„Oorlog in Katanga Kamer aanvaardt de kinderbijslagwet is onbegrijpelijk Tweede Kamer bekritiseert en prijst loonbeleid regering wa Vandaag hoort Eichmann de eis L 1**1 SOEKARNO INSTALLEERT VERDEDÏG1NGSRAAD Marie Besnard vrijgesproken van gifmoord Zeer zacht maar ook zeer nat WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Begroting sociale zaken Vragen over optrekken van de vrouwenionen (Van onze parlementaire redacteur) De gedifferentieerde loonpolitiek van de regering is gisteren in de Tweede Kamer wel zeer verschillend beoordeeld. De socialis tische afgevaardigde, de heer Sumiioff, oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, lrad er bij de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid hij bewoog zich dus op sen hem volkomen bekend terrein weinig goede woorden voor over. Daarentegen bracht de heer Van der Ploeg van de K.V.P. dank aan de minister dr. Veldkamp en aan staats secretaris Roolvink voor het door hen gevoerde beleid. Hij had er waardering voor en sprak zijn voldoening uit over het be reikte akkoord. Het nieuwe stelsel draagt ertoe bij, zo vond de rooms-katholieke afgevaardigde, dat de werknemers meedelen in de gunstiger resultaten van de economie. De lieer Suurhoff ontkende dat de i De lieer Van Lier (p.v.d.a.) pleitte arbeidstijdverkorting als een lawine voor uitbreiding van de sociale voor over het land gekomen is. Als de re- I zieningen. Speciaal vestigde hij de gering zich daarover beklaagt, merkte hij op, dan geeft zij toe dat zij met de gedifferentieerde loonpo litiek de zaken niet in de hand heeft. Hij vroeg hoe het verder met de lo nen lopen zal en met name hoe het zal gaan met de ambtenarensalaris sen, waarvoor de verhoging niet uit de produktiviteitsstijging betaald kan worden. Vrouwenionen Voorts vroeg' de .heer Suurhoff, hoe de mededeling moet worden opgevat, dat de vrouwenionen tot 85 procent van de mannenlonen zullen worden opgetrokken. Is dat een aanwijzing van het college van rijksbemidde- laars? En hoe is dit percentage te rijmen met de internationale over eenkomst? Ook van andere kanten stelde men de minister soortgelijke vragen. De invaliditeitswet achtte de heer Suurhoff onvoldoende. Er komt wel een arbeidsongeschiktheidwet, maar we mogen de invaliden niet te lang laten wachten. Hoe veel tijd zal nog met het ontwerpen van een arbeids ongeschiktheid gemoeid zijn? vroeg hij. Bezitsvorming De heer Van der Ploeg van de K.V.P. informeerde, of de minister enig inzicht kan geven in de ont wikkeling van regelingen, die tot bezitsvorming kunnen leiden. Hy was namelyk van mening, dat zulke regelingen de ovérbesteding kunnen tegengaan. ouderwetse arbeids- nog by de vissery heersen. Hij vroeg er iets aan te doen, dat zeer jeugdigen heel lange arbeidstijden maken. Mr. Van Lier deelde mee. dat de P.v.d.A. voorstander is van een positief emigratiebeleld. Er moet vrijheid blijven bestaan om te emigreren. Hij was tegen de be perking van de werkzaamheid der emigratiekantoren. In ongeveer gelijke zin sprak de heer Brouwer van de K.V.P. over de emi gratie. De heer Van Nierop (a.r.) toonde zich een voorzichtig man, TWEEDE KAMER Handen af van „Lucaskind" (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kanier heeft zich giste ren verzet tegen een poging van de regering om het beruchte, zoge naamde Lucaskind, dat is het ex- trakind dat in' aanmerking gebracht wordt voor kinderaftrek bij de vast stelling van de inkomstenbelasting en van de vermogensbelasting, te verdon keremanen De heren Lucas (K.V.P.) zelf, Kieft (A.R.), Van de Wetering (C.H.) en Van Leeuwen (V.V.