Zeeuwse C.B.T.B. pleit voor een levenskrachtig platteland K?"Dampo BILT VIJF GULDEN BOETE VOOR EERSTE ZEBRAZONDARES ZAAK STUURMAN-OPLICHTER VOLLEDIG AAN HET LICHT St.-Maartensdijk wil samen, maar geen annexatie van Scherpenisse 2 PROVINCIALS ZESUWBB COURANT DONDERDAG 14 DECEMBER 1961. PROVINCIALE VERGADERING TE GOES Eigen bevolking moet hierbij kunnen meespreken „De Zeeuwse C.B.T.B. wil een positief beleid voeren ter bevor dering Min een levenskrachtige plattelandsbevolking". Dit Ver klaarde de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., burgemees ter J. v. d. Bos, tijdens de woensdagmorgen in Goes gé- houden vergadering van de C;B. T.B., waarin hij een openings rede hield, die uitsluitend was gewijd aan „leef- en bewoon baarheid van liet platteland". Spreker achtte een krachtige en actieve plattelandsbevolking niet alleen van betekenis voor de uitoefening van de land- en tuinbouw, maar hij wil dit ook zién als een nationale zaak. Dé zich iu Zeeland ontwikkelende industrialisatie biedt volgens dé Zeeuwse C.B.T.B.-voorzitter ze ker perspectieven. Het verheug de hem daarom, dat in de bege leidingsbrief van de provinciale begroting voor 1962 een opsom ming wordt gegeven van zoge naamde infrastructuurwerken in Zeeland. „Dit boezemt eerbied en ontzag in", aldus de heer v. d. Bos. Bij de aanvang van zijn rede wees de C.B.T.B.-voorzitter eróp, dat de laatste tijd vrij veel aandacht wordt besteed aan wat men de woon- én leefbaarheid van het platteland pleegt té noemen. De C.B.TiB. wil op dit terrein evenzeer nieédéiiken êh in voorkomende gevallen méè- sprekèn. Het gaét hier om een hé- langrijke maatschappelijke zaak, waar we ons als Organisaties niét af zijdig Van kunnen hóiidêh, aldus sprèkèr. Het aangesneden onderwerp raakt mede eén bepalende factor van de bevolkingsgrootte en dé bevolking^ opbouw teh plattelaiide. Een krach tige en actifeve plattelandsbevolking iS van grote betékenis, mêehdé de heer v. d. Bos. In het kort schetste spreker de hui dige ontwikkeling: de bevolking van de plattelandsgemeenten loopt ach teruit, terwijl daarnaast een sterke veroudering van de bevolking op treedt. In de akkerbouwgebieden van Zeeland knellen de moeilijkheden volgens de heer v. d. Bos het meest: Als oorzaak noemde hij de vermin derde werkgelegenheid, waardoor de beroepsbevolking in die sector aan- ziènlijk is gedaald. Mede als gevolg daarvan kreeg hét vraagstuk van het (Advertentie) woon- en leefmilieu een scherper en daardoor actueler karakter, meende hij. Hij noemde dit een cirkelgang: achteruitgang van de agrarische be roepsbevolking, vermindering van het aantal verzorgende beroepen, ver zwakking van het verenigingsleven en daling van het verzorgingspeil. I ndustrialisatie De C.B.T.B.-voorzitter betoogde, dat dit tègengegaan kan worden door industrialisatie, die de laatste tijd in Zeeland tot een redelijke ontwikke ling is gekomen en voorts mogelijk ook door vestiging van stadsbewo ners ïn de plattelandsgemeenten. In bepaalde delen Van Nederlandziet men deze tendens reeds, verklaarde hij. In wezen gaat het bij het platte landsbeleid om de vraag van bevre diging van een geheel van behoeften en diensten, waarvan de intensiteit in deze tijd van welvaart vooral be paald wordt door vergelijking van de wijze waarop en de mate waarin elders buiten liét platteland in dié behoefte en diensten kan worden voorzien, merkte spreker op. Infrastructuurwerken Spreker stelde, dat de overheid een open oog heeft voor de noodzaak van het verbeteren van het woon- en leef klimaat in Zeeland. In dit verband wèes hij op dc opsomming van in frastructuurwerken in de begelei dingsbrief van de provinciale begro ting voor 1962. Daarbij komen nog de investeringssubsidies voor projec ten op maatschappelijk, cultureel en Iwgiënisch gebied voor de probleem gebieden. Ook dit achtte spreker van belang. Niet minder indrukwekkend zijn volgens de C.B.T.B.