PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „STAAK HET VECHTEN IN KATANGA" Russen beschuldigen generaal Heusinger. Frankrijk blijft tegen onderhandelen V.N. vragen nu om bommen aan Canada Ossehaven op Schouwen wordt afgesloten OOSTENRIJK VRAAGT REGELING MET E.E.G. Oude tijd Vandaag... 204e Jaargang - no. 294 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.23 „Bneven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C. Middelburg. Bureaus: Vllssln'gen Walstr 58-60. tel 2355 (b.g.g. red. 8508/3546, adv. 8047/3643; Middelburg, Markt 51, tel 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr Markt2, tel 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5213). Oostburg, iel 2395; Ter neuzen, tel 2116; Zlerlltzee red tel 2425 ndm tel 2»U4 BRITSE REGERING VRAAGT THANT: President Moise Tsjombe van Katan- ga, gefotografeerd tijdens zijn be zoek aan het Prins Leopold zieken huis", ddt door mortiergranaten van de Verenigde Naties werd getroffen. De Engelse regering lieeft gisteravond bekendgemaakt dat zij aan secretaris-generaal Thant officieel zal verzoeken het vuren in Katanga te staken. De regering heeft daartoe in het parlement een motie ingediend, die donderdag tijdens het debat over buitenlandse zaken zal worden behandeld. De motie kwam als een verrassing voor de parlementsleden. De motie is zodanig gesteld dat goedkeuring door beide partijen van liet lagerhuis werd aanbevolen. De Labourpartïj heeft gisteravond geen amendement ingediend. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde naar aanleiding van deze mededeling, dat het beroep op do V.N. nog niet is verzonden. Hij zei, dat het moge lijk is dit beroep te verzenden voordat de goedkeuring door het lagerhuis is verstrekt. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Washington is voorts vernomen, dat de Verenigde Naties de Canadese re gering hebben benaderd met de vraag, of ze bereid Is bommen te le veren voor de Indische Canberra bommenwerpers in Kongo. Het voor stel was gedaan, aldus genoemde bron, om spoedig de beschikking over de projectielen te krjjgen en En geland uit een moeilijke situatie te helpen. De Britse regering heeft gisteren meegedeeld, dat ze op haar besluit om de bommen te leveren, terug kwam, omdat enige opheldering over uitlatingen van V.N.-functionarissen in Kongo gewenst was. Zou ook de Canadese regering haar medewerking weigeren, aldus de bron, dan zouden de V.N. aan Enge- dak van liet ziekenhuis zou een groot rood kruis geschilderd zijn. De Belgische mijnbouwmaatschappij „Union Miniere'' meldt dat een niet in gebruik zijnde afdeling van het ziekenhuis vernield is. De kraam vrouwenafdeling zou getroffen zijn. Luchtaanvallen Naar verluidt' doet de luchtmacht van de volkerenorganisatie voortdu rend aanvallen op Jadotstad en Kol- wezi. Zij zou daarbij ook steeds vu ren op auto's op de hoofdwegen tus sen deze steden en Eiisabethstad, Oostenrijk zal de E.E.G. verzoeken onderhandelingen to beginnen over een „economische regeling", zo Is te Wenen meegedeeld. Het wil op dezelfde wijze te werk gaanals de twee neutral^ partners in de Eüropese vrijhandelsassociatie Zweden en Zwitserland. Oostenrijk kan geen volledig lid van de E.E.GV worden vanwege zijn neu trale status. land voorstellen de bommen te leve ren aan India, die ze dan weer ter beschikking van de V.N. in Kongo zou stellen. In dat geval zou Ameri ka bereid zijn de projectielen te ver voeren via Dar-es-Salaam in Tan ganyika naar Katanga. Belgische kritiek De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft giste ren in de beide kamers van de Belgische volksvertegenwoordi