EERSTE NEDERLANDSCHE mm Ideeënbus van Wereldraad van Kerken was boordevol Arbeiders weigeren huisje af te breken Waar zijn onze schepen? ut de ETHER WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 PROV1NÜ1ALE ZEEUWSE COURANT 13 E.N. DE ASSEMBLEE IN NEW DELHI Heldere, vaak dappere uitspraken over veelheid van problemen Door <ls. G. P. Kljjn) 1 n New Delhi werd de indeeënbus geleegd, die hier 18 dagen lang stond opgesteld temidden van ongeveer 200 kerken, die de Wereldraad op zijn derde vergadering had bijeengeroepen. Uit die bus kwam een stroom van voorstellen, suggesties, overwegingen en adviezen, waarvan men zich afvraagt hoe die enigszins ordelijk en overzichtelijk de tafel van het presidium in de slotzittingen heeft bereikt. Toch niet door een hogere, selecterende hand, die naar gecamoufleerde voorkeur schift en scheidt. Er is nauwelijks een organisatie denkbaar, waarin het democratischer toegaat en de besluitvorming uit breder meedenken tot stand komt dan in deze Wereldraad van Kerken. In de talrijke commissies en subcommissies zitten de leden der diverse ker ken zelf; wat maar ergens leeft aan visie of gedachte in een of andere kerk, komt in de voltallige vergadering, wordt besproken met het recht van toelichting of afwijzing en al of niet met meerderheid van stem men aanvaard. Een weliswaar omstandige procedure, die echter dc We reldraad tot een werkelijk gespreksforum maakt, waar ook de eenvou digste afgevaardigde van een kleine kerk op de Stille Zuidzee-eilanden aan het woord kan komen. Wat heeft de indeeënbus op geleverd Er was veel voor werk gedaan. Uitvoerige studies waren reeds verschenen over de drie secties, waarin het hoofdonderwerp van deze assem blee was verdeeld: eenheid, ge tuigenis, dienst. Ellc van deze secties bracht een rapport uit, dat, soms na allerlei slijpen aan de formulering, omgewerkt en weer ingediend, met grote meer derheid werd aangenomen. Experimenten met eenheid Het rapport aangaande de een heid der kerken, heet hangijzer op alle vergaderingen van de We reldraad, stuit opnieuw op het onaanvaardbare feit, dat de ker ken in het algemeen wel broeder lijk met elkaar optrekken, maar het toch niet opbrengen met elk aar aan dezelfde avondmaalstafel te zitten. Een doorn in het oog van de jongeren, die hun onge duld in dit opzicht niet onder stoe len of banken hebben gestoken. Het rapport adviseert de kerken de studie over deze kwestie ste vig voort te zetten, maar toch niet te wachten tot er eens een alge mene overeenstemming inzake de avondmaalsleer wordt bereikt. In tussen moet men reeds proberen hoe ver men op de weg tot een gemeenschappelijke viering van het sacrament kan gaan. Een nieuw geluid, dat de groeien de moed van de Wereldraad te kent om, naast gedegen studie van de theorie, experimenten in de praktijk te ondernemen. Men bepleit dan ook het nemen van redelijke risico's, hetgeen wil zeg gen, dat men zo nodig ook eens iets tegen zijn eigen kerkorde in moet durven doen. In dat aan dringen op enige revolutie tegen traditionele overtuigingen van eeuwen kan men wel de stem van de jonge kerken In Afrika en Azië herkennen. Hier ook vallen duidelijke woor den over de rassenkwestie. Weg met alle rassendiscriminatie in kerken en gemeenten en een vriendelijker klimaat voor de op neming van minderheden. Tenslotte in een hoofdstuk over „Kerk, wereldpolitiek en wereld orde": een scherpe afwijzing van elk gebruik van de moderne mas- savemietigingsmiddelen. Christe nen moeten weigeren hun vertrou- wen in oorlog en kernwapens te stellen. Hun doel moet definitieve ontwapening zijn, hoe lang en moeilijk de weg daarheen ook moge zijn. Eerste, noodzakelijke stap zal de afschaffing van kern wapens moeten zijn. Oproep aan volken Slagen in de lucht, deze grote woorden over de grote proble men De discussies hadden niets van het vrijblijvend strelen van mooie droombeelden. Men liet de algemeen aanvaarde uït- spraken ook niet opsluiten in slechts door insiders gelezen rap porten, maar bracht die ter ken nis van de gehele wereld in een oproep aan de regeringen en vol keren: stel de vrede veilig in de wereld! Houd op met dreigen over en weer, vragen de kerken in dit appel! Stop de bewapeningswed loop, werk op een