-voorzitter de voorzieningen, welké de lokale over heid in de laatste jaren tót stand heeft gebracht om het verzofgings- peil van de éigen gemeente te ver hogen. Hij was voorts van mening, dat ook de bevolking de kans moet hebben hierin mee te spreken. In dit verband noemde hij de eigen organisatie, de C.B.T.B. Het instituut van de agra- risch-sociale voorlichting kan daar bij een nuttige taak verrichten, aldus spreker. Het bestuur van de C.B.T. B. zal daarnaast aandacht moeten geven aan hetgeen hij met „platte- landskèrnénbeleid" aanduidde. In het plattelandsbeleid achtte hij als belangrijke zaken: goede verzorging van het onderwijs, de personeelsvoor ziening op lagere scholen, voorzie ningen voor de vrijetijdsbesteding, liet verenigingsleven, de woning bouw (krot opruiming) en goede verkeersverbindingen» In dezen wil ook de C.B.T.B. een positief beleid voeren ter bevordering van èen le venskrachtige plattelandsbevolking, zo besloot de heer v. d. Bos zijn ope ningsrede. In de middagbijeenkomst. die druk was bezocht, hield drs. A. R. van Nes, directeur van de binnenlandse economische aangelegenheden van liet ministerie van landbouw, een le zing voor de Zeeuwse O.Ö.T.B. over het onderwerp: „Recente ontwikke lingen in de landbouwpolitiek". Spre ker belichtte uitvoerig de achtergron den van dit naar hjj zei „ingewikkel de en moeilijke vraagstuk van de landbouwpolitiek". Tevens ging hij in zijn aandachtig beluisterde cause rie nader in op verschillende prakti sche problemen. Iii het begin van zijn rede stond drs. Van Nés stfl bij de landbouwpolitiek van voor dé oorlog en gedurende de periode daarna. (Advertentie) KANTONGERECHT MIDDELBURG Wielrijdster verleende geen doorgang aan voetganger De Middelburgse kantonrechter, mr. J. Mooleiiburgh, lieeft woensdag de eerste zebrazondaar veroordeeld. Het. was in dit geval een zondares, mej. K. II. 1'. uit Middelburg, die op 16 november met haar fiets geen vrije doorgang had verleend aan een voetganger, die op het zebrapad op de Markt bij het Plein 1940 liep. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, meende dat hij nog geen hoge boete moest eisen en hij vroeg f o subs. 1 dag. De uitspraak was con form. F. P. G. R. uit Naarden, stak op 9 juli in Middelburg plotseling dc straat over. Dat had minder pret tige gevolgen voor een 17-jarige bromfietser, die tegen hem opreed en kwam te valien. Voertuig en kle ding van de bromfietser werden daar' bij beschadigd. Bij verstek werd de voetganger veroordeeld tot een boete van f 10 subs. 2 dagen en toewijzing van de civiele vordering (ongeveer f 30). De landbouwer K. M; reed in de vroege ochtenduren van 16 novem ber in zijn woonplaats Westkapel- BANKBILJETTEN SPOORLOOS.. Vrouw hield „boekhouding" bij voor terugbetaling Eerst nu is dc omvang van de ge compliceerde oplichterspraktijken van de vrijdag in Rotterdam ge arresteerde stuurman op de bin nenvaart