Ü.) wilden het nog niet kwijt en drukken het „voor lopig" warm aan hun hart. Zij wil den pas over het lot van het Lucas kind beslissen bij de algemene be lastingherziening. De heer Lucas diende een amende ment in om „zijn" kind geen wette lijke dood te laten sterven maar tot de algehele belastingherziening in leven te houden. In dat amendement waren tevens enige technische ver beteringen opgenomen van het wets ontwerp tot herziening van de kin deraftrek, waarbij het Lucaskind ter sprake kwam. Het wetsontwerp brengt een vereen voudiging en een verdere aanpassing van de kinderaftrek aan de sociale verzekerïngswetgeving. De staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge, deelde mee, dat hij het Lucaskind altijd 'als een onder geschoven kind gezien heeft. Groot moedig voegde hij eraan toe, dat hij niettemin tegen het amendement van de heer Lucas geen bezwaar had. De kamer nam daarna dit amende ment en vervolgens het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Doodvonnis in Rusland Volgens dc „Prawda" is de leider van een bende zwarthandelaren in buitenlandse valuta ter dood veroor deeld door een rechtbank in Tiflis, in de Sowjet-republiek Georgië. Vijf andere leden van deze bende kregen gevangenisstraffen. De trans acties waaraan de ter dood veroor deelde zich heeft schuldig gemaakt, beliepen volgens het blad meer dan tien miljoen gulden. SUGGESTIEVE RECLAME. „Muziek om overal mee naar toe te nemen" was de slagzin die in de etalage van een radio- en muziekwinkel in Miin- chen stond. Men wilde zo de verkoop van autoradio's wat stimuleren. Dat is gebeurd. Iemand kon de reclame verleiding niet weerstaan: hij nam alle transitor-radio's mea. CELLÏSTISCHE UITSPRAAK. „Iedere leeftijd heeft haar voordelen, men ontdekt ze, helaas, echter te laat". (Pablo Casals). Emigratie toen hij informeerde of er geen reke ning mee gehouden moet worden, dat binnen afzienbare tijd opnieuw tot arbeidstijdverkorting wordt overge gaan. Hij beval de minister aan hier over tijdig adviezen aan de Sociaal- Economische Raad te vragen. Tenslotte vroeg de heer Van Nierop inlichtingen over de weigering om enige gemeenten in een hogere sala risklasse te plaatsen. Huiseigenaren De liberale heer Corver verklaarde zich met het loonbeleid van de rege ring akkoord. In tegenstelling met de heer Suurhoff, tegen wie hij zich te dien aanzien keerde, meende hij dat de werknemers er wat hun lonen be treft beter aan toe zijn dan de huis eigenaren met de huren. Hoewel hij voor iedere redelijke maatregel was die de positie van de trekkers van ouderdomsrente verbe tert, zag liij toch enige bezwaren te gen de voorgenomen verhoging van de A.O.W.-uitkeringen met 15 pro cent. Hij verwachtte minder animo bij de bedrijfspensioenfondsen en misschien een verhoging van de A.O.W.-premie. Hy vroeg de minister of hij uiteindelijk naar een verhoging met 50 procent koerst, zoals ook de P.v.d.A. wil. De minister antwoordt vanmiddag. Naar verwachting zal het openbaar ministerie op het proces Eichmann in Jeruzalem vandaag vragen om de doodstraf voor de beklaagden. Giste ren hebben Eichmanns drie rechters hem schuldig bevonden aan alle vijf tien tenlasteleggingen. De officier van justitie, Gideon Hausner, die zijn pleidooi heeft ge houden aan de hand van grote hoe veelheden materiaal en verhoor van honderdtwaalf getuigen, zal de eis formuleren. Eveneens vandaag, zal Eichmanns verdediger, de Keulse ju rist mr. Robert Servatius, zijn laatste pleidooi uitspreken, waarin hij zal komen tot verzachtende omstandig heden voor zijn cliënt. Eichmann zal vermoedelijk vrijdag de kans krijgen om zelf nog