E.E,G.-aandacht voor grensgebieden Het wonder FM, nog niet overal ontdekt „HET ZEVENDE ZEGEL", NOG STEEDS NIET OVERTROFFEN WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 PROVINCIALE REEUWSE COURANT 11 naar PM luistert. Hij haalt veel meer luistergenot uit zijn appa raat. Een concert of het na van een jazzorkest of van een symfo nieorkest is wordt nu eerder een muzikaal genoegen dan via de middengolf mogelijk kan zijn. Sprekers, die via de bekende zen ders soms alleen met inspanning te volgen zijn, worden via FM ge makkelijker verstaan. De FM-ont- vangst is ook veel minder gevoelig voor storingen van buitenaf, ter wijl onderlinge storing van de zen ders helemaal niet behoeft plaats te vinden. Overal Er zijn in Nederland zes FM-zen- ders in dubbel gebruik om de pro gramma's van Hilversiftn I en II de gehele dag door uit te stralen. Iedere Nederlander kan dus FM ontvangen, maar voor FM geschik te toestellen vindt men, zoals ge zegd slechts bij een deel der ge- zinuen. En die met FM uitgerus te apparaten worden dan ook nog maar gedeeltelijk benut. Dit is be paald jammer, als men bedenkt hoeveel men zich dientengevolge ontzegt aan werkelijk luistergenot. Wim Kan vraagt ons vanavond in een N.C.R.V.-radioprogramma „Houdt U ook so van december f". Dat hij van de winter houdt en van de wintersport is hem en echtgenote Corrie Vonk) duidelijk aan te zien. Concert wordt muzikaal genoegen Nederland wordt bestreken door een net van FM-zen- ders. Ze staan in Lopik (ka naal 19 en 33), Hoogezand (kanaal 16 en 26), Irnsum (kanaal 4 en 34), Markelo (kanaal 31 en 38), Mierlo (kanaal 22 en 43) en Huls berg (kanaal 27 en 35), res pectievelijk voor het uitstra len van de programma's van Hilversum I en Hilversum H. Overal in Nederland kan dus FM worden ontvangen, maar talloos velen, om niet te zeg gen de meesten, weten dat blijkbaar niet. Het grootste deel van de in Ne derland uitstaande radio-appara ten heeft dan ook geen FM-ont- vangstmogelijkheïd. Het is een vreemd verschijnsel, dat, hoewel de eerste FM-zender in Nederland al zeven jaren oud is en de helft van het land al vier jaar FM kan ont vangen, dit veel betere zendsys- teern zo lang een onbekende groot heid kon blijven. Afstemmen Natuurlijk had de radioluisteraar met weinig moeite FM kunnen ont dekken. De reden, dat dit niet ge beurd is, ligt grotendeels in de stationsschaal. De daarin opgeno men FM-band vertoont geen na men van zenders. Het is duidelijk, waarom dit niet mogelijk is: er zouden te veel verschillende sta- tionsschalen nodig zijn. De luiste raar ziet op "de FM-band dus geen namen, maar getallen. Deze ge tallen duiden kanalen aan. Zelfs al weet hij van de FM-ont- vangstmogclijkheden, dan komt hij er in de meeste gevallen toch niet toe, na te gaan op welke kanalen hij stations in zijn omgeving kan ontvangen. Het afstemmen is ove rigens even eenvoudig als het vin den van een huisnummer in een straat; het is alleen zaak, dat men het nummer in dit geval het kanaal weet. Het de jaren-door gewend zijn aan het afstemmen op de zendernamen echter blijkt aan de nu aan bod gekomen cijfers moeilijk te doen wennen. Hoge tonen Wanneer een radioluisteraar dank zij een advies van een handelaar of van een bekende op FM afge stemd heeft, is hij soms niet aan stonds verrukt. Hij is zozeer ge wend aan het geluid van de niid- dengolfzenders, dat deze zo geheel nieuwe klanken door hem maar vreemd gevonden worden. De mid dengolf heeft hem al die jaren te kort moeten doen en daardoor klinkt het FM-geluid hem maar onwennig in de oren. Wat is het nu eigenlijk, dat er aan de zender op de middengolf ont breekt? Om precies te zijn: de ruimte. Om alle tonen van hoog tot laag te kunnen uitzenden, is een behoorlijke breedte op de band no dig. Wanneer we op de middengolf dezelfde