H. J. G. uit Maurik vol ledig aan het licht gekomen. Zoals gemeld heeft G. gedurende ruim twee jaar zijn schoonvader A. S., binnenvaartschipper uit Gronin gen, voor ruim twaalf mille opge licht, Dé verb alen va n G. waren zo ingewikkeld, dat de schoonva der toen hij werd ondervraagd omdat de politie vermoedde, dat hij werd gechanteerd, antwoord de: „Ach Iaat U hl aal'j het zit al lemaal zo raar in elkaar". Het uitgangspunt van G, was, dat hij van dé gemeente Maurik 30,000 zou krijgen om een eigen schip te kopen. Toen eon notaris hem het gèld in een enveloppe gaf en zich even verwijderde, waren bij zijn VAN e3.H)in TOT éüijpi HEYTG Kort maar bijzonder lievig was de schoorsteenbrand die dezer dagen woedde in de lege woning aan de Oosterlandse Lange Achterweg» vroeger bewoond door de heer Keste- loo. De nieuwe bewoners hadden de keukenkacliel aangemaakt om de keuken een beetje droog te stoken ori snel ontstond toen de schoorsteen brand. Als gelukkige omstandigheid mug worden genoemd de onmiddel lijke nabijheid van de brandweerka zerne en snel was men dan ook het brandje meester. INCIDENTJE..., De pause teas afgelopen en de voor stelling in de Middelburgse Schouiv burg zou net weer beginnen, toen meneer zich opgewonden fluisterend lot, mevrouw richtte. Hij was een manche!knoop kwijt. Eén rnöoic. De mevrouw richter lie mevrouw hoorde datwendde zichtot haaf metgezel en fluisterdet „Die heb jij gevonden". Dat. was zo. Gevönden en afgegeven aan het buffet. „Aan hét buffet", fluisterde de man tot. de mevn, waar op de maiwhetknnöpma.n één fors uit de kluiten gewassen figuur om het maar eerbiedig te zeggen zich moeizaam verhief en de loge ver- liét. ,(Nou komt ié net terug als hét WÊèr begint", vreêsdè zijn vrouw Dat was ook zo. Op het toneel waren vet een paar vlotte volzinnen losgelaten, toen de man weer verscheen. Hij gingzo voorzichtig mogelijk zitten, maar het krftakte toch wel een beetje. Het kon hem niets schelen, HIJ was een gelukkig man. Hij had zijn mooiê manchetknoop terug. Hij draaide zich dan ook beleefd om en sprak vriendelijk'. „Welbedankt, méneer". „Tot Hui dienst", fluisterde dé, vin der en pas toen riep er iemandeen paar stoelen verder, nijdig: „ssssst..." Uitermate gering was daarente gen in hetzelfde OOStétland de be langstelling voor de aangekondig de kookcursus van de stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, Zo gering zélfs, dat dé cui'sus helemaal geen doorgang kon vinden. En dat, terwijl het in de bedoeling lag in deze leergang het. bereiden van winterlcost te doceren. GRANAAT In Biervliet zit kennelijk nog wel wat oorlogstuig in de vruchtbare bodem, want niet zelden bereiken deze scho ne rubriek berichten van bizarre vondsten uit deze gemeente. Vandaag hebben we ér weer eentje, namelijk eefi granaat. EËN GRANAAT! Ern stige dingen zijn overigens achter wege gebleven. Dc hulpverlenings dienst wefd snel van de vondst in ketinis gesteld Cll verzocht de gra naat op fè halen. SLOT Als slot van deze rubriek willen ujj vandaag gaarne het slot vah de Veerse. bietenactie vernielden. De heer M» Brouwer bracht dinsdag als laatste leverancier zijn kwantum naar Veere. Vermoedelijk is liet de laatste maal dat landbouwers hun bieten naar Véere hebben gebracht, want er bestaan plannen om dit in de toekomst te doen op een losplaats tussen Vrouwenpolder en Veere. k. Vandaag op pag. °T""" terugkomst de bankbiljetten ver dwenen. Uit deze kwestie kwamen in dè rijke fantasie van G. allerlei vérwikkelingen voort, waarbij vele „autoriteiten" be trokken raakten. 