CAN. „Schouwen-Duiveland" had graanomzet boven 10 miljoen kilo Nieuwe uitbreidingen van Goese veiling op het programma PLAVEISEL ZIERIKZEESE STRATEN WORDT VERNIEUWD OSSEHAVEN OP SCHOUWEN WORDT AFGESLOTEN WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAARVERSLAG OVER 1960-1961 Laagbouw-silo wordt opnieuw uitgebreid: ruimte van 900 ton De coöperatieve aankoopvereniging „Seliouwen-Duiveland" G.A., gevestigd te Zierikzee, heeft over 1960/1961 een ongekend grote omzet in granen behaald. In het 29-ste boekjaar werd voor liet eerst de 10 miljoen kilo overschreden. Met om precies te zijn een totaal van 10.380.945 kg. werd ten opzichte van het vorige boekjaar een toename geregistreerd van 1.379.378 kg. of ruim 15%. Dit constateert de directeur van de aankoop vereniging, de heer J. J. Hanse in het jaarverslag, dat dinsdagavond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee op de algemene vergadering werd uit gebracht. Aan deze tot tevredenheid stemmen de opmerking moet evenwel worden toegevoegd, dat de geldswaarde niet dezelfde lijn vertoonde. Deze was slechts vijf procent hoger. Behalve voor het artikel tarwe gaf het prijs verloop over vrijwel de gehele linie een dalende tendens te zien. Verder is tengevolge van het slechte oogst- weer, vooral in de tweede helft van augustus een groot deel van de gerstoogst noodgedwongen voor an dere en mindere hoogwaardige doel einden bestemd dan in 1959. De inna me en de verwerking heeft dank zij de grote capaciteit en de beschikbare opslagruimte een goed verloop gehad. De totale omzet van de C.A.V. Schouwen-Duiveland overschreed weer ruim de 30.000 ton. De nor male afschrijvingen konden wor den bereikt. Daarnaast kon een bedrag van 14.000 als extra af schrijving op de witte silo worden aangewend. Per 30 juni van dit jaar was in totaal 70 procent of 1130.763,86 op de gebouwen, de inventaris en de machines afge schreven. Het feit dat ln vergelijking met vorig jaar een teruggang van 1183 ton of 38.798 in de omzet moest worden genoteerd, is te herleiden naar de mindere afname van gips en schuim aarde alsmede de aanwending van mengmeststoffen en geconcentreerde enkelvoudige produktën. Tevreden Ondanks het gestegen kostenpeil kan het bestuur over de financiële resul taten tevreden zijn. Het jaarverslag geeft een gespecificeerd overzicht van de gang van zaken in de ver schillende afdelingen. Zo wordt geconstateerd dat de hui dige wijze van oogsten niet meer zonder voldoende droog- en opslag mogelijkheden kan worden toege past. Dit is het afgelopen jaar duide lijk aangetoond. Er moest een enor me hoeveelheid produktën worden gedroogd. De losse graanaanvoer was nog niet groot, maar de ver wachtingen zijn dat een snelle ont wikkeling op dit punt mag worden tegemoet gezien. Ook dit seizoen heeft de vereniging ten gerieve van de leveranciers met goed resultaat alle aangevoerde gladiolen export- klaar gemaakt. De uitkomsten' voor de telers waren evenwel minder goed. De drogerij heeft gunstig gewerkt en er'is een sluitende exploitatie verkre gen. De steeds groeiende omzet noopt de C.A.V. wederom tot uitbreiding vaD haar gebouwen. De algemene verga dering besloot dinsdagavond om de laagbouwslflo, die deze zomer is ge bouwd, uit te breiden ln de richting van het centrum van Zierikzee met een capaciteit van circa 900 ton. Een investering van ongeveer 123.000, waarbij inbegrepen de machinale transportbanden voor aan- en af voer. Er komt in totaal een deel silo bij van 16 bij 20 meter, met een stort- hoogte van 4 meter. Het geheel, dat voor opslag is bestemd, zal worden opgetrokken uit betonelementen. Met deze uitbreiding is de C.A.V. te vens praktisch aan het eind van haar bouwgrond. „Het zou mogelijk zijn om nog een klein gebouw parallel aan de rijksweg neer te zetten", zo deelde voorzitter J. van de Stolpe mee, „maar in de toekomst zal men waarschijnlijk ook moeten uitzien naar bouwgrond elders". Station