geluidskwaliteit willen be reiken als die via de FM-band, is er tussen de 198 meter en de 580 meter plaats voor 33 zenders, maar er zitten er 600. Het is duidelijk, dat er maar een smal strookje voor elke zender overblijft, een strookje, waai' slechts een derde van het totale hoorbare lonengebied doorheen ge stuwd kan worden. Ruimte Op de FM-band bestaat dit ruim- teprobleem niet zozeer. De ruimte is twaalf en een half maal zo groot als in het middengolfgebied, ter wijl FM zenders tevens maar een QADIC}. Fhl T V ~Rl IFIRIRK beperkte reikwijdte hebben. Een cin i .rr\iuui\iL.i\ One Man-show Toon Hermans op scherm De K.R.O.-t.v. zal op de avond van de eerste kerstdag de uit zending verzorgen van de gehele one-man show van Toon Her mans. Deze show wordt in het Minerva-theater te -. Heemstede op de planken gezet en zal van daar uit rechtstreeks worden uit gezonden. De avondvullende uit zending begint te 20.20 uur. T.v.-amateur ontvangt vijftig landen Een radio-amateur in Letland heeft een televisietoestel met een ontvangstbereik van tenminste 6500 km gebouwd, zo Is bericht door het orgaan van de Russische communistische partij „Prawda". Het partijblad meldde dat Leopold Ozols-Ozolin uit Krustpils, die zijn eerste radiotoestel op twaalfja rige leeftijd had gebouwd, in een Russische technische uitgave het idee had opgedaan om een tele visietoestel te bouwen met een speciale antenne, die ultra korte televisiegolven kon- opvangen die werden teruggekaatst vanuit de banen van meteoren die zich op ongeveer 97 lcm afstand van de aarde bevonden. Volgens het Russische persbureau „Tass" had de radio-amateur in middels een gevoeligere antenne vervaardigd, die hem in staat stel de om televisie-uitzendingen uit 50 landen te ontvangen. station in Denemarken zal een sta tion in Nederland nooit hinderen en zij kunnen dan ook via hetzelf de kanaal uitzenden. Dat wil zeg gen, dat dezelfde plaats op de band talloze malen over de wereld benut kan worden. Maar 't houdt ook in dat ieder kanaal van 'n be hoorlijke breedte kan zijn. Een zen der in de FM-band kan dus wèl alle tonen van hoog tot, laag uit zenden, anders gezegd alle fre quenties doorlaten zodat de boven tonen van het door de muziekin strumenten voortgebrachte geluid eveneens doorkomen. Deze boventonen nu maken mede de essentie uit van de natuurge trouwheid in de weergave. Iemand die van muziek houdt en wie doet dat niet heeft dus meer aan zijn radiotoestel, als hij ore»i, 3«cu ew. senr ïjvcH VANDAAG Televisie Jan Moraal, die als tekstschrijver van humoristische strips voor de radio („Koek en ei", „De Asser Koerier") nogal wat succes heeft geboekt, vooral in samenwerking met Geert Elffrich, heeft voor de EXPERIMENT IN PRISMA In het N.C.R.V.-vrijdagavondprogramma „PRISMA" .van overmorgen (8.209.20 uur) zal binnen het tijdsbestek van één uur tweemaal hetzelfde spel te beluisteren zijn. Het is het poëtische adventspel „Der Mensch von Unterwegs" van de bekende Duitse predikant- schrijver ALBRECHT GOES, auteur van o.a. „Het was een vreemde nacht" en „Het Brandoffer", door Martin Buber een „oorkonde van echte humaniteit" genoemd. Een hervormd predikant, die al meerdere radiospelen heeft verzorgd onder hel pseudoniem HANS GILBERT, vertaalde en bewerkte het spel van Goes tot: „Die in het donker reizen". Overigens is dit spel niet alléén woord. De jonge dirigent en componist FRANS MIJTS schreef er prachtige illustratieve muziek bij, die onder zijn leiding- subliem wordt uitgevoerd door Henny Kluvers (fluit), Evert Over weg (slagwerk) en Wim de Vries (bas) Het spel wordt zo een samengaan van taal en toon, dat in meer dan één opzicht waar wil maken, hoezeer poëzie de muziek der gedachte kan zijn. Door de herhaling in hetzelfde programma te plaatsen wil de N.C.R.V. de geïnteresseerde