'v* Op een gegeven moment was er bij voorbeeld weer eens geld nodig, voor de Jöcó-burgemeester van Maurik. die onder, curatele zou zijn gesteld. Iedere keer als G. van een reisje op de binnenvaart terugkeerde, was er iets derge lijks en vroeg hij Wêet geld aan zijn schoonvader. En om èen en ander bij schoonpapa meer geloof waardig te maken, voerde hij met hem telefoongesprekken met ver draaide en bromstemmen, nu eens als rechercheur van politie, dan weer als de loco-burgemeester zelf. Zoals gemejd. kregen de politiehièn- sen van Wéineldinge op één gege ven moment argwaan,tóen hij zich vah hén wildé bedienen óm zijh schoonvader té bénédéfén. Toen S. op een gegeVen moment met fcijü Schip in Wémeldinge lag, belde hij zogenaamd als Rotter dams inspecteur van politie naar zijn „collega's" daar. met het ver zoek of iemand even langs hét schip kon gaan om te zeggen, dat er 450 moest worden gestort voor zijn schoonzoon. De schoon vader was inmiddels reeds ver trokken en kreeg de boodschap pas enige dagen later. Gézïèn en- kèli regiefouten ontstónd nét ver moeden, dat de schipper werd ge chanteerd. Tóen G. terugkeerde vah ren reisje uit Duitsland werd lui in Rotter dam gearresteerd, Ilij bekende, dat bij het gekl iu oal'é's had op gemaakt. Zoals gemeld, had bij zijn schoonvader voorgespiegeld, dat de bedragen „nis dé behde zou zijn opgerold" niet rente zouden worden terugbetaald. Zijn vrouw liad hij in verband hiermee „een boekhouding" laten bijhotiden. Slot van pag1) schillende zyden lieeft men mij in Scherpenisse verzekerd, dat deze handelwijze niet juist is geweest...." Na deze onthullingen kwamen de verschillende fracties aan het woord óver het ontwerpvoorstel Van het college, waarin de mening wordt uit gesproken, dat samenvoeging een feit behoort te worden. Duidelijk was daarbij aangetekend, dat beide ge meenten hun zelfstandigheid zullen verliezen en zullen opgaan in een grotere gemeente, maar dat daar mee de hele gemeenschap van het ei land Tholen zal zijn gediend. Met alleen de stem van het rechtse raads lid L. J. Koopman tegen stelden de raadsleden zich achter dit ontwerp voorstel. „Hoé zouden b. en vv. er OOSTKAPPELS HOTEL GEDEELTELIJK DOOR BRAND VERWOEST Woensdagmiddag' om ongeveer één uur is liet café-hotel „Inter nationaal" aan de kruising van de Oude en de Nieuwe Dom- burgseweg te Oostkapel le door een f^lle uitslaande brand ge deeltelijk in de as gelegd. De cafézaal en de inventaris gingen geheel in vlammen op. Het woonhuis en de hotelkamers bléven gespaard. Het pand is te gen brandschade verzekerd. Do eigenaar, de heer A. S. Helm- strijd was de tank van de olickacliel in de eafézani aan het vullen, toen een plasje gemorste olie vlam vatte, Hij trachtte hét vüiir nog te blussen, echter zónder succes. In korte tijd stond de gehele zaal in lichter laaie. De vrijwillige brandweer was spoedig ter plaatse en begon met de blus- singswerkzaamheden. Het gelukte het achter de zaal gelegen woonhuis en de hotelkamers te behouden. Hief ontstond echter grote waterschade, Ook de verdieping boven de cafézaal werd zwaar beschadigd. Door het natspuiten van de aangrenzende per celen slaagde de brandweer er in. te Voorkomen, dat vlammen naar deze woningen oversloegen over denken, wanneer 2ij zelf in Scherpenisse