PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESTAND IN KATANGA AFGEWEZEN Doodstraf geëist tegen Adolf Eichmann St.-Maartensdijk wil samen, maar geen annexatie van Scherpenisse Washington wil geen wapenstilstand Geen akkoord over Berlijn in Parijs Kernwapenplan voor N.A.V.O. overbodig Vandaag... Figuren van de voorpagina Op de stapel 204e jaargang - no. 29S Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 dec. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25 ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P Z C Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr 58-60. tel 2356 (b.g.g. red 8808/3848. adv 3647/3643; Middelburg, Markt 61. tel 3841' (b.g.g red 2078/3169. adv 2375); Goes Gr Markt2. tel 6140 (b.g.g. red 7853. adv 6213). Oostburg. iel 2395; Ter neuzen tel 2116, Zlerlkzee red tel 2425 adm lel 2094 Katanga's president doet dramatisch beroep op vrije wereld De secretaris-generaal van de V.N., Thant, lieeft gisteren het Britse verzoek om een wapenstilstand in Katanga van de hand gewezen. Hij verklaarde) dat de Katangese autoriteiten blijk hadden gegeven er niet 111 geïnteresseerd te zijn. De Katangese delegatie in Brussel heeft van president Tsjombe in Elisabethstad een „laatste oproep op de vrije wereld" ont vangen, waarin Tsjombe zegt, dat vanochtend de V.N.-troepen een grootscheepse aanval zullen beginnen. Tsjombe zei in zijn boodschap „de hele wereld zal morgen weten dat Katanga wist hoe het de overwinning moest bevechten of hoe het moest sterven". Tn zijn telegram aan de delegatie zei Tsjombe dat het een boodschap met hoogste prioriteit was en dat de dele gatie moest zorgen voor verspreiding van de oproep door de gehele wereld „als een laatste oproep aan alle men sen van goede wil, die erkennen moe ten dat de Katangese regering steeds recht en eerlijkheid heeft verdedigd voor alle burgers, negers en blan ken". Tsjombe zei „wij verwachten een grootscheepse aanval van de V.N. Deze nacht of morgenochtend" hij voegde er aan toe dat de V.N.- troepen beter bewapend waren en beschikten over machtige vlieg tuigen. Ca. 1800 Ethiopiërs zijn op weg van Kindoe en Leopoldstad" naar Katanga, aldus Tsjombe. De boodschap werd onderbroken door een opmerking van de radio- telegrafist „mijn verontschuldigingen voor het geval de verbinding verbro ken wordt. We worden gebombar deerd, maar proberen dit bericht er toch uit te krijgen". Verklaring V.S. De waarnemend minister van bui tenlandse zaken van de V.S. George Ball heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten wensen dat het vuren in Katanga gestaakt wordt zodra dit uitvoerbaar is. „Wij ge loven echter niet dat het mogelijk is voordat de primaire doeleinden van de V.N. zijn bereikt". De Verenigde Staten zijn van mening dat al het mogelijke gedaan moet worden om Tsjombe en Adoela tot elkaar te brengen. Functionarissen van het ministerie zeiden te hopen dat wanneer de mili- Generaal Norstad meent: Generaal Norstad, de opperbe velhebber van de N.A.V.O. in Europa, heeft gisteren ver klaard, dat de N.A.V.O. op dit ogenblik reeds over aanzienlijke middelen beschikt voor het ge bruik van kernwapens in geval van nood. De generaal, die sprak tijdens het de fensiedebat in het parlement der Westeuropese Unie (W.E.U.), meen de dan ook dat de gedachte, geuit in persberichten en olgens welke er nog een besluit inzake kernwapens voor de N.A.V.O. moet worden ge nomen, onjuist is. De N.A.V.O.-lan- deu, ook Duitsland, bezitten de nodi ge apparatuur om kernwapens te ge bruiken, alleen de kernladingen staan onder controle van de landen die ze produceren en volgens Norstad is er geen enkele behoefte en ook geen of ficieel N.A.V.O.