Stichting Zeeland wil 17.500 meer aan provinciale subsidie Nieuw restauratieplan voor Gevangentoren „Inspecteur'-oplichter viel door de mand „HENRI CONSCIENCE" ALS SPOOKSCHIP OP SCHELDE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1961 „TUSSENTIJDSE BALANS Aantrekking twee nieuwe krachten al verzekerd In het afgelopen jaar heeft de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk een „tussentijdse balans" opge maakt over de interne situatie bij de Stichting, waarbij vijf punten naar voren springen, die ook van invloed waren bij het opmaken van de begroting 1962. Deze punten zijn: de structuur van de Stichting, de personeels bezetting, de financiële basis, de representatie en de huisvesting. Vooral de personeelsbezetting en de financiële basis waren hierbij zaken, die aan uitvoerige feeschouwing en besprekingen zijn onderworpen, waarvan de resultaten zijn terug te vinden in de begroting voor 1962. Hierin wordt namelijk melding gemaakt van een subsidietoezeg ging van het ministerie van maat schappelijk werk, waardoor het aantrekken van twee van de drie nodige nieuwe medewerkers een administratieve kracht en een functionaris voor planning en op bouw thans royaal verzekerd is. Het aantrekken van een derde noodzakelijke kracht een as sistent voor het culturele werk hangt nog af van de provinciale subsidie. Voor 1962 heeft de Stichting Zeeland namelijk een verzoek om subsidie hij het provinciaal bestuur ingediend van 74.500,17.500,— hoger dan de in 1961 toegekende provinciale bij drage. Hoe noodzakelijk het aantrekken van drie nieuwe krachten voor de stich ting wel is, deelde dra. KI. Laansma van de Stichting Zeeland, maandag middag tijdens een toelichting op de begroting mee. Momenteel zijn er bij de stichting acht krachten in dienst, hetgeen bij een veelvoud van taken in verhouding tot de opbouworganen in de andere provincies gelijk of la ger is dan elders. Dit vooral omdat de Stichting Zeeland tussen de elf provinciale opbouworganen in Neder land een bijzondere plaats inneemt. Geen afsplitsing In de eerste plaats door het feit, dat hier geen afsplitsing plaatsvond van een Jeugdraad en een Culturele Raad, zoals elders wel het geval is geweest. Hieraan wordt toegevoegd, dat hoe wel de huidige structuur van de stichting op dit moment nog niet is aangepast aan deze nieuwe verhou dingen, verwacht mag worden, dat in Zeeland binnenkort een modus ge vonden wordt, waardoor een uiteen vallen van het opbouworgaan in een aantal los van elkaar staande rechts personen kan worden voorkomen. Als tweede opmerkelijke punt wordt het bestaan van de Zeeuwse Sport raad genoemd: een uniek verschijn sel in Nederland, eveneens functione rend binnen het raam van de Stich ting Zeeland. Over de eigenlijke cijfers in de be groting deelde drs. Laansma mee, dat vergeleken met de herziene be groting in 1961 er een stijging van het totaal der geraamde uitgaven Is van rond 34.000 op een totaalbedrag van S 174.500. De hogere raming aan G.S. stellen voor: Subsidies aan varkens- en schapenstamboeken verhogen Naar aanleiding van een schrijven van de Vereniging Varkensstamboek voor Zeeland stellen Gedeputeerde Staten voor de provinciale subsidie aan deze vereniging te verhogen van 150 tot 1000. Deze subsidie zal worden aangewend om de gebruiks eigenschappen van het Nederlandse landvarken en het ras Piétrain te verbeteren. Ook de Vereniging tot Verbetering van het Schapenras heeft een ver zoek tot subsidieverhoging ingediend G.S. stellen voor de subsidie aan de ze vereniging te verhogen van 90 tot 500. Met deze subsidie zullen de