Westhoek Uit de vergadering werd nog het verzoek gedaan om in de Schouw- se Westhoek een ontvangststation van de aankoopvereniging in te richten, waarvandaan de C.A.V. dan zelf het Vervoer kan regelen. De afstand naar Zierikzee is na melijk voor vele landbouwers een probleem. Besloten werd een kredietverhoglng van 250.000 aan te vragen. In de bestuursvacature ontstaan door het bedanken van de heer J. A. van Nieu- wenhuijze te Nieuwerkerk, werd ge kozen de heer Job van de Zande te Nieuwerkerk, mede in verband met zijn bestuursfunctie in de C.T.V. Aan het slot van de vergadering hield ir. C. Koopman te Bennekom, oud-voor zitter van de vereniging, een lezing met dia's over „Een caravanreis door Amerika". Oude suggestie voor kerst uit Zierikzeese ideeënbus H Wat in de Zierikzeese ideeën- |f i= bus zit verzuurt niet. Deze con- s clusie zou men kunnen trekken p H uit een gedachtenwisseling in p de Zierikzeese raad omtrent p het verslag over de inhoud p daarvan in de periode 1 augus- tus tot 15 november 1961. H Het p.v.d.a.-raadslid -mr. K. A. p Keuning merkte daarbij op, dat p H het gemeentebestuur soms wel p p al te royaal is met de toeken- p ning van een premie en aan de p p andere kant ideeën afwijst, die p H een beter lot hadden verdiend. p Met dit laatste doelde de heer p Keuning op een suggestie van p muziekschooldirecteur J. M. H Luykenaar om tegen Kerstmis ff p op het Havenplein een kerst- boom te plaatsen en deze aan p de vooravond van de 25e de- p p cember het middelpunt van p p een massale kerstzang te ma- p ken. p p Burgemeester F. Th. Dijck- p p meester kon toezeggen, dat dit p p idee opnieuw in studie is ge- p p nomen en grote kans van reali- p p seren heeft. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiil Benoeming ambtsdragers De lterkeraad van de Ned. Hervormde kerk te Arnemuiden heeft de aftre dende ambtsdragers herbenoemd te weten als ouderling de heren K. van de Ketterij en J. van-Belzen en als diaken de heren M. van de Ketterij en D. van Belzen. Examens Mejufrouw H. M. Goettsch te Zierik zee slaagde dezer dagen voor het semi-artsexamen aan de stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotter dam. RAAD BESLOOT TOT AANBESTEDING Prof. Van Rummelen sprak voor Register-ingenieurs „Toepassing van de geologie op wa terstaatkundig gebied" was het on derwerp waarover prof. F. F. F. E. van Rummelen maandagavond in ho tel Ockenburg te Goes sprak voor de leden van de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut van Re gister-ingenieurs en Afgestudeerden van Hogere Technische Scholen. Prof. Van Rummelen, verbonden aan de geologische dienst in Haar lem, ressorterend onder het ministe rie van economische zaken, is belast met herkarterïngswerkzaamheden in Zeeland in verband met de uitvoe ring van enkele grote waterstaat kundige werken. De lezing van prof. Van Rummelen werd door de talrijke aanwezigen met grote interesse gevolgd. Zo ver telde hij onder meer, dat de plan nen voor de bouw van een nieuwe werf voor „De Schelde" in het Zuid- Sloe indertijd een wijziging hadden moeten ondergaan, omdat door on derzoekingen vast was-komen te staan dat de geologische structuur van de bodem ter plaatse een uit voering van de bestaande plannen onmogelijk maakte. De werkzaam heden van prof. Van Rummelen strekken zich verder uit tot de ka naalverbreding Terneuzen-Gent, de bouw van de zeesluis in Terneuzen en de dijkverhogingen in Zeeland. Prof. Van Rummelen benadrukte, dat men bij de bouw van waterstaat kundige en andere werken niet al leen mag uitgaan van de uitslag van de sondingen. maar dat men. terdege rekening moet houden met de geologische achtergronden, die een beslissende factor kunnen vor men. Aan het slot van de avond bood voorzitter L. de Bruyn prof. Van Rummelen een drietal boeken aan. KOPEREN KETEL VOOR RAADZAAL ZIERIKZEE In de raadzaal van Zierikzee komt binnenkort een koperen ketel te staan, afkomstig uit