BILT Massaal protest bevolking van Scherpenisse tegen samenvoeging Zeeuwse Almanak 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 DECEMBER 1961 NIET MET SINT -MAART ENSDIJ K SAMEN Eén kwart van inwoners bijeen op door raad belegde protestbijeenkomst De bevolking van de Thoolse gemeente Scherpenisse (ruim 1250 zielen) heeft in een dinsdagavond in „Het Hollandhuis" gehou den protestvergadering een massaal protest haten horen tegen de voorgenomen samenvoeging met St.-Maartensdijk. Meer dan driehonderd mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking- hadden gehoor gegeven aan de oproep van de voltallige raad van Scherpenisse uitgezonderd burgemeester D. .Cl Bouwense 0111 deze protestvergadering bij te wonen. Eensgezind werd krachtig stelling genomen tegen het enkele weken geleden door Ged. Staten van Zeeland gelanceerde plan om de zelfstandigheid van Scherpenisse op te heffen en deze gemeente bfj de buurge meente St.-Maartensdijk te voegen. In deze rustig verlopen ver gadering, die onder leiding stond van wethouder D. Kleppe, deed de lieer Kleppe een beroep op de bevolking 0111, zoals hij het uitdrukte, „dit misdadig plan te verijdelen". In alle opzichten kreeg hij steun. Verschillende woordvoerders, re presentatief voor de geheie bevol king, veroordeelden de voorgeno men samenvoeging en zij zegden de raadsleden hun volle steun toe bij het voeren van een actie. „Als het moet, gaan we desnoods in beroep bij de kroon", riep een der aanwezigen uit. De eerste daad werkelijke steun kreeg de ge meenteraad van Scherpenisse reeds gisteravond: zonder uitzon dering zetten de meer dan drie honderd aanwezigen hun handte kening op een protestlijst. Som migen moesten daarvoor meer dan een uur in de rij staan. Maar dat hadden zij er graag voor over. Burgemeester Bouwense was niet aanwezig bij deze protestbijeen komst. De dreigende opheffing van de zelf standigheid vatt Scherpenisse be heerst al een paar weken de gesprek ken van de dorpelingen. Men praat er óver als de melkboer aan de dèür komt, het samengaan met St.-Maar tensdijk is onderwerp van gesprek In de kruidenierswinkel, bij de bak ker, de slager, op het land in de ca- fé's. kortom, waar men zich in Schèrpenisse vertoont, overal wordt mét klem geprotesteerd tegen het voornemen van Ged. Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben de Thoolse raden enkele weken geledèn een schrijven gestuurd, waarin de voorgenomen grenswijzigingen wer dén aangekondigd. In Scherpenisse is men wel het meest geschrokken van deze brief: samengevoegd met St.- Maartensdijk luidde het oordeel van hèt provinciaal college. De argumen ten hiervóór zijn volgens Ged. Staten: 1. weinig verschil tussen het sociale en culturele patróón dér gemeen ten? 2. de afstand tussen St.-Maartens dijk en Scherpenisse bedraagt schillen bestaan in economisch, so ciaal en cultureel opzicht. Argument 2 speelt volgens hem geen rol voor de gemeenschap van Scherpenisse, welke een eigen compleet en vitaal maatschappelijk en verenigingsleven kent, waarbij een plaatselijk bestuur past. Alle waarde moet aan argu ment 3 worden onthouden, betoogde spreker verder. Door een eenvoudige grenswijziging kan het euvel van de grillig lopende grens in de Pluimpot worden opgeheven. Voorts merkte hij op, dat argument 4 niet opgaat, omdat de combinatie functie tegen de wil van Scherpenisse is. Deze combinatiefuhctie is Scherpe nisse in 1946 „opgelegd". De persoon van