gebruikseigenschappen van de Zeeuws schapenstapel worden ver beterd. Huldiging mr. Van Schagen In het verslag van de huldiging van mr. J. C. J. van Schagen (P.Z.C. van maandag) werd gesproken over een zwakzinnige anarchist. Men zal be grepen hebben dat hier een vergis sing is gemaakt. Bedoeld werd: een zachtzinnig anarchist. Aardappelkoelhuis in Scherpenisse aanbesteed In Scherpenisse is de bouw van een aardappelkoelhuis aanbesteed. Er werd als volgt ingeschreven. Fa. Lig- tendag, Sint Philipsland f 391.253; fa. Bijl en Zn., Tholen 392.491; B. Suurland, Scherpenisse f 396.900; bouwbedrijf Burgers, Sint Annaland f398.800; fa. J. de Kok en Zn., Ber gen op Zoom f 409.924; Everaers en v.d. Berg, Steenbergen f417.000; D. v.d. Poel, Oudelande f419.900; Priem Lpwedorp f442.000. De gunning werd aangehouden. rijkssubsidie bedraagt rond 13.700, welke Inkomsten zijn verzekerd, ter wijl bij de provincie om een subsidie- verhoging van 17.500 gevraagd is. Hogere raming Hiertegenover vermeldt de begroting een hogere raming van inkomsten van 9000,welke niet afkomstig zijn uit provinciaal- of rijkssubsidie. Deze verhoogde inkomsten kunnen reëel worden geacht, aldus vermeldt een toelichting op de begroting. De totaalinkomsten van de stichting zijn als volgt begroot: subsidie mi nisterie van maatschappelijk werk 70.000; provincie Zeeland 74.500 (f 17.500 hoger)gemeenten 16.000 5000 hoger); betaalde opdrachten 2000 (nieuwe post); vergoeding voor Zeeuws Studiefonds 5000; ver goeding voor Zeeuwse Culturele Ad viesraad (van ministerie van o. k. en w.) 6000 en vergoeding voor Sport en Jeugdraad 1000: totaal 174.500. Over het naar buiten treden van de Stichting èeeland, deelde drs. Laans ma verder nog mee, dat mede in ver band met een verzoek om hogere sub sidie aan alle gemeenten een schrij ven is gezonden, waarin een over zicht is gegeven van het werk én de taken van de stichting. Voorts wordt verwacht, dat de nieu we huisvesting van de stichting, pand Dam 31, per 1 oktober 1962 beschik baar zal komen. Uit een beknopt verslag over het eer ste halfjaar 1961 van de stichting blijkt, dat aan twee besluiten van het dagelijks bestuur van de sichting Zee land tot 't instellen van 'n commissie door gebrek aan personeel geen uit voering kon worden gegeven. Het be trof hier onder andere de instelling van 'n commissie ruimtelijke accom modatie op sociaal-cultureel gebied (dorpshuizen, jeugdgebouwen, streek- centra enz). Deze commissie zou op dit terrein zo mogelijk een plan voor de gehele provincie moeten opstellen. Gezien de snelle en belangrijke ont wikkeling van recreatie en toerisme in Zeeland was het dagelijks bestuur van mening, dat in het verband van de provinciale Zeeuwse recreatie- commissie een studie- en advies commissie voor de sociale aspecten van recreatie en toerisme ingesteld diende te worden. „De personeelsbe zetting liet een uitvoering van dit be langrijke besluit evenmin toe", aldus wordt In het verslag opgemerkt. Nieuwe structuur Voorts wordt er op gewezen, dat in het dagelijks bestuur regelmatig ge sproken is over de herziening van de huidige sructuur van de stichting Zeeland. In principe werd besloten te koersen naar een herziene structuur, waarin onder meer recht zou worden gedaan aan het verlangen naar auto nomie van de daardoor in aanmer king komende secties, echter met be houd van een verband binnen de stich ting. Inmiddels hebben de Zeeuwse Culturele Adviesraad (door de instel ling van een structuurcommissie) en de Zeeuwse Sportraad zich bezonnen over de plaats van deze raden in de stichting. De onderbezetting