baby voeding Hoge Autoriteit geeft fouten toe POLITIE WAARSCHUWT TEGEN TELEVISIE VERZEKERING BELGIË VERKOOPT OVERSCHOT BOTER TEGEN HALVE PRIJS Gesmolten en verpakt in glazen potten DONDERDAG 14 DECEMBER 1961. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r Ze zijn het roerend eens, Kees heeft de capacitei ten om te roerenzegt de een. De ander voegt er aan toe en hij weet hoe-d-ie moet verkopen". Een jaar geleden zaten ze om een tafel en gaven mekaar op een gegeven moment een hand: het com pagnonschap was gesloten, In het molenaarsvak zat toch de klad en vertegenwoordiger zijn is ook niet alles. Nu staat er in Driewegen een fabriekje, waar van de eigenaren zeggen, dat het het enige in Zee land is. Een echt Zeeuws fabriekje in Molenaarszoon Kees Mol is één van de firmanten van het fabriek je in Drieivegen. De andere fir mant Is M. Kriekaard. vullen zij de voeding, die uit te voorschijn komt. Foto's P.Z.C. Vlakbij liet spoorlijntje voor het bietenvervoer staat in Driewegen het fa briekje in babyvoeding. Aan de buitenkant zie je het er niet van af. Eigenlijk zou er een groot bord moeten staan „hier maakt men babyvoe ding". Zoals er overal in Zee land kond' moest worden ge daan van die babyvoeding. Maar er zou op die reclame platen niet een blozende baby opgewekt kraaiend in zijn moeders armen zijn afge beeld en een glimlachend ge zicht van de moeder, die in een slurf zegt „daar zit pep in". Nee, die reclameplaten van babyvoeding zouden een koeiebaby tonen. Een kalf met een logge kop en beetje domme ogen. Want die baby voeding uit Driewegen is be stemd voor mestkalveren. let fabriekje is aangebouwd tegen de stompe molen van „De Grenadier". De molen is ver vallen en oud. Grootvader, vader en zoon Mol hebben er meel ge malen. Maar Kees Mol van 26 jaar, de zoon, zag het er niet meer in. „Je moet met je tijd mee gaan", dacht hij. Toen ze van de vereniging tot behoud van molens in Nederland naar „De Grenadier" kwamen ky= ken en wel voelden voor een res tauratie, vond Kees Mol, dat het geld wel beter kon worden be steed. „We kunnen beter een fabriekje zetten", zei Kees tot zijn vader. En vader Mol ging ermee ak koord. In plaats van aarzelend rondwen telende wieken op een gerestau reerde molen staat er nu tegen de molenstomp een hal met een ma chine, die 3000 toeren per minuut draait. Daaruit komt de baby voeding. Da zat allang in mijn kop", zegt de jonge Mol. Zoiets - zat ook in de kop van MM Kriekaard. Ze hebben eerst ge- experimenteert! met negen baby- al koeien en ze begonnen daarmee op l april I960. Acht maanden later draaide de machine zyn 8000 toeren per minuut. Kees Mol is molenaar gebleven en Kriekaard werd de zakelijke lei der. Mol loopt in een morsig blau we overall rond en stommelt op zijn grauwe klompen voortdurend door de fabriek, tussen de zakken melkpoeder en vet door. Zijn alpi- nootje is wit bestoft en aan zijn stugge bruine haar hangt het ge? klonterde melkpoeder. Hij klimt de trap op naar de grote trommel, waarin twee schoepen tegen elkaar indraaiend de 20 ingrediënten van de kunst melk voor de koebaby's vermen gen. Aan de onderkant van de „finisher"' worden de zakken ge vuld met de droge melk: 200 zak ken per dag. Zakken mejt het opschrift „veevoeder niet be stemd voor menselijke consump tie". Babyvoeding Lekker man! Kriekaard zoekt meer de klan ten op met het autootje. Hij zit soms achter het tafeltje in het kantoortje met de twee verdordë planten op een keuken stoel en houdt de boekhouding bij. Wanneer Jiij daarmee klaar is trekt-ie een stofjas aan over zijn vette pak en komt hij zijn com pagnon helpen met het vullen van de zakken. „Het is kunst, dat is het", zegt Mol peinzend. Hij is de wat dro merige, maar handige molenaar. Kriekaard is zijn tegenpool: de gewiekste, snelle verkoper, die je voor de vuist weg voorcijfert hoe het allemaal in elkaar zit. Hij kijkt je aan vanonder zijn bril alsof hij zeggen wil „geloof me nou maar, ik heb het goed uit gerekend". „In één zo'n papieren zak zit 25 kilo en dat geeft 250 liter melk