Zwitserland. Deze ketel is een geschenk van het gemeentebestuur van het Zwitserse plaatsje Moudon, waar anderhalve maand geleden een gasfabriek van propaanlucht in gebruik genomen werd. Een lid van de gascommissie uit de Zierikzeese raad. de heer J. W. van den Doel, en de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, de lieer J. Baas, hebben de ingebruikstelling van deze fabriek bijgewoond, omdat Zierikzee de enige plaats in Neder land is, waar men ook een propaan- luchtgasbedrijf bezit. Als bewijs van vriendschap van stad tot stad heeft Moudon nu deze ktcel afgestuurd. De raadsleden kregen hem dinsdagavond nog niet te zien. De verzending had enige oponthoud ondervonden. VOLGEND JAAR BOUW NIEUW KOELHUIS Voorz. Lenshoek: „Geen concentratie veilingen, wel goede samenwerking" De algemene ledenvergadering van de veilingvereniging Zuid- Beveland to Goes heeft in de dinsdagmorgen in de kantine van de veiling gehouden vergadering zijn instemming betuigd met het bestuursvoorstel om over te gaan tot de houw van een vier de koelhuis. Het bestuur werd gemachtigd hiervoor een geld lening aan te gaan van f 1.000.000. Verschillende sprekers kop pelden aan deze voorstellen de vraag of de veiling in de komende jaren niet meer moet uitbreiden. Genoemd werden nieuwe neerzetruimte, uitbreiding emballageloods en een vijfde koelhuis. De directeur van de veiling, de heer S. G. Nooteboom verklaarde dat de nieuwbouw zodanig is uitgevoerd, dat de veiling gemakkelijk naar alle kanten kan uitbreiden. De toekomst zal moeten leren hoe snel het tempo van de uitbreidingen ter hand zal moeten worden genomen. Uit de ver gadering werd er voorts op aange drongen een vijfde koelhuis te bou wen vóór 1968. Mogelijk zal deze aangelegenheid over twee of mis schien drie jaar reeds aan de orde worden gesteld, naar gelang blijkt, dat er behoefte bestaat aan een vijf de koelhuis, antwoordde de voorzit ter van de veilingvereniging, de heer J. Q. C. Lenshoek. De vergadering ging voorts ak koord met een voorstel om aan de westzijde van het veilingter- rein een strook grond van de ge meente Goes aan te kopen ter grootte van 4000 vierkante meter. Er werd uit de vergadering aan gedrongen op de aankoop van een nog groter stuk grond. In het voorstel met betrekking tot de bouw van een vierde koelhuis had het bestuur nog een kleine wijziging aangebracht. Aanvankelijk werd ge dacht aan de bouw van twee grote cellen met elk een inhoud van onge veer 900 ton. Het bestuur kwam hierop terug en stelde voor vier koel cellen van elk 450 ton inhoud. De vergadering ging ook hiermee ak koord. In het seizoen 1962-1963 zal worden overgegaan tot aankoop van 60.000 standaardfruitkisten. waarmee een bedrag van circa twee ton is ge moeid. De vooraad kisten van de vei ling bedraagt thans 400.000 stuks. Concentratie In de rondvraag word liet vraag stuk van de veilingconcentratie ter sprake gebracht. Voorzitter Lenshoek zei hierover, dat op Zuid-Beveland, waar drie bloeien de fruitveilingen zijn, concentratie in de praktijk op vele bezwaren Subsidie aan Provinciale Gezondheidsdienst Dieren Gedeputeerde Staten Van Zeeland stellen voor met ingang van 1 janu ari 1962 een jaarlijkse subsidie van f 2500 te verlenen aan de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. Deze subsidie zal worden aangewend om een gedeelte te financieren van de georganiseer- ziektebestrijding onder land bouwhuisdieren en pluimvee in Zee land. De stichting had verzocht om een subsidie van f 10.000. zou stuiten en thans zeker niet aan te bevelen is. Wel zag deze spreker mogelijkheden voor het eiland Tholen, waar vier kleine groenteveilingen zijn. Overigens, zo zei hij, wordt nauwe samen werking tussen de veilingen op Zuid-Beveland nagestreefd. Verschillende sprekers waren echter van oordeel, dat aan deze samenwer king nog wel het een en ander man keert. Zij illustreerden dat met voor beelden. De heer Noteboom betoogde, dat er