burgemeester Bouwense staat hier geheel buiten, aldus spreker. Wat argument 5 betreft zei de heer dijk en Scherpenisse slechts twee kilometer: de ontwikkeling van het recrea tiegebied de Pluimpot dient dóór één gemeente ter hand te worden genomen. Ged. Staten van Zee land mehen, dat de grillig ge vormde grens door dé Pluimpot een beletsel vórmt, de functie van burgemeester wordt door dezelfde persoon be kleed (burgemeester D. G. Bóu^ wense). de gemeente Sint-Maartensdijk. Geduldig wachten tientallen inwoners van Scherpenisse op hun beurt om hun handtekening te zétten op de protestlijst. Foto P.Z.C.) die is aangewezen als ontwikke lingskern, behoeft een breder draagvlak. Dit kan, zo menen Ged. Staten, worden verkregen door samenvoeging mét de ge meente Scherpenisse, welke ge meente dan óók zou kunnen delen in de voordèlèn van bepaaldé al gemene voorzieningen, waarvoor liet rijk financiële armslag geeft. In de gisteravond gehouden protest vergadering nam de heer Kleppe stelling tegen elk van de vijf argu menten. Wat het eerste argument aangaat zël hij, dat tussen de beidé gemeenten juist opmerkelijke vet- VAN e3.n)in TOT VOOIt UNIFORMEN De muziekvereniging „Crescendo" dit Oostkapelle heelt Tiet nuttige niet het aangename verenigd door een vrolijke cabaretavond te organiseren ten bate van het uniforinenfonds. In het Verenigingslokaal traden dus op Wihi de Graaf en Ali hen Lux met muzikale omlijsting van pianist Baby den Toonder. Ook verleende Nel Ga- btiëlse medewerking. Het program ma van deze Middelburgers viel bij zonder in de Oostkappclse sntaak en ook de vérloting in de pauze droeg een steentje bij voor het uniformen- fonds. OP TRANSPORT De grote cementsilo die lange tijd bij de sluis van Bruinissé hééft OPLUISTERING Dè Zêeuwsé Kerstsalon in Middel burg is destijds eens muzikaal ge opend met een Vlvaldi-programma, wannéér wij hét ons allemaal ten minste góed herinneren. Een stijl volle openingsplechtigheid, met één feestelijk Uhljè. Madr 'nu blijkt óns helaas, dat het eén gevaarlijk experiment is ge weest. keel gevaarlijk. Het enthou siasme voor muziek bij expositieê is klaarblijkelijk zó groot geworden dat het nu alle perken te buiten gaat. Wij constateerden dit bij een bezoek aan de Van Schageti-expositlé in liet Middelburgse stadhuis. Er schalde amusementsmuziek door de overi gens toch zo plechtstatige hal. Doodgevjóne, ordinaire amusements muziek. Aanvankelijk veronderstelden wij, dat de juke-box nu ook tot het stad huis was doorgedrongen, maar dat viel toch nog mee. 'I Was een afddgbtirc radio, opge steld in een nis éil alsmaar geluid producerend. Ter opluistering Het leek ons geen succes staan werken, is maandag neer*- gehaald om op transport té wor den gesteld naar Hellevoetsluis. Daar zal de silo worden ingelegd bij de werkzaamheden rond de bouw van de schutsluis in de Bariiigvlietdam. GEWELDIG Geweldig ivas liét resultaat van de actie lectuurfonds Nieuw-Guirtea, gehouden door de „Werkende Jeügd", De opbrengst was: 4 ton oud papier, 500 kilo vodden, 600 lege flessen die samen 200 gulden opbrachten. Daar kwam nog bij de 300 van een huis- aan-huiscoUecte, 'zodat Arnemuiden voor bijna 600 gulden in deze actie kon zorgen. PECHSINT In deze dagen druppelt van tijd tot tijd nog een verlaat sinter- klaasfeestje door en vandaag hebben wè er-dan ook wéér èen. Het is het jaarlijkse sinterklaas bal van de Bond van Oud-Mili tairen in Terneuzen, enkele dagen gelefleh gehouden in