en nog wel meer ook, niet, Mol?" Kees Mol knikt ge ruststellend da's wel waar. „Op 10 liter water komt 1 kilo van ons poeder en dan krijg je 11 liter melk. Een mestkalf krijgt nooit meer dan 5 liter per dag van ons produkt". Het is gewoon de eeuwige kringloop", zegt filosofisch molenaar Mol. „De melk komt van de boer en gaat naar de fabriek. Daar maken ze de magere melkpoeder én die krij gen wij. Dan doen wij er weer wat bij; vet, vitaminen en mine ralen en dan gaat het weer terug naar de boer. Gewoon een kring loop". Een fabriek kan tegenwoordig niet zonder laboratorium. Dus ook het fabriekje van Mol en Kriekaard nist. Het laboratorium is de stal met de negen kalveren. Mestkalveren van ruim 2 maan den. Ze krijgen niets anders dan de kunstmelk ze vinden het op perbest. Ook de kalveren van 2 weken, die nog niet in de smalle hokken staan. Hef poeder wordt aangemengd met water uit een gloednieuwe geyser, die tegen het ïiouten schot hangt. Achter het schot kakelen een paar kippen. De kalveren krijgen af en toe een andere samenstelling van de kunst melk om uit te proberen. Wanneer ze niet afvallen en een geraamte worden is het nieuwe produkt goed. Dan weten Mol en Kriekaard dat de babyvoeding zich goed ge houden heeft in het labora torium. In schrootfraude-affaire Commissie brengt rapport uit na klacht van Worms (Van onze Haagse redactie.) Het Europese parlement zal volgende week in Straatsburg het verslag behandelen van de commissie Poher over het be leid van de Hoge Autoriteit (E.G.K.S.) met betrekking tot de controle op de herkomst van schroot; een rapport dus over de verantwoordelijkheden van de leiding van de Kolen- en Staalgemeenschap in de schrootfraudes, die door de Ne derlandse schroothandelaar Worms werden gesignaleerd. De commissie uit het parlement waarin de Nederlander G. M. Nederhorst zitting had, kwam tot de conclusie dat de Hoge Autoriteit ernstige beleidsfou ten heeft gemaakt, waardoor de fraude een omvang kon krij gen van 252.000 ton. De commissie onder voorzitterschap van de heer Poher heeft nagegaan hoe het beleid van de Hoge Auto riteit is geweest voor het moment waarop de heer Worms in 1957 zijn klacht over frauduleuze handelingen indiende en vervolgens hoe de H.A. het onderzoek naar de juistheid van de beweringen van de heer Worms heeft geleid. De gang van zaken bij de schroot- fraude was meestal, het is reeds vaak uitvoerig beschreven, dat men vruchten van de vereveningskas plukte door in strijd met de juist heid binnenlands schroot voor inge voerd (duurder) schroot te laten doorgaan, terwijl verder op niet. ge ringe schaal met fictieve hoeveel heden werd gewerkt. Vetorecht De commissie heeft zich afge vraagd of de waarnemer van de Hoge Autoriteit bij het gemeen schappelijk bureau van de schroot- verbruikers in Brussel niet in staat was onregelmatigheden te signaleren. De commissie is van mening dat deze waarnemer, die allé vergaderingen bijwoonde, door zijn vetorecht daadwerkelijk over de middelen kon beschikken om de opgelegde taak volledig te vervullen. De Hoge Autoriteit daarentegen was van mening dat het niet de taak van de waarnemer was controle uit te oefenen op de dagelijkse gang van zaken. Tegenover de commissie heeft de H.A. nu verklaard dat dit een fout was in haar beleid. Een ander vreemd punt in het be leid van de H.A. vond de commissie het zeer late verschijnen van een accountantsrapport over de vereve ningsperiode van 1 april 1955 tot en met 31 januari 1957. Dit rapport kwam pas op 4 december 1958. Dat was nadat door de heer Worms een klacht was ingediend. Fouten erkend De HA. heeft erkend dat verschil lende door haar gevoerde syste men gebreken vertoonden en dat zij zonder de zekerheid van een doelmatige preventieve controle voortaan geen nieuwe vereve ningsvoorzieningen zou willen treffen of goedkeuren. Heeft de H.A. beleidsfouten ge maakt, erger is volgens de commis sie Poher het beleid van de Brussel se organen. Het bestuur van deze organen heeft zich niet voldoende rekenschap gegeven van het feit dat zij een publiekrechtelijke functie vervullen. Bij de uitbetaling en beoordeling van de stukken en documenten waa haar nauwgezetheid noodzakelijk ge weest. Twee punten Twee merkwaardige punten in het optreden, na de aangifte van het be staan van fraude, van het bestuur van de Brusselse organen worden door de commissie Poher gesigna leerd: 1. Het bestuur heeft uitermate lang geaarzeld alvoren een onder zoek in te stellen. 