inderdaad wel eens afspraken wórden gemaakt, maar dat het ook gebeurt, dat deze 'niet worden nage komen. Het bestuur van de veiling in Goes staat echter een zo groot moge lijke samenwerking voor, voegde voorzitter Lenshoek er nog aan toe. Vrij uitvoerig w.erd ook gediscussi eerd over eventuele deelneming van de veiling Goes in de door de pro vincie Zeeland opgerichte stichting „Waarborginstituut voor de Tuin bouw". Het bestuur stelde voor hier- Nu nog kabbelt het water uit de Langedijksevaart bij de Ossehaven tussen Brouwershaven en Scharen- dijke tegen het „gemaaltje-in-ruste", dat heel wat overtollig water uit de polder Schouiven heeft geloosd. Bin nenkort zal het waterschap „Schou wen-Duiveland" de oude watergang dempen en zo de Langedijk een flin ke steun in de rug geven. (Foto P.Z.C.) aan eventueel deel te nemen tot een maximum garantie van voorlopig 100.000,Nadat de heer M. J. Noordhoek van het rijkstuinbouw- consulentschap een korte toelichting had gegeven en de vergadering ver schillende vragen had gesteld, werd het bestuur met 148 tegen 9 stem men .gemachtigd «de nodige stappen te ondernemen. De vergadering was in grote meer derheid van oordeel, dat de instelling van een waarborginstituut gezien de huidige ontwikkeling van de tuin bouw in Zeeland een noodzaak Is. Be halve Friesland zyn alle andere pro vincies Zeeland hierin reeds voorge gaan. Adhesie met schrijven over moeilijkheden woningbouw Een rijtje straten in de binnenstad van Zierikzee, zal binnenkort onder handen worden genomen. Verre- nieuwstraat, Watermolen, H offer- straat, Weststraat en Rode Dorp zijn op het ogenblik namen, die onmid dellijk worden gelijkgeschakeld met het begrip miserabel wegdek. Daar aan zal binnenkort een einde komen. De raad van Zierikzee heeft dins dagavond besloten om de herbestra- tingen onderhands aan te besteden. In overleg met de Centrale Dienst „Noord Zeeland", die de directie over dit werk zal voeren, zal een volgor de worden opgesteld. Aan het begin van deze raadsverga dering kon burgemeester mr. F. Th, Drjckmeester meedelen, dat Gedepu teerde Staten de begrotingswijziging omtrent de bouw van een gymna stieklokaal in het bouwplan „Mal ta" hebben goedgekeurd. Binnenkort zal dus tot aanbesteding worden overgegaan. De raadsleden konden meegaan met het schrijven van de Drentse ge meente Peize. waarin de regering wordt verzocht maatregelen te tref fen, dat de woningwetbouw in d< kleinere gemeenten gelijke tred kan houden met die der grotere plaatsen. Ook Zierikzee heeft in het afgelopen jaar veel moeilijkheden ondervonden met de realisering van het contin gent woningwetwoningen, voorname lijk ten gevolge van de vastgestelde curveprijs. De heer M. C. Doeleman (v.v.d.) tekende daarbij nog aan, dat het misschien aanbeveling verdient ter plaatse te komen tot een com binatie van aannemers, die in de toekomst dergelijke bouw wel zal kunnen uitvoeren. De raadsvoor zitter reageerde op deze sugges tie met de mededeling, dat al eens eerder contact over een dergelijke mogelijkheid is opgenomen. Toen evenwel met weinig resultaat. Verlichting De nieuwe grondexploitatie-bereke ning voor hèt bouwplan „Malta" werd vastgesteld overeenkomstig het voorstel van b. en w. Aan de P.Z.E.M. verkocht de raad een per ceeltje grond op het industrieterrein voor de bouw van een transformator station. Tot regent voor het Burger Weeshuis werd herbenoemd de heer J. J. Stols en tot regentes werd ge kozen mevrouw W. H. J. van den Ouden-Quant. De raad stelde een krediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Nederlandscbe Ge meenten voor 1962 vast op f 250.000. Bij de rondvraag maakte de heer Doeleman het college vah b. en w. nog eens attent op de slechte ver lichting van het kruispunt rijksweg Collecte Kinderzorg De opbrengst van de collecte te Drie wegen ten bate van Kinderzorg be droeg over het 3e kwartaal 1961 f 21. Slot van pag1 met zand en daarna bedekt met