dé bovenzaal van „Centraal". Omstreeks tien uur 's avonds verscheen èen pèch- sinterklaaö die <lit jaar Wel een zeer onfortuinlijke reis had ge maakt.. Nadat hij ergens schip breuk had geleden en nauwelijks aan eeh wel zeer fatale dood was ontsprongen, had hij de tocht naar Terneuzen in duikerpak moeten voortzetten. Nog net op tijd arriveerde hij bij een zee* on gerust publiek en tóen volgden alsnog de versnaperingen. „The Williams" zórgden vóór muziek. AUTOFEESTJE Maandagavond tvas er nog een feestje, een vrolijk feestje, in „De Eenhoorn" te Oosthurg, waarbjj de trekking van het lot werd verricht dat een personenauto beloofde. Eerst was er een vrolijk programma van de Belgische Tirolér blazers „Bert. Wills" uit Brugge fnet medewerking Van zaliger Freddy Kftnlp. Samen met humorist Pros Clerkx brachten z\j de stemming er al spoedig In. Kleppe onder meer, dat eeh goed functioneren van de kern voor het weizijn van het gehele eiland is. Scherpenisse wenst geen bevoorrech ting, zekér niet ten kóste van zijn zelfstandigheid, verklaarde hij met klem. Dé heer Kleppe zei sterk de indruk cJfföl apart 'pittigsportief te hebben, dat het verzoek tot sa menvoeging van het dagelijks bestuur van Sint-Maartensdijk afkomstig is. „Dit is zeer pijhlijk voor ons", aldus spreker, die voorts sprak van „vriendjespolitiek". Hij zei daarop niet nader te willen ingaan. „Ik wil nog één paar troeven bewaren voor de raadsvergadering van de volgen de week maandag", merkte de heer Kleppe op. De heer M. Slager, ouder ling van de hervormde gemeente, zei naméns de hervormde gemeente te kunnen verklaren, dat deze bevol kingsgroep niet met het „wegschen ken" van Scherpenisse kan instem men. De heren A. van Dijke namens de gereformeerde gemeente, M. C. Hage en W. Annemaet, naméns de middenstand, en L. A. M. Elenbaas, directeur Coöp. Gtoenvoerdrogerij, slotèn zich daarbij volkomen aan. Enkele woordvoerders spraken er hun verwondering over uit, dat burge meester Bouwense niet aanwezig was. Zij waren van oordeel, dat de burgemeester hier zeer zéker had moeten komen. Desgevraagd ver klaarde ons de heer Kleppe, dat bur gemeester Bouwense geen persoon lijke uitnodiging heeft ontvangen. „Hij was echter wel van deze verga dering op de hoogte", voegde hij er aan toe. Na nauwelijks een uur liep de vergadering ten einde en haastten de driehonderd mannen en vrouwen uit Scherpenisse zich om hun hand tekening op de protestlijst te plaat sen. Mr. Huber komt morgen naar Goes Do nieuw benoemde burge meester van Goes, mr. F. G. A. Huber zal aanstaande donder dagmorgen een bezoek bren gen aan Goes. Bovendien zal hjj in audiëntie worden ont vangen hij ile commissaris dér koningin, Mr. Huber wordt te gen half elf donderdagmorgen in Goes verwacht. De ver wachting is, dat lij) begin ja nuari 1963 zal worden geïn stalleerd als burgemeester van Góes. Illll!lll!lllllllllll!ll!ll!!lllllll!lllllllllllllll!!llllllllllll!lllllllllllll!ll!llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Monotypen van mr. J. C. J. van Schagen Middelburg, stadhuis. „JUMP" noemde J. C. J. van Scha gen een door hem vervaardigde mo notype, waarop men een soort uil- blaten, dansende balkconstructie iii streng zwart-wit kan aanschouwen. Hij bereikt met deze bizarre com positie een verwonderlijk effect; speelse uitgelatenheid, getroffen in een dode materie en zo bezien zou „Jump", plechtiger omschreven, ook „Triomf over de materie" genoemd kunnen zijn. Maar