woonden?", zó vroeg' dit raadslid zich af. Bij het formuleren van zijn stand punt viel de heer Koopman terug op een bericht in een van de Zeeuwse dagbladen, waarin was gesuggereerd, dat b. en w. van Sint-Maartensdijk hadden aange drongen op één drastische grens wijziging. Onmiddellijk viel wet houder C. J. Bazen het raadslid in de rede, dooi* op té merken, dat dit nooit is gebeurd. Tóch kon de heer Koopman zich niet aan de indruk onttrekken, dat het college onvoorzichtig gehandeld hééft; De lieer H, P. van Zetten (p.v.d.a.) moest toegeven, dat gemëenten, die eeuwenlang hebben bestaan niet door een pennestreek zijn Uit te wissen, Aan de andere kant wiide hij de sen timenten in deze zaak ópzij zétten en constateren, dat de feitelijke bezwa ren van Scherpenisse niet zo erg be langrijk zijn. „Er moést wél wat ge beuren.Daarofn deed dit raadslid ook de suggestie éeri combinatie van beide gemeenten ondér een hieuwc naam bijvoorbeeld het historische Haestingo tot stand te brengen. Wethouder A. J. op den Brouw Icon het directe voordeel niet onmiddellijk aftasten en de heer A. P. Geluk (rechtse groep) moest erkennen, dat ieder graag baas in eigen huis blijft, maar dat men de voordelen niet mag wegcijferen. Voor zijh fractiegenoot J. Polderman stond het vast, dat bei de gemeenten voldoende naar elkaar zijn gegroeid. Voorstel G.S. Voor afvalwaterleiding kanaalzone f 200.000 Een bijdrage van f 200.000 stellen Gedeputeerde Staten voor te verle nen voor de aanleg van één afval waterleiding van Sas van Gent tot de Wcsterschelde. Voor het oplos sen van het afvalwaterprobleem in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaan- deren hebben de gehieenten Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzèn een gemeenschappelijke regeling getrof fen. De totale kosten van dezë lei ding komen op bijna 10'i miljoen gulden. Op dé Grote Markt le Goes is vjoens dag de negentiende premiekeuring voor XVz jarige hengsten en merries van de samenwerkenden Bonden pan Paardenfokkers van Zuid- en Nóórd- Beveland, WalcherenTholen en 8chouwen-Duivelan d gëhotiden. Aan gevoerd werden 7/7 paarden: (te IcWa- lit.eil van de merries vooral was goed De foto gééft een beeld van hól Goe- se marktplein waaróp de keuring werd gehouden. (Foto P.Z,C.) Ie.met een tractor, waarvan de achterlichten niet brandden. De officier vond bijna niets zo ge vaarlijk op de weg als een tractor zonder achterlicht. Hij eiste een boete van f 50 subs 10 dagen. De uitspraak van de kantonrechter was f 30 subs. 8 dagen. De waterbouwkundig opzichter J. H. M. uit Wemeldinge had op 13 okto ber in Arnemuiden gereden met een auto, waarvan de koplampen niet brandden. Hij kreeg een boete van f 15 subs. 3 dagen. Stoplicht Terwijl het rode stoplicht op de Middelburgse Blauwedijk brandde, was de landbouwer C. L. uit Vrou wenpolder toch doorgereden met zijn auto. Bij controle bleek bovendien dat zijn rijbewijs verlopen was. De landbouwer verweerde zich door te zeggen dat hij liet stoplicht niet ge- Zién liad, omdat al zijn aandacht was gevestigd op het. zebrapad. De-of ficier.hield hier in zijn eis wat rer kening mee en vroeg een boete van f 10 subs. 2 dagen en één van f 5 subs. 1 dag. De uitspraak was con form. Op 22 november diende de zaak tegen de filiaalhouder J. H. L. uit Breda, die met zijn auto in de bebouwde kom van Goes te hard had gereden, L, verdedigde zich toen door te zeggen dat vlak