een laag teeltaarde, waarop gras land kan worden aangelegd. Om het zoute perswater naar buiten te verdrijven wordt nog eenmaal gebruik gemaakt van het oude gemaaltje, dat als het ware in de dijk bij het hoekpunt van Schou wen staat verzonken. Een nieuw gemaal met de naam „Den Osse" enkele honderden meters verderop in de richting van Brouwersha ven heeft de installatie bij het haventje werkloos gemaakt. Aan het eind van 1958 heeft het oude gemaal nog eenmaal dienst gedaan, toen een inlaagdijk werd aangelegd na de dijkval bij de Langedijk. Voor de rest is men het gebouwtje eigenlijk al lang vergeten. In het nieuwe stelsel van waterlopen heeft het geen functie meer. De grote watergan gen naar de gemalen worden niet m'eer evenwijdig aan, maar haaks op de dijken gelegd. Op knooppunt Hoe funest het oude systeem eigenlijk is heeft het waterschap bij de Langedijk goed kunnen merken. Het talud heeft steeds de neiging om in de richting van deze zak naast het dijkprofiel af te buigen. Daarom zal er nu dus nog eenmaal water door het oude gemaal stromen. Daarna komt de inventaris te koop en wordt het gebouwtje ingericht tot magazijn. De haven van Den Osse wordt met een sterke dam van het bui tenwater afgesloten. Over enkele jaren zullen de boeren uit de om geving de plaats haast niet meer kunnen terugvinden, waar zij eens hun suikerbieten in het schip laadden. De gevaarlijke bocht, waarin de weg zich op het ogen blik nog langs de Ossehaven wringt, wordt weggehaald. Met een flauwe bocht wordt een nieu we weg langs deze hoek van Schouwen gelegd, tegelijk op een knooppunt van Delta-activiteit voor de werken in het Brouwers- havense Gat. Opnieuw zal dan voor de veilig heid van Schouwen-Duiveland een haven zijn opgeruimd, die al jaren eigenlijk geen dienst meer deed. Een zwakke schakel zal dan zijn verstevigd... ZrjpeZierikzee—de Val. Er is des tijds gesproken over een verlichte A.N.W.B. wegwijzer, maar ook deze achtte de heer Doelman beslist on voldoende. Volgende week dinsdagavond om acht uur zal de begrotingszitting vaa de Zierikzeese raad worden gehou den. I Heden overleed, nog onverwacht, in het St..- Joseph-ziekenhuis, na gesterkt te zijn met de genademiddelen van Gods H. Kerk. onze zorgzame vader cn grootvader PETRUS APOLONIA JOSEPHLS UIJT DE HAAG, weduwnaar van Maria Francina Aerden, op de leeftijd van 61 jaar. G. C. J. Uijt de Haag C. Uijt de Haag Niesthoven Peter A. J. A. Uijt de Haag Oost- en West-Souburg 12 december 1961, Condoleantie-adres Scheldestraat 59, Vlissingen De gezongen uitvaart dienst zal plaatsheb ben op vrijdag 15 dcc. te 10.30 uur in de O.L.V.-Kerk te Vlis singen, gevolgd door de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Heden overleed tot on ze diepe droefheid na een kortstondig lijden onze lieve broeder, zwager en oom REINTER MOERMAN op de leeftijd van ruim 51 jaar. Kortgene: C. Moerman. C. MoermanPost. Wolphaartsdijk: C. P. Egge been Moerman. M. Eggebeen. J. Moerman. P. M. Moerman Veerhoek. Wolphaartsdijk, 12 december 1961. Met gevoelens van die pe rouw namen wij kennis van het overlij den van ons bestuurs lid, de heer R. MOERMAN. Bestuur en leden hengelsportver. „De Zandkreek". Wolphaartsdijk, 12 december 1961. Heden overleed, na een langdurig lijden, voor zien van de H.H. Sa cramenten der sterven den, onze lieve zorg zame man, vader en grootvader, JACOBUS VAN DER HEIJDEN op de leeftijd van 67 jaar. F. B. van der Heijden- de Smit. Bray-Cowicklow, (Ierland): C. de Vries- van der Heijden. D. de Vries. Ferdy. Carla. De gezongen uitvaart dienst zal plaatsheb ben op vrijdag 15 de cember te 9.30 uur in de O.L.V. Kerk, ge volgd door de begrafe nis op het r.-k. kerk hof. Vlissingen. 12 december 1961. Adr. Verdoelstr. 12. Heden overleed, na een langdurig lijden onze lieve schoonzoon de heer JACOBUS VAN DER HEIJDEN, C. de Smit- Schmelzer. Vlissingen, 12 december 1961.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13