van het bureau van de stichting Zeeland was er verder oorzaak van, dat men voorlopig van activiteiten in de sector van de pro vinciale Zeeuwse jeugdraad moest af zien. Slechts een enkel oriënterend ge sprek kon gevoerd worden over de Impasse, waarin de jeugdraad sinds geruime tijd verkeert. Zesenzestig-jarige vrouw overleed na val in kelder Maandagmorgen is de 66-jarige me vrouw J. Lomverse-Gabriëlse te Westkapelle in liet huis van haar zus ter tengevolge van een val in de kel der om het leven gekomen. Mevrouw Lonwerse heeft waarschijnlijk de knop van het licht niet kunnen vin den, waardoor zij haar evenwicht verloor en van een hoogte van on geveer een halve meter in de kelder viel. Zij kwam met het hoofd op de vloer terecht. G. J. Rietmulder in Den Haag overleden Afkomstig uit Zeeland Zondag is in zyn huis in Voorschoten plotseling overleden de heer Gïjsbert Jacobus Rietmulder, in leven admini strateur, chef van de afdeling bezol diging van de hoofdafdeling over heidspersoneelszaken van het minis terie van binnenlandse zaken. De heer Rietmulder was secretaris van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken. De heer Rietmuldcr, die de leef tijd van 44 jaar bereikte, werd op 13 oktober 1917 in Cadzand geboren. Hij begon zijn carrière als volontair te Yerseke en daarna in Callandsoog. Op 1 september 193S trad hij in dienst van de gemeente Den Helder als ad junct-commies, in deze functie kwam hij op 1 oktober 1946 in dienst bij de toenmalige afdeling ambtenaren zaken. Op vr\jdag 8 december her dacht de heer Rietmulder zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar in overheids dienst. Bromfietser overleed aan hartverlamming Maandagmorgen omstreeks zeven uur is de 61-jarige C. B. de Dan- schutter uit Axel aan een hartver lamming overleden, terwijl hij per bromfiets op weg was naar zijn werk in Westdorpe. De heer Danschutter, die was verge zeld door zijn zoon, werd in de buurt van de hofstede „Eben Haëzer" aan de Buthdijk plotseling onwel. Dokter A. Kats uit Axel, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood con stateren. Optreden Rita Reys voor Grafische Bond Het trio Pim Jacobs en de jazz-zan- geres Rita Reys hebben zaterdag middag in „Het Schuttershof" te Goes een concert verzorgd voor de leden van de Grafische Bond. Voor de pauze werd het instructieve ge deelte afgewerkt. Pianist Pim Jacobs vertelde daarbrj een en ander over de verschillen tussen de klassieke mu ziek en de jazz. Na de pauze trad Ri ta Reys voor het voetlicht. Kinderpostzegelactie Voor de actie kinderzegels is door de leerlingen van de openbare lagere school te Nieuwerkerk een bedrag van ƒ465 bij elkaar gebracht. Een leerling haalde alleen 59 op. IN WEMELD1NGE Rijkspolitie vond zijn verhalen te fantastisch Te ver doorgevoerde brutaliteit is de 29-jarige stuurman-oplichter op de binnenvaart H. J. G. uit Mau ri k noodlottig geworden. G. liad door zich bij herhaling uit te ge ven voor telkens een andere in specteur van politie leans gezien zijn schoonvader A. S., binnen vaartschipper uit Groningen, ruim twaalfduizend gulden afhandig te maken. Toen liy enige tijd geleden zelfs de rijkspolitie te water te Wemeldinge voor zijn oplichters- lcarretje wilde spannen kregen de politiemensen Incht van de zaak. Vrijdagmiddag werd G. in Rotter dam gearresteerd. Bij het ingestelde onderzoek kwam naar voren, dat G. reeds meer dan twee jaar geldbedragen aan S. ontfutselde. Dit geld was volgens G. bestemd om een proces te kun nen voeren voor hem zelf en een zekere V. O. uit Maurik, omdat zij beiden ten onrechte van