ging het optreden van de V.N. in Katanga „onmenselijk en ontoe laatbaar" genoemd. Na een langdurig debat, zowel in de kamer van volksvertegenwoordigers als in de senaat, werd met overwel digende meerderheid een motie aan genomen, waarin het beleid van mi nister Spaak wordt goedgekeurd en er bij de Belgische regering op wordt aangedrongen „alle nodige stappen te nemen, die kunnen leiden tot het onmiddellijk staken van de oorlogs handelingen".. De strijd In Eiisabethstad is gisteren do hele dag weer heftig met mortie ren geschoten. Van Katangaanse zijde Is meegedeeld, dat de lucht macht van de V.N. het ziekenhuis van Jadotstad op 130 km ten noordwesten van Eiisabethstad met raketten en machinegeweren heeft beschoten. Volgens de Ka tangaanse minister van voorlich ting zijn er vele 'mensen om het leven gekomen of gewond. Op het V.S. om uitlevering gevraagd Maakte plannen voor campagne van Hitler-leger In een Russische nota aan de Verenigde Staten, wordt de Duitse generaal Adolf Heusin ger, voorzitter van de perma nente militaire commissie van de NAVO in Washington, be schuldigd van „oorlogsmisda den en misdaden tegen de vrede en het mensdom". In de nota werd gezegd, dat door de Sowjets werd verwacht dat de Ver enigde Staten Heusinger naar Mos kou zouden sturen, opdat hij daar kon worden berecht. Heusingen was in de eerste wereld oorlog, officier cn werd in 1933 lid van de generale stal'. In do tweede wereldoorlog was hij lioofd van de afdeling operatie van het leger als mede plaatsvervangend chef van de generale staf van het leger en daar mee een der belangrijkste militairen in de Hitlertijd. Heusingen sympathiseerde met de samenzweerders tegen Hitier en wist van de voorgenomen aan slag' maai- nam niet deel aan de voorbereiding. Bij de bomaanslag van 20 juli 1944 op Hitler werd hij gewond en daarop gearresteerd." Kort daarna kwam" hij weer vrij maar werd van zijn functies ontheven. Sedert april 1961 is Heusinger voorzitter van het permanente militaire N.A.V.O.-comité in Washington. De Sowjets stellen, dat Heusinger, als hoofd van de afdeling operaties, persoonlijk verantwoordelijk was voor de misdadige handelingen van die afdeling, met name het opstellen van de plannen voor de agressie-oor- logen van Hitier tegen Europese na ties. Heusinger heeft deelgenomen aan het opstellen van alle belangrij ke documenten en deze zijn door hem ondertekend. Heusinger maak te de plannen voor de aanvallen op Rusland, Frankrijk, Joego-Slavië, Griekenland, België, Nederland en Zwitserland, en hij bereidde de „ope ratie Zeeleeuw", de invasie in Enge land voor. De regeringen van de Verenigde Sta ten en West-Duitsland hebben de Russische cis onderdeel genoemd van een nieuwe Russische lastercampag ne, die ten doel heeft verdeeldheid te brengen in het westerse kamp. Tsjombe zou hulp zoeken in Rhodesië Volgens doorgaans zeer goed ingelichte zegslieden in de Noord-Rliodesische stad Kitwe is president Tsjombe van Ka- tanga van plan spoedig naar' Noord-Rhodesië te gaan om aan Sir Roy Welensky, premier van Noord-Rhodesië hulp te vragen in zijn strijd tegen de troepen van de V.N. Tsjombe zou zowel voedsel en medi cijnen als militaire uitrustingen vra gen. De zegslieden verklaarden, dat Sir Roy bereid zou blijken voedsel en medicijnen te zenden, maar dat bij niet in zou gaan op een openlijk ver zoek om militaire goederen. Dit is generaal Adolf Heusinger, de Westduitse voorzitter van het perma nente N.A.V.O.