekblad, noch aan iemand het haar toegeschreven dagboek ter publikatie te hebben aangeboden. Het weekblad zegt in een reportage „De waarheid over Anneke Beek man" te zullen brengen „aan de hand van dossiers en dagboekbladen van bij deze zaak intiem betrokken personen". Bij herhaling wordt ver volgens geciteerd uit „het dagboek van de dames Van Moorst" of uit „het verkorte dagboek van de dames Van Moorst". Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek <e maften I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! SUM Glazen te is je co üWtaa f c.ao Hanige JtrïpwipiMng 40 tollenen fV50 Vcorcfliae «Utsn tOO t&iSeB f3.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5