fraude zouden zijn verdacht. De politie was druk met dit proces bezig al dus GEn G. verleende hierbij bemiddeling, zodat „de politie in de gelegenheid werd gesteld om een bende op te rollen". Hierbij zouden volgens de verhalen van G. zelfs hoge ambtenaren zijn be trokken. Schoonpapa zou, als de zaak rond was, zijn voor dit doel voorgeschoten geld met flinke rente terug ontvangen. KERKNIEUWS Ds. K. H. L. van Selms (Grijpskerke) in het zilver Woensdag zal het vijfentwintig jaar zyn geleden, dat ds. K. H. L. van Selms uit Dordrecht werd bevestigd in de Nederlands hervormde kerk. Ds. Van Selms werd op 2 oktober 1911 uit 'n predikantsgezin te Grijps kerke geboren. Hij bezocht het gym nasium te Nijmegen en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer Van Selms in mei 1935 door het provinciaal kerkbe stuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening en hij van 2 juni 1935 tot 1 november 1936 eerst te Brummen werkzaam was ge weest als hulpprediker, werd hij op 13 december 1936 door zij vader, ds. J. A. van Selms uit Nijmegen, beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Angeren. Herdenkingsdienst Ter gelegenheid van zijn gouden ambtsjubileum hield ds. G. J. Pontier, evangeliesatiepredikant van de gere formeerde kerk te Vlissingen, voor heen te Domburg, zondagmiddag een herdenkingsrede. Hij sprak over psalm 71 17 en 18, „het gebed in de ouderdom". NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Lippenhuizen P. W. B. Haseloop te Tolbert; bedankt voor Den Haag E. L. Ruytenberg te Kra lingen; bedankt voor Hasselt B. Eijsenga te Barneveld. GER. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam, Hille- gersberg J. van Reeven te Utrecht; bedankt voor Amsterdam J. Lever te Vlaardingen; bedankt voor Rotter dam- Lombardrje J. Heule te Rotter dam; bedankt voor Klazinaveen J. Wolven te Urk. CHR. GER. KERKEN Bedankt voor Oud-Beijerland C. Verhage te Hilversum. GER. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam, P. v. d. Bijl te Barneveld en W. C. Lamain te Grands Rapids. SLEEP VERLOREN Ben w. Vlissingen vragen extra, krediet Wanneer de Vlissingse gemeenteraad een aan vullend krediet van f 125.600 wil geven waarvan bet rijk 90 als subsidie betaalt zal de in restauratic zijnde Gevangentoren op de Boulevard de Ruvtcr nog een geheel ander aanzien krijgen, dan aanvankelijk was gedacht. Er is een nieuw restauratieplan ontworpen, waardoor do oorspronkelijke toe stand zo dicht mogelijk wordt benaderd en waarhij de toren oolc een dak in de vorm van een spits zal krijgen. Zoals bekend was in augustus 1959 voor de restauratie van de Ge vangentoren een kre diet van f 276.500 toe gestaan. Tijdens de res tauratiewerkzaamhe den welke in volle gang zijn, is - zo schrijven b. en w. nu aan de raad - bij de sloop van de bui tenmantel en de gewel ven van de toren ge bleken, dat de oor spronkelijke toestand in vele opzichten an ders ls geweest dan op de destijds gemaakte tekeningen was aange geven. In verband" hier mede is daarom een ge wijzigd plan ontworpen. De meerdere kosten hiervan worden ge raamd op f 103.000. Als gevolg van de gewij zigde reconstructie wordt het voorts wen selijk geacht, dat een dak in de vorm van een spits wordt aange bracht, zoals deze voor- De Gevangentoren co als men (leze thans wil restaureren komt op een afbeelding in het boek „Do West poort van Vlissingen". Dc kosten van deze spits worden op f 22.600 begroot. Indien de restauratie volgens het gewijzigde plan geschiedt, komen de totale geraamde kosten nu dus te staan op f 402.100. Het rijk (Monumentenzorg) zal in