een woord te zeggen. De rechtbank verwierp gisteren drie punten waaraan Eichmann zich in de loop van zijn berechting onschul dig had verklaard. Het hof verwierp voorts Eichmanns voornaamste ver weer: dat hij alleen maar orders van bovenaf uitvoerde. „In beschaafde landen is dit verweer verworpen", zei rechter Landau erover. Eichmann had kunnen weigeren, zo meende het hof. om bepaalde illegale daden te verrichten. Vluchtelingen in Brussel Dinsdag is het eerste vliegtuig met Belgische vluchtelingen uit Katanga in Brussel aangekomen. Het toestel had 90 passagiers aan boord. 01 vrouwen en 53 kinderen. Foto: ste wardessen dragen kleine kinderen uit het vliegtuig Het is een complete chaos Een groep van 90 %TOUwen en kinde ren die verleden zondag uit Katanga is gevlucht is gisteren aangekomen op het vliegveld van Brussel. De groep bestond uit 30 vrouwen, 53 kinderen en 7 baby's. Het was öe eerste van een reeks speciale vluch ten die door de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena werd georganlr seerd. Het vliegtuig was vanuit Oe- soembaera, in Oeroendi, vertrokken. De groep was daarheen gebracht vanuit Ndola, waar zij met een spe ciale trein uit Elisabethstad was aangekomen. De eerste vluchteling die Belgisch gebied betrad was een baby, gedra gen door een hostess van de Sabena. De menigte, die sinds vroeg in de morgen op het vliegveld had ge wacht, verwelkomde de baby met de kreet „lang leve Katanga". Moe „Wij zijn moe. Laat ons met rust", zeiden vele vrouwen die met haar handbagage en kinderen voorbij trokken. „Er wordt daar oorlog Met enkele wijzigingen P.v.d.A., S.G.P. en P.S.P. stemden tegen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering, waar over een aanta' jaren heftig is gestreden, met een 84 tegen 47 stemmen aangenomen. Tegen stemden de P.v.d.A., de S.G.P., de P.S.P. en de heer Aantjes van de A.R.P. De heer Berger van de P. v. d. A. motiveerde de houding van de socia listische fractie door erop te wijzen, dat het wetsontwerp in vrijwel geen enkel opzicht voldoet aan de eisen die men aan een goed wetsontwerp ter regeling van de kinderbijslag mag stellen. De heer Van Dis van de S.G.P. bad ernstige bezwaren omdat bet wets ontwerp aanleiding geeft lot een reeks onrechtvaardigheden, vooral ten aan zien van de zelfstandigen. De heer Aantjes van de A.R.P. achtte geen rechtsgrond aanwezig, die aan neming van het wetsontwerp recht vaardigde. De wijzigingen, die erin zijn aangebracht, hadden zijn bezwaar niet weggenomen. Integendeel waren er zijns inziens onvolkomenheden aan toegevoegd. Zelfstandigen Van tevoren nam de kamer bij zitten en opstaan een amendement aan van de heer De Kort van de K.V.P., mede ondertekend namens de A.R.P. en de C.H. aan, om een jaarlijks inkomen, waar beneden zelfstandigen van het derde kind af recht op kinderbijslag hebben, te bepalen op f 14.000. Het wetsontwerp stelde dit bedrag vast op f 12.000,Tegen was alleen de V.V.D. Zonder hoofdelijke stemming nam de kamer twee amendementen van de heer Kikkert (c.h.) aan om aan kleine zelfstandigen met een in komen van minder dan f 4000 per jaar ook voor de eerste twee kin deren de volle bijslag te verlenen. Het wetsontwerp stelde voor om slechts de halve bijslag te geven voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen, echter met inacht neming van een inkomensgrens naar boven van f 3500, gevoerd. Een onbegrijpelijke oor log", zei een 35-jarige vrouw, die rnet haar vijf kinderen was ge vlucht. Haar man was in Elisa bethstad achtergebleven. Hij was werkzaam bij de regering. Warboel ,,Het is een totale warboel. Een sol daat