volledige en algerhene ontwapening aan! Voer een werkelijk scheppende strate gie voor vrede en gerechtigheid! De eerste taak van elke regering is de waarde van de mens te be hoeden, ongeacht ras, status, ge slacht of geloof. Zal het iets uitwerken, dit appel? Men moet het hopen en bidden. En het kan niet helemaal aan de gro ten der aarde voorbijgaan, dat 500 miljoen christenen zich yoor vrede en gerechtigheid uitspre ken en willen inzetten. En dat ook nog nooit eerder zo duidelijk hebben uitgesproken. Ontmoet de mens tl1 en dergelijk koen zoeken naar J nieuwe vormen wordt ook in het i-apport der sectie over het getuigen van de kerk voorgesla gen. Het evangelie heeft geen plaats voor enige zelfverheffing op grond van ras.taal. autoriteit of geslacht. Wie het aan anderen wil brengen, moet het hun vóór- leven en zich daartoe sterk met bun belangen en doeleinden iden tificeren. Werkelijk de ander die nen, eist zijn taal leren. Plech tige woorden over de hoofden heen hebben geen enkele zin in deze tijd. Laten predikanten cn gemeenteleden vooral leren in teamverband samen te werken. En voorts eens kritisch onderzoe- -ken of de kerk wel de juiste in strumenten in de hand heeft om de naaste met het evangelie tc dienen. Men moet zelfs vragen of de hele structuur van de kerk vandaag nog klopt op de situatie. Tegen tyrannie Hei: Is geen enkele kerk geoor loofd met een staat samen tc werken met het doel bet mense lijk geweten geweld aan te doen of een politiek dwangsysteem op te richten of te handhaven, zegt het rapport van de sectie .Dienst'. Er Is geen diepere ontwaarding Aan het menselijke in de mens dan het regeren door angst en gewetensdwang. Geen kerk of «•kristen heeft het recht tot een compromis met oude of nieuwe vormen van tyrannie. Wat niet betekent, dat de kerk door deze afwijzing van ge- weldregimes zich met be paalde economische, sociale en politieke systemen identifi ceert. De Heer der geschiedenis is Jezus Christus cn Hij is in elk land, ondanks en door alle struc turen en praktijken heen, aan liet werk. Na opdracht burgemeester MAN BOUWDE ZELF ZONDER VERGUNNING (Van onze correspondent) Vijf werknemers van de dienst gemeentewerken van de ge meente Den Ham hebben maan dagmorgen van hun directeur opdracht gekregen een houten woning af te breken, die enige weken geleden zonder vergun ning door de heer E. Nieuwlaar met behulp van goed twintig collega's aan een zandweg tus sen Vroomshoop en Den Ham in het zicht van de provinciale weg, was neergezet. De vijf ar beiders hebben echter na ter plaatse te zijn gearriveerd, ge weigerd de opdracht uit te voe ren. De heer G. Bramer, burgemeester van Den Ham, was maandagmiddag van plan hen op grond van deze dienstweigering te ontslaan. Hier mee heeft zich de moeilijke situatie toegespitst waarin de lieer Nieuw- laar met vrouw en kind enkele jaren kwam te verkeren, toen de gemeen te hem weigerde vergunning te ver lenen voor de bouw van een huis te gen dat van zijn schoonouders, het echtpaar Zandbergen, dat aan de Vroomshoopseweg woont. E. Nieuw- laar, trouwde bijna vier jaar geleden en kwam bij zijn schoonouders in wonen. Hij liet zich niet inschrijven voor een huurwoning en wel om een speciale reden: zijn schoonzuster die eveneens bij zijn schoonouders in woont heeft een gebrekkige gezond heid en is voor hulp aangewezen op haar zuster, de vrouw van E. Nieuw- laar. Weige ei gering Het pasgetrouwde paar trok daar- 1 uit deze conclusie of bij vader, moeder en zuster in blijven wonen of een eigen huisje vlak bij hen in de buurt. Daarom ook maakte het een plan. verdubbeling van de ouderlijke woning door de aan bouwing van een tweede huis. Een vergunning daarvoor werd direct geweigerd, omdat in dit gebied van Den Ham niet. mag worden gebouwd. Het kwam en komt regelmatig voor dat in dit deel van Overijsel clandes tien wordt gebouwd door mensen die geen andere uitweg meer zien. In ver scheidene gemeenten wordt deze il legale bouw soms oogluikend toege staan, mits de huisjes maar zover in het achterveld liggen dat zij niet in het oog vallen. Naar aanleiding van de bouw van een dergelijke illegale woning liet het gemeentebestuur van Den Ham een jaar of drie-vier geleden weten dat geen enkele illegaal gebouwd