bij Van Schagen heet dat heel simpeljes en raak: „Jump" en het bruist van leven. Nog tot en met zaterdag kan men in het stadhuis van Middelburg de ex positie bezoeken, die er werd inge richt ter gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van de schrijver- schilder Van Schagen. Er zijn een kleine veertig monotypen bijeenge bracht, een kunstvorm die Van Schagen bijzonder goed ligt. Men kan er ook constateren, dat hij deze materie het laatste jaar (er is werk van 1958 tot en met 1961) zó mo- elijk nog speelser leerde hanteren lan in zijn „beginpei dan met name het hierboven gé- periode" en daar is Heren gaan koken leren op Goese meisjesvakschool Dc vakschool voor meisjes té Goes krijgt er een nieuw pro- gramnia-ondërdeel bij: een 1 H kookcursus voor lieren, be- staande uit zes léssen. BIJ vol- doende deelname zal deze ciir- s sus vrijdagavond 12 januari a.s. van start gaan. Versehei- H dene verzoeken van heren 1 vormden voor de directrice van jp de school aanleiding tot het instellen van deze cursus. Het komt immers tegenwoor- 1 dig vaak genoeg voor, dat de 1 man voor het simpele feit wordt geplaatst, zelf een maal- H tijd te moeten bereiden. Me- vrouw J. Specht-Kéyser 2al de leiding van de lessen op zich nemen. Zij hoopt de heren zo- veel handigheid bij te brengen, H dat zij niet met de handen in h H het haar het kookboek gaan bestuderen. En dan tot de con- clusie komen dat het klaarma- m ken van eeri belegde boterham het meest eenvoudige is. Voor H kandidaat-keukenprinsén zij s vermeld, dat er nog enkele gé- gadigdèn kürinen worden ge- plaatst. lllliliiillllllllllllllilllllllH Bakloze donderdag in Vlissingen definitief Vlissingen zal met ingang van het nieuwe jaar voorlopig zijn „bakloze" donderdag krijgen. Zoals bekend heb ben de Vlissingse bakkers gedurende drie weken een proef genomen om op donderdag geen brood te bakken en ook geen brood te bezorgen. De Vlissingse huisvrouwen moesten ge durende deze drie weken op woens dag,dus voor twee dagen brood in slaan. De bakkers deden dit om ook voor hlin personeél een verkorte werk week té bereiken. Deze proef is in zoverre geèiaagö, 'dat de ^bakloze" donderdag met ingang van 4 januari definitief ingesteld zal worden voor Vlissingen. In hét belang van het toerisme ach ten de bakkérs hét niét juist deze bakloze donderdag ook tijdens de va kantiemaanden te handhaven. In Vlissingen zal dus op donderdagen geeh brood worden gebakkeu en be- korgd in de periode van 4 januari tot on met 31 niei 1962. Opperwachtmeester kreeg schot hagel in gezicht Dinsdagmiddag is dc opperwacht meester van de rijkspolitie te. 's-Hcer- Arcndskerke, A. I'. B., bij een jacht partij in de «ellengepolder aan zijn gezicht gewond door een schol ha gel. Dc lieer lï. was als belangstellen de niet de jachtpartij meegegaan. Tijdens liet zoeken naar oen aange schoten haas, vloog plotseling een fazant op. De arts G. J. M. de G. uit Vlissingen wilde de vogel neerschie ten. Waarschijnlijk ging het schot te vroeg af, waardoor de heer B. de ha gel midden in het gezicht kreeg. Hij moest nhar het ziekenhuis Oostwal te Goes worden overgebracht. Zijn toe stand is redelijk. Mr. C. M. Kegge te Goes ter aarde besteld Op de algemerte begraafplaats te Goes is dinsdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mr. C. Kegge, in léven advocaat en pro cureur te Goes. Onder degenen, die blijken van belangstelling toonden, waren verschillende advocaten uit Goes en