luisteraar bij de herhaling nog eens de fragmenten laten horen, waarvan hem nog slechts het begin was aangezegd. Tussen eerste en tweede uitzending zingt PAUL ROBE SON spirituals en haalt daarbij kerstherinneringen op uit zijn jeugd. televisie een minder gelukkige greep gehad. De televisïestrïp „Don Quichottc" (die hij eveneens samen met Elffrich schreefis een volslagen fiasco geworden en moest na enkele uitzendingen vo rig seizoen door de A.V.R.O. wor den stopgezet. Vanavond gaat hii proberen revan che te halen met een musicalach tig programma, dat zich afspeelt in Amsterdam en dat allerminst komisch is bedoeld. Het is een sombere, pessimistische geschie denis waarin de eenzaamheid van de mens tegen „de donkere dagen voor Kerstmis" extra relief krijgt. De schrijver leeft zich uit in zijn liefde voor oud-Amsterdam en breekt de staf over de nieuwbouw in west. De uitzending duurt van negen uur tot tien over half tien. De Vlaamse televisie brengt om half negen een bezoek aan de na tionale luchthaven van Zaventen. Om kwart over negen de televisie western ..Bonanza" en om half elf de literaire rubriek „Poëzie in 625 lijnen". Radio De VARA zendt om tien voor ne gen via Hilversum I het hoorspel „Sammy Millers kasboek" van Kenneth Hayles uit. Over de ande re zender kan men om tien over acht in het N.C.R.V.-programma luisteren naar o.a. Wim Kan in een prograinmu „Houdt U ook zo van december?" CONFERENTIE IN BRUSSEL Verbinding van oevers Westerschelde ter sprake Eén van de voor Zeeland interes santste bijdragen op de E.E.G.-con- ferentie over regionale politiek was het referaat van O. Vanneste, direc teur van het Westvlaams Econo misch Studiebureau te Brugge. Het handelde over de problemen en voor uitzichten van Belgische grensgebie den. West-Vlaanderen is "een structureel zwak gebied met van ouds veel werklozen en pendelaars naar buiten. Er zijn 50.000 personen aangewezen op tewerkstelling op grote afstand, N.-Frankrijk of Hene gouwen b.v. De eigen expansie is te gering, als gevolg van de uitmiddelpuntige lig ging en de beknelling tussen staats grenzen. Er zijn plaatsen, waar 70 van de actieve bevolking grensar beider is. Bij een dalende conjunc tuur worden zij het eerst ontslagen. Door het taalverschil klimmen de Belgische arbeiders in Frankrijk zelden op de maatschappelijke lad der omhoog. Ook de omvangrijke seizoenarbeid richt zich op dit land. Wat het toeristische verkeer betreft zijn het eveneens overwegend Fran se vreemdelingen, die de Belgische kust bezoeken. In al deze opzichten zijn de betrekkingen met Nederland, vooral met Zeeuwsch-Vlaanderen, van weinig betekenis. Verbinding Wester schelde De heer Vanneste weet dit alles aan de ongunstige ligging. Er is gebrek aan doorstroming. Het transport is altijd van en naar een eindpunt. Van de vele verbeteringen die moeten worden aangebracht noemde hij een oeververbinding over de Wester schelde van kardinaal belang. Hij wees eveneens op de contacten van Vlaanderen met het E.I.T. voor Zee land en op het door de zusterinsti- tnten voor de Benelux Economische Unie gemaakte rapport over de ont wikkeling van het Kanaal Gent Terneuzen, een rapport dat de staats grens heeft weggedacht. Ook met de noordelijke Franse provincies be staan intensieve contacten. Steun van de Europese Econ. Gemeenschap kan bij dergelijke internationale vraagstukken niet worden gemist. Over dezelfde soort problemen spra ken de heer B. de Maudhuy, presi dent van het Lotharingse expansie comité de samenwerking met Luxemburg en de heer P. Camy van econ. zaken te Luxemburg, „een grensgebied in het centrum van de gemeenschap". Prof. G. Delia Porta, directeur van het studiebureau van de Bank van Rome stelde de regionale planning in het kader van de E.E.G., een onderwerp dat voor elke streek belangrijk is, nu