uit India schiet op een Katan- gees. Een militair uit de Maleise fe deratie, die verschijnt, roept een zie kenauto. Terwijl hij staat te wach ten verbindt hij de wonden van de Katangecs. Twee vliegtuigen onder nemen een duikaanval op het post kantoor. Zij brengen het er netjes af. Zij willen slechts het postkantoor treffen. Daarna komen zij terug. Zij duiken weer en halen de trekker van hun machinegeweren over totdat de kant van het gebouw waar de te lexen staan wordt getroffen. Abuis Verder niets. Daarna "wordt een zie kenhuis door anderen met mortier vuur bestookt. De aanval is grondig en meedogenloos. Hij heeft plaats in het donker. Later wordt gezegd dat men per abuis heeft geschoten, dat het bombardement was- bestemd voor het kamp Massart dat op ongeveer 800 meter afstand lag. Een dergelij ke oorlog kan ik niet begrijpen kunt U iets begrijpen, of is het be grijpelijk voor wie ook?", zo vroeg een der vrouwen de omstanders. Schoolbord Naast een schoolbord van een vier kante meter nabij, het vliegtuig stond een zeer bezorgd uitziende man. Op het bord stond geschreven: „Ik ben Franz Oppers en vraag inlichtingen omtrent mijn vrouw en kinderen. Mijn telefoonnummer is 179754". Een vroui^ zag het bord en de onge ruste eigenaar wiens ogen de menig te aftasten. Zij zei Oppers? „Ik weet hoe het met uw gezin gaat. Ik heb ze dinsdag gezien. Het gaat de kin deren goed, uw vrouw maakt het ook goed. De wijls waar zij wonen is momenteel nog niet in gevaar „Dank U", zei de man. Hij weende. Motie-Berger De motie-Berger, die de minister ver zocht om het wetsontwerp-kinderbij slagverzekering in nadere overwe ging te nemen, werd verworpen met 44 tegen 85 stemmen. Voor waren al leen de P. v. d. A. en de P.S.P.De bedoeling van dit amendement was dat de minister met een nieuw wets ontwerp zou komen met kinderbijslag zowel oor zelfstandigen als loontrek- kenden van liet eerste kind af. Een deel van de kosten zou gedekt moe ten worden uit de staatskas. De kamer verwierp met 49 tegen 80 stemmen een amendement van de heer Berger (p.v.d.a.) om de kinder bijslag voor invaliden en rentetrek kers voo" de helft voor rekening van de schatkist te doen komen. Voor het amendement waren de P. v. d. A., de P.S.P.. de C.P.N., mej. Ten Broeclce- Hoekstra (v.v.d.) en de heren Van Eibergen en Van Nierop, heiden A.R.P. Het Wereldgebeuren Gisterochtend ïs de Indohesi- sche nationale verdedigings- raad voor de terugkeer van wes telijk Nieuw-Guinea ingesteld. President Soekarno heeft de lei ding van deze raad, waarin pre mier Djoeanda en de minister van defensie, generaal Nasoe- tion, onder-voorzitter zijn. Van de raad maken verder deel uit de ministers van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en financiën, de stafchefs, de voorzitter van het par lement en de voorzitter van het voor lopig volkscongres. Zoals gemeld zal president Soekarno op 19 december op een openbare bij eenkomst zijn programma voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Gui nea bekendmaken. De Indonesische pers heeft gisteren veel ruimte besteed aan de recente verklaringen van de president. Zij schreef dat de hele natie met onge duld op zijn bevelen wacht. In Indonesië heerste een zekere span ning, ofschoon de bevolking kalm blijft. De situatie heeft echter invloed op de prijzen van de belangrijkste levensmiddelen die in 12 uur tijd met twintig procent zijn gestegen. De rechtbank in Bordeaux heeft de 66-jarige Marie Besnard, die er van beschuldigd werd een twaalftal fami lieleden met arsenicum te hebben vergiftigd om de erfenis in handen te krijgen, vrijgesproken. Het