huis meer zou worden toegelaten. Nader hand, aldus vertelde qps de heer Nieuwlaar, zijn zeker negen clan destiene huisjes gebouwd, waarvan geen enkel is afgebroken. Voorbeeld Op grond hiervan dacht de heer Nieuwlaar, die inmiddels een kind erbij had gekregen en niet langer over voldoende ruimte in het schoonouderlijk huis kon beschik ken, vrij veilig dit voorbeeld te kunnen navolgen. Hij kocht een stukje grond aan de Russenweg op misschien honderd me ter van de provinciale weg gelegen, en bouwde in de nacht van vrijdag op zaterdag, nu drie weken geleden met ruim twintig collega's zijn knappe houten huisje op. De volgende mor gen zijn vrouw en hijzelf met kind, hond, kat en meubilair In hun nieu we bezit getrokken om een begin te maken met de inrichting van de woonkamer, keuken en drie'slaapka mers. die door een toilet en douche ruimte worden gecompleteerd. Afbreken Twee dagen later op maandagmid dag kwam de directeur van gemeen tewerken de heer W. K. Renema de zaak opnemen om de gegevens aan de burgemeester en wethouders voor Nog dezelfde week, vrij- vervoegde zich een lid van het politiekorps bij het huis om mede te delen, dat het binnen drie dagen moest worden afgebroken. Toen er daarop niets gebeurde volgde woens dag 1.1. een brief waarin het gezin een termijn van tweemaal vieren twintig uur werd gegeven om het huisje af te breken. Toen ook dit niet het 'door b. en w. gewenste resultaat had. kreeg gemeentewerken de op dracht de afbraak te verrichten. |De vijf man die daarvoor maandag morgen ter plaatse verschenen stuit te dit echter zo tegen de borst dat zij met aanvaarding van de eventuele consequenties besloten geen hand naar het huisje uit te steken. De burgemeester van Den Ham, de heer G. Braber, wenste geen jour nalisten tot zijn :amer toe tc laten. Internationale Viscose: 12 pet. dividend De algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Internationale Viscose Compagnie in Breda heeft de jaarstukken over 1960-1961 goedge keurd en het dividend bepaald op 12procent. Tiet Britse vrachtschip „Ondo", dat in de, Elfyemond gestrand ligt, is op gegeven: een reddingboot heeft J/2 opvarenden van boord gehaald en in Bremen aan land gezet; van hier zul len zij' de reis naar Engeland aan vaarden na een vruchteloze strijd van een week om hun schip te behou den. Slechts de kapitein en zes be manningsleden bevinden zich nu nog aan boord van de „Ondo". Oordeel gevraagd over winstdelingsregelingen In het voorlopig verslag op de be groting 1962 van algemene zaken wordt het oordeel van de minister gevraagd over een systeem van winstdelingsregelingen, dat gericht zou zijn op het kweken van duur zaam persoonlijk bezit. Deze uit te keren winst zóu dus niet voor con sumptieve doeleinden mogen worden gebruikt. Gevraagd wordt brn overleg' met liet bedrijfsleven teneinde een zodanige regeling, buiten arbeidsvoorwaarden en goedkeuringen van rijksbemidde laars om, op te stellen. Voorts wordt om een S.E.R.-advies terzake ver zocht. Ook wordt gevraagd naar de eigendom van ingehouden winsten, die in de bedrijven als kapitaal wor den geïnvesteerd. De opvatting, dat de factor arbeid hier mede-eigendom behoort te hebben, wordt ter beoor deling voorgelegd.. BOUWONDERNEMERS NEMEN RESOLUTIE AAN In de jaarvergadering van de Ne- derlandsche Bond van Bouwonder nemers, die gisteren in Breda werd gehouden, is een resolutie over de woningvoorziening en het volks huisvestingsbeleid aanvaard. De vergadernig spreekt daarin als haar oordeel uit, „dat de particu liere woningbouw thans opnieuw heeft bewezen te kunnen voorzien lu de woningbehoefte van vrijwel alle bevolkingsgroepen Het woningbouwprogramma dient daarom gericht te zijn op een wo ningvoorziening en -exploitatie op particuliere basis, waarnaast de woningwetbouw haar normale aanvullende functie vervult. De bond vindt dat het voorgestelde woningbouwprogramma voor 1962 hierop onvoldoende, is gericht en dat ter voorziening in dè woning behoefte van de lagere inkomens groepen het aantal premiewonin gen met tenminste 10.000 wonin gen dient te worden verhoogd, met een evenredige vermindering van het aantal woningwetwoningen. Ten behoeve van de laagste inko mensgroepen dienen dusdanige subsidies op bet