-plan om hierin wijzi ging te brengen. Generaal Norstad geloofde dat de N.A.V.O. nu in een positie gaat ko men, waarin de strategie, gebaseerd op de verdediging van de voorste li nie, mogelijk wordt. In 195-1 moest, men er nog van uit gaan op de linker Rijnoever te moeten terugvallen, maar als de huidige plannen (voor tenminste dertig divisies aan het cen trale front) worden verwezenlijkt, moet het mogelijk zijn stand te hou den zonder gebied prijs te geven. In W.E.U.-kringen verluidt dat gene raal Speidel, de Duitse bevelhebber van de landstrijdkrachten in de cen trale Europese sector, dinsdag in een geheime vergadering van het W.E.U.- parlement. heeft gepleit voor opvoe ring van de strijdmacht tot 36 of 38 divisies. Br zijn er thans 25, streef getal is 30. Ziekenfondspremie voor bejaarden f 1.01 Bjj R.B. is voor 1962 de premie van ile ziekenfondsverzekering voor be jaarden bepaald op f 1,01 per week voor de ongehuwde verzekerden en op 2,03 per week voor de gehuwde verzekerden. taire opbouw van de V.N. in Katanga voltooid was de „minimum-doelein den" van de V.N, snel bereikt zouden kunnen worden. Zij poogden de ge schillen met Engeland over Katanga te bagatelliseren, maar zeiden dat de V.S. zich zeker niet bij een poging tot het bereiken van een onmiddellijk staken van het vuren zullen aanslui ten. Kritiek op Londen De functionarissen oefenden kritiek op de Engelse weigering bommen te leveren voor de „Canberra"- straaljagers in Katanga. Naar hun mening behoren de leden-staten de nodige uitrusting te leveren. I is het 50 jaar geleden, dat M II de Noor Roald Amundsen, ver- gezeld door Olav Bjaaland, Sverre Hassel, Bear Wisting en Helmer Hansen, als eerste H de Zuidpool bereikte. Van deze H poolvorsers is de thans 89- jarige Olav Bjaaland nog in leven. lllllllllllllllllllllllllliM De prinsessen Beatrix en Irene zijn woensdag met een militair vliegtuig naar Frankfort gevlogen, vjaar zij met- andere Europese prinsen en prin sessen een chartervliegtuig naar Athene hebben genomen. Op uitnodi ging van koning Paul van Grieken land zullen zij in de Griekse hoofd stad de viering van de 60-ste ver jaardag van de koning bijwonen. Foto: Prinses Beatrix in de deurope ning in gesprek met prins Karl van Hesse (op de rug gezien). KAMERDEBAT NIEUW-GUINEA OP 2 JANUARI (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal op dinsdag 2 januari en zo nodig woensdag 3 ja nuari a.s. iu tegenwoordigheid van de ministerpresident prof. De Quay, de minister van buitenlandse zaken mr. Luns en de minister en de staats secretaris van binnenlandse zaken mr. Toxopeus en mr. Bot spreken over de situatie die ten aanzien van Nieuw-Guinea is ontstaan "na de kort geleden gehouden algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Grondslag voor het debat zal vor men de brief met bijlagen, die de mi nister-president over de kwestie Nieuw-Guinea aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De socialistische afgevaardigde mr. Burger maakt zich naar. hij zei zor gen over een groep in Nieuw-Guinea die een; soort eigen zelfstandigheid bedrijft. Men denke aan het eigen volkslied en de eigen vlag. Mr. Bur ger had het gevoel dat dit blijkbaar met instemming van de regering ge schiedt. Mede daarom vond hij een spoedig debat wenselijk. Hij had dan ook aangedrongen op een debat vóór Kerstmis. Zesjarige jongen door auto overreden De 6-jarige Gerard Romp ïs gister morgen omstreeks half twaalf in de omgeving van zyn ouderlijke woning in het bijzijn van zyn moeder bij een verkeersongeluk in Heemstede om het leven gekomen. Gelijk met zijn moeder wilde