de hogere kosten ad f 125.600 eveneens een subsidie van 90 toe kennen, zodat de to taal door het Rijk te verlenen subsidie f 361.890 zal bedragen. De ten laste van de ge meente blijvende kos ten kunnen dan op f 40.210 of f 12.560 méér dan destijds voor zien, worden geraamd. Terwijl sleepbootkapitein rustig biljartte Hoewel een van zyn drie sleepschc- pen op de Westerschelde op drift was geraakt en de schipper aan boord van dat sleepschip de „Hen- I ri Conscience" angstige avonturen meemaakte, speelde de sleepboot kapitein in een Hansweert» café een gezellig partijtje biljart. Wel was hy met zijn sleepboot „Turk" teruggekeerd, toen hij liet derde sleepschip miste, maar toen het zoeken geen resultaat opleverde, voer hij niet de twee overige sche pen door naar Hansvveert, waar hij afmeerde en een café opzocht. Dit speelde zich vrijdagavond op de Westerschelde en in Hansweert af, waar tot het geluk van de on fortuinlijke schipper, aan boord van de eenzame „llenri Conscien ce" een politieman van de vermis sing hoorde. Deze politieman bewoog de sleep bootkapitein weer uit te varen om het schip te zoeken, waarop de „Turk" evenals het bergingsvaar tuig „Inktvis" de donkere wester schelde opvoeren. De „Turk" keer de echter onverrichte zake terug, maar de „Inktvis" had geluk: za terdagochtend ontdekte het ber- gingsvaartulg het vermiste schip ter hoogte van Walsoorden. Vrijdagmiddag was het avontuur be gonnen, toen de sleepboot „Turk", met drie lege vaartuigen vanuit Antwerpen vertrok. Varende op de Westerschelde kwam het laat ste schip in deze formatie, de „Henri Conscience", in de duis ternis in aanvaring met een gas- boei, waardoor de sleepdraad brak en het vaartuig op drift raakte. Door te roepen heeft de schipper nog geprobeerd aandacht te trek ken, maar dit bleef zonder resul taat. Hierop heeft hij het anker gepresenteerd, maar ook hiermee had de schipper, wiens schip door de aanvaring met de gasboei bo vendien lekkage had gekregen, geen succes. Zo werd het schip eerst door de eb- stroom en later door do vloed- stroom meegetrokken, tlrjjvend midden in het vaarwater van de Westerschelde, waar het aangeva ren werd door de Zweedse zee boot „Rana". Hierbij ontstond niet alleen wat schade aan het achterschip, maar wat erger was, de enige lamp aan boord ging verloren, waardoor de „Henri Conscience" als een spook schip in de duisternis op het water dreef. De ene zeeboot na de andere voer voorbij en om niet overvaren te worden, heeft de schipper steeds bij het naderen van een schip kranten In brand gestoken. Zo werd de nacht door hem in ang stig waken doorgebracht tot de „Inktvis" als redder kwam opda gen om het schip de haven van Hansweert binnen te brengen. G. gaf steeds telefonisch in de hoe danigheid van inspecteur van poli tie aan zijn schoonvader opdracht geld te storten voor de „goede zaak". Deze opdrachten kwamen steeds uit verschillende plaatsen, zodat. S. de indruk moest krijgen, dat het gehele Nederlandse poli tieapparaat werkte aan de zaak G. Het geld moest dan maar op naam van de schoonzoon G. wor den overgemaakt, dan zou die wel zorgdragen dat het te bestemder plaatse kwam. Zo heeft G. dit ho ge spelletje nog twee jaar lang kunnen spelen en al het geld voor de „goede zaak" bij cafébezoek opgemaakt. Echte politie Enige tijd geleden, kwam G. tot de conclusie, dat zijn schoonvader wel eens argwaan zou kunnen krij gen. Nadat hij weer een „op dracht" had gegeven besloot hij daarom „echte politiemensen" aan het werk te zetten In september belde hij naar de rijkspolitie te water in Wemeldinge. In zijn