voor het bord, dat de maximumsnel heid aangeeft, een bord stond „einde inhaalverbod". Hij was gaan inhalen en had daardoor niet op tijd snelheid kunnen verminde ren. De zaak werd toen aangehou den om de verbalisant te horen. Deze een agent van gemeente politie verklaarde, dat L. ge makkelijk op tijd snelheid had kunnen minderen. Conform de eis werd de filiaalhouder veroordeeld tot een boete van f 25 subs. 5 Geen voorrang Ook de zaak tegen de chauffeur L. B. uit Westkapelle was een voort zetting van 22 november. De chauf feur had op 18 juli in Vrouwenpol der met zijn vrachtauto geen voor rang gegeven aan een personenauto. Tijdens de vorige behandeling van de zaak zei hij, dat hij geen andére auto had gezien. Dc bestuurder van do personenauto, P. W. D. uit Veere, verklaarde nu echter, dat hij daar wel degelijk had gereden. Dertig gul den Subs. 6 dagen was het vonnis van de kantonrechter. De vrachtauto met aanhangwagen van A. van K. uit Biggekerke had een totale lengte van meer dan 14 meter en de richtingaanwijzers voldeden niet aan de eisen, die ge stéld zijn voor een dergelijke com binatie. Dat kóstte hem een boete van f 6 subs. 2 dagen. Drie hengels De 72-jarige J. v. dt V. uit Vtissin- gen liad niet drie hengels gevist in een wafer, dat gepacht was door een hengelsportvereniging. Bovendien was hij niet In hét bezit van een vérgtuinihg. Hij werd daarvoor ver oordeeld tot twee boetes van f 5 subs. 1 dag. De in beslag geuomeu bengels ontving li IJ terug. Advies Nationale plan over Scheldebekken uitgebracht Blijkens de memorie van toelichting op de begroting van bet ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid, is over het Scheldebekken door de vaste commissie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan ad vies uitgèbracht aan de raad voor de ruimtelijke «rdening, aldus wordt opgemerkt in het voorlopig verslag op bovengenoemde begroting. Vele léden van do vaste commissie Uit de Tweede Kamer vragen of de minister thans kan mededelen, tot welk resultaat het beraad over dit advies, in genoemde raad, heeft ge leid. Zijn uit het advies reeds con crete richtlijnen voortgevloeid voor het ruimtelijk beleid van de lagere overheden ih het betrokken gebied? Zo ja, hoe zijn deze dan ter kennis gebracht van de betrokken instan ties. De commissieleden vragen ten slotte in dit verband of te verwach ten ls dat de richtlijnen voor de aan passing van de betrokken gemeente lijke bestemmingsplannen eii streek plannen aan het regeringsbeleid ter zake spoedig openbaar zullen wor den opdat belanghebbenden daarmee rekening zullen houden. Rectificatie In het bericht „Opperwachtmeester kreeg schot hagel in het gezicht", (P.ZC. van gisteren) is èen storen de vergissing gemaakt. Het schot werd niet, zoals gemeld gelost door do Vlissingse arts G. J. M. de G. maar door de dierenarts W. J. L. dc G-, eveneens uit Vlissingen. VERWACHT. ZWAAR BEWOLKT Overwegend zwaar bewolkt .mot plaatselijk regen oi' motregen. In het noorden van het land matige, langs de Waddenkust krachtige tot harde zuidoostelijke wind en geleidelijk la gere temperaturen dan gisteren. In het overige gedeelte van het land matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen west en noordwest en dezelfde of iets lagere tempera turen dan gisteren. ZON' EN MAAN 15 december Zon op 8.41 onder 16.28 Maan op 13.31 onder .26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2