-comité in Washington wiens uitlevering door de Sowjet- Unie aan de V.S. is gevraagd om hem in Rusland als oorlogsmisdadiger te laten berechten. Moeizaam overleg in Parijs Conflict met V.S. spitst zich toe „Ik zou niet het risico durven nemen van een voorspelling of wij erin zullen slagen om een oplossing te vinden voor onze pArchilpunten", aldus heeft de Westduitse minister van buiten- andSe zaken Schroder zich gis teren in de Franse hoofdstad uitgelaten over het ernstige ver schil van mening dat tijdens de ministersconferentie van de westelijke grote vier over de Berlijnse kwestie tussen Ameri ka en Frankrijk is ontstaan. Waarnemers achtten de mogelijkheid toegenomen dat de plannen voor een gemeenschappelijk geallieerd stand- Rusland richt waarschuwing aan Deens adres De Russische regering heeft Denemarken gisteren gewaar schuwd dat zij misschien zal moeten overgaan tot liet nemen van maatregelen in het belang van Ruslands veiligheid, als ge volg van de totstandkoming van een gezamenlijk Westduits- Deens Oostzeecomnrando bin nen N.A.V. O.-verband. De waarschuwing stond in een nota die gisteren aan de Deense ambas sadeur in Moskou is overhandigd. Afschriften ervan zijn toegezonden aan de andere Scandinavische diplo matieke missies in de Russische hoofdstad. punt inzake de voor Berlijn te volgen procedure op een mislukking zouden uitlopen. De ministers van Amerika, Enge land, Frankrijk en de Duitse bonds republiek hielden gistermorgen en gistermiddag bijeenkomsten die in totaal vijf uren in beslag namen, doch belegden voor gisteravond om negen uur een aansluitende bespre king. Westduitsland3 minister Scliröder verklaarde tijdens een persconfe rentie dat er geen sprake van was dat ér tijdens deze gesprekken be sluiten zouden worden genomen met meerderheid van stemmen. „Ons doel is het bereiken van overeenstemming", aldus Schro der. Het Amerikaans-Franse geschil trad aan het licht nadat minister Rusk naar verluidde zijn collega's had meegedeeld dat Kennedy zich tegen over het Amerikaanse volk verplicht gevoelde om onderhandelingen met de Sowjet-Unie tot stand te brengen ên dat de Amerikaanse regering der halve een poging wilde doen om „proefgesprekken" met de Russen te organiseren over de kwestie Berlijn. Welingelichte zegslieden verklaarden dat de Britse minister lord Home zich eens had verklaard met de plan nen van de V.S. Ook Schrftder had zich volgens deze zegslieden achter Rusk geschaard, doch Frankryks Couve de Murville, die eerder op de dag met De Gaulle had overlegd, had een krachtig veto uitgesproken over elke westelyke toenaderingspoging en zelfs over de voorgestelde „proef" gesprekken. Dg heer Vance Packard heeft ten gerieve van eenvoudige zielen die zich ook eens in economische problemen willen verdiepen, drie boe ken geschreven. Het zijn bepaald geen diepzinnige geschriften. De stijl waarin de heer Packard bij is een Amerikaan zijn overpein zingen neerschrijft is naar Neder lands begrip eigenlijk wat lawaaierig. Maar zijn geschriften laten zich vlot lezen en ze voorzien blijkbaar in een behoefte, want er verschijnen regel matig herdrukken van zijn geestes kinderen, terwijl ze bovendien ver taald werden in verscheidene andere talen. Het laatste Packard-boek, dat in Nederland verscheen (bij de uitge ver Paris in Amsterdam) draagt de titel „De Afvalmakers". Het bevat een breed-uitgesponnen kritiek op het moderne produk- tieproces, op de welvaartsverlan gens anno 1961 en op ons te weelde rige maatschappe lijk leven. De uitgever schrijft op het flapje van het boek: „We verwachten, dat de „Afvalmakers" van vele kanten met verontwaardigde protes ten en ontkenningen zal worden be stormd". Daarin zal hij ongetwijfeld elijk krijgen, maar veel opmerkelij ker dan die protest-verschijnselen blijft