hoedanigheid van „inspecteur" van politie verzocht hij hen aan S. mee te delen, dat hij voor een be paalde datum f 450 moest storten. Om niet te veel opzien te baren moesten zij maar in burger gaan en zich by S. legitimeren. Toen schoonpa S. enige tijd later in Wemeldinge kwam, vertelden de politiemensen hem, dat zy nog een boodschap voor hem moesten afgeven. „Dat weet ik al. Het geld is reeds gestort. Bemoei je er maar niet mee, want het is een heel vies zaakje" verklaarde S. De politiemensen kregen nu arg waan. Zij stelden een onderzoek in. waarbij cle praktijken van G. aan het licht kwamen. Vrijdag voer de rijkspolitie uit Wemeldinge naar Rotterdam en arresteerde daar G.. die een volle dige bekentenis aflegde. Maan dagmiddag is hij voor de officier van justitie te Rotterdam voorge leid, die hem hangende het on derzoek in deze „goede zaak" aan de Noordsingel liet insluiten. Zeeuwse schaakcompetitie Landau 1-S.V.K.B. 8-2 Voor de tweede klas A van de Zeeuwse schaakcompelitie werd maandagavond te Vlissingen ge speeld de wedstrijd Vlissingen Hl- Middelburg IV. Deze ontmoeting werd gewonnen door de Vlissingers met 91. De gedetailleerde uitslag werd: Vlissingen IHMiddelburg IV 91. P. Langedijkn.o.g. 10; M. c. BraamP. de Rijke 10; J. B. de DeckerM. de Heer 10; A. Steke- teeW. J. de Hoop 10; J. Blom C. M. v. d. Kuijl 10; F. M. van Eek houtM. J. de Vries 10; M. Ever- senM. Brouwer 10; P. Benski J. Midavaine 10; C. CapponA. J. Lavooij 10; M. de BruijneC. J. Rijks 01. Totaal 91. Voor cle tweede klas B werd een wedstrijd gespeeld tussen de tiental len van Landau I (Axel)S.V.K.B. CadzandBreskens De Axelaars wonnen met 82. De gedetailleerde nitslag was: Landau I—S.V.K.B. 8—2. C. de Putter—H. Steffens H. de RidderJ. de Smet 10; R. H. de RidderJ. Janse 'i; J. Letteen E. J. v. d. Waag J. Verpoor- te—H. Eleveld M. Matelé— A. Ruijtenburg 10; F. de RcglJ. B. de Groote 10; L. DoesselacrJ. de Eruyn 10; D. JansenL. van Liere 10; A. de RuijterH. Bonte 1—0. Totaal 8—2. ATLETIEKINTERLAND NEDERLAND-FRANKRIJK IN VLISSINGEN Twee belangrijke atletiekevcnomen- ten worden vólgend jaar in VJissin- f;en gehouden. Op 2 september bc- eeft deze plaats de interlandwed strijd tussen de A-dames van Neder land en Frankrijk. Bovendien wordt in liet volgend seizoen de stryd om de Nederlandse steeple chase-titcl op de Vlissingse sintelbaan afgewerkt. In beide gévallen heelt de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie, dc or ganisatie opgedragen aan dc sport vereniging Marathon. Prominente renners in Oostburg op hometrainers De Oostburgse wielersport vereniging „Luctor et Emergo" houdt zondag avond om 6 uur in „Victory" in sa menwerking met de vereniging „Theo Middelkamp" uit Goes een wedstrijd op home-trainers. Hieraan doen onder meer mee Jo <le Roo, Piet Rentmeester, Jan Westdorp en Micl Verstraete. Piet de Wolf tweede LN.V.B.-oefenmeester De K.N.V.B. heeft als tweede oefen- meester van de bond de beer J'. <l<- Wolf aangesteld, thans trainer bij dc eerste divisieclub Alkmaar. De heer De Wolf zal speciaal worden belast met de training van het Nederlandse amateurclftal. Aangezien de voorbereiding voor de vijf interlands die in het voorjaar van 1962 zullen worden gespeeld, ten spoedigste dient te beginnen, heeft de K.N.V.B. aan Alkmaar verzocht de overeenkomst met dc heer De Wolf voortijdig te ontbinden. Na vriendschappelijk overleg ls be sloten de verbintenis, die per 30 juni 1962 zou aflopen, al op 31 december 1961 te beëindigen. De heer De Wolf zal op 1 januari 1962 in dienst van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6