gezinsinkomen te worden verstrekt, dat ook deze groepen in volwaardige woningen kunnen worden gehuisvest. „Dit is Schotland" in Amsterdam Donderdagmiddag zal in Bëllevue i" Amsterdam de tentoonstelling „Tliis is Scotland" worden geopend. Deze tentoonstelling is georganiseerd door The Scotsman, het blad dat in Schol - land onder de dagbladen een leidende positie inneemt. In verband met de waarschijnlijke toetreding van het- Verenigd Konink rijk tot de Gemeenschappelijke Markt, heeft The Scotsman het initia tief genomen om aan de landen in de Gemeenschappelijke Markt te tonen wat Schotland op industrieel gebied presteert en welk aandeel Schotland kan hebben in de Gemeenschappelijke Markt. Tsjechische ambassadeur verlaat Albanië Blijkens een te Wenen beluisterde uitzending van radio Praag heeft Tsjecho-SIowakije zijn ambassadeur gisteren uit Albanië teruggeroepen en de Albanese ambassadeur in Praag verzocht om het land te ver laten daar zijn „vijandige" activitei ten niet langer kunnen worden geto lereerd. Radio Praag meldt dat de Tsjecho- slowaakse regering van plan is om haar ambassadeur in Albanië Malik permanent te vervangen door een zaakgelastigde. Nieuw margarinebesluit Bij Koninklijk Besluit ^opgenomen In Staatsblad 89, is een nieuw margari nebesluit (warenwet tot stand geko men. Het nieuwe besluit geeft uit sluitend een omschrijving van aard en samenstelling van margarine en stelt niet als criterium, dat zij dient ter vervanging van boter. Margarine wordt als een zelfstandige waar be schouwd. In beginsel mogen In margarine geen andere stoffen dan die, welke met name zijn genoemd, aanwezig zijn of er aan zijn toegevoegd. Onder be paalde voorwaarden kan evenwel ko ninklijke toestemming worden ver leend voor het toepassen van andere stoffen. Toevoeging van vitamine D3 aan margarine is verplicht gesteld, terwijl de toevoeging van retinol (vitamine a) in het nieuwe besluit niet dwingend is voorgeschreven. BARENDRECHT OROOTEKERK MOZAMBIQUE Btaillow KYLIX 14 te Co LEMSTERKERK DONDERDAG 14 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/J. 7.00 A.V.R.O. 7.50 V.P.R.O. 8.00—24.00 A.V.R.O. A.V.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. ei. vrouw. 9.10 De groenteman, 9.15 Gram. 9.35 Wa ters! 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11,15 Gram. 11.45 Onze medemens, lezing. .12.00 Dansork. 12.30 Land- en tuinb. me- ded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded; en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Metropole ork. 19.30 Voordr. 15.50 Kameranuz. 16.20 Gram. 17.05 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 13.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.35 Sport- praatje. 18.40 Gesproken brief. 18.45 Lich te muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Radiofilharm. ork. en solist. 21.00 De grote droom, hoorsp. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe. gram. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00— 24.00 N.C.R.V. KJt.O.: 7 00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huïsvr. 9.40 Schoolradio. N.C.R.V.: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. K R.O.: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok —'noodklok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram, 12.50 Act. 13.00 Nws. '13.15 Gram. 13.40 Gevar. programma. N.C.R.V.: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Gram. 19,30 Lichte muz. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Strijkkwart. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Jiddisjp volksliederen. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.i0 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar.. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 2300 Kamermuz. 23.30 Moderne evolutionistische stromingen en hun reli gieuze achtergrond, lezing. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S N.T.S.: 20.00 Journ. r .C.R.V.: 20.20 Act. 20.30 Filmbespr. 20.50 Gevaarlijk tussen spel, t.v.-spel. 22.20 Drgsluiting. VLAAMS BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 19.00 V, d. jeugd. 19.30 Sportkron. 20.00 Nw«. 20.25 Het Manneke. 20.30 Speelfilm. 32.15 Wetensch. progr! 23.00 Nws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9