enkele leden van de rechter lijke macht uit Middelburg. Op ver zoek van dé familie werden geen toe spraken gehouden. Ds, VV. KatS, ge rat. predikant te Göes, las voor uit Romeinen 8, waarna hy voorging in gebed. signaleerde „Jump" een uitstekend voorbeeld van. Andere opvallende composities: het strakke, geestige „Ritmisch of zes vazen": het tedere licht- en schaduwspel in „Tedere pogingen I en II" en een dynamisch werkje als „De zwaartekracht over wonnen", waarin als het ware een suggestie van dansend zeilen (of zeilend dansen) wordt gewekt. Uit. 1959 fascineert vooral de „Sprong", twee grillig kronkelende, brede stre pen, die eerder het relatieve van dè sprong, een machteloze gebonden heid, uitdrukken dan het aanduiden van het bevrijdende, waartoe het be grip „sprong" oppervlakkig beziën eerder aanleiding zou zijh. Fraai en heel subtiel is ook „Capriccio met. eieren of sferen" uit 1960 ont wapenend de „trilogie" uit 1961, on der het motto „Lüisterende huizen". „Waar de huizen oren hebben I" eu dito „II". Het zijn slechts enkele voorbeelden uit een licht abstract getint oeuvre (welk eén zwaarwichtig woord!), •waarin men vooral niet krampachtig moet zoeken naar „De Bedoeling", naar het verborgene. Het is meer een kwestie van het aanvaarden der fijn- ironische, voor Van Schagen zo typerende speelsheid. Men moet dit even op zich in laten spelen en dan valt ei* heel veel te genieten. Onge veer zoals men kan genieten vaii een intelligente conférence; die voor alles geestig moet zijn, maar waarin men een enkele maal een vleugje lichte weemoed moet onderkennen. Zulk een conférence bedrijft Van Schagen visueel, zonder dat wij hem nu on middellijk als de Wim Kan van het palet zouden willen doodverven...... Op deze expositie kan men vóórts kennis nemen van de publikaties en manuscripten van mr. J. C. J. van Schagen. v. B. Kinderzorg mag le paviljoen bouwen Voor werkende jongens in 8e stromenwijk Het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid heelt kort geleden de. bouwvergun ning afgegeven voor het nieuwe tehuis voor werkende jongens, dat de vereniging Kinderzorg te Middelburg in de Stromenwijk zal bouwen. Binnen drie maan den zal nu een begin worden ge maakt met de bouw van dit pa viljoen, dat verrijzen zal aan de IJselstraat. Dit jongenspaviljoen vormt een on derdeel van liet grote nieuwbouvvplan van Kinderzor£, dat verder nieuwe paviljoens aan de Veei*sesingel om vat. Het totale project kost ongeveer anderhalf miljoen gulden, waarin het rijk een subsidie van een miljoen gulden heeft toegezegd. Ir. Snip voorgedragen als H.I.D. Prov. Waterstaat Ir. J. G. Snip is voorgedragen als op volger van de hoofdingenieur-direc teur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, ir. Swatcrs. De heer Snip is hoofdingenieur voor bijzondere diensten en hoofd van liet bureau bij zondere werken van de Provinciale waterstaat. Als tweede .op de voor- drachtlijst staat ir. A. van den Berg, hoofdingenieur A van dc Provinciale Waterstaat in Gelderland. Gedeputeerde Staten stellen voor Ir. Swaters op de meest eervolle wijze niet dankbetuiging voor de vele aan de provincie, bewezen diensten ont slag te verlenen, wegens bet berei ken van dc pensioengerechtigde loef- WAAAA*VVVVVVVVVVVVVVW DE DILI VERWACHT. ZACHT WEER Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. ZON EN MA AN 14 december Zoh op 8.40 onder 16.28 Maan op 13.05 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2