toch het feit, dat de boeken van de heer Packard zo druk gekocht en gelezen worden. Er zijn blijkbaar vele mensen, die bevrediging vinden in zijn kritiek op de westerse welvaarts maatschappij en die waarschijnlijk terugverlangen naar de „goede- oude tijd" van minder produktie, van gro tere zuinigheid, van grotere eenvoud, kortom naar de sobere levensstijL van enkele generaties terug. De heer Packard beweert, dat in onze hedendaagse samenleving de mensen elkaar opvoeden tot verkwisters, die zorgeloos en onvoor zichtig omspringen met de grondstof fen-voorraden van de wereld en die dat kunnen doen dank zij de fantas tische produktiviteit van het geme chaniseerde en geautomatiseerde pro- duktieapparaat. Verontwaardigd keert de heer Packard zich tegen het lanceren van steeds weer nieuwe mo dellen auto's, televisieapparaten, stof zuigers enz. alles aangepast bij de laatste modegrillen. Hij vindt het eigenlijk onzinnig, dat door allerlei reclamemiddelen het publiek aange moedigd wordt tot het kopen van wordt in de Corso Cinema M te Rotterdam onder auspiciën H H van het Spaans, Portugees en n H Ibero-Amerikaans instituut de galapremière gegeven van de Amerikaanse kleurenfilm „EI s Cid". Deze première zal onder meer worden bijgewoond door prins Bernhard. js iliiiiiiiiiiiiiiiinnniiim WATERSCHAP DICHT VAART LANGS LANGEDIJK Brede oprit naar nieuwe werkhoven Deltadam in Brouwershavense Gat EEN ZWAKKE PLAATS in de zeewering aan de noordkant van Schouwen krijgt volgend jaar een flinke steun in de rug. Do plannen voor het dempen van de Langedijksevaart en het afsluiten van de Osse haven op de- scherpe knik lussen Brouwershaven en Scharendijke zijn op het ogenblik bijna hcstekklaar. Vóór Kerstmis wil het water schap „Schouwen-Duivèland" nog de aanwijzing houden en in .januari kan dan de aanbesteding volgen van een belangrijk werk, waarmee men tevens de Deltadienst van rijkswaterstaat de hand reikt. Van Seharendyke uit bekeken legt het waterschap namelijk over i.e. punt van de Langedijk en de dam voor de haven bij Den Osse een flinke oprit naar de werkhaven voor de afsluitdam in het Brou wershavense Gat, die enkele hon derden meters ten oosten van de ze „officiële" zwakke plek is ge projecteerd. Zo zal dus worden afgerekend met de geschiedenis van een ha ventje, dat zijn ontstaan heeft te danken aan een uitwateringssluis en dat in de rampdagen van 1953 een belangrijke schakel vormde in de verbinding tussen de West hoek van Schouwen en de rest van het eiland. Een punt ook, waar na de afsluiting van het Schelphoekdijkgat zware pompen het oude gemaaltje hielpen om het gebied van het voormalige waterschap Schouwen weer droog te maken. In diezelfde tijd kreeg de Langedijk tussen Den Osse en Scharendijke een van de wei nige zeeweringen, die er zonder „kleerscheuren" afkwamen al een flinke versteviging in de vorm van een nieuwe asfaltweg, aange legd op een enigemeiers ver hoogde binnenberm. In november 1953 was het na maanden van zwoegen zover dal het verkeer oost-west v.v. do hele dag door kon passeren over een weg, die tot dan toe steeds alleen by eb berijdbaar was. De baan was over een lengte van ongeveer 4,5 km. op een peil van 1 meter boven normaal hoog water ge bracht. Nadat de Dienst Dijkherstel Zee land het eiland Schouwen-Duive- land had verlaten, is liet woord verzwaring nog dikwijls in ver band gebracht met de Langedijk. Een alternatief was de Delings- d\jk dwars door het vlakke van Schouwen, die zich thans uitstrekt van Brouwershaven naar Seroos- kerke. Enkele weken geleden kwam deze zwakke plaats er geldt een rijkssubsidie van 90% voor op het