2. Toen men eenmaal aan dit on derzoek begon, heeft het bestuur door een te beperkte opdracht aan haar accountants verhinderd dat de hele aangelegenheid van het begin af tot volledige klaar heid kon worden gebracht. De motieven voor deze gang van za ken, aangevoerd door het Brusselse bestuur, konden de commissie be paald niet overtuigen en dat de HA. zich daarna zelf met het onderzoek belastte acht de commissie derhalve verheugend. De vraag „hoe is het mogelijk dat men lange tijd op een dergelijk grote schaal frauderen lean?" is Iieel begrijpelijk. De commissie stelde deze vraag uiteraard ook en kreeg van de H.A. ten antwoord: Wij heb ben nooit aanwijzingen over eventu ele frauduleuze handelingen gekre gen vóór de inlichtingen van de heer Worms. De Haagse politie waarschuwt tegen het sluiten van verzeke ringen tegen schade aan tele visietoestellen. De ondernemink jes die zich op deze soort „as surantie" toeleggen, nemen de laatste maanden in heel Neder land in aantal toe. Zij verzeke ren vooral en daar schijnt het grootste deel van de was sende cliëntenkring op to reu- geren de beeldbuis van het televisieapparaat. Het is een verzekering tegen schade en slijtage. Dit laatste is volgens de politie-autoriteiten en de bonafide verzekeringsmaatschappijen waar heen de politie overigens verwijst in vrijwel alle gevallen dat om advies wordt verzocht nagenoeg een onmogelijkheid. Slijtage is niet te verzekeren. Het is een proces dat onomstotelijk optreedt en slechts te gen het optreden van iets dat on gewis is, kan men zich door een ver zekering trachten veilig te stellen. Hulp aan Kongo (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming aan de regering de uitgave van f 645.000 toegestaan voor hulpverlening in na- tura aan de Kongolese bevolking. MIDDEL IN SMOKKELSTRIJD Voor het einde van dit jaar zullen de huisvrouwen in België gesmolten boter kunnen kopen tegen de helft van de normale prijs. Het Belgische ministerie van landbouw wil op deze wijze trachten een oplossing te vin den voor het groeiende boterover- schot, dat waarschijnlijk in maart van het volgend jaar vijf tot zesdui zend ton zal bedragen. De normale prijs van boter bedraagt in België ongeveer t 6.85 per kilo. De gesmolten boter zal in glazen potten worden verkocht tegen de prijs van f 3.60 per kilo. In een officiële mededeling van het Belgische ministerie van landbouw wordt gezegd, dat de Belgische boterproduktie - „waar aan ongetwijfeld een niet'onbe langrijke hoeveelheid gesmok kelde boter moet worden toege voegd" - sinds enkele jaren het binnenlands verbruik overtreft. De gedwongen gesubsidieerde uit voer van de overschotten veroor zaakt „aanzienlijke verliezen voor de Belgische landbouwer, die al leen de buitenlandse importeurs en verbruikers ten goede komen". De proef om de Belgische consument te laten profiteren van de verkoop van boter tegen verminderde prijs „mag niet leiden tot een daling van de prijs van de overige boter tot onder het normale peil". Daarom, al dus het communiqué, zal om beide produkten goed te kunnen onder scheiden de goedkope boter in ge smolten vorm worden verkocht. Deze gesmolten boter zal echter precies dezelfde zijn als de boter, „die de verbruiker in zijn keuken laat smel ten". De gesmolten boter zal in de winkels te koop zijn in potten van 500 gram. Het overschot aan boter in België, dat in officiële kringen voor een groot deel wordt toegeschreven aan de smokkel van Nederlandse boter, wordt geschat op een hoeveelheid van tassen d-* vijf- en zesduizend ton tegen maart 962.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3