de jon gen met de fiets aan de hand de Herenweg oversteken. Toen hij bijna aan de overkant was, keerde hij te rug. Hy werd aangereden door een uit Bennebvoek komende auto. De jongen Was op slag dood. „Ik erken mijn schuld niet" De Gaulle geeft niet toe UITSPRAAK BEPAALD OP VRIJDAGOCHTEND De openbare aanklager Gideon Hausner heeft gisteren de dood straf geëist tegen Adolf Eich mann. Het was doodstil in de rechtszaal die tot de laatste plaats was bezet toen de open bare aanklager zei: „Ik eis de doodstraf tegen Eichmann als de enige mogelijke straf voor de man die aan het hoofd stond van het gehele bloeddorstige apparaat". Hausner zei dat, de joden nooit de kinderen zoudenvergeten die door de nazi's waren afgeslacht. „Het eni ge volk voor wiens verminking geen genezing is, is het joodse volk". „Anderen hebben hun doden tijdens de oorlog geteld. Wij hebben de over levenden geteld". „Ik weet heel goed", aldus Hausner, „dat er geen mogelijkheid bestaat om de gevangene een fractie te ge ven van de straf die hij verdient, zelfs al werd hij duizend maal gedood". Vervolgens nam Eichmanns advo caat, dr. Robert Servatius, het woord, die er nogmaals op wees, dat Eichmann slechts bevelen van anderen had opgevolgd, zoals allen uit zijn omgeving. „De verdachte kwam in opstand tegen wat er gebeurde. Maar toen hij zag wat er door de leiders werd gedaan, stierf zijn verzet in hem", aldus Servatius. Tegen mijn wil Tenslotte stond Eichmann op in zijn glazen kooi en las een verklaring voor: „Ik erken mijn schuld niet en mijn verwachtingen betreffende de recht vaardigheid zijn teleurgesteld". „De massamoord was louter de schuld van het politieke leiderschap' der nazi's. Het bewijsmateriaal dat voor de rechtbank tegen hem was ingebracht Rechter Mosje Landau heeft ver telaard, dat morgenochtend om uur plaatselijke tijd het vonnis tegen Adolf Eichmann zal worden uitge sproken. Dr. Robert Servatius en zijn assis tent Dieter Wechtenbruch hebben gisteren in de rechtszaal te Jernza- lem een verzoek opgesteld waarin om verzachtende omstandigheden wordt verzocht en een beroep op het hoge gerechtshof wordt gedaan. Engeland en V.S. willen contact met Moskou De ministerraad van de N.A.V.O. ïs er gisteren, de eerste dag van zyn halfjaarlijkse vergadering In Parijs, niet in geslaagd tot een akkoord te komen over een gemeenschappelijke gedragslijn ten aanzien van de Ber- lijnse crisis. Men ïs niet eens aan een echt debat over deze zaak toe gekomen. De gehele ochtendvergadering van woensdag en een deel van de mid dagzitting zijn in beslag genomen door uiteenzettingen van in totaal elf ministers, o.w. minister Luns, waarna men besloot de zaak van middag verder te bespreken. Nadat de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk West-Duitsland resp. Rusk, Lord Home, Couve de Murville en Schroder er ondanks intensie ve besprekingen in de afgelopen dagen niet in waren geslaagd tot een gemeenschappelijk rapport aan de N.A.V.O.-raad te komen, hebben zij elk hun eigen stand punt naar voren gebracht. Daarvan is bekend geworden, dat de Verenigde Staten en Engeland voor stander zijn van een hervatting van het pölsen der Sowjetleiders via di plomatieke kanalen, d.w.z. door de Amerikaanse en de Britse ambassa deur in Moskou. Frankrijk voelt hier weinig voor. Frankrijk staat op het standpunt, dat onder Russische druk niet mag worden onderhandeld en dat er bo vendien niet over de bestaande wes telijke rechten in Berlijn onderhan deld kan worden. De Duitse minister schijnt zicli, zoals dat heet, op de vlakte te hebben ge houden. RAAD: „MAKEN, WAT ER VAN TE MAKEN IS.. Burgemeester Bouwense: „Scherpenisser raad vergaderde buiten mij om „SAMENVOEGING VAN Scherpenisse en Sint-Maartensdijk is een mooi object voor het wakker roepen van allerhande senti menten, maar we moeten ons nuchter verstand laten werken. We zijn er echt niet blij mee, we hebben er ook pertinent niet om gevraagd. Laten we er daarom van maken, wat er van te hiaken is...." Deze stemming viel woensdagmorgen te peilen in de raad van Sint-Maartensdijk. Alle leden deden er hun zegje over het plan van Gedeputeerde Staten om de twee gemeenten samen te voegen. Maar in het hele debat kwam wel sterk tot uiting: „In Scherpenisse gaat men er van uit, dat Sint-Maartensdijk al het mogelijke doet, deze gemeente te annexeren". De teneur van de meningen, die over het plan naar voren kwamen, was dan ook een duidelijke ontkenning van deze gedachtegang. Burgemeester D. C. Bouwense, die iu beide gemeenten het voorzitterschap van de raad bekleedt begon met te verklaren: „Men kan moeilijk van mij verwachten, dat ik een vechter word voor een van de '^eide stand- punten. Ik kan echt niet op de ene „heeft mij aanzienlijk geschokt, maar l plaats de mening van Scherpenisse de misdrijven zijn tegen mijn wil in j verdedigen en op de andere die van begaan'I Sint-Maartensflyk"j Met nadruk liet de burgemeester uit komen, d t b. en w. de onprettige in druk hadden gekregen, te worden aangezien als de initiatiefnemers tot dit plan van het provincial bestuur Het enige wat Sint-Maartensdijk oiv.,u ,r,r„ heeft gedaan ris: gevraagd, hoe het I luej rondsturen van pamfletten nu eigenlijk zit met bijvoorbeeld de voor de protestbijeenkomst. Van ver toekomst van de Pluimpot als re- /"7;* o a creatlegebïed en als ruimte voor de1 Slot pag<5 ROl. <*J aanleg van sportvelden. „En dat is tenslotte, ons goed recht..." Liever had burgemeester Bouwense gezien, dat G.S. een en ander in een gesloten vergadering met de colleges van b. en w. van beide gemeenten hadden besproken. „Misschien waren we dan op de duur op vrijwillige basis naar elkaar toe gegroeid". Bovendien wees de burgemeester de raad er nadruk kelijk op, dat het plan van G.S. nog geen definitief voorstel is, maar hel aftasten van de meningen in beide gemeenten. Fel protest Tenslotte tekende hij een fel protest aan tegen de manier, waarop Scher penisse (le afwezigheid van haar bur gemeester op de protestvergadering in het „Holland Huis" aldaar had kwalijk genomen. „De organisatoren hebben mij op ondubbelzinnige ma nier laten 'weten, dat ik maar moest wegblijven. Nu ik dat gedaan heb ge bruikt men dat als wapen tegen lny. Bovendien kan ik nog meedelen, dat vorige week zaterdag buiten mij om In Scherpenisse een vergadering van de raad is gehouden. Zes dagen later werd ik daarvan op de hoogte ge steld. Toen was men a! druk bezig ant lijn In de omvangrijke stroom van het nieuws waarin gisteren Ka- tanga, generaal Heusinger en Marie Besnard de aandacht vroegen viel het niet zo heel erg op: het verslag over de tocht van het Zonne veld-comité met tienduizend gulden langs enkele Zeeuwse inrichtingen, waar een gehandicapte jeugd een thuis heeft gevonden. Eigenlijk zou een kranteredactie verplicht zijn te gen alle geijkte journalistieke op vattingen in, zo af en toe dit nieuws, dit verkwikkende nieuws over sport mensen die samenwerken ten dienste van gehandicapte kinderen, op de voorpagina te plaatsen, bovenaan met een vierkolomskop. Want dit werk geeft nu eens niet een beijld van een naargeestige wereld, maar van mensen die de opdracht uitvoe ren hun naaste lief te hebben. Er wordt in deze tijd veel en vaak de oude vraag gesteld: „Wie is mijn naaste?". De mannen van „Sport steunt