programma, dat dijk graaf A. M. Geluk ontvouwde voor voor op het programma, dat dijkgraaf A. M. Geluk ont vouwde voor de algemene verga dering van het waterschap ..Schouwen-Duiveland". De technische dienst heeft de plannen inmiddels uitgewerkt. De Langedijksevaart, die parallel loopt met de dijk en vroeger een spuiboezem was naar de uitwa teringssluis bij Den Osse zal wor den gedempt en worden gelijk ge maakt met het maaiveld van het bouwland In de omgeving. De lange vaart wordt volgespoten (Zie slot pag. 5 kol. 4) moedïgd wordt tot net Kopen van bepaalde artikelen en dat op die wij- zê de afzet van zulke artikeleu wordt opgeschroefd. Kopen op afbetaling tfindt hij uit den boze en hij veroor deelt de jongelui, die direct maar een huis en een auto op afbetaling willen bezitten. De heer Packard ontdekte ook, dat de mensheid lijdt aan de „vreugde van de genotzucht" en dan komt na tuurlijk een opgeheven vinger in de vorm van de voorspelling: „het is onvermijdelijk, dat rich in Amerika een teruggang in de gemakken van het leven zal voordoen". Maar eerst zal nog het aantal auto's op de weg toenemen tot het onverdragelijke en het aantal stinkende raceboten op eertijds eenzame meren tot in het verpestende. Daarna komen zulke morele verma ningen als: wordt weer trots op de behoedzaamheid, wordt weer trots op de kwaliteit, verspil de natuurlijke hulpbronnen van het land niet, ver hoog de produktie niet altijd opnieuw, zoek niet naar een steeds weelderiger levenswijze en ook in armoede kun nen mensen heel gelukkig leven. Als voorbeeld van geluk introduceert de heer Packard ten slotte een oud da metje, dat aan het strand in een huisje woont zonder elektriciteit, zonder stromend water, zonder tele foon, maar wel met brandhout, dat ze dagelijks moet hakken voor haar povere kacheltje. Na deze opsomming heeft de le zer al wel begrepen, dat we het jongste boek van de heer Pac kard bepaald niet bewonderen. Hij behoort tot de vele mensen, die zich niet kunnen aanpassen bij onze wel- vaarts-maatschappij en die zich met een soort genotvolle zelfkwelling de vroegere dagen van schaarste en ar moede herinneren. Deze mensen zien vele verwordingsverschijnselen in de welvaartslanden anno 1961 en om die verschijnselen te bestrijden, keren ze zich tegen de welvaart zelf. Dat nu is een dwaasheid. Er zijn altijd verwordingsverschijnselen en ze zullen er ook altijd blijven, maar de verwordingsverschijnselen van de armoede waren en zijn heel wat ern stiger dan de verwordingsverschijn selen van de welvaart. Zulke mensen als Vance Packard staren zich op de verwording blind, omdat ze geen be grip hebben voor de grote betekenis van de blijvende maatschappelijke hervorming, welke zich in ongeveer dertig jaar heeft voltrokken. De schaarste-economie van liet nabije verleden heeft afgedaan en alle vreugden en noden van die schaarste-economie hebben hun be tekenis voor vandaag verloren. Ook als er straks een periode van laagconjunctuur zou aanbreken dan nog zal er geen teruggang meer zijn naar de vreugden en noden van de „goede" oude tijd. Het is nu eenmaal zó; dat zich in de westerse wereld dank zij het fantastisch produktie- vermogen een overvloedseconomie heeft ontwikkeld, die niet het hout- I sprokkelende oude dametje kent als de welverzorgde staatsburgeres, maar die daarvoor hogere eisen hanteert. Een economie, die zich richt op een staatsburgers in eer goed gebouwd en goed gemeubileerd huis, met alle gemakken, welke de hedendaagse techniek verschaft. Dat alles dan dank zij het „afvalmakende" moder ne produktieproces!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1