de beschermingen zullen verdwijnen. In Nederland Ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Neder land gaf een inzicht in de wijze waarop industriële, agrarische en sociaal-culturele programma's in regionale ontwikkelingsprogramma's wórden samengevat. Dit referaat was natuurlijk voor de Nederlanders niet zo interessant, omdat het op deze conferentie juist ging om de voorlichting van andere nationali teiten. Het Nederlandse systeem blijkt altyd weer zeer algemeen, globaal, liberaal zo men wfl. Het grijpt in de marktverhoudingen zo weinig mogelijk in. zulks b.v. in te genstelling met overal geldende ren tereducties. De resultaten bij hen 0 Poolse oudheidkundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat in het gebied van Lublin 4000 jaar geleden veelmannerij moet hebben geheerst. Bij opgravingen is een graf gevonden met de skeletten van een \touw en drie mannen. Uit de Indeling van het graf leiden de archeolo gen af, dat de drie mannen met de vrouw getrouwd waren en na haar dood om het leven zijn gebracht met haar he graven. vergeleken met andere landen zeker niet minder. Studies De heer J. Milhau, president van het regionaal studiecentrum in Montpel- lier, behandelde tenslotte de nood zaak van regionale studies. De we tenschappelijke kennis van de streek is nog zeer ontoereikend. Zij is no dig voor het in elkaar passen van de regionale plannen. Een regionaal studiecentrum, zoals de E.TJ.'s vormt een belangeloos en bij bena dering objectief milieu waar kan worden afgerekend met al te lokale belangen. De inleider pleitte zelfs voor een regionaal conjunctuuron- derzoek, omdat de streken zo geheel verschillend op de conjunctuur rea geren. Dit is voor regionale plannen weer van belang. Van grote beteke nis zijn de regionale jaarrekeningen waar wij al herhaaldelijk voor ge pleit hebben. Milhau voerde nog als argument aan dat de E.E.G. eigen lijk een regionaal minimuminkomen zou moeten garanderen, zoals dit ook op de arbeidsmarkt geldt. Mil hau denkt evenals wij in sectoren, zoals vervoer, irrigatiewerken (of .het Deltaplan), toerisme enz. Deze sectoren staan in de regionale boek houding. Ook aan de sociale factor dient meer aandacht te worden be steed, omdat er vaak zo veel weer standen zijn. Wij hebben tot nu toe de twintig inleidingen in het kort weergegeven. In een nabeschouwing zullen wij eni ge algemene lijnen projecteren op de provincie Zeeland. Daarbij komt het ontwerp van een regionale gebieds indeling die de E.E.G. gemaakt heeft nog aan de orde. Drs. M. C. VERBURG In het Londense „Scala"-theater zijn de repetities begonnen voor de jaar lijkse voorstellingen van Peter Pan", het traditionele kerststuk in Enge land. We zien op de foto Anne Heywood als Peter Pan met de 12-jarige Ge rald Rowland m.) en de 13-jarige Christopher Turner (r.) tijdens één van de repetities. Kritiek op directiebeleid Nederlandse Spoorwegen De voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Bond ran Vervoerspersoneel „St. Raphael", de heer W. J. L. Spit, heeft bij de opening van 't tweedaags congres ran deze bond dindagmorgen in Utrecht de aandacht gevestigd op het groeiend onbehagen, aat de over- leg-procedure bij de Nederlandse Spoorwegen, onder het spoorwegper soneel veroorzaakt. De gang van zaken tijdens het over leg, speciaal over de ingangsdatum van de arbeidstijdverkorting en over de begin 1961 tot stand gekomen en aanvankelijk afgewezen winstuitke ring van anderhalve procent noemde de heer Spit voor de onvolkomenhe den in deze overlegprocedure illustra tief. Wat betreft de loonpolitiek merkte de heer Spit op, dat het resultaat van het/natigingsgesprek tussen regering en'stichting van de arbeid is geweest dat opnieuw en in versterkte mate de nadruk is gelegd op het produktivi- teitscriterium. Voor