Zonneveld" zoeken het ant woord niet ver van huis, maar blij ven héél dicht in de buurt en zetten hun beste krachten in voor Zeelands gehandicapte jeugd. Gehandicapte jeugd. Deze uitdruk king is min of meer typerend voor onze dagen: er wordt hier een vrij kleurloze term gebruikt, waaruit alle emotie is verdwenen. Wat zegt het de buitenstaander, dat woord? Niets eigenlijk. Dat ervaart men pas goed als men van aange zicht tot aangezicht staat tegenover deze hulpeloze kinderen, deze jon gens en meisjes die zo geheel afhan kelijk zijn van hulpvaardige volwas senen. Men kan er wel heel stoer over doen en daarbij kleurloze uit drukkingen gebruiken, maar dan gaat men aan de kern van de zaak voorbij. Gehandicapt: dat betekent hier dat in Zonneveld en in Ipenoord vooral kinderen leven, wier lot op géén enkele wijze is te vergelijken met dat van gezonde jongens en meisjes. Bij dit leed voelt men zich machteloos en van een bewogen deernis vervuld. Maar de mannen van „Sport steunt Zonneveld" gaat het niet om een incidenteel medelijden en allerminst om een soort afbetaling in de geest van „even iets doen voor die ongelukkige kindertjes, dan is het geweten weer zuiver", neen, zij zijn van een bewogen mede-leven ver vuld, dot zij in praktisch werk weten om te zetten. Het bewijs daarvan le veren zjj met hun hardnekkig vol houden: elk jaar weer opnieuw spant men zich met enthousiasme in ten bate van deze kinderen. En samen zorgen Zeeuwse sportmensen er voor dat het leed van deze kleintjes maar ook dat van de ouders, die vaak met de handen in de schoot moeten afwachten hoe het met hun kinderen zal gaan wordt verzacht. Wij hebben diep respect voor Harry Plompen en zijn mannen: al trekken zij minder de aandacht dan generaal Heusinger en Marie Besnard, toch zijn ze in feite figuren van de voor pagina. Er is een boekje verschenen, waar in de inleidingen zijn afgedrukt, die zijn gehouden tijdens de eer ste provinciale dag van de Stichting Zeeland op 3 mei 1961. De commissa ris der koningin heeft er een voor woord in geschreven en daaruit kan men vernemen dat van verschillende kanten was gevraagd om publikatie van de inleidingen. Wij hebben geen enkele reden daaraan te twijfelen, maar wel vragen we ons af of ccn dergelijke brochure ook werkelijk wordt gelezen. Daarvan zijn we eerlijk gezegd niet erg over tuigd. Hopelijk vergissen we ons deerlijk en zitten op dit moment tien tallen mensen in Nederland gespan nen en met rode konen de bewuste brochure te lezen. Helaas behoren wij niet tot hen: wij hebben het boek je even doorgebladerd en het daarna op een stapel gelegd van nog geen tien andere brochures, artikelen, overdrukken en inleidingen uit en over Zeeland. Aanvankelijk was die stapel veel groter, maar eens per jaar houden we opruiming en laten we alleen de nuttige zaken liggen. Aangezien echter de Stichting Zee land onze volle sympathie heeft, koesteren we de vurige hoop dat het boekje de volgende opruiming ruim schoots zal overleven. Sabena raamt verlies op 40 miljoen Volgens niet door het bedrijf zelf be vestigde berichten rekent de Belgi sche nationale luchtvaartmaatschap- j pij „Sabena" op een tekort van on- I geveer 600 miljoen frank ruim I 42,5 miljoen gulden over hetboek- j jaar 1961. IDe verliezen worden voor een be langrijk deel toegeschreven aan liet als ge- olg van de internationale toe- I stand te-uggelopen passagiersvervoer over de Atlantische Oceaan en de vermindering van het vervoer tus sen België en Kongo. De definitieve cijfers van de Sabena -zullen, zoals gebruikelijk, eerst in j maart 1962 worden gepubliceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1