proces heeft 23 dagen geduurd. De Franse justitie heeft zich twaalf jaar met deze zaak beziggehouden. In 1952 en in 1954 heeft de vrouw ook al terechtgestaan, maar beide keren moest de zaak voor nader on derzoek worden terugverwezen. Na het proces van 1954 hebben de des kundigen zeven jaar aan hun rapport gewerkt. Zij hebben evenwel niet ca tegorisch kunnen verklaren, dat het in de lijken van de slachtoffers ge vonden arsenicum in dodelijke dosis moet zijn ingenomen. ||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze weerkundige H p - medewerker). M De stroom van oceaanstorin- H gen heeft tot nu toe in de- M cember ook al een stroom van regenwater gebracht. Tot op s heden is er ook in Zeeland al H tachtig tot negentig millimeter neerslag gevallen. De Bilt 2j staat al op 133 millimeter Sn deze maand. De aangevoerde M lucht is nog steeds zeer zacht en ook vandaag blijven wij in H deze zachte lucht. Uit het zuidwesten nadert nog een sto- ii ring, die enige neerslag kan n H brengen, maar daarna zal een geleidelijke verbetering intre- den wat de regenactiviteit be- H treft. Boven Scandinavië is een sterk hogedrukgebied tot ont- 2ê wikkeling gekomen waarin 2= matige tot strenge vorst voor- komt. De koude lucht ls tot p zuid-Zweden en Denemarken 12 gevorderd en komt langzaam nog wat naderbij. De eerstko- mende 48 uur heeft dit voor ons land nog geen belangrijke betekenis, maar wanneer dit p hogedrukgebied 2ich blijft ver- p p sterlcen en naar het zuiden be- wegen dan kan dit aan het einde van de week toch een n p periode met belangrijk kou- p der weer gaan betekenen p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onvolledig kwartetspel Generaal Charles de Gaulle ging persoonlijk zateroagmorgen naar het Parijse vliegveld Orly ten einde dc Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, precies om 10.38 uur te begroeten. Volgens het interna tionale protocol zou premier Debré van Frankrijk de juiste man zijn ge weest voor de begroeting, want Adenauer is geen staatshoofd. Na de hartelijke ontmoeting op Orly gin gen de beide staatslieden direct naar het presidentiële paleis, waar van tien voor half twaalf tot tien over één onder vier ogen werd gecon fereerd. Gezien de gezondheidstoe stand van de Duitse gast waren alle militaire eerbewijzen achterwege ge bleven. Alleen enkele leden van de garde républicaine hielden de wacht voor het paleis, temidden van mist banken en de door gendarmes op be hoorlijke afstand gehouden fotogra fen. Na dit aanvankelijk heel intiem gehouden gesprek, ging men aan ta fel. Het was een déjeuner voor twin tig personen. Meestal houdt De Gaul le bij zulke gelegenheden van een uitgebreide gastenkring, maar ook hier zal de gezondheidstoestand van Adenauer wel een beslissende rol hebben gespeeld. Na het eten deed Adenauer een middagdutje (volgens het Franse communiqué „nam de kanselier enkele ogenblikken rust") en daarna praatte men in groter ge zelschap verder tot kwart over zes. Toen het al donker was vertrok Ade nauer weer naar Bonn. In Frankrijk en in zijn vaderland bleef hij versto ken van elk militair eerbewijs. at ging Adenauer doen bij de Franse president? De kanse lier had de opdracht te probe ren een vierde kaart voor het kwar tetspel te hebben, dat noodzakelijk is voor een gesprek met de Sowjet- Unie. Frankrijk, Engeland en zelfs West-Duitsland willen zo'n, gesprek over de kwestie Berlijn thans heel. graag. Alleen: men kan zonder Frankrijk heel weinig beginnen. Van daar Adenauers delicate opdracht: De Gaulle ompraten om mee te doen. Nu is het genoegzaam bekend dat De Gaulle zich niet