wat de vervoers sector betreft, aldus de heer Spit, hebben wij tegen de toepassing van dit criterium ernstige bedenkingen, omdat de produktiviteitscijfers in de vervoerssector zeer moeilijk te leve ren zijn. Over de prijspolitiek zei de heer Spit, dat deze maar ten dele ge slaagd is omdat van de beoogde en op zichzélf wel mogelijke prijsverla gingen tot nu toe maar in zeer be scheiden mate iets terecht is geko men. Oostduitse grenswachten hebben onge veer twintig schoten gelost op twee men sen die in het ijskoude water van een kanaal van Oost- naar West-Berlijn zwommen. De kogels troffen geen doel en de vluchtelingen bereikten de Westber- lijnse oever. FILMS IN ZEELAND Zal wind erven", Kramer blijft actueel Di zijii voorwoord bij de film „Het zevende zegel", GRAND (Goes) en ALHAMBRA (Vlis- singen) zegt Ingmar Bergman, dat hij tot liet maken van deze film werd geïnspireerd door beelden uit zijn jeugd. In een kerk, waar zijn vader preekte, werd liij geconfronteerd met de naturalistische schilderingen van kunstenaars uit de middel eeuwen. Zij stelden de mensheid voor in zijn ontmoetingen met rle Dood. De Dood was voor de ze schilders een concrete figuur en alleen een filmer als Ingmar Bergman wist diezelfde con creetheid op het filmdoek te brengen. Het onderwerp van zijn film is ge baseerd op een zeer oude geschiedenis de terugkeer van een kruisvaarder in zijn door de pest geteisterd vaderland en zijn ontmoeting met de Dood, die door het ontvolkte gebied rondwaart. De moderne wetenschap heeft inmid dels in ons op dat gebied oergezond Europa de pest overwonnen, maar de Dood beeft zich andere wapenen ge smeed en twijfel en vertrouwen be heersen de moderne mens even zeer als de kruisvaarder, wanneer de Dood hem beveelt te volgen en hij met een spel schaak uitstel weet te verkrijgen. Het sterven heeft Bergman al in vele films behandeld, maar nergens zo in drukwekkend als in „Het zevende ze gel". Terwijl het kernprobleem aan, geen enkele tijd gebonden is, is de uitbeelding van een mystieke sfeer, die overeenkomt met de middeleeuwse herkomst van het verhaal. Het is een onderwerp, dat Bergman alle kans gaf om de wereld van tie geest con creet gestalte te geven met gebruik making van alle geliefde symbolen, waarvan sommige zo luguber zijn in hun effecten, dat de beste Hitchcock het hiertegen moet afleggen. Gunner Björnstrand, Nils Poppe, Max von Sydow (als de kruisrid der) en Bibi Anderson brengen de Bergmanfiguren in „Het zevende zegel" tot leven in een bizarre schimmendans. „Inherit the wind", of in het Neder lands Zal de wind erven" is de film. die Stanley Kramer („On the beach" en „Ketenen der haat") maakte naar aanleiding van het „apenproces" dat in 1925 in Dayton, Texas, werd ge voerd. Terecht stond een onderwijzer. Op school had hij de theorie van Dar win onderwezen, iets ongehoords in die omgeving. Spencer Tracy, Fre deric March en Gene Kelly spelen de hoofdrollen in deze dramatische rol prent, die we reeds eerder uitvoerig bespraken. Te zien in City (Middel burg) Electro (Middelburg) vertoont- de Russische rolprent „De vrede kwam te Iaat", als vele oorlogsfilms van Russische makelij een pp eenvoudige gegevens berustend drama waarin de tragiek van het gewone dagelijkse leven boeiend is weergegeven. Geen pompeuze situaties en onwerkelijke figuren, geen sensationele gerechten en kanongebulder, die de inhoud (of maar al te vaak ook het gebrek aau inhoud) verdoezelen, maar echte men sen met hun blijdschap (over de juist verkregen vrede) en leed (omdat die vrede voor hen te laat komt). Luxor (Vlissingen) tenslotte ver toont de komedie „Met de drie Stooges de lucht in", een vrolijke geschiedenis, waarin het Ameri kaanse t.v.-trïo. de drie Stooges, de hoofdrol speelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7