heeft aan gewend naar raadgevers te luisteren. Dat de staatschef persoonlijk naar het vliegveld kwam bij de ontvangst van Adenauer, was meer dan een vriendelijkheid. In feite is De Gaulle ook minister-president. Hij heeft zich nu eenmaal in zijn hoofd gezet dat praten met Kroesjtsjew onvrucht baar is en het is niemand gelukt hem van dit standpunt af te bren gen. Ook Adenauer niet, die toch in de loop der jaren bij de Franse pre sident veel heeft gedaan gekregen. De Gaulle bleef zaterdag voet bij stuk houden: geen gesprek met Rus land. Boven België Botsing in de lucht vergt dertien doden Twee transportvliegtuigen van de Belgische luchtmacht zijn gisteroch tend in botsing gekomen bij een lan ding op het vliegveld van Chievres, ten noorden van de Belgische plaats Bergen aan de Franse grens. Een van de beide toestellen van het type C-119 „vliegende verhuiswagens" ex plodeerde in de lucht en stortte te pletter. Het andere kwam twee kilo meter verder aan de gronü. Een aantal inzittenden heeft nog ver geefs getracht zich met een parachu te in veiligheid te stellen. De hoogte was echter niet voldoende en ook zij kwamen 0111 het leven. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van defensie heeft gister middag in antwoord op vragen me degedeeld, dat bij het ongeval 13 le den van de luchtmacht om het leven zijn gekomen. Behalve een beman ning van vijf leden had een van de toestellen drie technici van de lucht macht aan boord. De Franse bladen zijn hun presi dent bijgevallen, maar hun lof ging gepaard met vaak venijnige kritiek. Men wil het De Gaulle toe geven dat onderhandelingen met Kroesjtsjew weinig of geen succes zullen hebben hoewel men dat ook maar moet afwachten maar de zelfde man, die zich tegen tot mis lukken gedoemde conferenties ver- zet, wil door alles heen met de Al gerijnse rebellen praten, hoewel het succes van een dergelijke discussie toch ook twijfelachtig is. Het Franse dagblad Le Monde zegt dat het niet voldoende is als een staatshoofd het bij het rechte eind heeft, maar hij moet de resultaten van zijn handel wijze lang vooruit zien. Welnu, zo schrijft André Fontaine in Le Monde: „Al onze vasthoudendheid heeft niet kunnen verhinderen dat de muur rondom Berlijn hoe langer hoe ste viger wordt". De Times (Londen) heeft zich afgevraagd wat er van komt, als Frankrijk zijn veto over de besprekingen niet laat varen. Het blad wil dan een conferentie met een lege stoel, de zetel van de Franse gedelegeerde. Het blad weet echter uit Amerikaanse regeringsbronnen dat met name Kennedy niet is ge porteerd voor een conferentie zonder Frankrijk. De Franse president moet tegen Adenauer hebben gezegd „niets te voelen voor een tweede Yalta." Hiermee doelde hij op het aan het einde van de tweede wereldoorlog gevoerde gesprek tussen Churchill, Roosevelt en Stalin, die met zijn drieën de geweldige Duitse taart aan het verdelen waren. Een ontmoe ting van de drie oorlogsleiders, die men nu beschouwt als een bron van ellende, want de beide geallieerde leiders zouden veel te grote conces sies hebben gedaan. André Fontaine concludeert dat „hoeveel narigheden een onderhandelen met de Sowjet- Unie kan opleveren, deze veel minder ernstig zijn als Frankrijk er bij is". Maar De Gaulle weet vaii geen wij ken. Adenauer heeft de vierde kaart niet te pakken gekregen. Het Euro pese spel is nog onvolledig. CHARLES DE GAULLE ,ïk pas"' 9 Sneeuw en onderafgekoelde regen ln vele delen van de Verenigde Staten heb ben zeker 32 mensenlevens geëist, groten deels door verkeersongelukken op gladde wegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3